Naar belastingverlaging Millioenen Geen definitief accoord Berlijn-Moskou De Spionnage-af faire Engeland's oorlogsdoel Uitvoering Electriciteitswet Joseph Mostert naar Zweden Fraude bij tuinbouw vereen. voor de Artillerie-inrichtingen Tweede Kamer Werkverruiming en inenting Eerste Kamer Geen malsche vonnissen Weer roode kool en garnalen naar Engeland Steun aan kleine landbouwers Orge'draaiersvrouw vermoord AtMeiieé Postvluchten op Indië Tal van huiszoekingen in de hoofdstad Beide wetsontwerpen aangeno men. Burgemeesters als propa gandisten voor de vaccinatie. De Tweede Kamer heeft gistermid dag twee belangrijke wetsontwerpen na stemming aanvaard. Bij den aan vang der vergadering werd het wets ontwerp tot verhooging van liet cre- diet voor werkverruiming met f 30 millioen, waarvoor de heer Bost van Tonningen (nsb.) Vrijdag stemming had aangevraagd, met algemeene stemmen aangenomen. Inenting tegen pokken. Acht sprekers voerden voorts het woord over liet wetsontwerp houdende vaststelling van nieuwe bepalingen betreffende de inen ting tegen pokken. Sinds 1928 zijn de gel dende bepalingen buiten werking gesteld in verhand met de destijds optredende encepha- litis-gevallen na de vaccinatie. De opschor- tingswet loopt 1 Januari 1940 af. De nu voor gestelde regeling kent niet den vroegeren indirceten dwang, doch een wettelijk gere- gelden persoonlijken dwang. De ouders heb iren- slechts den plicht voor den burgemees ter te verschijnen, opdat deze hun het nut van do vaccinatie kan bijbrengen. Van verschillende zijden wordt bezwaar ge maakt tegen het optreden van den burge meesters als „propagandisten voor de vacci natie". Het blijkt dat ongeveer één millioen kin doren niet zijn ingeënt. Minister van der Tempel, het ontwerp ver dedigend, legt er den nadruk op, dat de vrij heid der ouders per slot van rekening onaan getast blijft. Oo de duizenden gevallen komt wel eens een complicatie voor, doch imrnu- nisatie van de bevolking staat daartegen over. Het wetsontwerp werd aangenomen mot 02 tegen 18 stemmen. Tegen stemden een aantal A.B., de C.H., de C.D.U., de N.S.B. en de heer Zandt (St. Geref.). P.T.T. en schatkist. Vervolgens heeft de Kamer een aanvang gemaakt met de begrooting van de Poste rijen, Telegrafie en Telefonie voor 1940. Zes sprekers voerden het woord. Algemeen drong men aan op een betere regeling van do po sitie der arbeidscontracten. Een gedeelte van de winst zou ten bate van het personeel kun nen worden aangewend, aldus verschillende sprekers. De tien millioen die naar de schat kist zijn gegaan, beteekenen eigenlijk een in directe belasting, zoo werd gezegd. Bespoediging der grootbestellingen ten plattelande werd bepleit, alsook verbetering van de telefooncellen en telefoontarieven al daar. Algemeen bracht men -hulde aan het beleid van de bedrijfsleiding der P.T.T. Hedenmiddag zal de behandeling van dit ontwerp worden voortgezet. Ontwerp goedgekeurd. De Eerste Kamer nam gisteren het wets ontwerp inzake de uitvoering der Electrici teitswet z.h.st. aan, met aanteekening dat de heer Bruineman (r.k.) tegen is. Dit wets ontwerp voorziet, zooals bekend, in het op richten van een specialen dienst aan het dep. van Waterstaat, die zich o.m. zal bezighou den met het uitgeven van concessies, kwes ties de stroomlevering betreffende en met de controle op de deugdelijkheid van elec- trische toestellen. Zonder debat en z.h.st. werd voorts aan- genomen het wetsontwerp tot verstrekking van een Rijksgarantie ten behoeve van de K.L.M. in verband met een door deze maat schappij aan te gaan rekening-courant-cre- djet. In de afdeelingen van Prov. Sta ten overwogen. De begrooting van Noordholland is in de afdeelingen besproken. Daarbij is de opmer king gemaakt, dat niet besteed werd het voor werkverschaffing en werkverruiming voor 1939 uitgetrokken bedrag van een half milli oen. Evenmin werden besteed f250.000 be stemd voor de financiering van extra maat regelen tot bestrijding van de werkloosheid. Met kracht werd er op aangedrongen in 1940 de toegestane credieten te gebruiken. Echter werd hieraan de opmerking loege- \oegd, dat ten aanzien van deze posten het budgetrecht der Staten weinig effectief is: zij kunnen daarop kwalijk invloed oefenen. Enkele leden stelden de vraag, of er gelet op het niet-gebruiken der toege stane middelen in 1939, de hun niet gebleken 'noodzakelijkheid een milli oen in het Wegenfonds te storten, en het waarschijnlijk hoogere bedrag aan opcenten waarmede rekening zou .kunnen worden gehouden, geen aan leiding zou bestaan tot eenigo belas tingverlaging, b.v. van 2 opcenten. En zeker, zooals een ander lid opmerk te, wanneer daarbij de groote post „onvoorzien"' in aanmerking wordt genomen. Enkele leden achten het belangrijke ba tige slot en de van f250.000 tot één millioen verhoogde storting in het Wegenfonds wel wat schdijnend in 'n tijd, die van de bevol king groote offers vraagt, qn waarin vele ge meenten haar begrootingen niet sluitend kunnen maken. Zij stelden de vraag, of het niet wen schelijk was een Crisisionds te vor men, om in de bijzondere nooden van de minst draagkrachtigen in de ste delijke en plattelandsbevolking in den komenden winter te kunnen voorzien; hierin zouden de middelen, welke nu als overschotten op ver schillende begrootingsposten voorko men, gestort kunnen worden. Andere leden waren van oordeel, dat aan belastingverlaging thans niet kon worden gedacht. Sedert het indienen der begrooting is de toestand, ook voor de provincie, zeer onzeker geworden. Maar ook indien het minder donker zou worden dan door velen verwacht wordt, zou voor belastingverlaging thans geen aanleiding bestaan. Een solied financieel beheer wordt gevoerd, maar het financieele beeld is toch geenszins uitermate gunstig. Wanneer de eerste post der inkomsten, het ditmaal uitzonderlijk hooge batige slot, waarop men zeker niet voor het volgende jaar mag rekenen, wordt weggedacht, dan zou er een tekort zijn van 1.3 millioen. Bo vendien wordt bij de begrootingsbeschou- wingen vaak uit het oog verloren, dat de provinciale belastingen toch nog altijd be trekkelijk laag zijn; de gezamenlijke op brengst bij een heffing van 18 opcenten blijft nog onder de 4 millioen terwijl de heffingen, indien deze werden opgevoerd tot het wettelijk maximum, een bedrag van rond 9.5 millioen zouden opbrengen. Overtreding inventarisatiebesluit in Wieringermeer en Anna Pau- lowna. Gisteren is door den kantonrechter te Den Helder schriftelijk vonnis geveld in de za ken betreffende overtreding van het inven- tarisatieb^sluy. De volgende vonnissen wer den geveld: P. Sch., Wieringermeer f25. boete, subsidiair 1 week hechtenis; J. A., Wieringermeer f 150.boete, subs. 2 mnd. hechtenis, met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen krachtvoeder; C. M., An na Pauiowna'f 40.boete, subs. 14 dagen hechtenis. Tegen penningmeester een jaar geëischt. half De Haagsche rechtbank heeft, gisteren zes maanden gevangenisstraf geëischt tegen een 43-jarigen penningmeester van de vereen, van land- en tuinbouwarbeiders „Door een dracht saam gebonden" te Loosduinen. Vcrd. had van Maatsch. Hulpbetoon door een val- scho handteekening f 880 losgekregen, zoogc naamde voorschotten voor uitkeoring van werkloozcnsteun. Dit geld had hij ten eigen bate aangewend en bovendien voor eigen gebruik verschillende bedragen van het spaarbankboekje van genoemde verecniging afgehaald. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 21 Nov. AANVULLINGSBEGROOTING INGEDIEND. Ingediend is een aanvullingsbegrooting van het staatsbedrijf der Artillerie-Inrich tingen voor 1938. Dit betreft allereerst een bedrag ad f 915.000 dat tekort was geraamd voor on derhanden werk op 1 Jan. 1938, verder een bedrag van f 3.243.701. daar de waarde van voorraden en onderhanden werk. die op 1 Jan. 1938 f 4.507.503.20 bedroeg, op 31 Dec. van dat jaar tot f7.811.203.85 gestegen was. Verhuizing. Voorts is een aanvullingsbegrooting van genoemd staatsbedrijf voor 1939 ingediend. Hierbij geeft de minister de volgende toe lichting: Bij de wet van 24 Juni 1939 werd op den dienst 1938 toegestaan o.m. een som van f 225.000 voor den aankoop van terreinen en stichting van hulpgebouwen in verband met het overbrengen van de laboreerwerk- plaatsen van de Hembrug naar elders. Voor het verder afwerken en installee- ren van deze werkplaatsen zal in 1939 even wel nog noodig zijn voor gebouwen f 250.000 en voor werktuigen f 150.000, Voorts wordt nog aangevraagd: le een bedrag van f 205.000 voor de aan schaffing van machines ten behoeve van de mobilisatiewerkplaats voor het vervaardi gen van patronen; 2e een bedrag van f 25.500 voor aanschaf fing van 3 buskruitautomobielen, ten einde in een gebleken te kort aan automobielen voor het vervoeren van munitie en ontplof bare stoffen te voorzien. Tegenover de verhooging der uitgaven moet een verhooging van artikel 24 der ontvangsten staan met een bedrag van ,f 630.500. De directie van den Landbouw deelt me de, dat blijkens van den Rijkslandbouw- sulent te Londen ontvangen berichten de. invoer van de volgende producten weder om is toegestaan: roode kool, augurken, gedroogde groenten, geconserveerde hoo- nen in Luchtdichte verpakking met uitzon dering van snijbooncn, blokmelk, vlecsch extracten en essences, garnalen, mossels en alikruiken. Ook in 1940. Het reglement voor steunvcrlee- ning ban kleine landbouwers is, met cenige kleine wijzigingen, door de ministers van Economische en Sociale Zaken, ook voor 1940 van kracht verklaard. Vier jaar tegen dader geëischt. Voor de rechtbank te Arnhem stond gis teren terecht J. A. van W. 41 jaar. arbei der te Rotterdam, wien ten laste was ge legd, dat hij op 7 Augustus Gecrtruida V. vrouw van een orgeldraaier te Driel, door een revolverschot opzettelijk van het leven heeft beroofd. Verd. had aan de politie bekend, doch verklaarde voor de rechtbank zich niets meer te herinneren, liet O.M. cischte vier jaren gevangenisstraf. OP DE AUTOPED... Gistermiddag omstreeks vier uur stak het zevenjarige jongetje E. M., wonende aan de Koningin Wilhelminalaan te Voorburg, met zijn autoped de Laan van Nieuw Oost Einde over. Een juist passecrende particuliere auto, bestuurd door een arts uit Den Haag, kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaapje werd gegrepen en op slag gedood. Het lijkje van het slachtoffer is naar het ziekenhuis Anthoniushove te Voorburg vervoerd. Strijd voor het recht en de barm hartigheid; wij hebben geen ter ritoriale wenschen, aldus Hali- lax. Alle landen zullen bijdrage tot de nieuwe orde moeten leveren. De Britsche Minister van Buiten- landsche Zaken, Lord Halifax, heeft gisteravond een radiorede gehouden over het oorlogsdoel van Engeland, waarin hij zich bezighield met een beantwoording van twee vragen: wat is het werkelijke doel van onzen strijd? en: kunnen wij er werkelijk zeker van zijn, dat wij door een overwinning in dit conflict van phy- sieke kracht, ons doel bereiken? In het algemeen is het niet de zaak van een völk. aldus Lord Haiifaxq zich te'men gen in het binnenlandsche bestuur van een ander land. Doch wanneer de uitdaging in de sfeer der internationale betrekkingen ver scherpt' wordt, zooals thans Duitschland doet doordat het den menschcn de elementaire rechten van mcnschelijkheid ontzegt, dan raakt die uitdaging onmiddellijk iets in stinctiefs diep in liet universeele geweten der mensch'heïd. Wij strijden dan ook voor de handhaving van het recht en barmhar tigheid in den omgang tusschen de men- schen en in de groote gemeenschap der be schaafde staten. Wat betreft de tweede vraag zeide Hali fax: De minister-president heeft verklaard, dat wij geen vrede van wraak willen, dat wij geen territoriale eischen voor onszelf hebben en moeten inzien, dat de toekomst weinig hoop biedt, tenzij langs den weg van onderhandelingen en overeenstemming een nieuwe vredesregeling verkregen zou worden. Maar wij zijn vastbesloten er zooveel als menschelijkerwijze mogelijk is, voor te zor gen, dat Europa niet het slachtoffer van een herhaling dezer tragedie zal zijn. Met dit doel voor oogen zullen wij, wanneer de tijd komt. al onzen invloed aanwenden voor den opbouw van een nieuwe'wereld, waarin de volken niet zullen toelaten, dat hun hoop op een voller leven den bodem wordt ingeslagen door een krankzinnige ge wapende rivaliteit en dat het vertrouwen op de toekomst zal worden overschaduwd door een sombere onheilsverwachting. LORD HALIFAX. Alle landen zuilen hun bijdrage tot de nieuwe orde, waarnaar wij zoe ken, moeten leveren en op ons volk zal een groote verantwoordelijk heid ten aanzien van de gedachte zoowel als van de daad, komen te rusten. Niemand kan zeggen, wanneer en hoe wij tot de overtuiging zuilen komen, dat onze doeleinden bereikt zijn. Doch wanneer wij het vaste geloof hebben, dat ons besluit en onze algcnieenc koers juist zijn, dan behoeven wij ons over den afloop niet be zorgd te maken. Ik vertrouw, dat het Britsche volk, indien het zijn eigen normen van doel en gedrag gedurende den gehcelen oorlog kan handhaven, naar den geest he ter zal zijn voor zijn aandeel in de orde ning van een gelukkiger toekomst. Halifax besloot met de woorden: Het is onze plicht eensgezind en sterk van geest en hart te zijn. Daarvan zal zeker onze kracht in den strijd afhankelijk zijn en, wanneer die strijd voorbij is, ook het ver mogen den oproep tot waardigen arbeid voor de toekomst der mcnschheid te be antwoorden. Voor de Belgische athletiek ver loren. De bekende Belgische athleet Joseph Mostert is plotseling uit Brussel ver trokken. Men neemt aan, dat hij zich naar Zweden heeft begeven om daar in het huwelijk te treden met een Zweedsch meisje. JOSEPH MOSTERT. Er was reeds lang sprake van, dat Mostert niet meer naar zijn land zou terugkeeren, omdat hij in Zweden werk zou kunnen krij gen. Onlangs is hij echter toch naar België gekomen, klaarblijkelijk met de bedoeling werkgelegenheid te zoeken. Dit nu schijnt niet gelukt te zijn. In Zweden zou Mostert evenwel arbeid kunnen krijgen, weshalve hij thans besloten heeft zich definitief in dat land te vestigen. Voor de Belgische athletiek wordt de bekende looper als verloren be schouwd. Op de heenreis arriveerden de Oehoe en de Emoe gisteren te Aloxan- dric en de Nandoc te Singapore" de Gier bereikte op de terugreis Itangoon, de Pelikaan landde te Alexandrië. Communisme, dat ook r»uit<= i. land aanvalt-, blijft richtrsn voor de Russische regeering^ °er GÖRING EN VON RIBBENTROP GAAN DE OPRICHTING DER SOVJET-UNIE MEEVIEREN. Een commentaar in het Italiaansche geeringshlacl Giornalc d'Italia over de Ja van Moskou in de Komintern bevestigt \va wij gisteren reeds hieromtrent schreven- is weinig onderscheid tusschen de ,Sovjatr Russische regeering en de Komintern. h„, communisme met zijn destructieve actie stel zich volkomen in dienst van de Sovjotreseë ring en vormt de richtsnoer van het optie den dezer regeering. In de Giornalc zegt Gayda nu o.a.: na te hebben opgemerkt, dat de Komintern de rol van openharen aanklager wil spelen tegen Enge land, Frankrijk en Duitschland welk onderscheid er bestaat tusschen de komintern en de rcgecring te Mos kou. Dit vraagstuk, aldus het blad, dat nooit is opgehelderd, is van groote beteekenis, want op het oogenblik beschuldigt de komintern niet alleen de beide democratieën, maar ook liet Duntschland van Hit- Ier, dat do Moskousclie regeering zoo juist als een bondgenoot heeft verwelkomd. Dat er geen definitief accoord bestaat tusschen Berlijn en Moskou, beteekent dus dat Komintern en Moskou één zijn. OOK RUSLAND IMPERIALISTISCH! Indien e op bet oogenblik een im perialistische belangenstrijd woedt, zoo vervolgt de „Giornale" dan speelt daarin ook Rusland zijn rol, dat tracht zijn grondgebied te ver- grooten. In tegenstelling tot de be weringen in het manifest van de Komintern, werkt Sovjet Rusland niet voor den vrede, sinds twintig jaren werkt het alleen voor een oor log, waarvan het de communistische revolutie verwacht. Dat wordt aangetoond door zijn interven ties in buiten Mongolië, in China en in Spaje. Heel Europa heeft reeds erkend, dat niet het communistische Rusland, maar het fascistische Italië de taak op zich heeft ge nomen van bewaker van den vrede op den Balkan. De Italiaansche afzijdigheid van den oor log heeft het conflict beperkt, doch dit is gaan groeien door de interventie van Rus land in Polen, overigens heeft Italië onlangs nog bewezen, dat het den vrede in de donau en Balkanianden wil bewaren. Wat ten slotte de bewering van de kom intern btereft, dat Italië liet geschikts oogenblik afwacht om zich aan de zijde van de winnaars te scharen en zijn deel van de buit te grijpen, zulk een denkbeeld heeft tot dusver alleen de regeering van Moskou beheerscht, die dit, na de bliksem snelle Duitsche overwinning, verwezenlijkt op de thans verslagen en weerlooze gebi(8 den van Polen. De politiek van Italië heeft op open en loyale wijze getracht den vrede van Euro pa te redden en geeft zicli thans moeito het conflict te beperken en de beschaving te redden. Het staat niet aan de komintern, die politiek te beoordeelen. 't Kan verkeeren. Goering en Von Ribbentrop hebben gis termiddag deelgenomen aan de eerste re ceptie van den nieuwen Russischen ambas sadeur te Berlijn ter gelegenheid van den verjaardag der oprichting van de Sovjet Unie. DISTRIBUTIE VAN SPIRITUS. Naar wij vernemen, heeft de directeur van de sectie spiritus van het Rijksbureau voor chemische producten den dispensatie- termijn voor normale transacties in spiritus verlengd tot 28 November 1939. Naar het Hsb. verneemt, heeft het onderzoek van justitie en politie in zake de activiteit van Albrink Jr. en zijn trawanten, de mannen van de smokkelaffairo te Denekamp geleid tot een groote serie huiszoekingen, waaraan niet minder dan negen substituut-officieren van justitie uit verschillende plaatsen hebben deel genomen. Er zijn tal van bescheiden in beslag genomen, doch er zijn geen arrestaties verricht. Per auto en in groepen werd tusschen 8 uur en kwart voor twaalven naar verschil lende adressen gereden. De aanleiding tot dit massale optreden der justitie was gelegen in het feit. dat de verhooren van G. Albrinjk en Van Olst, de beide arrestanten, die verdacht worden van spionnage en het smokkelen van Ncder- landsche uniformen, lal van aanwijzingen hadden opgeleverd omtrent relaties van bei den in de hoofdstad. Reeds hadden recher cheurs omtrent al die relaties inlichtingen ingewonnen en het resultaat van die voor- loopigc gegevens gaf aanleiding tot de huiszoekingen. Vliegtuig in garage. Een zeer langdurig bezoek werd in de eerste plaats gebracht aan de fa. F. J. Koch, autogaragehouders in de Quellijnstraat 57 59, op het privé-adres no. 32 II en op no. 98, waar eveneens oen garage van dezelfde fa. gevestigd is. Hier heeft de justitie de num mers van alle aanwezige auto's opgeschre ven en een massa bescheiden en boeken werd er in beslag genomen, alsmede een... vlieg tuig, dat er ook in de garage stond. Alles werd er overhoop gehaald en men heeft er gewacht op den garagehouder, die eerst niet thuis was, en hem vervolgens verschillende inlichtingen gevraagd. Albrink Jr., de arrestant uit Dene kamp, bevond zich temidden van de rechercheurs en ook hij moest nu en dan op bepaalde vragen antwoord geven. Na het onderzoek in drie perceelen in de Quellijnstraat werden nog bezoeken gebracht aan de woning van A. van Olst, don tweedon verdachte, in de Apollolaan, aan een wo ning van iemand, die lid zou zijn van de N.S.B. en in briefwisseling met Albrink heeft gestaan, wonende in liet Tweede Wetering plantsoen en tenslotte aan de woning van een thans in militairen dienst zijnden in specteur van politic in de Vijzelstraat, die niet thuis was en waar men niet in de wo ning zelve geweest is. Wel hoeft men er de situatie van woning en omgeving opgeno men en Albrink Jr. enkele inlichtingen ge vraagd. Besprekingen tot diep in dn" nacht. Vervolgens keerde het gchccle gezelschap naar het hoofdbureau van politie terug, «aar Albrink Jr. opnieuw door den rcchter-com- missaris uit Almelo en inspecteur Heijink ia verhoor werd genomen. De besprekingen (lcr justitie autoriteiten duurden er verder nog tot diep in den nacht voort I In de verschillende woningen, waar huis zoekingen verricht zijn, werden stapels stu ken in beslag genomen, die alle naar hoofdbureau zijn overgebracht en daar ni nauwkeurig worden bestudeerd. Het resul taat van dat nadere onderzoek zal nu niM' ten uitwijzen, of men inderdaad de bescni^ king heeft gekregen over belangrijk mat" riaal in deze zoo opzienbarende spionnag zaak. terwijl inmiddels ook nog in richtingen naar medeplichtigen van A' brink en Van Olst en in het bijzonder naar dengeen, die bij den koopman Blom te Am sterdam, de in beslag genomen uniforme gekocht heeft, gezocht wordt. „Zeg op, stiekemerds- Een redacteur van het dagblad der N.S-R' het „Nationale Dagblad", verbaast zich er over, (lat men in de pers dadelijk heeft vc kondigd, dat de arrestant in deze smo keizaak een N.S.B.-cr was. Waarom £e,c' men do politieke kleur van den nioorik' naar to Leidschendam niet op?, vraag schr., die nu „helaas niet tegen zijn P° tieko vrienden kan zoggen: „Dat is er ma weer oen van jullie, lekker!" «liS „En daarom, zoo besluit de nazi-jonrn list, „ik wil weten, tot welke partij en her de moordenaar van Leidschendam behoor Zeg op, stiekemerds!"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2