A^mda ABDIJSIROOP Ingezonden WEK UW LEVER-GAL OP 4 Vlieger-Officieren beëedigd Die Hoest bedreigt Uw Kind: Vandaag N?em dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop AKKER 'S Voor de soldaten Ouderavond O.L*-school te Oosterend Weer mijnen op onze kust de ideale verkooper! Ernstige woorden van overste Bozuwa Geslaagd défilé, ondanks den regen Gistermiddag zijn op vliegkamp De Kooy een viertal aaspirant officieren-vlieger door den commandant van het vliegkamp, overste G. G. Bozuwa, beëedigd. Het weer werkte, jammer genoeg, niet bijzonder mede: af en toe viel er regen, zoodat het ceremonieel dit maal niet het opgewekte karakter droeg, dat men gewoon is. Daarbij kwam dan nog de ernst van deze beëediging: zelden toch geschiedde een derge lijke' plechtigheid ten tijde van zulke gespan nen tijdsomstandigheden. Het kan dan ook niet anders, of de woorden van den eed waren gistermiddag voor deze vier jonge officieren méér dan een frase. Te kwart voor 3 marcheerde de stafmuziek der Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester Leistikow, met tamboers en pijpers het veld op evenals een compagnie, bestaande uit vier secties onder commando van den officier-vlieger 2e kl. L. F. Wesselink. De compagnie stelde zich op voor 9 les-machines, in het midden 3 F.K. 51-toestellen, geflankeerd door tweemaal 3 S 9-toestellen. Om even voor 3 uur arriveerde de comman dant, overste Bozuwa, in gezelschap van den eersten officier van het kamp, den officier vlieger 1ste kl. L. H. Quant. En terwijl de staf muziek een pittige marsch speelde, inspecteer de overste Bozuwa de aangetreden manschap pen, waarna dezen zich opstelden in carré- vorm. Voor den hangaar hadden zich familie leden en overig personeel van het kamp verzameld, terwijl de vier te beëedigen adspirant-officieren in het midden van het carré traden. Het was hier, dat door den commandant het Koninklijk Besluit werd voorgelezen, waarna ieder den eed in handen van den commandant aflegde. Het waren momen-- ten, die door de vier jonge officieren niet spoedig vergeten zullen worden. Dan wordt het geweer gepresenteerd, de eerste maten van het Wilhelmus gespeeld, waarna overste Bozuwa zich met enkele woor den tot de zoo juist beëedigde officieren wendt: Gij hebt zoo juist in mijn handen den eed afgelegd, een eed dien ge Uw verder leven houden zult. Ge zijt nu opgenomen in het korps officieren en zult Uw beste krachten te geven hebben aan het vaderland en U altijd scharen om den troon van Oranje. Uw functie stelt U voor vele plichten, doch er wordt van U verwacht, dat ge deze met opgewektheid zult vervullen. Daarbij zijt gij thans leider van menschen geworden, en dat leiderschap is juist datgene, wat weliswaar het moeilijkste doch tevens het meest verheven deel van Uw taak. Bij alle vooruitgang der techniek is er één ding onmisbaar gebleven; de mensch. Spr. wijst er op, dat er onderling vertrouwen moet zijn. En dat zoowel bij de officieren als min deren. Dat hangt af van het karakter van ieder persoonlijk. Maar hebt ge karakter, dan slaagt men ook in 't leven. Weest ijverig en nauwgezet, geeft U met alle energie aan de taak, waarnaar velen onder U opzien. Gij zijt degenen, die moeten handelen. Doet Uw plicht ten allen tijde, en desnoods met opoffering van eigen leven. Overste Bozuwa besluit zijn ernstige woorden met het aanheffen van een drie werf hoezee op H. M. de Koningin. Hierna speelt iie muziek het Wilhelmus, en als laatste faze van dit deel der plechtigheid feliciteeren de commandant en diens eerste officier zoowel de beëedigde officieren als de familieleden. De compagnie marcheert af en even later vindt dan het traditioneele défilé plaats voor den commandant en de officieren. Het was Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zooi. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— I" u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialtö, Spoorstraat, acht uur: „Lokkend verleden" en „De drie musketiers". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Zeewolf". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De School des Levens". Donderdag 9 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 310 uur: Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Vrijdag 10 November. Militair Tehuis, Spoorstraat, 310 uur: Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Zaterdag 11 November. Militair Tehuis, Spoorstraat. 312 uur: Bazar Oud-Kath. Vrouwenvereeniging. Leerlingen-Soiree Dansinstituut „Polak" Musis Sacrum, 8 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 752.0 Temp. lucht: 12.0 Wind: richting: Z.Z.W. kracht 5 Laagste temp. 10.5 Licht op 4.49 uur Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds fteste Hoestsiroop'' is: Eenige der 20 kruiden v^ist&ikbe tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar. weer als altijd een plezier naar dit kranige marcheeren te zien. Hoe men, onder de schal lende tonen van de kapel voorbijtrok, stram en strak, en hoe men weer eens demonstreerde wat werkelijk perfect marcheeren is. En dat ondanks den neerkletterenden regen. De namen der beëedigde officieren luiden: A. Bruinsma. A. Ehbel. G. J. Hoes. J. Weber. >- Wegens de ongunstige weersomstandigheden gingen enkele lucht-demonstraties, die aan vankelijk op 't programma gestaan hadden, niet door. De Commissie „Tuindorp", Den Helder, voor Ontwikkelnig en Ontspaning der bezet ting van het fort „Dirksz-Admiraal" ver zoekt ons opname van het volgende: Gezien het succes, hetwelk de Commissie heeft gehad, dank zij veler financieele mede werking in Augustus j.1., met het geven van ontspanningsavonden voor de gemobiliseerden van het fort „Dirksz-Admiraal" roept de Com missie, wil zij op den ingeslagen weg voort gaan, thans wederom financieele hulp in. Vooral nu de winter is begonnen, wordt het geven van ontspanningsavonden door „onze jongens" ten zeerste op prijs gesteld. Eenige jongedames, welke zich voor ons doel spontaan beschikbaar hebben gesteld, zul len zich Donderdag- of Vrijdagavond tusschen 68 uur, of Zaterdagmiddag aan Uw woning vervoegen, voor de in ontvangstname van het door U beschikbaar gestelde bedrag. Terwijl de Penningmeester der Commissie, de heer V. de Heer, Dahliastraat 77, elke gave buiten de collecte om, gaarne in ontvangst zal nemen. Ieder bedrag, zoowel groot als klein is welkom. Uit het politie-rapport RUITENTIKKERS. Een bewoner van de Langestraat deed bij de politie aangifte dat bij hem een ruit was ingegooid. MISHANDELING. Een dame van den Koningsweg k'aagde haar nood bij de politie, omdat zij door iemand uit de Langestraat was mishandeld. STEEK DE HAND UIT! Gisteren gingen diverse fietsende ingeze tenen op de bon inzake het niet uitsteken van de hand bij het veranderen van richting. Burgerlijke Stand van Den Helder van 7 November 1939. BEVALLEN: M. A. MaigretNoot. z. M. KaanHoornsman, d. C. M. A. ZijpBloem, z. OVERLEDEN: J. K. Hummeling (m.), 35 jaar. H. Veeger—Witte, 39 jaar. ONDERTROUWD: A. A. Kievit en B. J. Haeren. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactia Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur van de Week in Fei ten enz. Zoo, was U nog al tevreden, dat de Econo mische Groep ter ziele was? Dat pleit voor de groep! Maak U zich niet ongerust, zij is er nog. Inderdaad het grootste werkprogram. Een heel werk, een gevolg van de oproep door H. Ms. de Koningin om geestelijke herbewa pening. Hadden we nou maar een voorman, die er eenig benul van had, dan waren we klaar. Nu deze net zooveel verstand heeft van Economie als mijn witte pet van een garnaal, nu zitten we met dat geval aan den grond. Tijdelijk echter! Moet U dat werkprogram zien Niet minder dan 30 ingrijpende artikelen. En van bijzonder ernstigen aard. Inmiddels heeft de Groep uitbreiding gekregen met een aan tal pijlers er bij, zoodat de „hoofdpijler" niet veel kwaad meer doet. Wij zouden gevoegelijk achter diens naam b.d. kunnen zetten. We kunnen dus eigenlijk wel zeggen, dat het lieve leventje nu pas zal gaan beginnen. Oortgijzen. Jje^ceJUeJttiLeJUwA Opening. Hoewel het weder zeer slecht was, kon het hoofd der school, de heer Schmit, een vrij groot aantal ouders welkom heeten. Ook de Burgemeester was bij deze avond tegenwoor dig, wat zeer gewaardeerd werd. In zijn openingsrede besprak het h.d.s. ver schillende successen, die men in het afge- loopen jaar had geboekt, o.a. kampioenschap voetbal, schoolfeest en schooltuintjes. Ook wordt sedert eenige weken in de hoogste klas sen Esperanto onderwezen, waar zeer groote belangstelling voor bestaat. Tevens wees spr. op de schoolcorrespondentie der kinderen. Vervolgens werden de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het financieel verslag bleek, dat er pl.m. 8 in kas was. Vernieuwing van het onderwijs. Hierna volgde de causerie, getiteld: Ver nieuwing van het onderwijs, door het h.d.s. Sedert eenige tijd, aldus spreker, wordt aan deze school een proef genomen met de be langstellingscentra. Voorb.: In de hoogste klassen werd „De Krant" en in de laagste klassen „Oogst" als belangstellingscentra ge kozen. Aan de hand van een aantal voorb. wees spr. er op, dat alles camouflage was. Het is niet enkel teekenen, maar het gaat om de vakken: rekenen, aardrijkskunde, geschie denis, taal (dictée's, vreemde woorden, op stellen, brieven). In deze causerie bleek dit maar al te duidelijk. De aanwezige ouders zullen zeer zeker een betere kijk gekregen hebben, betreffende het onderwijs in deze school. Het was een leerzame avond en prettige rede, welke met aandacht werd gevolgd. Na deze causerie verzocht de Burgemeester het woord. Spr. vertelde, hoe men er toe ge komen was, om op deze school de proef te nemen. Tevens sprak de Burgemeester zijn voldoening uit, over de energie van het per soneel, waarmee ze de taak hadden aange pakt. Daarna volgde een aantal vragen, betref fende de causerie. Tijdens de pauze, waarin thee en koekjes werden geserveerd, hadden de ouders gelegenheid een uitgebreide ten toonstelling, betreffende onderwijsvernieuwing der school, te bezichtigen. Alles gaf een keu rige indruk. Na de pauze volgden nog eenige punten der agenda. St. Nicolaasfeest. Besloten werd, om dit weer op dezelfde wijze te vieren. Eenige dames stelden zich weer welwillend beschikbaar, om er voor te zorgen. Schoolreis. Deze was dit jaar mislukt wegens de tijds omstandigheden. Indien mogelijk, zullen de leerlingen van de hoogste klassen het vol gend jaar een 3-daags reisje maken. Tentoonstelling Texel. Plan bestaat om in 1940 een tentoonstel ling te houden over Texel. De jongens en meisjes werken hieraan in hun vrije tijd. Ze organiseeren het en zullen zelf de bezoekers rondleiden. Verkiezing. Wegens het bedanken van den heer Witte als lid van de O.C. (gevorderde leeftijd) werd in diens plaats gekozen den heer C. Brans Az. Ook werd de O.C. nog met een nieuw lid uitgebreid, n.1. mevr. Dros-Witte. Het h.d.s. bedankte den heer Witte hartelijk voor het vele wat hij in het belang voor de school had gedaan. Na de rondvraag sloot het h.d.s. deze weer zeer geslaagde bijeenkomst en gaf den wensch te kennen, dat de volgende keer nog meer ouders aanwezig zouden zijn. Het personeel zal dit zeer op prijs stellen. Door het omloopen van den wind zijn weer mijnen op de Texelsche kust aangedreven. Gister 'werd o.a. een gedemonteerde mijn door Den Burg vervoerd. Later deelde men ons mede, dat ook nabij „Ceres" aan den dijk van den P. H. polder een mijn is aangedreven, die eveneens door militairen onschadelijk is ge maakt. R.K. TOONEELVEREENIGING „OMHOOG". Bovengenoemde tooneelvereeniging zal op Vrijdag 17 November a.s. in Pen's Schouw burgzaal opvoeren het blijspel „Hoe baas Bobbel boef werd" van Willem van den Berg. DE NACHTELIJKE OVERTOCHT HEEFT NIET MOGEN BATEN. De patiënte, mejuffrouw Veeger-Witte, die Donderdagnacht in ernstigen toestand met een Marine-raceboot naar Den Helder vervoerd werd, om daar in het St. Lidwinaziekenhuis te worden behandeld, en die het aanvankelijk vrij goed maakte is Dinsdagnacht overleden. Ernstige zieke vervoerd Gisterenavond om 9 uur heeft een racebóot van de Mok een soldaat, die juist van verlof terug was, een Urkerjongen, van Oudeschild naar Den Helder vervoerd. De soldaat had een maagbloeding gekregen en was oogenblikkelijk door dokter Querido naar het Marinehospitaal gezonden. De dokter maakte zelf de reis mee met zijn patiënt. Openbare verkooping Gisterenavond is op verzoek van den heer de Wilde, ten overstaan van notaris Mulder, open baar verkocht: Woonhuis met schuur, in 't Noorden, groot 60 are, kooper J. J. v. Ree, voor 2050. Een garage te Oosterend, kooper J. Hooger- \verf, 't Noorden, voor 325. Het woonhuis werd opgehouden op 1675. Qvoor 50 jaar Uo-nddien uit het VÜeqznd Ï3£aadj& Uit de advertentiekolommen. Voor de vriendelijke attentie, mij bewezen op den 15en dezer, betuig ik mijn innigen dank. In het bijzonder aan het vriendelijke kinder meisje, den raven hospes en den ijvepgen directeur, voor de esquise wijze, waarop zij dien dag voor mij een der aangenaamsten hebben gemaakt. B. de Leeuwe, Artist in 't Café „Alcazar". Zondag a.s.: Buitengewoon Groot Bal, op de net inge richte bovenzaal van 't Café Hoffman, met nog grooter orchest. Aanvang half acht precies Geen van Houten's cacao, maar Groote's cacao is het best in het gebruik. De ondernemer J. H. Hoffman gaat steeds voort om het fatsoenlijk publiek een genotvollen avond te verschaffen. Onder aanbeveling, J. H. Hoffman. Dinsdagsavonds: Bij de dansclub op Dinsdagavond half acht tot half tien kunnen zich nog enkele nette jon- geheeren en jonge dames ter beoefening der danskunst aansluiten. Men moet zich daartoe aanmelden bij den onderwijzer M. P. Polak, Kanaalweg. Er bestaat ernstig plan om in de Spoorstraat alhier op het terrein, vroeger behoord hebben de aan den heer Verfaille, een schaatsenbaan te maken. Een sierlijk gebouw is in den loop dezes jaars aan den Stationsweg alhier verrezen en vóór eenige dagen is dit gebouw door den eigenaar in gebruik genomen, 't Is de woning van den Instituteur Vastenou en voor zijne tal rijke kostschoolleerlingen, 't Gebouw, omgeven door een uitgestrekten tuin maakt een gunsti- gen indruk, 't Sierlijk uiterlijk en de doelmati ge, nette inrichting strekken den ontwerper, den heer Van Wijngaarden tot eer. De uitvoe ring werd opgedragen aan den aannemer Wij- ker, terwijl het schilderwerk door den heer Hoogerduin werd verricht. Wanneer in den zomer de tuin met groen en bloemen is ge tooid, zal zeker menig voorbijganger een blik slaan op deze door natuur en kunst zoo schoon gevormde plek. Nationale Militie. De onglergeteekende beveelt zich beleefdelijk aan tot het aannemen van plaatsvervangers en nummerverwisselaars alsmede voor het stellen derzelve. Daar de ondergeteekende al een reeks van jaren vele menschen heeft bediend, en de Maatschappij, waarvoor hij werkzaam is, door Z. M. den Koning is bekrachtigd, zoo hoopt hij ook nu weder het vertrouwen te winnen, het welk hij zoovele jaren gehad heeft. M. van Praaa- Spoorstraat te Nieuwediep. Agent der Algemeene Militie-Verzekerings- Maatschappij te Amsterdam. YlieuuLó uit IMc Visscherij URK, 6 November. Door 8 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 840 pond snoekbaars, van 60210 pond per vaartuig, prijs 910 ct. en 390 pond bleibaars, 56 ct. per pond. Slangen op de Zuiderzeedijk Een dezer dagen zijn enkele slangen op den Zuiderzeedijk bij Urk ontdekt. De waker Rui ter, die voorheen als visscherman met gladde paling wist om te gaan, naderde één der ge vaarlijke beesten behoedzaam en wist het rep tiel vast te grijpen en in een flesch te stoppen. De slang, welke meer dan een meter lang was is aan het Gymnasium te Kampen ten ge schenke gegeven. Nieuws uit Hellevoetsluis MILITAIRE PLECHTIGHEID. Zaterdag vond te Hellevoetsluis een mili taire plechtigheid plaats, n.1. de beëediging van een officier der Infanterie. Een dergelijk vertoon had in Hellevoetsluis nog nimmer plaats gevonden. De res. Ie luit. H. J. M. Noordman, die per 1 November j.1. actief officier was geworden, legde opnieuw den eed van trouw af. Alle troepen van Land- en Zeemacht, welke in Hellevoetsluis en omgeving gelegerd zijn, waren daarbij aanwezig, zoodat het geheel een mooi militair schouwspel vormde. Na de inspectie der troepen legde luit. Noordman den eed van trouw af ten over staan van majoor Goedhart, welke na de plechtigheid een toespraak hield, waarna de troepen voor den nieuwen officier defileerden. tydte&'ii$ten\ en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van ever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, iet bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- ga! te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. f^tïezfiu-aaAM^AicMen STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Saleier, t., 6 Nov. v. Belawan. JAVA—NEW-VORK LIJN. Tapanoeli, 6 Nov. v. Singapore. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN Tosari. 7 Nov. te Soerabaja. Salawali, 4 Nov. v. San Francisco. POTTERDAMSCHE LLOVI Blitar, 7 Nov. te Batavia. Het Kind. Nummer van 28 October. tt,> gave C. A. Spin Zn., N.V. te Amsterdan Geopend wordt dit nummer met de bijdrae. „De belangrijkheid van het sensomotorischa waarnemingsvermogen voor de normale 0nt wikkeling van het kind, door Clasca Ozinga" en waaruit men diverse zaken kan leeren. lp' teressant voor ouders en opvoeders zijn de waarnemingen van F rits van Raalte inzake „Uit de opvoedkundige paktijk". De Wandelaar. Bij A. G. Schoonderbeek te Laren verscheen het October-nummer van „De Wandelaar" De eereplaats is ingeruimd voor een artikel van den folklorist D. J. van der Ven, „De na- jaarsschoonmaak in de natuur" en zulks te recht, want het is een goed en dichterlijk ge." stemd stuk proza over het zwammenleven met vele vondsten uit literatuur, folklore en mythologie terwijl het is opgeluisterd door een groot aantal foto's, als aquarellen zoo mooi. R. B. van Wulften Palthe vertoefde op Ta- hiti en geeft een onweerstaanbare beschrijf ving van toestanden, landschap en menschen Populair Ma 1 e i s c h. Verschenen is bij de uitgeverij Dixon te Deventer een boekje, getiteld: Populair Ma- leisch. Doel er van is het aankweeken van het elementair Maleisch in den kortst moge. lijken tijd. Het werd vervaardigd door S. v.B(l. Molen, oud-inspecteur bij het inlandsch On derwijs in Indië. Circa 6 a 700 woorden zijn opgenomen. Het geheel maakt een frisschen indruk en zal ongetwijfeld voor l\en, die op stel en sprong naar Indië moeten en niet al te best met de taal overweg kunnen, een goede vraagbaak zijn. C r i t i s c li Bulletin. November-num- mer. Uitgave Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem. De redacteur, Anthonie Donker, levert een beschouwing aan enkele deelen van de Biblio theek der Nederlandsche letteren, terwijl we van de hand van Albert Helman, een der op. merkelijkste critici van onzen tijd, een be schouwing vinden naar aanleiding van de beide laatste werken van Arthur van Schen- del. Helman gooit in zeker opzicht de knup pel in het van Schendeliaansche hoenderhok, door de waarde van Van Schendel, tenminste wat z'n laatste werken betreft, sterk in twij fel te trekken. Gezien de rijk bewierrookte figuur van Van Schendel een opmerkelijk feit. Van Peregrinus Alter vinden we nog een prima bijdrage over het .laatste boek van Hans Fallada „De Eiserne Gustav". De Natuur. October-nummer. Uitgave De Hofstad", Scheepmakersstraat 13, Den Haag. Dr. F. M. Schnitger schrijft over Steen monumenten van Noord-Sumatra, en welke bijdrage gepaard gaat aan uitstekend foto materiaal. J. W. B. v. d. Stigghel vertelt van de Amboinsche rariteitenkamer van Rum- phius, terwijl voorts genoemd moet worden het slot van de reeks betreffende de oude Nederlandsche walvischvaart, Amsterdam. October-nummer. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V. te Amster dam. Wederom treft men in dit keurig verzorgde periodiek (zoowel qua opmaak als qua inhoud der bijdragen) artikelen, die lang niet alleen de Amsterdammer zullen interesseeren. Naast uitstekend illustratiemateriaal zijn daar beschrijvingen van de nieuwe brug voor de Halvemaansteeg, de overbrugging van het Vondelpark, een nieuwe boulevard in wording enz. enz. Men vrage eens een nummer aan bij de uitgeefster. Twee actueele uitgaven. Van de Uitgeverij Contact in Amsterdam ontvingen wij zoojuist een tweetal uitgaven, die men „heet van de pen" kan noemen. Het eene heeft tot titel:. „Wat zijn Duitschland's Oorlogskansen?" en werd geschreven door Miles (prijs 1.90), het andere heet: „Wat zijn Engeland's Oorlogskansen?" en werd samengesteld door den bekenden Engelschen strateeg en adviseur van den Britschen Ge- naralen Staf Captain B. Liddell Hart (prijs 3.90 geb.). Beide boeken zijn ongetwijfeld zeer interes sant. Zonder dat zij den indruk maken par tijdig te zijn samengesteld bestaat hun waar de er voornamelijk uit, dat zij een massa cijfermateriaal geven, ontleend aan officieele cijfers van de desbetreffende landen. Speciaal het boek van Liddel Hart bezit tal van pa gina's, die het lezen overwaard zijn'. Men komt er tal van bijzonderheden in tegen, die verhelderend kunnen werken, nu men iederen dag zooveel oorlogsnieuws in de krant voor gezet krijgt. Autokampioen no. 44. Ditmaal bespreekt de „Autokampioen" het toeristisch verkeer tusschen België en Nederland en beschrijft de huidige mogelijkheden daarvan. Op een foto-reportage van de nieuwe brug over de Noord "te Hendrik-Ido-Ambacht volgen arti kelen over gescheurde koelwatermantels, de nieuwe verschijning op het gebied der zeer Jichte motorrijwielen: de Puch-Styriette, een beschrijving van een heel wat zwaarder motorrijwiel de D.K.W.-N.Z. 500, Zschopau's nieuwste creatie en van de Brandt-Bagnulo- ,,Polycarburant"-motor. Een bijdrage „Op de fiets naar Schiphol" en de gebruikelijke ru brieken besluiten het nummer. Toeristenkampioen no. 44. Jan P. Strijbos vervolgt in den jongsten „Toeristenkampioen" zijn serie toeristische schetsen over Spitsber gen met een fraai geïllustreerde bijdrage, waarin speciaal de bewoners van dit verre eiland worden beschreven. Op een actueel relaas van Johan Paauw over de aanstaan de restauratie van het Prinsenhof te Delft volgt een beschrijving van de eeuwen gele den reeds wijd en zijd bekende bakkerspro ducten van 's Hertogenbosch. Buitengewoon interessant is de bijdrage „Ik, schipper naast God" van H. B. Wolbert, die er weer pittige illustraties bij levert. Menigeen zal na het lezen van dit artikel een geheel anderen in druk krijgen van het leven op een Rijnaak en de inrichting van de behuizing daarop. Het nummer beantwoordt verder nog de vraag „Kunnen wij naar de Wintersport?" en be sluit met een artikel „Sunter Meerten ih Groningerland" en een boekbespreking.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6