Smeha liflMAÏIEK Abonneert U op dit blad Wij blijven neutraal PAS OP Een koninklijke kunst Kon.Marine>nLandmach' HERMAN NYPELS' sxz", '2 Drie mannen in de sneeuw Er is een\5- in de maand de van De Bazar Vrijdag 10 November 1939 Tweede Blad £tacUmeuux.i Burgerlijke Stand van Den Helder Beiaardconcert ,De heerlijke familiedrank Voor het Marine-Rampenfonds Jongen in de haven gevallen Uit het politie-rapport V oetbalcompetitie „Zeemacht' Loketten secretarie krijgen tochtramen MILITAIRE KLEEDERMA'KERIJ Uniformen en Uitrustingen Ongemotiveerd dralen XtKeilePi ÏIUuim Eerste Nutsavond fftxÉjk Mijnkard KaaMeJucPihn Geestig spel van „De Jonge Spelers" voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Het is altijd weer frappant, hoe gaarne blijspel-schrijvers zich werpen op onderwer pen, waarin bij voorkeur millionnairs de eer ste viool plegen te spelen. In de litteratuur van de laatste vijf en twintig jaar komt men deze heeren telkens weer in anderen vorm tegen: hetzij als een schoenpoetser, hetzij als bedelaar, hetzij als werk-zoekende-jongeman of in nog andere vermomming. Haast nooit js het hun gegeven zichzelf te mogen zijn, hetgeen overigens het tooneellievend publiek ten goede komt. En zeer zeker is dit het geval met den mil- lionnair, die gisteravond door het tooneel- ensemble „De Jonge Spelers" voor het plaat selijk Instituut voor Arbeidersontwikkeling gebracht werd. Dat was de millionnair Tobler, die, ondanks zijn onmetelijk fortuin, op een goeden dag de wonderlijke neiging kreeg om na te gaan hoe zijn medemenschen over hem dachten indien h\j zich eens als gewoon, on bemiddeld mensch voordeed. Het zou ons veel te ver voeren zelfs ook maar een beknopte weergave trachten te geven van de intrique, die dit 5-bedrijvige blijspel bezit. Dat zou ongeveer een kolom vergen. Daarbij zullen velen reeds de gelijk namige film gezien hebben. Het komt er ech ter op neer, dat een millionnair zich als bur- germanneke in een der hyper-mondaine hotels van Sankt Moritz komt aandienen. Een andere burgerman wordt echter voor den geldbezit ter aangezien, terwijl de butler van den eerste optreedt als man-van-geld. Men zal kunnen begrijpen, dat de verwikkelingen, ver gissingen, déraillementen en mystificaties in al die vijf bedrijven niet van de lucht zijn en dat men van de eene dolle situatie in de an dere valt. En zoo aanschouwt men dan gedurende drie uren een comedie, waaraan men zich kostelijk amuseeren kan. Niet alleen dat Erich Kastner, de auteur van het stuk, zijn naam van allround tooneelschrijver eer aan doet, en dat het stuk meermalen uiterst ori- gineele details bevat, daarnaast demonstreer den „De Jonge Spelers" een vertolking, die tot in onderdeelen verzorgd genoemd mag worden. De hoofdrol, die van den millionnair, was in handen van Anton Burgdorffer, die er een lofwaardige creatie van maakte. Albert Snel- ders, als zijn voornaamste tegenspeler, was eveneens in vorm, terwijl Jan van Dommelen als de derde dezer drie mannen in de sneeuw, ook voortreffelijk werk te zien gaf. Ook van de bij-rollen mogen wij er enkele noemen. Marie Meunier als de huishoudster (wellicht een ietsje tè veel caricatuur), Ben Groene- veld als de hotelportier, Betty Kapsenberg als de dochter en Cisca van Bennekom als de dame die op veroveringen uit was. Een stuk, waarvan men veel goeds kan ver tellen en waarop slechts weinig aan te mer ken is. Het eerste bedrijf is iets te gerekt en zou wellicht voor een deel gecoupeerd kunnen worden, terwijl voorts de spontane verbazing van den man, die men op tal van wijzen in de veiling genomen heeft, min of meer onge loofwaardig aandoet aan het einde. Doch overigens... niets dan goeds van dit charmante blijspel, dat een flink be zet Casino eenige uren van de aange naamste verpoozing geschonken heeft. van 9 November 1939 GETROUWD: J. A. C. Maas en W. M. Kuijper; J. van Dijk en F. H. de Bruin; P. N. Fasol en I. M. Breijaert; B. A. Huijbers en A. Boersma; M. Kossen en H. de Graaf; J. de Vries en L. J. Veldhuizen. BEVALLEN: W. Otten-de Vries z. Naarmate de avonden lengen, strengen de Rheumatische pijnen. Het is alsof het vocht in de lucht, dat alles klam en kil maakt, zich vastzet in Uw ledematen. Ge voelt U rillerig en onbehagelijk en na de voorboden van stramheid hier en scheuten daar, zetten plot seling weer die ondragelijke pijnen in, die U teder najaar en iederen winter tot een einde loze nachtmerrie maken. Wees nu niet wéér een willoos slachtoffer. Ge kunt toch die tergende pijnen bestrijden! Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen i Salts. Dit wereldberoemde middel bevat zes minerale zouten, waarmede ge Uw lever, nie ten en ingewanden als het ware hun jeugdige energie hergeeft. Die organen gaan dan Weer krachtiger werken en filteren zoo doende al het onzuivere overtollige urinezuur uit Uw bloed. Dit zuur wordt op volkomen natuurlijke wijze afgevoerd uit het lichaam en dat is eigenlijk het heele geheim van Uw Verlichting. Want juist die onzuiverheden zijn ket, die zich anders vastzetten in weefsels en gewrichten; die veroorzaken de pijnen, die *njn de bron van Uw ellende en eindeloos ge tob. Wees er ditmaal tijdig bij, neem Kru schen Salts om Uzelf te verlossen van de kwaal die U kwelt en die Uw lichaam oud maakt vóór zijn tijd. ■Kruschen balts, verkrijgb. bij apoth. en drog. a f °-40, o.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.; E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester ,(Engeiand). Opgericht 1756. (Adv.) Gisterenmiddag is in de bovenzaal van het algemeen militair Tehuis in de Spoorstraat, de bazar van de O. katholieke vrouwenver. „Ora et Labora" geopend. Het was mevr. Verheij, de presidente van de vereeniging, die een welkomstwoord sprak en die er haar vreugde over uitte, dat zoovelen aan de uit- noodiging gehoor hadden gegeven, o.w. mevr. Jolles en echtgenooten van predikanten ter plaatse. De burgemeester had bericht van verhindering gestuurd. Mevr. Verheij dankte de pers voor haar medewerking en had een bizonder woord van waardeering voor allen, die aan de bazar hadden meegewerkt. Met den wensch, dat de kijksters ook koopsters zouden worden, verzocht mevr. Verheij, den pastoor der O. Katholieke gemeente, de of- ficieele opening te verrichten. Pastoor Verheij zeide met groot genoegen aan dit verzoek gevolg te geven, omdat hij, meer dan iemand anders, in staat was het werk van de vereeniging te waardeeren. Het was hem een vreugde, hier te mogen zeggen, dat de vrouwen, die in stilte gewerkt hebben, tot grooten steun voor de kerk zijn. In 1 jaar tijds is dit alles tot stand gebracht en hij heeft de ijver en liefde gezien, waarmee werd gewerkt. Daarvoor was Z.Eerw. zeer erkentelijk en bracht hij dank aan allen. Hij sprak den wensch uit, dat de bazar een groot succes zou mogen worden. Er bleek, na de officieele opening, bij de talrijke bezoeksters al direct groote animo om te koopen. Men verdrong zich rond de smaakvol gearrangeerde tafels, waar voor iedere beurs wel iets te krij gen was. Inderdaad er was een keur van handwerken en behalve dat, waren er verschillende huishoudelijke voorwer pen te koop. Ep laat ons zwijgen van de attracties, die bij het begin reeds be stormd werden. Men mag zeker niet ver geten de origineele schilderijen tentoon stelling te bezoeken. Het ziet er naar uit, dat deze bazar, die tot Zaterdagavond duurt, een succes zal wor den. Ze is het waard, want het gaat ten slotte om een goed doel. oud als onze beschaving zelve en reeds be oefend door de vorstinnen van Egypte, is de gelaatsmassage. Zij hergeeft de huid de soepel heid en elasticiteit, die de charme van het gelaat uitmaken. Volg dezen koninklijken weg en masseer van tijd tot tijd Uw gelaat met Purol, dat alle vetten bevat, welke Uw huid voor haar gezondheid en schoonheid behoeft. KLOKKENSPEL MONUMENT NEDERL. REDDINGWEZEN te geven op Zaterdag 11 November 1939, van 3 u. tot 4 u. n.m. door den Stadsbeiaar- dier, Tj. Joh. Dito. PROGRAMMA: 1. „Een lied van de zee"J. J. Viotta. 2. a „Sinter Maarten Heuveltje"bew. D. b „Schep vreugde in 't leven", c „In Holland staat een huis" d „In den Haag daar woont een Graaf" 3. a „Baas Jan de timmerman" B. Diamant, b „Het lied met het refreintje" G. v. Praag, c „Op de schaatsenbaan" B. Diamant. 4. a „Hoe zacht glijdt ons bootje" C. M. von Weber. b „Naar zee" J. J. Viotta. c „Hollands Zee" Dan. de Lange. 5. „Laat de Klokken luiden" Jac. Bonset. Liefdadigheidsavond te Batavia. Woensdagavond werd in verband met de recente rampen, welke de Koninklijke Marine hebben getroffen, in de militaire sociëteit Concordia te Batavia een liefdadigheidsavond georganiseerd ten behoeve van het Marine Rampen Fonds. De avond bracht 2.760.op, welk bedrag aan het Marine Rampen Fonds zal worden overgemaakt. Gisterenmiddag waren enkele jongens aan den buitenkant aan het spelen, en wel op en bij een der uithouwers, die zich bevinden tegenover de kolenloodsen. Op een gegeven oogenblik is een der jon gens, het zoontje van tandarts Schreuder. daarbij van den wal getuimeld en in de ha ven terechtgekomen. Het was een matroos van de Z 8 die direct maatregelen nam en na korten tijd den jongeman op het droge bracht. Het bleek dat hij het bewustzijn ver loren had. Aangezien men vermoedde, dat hij door den val een arm gebroken had werd het jongemensch door een met zijn auto passeerend officier naar het marine hospi taal vervoerd. RIJTIJDENWET OVERTREDEN Een chauffeur werd gisteren verbaliseerd inzake overtreding van de rijtijdenwet. FLETSENMISÊRE. Een fiets, die een stadgenoot gedeponeerd had in de steeg naast de gemeentelijke badin richting aan den Dijkweg, werd teruggevonden zonder handbeschermers en achterlicht. Een rijwiel, dat geplaatst was op de Rijks werf, verdween spoorloos. OPENBARE DRONKENSCHAP. De politie maakte gisteravond proces-ver baal op terzake het zich te buiten gaan aan openbare dronkenschap van een wandelaar. VERKEERD PARKEEREN ENZ, Een auto stond verkeerd geparkeerd in de Spoorstraat. Proces-verbaal volgde. Een wiel rijder reed zonder licht en ging eveneens op de bon. Warme melk met SMELTA, vlug-oplossende anijsblokjes. De heerlijke familiedrank voor herfst en winter. Smelta anijsblokjes zijn verkrijgbaar in cartonnetjes a 12 stuks voor 10 cents. FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten van K1NG pepermunt en andere kwaliteitsartike'en L Zaterdag 11 November komen er, veld en weder dienende, weer 16 elftallen in actie. Op het terrein der Rijkswerf kan in het vervolg maar een wedstrijd worden gespeeld in ver band met de lichamelijke opvoeding der Adel borsten. Dezen zullen het terrein gebruiken tot 3 uur. Daarentegen heeft men de beschik king gekregen over het terrein van het Vlieg kamp De Kooij voor een wedstrijd per Zater dag, zoodat dit tekort hierdoor genivelleerd is. We krijgen nu voor het eerst de jongens van H.Ms. „Jan van Brakel" in het veld en zijn benieuwd naar hun prestaties, hun faam ging hen reeds vooruit. Ook het Vliegkamp De Mok en het 21ste Grensbattaillon hopen wij nu eens bezig te zien. Deze beiden hielpen verleden week hunne respectievelijke tegen standers aan een goedkoope overwinning door niet op te komen. Het elftal van de Staf- muziek, dat op die manier aan twee puntjes kwam, zal nu Zaterdag moeten bewijzen, dat zij niet boven hun stand leven. Het programam ziet er aldus uit: Afdeeling A. Terrein De Kooij: De Kooij 1Plaatselijke Dienst, 2.30 uur. Terrein O.Z.D.: OnderzeedienstHospitaal, 13.45 uur. Terrein Helder: Kijkduin ASchorpioen combinatie, 13.45 uur. Terrein Helder: Van SpeijkJan van Bra kel, 15.00 uur. Afdeeling B. Terrein Rijkswerf: Kon, InstituutDe Mok, 15.00 uur. Terrein O.Z.D.: Officieren21ste G. B., 15.00 uur. Terrein Watervogels: De Kooij 2Staf- muziek, 13.45 uur. Terrein Watervogels: Kijkduin BDirksz Admiraal, 15,00 uur. B. en W. schrijven aan den Raad. Wij achten het noodig om de loketten ter secretarie te doen voorzien van tochtramen. Er wordt thans namelijk door de ambtenaren en terecht geklaagd over tocht. Deze tochtramen zullen tevens het voordeel geven, dat de afdeelingen worden afgescheiden vari de ruimten, bestemd voor het publiek, het geen den gang van zaken ter secretarie ten goede zal komen. De commissie van bijstand voor de ge meentewerken en plantsoenen kan zich met een dergelijke voorziening, waarvan de kosten worden geraamd op 550.inbegrepen het aandeel in de algemeene bedrijfskosten en de kosten van toezicht, vereenigen. Mitsdien stellen wij U voor aan ons voor genoemd doel een crediet te verleenen van 550. VERGADERING ALGEM. BEGRAFENIS- VEREENIGING Wij vestigen er de aandacht op, dat heden avond te 8 uur in de benedenzaal van het Kegelhuis, Julianapark, een huishoudelijke vergadering van de Algemeene Begrafenis- vereeniging „Den Helder" gehouden wordt. Aller opkomst wordt verzocht. Voor de DEN HELDER Eigen coupeur en ateliers. Prijscourant wordt gaarne toegezonden. De N.R.Ct. schrijft: Zes maanden, zoo al niet langer, is de ver sterking van de maritieme defensie van Ne- derlandsch-Indië in de officieele sfeer aan de orde. Van de noodzakelijkheid weet ieder te spreken. Maar tusschen de daad en het woord ligt de weg van het uitstel. Dezer dagen heeft de regeering een tip van den sluier van de geheimzinnigheid op gelicht. Zij noemde op aandrang van een naar nieuws hunkerende Kamer althans de namen van hen de kopstukken op het ge bied van de Indische defensie die deel hebben uitgemaakt van de commissie, welke de regeering over de wijze van versterking van deze verdediging moest adviseeren. Maar zij liet na wat toch ieder eindelijk eens ver wacht had de conclusie van deze commis sie bekend te maken. Dat deze commissie unaniem van meening is, dat de aanschaffing van slagkruisers voor Indië niet alleen het eenige afdoende middel is, maar tevens de goedkoopste oplossing, waarbij het meeste geld in eigen land zal blijven dat heeft men uit den mond van de regeering niet ver nomen. Liever houdt zij nog een slag om den arm; neemt zij vooral geen beslissing en tracht zij zooveel mogelijk het positieve en dringende advies van de commissie te ont gaan. Men spreekt in dit verband van het op doen van ervaring; de regeering zou geen kat in den zak moeten koopen, zij zou moeten weten wat de slagkruisers in den modernen zee-oorlog waard zijn. Hoe logisch schijnt dit argument te klinken, maar hoezeer leidt het de aandacht van de hoofdzaak af. Na twee maanden oorlog kan men overi gens reeds van ervaring gewagen, een erva ring, welke volkomen bevestigt, wat men reeds door de oorlogen in China en Spanje had geleerd. De twee afgeloopen maanden leerden in de eerste plaats, dat Engeland op het oogenblik met zijn bovenwaterschepen meester ter zee is en dat de blokkade van Duitschland volkomen is. Waarmee we intusschen aller minst willen zeggen, dat deze blokkade ook volkenrechtelijk in orde is. Maar deze twee maanden hebben meer geleerd. Tot dusver is gebleken, dat noch het luchtwapen, noch het duikbootwapen de superioriteit ter zee kan betwisten; dat deze wapens noch in staat zijn een blok kade te breken, noch een vijandelijke vloot buiten gevecht te stellen. Zij bewe zen opnieuw de juistheid van de reeds ge vestigde conclusies, dat èn vliegtuigen èn duikbooten nuttige gelegenheidswapens zijn, van groote beteekenis voor speciale opdrachten, maar niet bij machte om den weerstand of de werking van een vijan delijke vloot te breken of zelfs maar te neutraliseeren. Deze twee maanden oorlog zijn derhalve ruimschoots voldoende geweest om de vroe ger opgedane ervaringen te bevestigen. We herhalen nogmaals, dat duikboot en vliegtuig gelegenheidswapens zjjn, zeer bruikbaar om onder bepaalde omstandigheden te worden in gezet, maar beslist onvoldoende om een vloot te binden en nog minder geschikt om de kracht van een vijandelijke vloot te breken. Daartoe is onder de omstandigheden, waar onder onze vloot ter verdediging van Indië moet optreden, een groot type slagkruisers noodzakelijk. Wie nu nog van overijling zou durven spreken, indien op korten termijn tot den bouw van zware schepen zou worden besloten, pleegt een ernstige nalatigheid tegenover 's lands hoogste belangen. Gisteravond had in Pen's Schouwburgzaal de eerste Nutsavond in dit seizoen plaats. Als spr. zou optreden Dr. C. P. Gunning, Rector van het Amsterdamsche Lyceum. De bijeen komst werd door afwezigheid van den Voorz. geopend door den heer Remmers, die een bizonder woord van welkom richtte tot den spreker, die niet geaarzeld had de moeilijke reis naar Texel, in dezen tijd van slecht weer en ingekrompen dienstregelingen, te aanvaar den. Hierna verkreeg Dr. Gunning die zou spreken over „Wat dezen tijd vraagt", het woord. Spr. wees er in zijn inleiding op, dat tusschen zijn eerste optreden op Texel in Febr. j.1. en thans slechts weinig tijd ligt, doch dat in de omstandigheden zulk een groote veran dering is gekomen. Spr. betoogde dat wij allen schuldig staan aan de Chaos, waarin wij ons thans bevin den, wij hebben ons laten meesleuren in de fouten, die den tegenwoordigen tijd aankleven. Spr. wees daarbij o.m. op de lawaai-stemming die zich bizonder uit, in massa betoogingen etc. Het symbool van kracht in ons leven is „Het stille en rustige getuigen". Wij hebben een „taak" vooral in dezen tijd, die is n.1. mede te werken aan de Mobilisatie om de maat schappij op te voeren. Uitvoerig wees spr. op de groote fouten die dezen tijd heeft, en dr. Gunning in drie pun ten samenvatte n.1. gebrek aan '„Discipline", „Moed" en „Waarheidsliefde". Op buitenge woon onderhoudende wijze toonde spr. aan dat ongemerkt, vrijwel ieder ook in ons Neutraal Nederland met deze fouten is behept. Terwijl hij zijn betoog met verschillende alleraardig ste voorbeelden verduidelijkte. Ten slotte wees Dr. Gunning op 't schitterend voorbeeld, dat vooral H. M. de Koningin haar volk, dat op t gebied van waarheidsliefde toch reeds zulk een goede plaats inneemt onder de volken geeft. Er is geen vorstelijk persoon in geheel de wereld, die op dit gebied zoo vrij uitgaat als onze vorstin. Er is dan ondanks de moeilijke tijden waardoor haar regeering loopt geen enkele „Laster" om haar persoonlijkheid. ww nlr *emmers dankte ^n het einde der lezing Dr. G. voor zijn keurige rede, waar- ons den we£ had gewezen naar „Geeste- h!i /\m0r?e herbewapening". In de pauze had de heer Remmers ook nog gewezen op de heropening van de Nuts-bibliotheek die weder met verschillende nieuwe boekwerken is uit gebreid. Uit t applaus dat Dr. Gunning in fe hauze fn aan het einde zijner lezing ver- is geslaagd. 16 NUtSaVOnd Uitstekend Wij herinneren ons een lied uit de vorige mobilisatie, waarvan het refrein luidde: Wij blijven neutraal, Wij houden van vree, Wij blijven neutraal, En wij vechten niet mee. Dit lied, in al zijn simpelheid, gaf den wensch en den wil van ons volk weer. En zou die wil in de kwart-eeuw, die sindsdien verstreken is, veranderd zijn? Neen! Nog wil ons volk niet anders, dan eigen zelfstandigheid bewaren, dan zich afzijdig houden van de conflicten tusschen de groote mogendheden. Het eenige wat ons volk wenscht is, in goede nabuurschap met Engeland en Duitschland leven en geen oordeel uitspreken over den dader van dezen ramp zaligen krijg. Onze Vorstin wil en heel het volk staat hierin achter Hare Majesteit, Haar goede diensten aanbieden aan de beide strijdende par tijen om, als het mogelijk mocht zijn, het ge schokte vertrouwen te herstellen en een basis te zoeken, waarop de vrede gevestigd kan worden. Het aanbod van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold heeft geen andere bedoeling gehad. Wie daar een manoeuvre achter gezocht heeft of een angstuitvlucht, die heeft zich deer lijk vergist. Onze minister van buitenlandsche zaken, mr. Kleffens, heeft dit gisteren nog eens tot de Tweede Kamer gezegd. Wij leven in een tijd van leugen en be drog en het moet dus niet verwonderen, dat men graag een andere voorstelling van zaken geeft aan het initiatief van de beide Vorsten. Iets anders is of dit initiatief nog iets goeds uit zal werken of het niet anders is dan het uitspreken van den goe den wil om te helpen waar men hulp ver langt. Het is verblijdend, dat de Oslo-staten er hun groote waardeering over hebben uitgesproken en dat Koning Carol van Roemenië zich er bij aangesloten heeft, maar voor Engeland en Duitschland schijnt de toestand zoo hopeloos te zijn, dat een bemiddelingspoging geen succes meer op zal kunnen leveren. Vooral de mislukte aanslag op Hitier heeft groote verbittering en verontwaardiging gebracht. Men beschuldigt Engeland en afgezien van het feit, dat niet vaststaat wie schuldig is, de geheele wereld zal zijn afkeuring uitspreken over dezen moord- dadigen aanslag. Denkt men werkelijk, dat de dood van Hitier een verandering van de Duit- sche politiek met zich zou brengen? Iedere sluipmoord moet ten sterkste worden afge keurd, van welken kant hij ook plaats heeft. Hoe overigens ook het Duitsche volk naar den vrede verlangt, bleek na den mislukten aanslag op Hitier. Voor de be spoediging van het onderzoek naar de daders heeft men de verduisterde stad, München, in licht gezet en menigeen was in de veronderstelling, dat dit beteekende, dat de vrede geteekend was. In vele lokalen vierde men dit heuglijke feit en er was groote verslagenheid, toen men later vernam, dat een heel andere omstandig heid oorzaak was geweest van deze ver lichting. Ook het Duitsche volk hijgt naar den vrede. En toch legt men de wapens niet neer. Ook in Engeland verlangt men naar opboüw inplaats van naar de vernietiging door den oorlog. En toch blijft men strijden. Het is een droeve waarheid en naarmate de strijd langer duurt wordt de toestand voor de andere landen niet alleen economisch veel moeilijker, maar ook de gevaren om in den chaos meegesleept te wor den, worden grooter. Wij willen dit overzicht eindigen met het slotwoord, gisteren door onzen minister van buitenlandsche zaken gesproken-: Het is goed, dat men overal weet, dat in Nederland een zelfstandig eigen volk woont, met een eigen aard. Nederland heeft nimmer gebiedsuitbreiding ge- wenscht, volstaat gaarne met vreedzame landaanwinning en nog steeds geldt voor ons land het woord van Koning Willem III, dat ons volk naast God in eigen zelf standig volksbestaan zijn hechten steun blijft zoeken. De echte zijn met rond, maar hartvormig. •s rl het. laatst gehouden examen slaagde te Gravenhage voor het examen ter verkrii- STOOMVAART .MIJ. NEDERLAND Tarakan, u„ 9 Nov. v. Genua. JAVA-NEW-VORK LIJN ■Vbbekerk. 9 Nov. v. Colombo. •salabangka, 8 Nov. v. New Orleans.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 21