dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Billet uit Bellijn vertrokkei Beschikbaarstelling vervoermiddellen Schoten gevallen Geen hand- en spandiensten aan oorlogvoerenden Mijncatastrophe in China Zondagsrij verbod op de wip Geen periodieke verloven Gedoofde kustlichten Verschuiving groententeelt Nederlandsch schip gestrand Grens en kust voldoende versterkt? België heeft 600000 man gemobiliseerd V R IJ D A G Verzekering van minister Van Kleffens moeilijkheden met alle belligerenten. fransche garantie niet noodig. Heeft ex-kroonprins huisarrest? Rust aan 't Westfront Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi HE LDERSCHE COURANT KONINGSTENT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 10 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8770 Vredes-initiatief niet door vrees ingegeven Onder wel zeer bijzondere omstandighe den heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Kleffens. gistermiddag zijn eerste parlementaire rede gehouden. De ge- heele behandeling in de Tweede Kamer van de begrooting van Buitenlandsche Zaker voor 1940 droeg dit jaar het stempel vat den heerschenden oorlogstoestand. Vrijwr geen andere onderwerpen, dan die hiermed in verband stonden, zijn ter sprake geko men. In een onder doodsche stilte aange hoorde rede, waaraan hier en daar het gees tige nootje niet ontbrak, heeft de minister een uiteenzetting gegeven van onze positie tusschen de oorlogvoerende landen, van de moeilijkheden, die deze meebrengt, van de genomen maatregelen en de gedane stap pen en van onze houding tegenover den Vol kenbond. Van vrijwel alle banken weer klonk na de rede een luid applaus en vele Kamerleden kwamen den minister de hand drukken. HET VREDESINITIATIEF. Uitdrukkelijk verklaarde de mi nister. dat op de bijeenkomst ten pa- leize, waarop tot het aanbod van goede diensten werd besloten, geen andere onderwerpen ter sprake zijn gekomen. Er zweeft geen enkele geheimzinnigheid om deze samen komst, evenmin als eenige beïnvloe ding van buiten daaraan debet is ge weest. Het spijt den minister, dat hij in eenige buitenlandsche persor ganen moest lezen, dat men in dit aanbod niet veel meer meende te moeten zien dan een manoeuvre, een soort beduchtheid voor gevaren, die Nederland en België zouden bedrei gen. Die zoo schrijven, miskennen èn de aan Nederland en België door de belligerenten gegeven verzekerin gen dat zij onze onzijdigheid zullen respecteeren verzekeringen welker ernst niet kan worden betwijfeld èn het feit, dat de toestand op mili tair gebied nu reeds geruimen tijd stationnair is, en tenslotte vooral ook de bedoeling der beide Souvereinen Die, juist omdat Zij Zich de vrien den voelen van alle belligerenten, dit initiatief konden nemen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de minister, dat het feit, dat geen telegram is gezonden naar de Poolsche regeering, niet wijst op een negeeren van deze regeering. De minister legde er den nadruk op, dat wij in verband met schendingen van het internationale recht, moeilijkheden ondervin den met alle belligerenten. In het' bijzonder Engeland treedt daarbij op den voorgrond, daar wij een zeevarende natie zijn. Minister van Kleffens zcide, dat het zich onderwerpen aan de Engelsche controle-maatregelen geen hulp aan Engeland bcteekent. Wij wenschen geen verlengstuk te worden van Britsche maatregelen te gen Duitschland, noch omgekeerd. Wij wenschen geen hand- en span diensten te verleenen aan een der belligerenten, aldus de minister, door Engeland die garanties te geven, die het wenscht, om een langdurig op onthoud bij Duins te voorkomen. Water stroomde de mijn binnen, 2000 dooden. Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat de Cen- frale regeering heeft medegedeeld, dat on langs tweeduizend Chineesch mijnwerkers, ëie onder leiding van Japansche militairen 10 een steenkolenmijn te Koetsjuatsjen (Nrd. Sjansi) werkzaam waren, zijn verdronken. Het ongeval was volgens U. P., te wijten aan het plotseling binnenstroomen van water in de mijn. Slechts zes der aanwezige mijnwer kers worden gered. Op een desbetreffende vraag van den heer Bost van Tonningen (n.s.b.) merkte de mi nister op, dat wij geen Fransche garantie voor onze onzijdigheid noodig hebben, daar Frankrijk verklaard heeft de neutraliteit van België te zullen eerbiedigen. Voorts uitte de heer Kleffens een woord van hulde voor de pers, die de rol, die voor haar is weggelegd, zoo goed blijkt te be grijpen. De minister wees er op, dat Nederland aan len mond van de groote rivieren een Euro- oeesche functie vervult. Daarom is het ook voor andere mogendheden een belang onze zelfstandigheid te eerbiedigen. Geen land^ ;<an zich aan onze zelfstandigheid vergrijpen, "inder dat dit zich later wreekt. De minister eindigde met aanhaling van de woorden van Koning Willem III uit de Troonrede van 1866: ,;In de zen veelbewogen en emstigen tijd be hoort ons volksbestaan, naast God, in zichzelf zijn hechtsten steun te zoe ken". Zonder replieken en zonder stemming werd de begrooting hierna aangenomen. Dinsdagmiddag komt de Kamer weer bijeen. Minister Van Kleffens Bepalingen inzake het gebruik en verblijf. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteravond zijn twee beschikkingen van den minister van waterstaat verschenen. Volgens de eene beschikking zijn houders van vervoermiddelen ver plicht hun vervoermiddelen ter be schikking te stellen voor een door den rijksinspecteur van het verkeer te bepalen gebruik indien deze daartoe aanwijzingen geeft. Ook kan de rijksinspecteur gebruik van vervoermiddelen verbieden. Volgens de andere beschikking kan de rijksinspecteur van het verkeer aan houders van schepen of sleepbooten aanwijzing ge ven hun schepen in een bepaald gebied te doen verblijven. Bovendien kan de inspec teur-generaal van 't verkeer gebieden aan wijzen waar schepen en sleepbooten niet zonder toestemming van of vanwege een rijksinspecteur van het verkeer mogen komen. De Minister van Economische Za ken heeft verklaard, dat, indien tot benzinedistributie zal worden over gegaan (dit zou omstreeks eind Dec. begin Jan. gebeuren), het rijverbod op Zondag zal kunnen vervallen. Zakenverloven gehandhaafd. De regeeringspersdienst meldt: Daar de regeering het gewenscht acht de weermacht thans niet te zeer te verzwakken, zullen gedurende eenigen tijd geen periodieke verlo ven kunnen worden verleend. Zij, die met verlof zijn, ook zij die gisteren (Donderdag) met verlof zijn gegaan, zullen hedenavond (Vrijdag avond) bij hun onderdeelen moeten zijn teruggekeerd. De zakenverloven blijven gelia"-' haafd. In het Noorden van ons land. In een „Bericht aan luchtvarendcn" wordt teneinde te voorkomen dat door vliegtuig- bestuurders verondersteld wordt, dat des nacht het meest noordelijk waargenomen Nederlandsche kustlicht ook het noordelijk ste punt van Nederland aangeeft, de aan dacht gevestigd op het feit, dat alle groote kustlichten Noord van Egmond (pl.m. o2 gr. 37' N.B en 4 gr. 37'. 5 el) tot en met Rot- tumeroog (pl.m. 53 gr. 32. 5 N.B. en 6 gr. 33' 5 el) zijn gedoofd. Öok zijn alle Nederlandsche lichtschepen, met uitzondering van het lichtschip „Noord Hinder" (pl.m. 51 gr. o5 N.B. en 2 gi. 41 el), binnengehaald. VELE DOCUMENTEN UIT DE KAN SELARIJ WEGGEVOERD. MONAR CHISTISCHE BEWEGING? Radio-Paris heeft gisteravond een bericht uitgezonden, volgens het welk Hitier met onbekende be stemming zou zijn vertrokken. De omroeper zeide: „Men gelooft, dat hij naar een dorpje in Thüringen is gegaan". Hieraan voegde de omroe per toe: „Aanzienlijke hoeveelheden documenten zijn vandaag uit de kanselarij weggehaald en naar on bekende bestemming verzonden. Ex-kroonprins Wilhelm heeft sinds twee weken huisarrest, meldt Havas. Hij bevindt zich in zijn bezit nabij Potsdam en mag dit niet verlaten. Deze maatregel zou verband houden met betoogingen te zijnen gunste en ten gunste van de monarchie, welke zich zouden hebben voorgedaan, wanneer de ex- kroonprins in Potsdam wandelde. Wat gebeurde er bij Blerick? Onopgehelderd voorval aan de Dultsche grens. Gistermiddag zijn bij de Nederlandsch— Duitsche grens hij Blerick schoten gevallen, waarbij enkele in burger gekleede personen betrokken zijn geweest. Naar het schijnt, is één persoon getroffen, terwijl de anderen over de grens gevoerd zouden zijn. De lezin gen over wat is voorgevallen, loopen zeer uiteen, zoodat nog niet met juistheid kan worden medegedeeld, wat werkelijk is ge schied. Het onderzoek, dat is ingesteld, zal meer licht moeten verschaffen. In 't belang der voedselvoorzie ning. Doeltreffend steunplan in voorbereiding. Naar wij vernemen, heeft minister Steenberghe den regeeringscommis- saris voor de groenten-, en fruit- en sierteelt opgedragen met deze be drijven in overleg te treden ten einde tot het opstellen van een doel treffend steunplan in overeenstem ming met de beschikbare midde len te geraken. De regeering bereidt verder ten aanzien van de groenten- fruit- en sierteelt maatre gelen voor, die een teeltverschuiving in de richting der voedselvoorziening beoogen. Vanzelfsprekend zaJ daarmede de noodige voorzichtigheid moeten worden bteracht, op dat de werkgelegenheid in dit soort bedrij ven zooveel mogelijk bewaard wordt en de structuur der bedrijven zoo min mogelijk wordt gewijzigd. Voor een tekort aan groenten en fruit in eigen land behoeft zeker geen vrees te bestaan. Tot nog toe is er een groot sur plus geweest en ook in een verre toekomst kan nog mei een surplus worden gerekend. Portugeezen redden de bemanning. Het Nederlandsche motortankschip „Melissa" van de N.V. Tank-kust vaart te Rotterdam is op weg van België naar Lissabon ter hoogte van kaap Raso bij Cascaes, in de nabij heid van Lissabon, in den mist ge strand. Twee sleepbooten slaagden er met moeite in de uit zestien koppen be staande bemanning te redden. Een der opvarenden is gewond en in een ziekenhuis opgenomen. De „Melissa" was in 1936 gebouwd en mat 540 ton bruto en 262 ton netto. „Dag zonder bijzondere gebeur tenissen". Maakte het Fransche legerbericht van gis termorgen nog melding van verkenningen en vinnige plaatselijke gevechten tusschen Moezel en Saar, gisteravond werd bericht, dat de dag zonder gebeurtenissen van betee- kenis was voorbij gegaan. VJ> Verwachting: Krachtige tot ma tige Zuidwestelijke tot Wes telijken wind, half tot zwaar bewolkt, of betrokken, aan vankelijk opklarend, later weer kans op regenbuien, iets kouder. Wenschen in verband met onze landsverdediging. In het Voorloopig Verslag op de Defensie- begrooting, brengt de Tweede Kamer alge meen hulde aan regeeringsbeleid en weer macht en erkent men, dat niets mag wor den verzuimd om het vredeswerk te bevor deren. Verschillende leden vragen, of onze gren zen, de kust en de verschillende verdedi gingslinies voldoende zijn versterkt. Verschillende andere leden dringen bij har- haling aan op den bouw van ondergrondsche vliegtuigloodsen. Verloopen zaken. Vele leden vestigen er de aandacht op, dat van vele gemobiliseerden de bedrijven na hun terugkeer in de burgermaatschappij zoo zeer zullen zijn verloopen, dat zij daarin geen bestaan meer kunnen vinden. Men acht het noodzakelijk, dat tijdig maatregelen getrof fen worden om dezen personen te hulp te komen. Zeer vele leden achten aflossing van de oudste lichtingen dringend gewenscht, zoo wel in het belang van een goed geoefende weermacht, van de dienstplichtigen zelf als in dat van de schatkist, aangezien onder de oudste dienstplichtigen het aantal kostwin ners het hoogst is. De vraag wordt gesteld, of het mogelijk is, de zakenmenschen in de omgeving van hun woonplaats te legeren. Nog geen algemeene mobilisa tie. Berlijn antwoordt niet. Op het oogenblik heeft, volgens U.P. Bel gië 18 frontdivisies op oorlogssterkte, m.a.w. 600.000 man op moderne wijze uitgerust. De maatregelen voor de algeheele mobili satie zijn evenwel nog niet genomen. Berlijn zwijgt. Wij berichtten gisteren reeds, dat ver scheidene vreemde vliegtuigen over Bel gisch gebied gevlogen hebben in de buurt van de Fransche grens; in het bijzonder wer den zij gesignaleerd boven Virton. Tot nu toe werd uit Duitschland geen antwoord ontvangen op het protest, dat de Belgische regeering kort geleden aan Berlijn zond. Men zou aldaar nog over deze kwestie beraadslagen. Een ontzettende ver woesting werd in den Bürgerbraukeller te München aangericht, tengevolge van den mis lukten bomaanslag op Adolf Hitier. Links op de telegrafisch overge brachte foto ziet men 't ingestorte piaiond.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1