Voortzetting van den oorlog is zelfmoord Italië stelt belang in Nederland Wij lazen voor U Himmler op het spoor Crisis in de Wapenstilstand herdacht Rustige toestanden in Palestina Finsch Russische onderhandelingen Marktberichten Tsjang-Kai-Sjek waarschuwt )apao: Duitschland's vijanden steeds te laat Duitschers brengen Finsche schepen op Stalin blijft Hangö eischen De Finnen onverzettelijk Parijs—Rio de Janeiro door de stratosfeer Duifsche drnk op dc neutrale landen Erostig motorongeluk te Zuid Scharwoude Kweeken voor de mestvaalt CHINA'S BUITENLANDSCHE POLITIEK UITEENGEZET. Tsjang Kai Sjek heeft gisteren het woord gevoerd in de zesde plenaire zitting van het centrale executieve comité der Kwo- mintang. Hij verklaarde, dat de oorlog met Japan een einde kon nemen wanneer Ja pan er in toestemde af te zien van zijn veroveringsdroomen en er zich rekenschap van gaf dat alleen voorspoedig en vrij, China zijn eigen vrijheid en voorspoed kon waarborgen. De generalissimus gaf als zijn mee ning te kennen, dat de Japansc'he operaties tot mislukking gedoemd waren. Hij voegde hieraan toe, dat een recent bezoek aan het front be moedigend was geweest. Tsjang Kai Sjek heeft Japan gewaarschuwd, dat een voortzetting van den oor log zelfmoord beteekende. Het streven van Japan om een centrale regeering te vormen onder Wangtsjingwei zou geen oplossing brengen in het huidige conflict. Tsjang Kai Sjek besloot met de buitenlandsche politiek van China als volgt te definieeren: 1. Weerstand bieden aan agressie teneinde de onaantastbaar heid van het gebied en het bestuur te be schermen. 2. De geldigheid van de inter nationale overeenkomsten in acht te doen nemen in het bijzonder het negenmogend- hedenverdrag, het volkenbondshandvest en 't anti-oorlogspact. 3. Verwerping van adhae- sie aan ieder anti-communistisch pact en 4. Handhaving van de volstrekte onafhanke lijkheid van de diplomatie. Göbbels over den oorlog en de oorlogskansen. Minister Goebbels verklaarde Zaterdag avond tijdens 'n redevoering, dat de tegen standers steeds hebben getracht Duitschland te vernietigen, maar zij hebben hun maat regelen te laat genomen. De geschiedenis van het nationaal-socia- lisme is tegelijk de geschiedenis van de ge legenheden, die zijn tegenstanders hebben laten voorbijgaan. Goebbels besprak ver volgens de opkomst der nationaal-socialisti- sche beweging en keerde zich daarna tegen de moreele motieven van de vijanden van DüitschlancU.evenals tegen de pogingen, om onderscheid te maken tusschen leiding en .volk van Duitschland. De aanslag te Munchen. Over den aanslag te Munchen zeide Goeb bels: Deze misdaad van de vijanden van Duitschland is niet gelukt en kan ook niet lukken, want ons instinct zegt ons, dat er geen gerechtigheid meer zou zijn in de we reld, dat de wereldgeschiedenis haar be- teekenis zou hebben verloren, wanneer wij Duitschers, die nu zeven jaar lang er eerlijk naar gestreefd hebben, Duitschland weer vrij en groot te maken, door den bom van een bende misdadigers verhinderd zouden kunnen worden, dit doel te bereiken. Dat is niet mogelijk. Goebbels besloot met de woorden: Het is de taak van iederen Duitscher, voor dezen oorlog al zijn krachten in te zet ten. Wanneer deze oorlog, dien Engeland ge wild heeft door ons gewonnen is en wij weten, dat hij gewonnen wordt dan be- teekent dat de definitieve bevrijding van ons volk en de beveiliging van ons nationale le- .ven voor alle tijden. Veel drijvende mijnen voor de Deensche kust. Uit den oorlog ter zee is het voornaamste bericht dat het Finsche vrachtschip Airis- to dat 2430 ton meet, door een Duitschen oorlogsbodem werd gepraaid in de buurt van de Aalandseilanden en vervolgens op gebracht naar Swinemuende. Het schip was met een lading houtpulp op weg naar de Vereenigde Staten. Uit Helsinki meldt Reuter dat verschei dene Finsche schepen, die onderweg waren naar Amerika, nog door de Duitsche auto riteiten worden vastgehouden te Stettin. Het Finsche schip Otava, dat kortelings, zooals gemeld is, door de Duitschers in de Botni- sche golf aangehouden werd, is naar Swin- demunde gebracht. Fransch stoomschip ontsnapt. Een Duitsch vliegtuig heeft kort na het vertrek van een Fransch stoomschip uit een haven aan het kanaal naar Engeland twee bommen in zee laten vallen. Aan boord van het schip bevonden zich negentig per sonen. Niemad werd gewond. Het schip heeft den overtocht kunnen voortzetten. Drie jachttoesteillen hebben het Duitsche toestel verdreven. Duitsche duikboot vernield? Volgens een bericht uit Haugesund aan het blad Bérlingske Tidende is een duik boot vernield door twee Britsche oorlogs schepen. Het bericht is afkomstig van de be manning van een Noorsch schip dat in Haugesund is aangekomen. De bemanning vertelde, dat een duikboot een aanval had ondernomen op een convooi, dat geëscor teerd werd door twee oorlogsschepen. Deze oorlogsschepen lieten vele dieptebommen vallen waarna de duikboot tweemaal boven water kwam met zijn boeg de lucht in en verdween. Aak met bombardementsvlieqtul- qen qezonken. O Een aak, die met twee Lockheed-bombar- dementsvliegtuigen geladen was, welke be stemd waren voor de Britsche strijdkrach ten, is te New York gezonken. Het schip lag' gemeerd aan den pier te wachten op de aankomst van het Britsche schip, dat dé vliegtuigen aan boord zou nemen, toen het ongeluk gebeurde. De twee bommenwerpers, die met de aak gwezonken zijn, werden enkele uren later opgehaald. De politie heeft verklaard geen bewijs voor sabotage te hebben gevonden. Drijvende mijnen in Deensch water. Door de felle Westen- en Zuidenwinden zijn een aantal drijvende mijnen het Katte- gat en het Skagerak ingestuwd. Het Deen sche ministerie van marine heeft twee groo- te visschersschepen belast met het opvis- schen van deze mijnen. Tachtiq schepelinqen in Enqe- land qevanqen. Toen te Tilbury in Engeland Zaterdag een stoomschip arriveerde, werden tachtig leden der bemanning van boord gehaald. 76 Laskaren werden tot een maand dwang arbeid veroordeeld, aangezien zij geweigerd hadden bevelen te gehoorzamen. Verklaard wordt, dat de mannen 25 pet. meer gage hadden ontvangen wegens het door den oorlog verhoogde risico. Toen zij hoorden dat de mannen op andere schepen meer ontvingen, weigerden zij hun werk op het oogeniblik, dat het schip zou uitvaren. Sobere viering in de geallieerde landen. De wapenstilstandsdag, 11 November is Zaterdag op sobere wijze in de geallieerde landen herdacht. Ook in Beflijn en in Ame rika is als elk jaar aandacht aan deze ge beurtenis gewijd. De Koningin van Enge land heeft oen radiotoespraak gehouden, waarin zij een speciaal beroep deed op de vrouwen, mede te werken een duurzamen vrede te bereiken. De Fransche president en de Koning van Engeland hebben telegrammen uitgewisseld waarin de verknochtheid der beide landen aan den vrede werd geschetst. Ook de burgemeesters van Londen, Parijs en New York hebben telegrammen gewis seld. In België is de wapenstilstand herdacht met de traditioneele bedevaart naar het graf van den onbekenden soldaat. In Engeland werd om 11 uur 's morgens de gebruikelijke minuut stilte in acht genomen. In tegenstel ling met andere jaren werd het werk echter niet gestaakt. Op straat verkochten dames papieren klap rozen en ook werden ten verkoop aangebo den Fransche korenbloemen, welke uit Pa rijs per vliegtuig zijn overgezonden als sym bool van wapenvriendschap der beide lan den. De opbrengst van den verkoop komt ten goede aan de oudstrijders van beide oor logen. Eenige duizenden klaprozen zijn gezonden aan de troepen in Frankrijk en naar de Britsche marine. f Arabieren worden in vrijheid qesteld. Gezien de algemeene verbetering in de binnenlandsche veiligheid in Palestina en de grootere medewerking der Arabieren bij de handhaving van de orde, zal een aan tal Arabieren, die in kampementen gevan gen gehouden werden op vrije* voeten wor den gesteld. Hun vrijlating valt samen met het einde van het Ramadanfeest. Generaal-majoor Barker heeft bij de aan kondiging van deze vrijlating, uitdrukking gegeven aan de hoop, dat zijn optreden zal dienen ter bevordering van betere gevoe lens jegens een nauwere samenwerking met de regeering. Wanneer dat het geval is, zou verdere vrijlating van Arabieren moge lijk worden. HET MOET UIT ZIJN. De Haagsche Post (lib.) vindt, dat er, in verband met de persconferentie, waarop minister Steen- berghe dezer dagen het woord voerde, nog pun ten zijn, die onvoldoende belicht zijn, ja zelfs, waarbij de beantwoor ding de vrees wettigt, dat do regeering er voor terugschrikt, ook waar het hoog noodig is, sa- neerend in te grijpen. Dit is bijvoorbeeld met den tuinbouw het geval. De vraag is gesteld, wat de regeering van plan is te doen met tuinbouwgewassen, waarvan ieder jaar groote hoeveelheden onverkocht blijven. De minister heeft daarop geantwoord, dat het niet in de bedoeling ligt tot een beperking over te gaan van het telen van gewassen als tomaten, meloenen, kom- komers, sla e.d. Wij moeten dus vreezen, dat er het vol gend jaar opnieuw enorme massa s van deze groenten zullen worden vernietigd. Het standpunt van den mi nister is, dat door een beper king van deze gewassen de bedrijven te veel zouden wor Vreemde mededeeling over onze waterlinie. De Italiaansche bladen wijden veel plaats ruimte aan de voorzorgsmaatregelen, welke in Nederland worden genomen en aan de gevaren, die de neutraliteit van Nederland en België zouden bedreigen. In alle couranten wordt de inhoud weer gegeven van de rede van minister Van Klef- fens. De correspondenten uit Londen en Pa rijs schrijven, aldus het Hsbl., bijna uitslui tend over Nederland en België en geven daar bij vaak te kennen, dat zij de alarmeeren- de berichten in de Fransche en Britsche pers als sterk overdreven beschouwen. In sommige bladen wordt zelfs een lichte twij fel tot uiting gebracht, of men te Londen niet wacht op eenige belangrijke Duitsche daad, hetzij aan de Maginotlinie of elders, om van Engelsche zijde thans iets beslis sends tegen Duitschland te kunnen onderne men. Engeland zelf zou het initiatief liever aan Duitschland willen overlaten. Niet goed ingelicht. Uit Amsterdam en uit Den Haag schrijven de correspondenten der Italiaansche bladen allerlei bijzonderheden over de maatregelen ten onzent waarbij blijkt dat zij aangaande de waterlinie nu niet zoo bijzonder goed in gelicht zijn. Zoo kan men in de „Giornale d'Italia" le zen, dat Nederland gelukkig zijn laagste ter ritorium heeft langs de Duitsch-Nederland- sche grens, waar het land gelegen is op 20 tot 100 cm. onder den zeespiegel, zoodat het gemakkelijk was binnen weinige dagen een defensieve linie te vormen, waar het water tot een hoogte van één meter boven de vel den staat. Deze wat vreemde mededeeling, waartusschen ook weer opmerkingen staan, die de waarheid beter benaderen, is in- tusschen een teeken van de groote en uiterst sympathieke belangstelling, die men in deze dagen in Italië voor ons land aan den dag legt. Het is opvallend, hoe stenk het Italiaan sche volk met ons land meeleeft. Neder land en vooral onze Koningin hebben in Italië steeds een zeer groote populariteit genoten. Wij zijn er van overtuigd, dat de schending der Nederlandsc'he neutraliteit door een der oorlogvoerende partijen in Ita lië onder het volk stellig de eventueel bestaande sympathieën voor de aanvallende partij geen goed zouden doen. Het pause lijk orgaan, de „Osservatore Romano" wijdt eveneens veel aandacht aan Nederland en België. DE AANSLAG TE MUENCHEN Verdenking tegen een hand werksman. MATERIAAL VAN DUITSCHE AFKOMST? Onze mededeeling in ons nummer van Za terdag dat het steeds waarschijnlijker wordt dat de daders van den aanslag te Muen- chen in Duitschland gevonden moeten wor den, vindt nieuwe bevestiging. In de eerste plaats is in de redevoeringen, welke Zater dag bij de begrafenis der slachtoffers is ge houden, in het geheel niet meer op Enge land gezinspeeld. Verder zegt het Duitsche Nieuwsbureau, welks mededeelingen als officieel beschouwd kunnen worden, dat het reeds gelukt is, twee firma's op te sporen, die in aanmerking komen als vervaardigster van afzonderlijke deelen van het uurwerk van den tijdbom. Wat het materiaal van de andere deelen van den bom betreft, is het onderzoek en de bcstudcering van het gebruikte materiaal nog aan den gang. In de derde plaats schijnt er een bepaal de verdachte te zijn. De chef van de staatspolitie Himm ler heeft medegedeeld, dat hij in ver band met den bomaanslag in den Bürgerbraukeller sterke verdenking tegen iemand koestert, die herhaalde malen als werkman herstellingen is komen verrichten op de galerij. Himmler acht dezen man verant woordelijk voor de ontploffing. Het is zeker, zoo verklaarde hij ver der, dat reeds tegen het eind van Augustus zekere voorbereidingen voor het misdrijf zijn begonnen. Himmler heeft een beroep op het publiek gedaan om de Gestapo te Miinchen er van in kennis te stellen, indien het een werk man ziet (of gezien heeft), die ongeveer 1 M. 65 a 1 M. 70 groot is; 30 a 35 jaar oud, don ker haar zonder scheiding heeft en vuile, geelachtige werkkleeding met een kuitbroek én een pet mot klep draagt. Onderzoek in Joodsche en monar chistische kringen. Volgens den Berlijnschen correspondent van„Politiken" is de aandacht van de Gesta po na den aanslag te Miinchen geconcen treerd op joodsche en monarchistische krin gen in Beieren. Een tiental bekende Joden uit Miinchen en omgeving is gisteren naar het hoofdbureau van de Gestapo overge bracht. Teraardebestelling der slacht offers. Zaterdagmorgen zijn de slachtoffers in een gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. Hess, de plaatsvervanger van den Führer hield een rede. Terwijl de muziek „Ich hatt' einen Kame raden" speelde, legde Ilitler een krans op elke baar van de slachtoffers, ging drie pas sen achteruit en hief do hand op voor den nazigroet. Daarop speelde de muziek de twee volksliederen. Rusland heeft van Finland ge- eischt afstand van een vlootbasis in het gebied van Hangö aan het be gin van den Finschen golf, voorts het recht om versterkingen aan te leggen op eilanden, gelegen in het oostelijk deel van den Finschen golf en in de streek van Stirsuden even als op de eilanden Djorkoe en Hu- malioki bij het schiereiland van Ka- relie. Erkko, de Finsche minister van buiten landsche zaken, merkt naar aanleiding hier van op, dat de Finsche delegatie geen ver dere concissies zal doen op de Russische eischen, aangezien zij in beginsel zoo ver mogelijk is gegaan. De Finsche regeering gevoelde, zeide Erk ko, voor de wensch van den Sowjet om de defensie van het district van Leningrad te versterken. Zij moet echter ook oog heb ben voor de veiljgheid van haar eigen land. De eisch betreffende een vlootbasis in de Finsche golf staat gelijk met een vraag aan Engeland en Amerika om respectievelijk het eiland Wight en Sandy Hook op te geven. K K Volgens uit Helsinki door Aftenbladet ontvangen berichten kan de staat van on- drehandelingen tusschen de Russen en de Finnen als volgt gekenmerkt worden: de Sovjet is vastbesloten, vast te houden aan zijn z.g. minimale eischen met inbegrip van de vestiging van een basis in Hangö. Om dit doel te bereiken, zijn de Russen er van overtuigd, dat een langdurige en systemati- sehe druk Finland tot capitulatie zal bren gen. Do Finsche delegatie die in één week tijd slechts twee conferenties heeft gehad met de Russen, blijft in Moskou uit vrees dat haar vertrek zou worden verklaard als de wensch om de onderhandelingen af te breken. Onverzettelijkheid. Volgens een informatie van het Russische persbureau Tass komen de Finnen niet al leen niet tegemoet aan de minimumvoor- stellen van Sovjet Rusland, doch neemt in tegendeel hun onverzoenlijkheid toe. Tot onlangs hadden de Finnen op de landengte van Kareltje slechts twee of Defensie voortdurend doende met de versterking van onze verdedigingsmiddelen. In dit plan past uit den aard der zaak een geleidelijke uit breiding van deze middelen en zoo kan het zijn, dat het publiek van tijd tot tijd het één en ander verneemt over nieuwe maatregelen, die dan op hun beurt geruchten kun nen doen ontstaan.In het Ne- derlandsche defensiestelsel heeft het water een beslis sende functie; waar dit wenschelijk scheen, heeft dus de regeering enkele dee len van de waterlinies laten „onderloopen". Bijzonder ac- tueele beteekenis behoeft aan deze maatregelen niet te worden toegekend. Zij zijn te beschouwen als uiting van onzen vasten wil tot hand having van onze onafhanke lijkheid; en voor het eigen volk kunnen zij, mits goed begrepen, de strekking heb ben, het gevoel van veilig heid te versterken. Vlucht voor de feiten is een lafheid; daarom is het goed de bovengenoemde ver schijnselen nuchter te bezien. Vervolgens dan organiseert een ieder voor zich zijn ver weer tegen de „oorlog-der-ze, nuwen", drie divisies tegenover Leningrad, terwijl zij dit aantal thans hebben verhoogd tot zeven In een onderhoud aan het Finsche minisl terie van buitenlandsche zaken te Helsinki werd toegegeven, dat Finland aan de grens „zekere maatregelen" had genomen. Nationaal enthousiasme in Fin land. De stroom van giften uit het binnen- en buitenland voor het fonds der nationale Fin sche defensie houdt aan. Gisteren is geheel den dag gewijd ge weest aan betoogingen voor de landsverde diging. In alle steden zijn vergaderingen ge houden en officieele persoonlijkheden heb ben er het woord gevoerd om de bevolking aan te sporen, kalmte, moed en geduld te bewaren. In Helsinki werden de betoogin- gen bijgewoond door de gezanten van Zwe den en Denemarken. Geslaagde vlucht van twee Frag. sche vliegers. De Fransche vliegers Codos en Guillaumet zijn aan boord van het eerste Fransche stratosfeervliegtuig „Camille Flammarion" van Parijs naar Rio de Janeiro gevlogen. De vlucht van Codos en Guillaumet was volkomen geheim gehouden en dateert reeds van bijna een maand geleden. Op 13 October vertrok het toestel van Le Bourget. De vliegers maakten eerst in Dakar en vervolgens in Natal, na den overtocht over den Atlantischen Oceaan in 12 uur een tus- schenlanding. De bijzonderheid van de reis ligt in het feit, dat Codos en Guillaumet beschikten over een luchtdichte cabine, waarmede zij op een gemiddelde hoogte van 7500 meter konden vliegen, terwijl zij van tijd tot tijd stegen tot 9000 meter. Om hen te brengen tot aanslui- ting aan een continentaal han delsblok. De Berlijnsche correspondent van Af tenbladet meldt aan zijn blad, dat Duitschland voorbereidingen treft voor het uitoefenen van druk op de neutrale landen om hen te brengen tot aansluiting aan het continentale handelsblok, dat in het voornemen ligt. Het te Upsala verschijnende dagblad Mya Tidning, schrijft, dat dit zou leiden tot een permanente verlaging van den levensstan daard in Scandinavië. De plaats, die Scan dinavië zou innemen in het plan, zou on houdbaar zijn. De economische politiek der Scandinavische landen moet er naar uit gaan hun traditioneele handelsbetrekkingen met de oorlogvoerenden te handhaven en niet naar het maken van oorlogswinst. Hedenmorgen reed de motorrijder T. van 't Riet uit Broek op Langendijk in snellen vaart tegen de petroleumkar van den heer Zwaan alhier. Van 't Riet smakte tegen den grond en liep kwetsuren op aan hoofd en handen. De doktoren Verdonk en de Wit, die spoedig ter plaatse waren, verleenden de eerste hulp. Per auto werd van 't Riet naar huis vervoerd. Even voor het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij dat de toestand van het slachtoffer bevredigend is. ANNA PAULOWNA VISSCHEN. Zondag hield de hengelsportvereeniging D.V.S. een wedstrijd in 't Noordhollandsch Kanaal, waaraan door 16 leden werd deel genomen. De uitslag was als volgt: le prijs, voor den grootsten baars, (22.5 c.M.) P. Kassen; 2e prijs, voor het grootste aantal, J. Nieu- wenhuizen; 3e prijs, na loting, S. Roets, 4e prijs P. Rozenbroek; 5e prijs P. J. Nieu- wenhuizen; 6e prijs C. v. d. Klooster; 7e prijs H. van Drie; 8e prijs H. Roets: In totaal zijn 14 baarzen gevangen en t 12 botjes. De premieprijs, een 4-deelige, 8 meter lan ge hengel, viel ten deel aan F. van Loon.. WIERINGEN BENOEMD. Tot dijkgraaf van het heemraadschap Wie- ringen is benoemd de heer J. Doves Szn.._«n tot heemraad van het heemraadschap Wie- ringen S. Koorn Jzn.. beiden alhier. ALKMAAR, 11 Nov. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorden' kwartier. Aanvoer: 205.000 kipei«ren 5.857, kleintjes 4.655.75 per 100 stuks. ALKMAAR, 13 Nov. n Veemarkt. - 6 paarden; 106 vette koeie» f 120200. 52 graskalveren f 3050, nuchtere kalveren (slacht) f 6—12, 12"r - te schapen f 13—26, 3S8 vette varkens o< 64 et. per Kg. Handel stug. NOORDSCHARWOUDE, 13 Nov. 1350 Kg. roode kool 2.30, 5500 Kg. w kool 1.20. 4900 Kg. Deensche witte *ou> 1.60, 12100 st. andijvie 0.801.30. BROEK OP LANGFENDIJK, 13 Nov. Aanvoer: 200 Kg. uien 2.90, drielingen 1-™ grove 3.10, 800 Kg. peen 1.70. 3200 Kg. de kool 2.40—3, 2300 Kg. Savoyckool 2 22300 Kg. witte kool 1-1.60, 5800 Kg. kool 2.10—2.40, 13700 st. andijvie 0.901-1U' den ontwricht, terwijl con serveering van overschotten mogelijk is. De tuinders mo gen dus voortgaan met een productie, die ook in de cri sisjaren reeds lang verdwe nen had behooren te zijn, maar die onder de huidige omstandigheden volkomen waanzinnig wordt. Als wij in de officieele verslagen lezen, dat in het derde kwartaal van 1938 (die over dezelfde periode van dit jaar zijn nog niet beschikbaar) onverkoop baar waren 568.062 kg en 1.318.280 stuks andijvie, 1.281.352 kg snijiboonen, 8.648.550 komkommers, bijna anderhalf millioen bloemkoo- len, zes millioen kroppen sla, anderhalf millioen kilo witte kool en bijna 13 milli oen kilo tomaten om al leen de belangrijkste gewas sen te noemen terwijl van deze verliesposten een groot deel zelfs als conserven geen waarde heeft of ook gecon serveerd overtollig is, is 'de handhaving van een derge lijke productie niet te begrij pen. De tuinders moeten in staat worden gesteld andere, meer noodzakelijke produc ten te telen. Zij mogen en zij behoeven er niet op achteruit te gaan, maar het kweeken, met de zekerheid dat het product op de mestvaalt zal komen, moet, kort gezegd, uit zijn, aldus het blad. TEGEN DE ZENUWEN OORLOG. In het Volk (s.d.a.p.) lezen wij: Meer dan ooit is de stand van zaken in de wereld om ons heen ongewis. Het spreekt vanzelf, dat de Ne- derlandsche regeering er voor zorgt, op alles voorbe reid te zijn; ook als zij niet gelooft aan onmiddellijk gevaar is dat haar natuurlij ke plicht, Sedert Augustus is

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16