België en NederlandjAntwoorden overlegden ook gisteren vredes initiatief DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Zenuwachtige stemming aan de grens Weer twee ontploffingen Hij sliep op zijn geld Kalme Zondag aan het Westfront Geruststellende Duitsche verklaringen Duitschland: „Het aanbod zal nauwkeurig op het onderzocht worden" Frankrijk: „Het begane onrecht moet hersteld Engeland: „Duitschland moet afzien van geweld methoden" Minister De Geer vandaag voor de radio Chamberlain nog ziek Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT „Jeannette" gestrand heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER Trirro^v, ntuJtR. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder maandag 13 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8772 DE MINISTERS VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN VAN BEIDE LANDEN ONTMOETEN EL KAAR TE BREDA. De ministers van buitenlandsche zaken van België en van Nederland hebben elkander gisteren te Breda ontmoet. Elk hunner was vergezeld van den secretaris-generaal van zijn depar tement. Over het onderwerp hunner besprekingen zijn geen communiqué's -verstrekt. 't Is zeer goed mogelijk, dat de thans bin nengekomen antwoorden der strijdende par tijen op het aanbod van goede diensten der NederlandschBelgische monarchen onder werp van gesprek is geweest. De inhoud van het FranschBritsche ant woord zal zeker onze diplomatie aan het werk stellen. Anderzijds is het ook mogelijk, dat de ont wikkeling der politieke en militaire situatie onderwerp van hun samenspraak is geweest, Uit Duitschland komèn de laatste dagen geruststellende verklaringen, soms uit zeer bevoegde diplomatieke kringen, die zonder uitzondering er op wijzen, dat er geen reden is in de troepenbewegingen aan onze Oost grens een bedreiging van onze onafhanke lijkheid te zien. Men wijst er daarbij op, dat Duitschland herhaaldelijk en uitdrukkelijk verklaard heeft onze neutraliteit te zullen eerbiedigen en acht geen reden aanwezig waarom deze belofte, mits wij onze onzijdigheid ook in derdaad handhaven, niet zal worden gehou den. De opeenhooping van vechtmateriaal in 't Westen maakt het nu eenmaal ondoenlijk al die manschappen tegenover het Fransch Britsche front op te stellen. Daardoor zou den deze diepe liniën te kwetsbaar worden, aldus de Duitsche commentaren. Overigens achtte men het te Berlijn non sens om van Duitschland te verwachten, dat het steeds maar weer de leugenachtige en sensationeele berichten der BritschAmeri- kaansche pers over kwade bedoelingen van Hitier ten aanzien van ons land en België tegen zou spreken. Ook de berichten welke ons vanuit België bereiken, spreken dezelfde taal. Men volgt in Brussel den loop der ge beurtenissen met groote koelbloedigheid en acht het waarschijnlijk, dat de Belgi sche regeering van haar vertegenwoordi gers berichten heeft ontvangen, welke er op wijzen, dat in de hoogste militaire krin gen van het Derde Rijk, nog geen beslis sing is gevallen over de houding welke in militairen zin tegenover de neutralen zal worden aangehomen. Er is in Hitiers omgeving zeker een sterke groep, welke vóór alles eerbiediging van de BelgischNederlandsche neutrali teit verlangt en men schijnt, naar betrouw bare woordvoerders in Brussel verklaren, in regeeringskringen van oordeel, dat deze strooming de overhand behoudt. In dit verband is het feit, dat gisteren en eergisteren in de Duitsche bladen geen spoor meer was te ontdekken van eenige agitatie tegen de kleine onzijdigen, zeer geruststellend. Typeerend voor den toestand ^welke wij thans doormaken is de bespreking in de Duitsche pers over de oorlogsdoeleinden van het Derde Rijk. Verdediging! Wij zijn de aangevallenen! is nog het hoofdmotief, maar daarvoor komt meer en meer in de plaats de open- hik uitgesproken wensch om het Britsche Wereldrijk te vernietigen. Hoe men dat denkt te bereiken, daarover laat men zich niet uit. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat eigenlijk niemand iets weet van de naaste militaire plannen. Nóch ministers, nóch staatssecretarissen, nóch zelf generaals weten welke beslissing misschien reeds morgen, ja mogelijk nog heden zal worden genomen en alle verze keringen en beschouwingen over het al of niet aantasten van de neutraliteit van Nederland of België acht men in die krin gen dan ook waardeloos. De Duitscihe di plomaten bepalen zich tot geruststellende verklaringen, zonder zich anderzijds te veel voor de toekomst te binden. Slechts een artikel in de Deutsche Alge- meine Zeitung, geschreven door een zeke ren dr. A. tracht op de'plannen van den Führer vooruit te loopen en spreekt van een mogelijke inval in Engeland zelf. Dat het een soort Goddelijke beschikking zou wezen, zoo schrijft deze dr. A., dat voor De antwoorden van de Staatshoofden der strijdende partijen zijn zoowel in Den Haag als Brussel ontvangen en geven slechts aanleiding tot de opmerking dat de weg naar vreedzame overeen stemming nog niet is afgesloten, doch vooral het Fransche stand punt zeer onverzoenlijk is, terwijl omtrent de houding der Duitsche regeering nog niets is te zeggen. De Regeeringspersdienst meldt: De Duitsche gezant heeft in opdracht zijner regeering aan Minister van Kleffens medegedeeld, dat de inhoud van het telegram, dat Hare Majesteit de Koningin en Zijne Majesteit de Koning der Belgen Dinsdag j.1. tot den Rijkskanselier hebben gericht, zorgvuldig zal worden onderzocht. HET ANTWOORD VAN DEN PRE SIDENT DER FRANSCHE REPU BLIEK. Het antwoord van president Lebrun heeft den volgenden inhoud: De regeering der Republiek en het Fran sche volk brengen eensgezind hulde aan de gevoelens, waardoor de boodschap, welke Uwe Majesteit tot mij richtte, is bezield. Zij waardeeren er ten volle de hoogheid en den adel van. Geen natie ter wereld is vreedza mer dan de Fransche. Geen enkele natie heeft meer offers voor den Europeeschen vre de gebracht. Frankrijk heeft reeds menigvul dig tot uitdrukking gebracht en zij herin nert daaraan thans nogmaals dat zij be sloten is en blijft om alle mogelijkheden ter verzekering van een eervollen en duurzamen vrede tusschen de volken te verwelkomen. Een vrede gegrondvest op recht, is inderdaad alleen duurzaam. Frankrijk heeft de wapenen opgeno men om eens voor al een eind te ma ken aan daden van geweld en macht welke sedert twee jaar ten spijt van alle plechtige verbintenissen en met schending van het gegeven woord, reeds drie Europeesche naties tot dienstbaarheid heeft gebracht of ver nietigd en welke thans de veiligheid van alle volkeren bedreigen. Een duurzame vrede kan dus slechts öot stand worden gebracht door het her stel der onrechtvaardigheden, wel ke het geweld van Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije en Polen heeft aange daan. Zij zal dit ook niet anders kunnen, dan naar mate deugdelijke waarborgen van po- litieken en economischen aard voor de toe komst den eerbied voor de vrijheid van alle volken verzekeren. De menschheid zal eerst van haar onrust en haar vrees bevrijd worden, wanneer zij de zekerheid zal hebben, dat nieuwe aanslagen op het recht voortaan uitgebannen zullen zijn. Elke oplossing, die de overwinning van het onrecht zou wetti gen, zou aan Europa slechts een hachelijk bestand schenken, zonder eenig verband met den wettigen en bestendigen vrede, welks komst Uwe Majesteit beoogt. Het staat thans aan Duitschland en niet aan Frankrijk zich uit te spreken voor of te gen dien vrede, waarnaar alle bedreigde lan den haken, wier veiligheid en onafhankelijk heid door zijn toedoen bedreigd worden. - alle tijden geen vijand Engelsch grondge bied zal betreden, is een vooroordeel. Integendeel, zoo heet het in dit artikel, overgenomen in de N.R.Crt., is het voor den tegenwoordigen tijd de vraag gewor den of een eiland, hetwelk binnen zijn grenzen over geen noemenswaardige strijd macht beschikt, onneembaar is. Een oorlog moet niet worden gevoerd volgens verou derde stelregels, maar met fantasie en ver metelheid. Na 900 jaar van isoleering, wordt Engeland thans bedreigd door de verschrikkingen van een oorlog. Noch de tijd, noch de vloot, noch het goud kunnen dan Engeland nog redden. In hoeverre nu deze dr. A. beter op de hoogte is dan anderen, moet worden afge wacht en het is in alle geval niet volstrekt noodzakelijk, dat een dergelijk plan tegen Engeland moet samengaan met plannen ten opzichte van de twee Westelijke neutra le staten, zegt het blacL HET ANTWOORD VAN DEN ENGELSCHEN KONING LUIDT: Ik heb met mijn regeeringen van het ver- eenigd koninkrijk. Canada, het gemeene- best, van Australië, Nieuw Zeeland en de Unie van Zuid-Afrika het beroep, hetwelk Uwe Majesteit en Zijne Majesteit den Koning der Belgen op 7 Noevmber tot mij gericht hebben, aan een zorgvuldig onderzoek on derworpen. Ik breng in herinnering den op roep. door Z.M. den Koning der Belgen op 23 Augustus, uit naam der staatshoofden van de Oslo-groep gedaan, waarin Zijne Majesteit gepleit heeft voor de onderwerping van geschillen en eischen aan open onder handeling, ten uitvoer gelegd in een geest van broederlijke samenwerking. Zoowel mijn regeering van het vereenigd koninkrijk, als de Fransche regeering, hebben gunstige ant woorden op dezen oproep gezonden. Ik breng evenzeer in herinnering het gezamenlijk aanbod van goede diensten door Uwe Majes teit en Z.M. den Koning der Belgen aan mijne regeering van het Vereenigd Konink rijk en de Fransche. Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen op 28 Augustus ge daan. Dit aanbod werd welkom geheeten door mijne regeering en door de Fransche, Italiaansche en Poolsche regeeringen., Enke le dagen later heeft de Duitsche regeering een niet uitgelokten aanval op Polen ge daan. hetwelk op de meest ruwe wijze onder den voet is geloopen. Mijne regeeringen waardeeren hoogelijk den geest van Uwe Ma.jesteits aanbod en zij zullen altijd bereid zijn een redelijken en vasten grondslag voor een billijken vrede aan een onderzoek te onderwerpen. Het is en was steeds mijn wensch dat de oorlog geen dag langer dure dan volstrekt nood zakelijk is en ik kan daarom aanstonds antwoorden op dat gedeelte van Uwer Ma- jesteits beroep, waarin U Uwe bereidheid tot uitdrukking brengt om het onderzoek naar factoren tot hel bereiken van overeen stemming te vergemakkelijken. De essentieele voorwaarden waar op wij besloten zijn dat een eervolle vrede verzekerd zal moeten worden, zijn reeds duidelijk bekend gemaakt. De documenten, welke sedert het uit breken van den oorlog openbaar zijn gemaakt, verklaren daarvan duidelijk den oorsprong en stellen de verantwoordelijkheid voor het uitbreken ervan vast. Mijne volke ren heben de wapens eerst opgeno men. nadat alle pogingen gedaan waren om den vrede te behouden. De onmiddellijke aanleiding tot ons besluit om oorlog te voeren is Duitschlands aanval op Polen ge weest Doch deze aanval was slechts een nieuw voorbeeld van de Duit sche politiek tegenover zijne nabu ren. De ruimere doeleinden, waar voor mijne volkeren thans strijden, zijn te waarborgen dat Europa, om de woorden te bezigen van mijn eer sten minister van het Vereenigd Koninkrijk, moge worden verlost van de altijd weer terugkeerende vrees voor Duitsche agressie, ten einde de volkeren van Europa in staat te stellen hun onafhankelijk heid en hunne vrijheden te bewaren en vóór den vervolge te verhoeden 't gebruik van geweld in stede van vreedzame middelen ter beslechting van internationale geschillen. Deze doeleinden zijn bij verschillende ge legenheden aangevuld en verruimd, in het bijzonder in de verklaringen door mijn eer ste minister van het Vereenigd Koninkrijk afgelegd in het Lagerhuis op 12 October en door mijn minister van buitenlandsche zaken in het Hoogerhuis op 2 November. De facto ren, welke naar het oordeel van mijn regee ringen van elke regeling deel behooren uit te maken, zijn uit deze verklaringen onzer po litiek helder en duidelijk aan den dag ge treden. Mocht Uwe Majesteit in staat zijn mij me- dedeeling te doen van eenigerlei voorstellen van Duitschland, van een zoodanigen aard, dat zij een werkelijk vooruitzicht bieden op verwezenlijking van het door mij boven om schreven doel, zoo kan ik reeds aanstonds verklaren, dat Mijne regeeringen daaraan de meest ernstige aandacht zullen schenken. ONGEGRONDE GERUCHTEN DOEN DE RONDE. In het Oosten en Zuiden van ons 1 and heerschte Zaterdag en ook gisteren een tamelijk nerveuze stemming onder de be volking. De militaire voorzorgsmaatregelen wel ke veelal 'n stremming van het verkeer be teekenden, de vrij belangrijke vertraging in het treinverkeer en niet het minst het plotseling verbreken van het geheele telefo nische verkeer veroorzaakten een span ning welke zich uitte in de meest dwaze en ongegronde geruchten, welke men zich maar kan denken. Toen echter gisteren in den ochtend het telefoonverkeer weer normaal was en ook vele wegversperringen later op den dag werden verwijderd, kwam de gemoederen weer wat tot rust. Het is te hopen, dat de rede, welke de Minister-President hedenmiddag zal hou den, een geruststellende uitwerking mag hebben^ Een woord tot het Nederland sche volk. De minister-president. jhr. mr. D. J. de Geer, heeft het voornemen om hedenmiddag te 1 uur een kort woord tot het Nederland sche volk te richten. Uitzending geschiedt via de drie Nederlandsche zenders en ten be hoeve van de. luisteraars in Oost en West-Indië via den Phohi en de Rijkszenders. Hedenavond na de eerst omroe ping van nieuwsberichten zal de uitzending ten behoeve van de Ne derlandsche luisteraars over de drie Nederlandsche zenders worden herhaald. Zijn algemeene gezondheidstoe stand echter uitstekend. Na Chamberlain gisteravond onderzocht te hebben, hebben de geneesheeren verklaard, dat hij langzamerhand zijn aanval van jicht te boven komt, maar dat hij toch nog niet in staat is te loopen. De algemeene gezondheids toestand van Chamberland blijft uitstekend. Een soldaat gedood. In de omgeving van Zevenaar heeft bij een oefening met springmiddelen een ontploffing plaats gehad, waarbij een soldaat om het leven is gekomen. Omtrent de oorzaak kan nog niets met zekerheid gemeld worden. Ook in de omgeving van Scherpen- zeel op de grens van de provincies Utrecht en Gelderland is wederom een ontploffing geschied, waarbij geen slachtoffers te betreuren vielen. Een landbouwer, die met paard en wagen voorbijkwam, werd van den bok geslingerd, het paard werd ge dood en de kar volkomen vernield. Achtduizend gulden gevonden bij ouden zonderling. Zaterdag kreeg de Amsterdamsche politie bezoek van 'n 86-jarigen man, die vertelde, dat 1 ïij zijn spaarbankboekje en ook nog wat losse contanten miste, .Toen de politie de \JS DE BILT SEINT t Verwachting: Zwakke tot mati gen wind uit Westelijke richtingen, helder tot licht of half bewolkt, in den mor gen kans op mist, waar schijnlijk droog weer, iets kouder. armoedige woning van den zich ietwat zon derling gedragenden man onderzocht, ont dekte zij tot haar groote verrassing een be drag van ongeveer f 8000. Zilver en bank biljetten waren op alle mogelijke en onmo gelijke plaatsen verstopt en een groot deel van den schat lagin het bed van den grijsaard. Het blijkt, dat- de eigenaar van de f 8000 een kluizenaarsbestaan leidde en de buren hem altijd eten brachten. Men heeft nu een notaris in den arm ge nomen, die het kapitaaltje van den ouden man beheeren zal. Natuurlijk vormt een en ander in de volks buurt, waar de 86-jarige woont, het gesprek van den dag. SCHIP IN NOOD OP DE VLIEHORS. Zaterdag is het zich op de thuisreis be vindenden Nederlandsche stoomschip „Jean nette', toebehoorende aan Soetermeer, Fek- kes' cargadoorskantoor te Rotterdam, op de Vliehors (Vlieland) gestrand. Aan boord bevinden zich elf opvarenden. Kapitein is de heer Ree. Gisterochtend hebben de sleepbooten „Texel" en „Stortemelk" van de reederij Doeksen een poging gedaan om het schip vlot te trekken. De trossen knapten echter af. Van daag zal opnieuw worden getracht het vaar tuig vlot te brengen. Voor schip en beman ning bestaat geen gevaar. De zee is kalm. De „Jeannette", welke in 1918 gebouwd is, heeft een bruto inhoud van 454 ton. Britsche ministers in de voorste linies Noq steeds vreemde vlieqtuiqen boven Belqië. HEDENOCHTEND LUCHTALARM TE PARIJS. Van het Westfront valt weer wei nig nieuws te vermelden. Het Fran sche legerbericht van gisteravond luidt: In den loop van den dag heb ben wij eenige plaatselijke pogingen van den vijand afgeslagen. Een weinig zeggende mededeeling dus. Weer onbekende vlieqtuiqen bo ven Belqië. Onbekende vliegtuigen in groepen van drie zijn Zaterdag op zeer groote hoogte volgens deskundigen op 8000 meter bo ven het gebied tuschen Erquelinnes en Binsche (België) verschenen. Toen zij bo ven Fransch gebied kwamen, werden zij door een wel onderhouden geschutvuur ont vangen. Britsche vliegtuigen hebben weer verken ningsvluchten boven Duitschland onderno men. O.a. werd over Stuttgart, Mannheim en Neurenberg gevlogen. Volgens het Brit sche ministerie van Luchtvaart is één toe stel niet teruggekeerd. Britsche staatslieden in oorloqszone. de Zaterdag zijn vijf ministers uit het Brit sche rijk, w.o. Eden, in Frankrijk aange komen om een bezoek aan de oorlogszone te brengen. In het Britsche hoofdkwartier werden zij verwelkomd door generaal iiort, die in gezelschap was van den Hertog van Gloucester. Gisteren hebben de vijf mi nisters de voorste linies bezocht. Luchtalarm in Parijs. Zoo juist bereikt ons het bericht, dat hedenmorgen om vier uur in Parijs luchtalarm werd gemaakt. Nadere bijzonderheden ontbreker nog.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1