Historische kerk verbrand Engeland bijlft onverzettelijk Onmin Postvluchten op Indië Buitenlandsche journalisten gewaarschuwd Oscar Tourniaire overleden Uitvoer van eieren Sinterklaas in het leger Distributie een „uitkomst Norit voor gasmaskers Een ramp voor Joure Korting spoorwegpensioenen Afvoer vee- en landbouwproducten Krappe maatregelen in 't protectoraat Spanje en Italië geheiligd ontoegeeflijk Vleiende woorden aan het adres van Moskou Onze Oost Vuurwerk ontploft Geiten ontsprongen den dans PUBLICATIE OOK HET OUDE ORGEL IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gistermiddag even na één uur is brand uitgebroken in de Ned. Herv. kerk te Joure, die uit 1644 dateert. De plaatselijke brandweer en de brandspuit van de firma Douwe Eg- berts konden het vuur niet meester worden, zoodat hulp uit Heerenveen werd gevraagd. Nadat een Heeren- veensche motorspuit was aangeko men, werd de brand met zeven stra len bestreden. De kerk stond inmiddels vrijwel in lichterlaaie. Toen men den brand ontdekte, hadden de vlammen op 't dak reeds zulk een omvang aange nomen, dat reeds spoedig het dak instortte en het gebouw volle vlam vatte. Omstreeks half vijf was men de vuurzee meester en toen stonden nog slechts de zware muren van het ge bouw overeind. Ook de toren, die reeds door de vlammen was aange tast, is behouden gebleven. Wat gered werd. Men is er bij het blusschen voorts in ge slaagd het kerkelijk archief en en waarde vol schilderij, benevens enkele boeken, die zich in de kerk bevonden, te redden. Ook de naast de kerk gelegen, consistoriekamer, waar het Avondmaalzilver was geborgen, kon ontruimd worden en is behouden ge bleven. Echter zijn in de kerk hel vrij oude orgel en de preekstoel, alsmede en kele historische banken, die toebe hoorden aan de families Vegelin van Klaerbergen en van Eysinga, bij den brand vernield. De burgemeester en andere leden van het gemeentebestuur van Haskerland waren op het terrein aanwezig. Vonken spatten.... Omtrent de oorzaak kan nog worden me degedeeld, dat vermoedelijk een asbestplaat, welke om de kachelpijp zat, is gebarsten, waardoor spattende vonken de zoldering be reikten en het dak in brand- vloog. Voor Joure is het verlies van dezp histo rische kerk. die voorkomt op de lijst van Nederlandsche monumenten van geschiede nis en kunst, niets minder dan een ramp te noemen. Zij maken het al te bont. De Regeeringspersdienst heeft zich tot de buitenlandsche journalisten hier te lande gewend en hen er op gewezen, dat sommi gen van hen niet schijnen te beseffen in welke buitengewone positie een neutraal land zich bevindt. Indien deze persvertegen woordigers voortaan onze neutraliteit niet volledig zull°n eerbiedigen, zullen maatre gelen moeten worden genomen om te voor komen. dat zij allerlei valsche geruchten en wilde berichten over de situatie in dit land. over militaire voorzorgen enz., van Neder land uit, de wereld in zenden. Daarom doet de Regeeringspersdienst, naar de Tel. meldt, een dringend beroep op de buitenlandsche persvertegenwoordigers, in de hoop. dat het niet noodzakelijk zal blijken, maatregelen te nemen, welke hetzij hun werk onmogelijk, hetzij uiterst moeilijk zal maken. Deze aanschrijving is gericht tot de En- gelsche en Amerikaansche correspondenten. „Hij diende de waarheid en de schoonheid". Gistermiddag om kwart over een is de bekende tooneelspeler Oscar Tour niaire, verbonden aan het Neder- landsch Tooneel, in de ziekenverple ging aan de Prinsengracht te Am sterdam, waar hij een operatie onder ging, op 59-jarigen leeftijd overleden. Gisteravond voor het begin van de voor stelling van: „Toen wij trouwden", in den Amsterdamschen Stadsschouwburg, door het Xcderlandscli Tooneel, trad de heer A. De- fresne voor het doek om met de volgende woorden het overlijden van Oscar Tourniaire te herdenken: „Het is voor mij een droevige plicht u me de te deelen, dat heden Oscar Tourniaire is overleden. Achter dit gordijn hier diende hij de waarheid en de schoonheid. Dit was voor hem het leven. Hij heeft het glorieus gedaan. Wij toonoelisten verliezen in hem een onzer grootste kunstenaars, een onzer beste men- schen. Wij voelen dit verlies als een diepe schok". De heer Dcfresne verzocht hierna de aan wezigen enkele oogenbükken op te staan om don grooten doodc te herdenken. ER KOMT SPOEDIG EEN EIND AAN. Naar wij vernemen, worden in het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegamb tenaren 1925, de noodige veranderin gen gebracht, ten doel hebbende, aan de korting met ingang van 1 Januari 1940 een einde te maken. Verlaten echtgenoot treedt radi caal op. Een Amsterdammer had oneenigheid met zijn vrouw. Deze verliet hem en nam haar intrek bij haar dochter in de van Spcyk- straat. Zaterdagavond zocht de man haar op met de bedoeling haar te overreden weer met hem naar de echtelijke woning terug te kee- rcn. Zij weigerde en na een korte woorden wisseling trok hij een dolk. waarmede hij haar bedreigde. De vrouw vluchtte de straat op. doch op den Admiraal de Ruyterweg, bij de Jan Evertsenstraat. haalde de verlaten echtge noot haar in. Hij greep haar vast en op nieuw bedreigde hij haar met den dolk. Voor de tweede maal wist de vrouw zich los te rukken. Ditmaal vluchtte zij 'n win kel in de Jan Evertsenstraat binnen. De man ging er van door. De politie, die inmid dels was gewaarschuwd, heeft hem nog niet kunnen opsporen. Restituties verlaagd. Naar wij van officieele zijde vernemen, zullen met ingang van heden de graanhef- fingsrestituties, welke bij den uitvoer van eieren worden verleend, verlaagd worden. Deze verlaging houdt hiermede verband, dat de prijs, waarvoor het voeder in het binnen land beschikbaar wordt gesteld, in geringere mate is gestegen dan de wereldmarktprijs voor voedergranen. GOEDKOOPE PAKKETTEN. Naar wij vernemen, kunnen St. Nicolaas- pakketten aan onder de wapenen zijnde militairen, jjeneden don rang van officier mits aan het betreffende veldpostadres ge adresseerd, tegen de helft van het normale tarief worden verzonden. De ter postbezorging van deze St. Nico- laaspakketten moet in het tijdvak van 27 t.m. 30 November a.s. geschieden. Teneinde deze pakketten voor de post duidelijk kenbaar te maken, moeten over het adres op het pakket en op de bijbehoo rende adreskaart met inkt twee elkaar schuin snijdende lijnen worden aangebracht De pakketten zuilen omstreeks 5 Decem ber, zooveel mogelijk op dien dag zelf, worden uitgereikt. Bureau ontruiming ingesteld. Van officieele zijde vernemen wij: In onderling overleg tusschen de minis ters van Defensie en v. Economische Zaken is al onderdeel van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd inge steld een bureau Ontruiming. Aan dit bu reau is opgedragen de voorbereiding en de eventueele uitvoering van den afvoer van vee en landbouwproducten, wanneer uit bepaalde streken des lands daarvan onder bepaalde omstandigheden afvoer noodzake lijk zou blijken. is zelfs nog weer grooter dan in het eerste Alleen'al in het oude rijk werden in de eerste zes maanden van dit jaar 36000 kin deren meer geboren dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Daarbij komt, aldus de N.R.Crt., dan nog de sterke stijging in de Oostmark. het voormalige Oostenrijk, die bij na 50 pet. bedraagt. Ook het aantal huwelijken is in het eerste halfjaar van 1939 verder toegenomen; deze toeneming beliep in de Oostmark bijna pet. Vele arrestaties. Ieder bewoner een speciale pas In verband met de beschuldigingen van samenzwering ten behoeve van de vroegere Tsjechische regeering, verwacht men in Slowakije nog meer arrestaties, waaronder van bekende personen te Bratislawa. Onder degenen die reeds in hechtenis genomen zijn, zou zich de leider bevinden. ■Men beweert, dat zij voornemens waren il legale organisaties op te richten zoowel in Slowakije als in Tsjechië. Volgens een draadloos uitgezonden Duitsc 11 bericht, aldus Reuter uit Londen is bevel gegeven, dat alle Duitschers boven de vijf tien jaar en alle andere personen van iede- ren ieeftijd in het jirotectoraat Bohemen en Moravië identificatiekaarten bij zich moeten hebben. Iedere kaart moet een fo tografie van den eigenaar dragen en onder teekend zijn door autoriteiten van de staat of van de nationaal socialistische partij. H.M. DE KONINGIN DANKT DE KATHO LIEKEN. Op het telegram, door don Algemecncn Katholiekendag aan Hare Majesteit de Ko ningin gezonden, mocht- het hoofdbestuur het volgende antwoord telegram ontvangen: „De in Uw telegram tot uitdrukking ge brachte ge\oelens van de katholieken Van Nederland met hun bisschoppen te Utrecht in vergadering zeer waardeerende, heeft Hare Majesteit de Koningin mij opgedra gen, U te verzoeken aan de vergadering Haar bijzonderen dank te willen overbren gen". (w.g.) van Heemstra. Om rantsoeneering van meer ar tikelen gevraagd. De besturen van de landelijke vereeni- gingen- van verbruikscoöperaties hebben den minister van Economische Zaken ver zocht. zoo spoedig mogelijk tot de distributie van belangrijke verbruiksartikelen over te gaan, in de eerste plaats van zeep, rijst, thee, olie en vet. Deze distributie zou, aldus adressanten, voor de groote massa éen uitkomst zijn, om dat vele minder draagkrachtigen de dupe worden van het hamster-euvel, dat nog steeds plaats heeft. Bovendien doet zich het feit voor, dat de wedërverkoopers van de nict-gedistrihueerde artikelen gerantsoe neerd worden, maar de verbruikers niet. De besturen wijzen er tenslotte nog op, dat aan de rantsoeneering der bedrijven, ge zien de basis welke er aan ten grondslag ligt, het euvel verhonden is dat op den han del liet bevriezins-systeem wordt toegepast en zij nieencn. dat dit in strijd is met de door den minister naar voren gebrachte ge zonde gedachte, dat het bedrijfsleven door de distributie niet bevroren mag worden. STIJGEND GEBOORTECIJFER IN DUITSCHLAND. Het rijksbureau voor de statistiek in Duitschland maakt de bevolkingscijfers over het tweede kwartaal van dit jaar bekend, waaruit blijkt, dat het aantal geboorten zich in stijgende lijn beweegt. De toeneming in het tweede kwartaal niet bijna 20.000 geboor ten, of 5.7 pet. meer dan het vorige jaar, Felle anti-Russische toon in de Spaansche dagbladen. De Madrileensche dagbladen ontketenen een felle campagne tegen Rusland ten gun ste van een nauwer aanhalen der banden tusschen Italië en Spanje om den strijd te gen het bolsjewisme te voeren. In een hoofdartikel onder het opschrift: „21 jaar later", schrijft een dagblad, dat de verantwoordelijkheid voor den huidigen oor log op Rusland meer dan op iemand anders neerkomt. De Sovjet-republiek zoo schrijft het blad, is sedert 21 jaar de oorlogsaanstich ter voor de geheele aarde geweest. „Op het oogenblik wrijft Rusland zich in de handen van genoegen, nu het ziet hoe het zaad over de wereld verspreid wordt, dat een schitte rende revolutionnaire oogst zal opleveren. Italië en Spanje handhaven een standpunt van geheiligde ontoegeeflijkheid. Vandaag staande voor deze eenheid en algeheele ge lijkstelling, die gewijd zijn door tijd en bloed, zullen wij, Italianen én Spanjaarden weder om degenen zijn die aan de wereld den weg zullen moeten toonen om in de Middelland- sche Zee de beschaving te vergaren die op het punt staat in Europa verloren te gaan. De wegen die niet samenvallen met het den ken van het Vaticaan, van Rome en het Spanje van Franco, leiden naar vernieling van den geest en ellende der volkeren. In den cyclus der Middellandsche Zee van Spanje en Italië liggen de ware wegen naar een edelen en rechtvaardigen vrede. Evenals het eeuwige geheim van de westelijke be schaving. RADIOREDE VAN MINISTER CHURCHILL. UITPUTTINGS OORLOG VOOR NAAMSTE DOEL. De Britsche minister van oorlog, Winston Churchill, heeft gister avond een radiorede gehouden, waarin hij verklaarde, zeer tevre den te zijn over de resultaten in de eerste tien weken van den oor log en er op wees, dat Engeland en Frankrijk onverzettelijk zullen blij ven. Churchill verklaarde dat vooral op den uitputtingsoorlog wordt aangestuurd. Churchill zette, als zoo vele malen eer der uiteen, dat Engeland den oorlog niet heeft gewild, maar dat men nu zal door gaan oorlog te voeren tot de andere partij er genoeg van heeft. Chamberlain, aldus Churchill, is een man met een zeer taai karak ter en hij zal even hardnekkie voor de overwinning vechten, als hij het voor den vrede heeft gedaan. Gij kunt er volkomen zeker van zijn, dat of al hetgeen dat Groot- Brittannië en Frankrijk in de mo derne wereld willen behouden teloor zal gaan, of dat Hitier, het natio naal socialistische regime en de voortdurend terugkeerende Duit- sche of Pruisische bedreiging van Europa gebroken en vernietigd zal worden. „Zwakte". De felle propaganda van Duitschland te gen al wat Engelsch is. zcide Churchill te beschouwen als een teeken van zwakte. Indien woorden zouden kuiïnen dooden, zouden wij ai dood zijn. Doch wij worden niet verstoord door deze verschrikkkelijke bedreigingen! Wij onderschatten geenszins de macht van haat van onze vijanden Wij zijn bereid de beproeving te doorstaan, doch tien weken geleden hebben wij dat alles overdacht en alles wat sindsdien geschied is, heeft ons doen inzien dat wij liet toen bij het juiste eind hadden en nog steeds hebben. „Sterker". Voorts betoogde Churchill dat de gealli eerden er thans veel beter voorstaan dan 10 weken geleden en hij prees de superieure Britsche luchtmacht. Aanvallen van duikbooten zijn bedwon gen. De duikbooten hebben een zware tol betaald. Bijna alle Duitsché den Oceaan be varende schepen hebben hun toevlucht ge zocht in neutrale havens, terwijl onze we reldhandel gestadig voort gaat met vierdui zend schepen, waarvan er steeds 2500 op zee zijn, zeide de minister. Wij hebben een uitgesproken voordeel, dat onze wetenschap veel beter is ingesteld op den oorlog en iedere week die voorbij gaat, neemt zulks nog toe. Zelf twijfel ik er niet aan of de tijd is aan onze zijde. Ik wil zelfs zoo ver gaan en zeggen, dat wan neer wij den winter doorkomen, zonder dat een groote of belangrijke gebeurtenis zich voordoet, wij in feite de eerste campagne van den oorlog hebben gewonnen. Wij zul len in het voorjaar onze taak veel sterker en beter georganiseerd en beter bewapend kunnen voortzetten dan ooit tevoren. La ten wij daarom de ongemakken dragen met geduld, omdat wij tot grooter oorlogssterkte komen, omdat Duitschland als gevolg van den oorlog tekort krijgt aan benzine en an dere essentieele oorlogsvoorraden. De diplomatieke successen. besprekende wees Churchill op de houding van Italië, op het verdrag met Turkije, en het feit dat Engeland geen geschil met Ja pan heeft. De Sowjefrussische regeering, be lichaamd in de formidabele figuur van Stal in heeft eens en vooral al le nationaal socialistische droomen voor een drang naar het Oosten ge fnuikt. WINSTON CHURCHILL. Het kan waar zijn, vervolgde de minister, dat Görings humaniteit hem verbiedt iets te doen dat iemand zou treffen, doch wan neer wij ons de beestaclitige wreedheden herinneren, die zij in Polen hebben begaan, wenschen wij niet om gunsten te vragen. Mij zullen onzen plicht doen, zoolang wij leven en de kracht hebben. De linkerpoot van den beer verspert Duitschland den weg naar de Zwarte Zee, de rechter poot betwist de controle over Oostzee. Hoe de geschiedenis over deze gebeurte nissen ook moge oordeelen, het is volkomen duidelijk, waarmede wij rekening moeten houden. Het nationaal-socialistische Duitsch |and is van het oosten afgesloten en moet het Britsche rijk en de Fransche republiek v eroveren, of in deze pogingen vergaan. Churchill eindigde met te verklaren, Duitschland geen enkele vriend op de heele wereld meer heeft, de wereld is gen Hitier en tegen het Hitlerisme. Zelfs in Duitschland zijn millioenen, cue ontoeschietelijk zijn tegenover het natio naai socialistische regime. Laat hen temid den van de verwarring en gevaren moed S'K". f -'?r het zeer wel zou kunnen t.rï eyp wegvaging van noodlottige overheersching den weg 7011 kunnen banen voor een solidariteit op bree der basis van alle menschen, in alle lan- ,n wij. ooit zouden hebben kunnen beraamd, indien wij niet tezamen door het vuur zouden hebben gemarcheerd. dat Re te- die Vertrek van Aankomst te ,isl N* 12 N0V" /Band" 12 (heenreis) Emoe '.Sing. 12 Nov. 'liand. 12 Nov, 1 (heenreis) I Buizerd (terugreis) Torenvalk (heenreis) Jodhp. 12 Nov. Basra 12 Nov. Basra 12 Nov. Jodhp. 12 Nov. Een speciale fabriek opgericht. Naar liet A. I. D. de Preangerbode ver neemt, heeft de directie der Singapore Rub ber Works te Bandoeng besloten om annex haar rubberfabriek, welke zich thans vrijwel uitsluitend bezighoudt met de vervaardiging van gasmaskers voor liet leger en burgerbe volking, een 1101'it-fabriek op te zetten. Men heeft norit noodig voor de vulling der filterbussen der gasmaskers en men vreest, dat door den oorlogstoestand in Europa stag natie zal optreden in den aanvoer van het norit. Vandaar dat men heeft besloten tot fa bricage hier te lande over te gaan. De speciale machines voor de verwerking tot norit zijn reeds in Europa besteld en naar alle waarschijnlijkheid zal de fabriek over vijf of zes maanden in bedrijf komen. Twee vrouwen verbrand, Naar het „Soerabajas Handelsblad" meldt, heeft in een vuurwerktoko te Pemalang ten gevolge van eigen onvoorzichtigheid, een ontploffing plaats gehad, waardoor vijf to ko's zijn uitgebrand. Twee Chine-esche vrou wen zijn verbrand. De tokohouder kreeg een hartverlamming. De beide vrouwen konden de achterkamer niet verlaten, omdat het vertrek slechts een uitgang naar den toko had, waar het ont ploffende vuurwerk en de laaiende vlammen eiken doortocht beletten. Het weggevaagde gehucht op 't Diëng-plateau. Het is nog niet heelemaal rustig bij Ba- toer op het Diëng-plateau, waar twee weken geleden de modder-lahar de desa Timbang verwoest heeft en 'n tiental desalieden den dood vonden, schrijft de locomotief. De twee eruptiepuntcn stooten nog altijd dampen en zwavelgassen uit en vooral uit het hoogstgelegen kratertje is de dampont- vvikkeling liet sterkst. De uitgeworpen en uitgevloeide modder is zoover opgedroogd, dat men bijna overal daarover ïoopen kan. Op den 23en October heeft een mantri van den Vulcanologischen dienst tijdens een op name en een onderzoek van den krater en spleten in het geteisterde gebied vier dooden gevonden. Hij vond de lijken van een man, twee vrouwen en een kind, slachtoffers van den modderstroom, dien zij niet konden ont- loopen. Men mist thans nog de resten van zes andere desalieden. Op dienzelfden dag hoorde men bij het speuren naar slachtoffers in de ruine welke de desa Timbang thans vertoont, in een der verwoeste kampongwoningen zwakke ge luiden. Haastig begon men de ingezakte wanden en bamboestijlen op te ruimen om na een half uur opruimingswerk zes geiten en twee kinpen te vinden, alle nog spring levend en dat na tien dagen zonder voedsel en bijna zonder lucht. Bij het onderzoek dat nog steeds wordt voortgezet, heeft men kunnen constateeren, dat in tegenstelling met de uitbarsting van 1928 geen stikgassen zijn opgetreden. Het terrein wordt echter dagelijks gecontroleerd door een hoofdmantri. VOLKENBOND. De gewone bijeenkomst van de Volken bondsvergadering, welke was vastgesteld op 4 Dec. a.s., zal waarschijnlijk niet doorgaan. RESTITUTIES BIJ UITVOER VAN EIEREN EN PLUIMVEE. Van officieele zijde wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 13 November 1939 de \olgende wijzigingen in de restituties bij uit voer van eieren, eierproducten of pluimvee zijn aangebracht: a. kippeneieren f0.80 per 100 stuks; b. eendeneieren f0.60 per 100 stuks; CV, 700,r koelhuis- en kalkeieren worden i k'Pmeen bedragen vergoed, die ver- hand houden met den datum van opslag in net koelhuis of het inkalken, voor zoover aaarvan ten genoegen van de Nederlandsche Lentrale voor Eieren en Pluimvee blijkt; Pn L-ievore" a's m°nopolieproduct ingevoer- ae Kippen of eendeneieren f0.80 per 100 st.; ,opu na 13 November 1939 geprodu- bestanddeelen van kippen- en/of een deneieren f 0.16 per kg. netto v„„e invoer"prÓ'sverschillen zijn met ingang n genoemden datum eveneens gewijzigd en wel; le. voor eieren in schaal f 0.80 per 100 st.? voor eieren, eidooier, n. a. g. of eiwit evroren of vloeibaren toestand f 0.16 per ag. netto; 3 voor bevroren, gesuikerden eidooier (A„?,en suikergehalte van meer dan 5 10.13/4 per kg. netto; 4e. voor gedroogden eidooier f0.33 pet Kg. netto; f o-n voor Kedroogde eieren (zonder schaal) f0o9 per kg. netto; 6e. voor gedroogd eiwit f 1.12 per kg- netto. 's-Gravenhage, 11 November 1939. (AdvJ

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2