Eerste redding Scheepsverliezen Het leven wordt duurder Brifschjapanscbe toenadering 1 Amsterdam in drie seconden verduisterd Arrondissements rechtbank te Alkmaar Middensfands-examens te Schagen Verbod tot uitzenden Bij vergissing op Duitsch gebied Twee Duitsche schepen tot zinken gebracht Nieuwe Russische eischen aan Estland door de „Nicolaas Marius" Juist thans een Christelijke opvoeding Britsch lijnvaartuig vergaan DuitschSand stootblok tusschen West en Oost Knaapje verdronken z. bl. Eigenh. 3.30, bl. dito 2.50—2.60, ei- genheirners 2.60. cvelanriers 2.10, uien 2.40 Aantal amateur-zendlnstallaties Bevorderd. Nadat enkele daqen na de mobi lisatie aan houders van amateur- zendinstallaties een verbod tot uit zenden was opgelegd, zijn de mili taire autoriteiten er dezer dagen toe overgegaan een aantal installa ties op te vorderen. Bijna 5 pet. Ook voor de Am- sterdamsche arbeiders en werk- loozen. Volgens cijfers van het bureau van sta tistiek is er voor de totale kosten van het le vensonderhoud der Amsterdamsche arbei dersgezinnen in October j.1. een stijging waar te nemen met 2.? pet., sedert September en piet 4,6 pet. sedert Augustus, de maand vóór het intreden van den oorlogstoestand in Eu ropa. Voor de voeding afzonderlijk is er een stijging met 4.0 pet. sedert September en met 7.2 pet. sedert Augustus. Sedert 1031 is de stijging in October 1939 bij de gezinnen van werkloozen gnooter dan bij de arbeidersgezinnen en zulks zoowel voor de totale gezinsuitgaven als voor de voe ding afzonderlijk. Van Augustus 1939 op October van dit jaar is voor het totale budget de stijging bij beide categorieën van'gezinnen gelijk (4.6 pet.). Voor de voeding afzonderlijk is zij daaren tegen bij de gezinnen van wërkloozen iets grooter (8.1 tegen 7.2 pet.). Twee Nederlandsche militairen geinterneerd. Twee Nederlandsche militairen, nl. luite nant S. en vaandrig K„ zijn Zaterdagmid dag in de omgeving van Niekerk, een ge hucht aan de grens, bij Eibergen, op Duitsch grondgebied beland, waar zij door de Duit- sche grenswacht aangehouden zijn. Zij wer den geinterneerd en naar Coesfeld overge bracht. Nadat zij op hun eerewoord ver klaard hadden, dat zij de plaats niet zouden verlaten, werd hun toestemming gegeven vrij in Coesfeld roftd te wandelen. Beide Nederlandsche militairen waren, aldus de Tel., Zaterdagmiddag per motor uitgereden om een tocht langs de grens te maken. Vermoedelük zijn zij daarbij een verkeerden landweg ingeslagen en zonder het te merken op Duitsch gebied terechtge komen. Amsterdam is, wat de verlichting betreft verdeeld in acht hoofdgroepen, die samen weer zijn onderverdeeld in 300 subgroepen. In normale gevallen wordt elke hoofdgroep in en uitgeschakeld op automatische wijze, n.1. door een dubbelklok: een synchroomklok en een uurwerk-veerklok, Die klokken wor den op een bepaald uur ingesteld en auto matisch gaat de openbare verlichting aan, om even automatisch tegen den ochtend weer te worden uitgeschakeld. De klok scha kelt een gelijkstroom in uit batterijen, wan neer de draden onder die spanning komen te staan wordt een subrelais ingeschakeld. Dit sub-relais brengt een relais in werking, waar door de hoofdschakelaar voor de groep wordt omgezet. Vroeger voor Sept. j.1., waren voor de subgroepen 300 klokken noodig, die dus alle driehonderd voor een verduistering buiten werking moesten worden gesteld. Thans is de geheele straatverlichting op acht klok ken geschakeld en de subgroepen, waar het door gebrek aan beschikbare draden niet mogelijk was, worden als secundaire groepen via een draad met wisselstroom door een relais ingeschakeld. Op een kaart zijn deze primaire en secundaire subgroepen aangege ven, het streven van het G.E.W. is, om zoo veel mogelijke primaire groepen te krijgen, die dan dus volkomen onafhankelijk kunnen worden bediend, zonder wisselstroom. Door de acht eenvoudige schakelkaartjes waarmede een wereldstad in duisternis kan worden gehuld, wordt dus slechts de bedie- ningsstroom voor de relais in en uitgescha keld. Werkt het relais niet, dan is de be treffende hoofdgroep stroomloos. Op deze wijze is het aan de G.E.W. gelukt een uitermate snelle verduistering tot stand te brengen. Gisteravond, toen slechts voor een gedeel te der stad de verduistering was afgekon digd, werden precies om haif negen vijf van de acht schakelaartjes neergedrukt, 200 groe pen waren verduisterd in twee seconden Engelsche troepen verlaten Nrd- China. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Nomoera, heeft zoowel van den Brit- schen als van den Franschen ambassadeur te Tokio een nota ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Britsche en Fransche troepen uit Noord China worden terugge trokken. Slechts blijft er van beide landen een zoodanig aantal soldaten in garnizoen als noodig is voor de bescherming der ei gendommen, de handhaving van den vrede en de orde in Noord-China, dit met het oog op de militaire noodzaak, welke den oorlog in Europa met zich brengt. Naar volgens de United Press te'Londen verluidt, wordt de aankondiging dat de Brit sche regeering het terugtrekken der troe pen uit Noord-China heeft bevolen, in bui tenlandsche diplomatieke kringen uitgelegd als een teeken dat de situatie in het Verre Oosten voor Groot Brittannië gedurende de laatste weken aanzienlijk verbeterd is. Men betoogt,aldus het Hsb., dat het Russisch Duitsche pact in hooge mate ertoe bijgedra gen heeft ontspanning te brengen in de BritschJapansche verhoudingen. Men gelooft, dat het terugtrekken der troepen het voorspel is van belangrijker ont wikkelingen, vooral ten aanzien van de toekomst der politiek van deze beide lan den. Herhaaldelijk wordt de meening uitge sproken, dat de Britsche soldaten, die naar het vaderland terugkeeren of elders worden vervangen door troepen van de Vereenigde Staten. Dit is mogelijk, gezien het gunstige ver loop der onderhandelingen tusschen Londen en Washigton waar, naar beweerd wordt, Amerika zich bereid zou hebben verklaard te helpen de Britsche belangen in het Ver re Oosten te behartigen gedurende den oor log. Inmiddels heeft een ambtenaar van het Amerikaansche departement van buiten landsche zaken verklaard, dat de Vereenigde Staten niet het voornemen hebben, eveneens troepen uit Noord-China terug te trekken. De techniek in dienst der lucht bescherming. De directeur van de Gem. Electriciteitswer- ken te Amsterdam, de heer W. Lulofs, en zijn staf zijn er in geslaagd een verduiste ringssysteem voor de stad te construeeren, waardoor het mogelijk is in een paar secon den de geheele stadsverlichting, bestaande uit 30.000 lampen te dooven. Een kind kan het toestel bedienen. Aan een muur, ergens in een gebouw, bevindt zich een rijtje van acht doodgewone huis schakelaars. Boven die acht schakelaartjes zijn keurige opschriften aangebracht, waarop staat aangegeven welk stadsdeel in het duis ter wordt gehuld, wanneer het knopje wordt neergedrukt. Krijgt diegene, die verantwoor delijk is voor dit werk telefonisch of monde ling opdracht „verduisteren", dan is twee tellen later geheel Amsterdam tot de verste punten in een volkomen duisternis gehuld. Ook een Britsch schip gezonken. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld. dat de Duitsche stoomschepen „Meck- lenburg" (8000 ton) en „Parana" (6000) door Engelsche oorlogsschepen zijn opgevangen, Duitschers gingen van boord na hun schepen in zinkenden toestand te hebben gebracht. Zij werden door de oorlogsschepen opgepikt. De „Mecklenburg" en de „Parana" werden door kanonvuur geheel tot zinken gebracht, opdat zij de scheepvaart niet zouden hin deren. Ook een Britsch schip gezonken. Het Britsche schip Onzano, metende 1346 ton, dat naar Engeland onderweg was, is tengevolge van een ontploffing buiten de Zuidkust gezonken. De drie passagiers en de geheele bemanning gingen in de booten en kwamen aan land. Het schip zonk in on geveer anderhalf uur. Van gezaghebbende Britsche zijde wordt verklaard, dat in de afgeloopcr. week slechts één Britsch schip door vijandelijk optreden tot zinken is geln'acht, nl. de Carmarthen- Coast. De Bremen uit Moermansk ver trokken? Uit goede bron ontvangen nieuws strekt er toe een bevestiging te geven van het be- icht, dat de „Bremen" van Moermansk is vertrokken. Uit Stockholm wordt gemeld, dat giste ren een visscher beweerd heeft de „Bre men" te hebben gezien in de territoriale wateren buiten Gothenburg. Bezorgdheid over een Amerikaansch schip. In scheepvaartkringen vreest men, dat het 6320 ton metende Amerikaansche koopvaar dijschip „Cripple Creek", dat op weg was van Nieuw-Orleans naar Liverpool, vergaan is. Bij Titusvillc zijn namelijk vaten olie en een tabakszak met een aanteekening van een zeeman, waarin hij zegt aan boord van de „Cripple Creek" te zijn, aangespoeld. ER ZOUDEN NOG TWEE LUCHTHAVENS KOMEN. De „Neue Zuercher Zeitung" verneemt uit Helsinki, dat de Russen aan Estland nieuwe eischen gesteld hebben. De voor de Russische troepen gereserveerde gebieden op het continent van Estland, hebben zich zoodanig uitgebreid, dat de provincie Wiek een garnizoen van het roode leger is ge worden. Het van kracht zijnde verdrag be paalt, dat alle Russische vliegvelden aan gelegd moesten worden op de eilanden. Slechts twee zouden er op het continent komen. Doch daarna hebben de Russen den aanleg van twee luchthavens geëischt in de omgeving van Hapsal. De Estlanders hebben hiervoor moeten zwichten. De werk zaamheden zullen den afbraak vereischen van een vijftigtal kleine boerenhoeven. Er zijn in Estland nog geen Russische vlieg tuigen aangekomen. Men weet ook niet, of de Russen Estlandsche werkkrachten zullen gebruiken voor de uitvoering der werk zaamheden, of dat zij arbeiders uit Rus land zullen laten komen, die niet zouden nalaten den Russischen invloed in Estland nog te doen toenemen. 300 POND VOOR EEN POSTZEGEL. Een ongebruikte luchtpostzegel van New Foundland van 60 dollarcent is gisteren op een Londensche postzegelveiling verkocht voor 300 pond sterling. De zegel was er een van 300, welke zijn uitgegeven ter gelegen heid van de vlucht van de Pinedos van New Foundiand naar Rome in Mei 1927. Negentien opvarenden van Fin- sche houtboot op Terschelling aan land gezet. Verwoede strijd met de golven. Zondagavond omstreeks half tien is op de Westergronden bij Terschelling de Finsche houtboot „Elsie" gestrand. De strandmotorreddingboot „Nicolaas Ma rius" uit Midsland voer terstond uit, doch keerde onverrichterzake terug, aangezien de bemanning weigerde het schip te verlaten. Gistermiddag is het de bemanning van de „Nicolaas Marius" echter met inspanning van alle krachten gelukt, de negentien opvarenden van de „El sie" behouden aan land te brengen. Hiermede heeft deze in October van het vorig jaar in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard in dienst gestelde reddingboot der Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij., haar eerste redding volbracht. Gistermiddag was de situatie voor de op varenden aanmerkelijk veranderd, aange zien, hoewel er betrekkelijk weinig wind was, er een zware deining stond en er een zeer krachtige branding was. Ook een Hollander gered. De „Nicolaas Marius" werd daarom om streeks half drie wederom te water ge bracht door den motortractor „Zeepaard", teneinde te trachten de opvarenden van de houtboot in veiligheid te brengen. Na een hevigen strijd met de golven zijn de zes le den der bemanning van de reddingboot (schipper T. C. Dekker) er in geslaagd de opvarenden, waaronder een Hollandschen loods, op Terschelling aan land te zetten. De positie van de Finsche houtboot, welke 2000 ton groot is en op weg was naar Zaan dam, is ongunstig. De Paus spreekt tot de Ameri kaansche katholieken. De Paus heeft per radio het woord gericht tot de katholieken der Vereenigde Staten ter gelegenheid van de sluiting der feesten ter herdenking van het vijftigjarig bestaan der katholieke universiteit van Washington. Hierin zeide hij oa.: Nooit meer dan thans was de opvoeding van de christelijke jeugd van grootere be- teekenis, nu zij staat tegenover de dwalingen van naturalisme en materialisme, welke de wereld in een verschrikkelijken oorlog slee pen, een oorlog, die het wreede bewijs is van de valsehheid eener philosofie, welke berust op essentieel menschelijke grondslagen. Men zou het vertrouwen kunnen verliezen in God, wanneer men ziet hoe dit kwaad zich uitbreidt, indien men niet gesteund werd door het vertrouwen in Gods voorzienigheid, welke des te meer veiligheid en troost ver strekt, naarmate het verraad van de wereld talrijker is. Maar na God, berust onze hoop voor een groot deel op de oude en moderne instellingen van christelijke beschaving, wo. Uw katholieke universiteit een voorbeeldige plaats inneemt. Op een mijn geloopen? Het Britsche lijnvaartuig „Sirdhana" is gisteren in de wateren van Singapore (Br. Indië) gezonken. Officieel wordt medegedeeld, dat elf Azia tische pasagiers, meerendeels kinderen, het leven verloren hebben en dat negen ande ren vermist worden. Een officieele verkla ring voor het ongeluk wordt niet gegeven, maar geloofd wordt, dat het schip op een mijn geloopen en in een kwartier gezonken is. De „Sirdhana" was een schip van 7.745 ton en was eigendom van de British India Steam Navigation Company. Gevangenen in het nauw. Aan boord van de „Sirdhana" bevonden zich ook 137 Chineesche gedeporteerden. De meesten hunner zitten gevangen achter een traliehek in het voorruim, doch zij wer den gered, doordat een Engelsch inspec teur van politie vijf schoten op het slot van het hek loste. Terwijl het water het ruim instroomde, haastten de gedeporteer den zich het schip te verlaten. De Amerikaansche consul-generaal Patton meldt, dat de tien Amerikaansche passa giers, die zich aan boord bevonden van de „Sirdhana" alle gered zijn. Amerikaansch oud-minister pleit voor een Enqelsch-üuitsch ver bond. REGEERINGSCRISIS IN LITTAUEN. De vroegere Amerikaansche minister van oorlog Hurlev ziet blijkens zijn uitlatingen tijdens een rede in Rhode Island in'Duitsch- land het slechtste stootblok tusschen de beschaving van West Europa en het Oosten. Instcde Duitschland te vernietigen, was het beter aldus Hurley, dat Engeland en Duitschland zich verbonden om de lawine uit Oost Europa te keeren. Woldemaras in eer hersteld. De president der republiek Littauen heeft gratie verleend aan den vroegeren minis ter president van Littauen, Woldemaras, en hem de burgerrechten teruggegeven Woldemaras kwam door den militairen putsch van 1, Maart 1926 tezamen met den huldigen president der republiek aan het bestuur en werd in 1929 ten val gebracht Sinds dien leefde hij tot 1934 in balling schap. Op 17 Juni 1934 werd hij in verband met den militairen putsch tot twaalf jaren gevangenisstraf veroordeeld. In 1938 werd hij vrijgelaten. Hij moest zich echter naar het buitenland begeven. Bij het uitbreken van den oorlog keerde hii uit Frankrijk terug en woonde hij in een provincieplaats. Regeeringscrisis in Littauen De minister van financiën van Littauen, generaal Sutkus, is afgetreden. Hiermede is ook de sinds een week in de lucht han gende regeeringscrisis acuut geworden. Met het aftreden van het kabinet kan eerlang gerekend worden, doch pas, nadat een nieu we regeering gevormd zal zijn. De oorzaak van de regeeringscrisis ligt op binnenlandsch politiek gebied. De eerste afdeelingen Sowjet-Russische troepen, die gelegerd zullen worden in vier bases ten oosten van de Oost-Pruisische grens, trekken heden Littauen binnen via het Vilniusgebied. Zij zullen ontvangen wor den door Littausche militaire vertegen woordigers, ongeveer honderd Sowjetofficie- ren, die bij de Sowjetgarnizoenen geplaatst zullen worden, zijn gisteren aangekomen. tengevolge van den oorlog. Volgens Lloyd's List van Zaterdag 11 Nov. (bijgewerkt tot 11 November 1939) zijn, aldus de Msb. tengevolge van den oorlog verloren gegaan, hetzij door torpedeering, op mijnen loopen of op andere wijze: 54 Engelsche schepen 237.808 br. tons; 7 Fran sche 47.933 br. tons; 2 Belgische 8204 br. t.; 3 Decnsche 12.288 br. t.; 2 Nederlandsche 8387 br. t.; 4 Finsche 7659 br. t.; 4 Grieksche 21.057 br. t.; 10 Noorsche 24.848 br. t.; 7 Zweedsche 11.282 br. t.; 1 Russisch schip 968 br. ton, totaal dus 94 stuks met een gezamen lijke tonnage van 380.434 br. tons, plus 9 Duitsche schepen met een totale tonnage van 34.973 br. ton. Politierechter. (Zitting van Maandag 13 November.) D e n .H e 1 d e r. JE BENT EEN VUILE OPLICHTER. Het was een oudachtig mannetje verd. G. P., uit de Torenstraat te Den Helder, die een zekeren J. Kr. eenige beleedigende woorden had toegevoegd. Verd. beweerde, dat het niet zijn schuld was, maar de schuld van dien man, die hem eerst had beleedigd. Verd. was zenuwachtig en wist niet precies wat hij had gezegd. Get. J. Kr. te Den Helder, verklaarde, dat hij bij verd. op 7 September in de Toren straat aan de deur was geweest. Toen get. zich daar vervoegde, werd hem de deur voor zijn neus dicht gesmeten en de eenige kans was door de brievenbus te roepen Toon get. wegging, heeft verd. gezegd: „Je bent een vuile oplichter". De tweede get. K F. uit Den Helder, heeft de woordenwisseling gehoord. De politierechter, mr. Krabbe: Nu hoort U het. Verd. zegt, dat dat niet kan, want deze ge tuige stond een heel eind weg. Maar get. zegt, dat hij wel degelijk ge hoord heeft, dat verd. tegen Kr. zeide: „Je bent een vuile oplichter. De Officier van Justitie, mr. v. d. Fcen de Lille, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, ondanks de ont- kentenis van verd. en eischte f 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De politie-rechter veroordeelde verdachte tot f5 boete, subs. 2 dagen hechtenis. MET EEN MES GESTOKEN. Op Donderdag 14 September kwam verd. P. N. in zijn kosthuis thuis, waar hij ruzie maakte met J. H. Deze is toen de deur uitge gaan en teruggekomen met twee matrozen. En toen heeft u een mes geopend. Dat deed hij uit zelfverdediging. De eerste get. J. H. uit Den Helder had met z'n moeder eenige woorden, waarmede verd. zich bemoeide. Get. is toen eenige da gen naar Andijk gegaan en toen hij weer terugkwam, stond N. voor de deur. Hij kwam binnen en stak met z'n mes in de hand en ook in m'n slaap. Wat was het voor een mes? vroeg mr. Krabbe. Een dolkmes, antwoordde get. Verd. zeide, dat een ieder bang voor get. was. De tweede get. G. A. R., gedetacheerd te Den Helder, zeide, dat N. sterk opgewonden was. Hij ging met een open mes de huiska mer binnen en stak H. eenige malen. Was er eenige kwestie van zelfverdedi ging, vroeg mr. Krabbe. Nee, hij was de aanstoker, vertelde get. Nog een get. J. Z., eveneens gedetacheerd te Den Helder, legde dezelfde verklaring af als de vorige getuige. Ook deze get. zegt dat N. de aanvaller was. Maar H. had een stoel in de hand, zeide verdachte, dus handelde ik uit zelfverdedi ging. De Officier van Justitie nam zelfverdedi ging niet aan en requireerde een gevange nisstraf voor den tijd van zes weken, omdat yerd. al reeds zesmaal is veroordeeld. Mr. Krabbe recht doende, veroordeelde verd. tot een gevangenisstraf van 2 maanden rion'i» de iKlstercn te Scha«c» gehouden mid- Ên geslaagdT6115 m de V0,f?ende candida- Speciaal examen (verlicht examen voor personen ouder dan 25 jaar): P. van Biïste P^de Hart Ahh'v0'^^00™' Den HeldeU jf n v-u Abbekerk; Jb. Kort. Wijdenes. EreezanJ; P.'L PeemboL, N.' NiedorpTü' Den Helder; W. J. v. d. VuurstHo°rn: J. A. Ruiter. Wervershoof; J. v. d. Haar, Loos rirecht* S. Schaper, Haarlem. Normaal examen: D. Beets, Medembli G. K. de Beurs, Den Helder; H. Boonl Den Burg, Texel; J. Boontjes, Schagen, M. Bre mer. Den Burg. Texel; N. Brugman Ven- huizen* P. Buisman, Aartswoud, I. 1-or beel Numansdorp; A. Dekker, Den Helder. 'T ZAND. Droevig ongeval brengt groote verslagenheid. Gistermiddag bij het uitgaan der school, is het achtjarig zoontje van den heer Etting spelenderwijze te water geraakt en verdron- k(Toen het knaapje van het schoolplein kwam, werd zijn aandacht getrokken door enkele kooien, welke in 't kanaal dreven. Volgons eenige vriendjes wilde hij er een uit halen om er mee te gaan voetballen, waarbij hij uitgleed, met bovengenoemd noodlottig gevolg. Een meisje van den heel L. Schilder, dat op een bovenkamertje aan het werk was, waarschuwde direct haar ou ders. Dezen spoedden zich naar het Kanaal en wierpen het knaapje, dat nog even boven kwam, een touw toe. De reddingspoging was helaas vergeefsch. Door den sterken stroom werd het knaapje naar beneden getrokken. Onder leiding van den rijksveldwachter Over hand en de gemeentepolitie I-Ioman en de brugwachters werd met behulp van roeiboo- ten en later met autoverlichting van den wagen van den heer N. D. M. Dekker ge dregd. Na drie uur mocht de heer Jn. de Boer er in slagen het knaapje levenloos op te halen. De verslagenheid der ouders en in woners van het dorp is zeer groot. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat het knaapje gisteren voor het eerst weer naar school ging, daar het voor veertien dagen te rug nog in het ziekenhuis aan de mangelen was geopereerd. ANNA PAULOWNA VAN EWIJCKSLUIS. VERDUISTERINGSRISICO. Toen onze plaatsgenoot M. de Vries zich Zaterdagavond per rijwiel van het verduis terde Wieringen huiswaarts begaf (en dus zonder licht reed), kwam hij, juist in de omgeving van de grens van het voormali ge eiland zoodanig in botsing met een hem tegemoetkomend, eveneens in het donker rijdend, fietser, dat de V. een lichte her senschudding opliep, terwijl het rijwiel van den tegenligger totaal onbruikbaar was geworden. De V. is door een passee- rende auto naar huis gebracht, terwijl de tegenligger zich op de V.'s rijwiel naar huis heeft begeven. Nadat de V. in zijn woning was binnen gebracht, geraakte de auto, waarmee hij vervoerd was, bij het keeren nog in een sloot voor de V.'s woning, waaruit hij door L. B. met diens vrachtauto weer op het droge is getrokken. Het-was dus wel een avond vol van pech! WIERINGEN GESLAAGD. Op het gehouden examen voor het Mid denstandsdiploma „Handelskennis" te Alk maar, slaagde onze plaatsgenoot F. Koop- mans. Koopmans was leerling van den heer J. Geerts alhier. POLITIE. Gevonden: een autoslinger en een bruin leeren handschoenen. AMSTERDAM, 13 Nov. Veemarkt. 500 vette koeion: le kw. 74 —80 ct„ 2e kw. 60—68 ct„ 3e kw. 48—56 ct. per Kg. slachtgewicht; 65 melk- en kalf koeien f 180260 per stuk, 34 vette kal veren: 2e kw. 54—58 ct., 3e kw. 46—52 ct. per Kg. levend gewicht; 89 nuchtere kalve ren f 6—11 per stuk; 135 schapen f 14—23 per stuk, 450 varkens 7476 ct. per Kg. Overzicht: Slachtrunderen matige aanvoeg, prijzen onveranderd, handel stug, afloop nauwelijks prijshoudend. Melkkoeien mati ge aanvoer, stille handel. Vette kalveren zeer matige aanvoer, sleepende handel, prij zen iets lager. Nuchtere kalveren, matige aanvoer, stille handel, prijzen hooger. Scha pen ruime aanvoer, stugge handel, prijzen iets lager. Varkens matige aanvoer, stille handel .prijzen iets lager. ALKMAAR, 13 Nov. Aardappelen 2.80—3.40, andijvie 1.50— 2.20, appelen 2—7, bloemkool I io16, idem 2e soort 26, boerenkool 2.50—4.40, bieten 2.60—3.80, druiven 8—14, gele kool 2.10, groene kool 3.20—4.60, krospla 1.20—1.S0, knölselderie 2.40—4, peren 1.50—8, prei 2.50 —4.60, peterselie 1.50—2, roode kool 2.30— 4.60, selderie 3.20—4, spinazie 0.36—0.57, spruiten 4—8, tomaten 2.S0—3, uien 1.20 3.20, wortelen 1.50—2.80, wortelen 2 50—5, witlof I 8—10.50, idem II 6—7. NOORDSCHARWOUDE, 14 Nov. Aanvoer: 1100 Kg. aardappelen: grooten 2.30. 14300 Kg. uien 2.80—3.10, drielingen 1.70—1.80, grove 2.90—3.20, gele nep 4 60— 4.80 3600 Kg. peen 1.50—1.70, 20700 Kg. roo de kool 2.30—2.60, 17500 Kg. witte kool 127 1.40, 3200 Kg. gele kool 2.10—2.20, 2S800 Svie iSa" BROEK OP LANGENDI.TK, 14 Nov 3. drielingen 1.701.90. grove 260390 1 m i 45°' pesn: A B 1.60—1.80.~C VUT ?niih0fm<m 31—, kroten 0.S0-1.70, roode kool 2.303, rammenas 0.60—2.50 andijvie 0.60—1.90, Druiven: Alicant 15.60—^ PURMEREND. 14 Nov. veTfteVnr'kt' Ii0Cien ,0fanl 700 stuk&- 350 ÏSÏirnTn.f!"™ Ct' Per K«" ^ldekoeien M im 160260. 12 paarden K* ~5on 110Jefte ka'veren 6O-S0 ct. per 3J) mirhfere kalveren 817 o-ra^l-nivn 30-58. lm velt. S'JS'S*1™; ,1%. vork.ns 30 - 00. 05 5:.,,.., 1100 slapen 20-26 48 bokken 3_io

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11