Ingezonden De Briefkaart Boekbespreking Aan Martin Niemöller Oud-Indisch m'litair stak zijn vrouw neer „Karimata7' aan het doel Zondagsschool uitgaven van Callenbach Een 70- jarige, die zich nog steeds ontwikkelt Een briefkaart is een gebruiksvoor werp, waar men niet meer buiten kan, een product van de moderne inzichten en overheidsexplotatie, welke omstreeks het midden der negentiende eeuw alom waren doorgebroken met de invoering van lage tarieven en van postzegels. Zoo werd het onlangs in een postaal tijdschrift uitge drukt. Men kan 't hiermee eens zijn. De eerste. Maar heeft u wel eens gedacht, hoe oud de briefkaart is, d.w.z. hoe lang zij reeds in het postaal verkeer gebruikt wordt? Waar schijnlijk niet. 't Was in het laatst van het jaar 1869, dat deze nieuwigheid in Oostenrijk inge voerd werd: de z.g. „Correspondenz-Karte" met opgedrukte waarde-aanduiding. De in voering bleek al spoedig een geweldig succes te zijn: in een maand tijds werden er bijna 1% millioen stuks verkocht. Ook in ons land werd deze nieuwigheid met bizondere aan dacht gevolgd, en ook hier kwam men al spoe dig tot de conclusie, dat ook Nederland 't niet buiten een briefkaart kon stellen. Bij artlikel 21 der Postwet van 1870 werd in ons land de briefkaart in het leven geroepen en den lsten Januari 1871 definitief ingevoerd. Het op de kaarten afgedrukte zegel van 2% cent vertegenwoordigde het port, waarvoor zij in het binnenland konden worden verzonden. Evenals in Oostenrijk, was ook in ons land de invoering een groot succes; de officieele cij fers van dat jaar laten dit zien. In 1871 wer den 4.094.153 binnenlandsche briefkaarten verzonden en 11.991 naar het buitenland. Uit het buitenland werden gedurende dat jaar 4777 stuks ontvangen. Met betaald antwoord. Een jaar later, in 1872, werd de enkele briefkaart voor het binnenland gevolgd door een dubbele (met betaald antwoord). Wat ver zending voor het buitenland betreft, er worden in '71 eerst kaarten zonder waarde-aanduiding verstrekt, en in '75 enkele en dubbele 5 cents kaarten. Het formulier van '71 kostte cent; de buitenlandsche briefkaarten waren aan het zelfde port onderworpen als de binnenlandsche brieven tot een gewicht van 15 gram: 5 cent. De briefkaart met betaald antwoord ver scheen voor het binnenland in 1872, voor het buitenland een jaar later. Of hiervan aanvanke lijk een groot gebruik werd gemaakt, is niet bekend; omtrent de verzonden aantallen zijn geen gegevens aanwezig. Kon men op een briefkaart in die jaren evenveel schrijven als thans? Hierop, luidt het antwoord: neen. Men vergelijke slechts: zeventig jaar geleden waren de afmetingen 12 X 8.7 cm. Als gevolg van de besluiten van het in 1878 te Parijs gehouden Postcongres, werden deze afmetingen in 1881 gewijzigd in 14 X 9 cm. Het toegelaten minimum be draagt thans 7 X 10, het maximum 10% X 15 cm. Meer en meer deed zich ook in ons land de behoefte gevoelen aan briefkaarten voor locaal verkeer. Deze verschenen 1 October 1908. Of zij er „in" gingen, is niet bekend, aangezien over de laatste drie maanden van dat jaar cijfers niet bekend zijn. Wel is dit 't geval met 1909, toen werden verzonden 17.628.754 locale briefkaarten en 49.452 met betaald antwoord. De aatste jaren vooral, heeft het ge bruik een enorme vlucht genomen. Enkele ,,millioenen"-cijfers laten dit zien. Waar de cijfers over 1939 nog niet bekend zijn, geven we deze over 1938. In dit jaar werden verzonden 15.521.558 locale brief kaarten, 69.892.953 interloc. en 5.439.397 buitenlandsche! In dit jaar werden 6.214.794 briefkaarten uit het buitenland ontvangen. Overdrukken. Herhaaldelijk komt het voor, dat „over drukken" noodig zijn, wanneer de posttarieven wijziging ondergaan. De oude kaarten worden dan niet vernietigd, doch met de nieuwe waarde „overdrukt". Het aantal overdrukken valt zefls bij benadering niet te zeggen, aan gezien meer dan 100 soorten, van allerlei uit giften en waarden, overdrukt zijn. Het „prozaïsche" der kaarten werd in 1924 aangevuld door de „Poëzie". In dat jaar n.1. verscheen hier te lande een serie van 14 stuks geïllustreerde briefkaarten voor het buiten land, de z.g. Berlage-kaarten. Ter gelegen heid van de Grotius-tentoonstelling, welke gehouden, is de z.g. Grotius-kaart uitgegeven, van 14 tot 27 Juni 1925 te 's-Gravenhage is gehouden, is de z.g. Grotius-kaart uitgegeven. In 1926 verschenen twee kaarten in dezelfde uitvoering, n.1. die met de beeltenis van Johan de Witt en een afbeelding van het Zuiderzee- plan. Het jaar 1929 bracht de voorloopster van de tegenwoordige uitvoering met zegelopdruk van 7% cent, voorstellende de Groenburgwal te Amsterdam. En sedert 1930 zijn verschei dene nieuwe series mooie plekjes, oude ge bouwen, poorten en kasteelen, molens enz. verschenen. Automaten. Toen bleek, dat de postzegelautomaten goed voldeden en er een groot gebruik van ge maakt werd, besloot het Hoofdbestuur der P.T.T. tot invoering van briefkaartenauto maten. Na proefnemingen in 1938 en gedu rende het eerste halfpaar van 1939, is het Staatsbedrijf in Juni j.1. overgegaan tot de definitieve invoering van briefkaartenauto maten, welke vervaardigd worden door de Vereenigde Automatenfabrieken (V.A.F.). Van de eerste partij van 500 zijn er thans bijna 360 in 't bezit der kantoren. Indiër, noo dig, zal het aantal worden uitgebreid. De be hoefte aan briefkaartenautomaien voor locaal verkeer is nog niet gebleken, zoodat voor- loopig nog geen plannen bestaan tot aan maak over te gaan. Ten slotte zij nog vermeld, dat alle Rijks briefkaarten steeds Dij de Fa. Enschedé te Haarlem gedrukt zijn. Zeventig jaar geleden betrekkelijk gering begonnen, heeft het gebruik van briefkaar ten, ook in ons land, een zeldzaam groote vlucht genoemen. De zeventigjarige zal nog steeds „in krachten" blijven toenemen. Een oplage werd bereikt, welke nóg grooter zal worden, want... wij correspondeeren nu een maal... véél. Zelfs héél veel! Wij ontvingen van D. A. Daamen's uitgevers maatschappij N.V. 's-Gravenhage, een gedicht van Ds. A. G. Barkey Wolf, gedrukt op oud Hollandsen papier met een linoleumsnede van Roeland Koning. Een en ander wordt in den handel gebracht tegen den prijs van 45 cent. Het is een goed getroffen vers, waarin Ds. Barkey Wolf zijn lijdenden ambtgenoot bezingt als een voo-beold voor allen, die zijn belijdenis deelen. Wij citeeren hier eenige verzen: Gij zegt: houd moed in stormgetij! Den steven in den wind! De vlag in top! En in uw hart De zekerheid: God wint! k Zoo zijt ge nog een kapitein. 't Commando luidt: nooit t'rug! De kerk van Christus is uw schip. De celstoel is uw brug. Zoo hebt ge toch uw doel bereikt, Vervuld uw jongenslot: Gij zijt en bljjft een officier, Een commandant van God. Xe/scellcfi ru£uw~l Cocksdorp Cocksciorp viert St. Maarten De Cocksdorper jeugd heeft het St. Maar tenfeest weer uitbundig gevierd. Met 't inval len van de duisternis zag men tientallen kin deren, gewapend met lampions, versierde jam potten, uitgeholde suikerbieten, enz., zich langs de straat bewegen, om overal aan de huizen de St. Maarten liedjes te zingen. Overal kwamen de kleinen met gevulde han den vandaan, 's Is de moeite waard dit stukje folklore pp 't platte land in eere te houden. SCHIP GESTRAND. Zaterdag omstreeks een uur, kwam hier het bericht binnen dat een schip gestrand was achter de Vliehors. Vletterlieden, ter assisten tie uitgevaren, zijn op de Vliehors geweest maar konden niets ontdekken. Later werd vernomen, dat een scheepje, geladen met luci fers, achter 't posthuis op Vlieland ge strand is. Den Burg Rijkspostspaarbank Opgave betreffende het kantoor der poste ryen te Den Burg. In den loop der maand October 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 9.583.52 en terugbetaald 15.070.63. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 5.487.11. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 7. Vijf jaar gevangenisstraf hem geëischt. tegen De rechtbank te Amsterdam zette de straf zaak voort tegen een 49-jarigen werkloozen oud-Indisch militair, die op Hemelvaartsdag. 18 Mei j.l„ op straat zijn vrouw, een inland- sche, met een mes heeft doodgestoken. Verdachte was negentien jaar geleden in Indië getrouwd met Lena Babola, reeds jaren lang vertoeft hij echter met haar in Amster dam. Aanvankelijk was de verhouding goed, doch na enkele jaren ontstond er een breuk tusschen het echtpaar. De vrouw verliet hem en nam haar kinderen met zich mee.. Requisitoir. De officier van justitie, mr. A. s. de Muinck Keizer zeide in zijn requisitoir, dat verd. niet lijdt aan ernstige geestesstoornissen, wel heeft hij psychopatische eigenschappen en heeft hij ziekelijke karaktereigenschappen. De vraag is thans, of hij als psychopaath moet worden behandeld en verpleegd. Spr. is van oordeel, dat dit niet het geval is. Door zijn huwelijk is hij in een conflicttoestand gekomen, welke toestand tot zijn ernstig misdrijf voerde. Een herhaling is naar het oordeel van den offi cier niet te vreezen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Huisduinen, 13 Nov. '39. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Werden aanvankelijk de cursussen voor militairen, georganiseerd door „O. en O.", met enthousiasme tegemoet gezien, de deel name bleef ver beneden de verwachting. En ook zullen wellicht de cursisten niet het ge- wenschte resultaat bereiken. Dat is jammer. Maar wat is hiervan de oorzaak? De deelnemers zijn te dikwijls verhinderd de mondelinge lessen te volgen, door wacht, verlof, enz. Dit is ook de oorzaak, waarom velen er van afgezien hebben een cursus te volgen. Het is inderdaad ook maar half werk. Zou er niets aan te doen zijn om dit be zwaar op te heffen, althans gedeeltelijk te ondervangen? Ondergeteekende, en met hem vele teleurgestelden, vertrouwen dat deze klacht de aandacht der bevoegde personen zal hebben, waardoor de cursussen aan het gestelde doel zullen beantwoorden. O. DE GIT, 2e batt. 15e 1. 40, R.k. Stelling Den Helder. Geachte redactie, (Gaarne zag ik onderstaande klacht opge nomen in uw veelgelezen blad). Reeds verscheidene malen worden eenige bewoners van de Molenstraat (boomgedeelte) 's nachts opgeschrikt door het luid overgaan der huisbel. De daders schijnen hierin een bij zondere aardigheid te zien daar zij, vóór en na het bellen zeer luidruchtig zijn, en wel zoo, dat zij op z'n zachtst uitgedrukt „de buurt bij elkander schreeuwen". Men denkt er schijnbaar niet over na, dat er in één van die huizen wel eens een ernstige zieke kan zijn. Neen, zoover schijnt het verstand niet te rei ken. Ook kunnen de daders zich zeker niet indenken dat er zich nog andere omstandig heden kunnen voordoen, zooals bijv. het ern stig ziek zijn van een familielid waarvan ieder oogenblik een tijding te verwachten is. Men zal begrijpen dat, wanneer de bel „keihard" overgaat, zooals Zondag 12 Nov. j.1. gebeurde, de vorenbedoelde bewoners on behoorlijk moeten schrikken. Ondergeteekenden hopen dat zij in 't ver volg vrij zullen blijven van het nachtelijk ple zier van een ander. Eenige Molcnstraatbewoners. 't Is een flauwe en laffe aardigheid. Red. Held. Ct. Naar de Telegr. verneemt, is de „Karimata" Zondagmiddag op Billiton aangekomen. Men herinnert zich de „Karimata" nog uit de dagen van Juni, Juli en Augustus verle den jaar, toen de tinbaggermolen, op zoek naar goud, den zeebodem op de plaats, waar het wrak van de „Lutine" ligt, heeft afge zocht. Eén staaf liet het wrak los en verder kogels, spijkers, munten, wrakhout, kanon nen, hamers, kortom oud roest genoeg. Op 12 September brak de linker taliegoot en toen was het welletjes. De „Karimata" ging in reparatie naar Kin derdijk en werd tegelijk nagezien voor de groote reis. Deze werd 21 Juli van dit jaar aangevangen. Met eenige bezorgdheid zag men het gevaarte, gedachtig aan het kapsei zen van de „Kantoeng" in Het Kanaal het zeegat uitvaren. Het verloop van de reis heeft echter de optimisten in het gelijk ge steld: 4 Augustus werd Gibraltar gepasseerd en nu, na een kleine vier maanden, is de plaats van bestemming bereikt. Hier wacht het tin, de gouddroom is voorgoed voorbij. ïlituw-ö uit Wi$c Visscherij Urk, 13 November. Door 19 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier, aange voerd: 2826 pond snoekbaars, van 50 tot 400 pond per vaartuig, prijs 8% tot 11 ct. en 250 pond bleibaars, prijs 3 tot 5 ct., alles per pond. Op de voormalige Zuiderzee is de visscherij op aal en paling geëindigd. Dit jaar werd de laatste aal en paling aangevoerd op 4 No vember, waarvan de prijs 22 tot 25 ct. per pond was. Ke<lk en Zending, KERK EN OORLOG. Aan den kerkeraad der Nederlandsch Her vormde gemeente te Zeist was door een aantal kerkleden verzocht een kerkgebouw te mogen ontvangen voor het houden van een wijdings- dienst over het vraagstuk „Het evangelie in oorlogstijd", in welke dienst zouden voorgaan: dr. J. Riemens, ds. A. R. Rutgers en ds. S. Coolsma. De kerkeraad besloot bij meerderheid van stemmen zich te vereenigen met het afwij zend prae-advies van het college van kerk voogden. Motief tot de afwijzing was, dat men niet overtuigd was, dat de behandeling van het onderwerp in een dergelijken geest zou geschie den, dat daaruit geen ondermijning van het ge zag der overheid zou voortvloeien. EEN ONTZETTEND RAPPORT. De Protestantsche kerk het slacht offer. De leider van het Poolsche Protestantsch Christelijk Persbureau te Posen ds. Richard Rammel, oud-predikant der Unierte Evangeli sche Kirche te Posen, heeft een inspectiereis door Polen gemaakt, teneinde van den toestand der Protestantsche gemeenten op de hoogte te komen. Met voorbehoud ten aanzien van het feit, dat in den oorlog ieder bericht met zekere reserve moet gelezen worden, citeeren wij uit dit rapport, dat de Poolsche woede bij het uit breken van den oorlog zich blijkbaar op de Protestanten in Polen richtte, die allen voor Duitschgezind gehouden werden (en het voor een groot, deel ook waren, doch niet allen, red.). Zelfs liep een volkspraatje door Polen bij den aanvang van den oorlog, dat al wie een Pro testant doodsloeg aosolutie kreeg. Er werden er dan ook ontzaglijk veel vermoord. Het aan tal gedoode leden der Protestantsche kerk in Polen wordt door ds. Rammel op niet minder dan lj.000 geschat! Wij laten ds. Rammel het woord. „Op het oogenblik is het aantal ver moorde en vermiste Protestanten nog belang rijk hooger, maar", aldus ds. Rammel, „van de vermisten komen nog dagelijks enkelen te recht. Ds. Kurt Eichstaedt, predikant te Brom berg, toonde mij een lijst van 600 vermoorde lidmaten! Het aantal vermiste Volksduitschers bedroeg aldaar echter nog 700. In de kerke lijke gemeente van het dorp Lochowo zijn '/7, in Prinzenthal-Sclilausenau 26, Klein Bartel- see-Schröttersdorf 53, Gross-Neudorf 110 lid maten vermoord! Van de 180 predikanten der „Unierte Evangelische Rirche" in Posen en West-Pruisen werden er 15 als „Rijksduit- scher" in de tweede helft van Augustus uitge wezen. Van de 165 anderen werden er 2 in de plaats hunner inwoning vermoord. Ds. Fried- rich Just uit Sienno, de schrijver van verschil lende boekwerken, werd in het bosch als een hond neergeschoten," de kleeren werden hem van het lijf gescheurd en men liet hem ster vend onder een boom liggen. Ds. Richard Rut- zer uit Jagerhof bij Bromberg werd samen met zijn ouden vader en met 61 andere lidmaten door het Poolsche janhagel afgeslacht; 66 pre dikanten waarvan de namen naar hij verklaart in ds. Rammels bezit zijn) werden naar de Poolsche binnenlanden geleid; hierbij waren predikanten van ver over de 70. Van hen zijn er 12 niet teruggekeerd! 2 van hen zijn op dezen verschrikkelyken tocht van honger en ontbe ring bezweken. 3 werden onderweg neergescho ten! 7 andere zijn vermist; hun terugkomst wordt niet meer verwacht'. Ook de bekende ds. Johannes Schwerdtfeger is vermoord; hij werd uit een troep gevangenen naar voren geroepen en kreeg een kogel, omdat hij predikant was! Ds. Lassahn in Bromberg-Schwedenhöhe moest het met eigen oogen aanschouwen, dat zijn V andenVos Reinaerde, critisch uit gegeven door Prof. Dr. J. W. Muller, 2e herz. verm. druk met XVIII platen en kaart, Lei den,, E. J. Brill, 1939 (prijs 6.—, in linnen Wanneer U Oost-Vlaanderen in den Pink- stertijd hebt bezocht „dat beede bosch ende haghe met groenen looveren waren bevaen en wanneer U het land van Hulst toen leerde waardeeren, dan staat nu stellig in Uw boe kenkast het hierboven aangekondigde werk over den „Vos Reinaerde". Maar zelfs ook, wanneer ge niet in die ge lukkige positie verkeert, kunt ge Uzelf nog een groot genoegen verschaffen. Door dit boek aan te koopen. Het is werkelijk het a"eC" beste, wat op dit gebied in den laatsten tijd verschenen is. Nog steeds, ondanks zijn bestaan van vele eeuwen, leeft het dierenepos van den slim- men vos voor oud en jong voort. Het blijft zelfs in onzen tijd nog een even frisch ver haal, als het reeds in de vroege middeleeuwen geweest moet zijn. Voor de jeugd bezit het drama een onweerstaanbare aantrekkings kracht, voor den ouderen mensch heeft deze boeiende en pakkende historie vooral betee- kenis door de vinnige kracht der niets ver- schoonende karakteruitbeelding. Daarom leze men „die avonture van Rei naerde" in het oorspronkelijke middelneder- landsch en herleze men het met behulp van deze kostelijke uitgave van de hand van prof. Muller. Wat zult U dan de groote kracht be wonderen, die van de gebezigde taal uitgaat. Daarbij beseffen we tevens de grootheid van het cultuurmonument, hetwelk ons in de Reinaert door het voorgeslacht is overgele verd. Want het is soms goed te begrijpen, dat er behalve gedenkteekenen in steen en hout nog' tal van erfgoederen der beschaving be staan: de „Vos Reinaerde" is er waarlijk niet het geringste voorbeeld van! A Mr. B. Emma J. Meijers. Ouders, hun kinde ren en de dokter. Uitg. Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam Een reeks raadgevingen aan ouders. Nie mand zal de goede adviezen hierin gegeven van onwaarde achten, maar men ontkomt niet aan de gedachte, dat vele dingen zooals ze in dit boekje verteld worden of al lang gemeen goed zijn of wil wat erg eenvoudigjes behandeld worden. Het boekje verschijnt in een z.g. populaire reeks. Zou echter deze populariseering het geheel bruikbaarder maken? Het gaat hiermede als met andere zaken, voor welken begrip eenige inspanning en interesse noodzakelijk is, er dreigt een gevaar van teveel en van te weinig. Het komt ons voor, dat in dit geval de schaal is door geslagen naar de zijde van te weinig. Ver goten we niet, dat bij hen, voor wie dit alles nieuw zou zijn, weinig of geen interesse zal bestaan en dat zij, die de noodige belangstel ling hebben aan een wat uitgebreider behan deling de voorkeur zullen geven. Conclusie: goed, maar misschien wat over bodig. Chr. Steketee. Het achterlijke kind, Uitg. Bosch en Keuning N.V., Baarn. 0.45 In dit boekje, verschenen in de bekende Libellen-serie, tracht de schrijver, geneesheer aan de Zwakzinnigen inrichting 's Heeren- loo-Lozencord te Ermelo, onze belangstelling te wekken voor het zwakzinnige kind. Na de inleiding drukt hij ons op 't hart hen toch niet als ballastmenschen maar als schep selen Gods te zien; toch niet te pogen hoe wij ons gemakkelijk van hen af kunnen ma ken, maar te trachten hun geringe capaci teiten tot de voor hen hoogste ontwikkeling op te voeren. Teneinde niet in een geleerde verhande ling te vervallen, wat ook niet in de lijn van deze serie ligt, confronteert hij ons met enkele van zijn patientjes en vertelt ons dan tusschen de bedrijven door een en ander over het ziektebeeld wat zij vertoonen, over de behandelingswijze en over eventueel te be reiken resultaten. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat dergelijke kinderen, die op de lagere school natuurlijk niet mee kunnen, vaak op een school voor B.L.O. belangrijk beter re sultaten bereiken, al zal men ook dan de verwachtingen niet te hoog mogen spannen. P. Siebersma, Rechts- en Wetskennis voor den Midden sta nd. (Franeker, T. Wever N.V., prijs 2. Voor een lagen prijs heeft de uitgeefster een flink boekje samengesteld,! De schrijver heeft gemeend nog iets verder te moeten gaan dan het „uiterste", waarmee volstaan zou kunnen worden voor het examen middenstandsdiploma. En dit is prijzenswaar dig, want de candidaat, die blijken geeft „er iets meer van te weten" heeft doorgaans bij zijn examinatoren een betere kans. kerk en zijn pastorie met teervaten in brand werden gestoken". ambt en dienstplicht. Het is herhaaldelijk voorgekomen aldus het Bataviaasch Nieuwsblad dat zij, die als voorganger van een kleine kerkelijke gemeente optraden, op grond van de bepalingen ten aan zien van degenen, die een geestelijk ambt ver vullen, om vrijstelling van dienstplicht vroe gen. Evenzoo heeft dit herhaaldelijk tot moei lijkheden geleid, welke dan ten departemente van oorlog moesten worden opgelost. Wij vernemendat deze bepalingen thans zijn herzien en wel in dien zin, dat geestelijken van kleine secten niet meer voor vrijstelling in aan merking komen. Voor genoemde vrijstelling zullen thans in aanmerking komen geestelijken (dan wel geestelijken in opleidingvan: a. die het ambt van predikant, hulpprediker (Indisch predikant.of godsdienstleeraar der Protestant sche kerk in Nederlandsch-Indië uitoefenen- b die het ambt van predikant der Gereformeerde kerken uitoefenen; c. die door het ontvangen van de kerkelijke wijding de hoedanigheid van priester, diaken of subdiaken bij de Roomsch- Ratholieke kerk hebben verkregen en als zoo danig werkzaam zijn; d. die bij een Israëlitisch Gemeente het predik- of eenig ander bezoldigd geestelijk ambt voortdurend en met uitsluiting van iedere niet-kerkelijke betrekking uitoefe nen; e. missionair predikant bij de Gerefor- meei de kerken, zendeling van de samenwerken de zendingscorporaties Oegstgeest, zendings consul, missionaris of Roomsch Ratholiek orde broeder. 7 Dfl6l}?e maafstaf als die, welke in Neder land bestaat, is thans ook voor Indië toegepast. Onder anderen worden de officieren van het Leger des Hcils niet meer van dienstplicht vrijgesteld. Ten aanzien van enkelen hunner aan wie vrijstelling was verleend, was deze reeds ingetrokken. Ofschoon de hoofdzaak natuurlijk u> gevormd door het behandelde burgèrlijke°r<lt handelsrecht zijn er geen overzichtelijke na*11 grafen gewijd aan de toepassing van ;°ngfc vallenwet, Invaliditeitswet, Veiligheidsw" Ziektewet, de Arbeidswet, de Hinderwet Ofschoon de beschouwingen over ei^e'niT2' en bezit misschien wat hadden kunnen wor^ Mr. g bekort, een goed boekje! a. KUideJi&wketi Voor ons ligt een serie nieuwe Zonda? schoolboekjes van Callenbach. Bij de reei' uitgebreide keuze goede kinderboeken he ft de firma Callenbach voor dit jaar een 'nw aanwinst geboekt, die een prettige verrassi is. Daar is allereerst de smaakvolle uitvoerig De boekjes van 25 cent zijn reeds in een frisSt| gekleurd cartonnen omslag gebonden, de bani teekeningen zijn over het geheel genomen z"w goed geslaagd. De boeken zijn gedrukt 0 stevig papier en rijk voorzien van goede iiw traties. Daar zijn de plaatjes van Rie Keinder hof, van Jan Lutz, van Hein Kray, Hil Bot' tema en andere goede kinderillustrators w' mogen gerust zeggen, dat aan het uitêrliik van deze boeken de meeste zorg besteed Callenbach heeft een naam op te houden Ee 85-jarig bestaan geeft niet alleen een 'repu. tatie, maar ook een verplichting. De eerst" heeft Callenbach, aan de tweede onttrekt hh zich niet. Wat van dezen uitgever komt i- goed. Het is ons niet mogelijk om in kort bestek een bespreking te geven van den schat van Zondagsschool-lectuür, die deze firma in den handel brengt. We willen volstaan met te wijzen op de practische regeling door Callen- bach voor zijn afnemers getroffen, met z.g. zichtzendingen. Aan elk Zondagsschool, bestuur en aan alle belangstellenden worden direct of via den boekhandel, een stel van de nieuwe uitgaven ter inzage gestuurd. De toe zending geschiedt franco en de terugzending kan ongefrankeerd gescheiden. In den nieuwen catalogus van Callenbach vindt men boeken van kinderschrijvers van naam, als Anne de Vries en v. d. Hulst, om slechts twee van de meest voorname te noemen. Er zijn boekjes bij van 8 cent, waarvan de uitvoering toch zeer aantrekkelijk is, van 12 en 16, van 20 en 25 cent, de laatste al gebon den in stevig cartonnen omslag. Boekjes voor jongens en meisjes van 4 tot 14 en voor onze 1 opgroeiende jeugd van 16 jaar en ouder. Er zijn kerstverhalen en avonturenboeken en historische verhalen van het goede soort, Kortom, een keuze voor ieder. Men vrage de zichtzending aan den uitgever of bij zijn boekhandelaar. M i e z e 1 i e n t ,j e en Prinses Ros- m a r ij n, geschreven en geteekend door Pliiny Dick, uitgave G. B. v. Goor, Den Haag. Prijs geb. 0.95. Een alleraardigst kleuterboek, uitgegeven in flink formaat en voor heel billijken prijs. Met zijn fleurigen, glanzenden omslag, heel fijn in kleur uitgevoerd, is de eerste indruk al dadelijk heel goed. Het verhaal is in een preV tigen, kinderlijken trant gehouden. Het ver telt de avonturen, die Miezelientje en het trot- sche Prinsesje, beide poesenkinderen, beleven, als zij op zoek zijn naar het paleis. De teeke ningen zijn bizonder goed getroffen. Wie zijn kinderen van 3 tot 9 jaar een fijn Sint Nicolaascadeau wil geven, koope dit boek, SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Saparoea, 11 Nov. te Manila. Bengkalis, 12 Nov. v. Manila. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huijgens, 11 Nov. te A'dam. Jagersfontein, u„ 11 Nov. te Kaapstad. Marnix v. St. Aldegonde, u., 11 Nov. v. Kaap stad. Tajandoen, t., 13 Nov. te A'dam. JAVA—NEW-YORK LIJN. Bantam, 11 Nov. te New York. Bennekom, 12 Nov. v. St. Vincent. Brastagi, 11 Nov. v. New York. Tapanoeli, 13 Nov. v. Sabang. POTTERDAMSCHE LLOYD. Sibajak, t„ 12 Nov. in de Britsche wateren. Kota Agoeng, 11 Nov. te R'dam. Kota Inten t„ 11 Nov. v. Londen. Sitoebondo, u., pass: 11 Nov. Gibraltar. COLLECTE NEDERLANDSCHE ZEEMANS CENTRALE. Naar wij vernemen is goedkeuring ver,ê®°j tot het houden van een collecte ten bat® de Nederlandsche Zeemanscentale van 1* en met 19 November. BETONNEN PALEN VERNIELD- Door den Ambtenaar van Rijkswatersta& werd aangifte gedaan, dat een 17-tal ne nen palen, staande aan den Rijksweg 1 hoogte van de bocht bij de basculebrug nield zijn. Een onderzoek naar oorzaa i bedrijvers wordt ingesteld. Agenda BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Gier van de Jamaica". 1'ivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur- - „In staat van Beleg" en „Havenkw Wit te-Bioscoop, Koningstraat, aelit "'{^aiser- „Mr. Moto's laatste kans" en „Beate ling". Heden: Casino, 8.30 u. Uitvoering van T.A-V- voor Volksonderwijs „De Doorslag Woensdag 15 November. Centraal, 8.30 uur: Philips radio filmve hing. hedenm<fS^;8 Opgenomen om 8 uur neuc—»— Barometerstand Den Helder g-j Maximum temp. lucht: ijfi Laagste temp.: 5 Wind: richting: Z, kracht ul,r. Licht op: 4

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14