Ook menagegeld Kind moet op de knieën Bommen op Schotland Indiës Zijn schat verbrand Jonge arbeider met mes gestoken weerkracht dient opgevoerd voor niet-kostwinners Huisknecht er van door Ontruiming van Utrecht thans onnoodig Zandauto reed te snel Afhouden geoorloofd MaUe gevallen Onze Oost Honderd volksscholen Postv! uebten op Indig 5SKSM'0*"'- 13 H""*-»»,. Programma voor Zondag a.s* publicatie REGELING KOMT SPOEDIG AF. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer van Sleen, betreffende vergoeding van voedingskosten voor gemobiliseerde niet- kostwinners tijdens verlofdagen, heeft de minister van Defensie als volgt geant woord: Volgons de bestaanle regeling wordt bij verlof geen vergoeding wegens gemis aan levensmiddelen toegekend. Echter is reeds geruimen tijd een regeling in overweging, waarbij zoowel aan kostwinners als aan niet-kostwinners gedurende de ge wone verlofdagen een dergelijke vergoeding wordt toegekend. Be doelde regeling zal binnenkort wor den vastgesteld en bekendgemaakt. In afwachting daarvan is afgezien van het aanvankelijk voornemen om bij het be palen der kostwinnersvergoeding rekening te houden met de kosten van voeding ge durende de verlofdagen. Met zeshonderd gulden. Eenigen tijd geleden was in een dokters gezin in de Vondelstraat te Amsterdam de huisknecht, tpen mevrouw des middags weer thuis kwam, verdwenen. En met hem verdwenen uit de la van een schrijfbureau zes bankbiljetten van honderd gulden. Thans is de man, een Amsterdammer, te Rotterdam aangehouden, en op transport gesteld naar de hoofdstad, waar hij in het bureau is opgesloten Hij heeft reeds be kend het geld te hebben weggenomen. Hon derd gulden waren nog over. Van de ove rige vijfhonderd had hij de man van dc wereld gespeeld. VERDER BEZUINIGEN KAN NIETI Het hoofdbestuur van het Nationaal Ver bond van Gemeenteambtenaren vergaderde dezer dagen te Utrecht, o.a. ter bespreking van het vraagstuk van de prijsstijging. Op deze vergadering kwam de wenschelijkheid tot uiting, de laatste salariskorting van 5 ongedaan te maken, althans voor de laagst- bezoldigden, daar de salarissen van deze menschen, volgens het hoofdbestuur geen verdere bezuiniging toelaten. Oude man stopte f 2800.In de kachel. Een 71-jarige landbouwer uit Schinnen (L.)bezat een bedrag van 2800 gulden en uit angst, dat het geld hem ontstolen zou wor den hem was reeds een bedrag van 2000 gulden ontstolen, hetgeen hij echter door tusschenkomst van dc Justitie had terugge kregen, had hij het, zonder er zijn huisge- nooten iets van te zeggen, verborgen in de kachel. Op een kwaden dag was de kachel aangemaakt en het geld verbrandde. Als ge volg van dit verlies had hij in een vlaag van moedeloosheid enkele schoten gelost op zijn zuster, die met het geval echter niets te maken had. Hij had zich hiervoor tegenover de recht bank te Maastricht te verantwoorden. Een psychiator verklaarde den man ontoereken baar en op grond van deze uitspraak vroeg do officier van justitie ontslag van rechtsver volging en plaatsing in een zenuwinrichting. De rechtbank deed gisteren uitspraak con form den eisch en bepaalde den tijd gedu rende welke verdachte in een zenuwinrich ting zal worden geplaatst op hoogstens cén jaar. Onderwijzeres wegens mishande ling veroordeeld. Voor den Ilaarlemschen politierechter moest gisteren een onderwijzeres van een school te Halfweg terecht staan wegens mishandeling van een leerlinge. Op 16 Oc- tober waren eenigc kinderen tijdens het vrije kwartier op de speelplaats aan het spelen. Een der meisjes greep een vriendin netje, dat zich plotseling losrukte en met het hoofd tegen een muur viel, waardoor het kind een bloedende wond opliep. De on derwijzeres kwam op het andere meisje toe gaf het een paar klappen om de ooren en nam het mee naar binnen, waar het tot kwart over twaalf, toen de school uitging, op de knieën moest blijven liggen. Ook had dc onderwijzeres het meisje aan de haren getrokken. Een haarziekte? Verdachte ontkende dit laatste, doch een zusje van het meisje had geconstateerd, dat het een pluk haar miste, toen het 's middags thuisge komen was. Verdachte meende, dat 't kind wel aan een haarziekte zou kunnen lijden, maar het meisje zei- de, daarvan nooit last gehad te hebben. De politierechter vond het geen manier van doen om een kind geruimen tijd voor straf op de knieën te laten liggen, waarop de verdachte antwpordde, dat dit de ge bruikelijke manier van straffen was op de ze school. De officier van Justitie achtte het begrij pelijk, dat de onderwijzeres het meisje had willen straffen, doch hij was van oordeel dat zij daarbij veel te ver was gegaan. Hij eischte f 30.— boete, subs. 15 dagen hech tenis. De politierechter veroordeelde de hard handige onderwijzeres tot f 20.boete subs. 12 dagen hechtenis. SLECHTS GEBODEN, INDIEN ONS LAND RECHTSTREEKS BIJ DEN OORLOG ZOU WORDEN BETROK KEN. De burgemeester van Utrecht heeft den raad een mededeeling gedaan over hetgeen zal moeten geschieden, indien, onverhoopt en tegen de verwachtingen, Utrecht geheel of gedeeltelijk zal worden geëvacueerd. Evacuatie van onze stad aldus de burgemeester is in het belang van voor bereidende maatregelen voor de verdedi ging thans volstrekt onnoodig. De kwestie komt pas aan de orde, wanneer ons land op eenigerlei wijze bij het groote interna tionale conflict rechtstreeks wordt betrok ken. De distributiestamkaart zal strekken tol legitimatiebewijs van ieder af te voeren persoon. Deze kaart wordt dus het binncn- landsch paspoort. Alle ingezetenen, die niet uit hoof de van het belang der landsverde diging, de volkshuishouding of de veiligheid van de burgerbevolking in Utrecht moeten blijven, zullen kunnen evacueeren, doch niemand is daartoe verplicht. Eigenmachtig verlaten van dc stad op dagen of op oogcnblikken,. dat dit in strijd is met de militaire belangen, is verboden en zal ook zoo noodig met den sterken arm wor den tegengegaan. Op andere dagen is men hierin vrij, doch men zij er wel op bedacht, dat het weg- treken uit zijn stad in den regel vele ver strekkende gevolgen medebrengt. Men wa ke er tegen dit te doen, op grond van losse geruchten, gedreven door een paniekstem ming. Indien werkelijk gevaar voor ons land dreigt van een zijde, waarbij Utrecht als oostpunt van de vesting Holland kan wor den betrokken, zal met de evacuatie een aanvang worden gemaakt. Militair bij botsing gedood. Zondagavond omstreeks half zes is op den Amsterdamsehen Straatweg te Maarssen een militaire vrachtauto in botsing geko men met een zandauto. Volgens getuigen verklaringen moet de botsing ontstaan zijn door het snelle'rijden van de zandauto op dit smalle weggedeelte. Tengevolge van de hevige botsing werd de linkerzijde van de militaire vrachtauto gehpel vernield. Een 22-jarige milicien uit Alkemade, die achter in den wagen zat. werd op slag ge dood. De zandauto had slechts geringe schade. De bestuurders van beide wagens zijn er zonder letsel afgekomen. De gemeentepolitie heeft proces-verbaal opgemaakt, waarna de wagens in beslag zijn genomen. Eveneens zijn ter plaatse foto's gemaakt. DREIGENDE STAKING BIJ DE „HUNZE-BOOT". Daar de directie van de Groninger Rot terdammer Stoomboot Maatschappij (IJunze) geen antwoord heeft gegeven op de door den Ccntralen Bond van' Transportarbeiders op 4 November ingediende eischen, heeft het hoofdbestuur gisteren de directie er telegra fisch van in kennis gesteld, dat wanneer voor Zaterdag 18 November geen overeen stemming is bereikt, op 20 November de staking zal worden geproclameerd. GEEN SCHEPEN GETROFFEN. Vier Duitsche vliegtuigen hebben gisteren boven de Shetland-eilanden in Noord Schotland gevlogen. De toestellen hebben bommen laten val len. Deze bommen hebben gaten van twee m. diepte gemaakt Een der projectielen kwam terecht bij een onbewoond huis, dat bescha digd werd. Schepen zijn niet getroffen. Dit is voor de tweede maal sinds het uitbreken der vijandelijkheden, dat bommen op dc Brit- sche eilanden geworpen zijn. Bij een vorige gelegenheid is zooals men weet dc brug in dc Firlh of Forth onder vuur genomen. De resultaten van tien luchtoor log door Duitschen bril gezien. Voor vertegenwoordigers der pers heeft een deskundige te Berlijn over de resultaten van den luchtoorlog ge sproken. Uit de door hem genoemde cijfers blijkt, dat de Engelschen en Franschen tot en met 10 November S0 vliegtuigen verloren hebben, de Duitschcrs 17. De Fransche verliezen beliepen 64, dc Engelsche 16 toestel len. Hieruit maakte dc spreker de gevolgtrekking, dat de Engelschen een zeer gereserveerde houding aan nemen, ten koste van de Franschen. Gevecht tusschen vliegtuig en duikboot. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat een Britsch verkenningsvliegtuig giste- De Shetland-eilanden, waarvan in het be richt hiernaast sprake is, zijn gelegen ten Noorden van de Orkney-eilandcn, welke op bovenstaand kaartje voorkomen. ren een aanval heeft ondernomen op een vijandelijken onderzeeër. De duikboot was aan de oppervlakte toen het gevecht begon, maar begaf zicli onder water, zoodra de strijd zich ontwikkelde. Er werd een salvo bommen neergelaten, waarvan sommige aan bakboord, ander aan stuurboordzijde van de duikboot'neerkwamen. Het scheen den vlieg- tuigbestuurder toe, dat een bom een voltref fer was en dezen indruk werd bevestigd door den man aan het machinegeweer. De zee was erg ruw en het woelige water maakte het onmogelijk nauwkeurig waar te nemen in hoeverre er schade was aangericht. MARECHAUSSEE VERRICHT VIER ARRESTATIES TE BEILEN. Zondagavond omstreeks half twaalf is in de Brinkstraat te Beilen een ernstige steekpartij ontstaan. Een troepje jongens, afkomstig uit Beilervaart en Diever, zocht ruzie met enkele andere jongens. Burgers waarschuwden een marechaussee, die toe vallig in een hotel in de buurt was. Deze deelde met zijn gummistok direct zulke ra ke klappen uit, dat de belhamels uit elkaar vlogen. Twee werden gearresteerd en na dat die tijdelijk waren afgeleverd in hotel Prakken, wist de marechaussee er nog twee te grijpen, die achter een woning wa ren weggekropen. In elkaar gezakt. Een van de vier zakte in het hotel in elkaar. Het; bleek de ongeveer 21-jarige arbefder II. Knol uit Tiendeveen te zijn. De gemeentege neesheer dokter A. Gorter consta teerde een steekwond in den rug, waarbij de long vermoedelijk was geraakt. De getroffene, die waar schijnlijk geen aanleiding tot de steekpartij heeft gegeven, is in zorg- wekkenden toestand naar het zie kenhuis „Bethesda" te Hoogeveen vervoerd. De marechaussee heeft in samenwerking met de gemeentepolitie drie jongens in ver zekerde bewaring gesteld en in den nacht nog een vierde jongeh van zijn bed gelicht. De aangehoudenen spelen stommetje en doen alsof zij van de zaak niets afweten. Uaetfral Naar aanleiding van de vele vragen, welke haar bereiken omtrent de uitlegging van den nieuwen spelregel, deelt de Spelregel commissie van den K.N.VdB. in de Sport kroniek mede, dat het niet geoorloofd is, dat tegenstanders elkaar aanvallen, indien de bal zich niet binnen het bereik van d-e betrokken spelers bevindt en zij niet tevens pogen den bal te spelen. Verder is bepaald, dat, althans voorloog pig, het afhouden (zonder gebruik van li chaamskracht) niet onder aanvallen is be grepen. Hieruit mag worden geconcludeerd, zeer zeker ter geruststelling van onze back- spelers dat het afhouden, tenminste voor loopig nog, geoorloofd is. Dijkstra in het A.P.G.S.? tweede van Aan het einde van het vorig seizoen reeds zat de Amsterdamsche Politiesportvereeni- ging (A.P.G.S.) eneigszins in verlegenheid met... haar internationalen doelman Dijk stra. omdat zij in Bonnevcld ook een prima doelverdediger bezit. Bij het begin der com petitie werd Dijkstra niettemin in het eer ste elftal opgesteld. Thans verneemt „Het Volk" uit A.P.G.S.- kringen, dal men ernstig overweegt om toch Bonneveld weer in het doel te plaatsen, omdat diens werk het elftal meer vertrou wen geeft. In dat geval zou Dijkstra dus in het tweede elftal geplaatst worden. 2 BESTEL NOG HEDEN! Zeer duidelijke kalender, met 6 prachtige afbeeldingen van klipperschepen! Mooier en kleurrijker dan ooit! Bij inzending van 8 postzegels van 5 cent of liever nog storting van 40 cent op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU. Afd. 37 HEERENGR. 182, AMSTERDAM-C. De fiscus zal de hoogcre uitga ven compenseeren. Verschenen is de begrooting voor Ncd. In- dië voor het dienstjaar 1040. liet geraamde tekort over den gehcelen dienst van 1030 be draagt f 127.322. De eindcijfers van de vastgestelde begroo ting voor 1040 zijn: uitgaven voor den ge hcelen dienst f 654 520.108, middelen f 599.015.057, tekorten voor den gehcelen dienst f 55.504.151. De stijging der uitgaven kon van 1039 op 1940 beperkt worden tot een bedrag van rond f 4 millioen. Dc militaire uitgaven blijven met een bedrag van f 105.5 millioen rond f 5.5 millioen beneden de raming voor 1939, waarbij nochthans in aan merking dient te worden genomen, dat in dat jaar zeer belangrijke sup- plctoire credieten voor de beide mi litaire departementen zijn toegestaan en dat de verdere voortgang van liet proces der opvoering van de weer kracht van leger en vloot dergelijke credieten vermoedelijk ook voor 1940 noodig zullen maken. Relatief blijven de defensie-uitgaven het overwegend grootste aandeel in de uitga venstijging der laatste jaren opeischen. Vergeleken met 1938 is de uitgavenstijging voor oorlog en marine ruim 24 pet. en voor de overige uitgaven (exclusief rente en af lossing) rond 9 pet. Verhoogde belastingen. liet was noodig tot versterking der mid delen over te gaan en daartoe is gerekend op verliooging van dc inkomstenbelasting, wel ke totaal f 16.9 millioen zal opbrengen. Als vaststaand kan wel worden aangeno men, dat de uitgaven een niet onbelangrijke stijging zullen ondergaan als gevolg van de getroffen maatregelen tot handhaving van onze neutraliteit. Reeds werdén drie aan- vullingsbegrootingcn in overeenstemming met den Volksraad vastgesteld, waarbij een crediet van rond f 14.2 millioen in totaal is uitgetrokken voor de kosten van de ge deeltelijke mobilisatie en van de verdere versterking van de verdedigingsmiddelen ter zee, op het land en in de lucht. Deze aan "ullingsbegrootingen zullen te zijner tijd aan Ie goedkeuring van den bcgrootingswctgc er worden onderworpen. De minister is inmiddels met dc Indische regeering in overleg getre den nopens de wenschelijkheid om voor deze hoogere uitgaven compen satie te vinden in geëigende fiscale voorzieningen, verband houdende met de huidige buitengewone om standigheden. De eisch van een voorzichtig financieel beleid dient schérp te blijven gesteld. Versterking van het leger. De netto militaire uitgaven betreffende den gewonen dienst van het Departement van Oorlog zijn voor 1940 en 1939 onderschei denlijk geraamd op f70.635.225 en f78.255.250. die betreffende den buitengewonen dienst onderscheidenlijk op f 21.065.800 en f 47.4S2.450. De versterking van het leger, welke in 1936 is ingezet, dient in 1940 ver deren voortgang te vinden. De versnelde aanmaak van goederen ter vervollediging en uitbreiding van de uitrus ting van bestaande en in oprichting zijnde legcronderdeelen zal m 1940 worden voortge zet, evenals de vorming van oorlogsvoorra- den en grondstoffen. Marine. De netto militaire uitgaven betreffende den gewonen dienst van het departement van Marine zijn voor 1940 en 1939 onderscheiden lijk geraamd op f34.972.150 en f32.808.622, die betreffende de kapitaalsuitgaven van den buitengewonen dienst (waarvan rente en af lossing ten laste van het Rijk komen) op onderscheidenlijk f 5.658.000 én f9.S67.000. Het accres op de netto gewone militaire uit gaven is een gevolg van de noodzakelijke op voering van de sterkte van het militaire per soneel, de uitbreiding van het materieel en de verbetering van de wal-outillage. Plannen voor oprichting. In de memorie van toelichting op de zoo juist verschenen Indische bcgrooting voor 1940 lezen wij o.m.: In het voornemen ligt de oprichting van 100 openbare volksscholen, benevens de subsidiccring van gelijke aantallen bijzon dere volks- en vcrvolgscholen; voorts de ope ning van 11 openbare en de subsidieering van 3 bijzondere landbouwklassen; verder de opening van 17 openbare vervolgscholen met Nederlandsch ais leervak en de subsi dieering van 8 bijzondere scholen van dit type. Vertrek van Aankop SSSJw 13 N0ï' K 13 No,. ÜïïESu) lB»"'13 KOT- 13 Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tot 4 per dag) en kruip ond de wol. Ze bekorten de ziekte verdrijven koorts en pijnen! Dat zou ondertusschen een dwaze situar worden, verzucht het blad: de doelverdeit ger van het Nederlandsche elftal... reSgJ' vedoelman van een vierde klasser! Inderdaad een merkwaardig geval. En dit verband is het zeker interessant te w zen op een andere bijzondere mogelijkheid welke best tot werkelijkheid kan worden' We doelen op het geval, dat straks de re' serve doelman Scholtens van Feijenoord -é een goalie met uitzonderlijke kwaliteiten" die reeds eenmaal met succes in een Zvn luwenelflal heeft gekeept een kans zal krijgen op een plaatsje onder de lat in het nationale team, terwijl van Male, in veler oogen nog altijd Nederlands beste doel. wachter, zich zal blijven bepalen tot zijn competitiewedstrijdjes in Feijenoord I... Men ziet, ook in de sport schijnt alles' 'mn. gelijk! INTERLANDWEDSTRIJD NEDERLAND- BELGIë. Belgen bereiden zich voor. België bereidt zich zoo goed mogelijk voor op den jubileumwedstrijd tegen Nederland welke 10 December te Rotterdam wordt ge speeld. Op 29 .November a.s. zullen 26 spe. Iers te Brussel bijeenkomen voor een uitge breide training, waardoor do Keuze Com missie een overzicht kan krijgen van het beschikbare materiaal. Op 6 December zal een tweede geconcentreerde training plaats vinden, waarna de ploeg tegen Nederland zal worden samengesteld De leiding der trai ing is in handen gelegd van den oud-inter nationaal Goetinck. Voor Zondag a.s. stelde de K.N.V.B. de vol gende wedstrijden vast: Afdeeling I. A: V.S.V.—D.W.S.; D.O.S.-K.F.C.; Haarlem A.D.O.; Ajax—Blauw Wit; 't Gooi—Storm- vogels. B: H.R.C.O.S.V.; HollandiaAlcm. Vic- trix; W.F.C.—Purmersteijn; Zaandijk—Suc ces; Z.F.C.—West-Frisia; Alcm. Boys—Helder E: Watervogels—Helder 2; Sclïagen—Ou- desluis; B.K.C.Wicringerwaard. (H.R.C 2- Atlas uitgesteld.) G: Alcm. Victrix 2—C.S.V.; Uitgecst- Alcm. Victrix 3; Alkm. Boys 2—Bergen. Afdeeling II. A: R.F.C.—D.F.C., H B S.C.V.V., Xerxes- Sparta, Feijenoord—D.H.C., V.U.C.—H.D, V.S. Afdeeling III. AGo AheadITeracles, Enschedesche BoysTubantia, HengeloEnschede, Wage- ningon—A.G.O.V.V., Qulck—N.E.C. Afdeeling IV. A: M.V.V.I.imburgia, JulianaL.O.N. G.A.. N.AC.Willem II, P.S.V.Roermond, N.O.A.D.—Eindhoven, HelmondB.V.V. Afdeeling V. A: G.V.A.V.—Velocitas, H.S.C.Achilles, VeendamHeerenveen, SneekEe Quick. LeeuwardenW.V.V. NASLEEP OUDESLUISH.R.C. II. Naar de Sportkroniek meldt, is door den K.N.V.B. geschorst met ingang van 3 No vember 1939, totdat het eerste elftal van Oudesluis vier achtereenvolgende wedstrij den voor de competitie zal hebben gespeeld, zulks wegens een poging tot trappen van een tegenstander in den 22 October 1939 ge speelden wedstrijd Oudesluis—H.R.C II, A van Dok, lid van Oudesluis. VOEDER VOOR PLUIMVEE. 4 an officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat met ingang van 1 December a s- alle pluimveehouders met minder dan 25 stuks groot e hoenders, eenden, ganzen, of kalkoenen, die niet aangesloten zijn bij een landbouw-crisisorganisatie, alsmede alle houders van dwerghoenders, post- en sier- duiven, siereenden, zwanen, fazanten, parel- hoenders, pauwen en konijnen, uitsluitend door^ bemiddeling van hun gewonen leve rancier/winkelier voeder kunnen bekomen- Het verstrekken van voeder door bemid deling van een pluimvee- duiven-, konijnen- of andere vereeniging vervalt hiermede. boor het Bureau Voedselvoorziening 111 Oorlogstijd, Afdeeling Veevoederdistribmie. Sectie: Bijzondere Diergroepen. P. b Pzn., 't Spelderholt 22 te Beekbergen, zu- len aan de thans bij dit bureau ingeschr ven winkelbedrijven, coöperaties, enz. me we lijsten worden toegezonden. Men gelieve de schriftelijke verklanns betreffende het aantal dieren bij den secr taris der vereeniging, waarvan men terug te vragen of te doen vervallen enZ,'-: voor hetzelfde aantal dieren te laten schrijven op de winkeliijsten Oe wijzigingen moeten vóór 26 ^'ovemi aan den leverancier worden opgegeven, v dat deze de lijsten vóór 10 December het genoemde bureau kan inzenden. Lijsten, na 10 December 1939 ontvan? worden niet meer in behandeling Sea.0'],tlj 's-Gravenhage, 13 Nov. 1939. 'A

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2