Ons Indisch hoekje Rust keert weer Maranatha Conferentie Mobilisatie voor de gemobiliseerden De doorslag De grap Hijnhardtje Dinsdag 14 November 1939 Tweede Blad Inlichtingen omtrent het kantoor „Securitas" T.A.V.E.N.U. brengtt Volgande week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag Misdaad, liefde en prima spel Burgerlijke Stand van Den Hekier Uitslag verlotk&g Bazar Ora et Labora Zwerftochten door de natuur met Jan P. Strijbos Sabotage of brandstichting Wij zijn getorpedeerd! De grot in het oerwoud St. Nicolaas en Kerstpakketten voor de Marine Verzending luchtpost naar Ned. Oost-Indië Aan den dood ontsnapt. ^ccddnieiuu-i Directeuren, predikanten, wet houders en raadsleden met de collectebus Eei gift, die men met vreugde moet offeren. Vrijdag of Zaterdag wordt bij U aange beld, waarde lezer (es) en als U dan, al of niet met een opgewekt gezicht, de deur van uw woning zult openen, dan zult U daarvoor vinden, de directeur van de Zeevaartschool, de directeur van Ge meentewerken of de directeur van de Gem. Reiniging. Het kan ook zijn, dat de notaris U een collectebus onder uw neus stopt of dat een raadslid een gave van U denkt te ontvangen; dat de pre dikant va uw gemeente zich niet zon der materieele verrijking weg laat stu ren, of de rector van het lyceum uw gift in ontvangst komt nemen. Een van onze prominente burgers zal Vrijdag of Zater dag bij u aankloppen en -"t is zeker, u zult hem niet mogen laten gaan, zon der de bus met een gift, naar uw ver mogen, te hebben bezwaard. U begrijpt het misschien. Deze week zal ten behoev van het algemeen steuncomité, een collecte worden gehouden. De bedoeling van dit steuncomité heeft de burgemeester, in een bijeenkomst van genoodigden, gister avond ten Raadhuize gehouden, nogeens uit eengezet. Toen in 1914 de oorlog boven Europa los- brande, bleek al spoedig in ons land, dat ten gevolge van dezen wereldkrijg, tal van land- genooten in grooten nood geraakten en men heeft toen met alle kracht en inspanning ge tracht dezen nood te lenigen. Onder leiding van H.K.H. Prinses Juliana werd het Inter nationale Crisiscomité opgericht, dat veel steun ontving van de pl. comité's. Thans is onder eere-praesidiaat van de Prinses een Algemeen Steuncomité op gericht en door heel het land zullen deze week collectes worden gehouden om dit comité aan de noodige financiën te hel pen. De hulpactie zal uitgaan van Den Haag. Er worden dus geen plaatselijke comité's gevormd. De bedoeling van het algemeene comité is de gemobiliseerden, die ondanks de gezins- steun moeilijkheden hebben, te helpen. De ver- eeniging „stamil", (steun aan miliciens) zal daarbij haar hulp verleenen. Ook de indirecte slachtoffers van de mobi lisatie zullen worden geholpen. Menschen, die door de mobilisatie in groote financieele moei lijkheden zijn geraakt, zullen, voor zoover mogelijk, krachtig worden bijgestaan. De ge meenschap moet hen helpen, die voor de ge meenschap werden weggeroepen uit hun ge zinnen en bedrijven. Ook de groote gezinnen zal bijstand wor den verleend. Voor deze slachtoffers zal nu Vrijdag en Zaterdag in onze gemeente een collecte worden gehouden. Gewoonlijk brengt een collecte 450 a 500 gulden op. Maar die voor het huwelijksgeschenk van H.K.H. Prinses Juliana bracht de verrassing van 1600 gulden. Dat bedrag moet, zoo zei de burgemeester, overtroefd worden. De organisatie van de collecte berust in handen van den directeur van sociale zaken, den heer Bandsma en de burgemeester deelde mede mee, dat er reeds van veel kanten medewerking was toegezegd. Hij deed een persoonlijk beroep op de aanwezigen, om zelf de collectebus ter hand te nemen, omdat daar- meer het grootste succes zou worden geboekt. Allen stemden daarmee in. En er waren, directeuren van scholen, predikanten, direc teuren van bedrijven, raadsleden, bestuurs leden van vereenigingen, bekende middenstan ders en andere vooraanstaande burgers. Vrijdag tusschen 10 en 12 uur en 26 uur, zullen zij de bussen en lijsten halen van het Raadhuis en Zaterdagmiddag voor 5 uur zal het resultaat van de collecte worden afge dragen in Casino. Men geve royaal! Ook in ons blad heeft een advertentie ge staan betreffende een kantoor Securitas, waarin bijverdiensten aangeboden worden voor het verrichten van schrijfwerk in vrijen tijd. De Commissaris van Politie te Bergen op Zoom maakt, in verband met de zeer talrijke aanvragen om inlichtingen betreffende het kantoor Securitas te Bergen op Zoom, Koning Willem I-straat, bekend, dat dit kantoor Wordt gehouden door J. Theunisse en deze o.m. vertegenwoordiger is van het blad „Voorspoed door Wilskracht", zijnde een te Antwerpen verschijnend periodiek van den handel. Is men abonné voor 2.per jaar en men schrijft andere personen aan (dit is het zg. schrijfwerk, dat aangeboden wordt in de advertentie) en er zijn personen, die abon né worden, dan heeft men per abonné 0.60 aan schrijfwerk verdiend. Klachten omtrent het niet nakomen van verplichtingen door het kantoor Securitas zijn echter nog niet ingekomen, terwijl vol gens bekomen inlichtingen van de politie te Antwerpen aldaar ook geen klachten zijn contra hef blad „Voorspoed door Wilskracht". Het tooneelstuk „De Doorslag" kreeg als ondertitel mee „spel van criminaliteit en liefde waarbij men er echter rekening mee dient te houden, dat de criminaliteit verreweg het grootste deel vraagt en dat de liefde er nogal vrij poovertjes afkomt. Dit stuk is nu zoo'n echt type tooneelwerk van dezen tijd: een door een tweetal intelli gente dramaturgen gecomponeerde potpourri van misdaad en liefde. Waar voorheen de tra- ditioneele „driehoek" van man-vrouw-minnaar voldoende was, daar completeert men dezen driehoek tegenwoordig met allerhande facto ren, die ten doel hebben het geheel pikanter, dramatischer en emotioneeler te maken. In „De Doorslag" bijvoorbeeld krijgt men min of meer in volgorde een „verhouding" tusschen een getrouwde vrouw en een op middelbaren leeftijd zijnd vrijgezel, daarna de ontdekking, en vervolgens in tempo een moordaanslag, een aanslag op het lijk een arrestatie, een liefdesepisode tusschen twee andere menschen (waarvan de eene de inspecteur van politie is), een ontknooping en tenslotte het happy ending. Zoo ooit, dan werd hier de deugd be loond en de misdaad bestraft. Dat is dan ook het eenige in „De Doorslag", dat men ouder- wetsch zou kunnen noemen. Het wonderlijke is voorts, dat een dergelijke stof, die alle eigenschappen bezit voor een tragedie, feitelijk in wezen niets anders is dan een blijspel. Dreigt de stemming van het audi torium een enkel moment inderdaad gedrukt te worden door het vuurwerk van droefgeestige conflicten, direct zorgt de vervaardiger van het stuk voor een luchtig intermezzo en kan men genoeglijk lachen om de een of andere prettige wending. Zoodat weer bewezen wordt, dat tenslotte in iedere tragische botsing tus schen menschen voor een tooneelschrijver al tijd nog een blijspel schuilt. Uit dit alles zal men begrepen hebben, dat ,,De Doorslag" een moderne detective-story is. Goed geschreven, vlot gespeeld en met een aantal perfecte dialogen. Voorts zag men kans de spanning op te voeren en kwam een deel van dit alles, althans via de gelukkige ver- eeniging van een tweetal hoofdpersonen, op z'n pootjes terecht. Geen stuk van groot formaat. Integendeel, een vrij oppervlakkig werk, maar waarvan' door het spel van de voornaamste medespelen den toch iets gemaakt is, dat de reputatie van TAVENU ter eere strekt. Want weer eens bleek duidelijk, hóe serieus deze tooneelisten hun taak opvatten en met welk een liefde zij zich, stuk voor stuk, aan hun taak geven. Daar het niet goed mogelijk is in korte trek ken een juist beeld te geven van dit stuk (ter wijl het hedenavond voor een ander publiek nog eens gegeven wordt en wij de pointe niet gaarne zouden willen verklappen) zullen wij ons bepalen tot het spel. En dan mogen wij in de eerste plaats onze waardeering uiten voor de wijze waarop Mej. Bijl de vrouwelijke hoofdrol vertolkte. Met fantasie, en dikwijls met gratie, maakte zij van haar partij iets zeer goeds. Dank zij een vrijwel feilloos ken nen van haar rol kan zij haar aandacht ten volle besteden aan al die kleine bijkomstig heden en details, die van spel werkelijkheid maken. Een der beste TAVENU-krachten, waarvan de Vereeniging in de toekomst onge twijfeld nog zal kunnen profiteeren. In den aanvang een ietsje te geaffecteerd sprekend, verdween dit euvel al spoedig en het was een constant genoegen naar haar interpretatie van een zoo veelzijdige rol te zien. De heer Schokker had de manneiijke hoofdrol in han den. Van hem verwacht men al niet anders dan voortreffelijk werk. Zoo ook nu. Een fi guur, die zich volkomen met z'n rol ver eenzelvigd had. Die van begin tot eind geen enkele maal „uitviel". En die bewees inderdaad de juiste man op de juiste plaats te zijn in deze „Door slag". Mej. T. Schuyer had de tweede vrouwe lijke hoofdrol in handen. Goed spel, waarin wij echter gaarne wat meer bezieling zouden zien. Misschien dat dit te verhelpen is. De heer Ekkers als inspecteur van politie bleek ook nu weer werk van z'n rol gemaakt te hebben. Met flair en élan trad hij op en wist enkele malen zijn spel op hoog niveau te bren gen. De overige rollen waren van secundaire beteekenis. Dat waren Mej. Verfaille en de heeren Pieterse, Manshanden en Schellingen Speciaal de laatste gaf een creatie van een heer-op-leeftijd, die zonder meer uitmuntend was. De regie, onder leiding van den heer Schokker, verliep zonder stooten en hiaten, hetgeen men bij TAVENU zoo langza merhand wel gewoon geworden is. Gezien dit alles was het geen wonder, dat het groote publiek zich dankbaar toonde over het gebodene en na ieder bedrijf den too neelisten een hartelijk applaus bracht. Wij mogen dit verslag niet besluiten, zonder te hebben vermeld, dat de voorzitter, de heer P. C. van Diest, bij den aanvang het verheu gende bericht lanceerde, dat TAVENU thans zooveel leden heeft, dat men nieuwe niet meer kan aannemen. Ongetwijfeld een uitzondering in het vereenigingsleven van onze stad en die wel bewijst, dat deze Vereeniging inderdaad een bijzondere plaats in het amusementsleven hier ter stede inneemt. Overigens ontbrak ook de schaduwzijde aan deze eerste uitvoering niet. De deuren van het Casino moesten na melijk ten 12 ure gesloten zijn, zoodat het TAVENU-bal, dat ook al vermaard is om haar stemming, naar een lateren datum ver schoven moest worden. Dat was jammer voor de werkers op het tooneel, voor de band, voor „Casino" en voor... het publiek, dat de ge ziene en gehoorde griezeligheden gaarne ver geten had onder het genot van een dansje. van 13 November 1939. BEVALLEN: M. J. Pompertde Rijke, d.; P. J. PrinsVisser, d.; A. A. JongTamis, z.; Th. PrinsSchrander, z.; C. H. Buhre Dauve, z.; E. Bais—Bot, z.; E. Visser—Bijl, z. OVERLEDEN: M. M. DelverLanser, 34 jaar; Th. Claassen, m., 20 jaar. Een zeker soort van „poëzy" Trekt thans alom den geest voorbij, En noodt tot zingen overal, Bij menig grappig „grensgeval". Men biedt ons een compleet refrein, Ontdekt een ki-ka-kapitein, En 't is wel niet te veel beweerd: 't Soldatenleven inspireert! Zoo is een prettig lied ontstaan, En 't staart ons sedert weken aan, Hetzij, dat het een knaapje fluit, Hetzij als radio-geluid. 't Behandelt met een zeker air 't Msiru van eiken militair, Rats/lych, boonen als diner Dat deei$ men ons herhaald'lijk mee! En telkens dringt de voordrachtkunst Zich verder in de legergunst: De moeder van de compagnie Ziet op 't tooneel haar evenknie, De korporaal en de fourier Verschaffen onbegrensd plezier, En eind'lijk brengt men sterk gekleurd: „Wat is er met die kuch gebeurd?!" En steeds nog wast de lange rij Van grappen en van „poëzy", Wie weet wat morgen ons weer wacht Of door de lucht wordt thuisgebracht, Hetzij per „jazz", hetzij per „swing", Zoo'n grappig dansend schlager-ding, Dan dreunen we een nieuw refrein, Desnoods op woorden van Piet Hein! Maar... 'k twijfel soms, steunt het gelach Wel altijd waarlijk het gezag, Als telkens weer langs plein en straat Het goedig spottend liedje gaat? Natuurlijk, humor met beleid Is noodig, juist in dezen tijd, Maar houdt als eerste steeds in stand Een krachtig lied voor 't Vaderland!! November 1939. KROES. (Nadruk verboden.) Hoofdprijs (schilderij) no. 351. Verder prijzen: no. 36, 105, 145, 175, 188, 194, 259, 274, 279, 330, 365, 461, 462, 473, 475, 562, 565, 572, 579. 610, 612, 666, 779. 782, 848, 948, 1012, 1097, 1123, 1233, 1341. 1364, 1448, 1466, 1503, 1564, 1627, 1666, 1692, 1763, 1785, 1841, 1852, 1896, 1914, 1942, 1967, 1987, 1998. Steunbonnen: kleine witte (met adverten tie) no. 206, blauwe no. 5 en 198, rose no. 158 en 245, groote witte no. 198, 220, 234, 321, 396, 434. Prijzen na 25 Nov. niet afgehaald, verval len aan de vereeniging (Langestraat 76). De echte zijn niet rond, maar hartvormig. wijkt voor Op verzoek van het Natuurhistorisch Mu seum komt de heer Strijbos Zaterdagmiddag a.s. naar Den Helder. Niet op één, maar op vele zwerftochten zal hij ons meenemen, op zwerftochten, waarop we nooit-vermoede geheimen van de vogel trek, aardige bijzonderheden uit het leven van vleermuizen en robben zullen zien, in mooie filmbeelden en met een toelichting, zooals alleen iemand, die de natuur kent als Strijbos, hem geven kan. De heer Strijbos is in Den Helder geen onbekende: zijn films over Zuid-Oost-Europa en over IJsland, zijn artikelen en boeken, gaven hem een bekendheid, zooals weinigen in ons land genieten. Het bestuur van het Natuurhist. Museum is dan ook overtuigd, dat zeer velen a.s. Zaterdag deze zwerftoch ten willen meemaken en raadt ieder zich tij dig van kaarten te voorzien. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de adver tentie in dit nummer. Een vreemde ontdekking moest men in den nacht van Zondag op Maandag doen op het emplacement van de Nederland- sche Spoorwegen. Aldaar werd namelijk geconstateerd dat men gepoogd had luci fers in een der petroleumtanken te wer pen. Voorts trof men een groot aantal lucifers aan bij het rooster, alwaar de petroleumpomp is aangabracht. Een onderzoek wordt ingesteld. Flesch met brief aan strand ge vonden. Gisteren vervoegde zich aan het Hoofd bureau van Politie een militair, gelegerd te Huisduinen, die een flesch, inhoudende een stuk beschreven papier, aan het strand ge vonden had. Het bleek een oproep te zijn van een Engelschman, wiens schip getorpedeerd was, tenzij men hier te doen heeft met een weinig oirbare grap. Voor dit laatste is ech ter geen reden. Er stond o.m. op geschreven „We are torpided..." 13 W.L., 50 O.B., s.s. „Royal Brentfort". Voorts werd door den on derteekenaar verzocht zijn vrouw en kinderen te groeten. ZONDEK LICHT. Gisteren werd de chauffeur van een auto bus bekeurd, wegens het feit, dat hij zonder lichten op z'n voertuig reed. „Als u iets heel merkwaardigs wilt zien", vertelde de bedrijfsleider van de kolenmijn te Tandjong Redeb (Oost-Borneo) moet u de groote grot hier in de buurt gaan zien. De controleur en de Sultan gaan er binnenkort naar toe en dan kunt u mee. De tocht duurt heen en terug 5 dagen, tenminste als er geen bandjirs komen, want die veroorzaken soms dagen oponthoud". Ik klampte den bestuursambtenaar aan. Hij vond het best, dat ik van de partij zou zijn. Hij vertelde, dat er in die grot veel zwaluw nestjes werden verzameld en dat er om de pacht en het recht ze te mogen verzamelen een kwestie was gerezen, waarnaar de Sultan en hij een onderzoek moesten instellen. in wortel, kortom we maakten de gewone moeilijkheden door van het oerwoud. Oerbosch is heelemaal niet mooi. Zeker, het imponeert, als er gelegenheid is om naar boven en om zich heen te kijken, maar bij het loopen is het voortdurend naar beneden en naar boven zien om geen ongelukken te krij gen. Na 'n uur zwoegen bereikten we den ingang der grot. De fakkels wer den aangestoken, wij traden binnen. De bodem was bedekt met een een dikke laag modder, waaronder zich scherpe steenen be vonden. We moesten kruipen of klimmen over rotsblokken, liepen vaak kans te vallen. Maar de Dajaks hielpen mij bij die ongewone „wan deling". Honderden zwaluwen en vleermuizen fladderden om ons heen. Plotseling stonden we in een hal van geweldige afmetingen. Reusachtige druipsteenformaties van allerlei kleur en vorm bedekten bodem, wanden en Op een bepaalden datum stapten wij in de motorboot, waarmee we zoover mogelijk de rivier opvoeren. Toen stapten we over in Dajaksche prauwtjes. De gewone moeilijk heden: drijvende boomen; dwars over de rivier gevallen, woudreuzen, kleine stroom versnellingen e.d. moesten worden overwon nen, maar in den normalen tijd van 3 dagen bereikten we het begin van het pad, dat naar de grot leidde. Een Dajaksch pad is heel iets anders dan een pad hier te lande: in mijn oogen was het zuivere rimboe! We klommen over omgevallen gladde boomen, moesten ons bij het passeeren van ravijnen vasthouden aan struiken en takken, werden gehinderd door de krijphoorns der rottanpalmeh, had den last van bloedzuigers, liepen vaak kans te struikelen, omdat de voeten vastraakten dak. Tk wilde dit alles gaarne op de fotogra fische plaat vastleggen, maar ik was dood moe, zoodat ik na een poosje te hebben na gedacht: „doe ik het niet, dan heb ik er mijn heele leven spijt van". Ik liet de Dajaks met hun fakkels op de druipsteenrotsen klimmen, zette mijn toestel op, strooide een blikje met pl.m. 75 gr. „bliksempoeders" op een blik en ontstak het poeder. Een meter hooge vlam schoot naar boven, de foto was genomen. En zoo ziet u hierbij het Borneosche natuurwon der. De Sultan vertelde, dat men drie dagen in de grot kon zwerven, dat er zich nog veel grootere gewelven in bevonden en ook een riviertje en meertjes. Maar we hadden er ge noeg van en keerden terug. Lag de grot ei gens in Europa, ze zou vermaard zijn! H. F. TILLEMA. De Engelsche pers betreurt, dat ze vorige week zulke onrustbarende berichten de wereld heeft ingezonden. We aanvaarden die schuldbekentenis, doch hopen, dat men voor een herhaling zal waken. En laten wij er door ge leerd hebben, ons niet zoo spoedig meer op te doen jagen door buitenlandsche persbe richten. Het is, zooals onze minister presi dent gisteren zei, een eisch voor de oorlog voerenden om elkaar zoo zwart mogelijk te maken en elkander de meest duistere dingen toe te schrijven. We kunnen weer rustiger ademhalen. We hebben opnieuw -de verklaring van Duitschland, dat het de Nederlandsche neutraliteit niet zal schenden, als Ne derland zelf die neutraliteit handhaaft en de andere oorlogvoerenden van Ne- derlandsch grondgebied verwijderd blij ven. Nu, voor Engeland of Frankrijk be hoeven Nederland en België geen oogen- blik te vreezen. Voor deze landen is de neutrale zone langs de Noordzee slechts een voordeel. En Nederland zelf zal wel zorgen, dat het zijn neutraliteit niet schendt. Daarvoor staat de regeering borg. daarvoor zal de pers waken, daar achter staat het heele Nederlandsche volk. Met deze geruststelling voor ons volk is de toestand in het biutenland intusschen niet rustiger geworden. Engeland ageert fel tegen Duischland en het geeft telkens opnieuw blijk van zijn vastberaden houding aan het regiem van Hitier een einde te maken. En in die houding staat Frankrijk volkomen naast Engeland. Geen dreigement van Duitschland zal de beide bondgenooten afbren gen van het door hen gestelde doel. Men ziet deze dreigementen slechts als een uiting van zwakheid van Duitsche zijde. Men ontveinst zich niet, dat een groot offensief van Duit- schen kant niet uit zal blijven, doch men is er op voorbereid en staat zooveel sterker dan bij het begin van den oorlog. Zoo blijft er dus de dreiging boven Europa hangen. Een in zijn doelstelling onverzettelijk Engeland en Frankrijk, en daartegenover een Duitschland, dat nog steeds schijnt terug te huiveren voor een groot offensief, dat niet aileen een massa slachting met zich brengt, maar ook de consequenties van door te zetten of te capituleeren. Wij gelooven zeker, dat wanneer Duitsch land een weg tot den vrede zag, zonder aan zijn prestige een al te grooten afbreuk te doen, dat het dien weg zou opgaan. Dat is echter de groote moeilijkheid. Engeland en Frankrijk blijven onverzettelijk in hun eischen van herstel van het aangedane onrecht van Polen, van Tsjecho-Slowakije, van Oostenrijk. En die weg terug is voor Duitschland onmoge lijk, maar het pad vooruit is ook uiterst moei lijk, zoo niet onmogelijk. Slechts in een stem ming van wanhoop zal men tot het groote offensief overgaan. Engeland en Frankrijk voelen dit sterk aan én zijn daarom zoo onver zettelijk. Het comité „Onze Marine", alhier, heeft ook dit jaar de zorg op zich genomen om op varenden van oorlogsschepen met St. Nicolaas en Kerstmis een verrassing te bereiden. Voor al voor de schepelingen, die niet in Neder land zijn, is het vanzelfsprekend prettig, wan neer zij, ver van huis, toch deze familiefees ten bij uitstek kunnen vieren. Voor de sche pen, die thans in West-Indië zijn, zijn in totaal tachtig kisten met pakketten en pak jes van het comité en van familieleden per K.N.S.M. verzonden. Momenteel houdt het comité zich bezig met het verzorgen van pakketten voor de schepe lingen van de kustbewakingsschepen en voor de wachtposten op eenzame plaatsen langs de kust. Naar wij van het kantoor van P.T.T'. alhi»: vernemen, vindt de laatste buslichting voor de luchtpost naar Nederlandsch O.-Indië via Napels plaats aan het hoofdkantoor Kanaal- weg, des Maandags en Vrijdags te 21 uur. DE GEZELLIGE TRAM met z'n knus zitje in „De Toelast" is en blijft eenig. DE PHILIPS RADIO FILM. In een advertentie deelt de afd. Den Hel der van V.U.K.A. mede, dat zij a.s. Woens dag een propaganda filmavond geeft, waar vertoond zal worden de Philips radio-film. De toegang tot filmavond is vrij. Voor bijzon derheden zie men de advertentie. Hoe voorzichtig men toch altijd met het gas dient om te gaan wordt weer eens bewe zen door v>et feit, dat een bewoner van de Jan in 't Veltstraat gisternacht verzuimde na 12 uur zijn gaskraan af te sluiten. Toen hij 's morgens wakker werd bespeurde hij een sterke gaslucht, en constateerde even later zijn abuis. Men kan er van overtuigd zijn, dat deze stadgenoot zooiets niet meer zai overkomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5