,iMijnhardtjes Gemeente- begrooting Luchtbescherming- Zelfbescherming De heer Boogaard heeft de propaganda gelaakt, die er voor den heer Van Twisk gemaakt is bij de verkiezingen. Geraffi neerde propaganda werd dit genoemd. Met klem moet spr. daartegen protesteeren. Is het schande als er van iemand iets goeds verteld wordt? De propaganda was niet van de V.-D. Partij uitgegaan, maar zij kan zich wel ten volle daarmede ver eenigen. (Vervolg van pag. 2.) Ook de heer v. Zwijndrecht somber gestemd. De voorzitter van de Prot. Chr. groep, de heer J. v. Zwijndrecht, toont zich ook be zorgd voor onze begrooting in 1940, tenge volge van de sombere omstandigheden en al mogen verschillende wenschen voor het nieuwe jaar niet achterwege blijven, reke ning moet toch gehouden met de mogelijk heid, dat we plotseling voor een geheel andere situatie geplaatst kunnen worden. Daaruit vloeit voort dat spr. fractie weinig opmer kingen heeft gemaakt of wenschen geuit, om dat bij benadering niet is te bepalen welke cijfers straks bij ontvangst en uitgaven juist zullen zijn. De heer Van Zwijndrecht (Christ. Hist.) somber. We denken hierbij aan de posten Ontvangst Electr.bedrijf, zegt spr., dat zeer waarschijnlijk hooger geraamd had kunnen worden met het oog op de Defensie-afname en bevolkingstoe name, gasdebiet, dat zeker stijgen zal door distribueering petroleum, enz., en dus naast hetgeen nu reeds wordt voorgesteld zou het mogelijk zijn sterker te pleiten voor nog meer verlaging, doch we meenen ons aan te moeten sluiten bij datgene, wat het College voorstelt en niet verder te gaan. M. de V. Ook onze fractie kan zich wel ver eenigen en aansluiten bij de hulde, het afge treden College gebracht, zoo zegt spr., doch we hebben tegelijk behoefte uiting te geven aan onzen wensch, dat het College wijsheid van Boven moge ontvangen en vastberaden heid om door deze moeilijke impasse heen te komen en de belangen van onze gemeente op zoodanige wijze te behartigen, dat in de be hoeften van alonze gemeentenaren kan wor den voorzien. Gij kunt daarbij op'onzen steun en medewerking rekenen. We willen tenslotte er nog op wijzen, dat we ons volkomen er van bewust zijn, dat in verband met sterke prijsstijgingen en daar door verhooging kosten van levensonderhoud straks zeker een en ander zal dienen te ge schieden, doch we meenen, dat zulks pas mo gelijk is en practisch beteekenis kan hebben als na overleg in hoogere organen besluiten hieromtrent zijn genomen. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Boogaard, over de teleurstelling bij de Prot. Chr. groep over het resultaat van de verkiezingen, merkt spr. op, dat dit niet voor verantwoordelijkheid van de groep is. Bij de bespreking van de wethoudersver kiezing heeft voor de groep de doorslag ge geven, de laatste clausule van de eischen van V.D. en S.D.A.P. Aan ons principe zal in geen geval geweld worden aangedaan. De heer Ran waardeering voor het college. De heer Ran (R.K.) uit zijn waardeering voor het gevoerde beleid van het college. Spr. maant echter tot voorzichtigheid, daar ge durende een aantal jaren het eindcijfer der begrooting nog telkens met 40.000.zal moeten worden verlaagd, tengevolge van de verminderde uitkeering uit de gemeentefonds belasting, en de mogelijkheid bestaat, dat de buitengewone omstandigheden, ook extra uit gaven zullen vergen. Zoo kan het b.v. noodig zijn in de naaste toekomst op de salarissen en loonen van het gemeente-personeel een suppletie toe te passen. Spr. bepaald zich dan bij de tarieven van de bedrijven en kan zich vereenigen met de houding van het college om tot een meer bil lijke berekening van het vastrecht van elec- triciteit te komen, zoodat in de toekomst niet meer het verbruiksverleden zal gelden. P- heer Ran (R. K.) breekt een lans voor het gemeentepersoneel. Zonder te willen bestrijden, dat het onjuist zou zijn, wat het college doet met de 20.000 gulden reserveering uit het waterleidingbe drijf, had spr. toch gaarne gezien, dat al thans een gedeelte van het batig saldo den verbruikers ten goede was gekomen. Na een opmerking over het aanstellen van de vervanging van een voorman-straatmaker, staat spr. nog even stil bij de verhoogde sub sidie van het Witte Kruis en verzocht deze zaak aan te houden, tot het gebouw van den gemeentelijke geneeskundigen dienst klaar is. omdat het dan wellicht wenschelijk zal zijn de volksgezondheid in haar geheel te bekijken. Naar aanleiding van de opmerking van den heer Schoeffelenberger zegt spr., dat zijn fractie in de respectievelijke bijeen komsten heeft meegedeeld, dat gezien hun aantal, geen wethouderszetel zou worden aanvaard. De heer Meyer (V.D.). De heer Meijer (v.-d.) zegt ten aanzien van de wethoudersverkieznig, dat zijn fractie de samenstelling, zooals die thans is, als de beste beschouwt. Het is de meest juiste af spiegeling van de samenstelling van den raad. Tot den heer Boogaard zegt spr., dat hun plaats in den raad hetzelfde is gebleven. De heer S'choeffelenberger had tot de vergade ringen voor de bespreking van de wethouders verkiezing wel uitgenoodigd kunnen worden, maar de aanhang van den heer S. stond ons niet aan, zoo zegt de heer Meijer. Met een woord van vertrouwen in het be leid van B. en W. in deze moeilijke tijden eindigde spr. De heer v. d. Veer over de wet houdersverkiezing. De heer Van der Veer (a.-r.) wil een enkel woord zeggen over de verkie zingen. De teleurstelling, die misschien de Prot.-Chr. groep getroffen heeft is voor een groot deel te wijten aan de onredelijke verdachtmaking van de S.D.A.P., die de candidaten tegen elkaar heeft uitgespeeld. Evenwel, zij hebben de stemmen niet ge kregen. De heer Boogaard heeft den in druk gewekt, alsof onze wethouder zich aan alle kanten heeft gebonden. Zoo is het echter niet. Hij zal zijn meening niet onder stoelen of banken s.eken. Als raads leden zijn we volkomen vrij en wjj zullen zeker niet zwijgen. De heer Terra aan het woord. In verband met den gespannen toestand zegt de heer Terra: Moge onaer Godes zegen onze Kegeering steeds uie bes.uii.en nemen, die in het werKelijk belang zijn van volk en vaderland en moge ons geheele volk met Gods vertrouwen kalm de toekomst tegemoet zien. Bij de behandeling van het algemeen rapport spreekt de heer Terra er zijn teleurstelling over uit, dat B. en W. de winst van het elec- triciteitsbedrijf niet meer ten goede heeft doen komen aan de gebruikers. Spr. hoopt, dat het College spoedig een oplossing mag vinden voor het gebruik van electriciteit voor koken, vooral voor het platteland, dat van gas ver stoken is. Ten aanzien van de waterleiding spreekt de heer Terra er zijn teleurstelling over uit, dat geen water voor gereduceerden prijs bruikbaar gesteld wordt voor de kaasfabr.ek te Juliana- dorp. Met belangstelling zie ik de plannen voor de noodslachi-plaats tegemoet. Ik mag toch de verwachting uitspreken, dat Uw College bij de uitvoering van de noodslachtingen de betrokken organisaties van veehouders in schakelt. Groot genoegen doet het mij, dat Uw Col lege met kracht zal pogen een lagere land bouwschool in Julianadorp te krijgen. De animo voor landbouwonderwijs in Koegras is groot, gezien het groote aantal leerlingen voor den landbouwcursus, ten getale van 30. Dat er weer werklooze arbeiders in de par ticuliere land- en tuinbouwbedrijven te werk kunnen worden gesteld is een gelukkig ver schijnsel, hierdoor kunnen vele werken in het land- en tuinbouwbedrijf worden uitgevoerd, wat anders door den slechten financieelen toe stand in de land- en tuinbouwbedrijven achter wege zou blijven. Vele land- of tuinbouwers zullen zelfs niet in de mogelijkheid zijn werken uit te laten voeren, daar men niet in staat is het geld voor de uitbetaling der loonen voor te schieten. Ik bejammer dit laatste zeer, uit tweeërlei oogpunt, ten eerste het niet uitvoeren van sommige noodzakelijke werken en het te werk stellen van meer werkloozen. Dit laatste is van zeer groot belang. Toe juichen zou ik, wanneer meer arbeiders, zij het ook tijdelijk, bij de gemeente werden te werk gesteld, waardoor vele werken konden worden uitgevoerd, die nu blijvenliggen, veelal ten nadeel e. Ik zie in de plaatsing van meer arbeiders, ook bij de gemeente, voordeel voor de gemeen schap, liever zei ik dit, dan steeds ambtenaren in hoogere rangen te rangschikken. De heer Uithol vraagt nog of het binden van den heer Mulder, voor de ver kiezing tot wethouder, niet in strijd is met de wet. Het College antwoordt. Wethouder van Loo. Als eerste der leden van het College is het de heer Van Loo, die het woord verkrijgt. Deze spreekt er zijn voldoening over uit, dat het College „er zoo goed is afgekomen", doch wijst er tevens op, dat men zich niet ontveinzen moge, dat de toekomst onzeker is. Wat de gestelde vragen betreft, inzake het Lyceum en de school voor B.L.Ó.: men zal doen wat men kan en binnen niet al te langen tijd hoopt men een oplossing in deze kwestie te hebben. Ook is men diligent inzake de schooltijden. Men zal met alle manieren pogen zoo spoedig mogelijk weer voor een normalen toestand te zorgen. Wat de stichting van het Zeevaartschool- internaat betreft, deze heeft lang geduurd en... het zal nog wel lan ger duren. Er zijn echter plannen in den maak, en als die doorgaan zal men zien, dat men goedkooper uit is dan met een geheel nieuw te bouwen internaat. Een vergoeding aan volontairs bij het onderwijs kan niet gegeven worden. Dit geschiedt ook in andere plaatsen des lands niet. Op een vraag van den heer Terra inzake de Landbouwschool te Julianadorp antwoordt de heer Van Loo, dat men alle pogingen doet deze zaak nog dit jaar voor elkaar te krijgen. Kort geleden heeft men nog een vergadering gehad en laat men hopen, dat deze pogingen met succes bekroond zullen worden. Tot den heer Feenstra Kuiper zegt spr.. dat men hoopt den radio-cursus te kunnen behouden. Ook over de politieke beschouwingen wenscht de heer Van Loo iets te zeggen. De heer Van Loo zegt dan nog, dat het werk van den heer Van Twisk in het teeken der philantropie stond en dat hij keer op keer voor de minderbedeelden is opgekomen. Dat alleen wettigt toch niet te spreken van geraffineerde methoden Wat de wethoudersverkiezingen betreft, men zou iemand van de Protestansch- Christelijke groep overgehaald hebben. Spr. wijst er op, dat het de methode van de V.-D. in geheel het land geweest is, sa menstellingen van de gemeentebesturen op een zoo breed mogelijke basis te verkrij gen. Dit is de natuurlijke en meest juiste weg. Er zijn toen voorwaarden gesteld, doch steekt daar iets vreemds in? Dat geschiedt toch door elke partij? Spr. stelt zich mede volkomen verantwoordelijk voor de wijze van samenstellen van d i t Col lege. Mr. Mulder heeft daarin een vrije meening, maar wel wenscht men, dat de werkzaamheden van het College op den zelfden leest geschoeid blijven als dit de laatste jaren het geval was. Doch dat kan met het respecteeren van elkanders meening. Wat de uitsluiting van de groep Gemeente en Nationaal Belang aangaat, spr. betwijfelt ten sterkste of de werkzaamheden van deze groep in het belang van de gemeenschap zijn. Zij brengen het gezag niet omhoog, zij halen het integendeel omlaag. Met deze groep valt, aldus de heer Van Loo, niet te praten. Deze laatste opmerkingen worden diverse malen onderbroken door protesten van den heer Uit hol en het gehamer van den Voorzitter. Mr. Mulder. Mr. Mulder, vervolgens aan het woord komende, heeft ook nog het een en ander op zijn hart inzake de opmerkingen over de wijze, waarop hij zijn plaats in het College zou in nemen. Er is géén belofte gegeven. W 1 is er gesproken over een basis. Het ging er ech ter om, zooals door den heer Van Loo reeds gezegd, dat men de richtlijnen van het College, zooals die reeds verscheidene jaren gevolgd zijn, zou b 1 ij v e n volgen. En wat de porte feuille-kwestie aangaat, -ook hierbij is niets gebeurd, wat het daglicht niet verdragen kan. Het was spr.s plan nimmer een bepaalde por tefeuille te bezitten. Het ging er om de plaats te bezetten, omdat een bevolkingsgroep recht op die plaats had. Het is belachelijk te meenen, dat spr. hier thans zit bij de gratie van S.D. A.P. en V.D., integendeel, men zal op de meest loyale wijze samenwerken. De heer Schoeffelenberger heeft zijn ver wondering uitgesproken over het feit, dat in de begrooting een bedrag van 92.000 minder is uitgetrokken voor Maatschappelijk Hulp betoon. Deze verlaging lieeft echter als oor zaak, dat men een zoo groot aantal ar beiders in de werkverschaffing heeft kun nen plaatsen. Er is natuurlijk geen sprake van, dat men deze menschcn zwaarder gaat belasten. Integendeel, onder Werk verschaffing vindt men in de begroeting het bedrag weer terug. Het stemt tot dankbaarheid, dat dit zoo is kunnen ge schieden. Wat betreft opmerkingen van den heer S. inzake de wijze waarop men de belangen van de minder bedeelden moet ber.artigen, kan spr. niet anders zeggen dan dat zijn voorgan ger ,de heer Smits, zijn best heeft gedaan zijn werk zoo goed mogelijk te verrichten. Het past dan ook zeker niet critiek op hem uit te oefenen. Er werd gevraagd of er geen meerdere werkverschaffingsobjecten te vinden waren in de gemeente. Welnu, er staat er een op stapel: de begraafplaats. Met gedetailleerde plannen hoopt spr. later te kunnen komen. Voor het oogenblik is er echter voor de werkloozen nog arbeid in overvloed in den polder. Voorts zijn ruim 100 man deze week naar Veenendaal ver trokken, teneinde werkzaam te zijn bij de inundatie-werkzaamheden. Dit is een voor deeltje voor de gemeente. De loonen kan men niet anders dan goed noemen. Gemiddeld wordt gemaakt een loon van 19.65, waarbij dan nog emolumenten komen, die ook enkele guldens per week be dragen. Of er loonsverhooging gegeven wordt, in dien de prijzen der levensmiddelen stijgen, kan op dit oogenblik niet gezegd worden. Men zal zich daarbij echter moeten houden aan de lijn, die door de regeering aangegeven wordt. Mr. Mulder dankt Dr. Feenstra Kuiper voor zijn woorden, die een appreciatie inhielden voor het bereikte met de werkverschaffing. Er is dan ook reden tot tevredenheid. Sedert 1936 liep het aantal werkloozen hier inderdaad met 50 pet. terug. De Burgemeester aan 't woord. Het is vervolgens de V o o r z i tt e r, die eenige opmerkingen maakt. A priori merkt deze op zich niet te willen mengen in de „hoogst belangrijke politieke be schouwingen". Alleen wil hij een waar schuwing laten hooren ten aanzien van enkele gebezigde uitdrukkingen. Zoo heeft de heer Schoeffelenberger gezegd, dat men niet democratisch is. Het tegendeel is waar. Hier is de democratie in levende lijve aanwezig. Ware dat niet het geval, men zou zoo niet kunnen spreken als dat thans geschiedt. En spr. is daar dank baar om. Voorts is de schijn gewekt door een opmer king over een bejaard man, die om steun ver zocht had, dat niet alles goed zou marcheeren bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Hiertegen moet spr. ten sterkste waarschuwen. Overal worden fouten gemaakt, doch hij mag hier openlijk verklaren, dat dezen dienst zeer goed functionneert. De heer Terra heeft gezegd, dat er meer men- schen tewerkgesteld moeten worden in den land- en tuinbouw. Uitstekend, maar dan moet er ook van de zijde van de land- en tuinbou wers medewerking zijn. De liefde kan nu een maal niet van een kant komen. Nadat de voorzitter den heer Feenstra Kui per dank gebracht heeft voor zijn waardeeren- de woorden aan het adres van het College, wijst hij er op, dat het niet geheel juist is dat mén om geld te leenen voor bealngrijke wer- tegen Lusteloosheid, Periodieke pijnen ken, moet wachten tot betere tijden, omdat dan de geldmarkt williger zal zijn. Er worden reeds aanbiedingen ontvangen voor het leenen van geld tegen billijke voorwaarden, hetgeen natuurlijk nog niet beteekent dat men dit thans ook gaat doen. Evenmin voelt men er echter iets voor, nü, in verband met den toestand, alles te gaan stopzetten. Dat zou o.a. voor de bouwvakar beiders beteekenen, dat zij zonder emplooy zou den geraken. In dit verband wijst spr. er op, dat het door den heer Schoeffelenberger ge citeerde uit de circulaire reeds in een volgend nummer gerectificeerd werd. Komende tot een nieuw te bouwen Lyceum zegt spr., dat dit geld zal kos ten. Bij de autoriteiten zijn voorstellen ingediend. Over den uitslag is nog niets te zeggen, maar deze zal ongetwijfeld in het belang van de gemeenschap zyn. Het is waar dat de gemeente voor een deel drijft op de winst der bedrijven. Maar om te kunnen drijven moet men iets hebben om op te drijven. En waar opheffing dezer winsten automatisch zou beteekenen dat er op andere wijze geld beschikbaar ge kregen moet worden, bijv. door belasting- verhooging, is het beter de zaken maar op deze wijze te doen kloppen. Er is gesproken over de feestweek en het Roode Kruis. Gedurende die week bleek dokter Rienks steeds in zijn woning om bij het eerste alarm direct aanwezig te kunnen zijn. Bij het ongeluk, dat toen gebeurd is, was trouwens de hulp van een arts, en niet van een eerste hulp man, vereischt. Dr. Feenstra Kuiper heeft gevraagd om ont ruiming- van het Lyceum. Deze zaak is min der- eenvoudig dan zij zich wellicht voordoet. De militairen zitten er thans in en natuurlijk zou men gaarne zien, dat de school thans weer zoo spoedig mogelijk vrij kwam. Evenwel, men moet niet vergeten, dat de andere scholen snel ontruimd werden en voorts mag men het landsbelang niet vergeten. Er wordt gedaan door het College wat mogelijk is, doch men dient de kerk daarbij in het midden te houden. Wat dr. Feenstra Kuiper zeide over de samenwerking bij den luchtbeschermingsdienst, spr. heeft niet kunnen constateeren, dat die samenwerking er niet zou zijn. Als de mili taire autoriteiten zeggen, dat zij dezen dienst overnemen, zal men #ich daarbij moeten neer leggen, doch dan zal die overname dienen te geschieden zoowel met alle 'lusten als lasten. De voorzitter vertrouwt echter, dat het zoo ver wel niet zal komen en dat men in nauwe samenwerking verder kan werken. Wat de heer Ran gezegd heeft met betrek king tot het Wit Gele Kruis, zoodra het nieuwe gebouw van den gemeentelijken ge neeskundigen en gezondheidsdienst in gebruik genomen wordt, zal het College met voorstel len komen. Daarbij zal zoowel de subsidie van het Witte als van het Wit Gele Kruis nader bezien worden. Tenslotte nog wijst de voorzitter er op, dat de heer Uithol ongelijk had op te merken, dat Mr. Mulder zijn eed geschonden had bij de wethoudersbenoeming. Hij leze er art. 45 van de Gemeentewet maar eens op na. Wethouder van der Vaart ant woordt. De heer Van der Vaart, als laatste aan het woord komend, zegt, dat er niet in het minst het opzet bestaan heeft den heer Van Twisk te grieven. Daarom gaat het niet. Het gaat om iets anders en wel om de middelen van de verkiezings actie. En die middelen acht spr. voor een gezond politiek leven verkeerd. En als men die middelen „geraffineerd" noemt, dan wil ook spr. daarvoor de verantwoor delijkheid gaarne dragen. Buiten het poli tieke leven lieeft spr. persoonlijk de grootst mogelijke waardeering voor den heer Van Twisk. Dat heeft hij hem ook wel meer malen laten merken ook. Wat de wethoudersverkiezing aangaat, de S.D.-fractie heeft nimmer het plan gehad iemand geestelijk te gaan binden. Er moest echter noodzakelijk een basis gevormd worden waarop men zou kunnen samenwerken. Nadat de heer v. d. Vaart ook den heer v. d. Veer beantwoord heeft op diens opmerkingen inzake de laatste verkiezingsactiè, zegt spr. te hopen, dat de heer Schoeffelenberger inder daad weer „de oude" zal worden en blijven. Helaas is deze echter aan de Economische groep verbonden. De heer Schoeffelenberger heeft voorts ge zegd, dat het z.i. noodig was dat er meer wer ken in werkverschaffing moesten worden uit gevoerd. Bijvoorbeeld de Jan Verfailleweg en de Huisduinerweg. Dat beteekent echter, dat dan de overheid zou ingrijpen in het particulier initiatief. Iets dat in strijd is met het program ma van de Economische groep. 1938 is een voordeelig jaar voor de gemeente geweest. Maar het zou volkomen verkeerd zijn nu het batig saldo van 62.000.te gaan aan wenden voor verlaging van de tarieven. Niet alleen zou het, omgeslagen, maar heel weinig te beteekenen hebben, doch daarnaast zou het belastingverhooging medebrengen. waardeering van de zijde van Dr. Feenst Kuiper over het financieel beheer. Het bel van het College is dan ook inderdaad op ij,6"5 gesteld op de toekomst. Ieder jaar dient m6' zich met ernst opnieuw af te vragen wat nood* zakelijk is. De belangen der gemeenschap 2«' op die wijze het best gediend. Wat het leenen van geld betreft is <je heer Van der Vaart het eens met den voorzitter. Evenwel, het geld zal waar schijnlijk wel duurder worden, zoodat men ook een hoogere rente zai hebben te be talen. De gemeente heeft een periode meegemaakt waarin niemand haar geld wilde leenen. De cijfers waren wel in orde, maar de naam was slecht. Nu js dat alles anders geworden en nu komt men zelfs vragen of wij geld willen leenen. Als er één ding is, wat het Nederlandsch» volk niet moet doen, dan is dat het h drijfsleven stop zetten. Hiertegen waarschuw wethouder v. d. Vaart met klem. Komende op het electriciteitsbedrijf, spr., dat het een leelijke klap voor de gemeent zou zijn indien dit bedrijf afgenomen wevd zou een ton schelen, maar... zoo ver is. 1 niet. Ten eerste zijn er altijd nog ovei maatregelen en -ten tweede bestaat de "moiré" lijkheid, dat men ingeschakeld blijft. Het i echter noodig voortdurend op z'n qui vive te zijn. Er zijn nog geen plannen voor uitbreiding van de watercapaciteit. Ter gelegenertijd zal dat geregeld worden. Gebeurt het echter, dan wenscht men in een gunstiger positie te' ver- keeren dan in 192Ó. Verlaging van de gasprijzen kan thans niet geschieden. Weliswaar wordt het gasdebiet thans door de petroleum-prijsverhooging ver- groot, maar dat is nog geen reden reeds nu tot verlaging over te gaan. Er is gesproken over de representatie van het gemeentebestuur bij officieele gelegenheden Deze representatie geschiedt door het hoofd' van de gemeente, dus door den burgemeester als zijnde de centrale figuur. Dit is iets wat spr. niet anders dan steunen kan. Waar het betreft vertegenwoordiging van raad of college neemt spr. daarmede de verantwoordelijkheid voor op zich, omdat hij voelt dat hij daarmede tegemoetkomt aan den wensch van de ge meente. Als dan de heer Feenstra Kuiper zegt, dat bij een avondpartij in het raadhuis, waarbij het College ontvangt, ook de raad aanwezig moet zijn, valt daarover te praten. Maar dan dient diezelfde raad tevens te beslissen of die partijen dan ook inderdaad gehouden dienen te worden. Het zal dan wellicht noodig zijn dat er door den raad algemeene richtlijnen aangegeven worden, bijv. of het noodig is dat bij de geboor te van een Prins of een Prinses, of bij de ver jaring van de Koningin, receptie gehouden moet worden. De raad zal dus nu maar moeten bepalen welke gelegenheden wèl en welke niet ge houden moeten worden. Komende op de kwestie van het Roode Kruis, dit was volgens spr. een zaak van de open bare orde. Maar... het Roode Kruis was ge huisvest in het raadhuis en zoodoende werd het een zaak van B. en W. Hulp werd dit jaar niet noodig geoordeeld en zoodoende was ook het raadhuis niet noodig. Tenslotte antwoordt de heer Van der Vaart dan nog den heer Ran op diens vragen betreffende een billijk vastrechttarief en de meterhuurverlaging bij het waterleidingbedrijf (welke huur hier ter plaatse zeer zeker niet hooger is dan elders) en den heer Terra op diens opmerkingen over een mogelijke terug gave van de winst der bedrijven aan de ver bruikers, waarbij hij refereert aan het ant woord in het algemeen rapport. Het is inmiddels half 12 geworden, zoo dat de vergadering door den Voorzitter gesloten wordt. Hedenavond te half 8 voortzetting der begrooting, waarbjj de mogelijkheid bestaat, dat deze in die ver gadering afgehandeld kan worden. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit blad, van de afdeeling Den Helder van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbescherming, maken wij onze lezers er op attent, dat de stichting van het Adviesbureau ten doel heeft de burgerij gratis voorlichting te verstrekken over maatregelen, welke kunnen worden genomen ter bescherming van het gezin. Evenals de Gemeentelijke Luchtbescher mingsdienst in het algemeen dient om de na- deelige gevolgen van luchtaanvallen zooveel mogelijk te verkleinen, heeft de Vereeniging voor Luchtbescherming ten doel de zelfbe scherming te bevorderen, door de burgers te stimuleeren het gezin zooveel mogelijk tegen luchtgevaar te beschermen. Dat doel kan, in verband met de zeer verschillende omstandig heden van de huisvesting en het gezin, op on derscheidene wijze worden nagestreefd. Zoo wel individueel als in vereeniging met anderen, b.v. voor een bepaalde woninggroep of e®n door straten begrensd woningblok, kunnen mid delen worden beraamd ter beperking van de gevaren en schade, welke luchtaanvallen kun nen teweegbrengen. Het Adviesbureau wil u daarover koste loos inlichten. Zij, die iets willen doen, doch in twijfel verkeeren hoe de zaken moeten worden geregel, raden wij aan het Bureau zijn vragen voor te leggen. Eén of meer deskundigen zullen daar aanwezig zijn om u van voorlichting te dienen. Het is in ieders belang, de algemeene veiHS" heid tegen het gevreesde luchtgevaar zoove mogelijk te vergrooten. Het Bureau is opgericht bij wijze van VTOf zoodat de zittingen slechts zullen doorgaan i dien blijkt, dat er voldoende belangstelling staat. Hebt ge dus iets te vragen over luc bescherming-zelfbescherming, gaat dan derdagsavonds tusschen 7 en 8 uur naar o» gebouw Gemeentewerken, Kerkgracht 10. Na opmerkingen van den heer S. beantwoord te hebben inzake den inkoopsprijs van de elec triciteit en het behangen van 2 wethouders kamers, zegt spr., verheugd te zijn over de Natuurhistorisch Museum Wij vestigen er de aandacht op, da gp plaatsbespreking voor de filmvoorstein g Zaterdagmiddag a.s. plaats heeft Do" fg en Vrijdagavond a.s. van half 9 tot halt

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14