QP Zondag weer autorijden Stroom van excessen houdt aan Vergasser ontploft Postvluchten op Indië Nederland als een belegerde veste Opschorting ontslag van dienstplichtigen 't Wilhelmus moet geleerd Dr* Co'ijn in Unilever N.V. Oss niet vergeten De publieke eerbaarheid STeisf IRanK' 14 N0V' 'Sin^- U N0Vi Rantsoenboekjes voor verlofgangers Lange turf brandde lustig Middenstandsexamens te Schagen Pefroleumvelden in Venezuela branden Aanvoer van benzine niet onbevredigend Tweede Kamer Graanschip aangekomen Rede van Mussolini verwacht MEN ZIJ ECHTER ZUINIG! De Regeeringspersdienst meldt: De minister van Economische Zaken brengt ter algemeene ken nis, dat de aanvoer van benzine in de laatste weken niet onbevredi gend is geweest. De regeering meent daarom het risico te mogen aan vaarden om den maatregel van het niet-rijden van motorrijtuigen op Zon- en feestdagen met ingang van 19 November a.s. op te heffen. Hierhij heeft tevens gewogen het feit, dat de voorbereiding van do distributieregeling van benzine thans zoover is gevorderd, dat deze regeling indien dit onverhoopt noodig mocht zijn op korten termijn kan worden ingevoerd. De minister doet een beroep op de automobilisten, zoo zuinig mogelijk te rijden, daar. indien de voorraadpositie der benzine door een te groot verbruik ongunstiger zou worden, opnieuw maatrege len zouden moeten worden getroffen. Zou alsdan tot distributie worden besloten, dan onderschatte men niet de bezwaren van dezen maatregel, welke in de practijk onvermijdelijk stroef werkt. Vandaar dat het aanbeveling verdient, dat door vrijwillige medewerking der belanghebbenden het in wer king treden eener distributie zoo lang mogelijk wordt uitgesteld. „Vervanging van ouderen door jongeren aan te bevelen". Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaren enkele Tweede Kamer leden de opschorting van het ontslag van dienstplichtigen op principieeie gronden verwerpelijk te achten. De overige leden kunnen deze opvatting niet deelen. Echter meenen sommigen, dat in plaats van een verlenging van den dienstplicht voor ouderen hun vervanging door militair iruikbaarder jongeren aan té gevelen ware. Verlof. Eenige andere leden zijn van oordeel, dat het verleenen van verlof op ruimere schaal te verkiezen ware boven een afiossingsme- thode. Zij- vestigen er de aandacht op, dat jonge miliciens vaak in moeilijker maat schappelijke omstandigheden verkeeren dan oudere. Deze opmerkingeh geven weer andere leden aanleiding er op te wijzen, dat het wetsontwerp niet rechtstreeks betrekking ïeeft op de gemobiliseerden en de moge lijkheid tot vervanging van oudere dienst plichtigen door jongere volkomen onaange- last laat. Het ontwerp bepaalt alleen, dat le minderen, die in 1939 40 jaar, en de on derofficieren en officieren, die in dit jaar 45 jaar oud worden, niet definitief van hun dienstplicht ontslagen worden, gelijk anders iet geval geweest ware. Van deze personen s althans voor zoover de minderen be- reft echter niemand op dit oogenblik in ieite onder de wapenen. Sommige leden stellen nog de vraag of uet geen aanbeveling zou verdienen, het ont slag van de in het ontwerp genoemde cate- goriën slechts voor één jaar op te schorten. Zij merken op. dat, indien de mobilisatie nog een jaar mocht duren, vóór 1 October van het volgende jaar een overeenkomstige beslissing zal moeten worden genomen ten aanzien van hen. die in 1940 40 resp. 45 jaar oud worden. Zou het ontslag van de in het ontwerp bedoelden nu een jaar opgeschort worden, lan kon het volgend jaar tegelijk met de >eslissing over de volgende lichting ten aan- '.ien van hen een nieuwe beslising genomen .vorden. Een circulaire van den minister van Onderwijs. Naar wij vernemen, heeft de minister van Onderwijs den directeuren der Rijks HBS. en de volgende circulaire toegezonden: „Ik heb de eer U voor zooveel noodig te verzoeken er voor zorg te dragen dat het Wilhelmus bij de lessen voor de Neder- landsche taal wordt gelezen én behandeld en dat de leerlingen de belangrijkste stro- phen van buiten leeren, een en ander als afzonderlijk onderwerp van onderwijs." Ongetwijfeld slaat deze maatregel in ver band met de resultaten, die onlangs op een H.B.S. bij oen onverwachte rSchfifteUjko,.-.OP- gavö'van ons volkslied behaald werden en waarvan wij nog een staaltje in ons blad hebbe'h gepubliceerd. Zoo schreef een der leerlingen: „Den Prinses van Oranje Blijf ik steeds onbezeerd. De Koning van Heer Spanje, Heb ik altijd geweerd." Als adviseerend lid van den raad van bestuur. Naar ons wordt medegedeeld zijn met in gang van gisteren de heeren Dr. H. Colijn, Mr. Th. A. Fruin en Mr. K. P. van der Man- dele tot adviseerende leden van den raad van bestuur van Levers Brothers en Unile ver N.V. benoemd. Genoemde heeren hebben zich bereid verklaard hun benoeming als zoodanig te aanvaarden. De heer Arthur Hartog heeft, eveneens met ingang van gisteren,'zijn functie van lid van den raad van bestuur van Lever Bro thers en Unilever N.V. neergelegd. De heer Hartog wordt benoemd tot lid van den raad van bestuur van Lever Brothers and Unile ver Limited. Straffe middelen tegen prijsstij gingen aanbevolen. De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrootingen van Economische Zaken en van het Landbouw-Crisisfonds voor 1940. Niet minder dan twaalf sprekers hebben hierbij het woord gevoerd, waarvan vier s.d., twee lib. en twee r.k. De heer van Gelderen (s.d.) wijst op de bestaande moeilijkheden, welke anders zijn dan in 1914; we zijn als een belegerde veste. De regeering ziet de beteekenis der prijsstijgingen niet voldoende in. Spr. bepleit straffe mid delen ter bestrijding der prijsstijgin gen; de prijzen dienen te worden ge stabiliseerd, waarbij in de eerste plaats gelet dient te worden op de kosten voor levensonderhoud en de huren. De voorraad veevoer. Evenals enkele andere sprekers oefent de heer Van der Sluis (eveneens s.d.), eenige critiek op de voorraadvorming van veevoeder en wijst hij op het belang van een behoor lijke opbrengst van landbouwproducten. Een andere sociaal-democratische afgevaar digde, de heer Hilgenga, kwam op voor de belangen der landarbeiders. Scheurplicht of niet? Bijna alle sprekers uiten hun waardeering voor het beleid en de wilskracht van minis ter Steenberghe. Zoo ook de heer Ebels (v.d.) die van oordeel is, dat onze agrarische pro ductie ten opzichte van 1914 belangrijk is versterkt. Hij waarschuwt voorzichtig te zijn bij het ingrijpen in de landbouwprijzen. Gelijk enkele andere sprekers acht hij de verplichting lot het scheuren van grasland gewenscht, doch de meeste sprekers verklaarden zich hier tegen. Het C. H. lid de heer Bakker laat weinig critiek hooren. De minister is de machtigste man in Nederland; de voedselvoorziening is aan hem, zegt spr., die voorts waarschuwt tegen s.cheurpremies. De staat als koopman. De heeren Baas (a.r.) en van Kempen (lib.) zijn van meening, dat de ordening niet al te verstarrend mag werken. Het verstarde bedrijfsleven heeft den staat als koopman zien optreden en alleen bij diens gratie mag men nog zaken doen. •De r.k.- afgevaardigde de heer van dor Weijden bepleit een toeslag op de prijzen vgp op gescheiird grasland geteelde pro ducten en een maximum rent$ voor land- bouwcredieten, terwijl zijn partijgenoot Groen van oordeel is, dat men voor den tuinbouw verschuivingen in den teelt het beste bereikt door teeltregelingen en niet door steun. Duitschland als voorbeeld. i ff' De heer Rost van Tonningen (n.s.b.) zegt het met het gevoerde beleid in het geheel niet eens te zijn en stelt Duitschland ten voorbeeld. De heer Bierema (lib.) waarschuwt er te gen de zelfvoorziening in industrie en land bouw te forceeren. Deze spreker is van oor deel, dat men slechts in uitersten nood tot de scheuring van grasland mag overgaan. In de Rottcrdamsche haven is gistermor gen het s.s. „Boschdijk" van de Holland Amerika Lijn met een lading graan aange komen. Ook de „Kota Inten" van den Roi- terdamschen Lloyd, die Indische producten aan boord heeft, liep binnen. Op hervatting van het onderzoek aangedrongen. 'In het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over de Justitiebegrooting lezen wij om.: Verscheidene leden informeeren naar de voornemens van den minister met betrek king tot de afwikkeling van de zaak-Oss. Eenige leden zijn nog steeds van oordeel dat rechtsherstel dient plaats te vinden op de wijze, zooals de nationaal-socialistische beweging dat altijd heeft geëischt. Verscheidene andere Jeden, die zich uit drukkelijk van dit standpunt losmaken, ge ven niettemin als hun oordeel te kennen, dat het ook na het Kamervotum, dat tot op zekere hoogte aan de marechaussee vol doening schonk niet mogelijk zal zijn deze zaak eenvoudig te laten rusten. Deze leden meenen, dat hervatting van het onderzoek in verschillende zaken noodig is. Van andere zijde wordt tegen deze beschouwingen aangevoerd, dat mag. worden betwijfeld of het nationale belang er mee gediend zou worden, wanneer de zaak-Oss, die tot heftige debatten aanleiding pleegt te geven, opnieuw in het centrum der belang stelling werd geplaatst. Bovendien zijn deze leden van meening, dat de leden van het korps der Kon. Mare chaussee, die bij deze zaak betrokken waren, reeds voldoening hebben ontvangen in do door de Kamer aanvaarde conclusie van de meerderheid der commissie, waarin wordt uitgesproken dat de feiten en omstandighe den, welke den minister van Justitie hebben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938, dien maatregel niet rechtvaar- d'gen. „REGEERING TREEDT NIET STRENG GENOEG OP". Zeer vele Tweede Kamerleden zijn van oordeel, dat krachtige handha ving van het gezag waaronder begrepen bescherming van alle groepen der bevolking in den tegenwoordigen tijd meer dan ooit noodig is, zoo lezen wij in het zoo juist verschenen verslag over de Ju stitiebegrooting voor 1940. Helaas zoo wordt betoogd zijn er vele symp tomen, die op de noodzakelijkheid van zulk een gezagshandhaving wijzen. Wel hebben gevallen van eigen richting, ten einde onwelgevallige voorstellingen of tentoonstel lingen te voorkomen, zich in den laatsten tijd niet rpeer voorgedaan, doch de overval op een door 'n oodschen emigrant te Am sterdam geëxploiteerden ijssalon was een nieuw bewijs dat hier te lande groepen be staan, die, indien zij niet met krachtige hand in toom gehouden worden, hier tot dusverre gelukkig onbekende en volkomen ontoelaatbare methoden in den politieken strijd zouden invoeren. Daarnaast gaat de stroom van excessieve uitingen voort. Bij voortduring wordt de Nederlandsche jood Pen „volksvreemd" ele ment genoemd. Noemt men Iipiu al Neder lander, dan geschiedt dit bijna sleeds op smalende wijze, met plaatsing van deze hoe danigheid tusgchen aanhalingsteekens. Dit schandelijk antisemietisme, zoo meent men, moet met kracht onderdrukt worden. Bescherming der openbare orde. i'erscheidene leden achten met het oog op dit alles spoedige afhandeling van het aan hangige wetsontwerp tot bescherming van de openbare orde urgent. Anderen, die be scherming van de openbare orde waaron der begrepen bescherming van groepen der bevolking evenzeer noodzakelijk achten, vestigen toch nog eens de aandacht op de groote bezwaren, welke tegen dit ontwerp bestaan en spraken als hun meening uit, dat de openbare orde ook op andere wijze nog beter en doeltreffender kan worden be schermd. Aan de handhaving van de be staande bepalingen, zoo betoogen deze laatste leden en anderen sluiten zich hierbij aan ontbreekt nog veel. Zij meenden, dat tegen de talrijke excessen nog steeds niet met voldoende gestrengheid wordt opgetreden. Het openbaar ministerie stelt in te wei nig gevallen een strafvervolging in en eischt indien het dit wel doet, dikwijls een te lage straf. Ook de rechter ziet blij kens de geringe straffen, meestal geldboe ten den ernst van de feiten dikwijls nog onvoldoende in. Vele leden vestigen er de aandacht op, dat sedert het intreden van den oorlogstoe stand in het buitenland, een nieuwe catego rie van uitlatingen bestrijding eischt. In sommige publicaties wordt aan de regeering n.l. volkomen ten onrechte verweten, dat zij onze neutraliteit eenzijdig zou handha ven en dat bij haar niet de ernstige wil zou bestaan onze neutraliteit onder alle omstandigheden te bandhaven. Bovendien wordt gepoogd ons volk tegen een der oor logsvoerende partijen op te zetten. In verband met het voorgaande merkten verscheidene leden nog op, dat de propa ganda hier te lande vanwege den Fichte- bund plotseling herleefd schijnt te zijn. Dit noemen zij een bedenkelijk verschijnsel. Houten werkplaats verbrand. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond om kwart voor negen brak brand uit in het perceel Gerard Doustraat 82, te Amsterdam waarin gevestigd is een rijwielzaak met reparatie-inrichting van den heer Nico Burgers. De eigenaar stond in de werkplaats die gelegen is in een houten uit bouw achter het huis te soldeeren, toen de vergasser, welke hij daar bij gebruikte, plotseling uit elkaar sprong. De brandende benzine vloog in het rond, doch de man zelf zag kans uit een deur, die van de werkplaats naar den tuin leidt, snel naar buiten te komen. De vlammen sloegen op dat moment al uit het houten bouwseltje en klom men langs de houten waranda s van het drie étages hooge huis naar boven. Alarm! Burgers snelde- naar boven om zijn ge zin, dat op de eerste étage woont, te waarschuwen en stelde tevens de buren van de derde étage op de hoogte, omdat de vlammen snel langs het houtwérk omhoog kwamen. De tweede étage was onbewoond. Toen de brandweerwagen ter plaatse kwam, liet de brandmeester, die het commando had, onmiddellijk het alarm „middelbrand geven, want het zijn in de Gerard Doustr. oude huizen, die in dit meest ouderwetsche gedeelte van „De Pijp" dich op elkaar ge bouwd zijn en reeds sloegen de vonken bo ven het dak uit, zoodat hel vuurschijnsel ook van de straatzijde af zichtbaar was. In een kwartier den brand meester. Van verschillende kanten kwam dan ook versterking aanrukken en met vijf stralen ging men de vlammen te lijf. Het was wederom een staaltje van de ef ficiency en doortastendheid, waarmede de Amste'rdamsche brandweer werkt, dat in deze moeilijke omgeving het nog geen kwar tier duurde of men was den zoo gevaarlijk schijnenden brand reeds meester. De vlam men waren niet veel verder gekomen dan het houtwerk van de waranda's aan de achterzijde. Het uitgebouwde werkplaatsje en de daar aan gelegen achterkamer waren geheel uit gebrand. De heer Burgers is slechts laag te gen brand verzekerd. Pleidooi voor uitbreiding der be palingen van het Wetboek van Strafrecht. Verscheidene Tweede Kamerleden wijzen in een nota over de Justitiebegrooting op de noodzakelijkheid, dat de regeering met kracht blijft optreden ter bescherming van de publieke eerbaarheid. Zij meenen dat ver dere uitbreiding van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht ernstige overweging verdient. Van verschillende zijden wordt er de aan dacht op gevestigd, dat in eerste instantie tegenstrijdige vonnissen zijn gewezen inzake overtreding van z.g. tippelverbod der ge meente 's-Gravenhage. Bij een dezer vonnis sen werd dit verbod n.l. onverbindend ver klaard. Voor het geval de Hooge Raad, die binnenkort in cassatie over deze kwestie zal moeten oordeelen, tot dezelfde conclusie mocht komen, zouden sommige leden den minister willen verzoeken reeds thans te wil len overwegen, of het geen aanbeveling ver dient een artikel ter bestrijding van de prostitutie in het Wetboek van Strafrecht op te nemen. Vertrek ran Aaakonut t, Tc roereis) lMedan M N°V' 14 N0v. Wielewaal i xapelS 14 Nov. (viex. 14 Nnv (heenreis) I >uv. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit nader aan te wijzen distri butiebonnen vier soorten „rantsoenboekjes" zullen worden samengesteld, welke genum merd zijn I, II, III, IV. Aan personeel van de Koninklijke Land en Zeemacht waaraan verlof van vier tot zestig dagen is verleend, zal. tegen inleve ring van de „verlof-distributiekaarten" door een distributiedienst worden verstrekt: Rantsoenboekjes I, bij verlof van 4 t.m. 7 dagen. Rantsoenboekjes II, bij verlof van 8 t.m. 14 dagen. Rantsoenboekjes III. bij verlof van 15 t.m. 21 dagen. Rantsoenboekjes IV bij verlof van 22 t.m. 30 dagen Rantsoenboekjes IV en I bij verlof van 31 t.m. 37 dagen. Rantsoenboekjes IV en II bij verlof van 38 t.m. 44 dagen. Rantsoenboekjes IV en III bij verlof van 45 t.m. 51 dagen. Twee rantsoenboekjes IV bij verlof van 52 t.m. 59 dagen. Aan personeel van de Koninklijke Land en Zeemacht, waaraan verlof van zestig of meer dagen is verleend zal tegen inleve ring van de verlof-distributiekaart de rijks distributiekaart en zoo mogelijk de distri butiestamkaart worden uitgereikt door den distributiedienst van de gemeente, welke laatstgenoemde kaarten heeft verstrekt. Maar wat te vroeg... Gistermiddag omstreeks een uur heeft een uitslaande brand gewoed aan de Emmakade te Leeuwarden, waarin gevestigd is de brand stoffenhandel der firma H. J. Peletier. Het vuur is door onbekende oorzaak ont staan. Op het oogenblik dat dé brand uit brak, was niemand in de loodsen aanwezig. De brandweer van Leeuwarden, die door voorbijgangers werd gealarmeerd, was spoe dig ter plaatse. Inmiddels sloegen de vlam men fel naar buiten. De brandweer bestreed het vuur krachtig, doch doordat er in de Op den tweeden en laatsten dag werd uit, sluitend het normaal examen afgenomen Er werden 31 candidaten geëxamineerd waarvan er 23 slaagden, nl. de heeren r' Drijver en P. Eijcken te Hoorn; Jan Gort! zak te Julianadorp; C. V. Groot te Andijk Josephus E. C. Kemma te Den Helder; j Korenaar te Wijdenes; Leendert C. Kraan te Den Helder: Arie Mantje en Johannes Post te Den Burg (Texel); Marius J. peu vers te Cockdorp (Texel); K. Middelbeek te Benningbroek; Albert Molenaar te Scha. gen; Albert A. van Meer te Den Helder; Meurs te Opperdoes; M. Reek te Heiloo; Ja. cob Rentenaar te Veenhuizen; Arie C. Slik. ker, Cornelis W. Slikker en Willem Slikker te Den Helder; Albert Smit te Lutjewinkel' Simon Timmer te Oosterend (Texel); p Volger ne C. Wormsbecher te Hoorn. De examen-commissie bestond uit de hee. ren W. D. Niestadt, Schagen, voorzitter; B W. Lasschuit, Haarlem, vice-voorzitter; mr, D. H. Buiskool, Hoorn, secretaris; rijksge- committeerden waren de heeren mr. L. G, van Dam te Haarlem en mr. L. F. Rome- lingh te Bloemendaal. Vermelden we nog, dat op den eersten examendag de hoofdambtenaar van het De- partement van Economische Zaken, de heer De Vos en dt secretaris van het Burean der examens, de heer Eggink, door hun aan wezigheid van hun belangstelling blijk ga. ven, terwijl gisteren de voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf, der Kamer van Koop. handel, de heer Ch. H. Th. Schmalz te Schagen, de examens met een bezoek ver eerde. opslagplaatsen ook hoeveelheden lange turf waren geborgen, duurde het eenige uren, voordat het vuur geheel gedoofd was. Eerst om vijf uur rukte de brandweer in. Slechts de muren van het perceel stonden nog overeind. Antwoord op het manifest van de Komintern? Hoewel de bladen er geen enkel be richt over bevatten en ook de Itali- aansche radio niet heeft gewaar schuwd, blijkt men te verwachten, dat heden in den laten namiddag Mussolini de bevolking van Rome zal toespreken van het historische bal- con van het Palazzo Venezia. Het lijkt aannemelijk, schrijft de Italiaan- sche correspondent van het Hsbl. dat Mus solini een antwoord zal geven op het mani fest van de Komintern, dat te Rome een zeer slechten indruk heeft gemaakt. Zooveel is zeker, dat indien Mussolini wer kelijk spreken zal, zijn rede belangrijk zal zijn. Men herinnert zich de woorden, welke hij onlangs uitte tegen de leiders van het fascisme van Bologna: Wanneer ik op het balcon van het Palazzo Venezia zal verschij nen om de bevolking toe te spreken, dan zal dat zijn, om belangrijke beslissingen me de te deelen. Olielaag op het meer van Maracaibo vat vlam. EENIGE HONDERDEN DOODEN. Tengevolge van een brand op de pe- troleumvelden t>e Lagunilla aan het Maracaibo-meer in Venezuela, zijn volgens U. P. eenige honderden perso nen gedood en worden zeer velen vermist. Reeds staat van 300 k 500 personen vast, dat zij zijn omgeko men. Twee duizend huizen werden door het vuur vernield. Tweehonderd personen verloren het leven, doordat een lichter op het meer omsloeg- Ooggetuigen vertelden hoe vele slachtoffers, die opgesloten zaten in houten huizen, di gedeeltelijk over het water waren gebouw genoodzaakt waren in het meer, dat Sew'°^., lijk met een dikke laag petroleum is bedeK te springen. Deze petroleum had eveneen vlam gevat. Aangenomen wordt, dat onder de s'ac .[L fers geen buitenlanders zijn, omdat Lagunt hoofdzakelijk werd bewoond door eenv0,U:n ge arbeiders, die zich hadden gevestig1d loodsen, waarvoor zij noch huur, noch bel ting behoefden te betalen. s Door het verbranden van een brug het niet mogelijk, het dorp op de gen wijze te verlaten, zoodat 2000 personen dn vlammen waren overgeleverd. liet Koninklijke Petroleurn/Shell-concei o.a. te Maracaibo werkzaam. Uit het te'®j gram blijkt echter niet, aldus het HdlHa.,^ _Mhet Hdbld., Q/t de brand in een van de bedrijven van concern heeft gewoed.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2