verleden WACHTENDE De Avonturen van Jan Zeedijk in Amerika Elke Lepel helpt Schapenhouders Radioprogramma zouden de dupe worden van het Geen overste gearresteerd Schade voor de kinderziel Boer in wachthuisje opgesloten door R. J. VAN NEER VOORT PRIJS VAN GEVORDERDE SCHAPEN HUIDEN TE LAAG GEACHT. SLACHTERS PROTESTEEREN. Niet slechts is er ontstemming in Noordholland en heel den lande over den waarschijn lij ken wolprijs zooals men uit onze berichten hier over van den laatsten tijd heeft kun non lezen, doch ook over den prijs welke de regeering voor de gevor derde schapenhuiden betaalt. Het spreekt vanzelf, dat de scha- penfokkeis, die zijn krachtige ac tie voor een redelijken wolprijs nog steeds voortzet, ten nauwste betrok ken is bij de huidenregeling want als de exportslachter, die het schaap' van den boer koopt, te weinig ont vangt voor de huid, zal hij genood zaakt zijn, deze mindere huidop- bi engst in een lageren inkoopsprijs van het schaap tot uitdrukking te doen komen. Immers, het schapen- vieesch imporieerende land houdt bij den prijs, dien het betaalt, geen tekening met de vorderingsprijzen van onze regeering. Zoo wordt ten slotte de schapenfokker de dupe Het zal den Noordhollandschen schapen houders dan ook zeker genoegen doen te vernemen, dat de „Groep Versch Schapen- vleesch van de Vereen, van Nederlandsche Exporteurs van Vleesch en Vleeschproduc- ten niet stilzit, maar zich dezer dagen tot den minister van Economische Zaken ge wend heeft met een telegram, waarin de groep haar ontevredenheid uit over den vastgestelden huidanprijs, welke lager is dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. De prijs wordt gedrukt door de abnormaal hooge onkosten, aan de vorderingsregeling verbonden, doch bovendien, aldus adres sant, ten nadeele van slachters beïnvloed door de wijze van schatting. De schatters, vreezende de huiden in een te hooge prijs klasse te zullen indeelen en door hun supe rieuren, daarvoor aansprakelijk te worden Zoodra U een lepel Abdijsiroop hebt ingenomen voelt U al direct de ver zachtende, slijmoplossende werking. Na elke lepel bemerkt U dat de slijm loskomt, dat Uw hoest minder scherp en minder veelvuldig wordt. Ge zult U prettiger voelen, minder afgemat. Binnen enkele dagen zal Abdijsiroop dien haren hoest verdreven hebben. Deze werking dankt AKKER's Ab dijsiroop aan haar samenstelling uit oude beproefde geneeskruiden, waaraan nu nog is toegevoegd de krachtig hoeststillende stof codeïne. Terecht zegt. men thans dan ook ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: AKKER 'S v&istèükte. Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40. 4.20. Alom verkrijgbaar FEUILLETON Naar't Engelsch van A. W. Marchmont 27. „En dein wil ik je vertellen dat wij vandaag over een week gaan trouwen". „Zoo gauw al!" riep het meisje verschrikt. „Ja, zoo gauw al. Heb je er bezwaar tegen?" De vraag werd op een sareastischen toon ge steld. „Je doet wel - eigenaardig Dessie, waar het mijn huwelijk aangaat. Het is heel ongeluk kig, dat we dit verschil van meening hebben Wij zijn altijd zulke goede vrienden geweest dat ik dacht, dat we het beiden heerlijk zouden vinden in dezen tijd samen te zijn. Haar nog maals, je doet zoo vreemd, dat..." Dessie keek strak naar de Montalt, op wiens half afgewend gezicht ze een glimlach van spottenden triomf meende te bespeuren. Toen gleed haar blik weer naar haar vriendin. Dora had een kleur van boosheid, maar ze was blijk baar te zenuwachtig den beslissenden stap te doen waar ze innerlijk voor terugschrikte. „Ik begrijp je Dora", zei het meisje. „Je wordt, al weet je het zelf niet, tot dit overhaas te huwelijk geprest en het is een deel van den opzet dat jij en ik moeten scheiden. Ik zal gaan Dora, en verder-geen woord over de zaak zeg- gen". Met deze woorden stond ze op en liep naar de deur. HOOFDSTUK XVIII. Een ruk aan het net. Het was met een dapper, maar bedroefd hart. dat Dessie Merrion de nieuwe ontwikkeling dev dingen onder de oogen zag. Voor ze Edgecum- be Square verliet, werden er tusschen haar en mrs. Markham weinig woorden meer gewisseld, hoewel ze de vervreemding beiden scherp voel den. gesteld, zullen zich steeds aan den veiligen Kant houden en de huiden in een lagere klasse indeelen. 4 oor zoover er momenteel al van eenige bedrijfswinst in de export slachterijen gesproken kan worden, is deze zoo klein, dat de schapen slachters het uit een en ander voor hen voortvloeiende nadeel ten eenenmale niet kunnen dragen. Den minister wordt tenslotte dringend \erzocht, ten spoedigste afdoende maatre gelen tegen deze euvelen te nemen. Adressant verzoekt om recht van reclame tegen de schatting en medezeggenschap te dezer zake. In afwachting van de beschik king des ministers zullen de slachters de huiden slechts onder protest inleveren, zoo schrijven zij. Ook de schapenhouders van Noordhollands vasteland en Texel, hebben, zooals onzen lezers bekend is, zich dezer dagen in een te legram tot mr. Steenberghe gewend met verzoek wol- en huidenprijzen te verhoogen. De heer de Marchant et d'An- sembourg krijgt antwoord. De minister van Defensie heeft den heer de Marchant et d'Ansembourg (n.s.b.) op zijn vragen over een gearresteerden overste (zie ons blad van gisteren) geantwoord: Er is geen officier, van welken rang ook, onder verdenking van spionnage of soort gelijk misdrijf in arrest gesteld. Vrouwen telegrafeeren den Mi nister. De Nederlandsche afdeeling van den In ternationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid heeft telegrammen verzonden aan H.M. de Koningin en aan den Koning van België, waarin dank uitgesproken wordt voor het herhaald aanbod van goede dien sten aan de oorlogvoerende landen. Tevens is in samenwerking met den alge- meenen Nederlandschen Vrouwen Vrede Bond een telegram verzonden aan den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waarin, in verband met de zeer strenge censuur op de filmjournaals, er op aangedrongen wordt ook aandacht te schen ken aan den schadelijken invloed, welke de journaals op de volksziel kunnen hebben cn de journaals niet toegankelijk te stellen voor kinderen onder de zestien jaar. De linies loeren naar elkaar In grootsch verband, Er valt een schot of een granaat In niemandsland, Er ploffen wolkjes grauw uiteen, Hoog langs de lucht, Dan duikt een vliegtuig naar omlaag In oorlogsvlucht. Soms buldert dreigend het kanon, Vaak onverwacht, Een vuurstraal laait van tijd tot tijd Fel door den nacht. Het zoeklicht werpt zijn bundels uit, En grijpt in 't rond Naar alles, wat zich voortbeweegt Dicht langs den grond! Er sluipen menschen af en aan, In 't voorterrein, Dan rijst een donk're aardwolk op, Er springt een mijn, En 't lijkt of deze kleine strijd Geen onheil bracht. Maar in de aarde woelt het voort. En wacht en wacht! Daar zijn de krachten opgehoopt, viemicht en groot, Daar loert in schrikkelijk verband De oorlogsnood, Want millioenen staan gereed Tot feilen strijd, Wanneer het groot alarmsignaal Ten aanval leidt! Nog is het stil, de linie wacht Van uur tot uur, En hier en daar klinkt wat verstrooid Vijand'lijk vuur Maar, wee, wanneer de oorlogskreet Gaat over 't land, Dan siddert al, wat lijdt en leeft, Wanneer de oude aarde beeft, De hemel brandt!! November 1939. KROES. (Nadruk verboden). GEBED IN LIMBURG'S PROV. STATEN. In de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten van Limburg is een voor stel der r.k. fractie, de beraadslagingen voortaan met gefced té Openen en té slui ten, met algemeene stemmen aangenomen; slechts de sociaal-democraten stemden te gen. De r.k. fractie telt 40 leden, de s.d.a.p. is door 3 leden vertegenwoordigd. Majoor voor het Hoog Militair Gerechtshof. Wegens opzettelijke wederrechtelijke vrij- heidsberooving van een burger moest de reserve majoor W. van de infanterie giste ren voor het Hoog Militair Gerechtshof te DenHaag terecht staan. Het was alles een nasleep van een vrij on belangrijke geschiedenis, welke zich op 23 Mei in een van onze grensplaatsjes heeft afgespeeld. Bewoners n.1. van grensgebieden,, waar militaire versterkingen waren aangelegd, moesten, om vrij van en naar hun wonin gen te gaan, legitimatiekaarten in hun be zit hebben Met het toonen van die legiti matiekaarten werd nogal eens de hand ge licht, zoodat op zekeren dag de majoor be sloot, dat niemand de militaire posten zon der legitimatiebewijs meer mocht passeeren. Een der slachtoffers van dien maatregel was een boer, die zijn kaart in een ander pak beweerde te hebben. In ieder geval hij had de kaart niet bij zich. Nu trof het voor hem ongelukkig, dat hij wel zonder kaart zijn woning had verlaten, doch thans niet kon terugkeeren. En of hij al beweerde, dat men hem toch wel kende, daar hij eiken dag heen en weer ging en dat er tientallen sol daten bij hem waren ingekwartierd, het hielp niet, hij werd niet doorgelaten. Om toch maar zoo spoedig mogelijk naar huis te kunnen gaan, probeerde hij daarna door weilanden en slooten zijn woning te berei ken, doch prompt werd hij op een brug weer tegengehouden. Majoor W. zelf gaf daartoe last. De boer werd toen prikkelbaar en nam een dreigende houding aan. De majoor wil de proces-verbaal tegen hem laten opmaken, doch er was slechts militaire politie aanwe zig, die daartoe niet bevoegd is. De majoor gaf toen order den boer zoolang in het wachthuisje vast te houden, totdat een ge meenteveldwachter was gehaald. Deze kwam na drie kwartier en zoolang bleef de boer in het wachthuisje zitten. Hierna kon hij zijns weegs gaan. De advocaat-fiscaal eischte een voorwaar delijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van een jaar. Uitspraak doende, heeft het Hof den res. majoor vrijgesproken, o.m. overwegende, dat het Hof den opzet niet op de wederrechte lijkheid gericht achtte. DONDERDAG 16 NOVEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 3.0013.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en solist (12.45—1.10 Be richten ANP en gramofoonmuziek). 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Melodia en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Wat er op de wereld gebeurd". 7.45 Causerie: „Metaalbewerking". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. „Eenmaal binnen de hangar zal ik proberen hen zo lang van me af te houden, totdat ik het luchtschip heb vernield," zei Jan. „Want zonder het luchtschip zullen ze ons niet kun nen ontsnappen, dat hebt U zo juist gehoord. Onze grote aanval moet dan onmiddellijk vol gen." „Ja!" riep de commandant uit, „het lijkt mogelijk, Zeedijk, maar het is een uiterst ris kante onderneming!" „Ik ben bereid dit risico op mij te nemen,", zei Zeedijk kalm. „Dan zal ik een radiotelegram naar Washington zenden!" sprak de comman dant. „Vertel hun ook, dat ze in New-York de bezittingen van juffrouw Kane in beslag moe ten nemen," zei Zeedijk. Hij gaf den comman dant een beschrijving van de plaats, waar hij het eerst gesproken had met Lola Kane over de uitvinding van den admiraal. Enkele minu ten later verzond de radio-telegrafist de bood schap naar Washington. Een half uur later begaf de bemanning van het Amerikaanse oorlogsschip zich te Nor folk aan boord van de „Hudson". Veertig minuten later werden de twee mannen, die Lola Kane geholpen hadden om Zeedijk in den valstrik te lokken, door de politie in het huis te New-York gearresteerd. Vijftig minuten later verliet de „Hudson" de kade en begaf zich met grote spoed naar het eiland, dat bewoond werd door de wan hopige bende der Schorpioenen. Een uur later zond Jan Zeedijk cijfertele grammen naar de „Hudson", waarin een vol ledig aanvalsplan tegen het eiland werd uit gewerkt. De volgende dag tegen zonsopgang vierden Dangloss en zijn vrienden hun aanval op Pensacola. Later op den dag nam Jan Zeedijk een gasmasker, een paar traangas- bommen en enkele handgranaten mee in de cockpit van Lola Kane's vliegtuig. Daarna klom hij op de plaats van den piloot. 8.15 Christ. zangkvereeniging „Soli Deo Gloria" en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie: „De beteekenis van de Volks raad van Nederlandsch-Indië", 9.30 Molto Cantabile. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 11.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum n. -301.5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. gramofoor 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuz!"k. 1.00 Viool en orgel. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. Eenmaal op haar kamer gekomen, ging ze haar papieren na om zich te vergewissen welke door de Montalt gestolen waren en ze ontdekte ai spoedig waar hij zijn kennis vandaan had gehaald. Sombere gedachten hingen als een zware, donkere wolk om haar heen. „Hoe moet ik de dagen doorkomen zonder de hoop dat Tom en ik eens man en vrouw zullen worden? Hij was het dit mij de vreugde en het geluk geeft, waardoor het leven waarde kreeg! Wat heb ik gedaan dat dit mijn lot is. Gelukkig het meisje, dat zich over haar vader niet hoeft te schamen". Ze bracht een eenzamen avond door en al haar gedachten bleven zich om Tom concentree- ren. Den volgenden morgen was ze al even droef gestemd. De tweede post bracht een brief van Tom, die haar wat opfleurde, hoewel b(j het lezen de tranen haar in de oogen kwamen. „Liefste Dessie, zooals altijd en zoo als het in de toekomst ook zal zijn. Mijn oom is erg slecht, hij was blij dat ik weer bij hem was. Ik heb hem van je verteld en hij is verlangend kennis met je te maken. Ik denk, dat je morgen een verrassing zult hebben. Ik zit niet stil, geloof dat. Houd maar moed, liefste! T. P.S. Zorg dat je een koffer gepakt hebt, voor het geval dat je onverwacht hierheen komt. Je hoort nog van me". Dessie las den brief een paar maal over en probeerde zich wijs te maken dat die toch eigenlijk niets hoopvols bevatte. Doch dat nam niet weg, dat ze minder gedrukt was tot ze weer zich ten volle en met stekende, pijn be wust werd wat de gevolgen voor haar en haar zuster zouden zijn wanneer ze de Montalt trot seerde. Er was geen uitkomst. Niets ter wereld kon verhinderen dat de schurk haar zuster onnoe melijk veel leed zou berokkenen als ze hem dwarsboomde. Toen vroeg ze zich af wat Tom bedoeld kon hebben met die verrassing. Wat voor verrassing kon dat zijn? Ze had er geen flauw idee van, maar voelde zich verre van ge rust. Ze had den laatsten tijd niets dan onple zierige verrassingen gehad! Eerst probeerde ze een kort verhaal te schrij ven, maar het werk wilde niet vlotten; haar gedachten waren te stroef en spoedig legde ze haar pen neer. Toen besloot ze een wandeling te maken, doch voor ze uitging gaf ze haar hospita nadrukkelijk order, dat zij niemand, on der welk voorwendsel ook, op haar kamers mocht laten. De wandeling deed haar goed; ze lunchte in een club, waarvan ze lid was en keerde daarop naar huis terug, vastbesloten zich verder door niets van haar werk te laten houden. De Montalt was er gedurende haar afwezig heid geweest, werd haar verteld. Hij had een boodschap achtergelaten dat hij haar vroeg in den middag dringend moest spreken. Ze had al verwacht dat hij zou komen opdagen. Ze had nog geen enkelen stap gedaan om het tweede deel van haar overeenkomst met hem ten uitvoer te brengen de teruggave van de robjjnen. Vermoedelijk was dat het doel van zijn bezoek. Hij kwam al voor ze ternauwernood tijd had gehad om haar hoed af te zetten en zijn hou ding tegenover haar was geheel anders dan tevoren. Er was nu geen zweem meer van overdreven beleefdheid; zijn manier van doen was eerder strijdlustig en dreigend. „Ik was verbaasd u vanmorgen niet thuis te treffen," begon hij eenigszins bruusk. „U moet mij toch verwacht hebben en begrijpt zeker wel het doel van mijn komst." „Wat is dat dan?" „Ik kom mijn juweelen halen, die u nog altijd in uw bezit hebt." „Ze zijn hier niet," antwoordde Dessie even abrupt. „Ik heb ze vergeten te halen. Ze zijn niet hier." „U kunt ze halen. De Deposit Company is dichtbij. Ik laat me niet meer met een kluitje in het riet sturen; ik dacht dat u dat wel zoudt inzien". „Ik ben niet van plan u met een kluitje in het riet te sturen, maar evenmin om iets overhaast te doen", was het antwoord. „U weet heel goed, dat als u mij zoo drijft, uw eigen plannen in de war worden gestuurd. Ik ben Dora niet", be sloot ze, hem recht in de oogen kijkend. „Neen niet Dora, Dorothy", klonk het venij nig, „Dorothy Marlow". „Ik begrijp uw bedekt dreigement volkomen, maar het is een slag in de lucht", sprak Des sie. „Ik zal doen wat ik gezegd heb maar ik doe het op de wijze en den tijd, die mij con veniëren. U schijnt te denken dat alle men- schen zoo zijn als uzelf. Niet te vertrouwen, tenzij de zweep er aan te pas komt". „Wat bent u toch vijandig!" zei hij hoofd schuddend. „En u gelooft mij natuurlijk niet als ik u vertel, dat het mij werkelijk spijt om u zooveel moeilijkheden te bezorgen. Toch is het zoo..." „Ik ben niet van plan één woord meer aan te hooren dan voor deze zaak noodig is", viel Des sie hem geprikkeld in de rede. „Toch is het zoo", herhaalde hij. „En niets zou mij meer plezier doen dan een manier te vinden om u al dien last te sparen". „Dat kunt u doen door uw schandelijk voor nemen om met mijn vriendin te trouwen ter- 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop en gelukwen- schen. 5.306,27 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9.20 Radiotooneel met prijsvraag. 10.20 De Twillight Serenaders en solist. 11.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.30—12.00 AVRO-Dansorkest. wille van haar geld, op te geven', flapte het meisje uit. „Moet ik mijn hart en het hare breken, alleen omdat zij toevallig rijk is?" vroeg hij met een glimlach, die zijn witte tanden liet zien, terwijl hij met een kwasi-tragisch gebaar de handen ophief. „Ik bedoel natuurlijk een ver standig, practisch middel". - „Dat onderhoud staat me in ieder opzicht tegen", verklaarde Dessie. „Onze overeenkomst houdt niet in dat ik naar uw praatjes moet luisteren en als u op die manier voortgaat, loopt u de kans, dat u mij zoo prikkelt dat ik mijn mond niet meer kan houden en Dora alles vertel", riep ze woedend, van haar stoel opstaand. De Montalt verhief zich eveneens. „U hecht niet veel waarde aan uw leven", beet hij haar toe. „Maar u moet maar doen wat u het beste lijkt! En hoe staat het met de robij nen? Wanneer krijg ik die terug en hoe?" „Ik zal ze Maandagmiddag hier hebben, als ik in dien tusschentijd tenminste niet van ge dachten veranderd ben en den moed heb gevon den met de waarheid voor den dag te komen". Hij ging heen zonder verder een woord te zeggen, Dessie opgewonden door het gesprek achterlatend. De gedachte dat Dora zich in de macht bevond van dezen gewetenloozen scha vuit verdroot haar onbeschrijflijk en de onmo gelijkheid om in te grijpen, waartoe ze was ge doemd, maakte haar ellende bijkans ondrage- Het bezoek van de Montalt had haar zoo aangegrepen, dat het haar, ondanks haar ener gieke voornemens, onmogelijk was te werken en 's avonds was ze onrustig en gedrukt door angst. Van de verrassing waarop Tom gezin speeld had, had ze nog niets gemerkt en toen er den volgenden ochtend geen brief van hem was, voelde ze zich haast ziek door zenuwspan ning en door gebrek aan slaap. In den loop van den ochtend kreeg ze be- ZOeT Sir Edmund Landale, en daar ze thans op de hoogte was van zijn betrekkingen met de Montalt, ergerde zijn komst haar nog meer dan deze dat onder gewone omstandigheden reeds zou hebben gedaan. „U ziet er uit alsof u niet goed in orde bent" was het eerste wat hij zei. „Uw bezoek zal me niet beter maken" gaf ze scherp ten antwoord. „Wanneer ik geweten had dat u hier zou komen, dan had ik u niet binnen gelaten. Als u zich de vernedering wilt besparen dat mijn hospita u de deur wijst, doet u beter vrijwillig heen te gaan". (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7