Rust aan het Westfront teruggekeerd Geen Duitsche vliegtuigen boven België Vóór Kerstmis een „dynamisch" antwoord? Infanterie en Artillerie De Duitsche export Breng de weermacht niet in opspraak! Arrondissements rechtbank te Alkmaar Middensfands-examens Japan als beschermer der Britsche rechten Vijf paar sokken per jaar Spanning onder het Duitsche publiek Trots alles groeit Frankrijks welvaart op neutrale schepen Pensioenactie Zeemacht Alkmaar Duitsche bevelvoering heeft ech ter alle voorwaarden voor een directe actie gereed. Na een periode van groote verkennings activiteit is het front teruggevallen in een kalmte, die nauwelijks gestoord wordt dooi de gebruikelijke patrouilles. In den loop van de vorige week kreeg men den indruk dat een massale aanval op de vooruitgeschoven Fransche posten der Maginotlinie op han den was. Er kwamen echter slechts twee kleine Duitsche aanvallen op lO^No- vember, die gemakkelijk gestuit wer den. Zij werden gevolgd door een iets duidelijker bedrijvigheid van pa trouilles en verkenningen, die echter afnam. Weer het gebruikelijk uiterlijk. Het front van Moezel tot Rijn heeft thans weer zijn gebruikelijk uiterlijk, natuurlijk tot het volgende alarm. Een Duitsche aanval kan steeds onverwachts worden ontketend door de Duitsche bevelvoering, die alle voor waarden voor een onmiddellijke actie ge reed heeft. Het is zelfs zeer goed mogelijk, dat, een eventueel offensief ontke tend wordt zonder te zijn voorafge gaan door patrouilles of liever door een abnormale toeneming van de bedrijvigheid der verkenning af dee lingen. „Dagelijksche incidenten". Dag en nacht worden van beide kanten talrijke groepen uitgezonden, die voorzich tig het terrein verkennen. Soms stuiten twee groepen op elkaar. Meestal staan zij zoo plotseling tegenover elkaar, dat geen gebruik kan worden gemaakt van de auto matische wapens, zoodat zij hun toevlucht moeten nemen tot handgranaten of pisto len. Deze incidenten komen dagelijks voor aan het geheele front. Intusschen maakt het Fransche legerbe- richt van gisteravond melding van groote activiteit van patrouilles, vooral ten oosten van de Saar. Engelsche vliegtuigen gedaald. Een bericht van een buitenlandsch agent schap zinspeelt op het vliegen van Duitsche toestellen boven België en voegt daaraan toe, zoo meldt het Belgische persbureau Bei- ga, dat België op deze schendingen zijner neutraliteit niet gereageerd zou hebben. Een rechtzetting is daarom noodig. Het is juist, dat Duitsche toestel len den laatsten tijd vrij vaak over België hebben gevlogen, wanneer zij wilden trachten Frankrijk te be reiken of wanneer zij na een vlucht naar Frankrijk wilden terugkee- ren naar Duitschland. Telkens zijn de Belgische luchtmacht en het af weergeschut in actie gekomen. Her haaldelijk werden Duitsche toestel len daardoor gedwongen rechtsom keert te maken. Voor het overige zijn steeds, wanneer Fransche of En gelsche toestellen boven Belgisch gebied vlogen, dezelfde maatregelen genomen. Merkwaardige Britsche uitlating. In het licht van bovenstaande verklaring bezien, doet de volgende erkenning van het Britsche ministerie van Voorlichting wel wat eigenaardig aan. Naar dit ministe rie mededeelt, verneemt men in welinge lichte Belgische kringen, dat geen Duitsche vliegtuigen over België hebben gevlogen of de Belgische neutraliteit op andere wijze hebben geschonden, sinds de Belgische re geering op 3 November te Berlijn geprotes teerd heeft Britsche vliegtuigen gedaald. Gistermiddag hebben verscheidene Engel sche militaire vliegtuigen over de westkust van België gevlogen. Eén der toestellen daalde op het strand te De Panne, een tweede te Coxyde. Een derde machine zou, naar men gelooft, op Belgisch gebied bij de Fransche grens geland zijn. De bestuur ders der beide eerste toestellen zijn zeer jonge menschen. Zij verklaarden zich bo- yen Fransch gebied gewaand te hebben. Optimistische toon in de Japan- sche pers. Volgens het Japanschc blad Nitsji Sjimboen wordt de verhouding Japan—Engeland steeds beter. Daar, aldus het blad, Groot-Brittannië zjjn bedoeling duidelijk heeft gemaakt zich op Japan te verlaten voor de bescherming van zijn belangen in Noord-China, zal het mogelijk zijn te voorspellen, dat Groot-Brit tannië op een goeden dag tegenover Japan uitdrukking zal geven van zijn volledig ver trouwen in Japan met betrekking tot een be scherming der Britsche rechten en belangen in geheel China. Ronduit gezegd, aldus Nitsji Nitsji Sjimboen, heeft de door Groot- Brittannië sedert het uitbreken van de Chi- neesche kwestie aangenomen houding een aanzienlijk misnoegen gewekt. Niettemin wil Japan op vriend- schappelijken voet komen met Groot-Brittan nië, indien Groot-Brittannië zijn houding her ziet en samenwerkt met Japan en de funda- menteele politiek van Japan bij het con- centreeren der pogingen spoedig een oplos sing in deze zaak tot stand te brengen, EEN VERKLARING VAN DEN OPERBEVELHEBBER. Aangezien in de laatste dagen we derom allerlei geruchten zijn ver spreid om'Tent handelingen van offi cieren en onderofficieren, welke zelfs tot arrestaties zouden hebben geleid, deelt de Opperbevelhebber van Land en Zeemacht ons mede, dat deze ge ruchten van allen grond ontbloot zijn. In verband hiermede wordt een drin gend beroep gedaan op het publiek geen waarde te hechten aan niet-of- ficieele berichten en zich er van te onthouden geruchten verder te ver spreiden. Kleedingdistributie in Duitsch land. „KOOP ALLEEN WAT GE NOODIG HEBT." Er is thans in Duitschland een tex tieldistributie ingesteld. Iedereen heeft een distributiekaart ontvangen die honderd „punten" telt en een jaar geldig is. Men mag deze honderd punten naar eigen keuze gebruiken. Echter is, ten einde een „run" op de winkels gedurende de eerste dagen te voorkomen en ook het hamsteren van kleedingstukken tegen te gaan, verdeeling van het puntenverbruik over vijf perioden voorgeschreven. Er zijn, zoo meldt het Hsbl., verschillende kaarten, voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Een heeren costuum kost 60 punten, een trui 30 pt., een overhemd en badpak elk 20 pt., een- paar sokken 5 pt., een das 3 pt., een zakdoek 2 pt. Voor een wollen damesjapon moet 40 pt. worden betaald, voor andere jur ken 30 pt., voor een corset 15 pt. Bepaald is nog, dat iedere vrouw niet meer dan zes paar kousen die 4 pt. voor de eerste vier paar en 8 pt. voor de laatste twee paar kosten, per jaar mag koopen. Een man krijgt niet meer dan vijf paar sok ken per jaar. Ook hier is voor de laatste twee paar het dubbele aantal punten ver- eischt. Overjassen en huishoudgoederen kunnen niet door middel van de distributiekaarten worden gekocht. Deze moeten speciaal wor den aangevraagd. Verhooging kunstwolproductie. Bevoegde Duitsche kringen hopen, aldus de correspondent van de „Basler Xachrich- ten" het volgend jaar eenige verlichting in de beperkende maatregelen inzake de aan schaffing van kleederen te kunnen brengen. Zij gronden hun optimisme op het feit, dat de verovering van Polen en van de uitge strekte wouden aldaar het de Duitsche kunst wolindustric mogelijk zal maken haar pro ductie te verhoogen. Volgens de „Neue Zuer- cher Zeitung" zijn de kleedingkaarten per soonlijk, hetgeen ruil of verkoop uitsluit, ten einde te vermijden, dat personen, die het beter kunnen betalen, zich meer kleeren aanschaffen dan anderen. De aankoop van luxe kleeding als rok en smoking is voortaan niet meer mogelijk. Op de kaarten staat de opmerking „koop alleen, wat ge noo dig hebt. Met deze kaart moet ge toe tot 31 December 1940." De correspondent voegt hieraan toe, dat deze strenge rantsoeneering tot den onder gang moet leiden van talrijke textielonderne mingen en een groot nadeel is in het bij zonder voor de modezaken. De Berlijnsche corr. van de N. R. Crt. wijst op de toenemende spanning bij het Duit sche publiek. De feitelijke mislukking van het vredesof fensief aannemend en het dynamische ka rakter van regeeren en oorlogvoeren van Duitschlands leiders kennend, neemt men aan, dat nog vóór Kerstmis een groote slag zal worden geslagen. En de goegemeente is geneigd aan het nieuwe Duitsche volkslied: „Wir fahren gegen England" de beteekenis toe te ken nen van een komende actie tegen het Brit sche Rijk. Niemand weet iets af van Hitiers plannen en men gaat dus slechts af op aanwijzingen Eén daarvan is de publicatie van 29 Engel sclie en 5 Fransche mailschepen, welke zou den zijn bewapend. Als men rekent, dat daaronder voorkomen de zeekasteelcn Queen Mary, Mauretania en Acquitania, dan ligt voor de hand, dat aan deze publicatie wordt vastgeknoopt een komende verscherping van den oorlog ter zee. Hoe die zal worden gevoerd en wanneer hij zal beginnen dat is het geheim van slechts enkele ingewijden. Maar dat de bom vóór Kerstmis zal bar sten, daarvan is de gemiddelde Duitscher stellig overtuigd. Radiorede van R.eynaud. HULDE AAN DE „PRACHTIGE ARBEIDENDE KLASSE". In een radiorede te Londen gehouden, heeft de Fransche minister van financiën, Reynaud, onder meer gezegd: „Onze vijand is er van overtuigd, dat de democratische volken niet zoo groote opofferingen willen verdragen als hijzelf, doch daarin vergist hij zich." De minister gaf daarne een schil dering van het leven in Frankrijk. „Stel u voor zeide hij een land waarin een van de acht inwoners onder de wapenen is, waar de vrouwen de mannen in de fa brieken en op het land hebben vervangen. Bijna alle paarden en vrachtauto's zijn op gevorderd. Zeer vaak is er in een dorp slechts één paard overgebleven, dat om beur ten door de bewoners gebruikt wordt. Vrou wen, wier mannen aan het front zijn, drij ven den ploeg. Er zijn geheele provincies, waaruit de ouden van dagen en de kinde ren geëvacueerd zijn. Een groote stad als Straatsburg met zijn 200.000 inwoners, is thans verlaten en stil. Stel u voor, welk een slag het economische leven in Frankrijk heeft gekregen. Ieder heeft dit ongeluk dapper onder oogen gezien. Onze prachtige arbei dende klasse werkt 60 uur en langer per week: zij offert twee vijfde van de verdiensten der overuren. Degenen, die nog geen 49 jaar zijn en bij het leger zouden kunnen worden^ inge lijfd, staan bovendien nog 15 pro cent van hun inkomsten af. Er zijn reeds beperkende bepalingen opge legd: twee dagen per week eet men geen vleesch. Niet alleen heeft het Fransche volk deze offers moedig ge bracht, doch, al deze moeilijkheden ten spijt, is het financieele herstel niet afgebroken. De rijken blijven hun geld in het 'nud rugbrengen. De voorraad aan goud en buiten landsche deviezen is thans grooter dan ïr het begin van den oorlog. De armen stellen hun geld ter beschikking van het land door meer te sparen. Iedereen in Frankrijk heeft vertrouwen in zijn land. Zoo staat het niet ons vaste besluit, dat er thans een einde zal komen aan den eentonigen terugkeer van den oorlog in iedere generatie." te „NEUTRALE LANDEN ZOUDEN DE DUPE WORDEN" „Deutscher Dienst" houdt zich bezig met den meermalen gestelden eisch van het Engelsche financieele blad „Financial News' de Engelsche blokkade ook uit te breiden tot de Duitsche exporten op neutrale sclm pen. Het Engelsche blad schrijft, dat zulk een uitbreiding der blokkade moeilijk uit voerbaar is, wanneer zij als legaal gerecht vaardigd zou worden. De correspondent „Deutscher Dienst" schrijft thans hierover o.a. het volgende: De goederen wel uit Duitschland naar neutrale landen geëxporteerd worden, zijn met het verlaten van het Duitsche rijksgebied reeds in het bezit van den neutralen kooper over gegaan en worden door dezen uit neutrale landen op neutrale schepen naar de neu trale plaats van bestemming verzonden. Een verwezenlijking van den in de „Finan cial News" gestelden eisch betreft dus uit sluitend en in de eerste plaats de neutrale landen. Men zal dus te Londen, aldus ver volgt de „Deutscher Dienst", reke ning moeten houden met de vraag, of de neutrale landen, die Duitsche goederen noodig hebben voor hun economische bestaan, er zich bij zullen neerleggen, dat wettige eigen dom van hun burgers wordt blootge legd aan Engelsche daden van wil lekeur. Engeland moet er zich verder van bewust zijn, dat by dezen uitvoer uit Duitschland geenszins sprake is van contrabande, daar de in neutralen eigendom gekomen goede ren middellijk noch onmiddellijk kunnen bijdragen tot versterking van de Duitsche militaire kracht. Hoewel de begrippen rela tieve contrabande en absolute contrabande in het internationale recht vaststaan en door een zeer overwegende meerderheid van staten erkend worden, houdt Engeland zich niet aan deze normen. Het tracht den ge- heelen Duitschen invoer, ook dien van le vensmiddelen en kleeding voor de burger bevolking, af te snoeren. Alleen al daarom, aldus de „Deutscher Dienst", is het volko men ten onrechte, dat juist Engeland aan spraak op vergeldingsmaatregelen wil ne men. Een dergelijk recht op brutale wille keur bestaat alleen in de eeuwenoude Brit sche rechtspractijk, doch niet in het alge meen erkende volkenrecht. DE INFANTERIE DE OUDSTE, EN NOG STEEDS EEN DER BELANG RIJKSTE STRIJDMACHTEN. In den loop der eeuwen heeft de oorlogstechniek zich natuurlijk steeds meer ontwikkeld. Desalniet temin is het voetvolk nog altijd een der belangrijkste strijdmachten; hoewel zij heden ten dage natuur lijk niet veel waard zou zijn, zon der de hulp van de luchtmacht enz., heeft zij b.v. in den Spaan- schen Burgeroorlog nog haar on misbaarheid bewezen. Het voetvolk of de infanterie is, zooals te begrijpen valt, de oudste strijdmacht. Reeds in de klassieke Oudheid stond die op een hoog peil. Epaminondas overwon met zijn Thebanen bij Leukras door middel van de z.g. „scheeve slagorde". Dat wil zeggen, dat hij niet recht door de vijandelijke linie heenbrak, maar zijn eene vleugel ver zwakte, om de schuin tegenoverliggende vleugel van de tegenstanders des te hevi ger te kunnen aanvallen. De onbeweeglijk heid van de Spartaansche slagorde had tot gevolg, dat de Spartanen zich niet los wis ten te maken. Alexander de Groote en vele later ook Frederik de Groote na men deze strijdmethode van Epaminondas over. Volmaakte uniformiteit bereikte de infan terie echter eerst in de 19de eeuw, toen als bewapening het zoowel voor of- als de fensieve doeleinden geschikte getrokken bajonetgeweer allervvege was ingevoerd. Voordien maakte men onderscheid tusschen het zware, voor den strijd van man tegen man gewapende en geharnaste voetvolk en het lichte, met werpspies, slinger en boog, als aanvalswapen toegerust. Bij de oude Grieken waren dit respectievelijk de „ho- pliten" (schilddragers) en de gymniten (naakte knechten); bij de Romeinen droeg het zware voetvolk de lange spies, het lichte de werpspies. De zware infanterie vormde de phalanx, de toen veel aange wende slagorde. In West-Europa vervulden, tijdens het ridderwezen, de te voet strijden de volgelingen der bereden ridders slechts een secundaire rol, hetgeen met de ontwik keling der vuurwapens moest .veranderen. Terwijl de zware infanterie algemeen de lange speer of spies voerde, die de helle baard had verdrongen, voerde de lichte het gaandeweg als handvuurwapen bruikbaar wordend vuurroer. De Spaansche infanterie uit den 80-jari- gen oorlog vormde in den strijd massieve rechthoeken. Boogschutters en musketiers werden aan de vleugels gezet om de caval- ierie af te weren. Nog in 1870 bracht de in fanterie de beslissing. ARTILLERIE NEEMT DE TAAK OVER. In den Wereldoorlog was dit evenwel an ders: toen speelde de artillerie de voornaam' ste rol. De moderne strategen achten de toekomstige vorm der infanterie het gemo toriseerde bataljon. Alleen een nieuwe op stelling en een uiterste beweeglijkheid zul len de infanterie in staat stellen, aan de eischen te voldoen. Er zullen twee soorten infanterie zijn: de zware of onbe weeglijke, en de lichte of ultramobile. Hoewel de artillerie pas in de laatste de cennia zijn overheerschcnde beteekenis heeft gekregen, moet men niet geloovon, dat zij tevoren heelemaal was weg te cijferen. Reeds de Assyriërs, Phoeniciërs en Joden kenden oorlogsmachines, die voor worp. stoot en slag waren ingericht. De artillerie Ier antieken ontstond, toen men stootbal- ken begon te gebruiken: vijftien tot vijf-en iertig meter lange palen, voorzien van een bronzen kop, die dikwijls den vorm van een ram had. Vandaar de benaming stormram. Over de uitvinding ervan schrijf een Romeinsch auteur: „Bij Cadiz namen de Carthagers een balk en stieten daarmee rijen stee- nen omlaag door hem voortdurend tegen de muur te slaan. Hierdoor geïnspireerd stelde een Tyrisch werktuigkundige een mast op, waar aan hij een dwarsbalk bevestigde. Met de hulp van dit toestel maak te hij een bres in de muur van Cadiz. De Caledoniër Geras maakte het eerst een gestel met wielen er ond*r, bevestigde de ram aan dit voertuig, en bouwde er een be schutting van runderhuiden over heen, opdat degenen, die het toe stel bedienden, veilig zouden zijn." Toeu de vestinggrachten in zwang kwa men, was met de enkele rammen niets te beginnen. Zij werden daarom op vlotten gebouwd. DE VUURSPUWER. De eerste berichten over een vuurspuwer vinden wij bij Thuidides, die bericht, dat de Boeotiërs in het jaar 424 voor Christus eeen vuurmond bezaten, bestaande uit een door ijzeren banden omgeven houten boomstam. Aan de voorkant was een mand aangebracht, die brandend pek bevatte be nevens gloeiende kolen. Blaasbalgen aan het andere einde veroorzaakten een sterke luchtstroom, zoodat het vuur in de ge daante van een lange steekvlam tegen de houten muren van de stad Delion kon worden gejaagd. De Romeinen werkten met katapulten, waarmede steenen, pijlen en zelfs balken weggeschoten konden worden. En zelfs een snelvuurkanon bestond, dat in Syracu- se al 400 jaar voor Christus werd ge bruikt. Het was alleen geschikt voor pij len. Telkens als er een weggeschoten werd, gleed er automatisch een ander voor de pees. Het buskruit bracht de artillerie in een nieuw stadium. Niet de Europeanen, maar de Chineezen waren in historische tijden de eersten, die het bereidden. Ettelijke eeuwen voor Berthold Schwarz in 700 kenden de Chineezen het kruit al. De Aziatische veroveraar Koeblai Khan liet in de der tiende euw de eerste handgranaten fabri- ceeren. Het eerste zeer primitieve geschut na de uitvinding van het buskruit, werd om streeks 1300 ingevoerd, voorloopig alleen in den vestingsoorlog, daar de toenmalige af- fuitage nog geen gebruik bij de legers t.e velde toeliet. Omstreeks het midden der 15de eeuw begon men bronzen vuurmon den, ook van kleinere kalibers (kartouwen en slangen geheeten), te vervaardigen, die op aangespannen affuit de bewegingen van het leger konden volgen. Een lichte artille rie van lederen kanonnen werd in het le ven geroepen door Gustaaf Adolf, van wien ook de indeeling in batterijen, als tac tische eenheid, afkomstig is. Napoleon, die de artillerie reorganiseerde, bracht ook ver betering in de tactiek; hij paste toe de in den wereldoorlog weer als novum opgetre den concentratie, op het daartoe gunstig punt, van het vuur eener artilleriemassa van tot 100 stukken. De moderne artille rie van het middelzware en zware type werd eerst in het derde jaar van den we reldoorlog te velde gebracht, nadat voor dien, voor het toen reeds verouderde ach- terlaadgeschut uit het laatste kwart der 19de eeuw een belangrijke taak was weg gelegd. De rol van de artillerie is in den wereldoorlog zeer belangrijk geweest* Het hoofdbestuur van den bond „PenSin actie Zeemacht" te Amsterdam heeft Ctl' derom een adres gezonden aan den r?6, van Ministers, aan den minister van r? fensie en aan de leden van de Eerste Tweede Kamer der Statcn-Generaal te'1 einde een verhooging van de etandpensin ncn te verkrijgen. In dit stuk wordt toogd, dat in de huidige tijdsomstandich den de koopkracht van deze pensioen^' welke zeer laag zijn, tot bijna nul ^al „,n 1 den gereduceerd. De adressanten verzoek r' gelijkstelling of opheffing van de gestel? limiet en alle beperkende bepalingen h? pensioen bijslagregeling. Zitting van Dinsdag 14 November, VAN MENSCHEN, DIE HET HOOGEROp ZOCHTEN. Julianadorp. Het was gisteren op de zitting van d» Rechtbank een aaneenschakeling van hoo". ger beroep zaken. J. H. v. d. B., tuinbouwer uit Julianadorn was er in September op betrapt, dat hij oni der de gemeente Den Helder roode peenen had geteeld, zonder daarvoor de vereischte vergunning te hebben. Dat was natuurlijk niet in den haak. Op een vraag van den president, mr. Le- öeboer, waarom verd. in hooger beroep was gekomen, antwoordde deze, dat hij gedacht had, dat hij die wortelen wel telen mocht, De rechtbank maakte hem duidelijk, dat hij dit niet mocht Twee getuigen a décharge die verd. had meegebracht, konden geen licht ip deze zaak brengen. De Officier van Justitie was van mee ning, dat de boete welke verd. door den Kantonrechter was opgelegd, op verdach- te's winst moest worden gelegd en vond daarom f 40.veel te laag. Immers, er bleef nu nog een winst van f 40.— voor verd. over. Mr. v. d. Feen de Lille eischte bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter, met uitzondering van de straf, wel ke de Officier wilde gesteld zien op f 120. subs. 30 dagen hechtenis. Verdachte zeide nog, dat hij meer scha dan voordeel van die wortelen had gehad. Uitspraak over acht dagen. Voor het gisteren gehouden Middenstands examen te Alkmaar slaagden o.m: N. Huisman, den Burg (Texel); L. Ingel- se. Den Helder: J. Kaaij, Alkmaar; Th. van Heerwaarden, Den Burg (Texel); R. G. Kuin, Noordscharwoude: A. J. H. Huisman, War- menhuizen; M. J. Groot, Alkmaar; J. H. M. van Drunen, Alkmaar; C. A. Bouchier, Schagen; P. Beukers, Bergen; R. Beukers, Bergen; W. Aaij, Alkmaar; K. J. A. Thijs- sen, Alkmaar; G. J. Vreeker, Alkmaar. 19 candidaten weTden afgewezen. ANNA PAULOWNA BENOEMING. Mej. R. Vorstman is benoemd bij het bui tengewoon lager onderwijs te Zutfen. BREEZAND. BILJARTEN. In cantine-Huiberts speelden sergeant Borst en den heer Van der Laarschot van Oudorp een partij biljart om 400 punten. Serg. Borst speelde een betere partij dan de vorige week tegen den heer Slikker, wat vooral in zijn gemiddelde tot uiting kwam. Hij won in 32 beurten, maakte als hoogste serie 47 en zijn gemiddelde was 12V2- De heer Van der Laarschot maakte in de 32 beurten 353 punten en had dus een ge middelde van 11. Zijn hoogste serie bedroeg 38. PURMEREND, 14 Nov. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen, wegende 63.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 22.50. 5 stapels kleine Boe renkaas f23, 3 stapels volvette f30, 1084 lis boter f 1.50—1.57 per kilo. Runderen, totaal 913 stuks: 250 vette koeien 6667 ct. per Kg., matig; 268 geldekoeien f 110170 per stuk, matig; 95 melkkoeien f 160260 per stuk, matig; 13 paarden f 90—190 per stuk, stug; 112 vette kalveren en graskal veren: vette 60—6S ct. per kilo, matig; graskalveren 30—50, matig; 365 nuchtere kalveren: voor de slacht f 8—11, voor de fok f 12—17 per stuk, matig; 272 vette var kens voor de slacht 5962 ct. per kilo, matig; 33 magere varkens f 20—30 per stuk, stug; 85 biggen f 12—20 per stuk, stug'. 1616 schapen f 2026 per stuk, matig! 68 bokken f 33.10 per stuk, matig; kipeieren f 56 per 100 stuks, eendeieren f 4.25 Per 100 stuks, 1000 piepkuikens 49%55% e'- per kilo, 6900 oude kippen en hanen 40— 45 ct. per kilo, konijnen f 0.30—1.70 Per stuks, 1100 eenden 2560 ct. per stuk. duiven 40 ct. per paar, 251 ganzen f 2.75— 3.75 per stuk, 7 zwanen f 4.per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend. Aanvoer: 100.000 eendeicren 4.25—4.35, klei ne eendeieren 3.05—3.50, 75.000 kipeieren f 5-80. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Nov. 11000 kg. uien 3330; drielingen 140loö. ?'*°ve 3320; 1800 kg. kleine peen 130150, 2000 kg. kroten 130—240; roode kool230—280; witte kool 1—136; gele kool 210—220; d. wit te kool 160170 savoyc kool 210340; ram* menas 210—340 bloemkool 12.10; dito 2e s. 12100 struik andijvie 90—150. NOORDSCHARWOUDE, 15 Nov. ~i00 kg. aardappelen bevel. 210—220; U00 kg. uien 3—310; grove 320 2000 kg. peen loO160; 15000 kg. roode kool 230280; 13700 kg. witte kool 110—120; 12 duizend kg. d. wite kool 160—170 190 kg. Savoye kool 2—230; 4500 krop andijvie O.SO140.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8