Vredes-initiatief afgewezen „TUNIS" - „CORSICA" Roemenië tot concessies bereid? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Berlij antwoordt Engelsche tankboot gezonken Geen schriftelijke bevestiging Vurige betooging te Rome donderdag Onwettige demonstraties „Houdt Uw geweer vlak bij Uw boeken" Toenadering Rome-Ankara KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 16 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8775 Gistei avond omstreeks half zeven hebben de gezanten van Nederland en België zich op uitnoodiging van minister von Ribbentrop naar de Wilhelmstrasse begeven, waar de mi nister hun namens den Rijkskanselier mededeelde, dat, na de bruuske weigering van het aanbod van goede diensten van H.H.M.M, de Koningin en den Koning der Belgen door de Britscbe en de Fransche regeering ook de Duitsche regee ring bet aanbod daarmede als afgedaan beschouwt. Vluchtelingen Oldenzaal te Wachtgelder en pensioen Geen bijzondere duurte in Duitschland Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINTt De geïnterneerde Nederlanders Byrd naar de Zuidpool HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mi). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder United Press meldt nog, dat in de Wilhelmstrasse nog werd me degedeeld, dat het mondelinge antwoord niet zou worden gevolgd door een schriftelijke bevestiging aan Brussel en Den Haag, zoo als eerst in het voornemen lag. NIEUW NEDERLANDSCH-BELGISCH CONTACT Naar aanleiding van het antwoord van den Duitschen rijks kanselier op de aanbieding van goede diensten door onze Koningin en den Belgischen Koning vernemen wij nader, dat onze regeering thans de situatie overweegt en zich daarover met de Belgische re geering in verbinding zal stellen. Het antwoord van de Duitsche regeering op het aanbod van koningin Wilhelmina en koning Leopold heeft, volgens U.P. te Brussel in officieele kringen geen verba zing gewekt. Nadat de antwoorden van Engeland en Frankrijk waren ontvangen, was men algemeen van meening, dat Duitschland vredesonderhandelingen onmo gelijk zou achten, omdat deze van te vo ren waren getorpedeerd door de geallieer den. Hoewel in bepaalde officieuse kringen er de nadruk op wordt gelegd, dat von Ribbentrop's verklaring categorisch was, is men in diezelfde kringen geneigd, te mee- nen, dat de oorlogvoerende partijen haar tegenstanders geen houding willen toonen, die als zwakheid zou kunnen worden uitge legd. Er wordt op gewezen, dat het aanbod in elk geval de vorige week de toenemende spanning heeft verbroken en dat het, zoo het al niet onmiddellijk is geslaagd, toch wel licht nog diplomatieke onderhandelingen in de toekomst met zich zal brengen. Ook te Berlijn toont men zich niet ver baasd over het stellige karakter van 't Duit sche antwoord. Dat de mededeeling als Duitschlands laat ste woord in deze aangelegenheid wordt be schouwd, zou vooral blijken uit het feit, dat Von Ribbentrop de verklaring aflegde „in naam van den Führer". Op doortocht. Gisteravond zijn met den trein uit Duitschland circa 150 Joodsche vluchtelingen mannen, vrouwen en kinderen de meesten afkom stig uit verschillende deelen van Duitschland, enkelen uit Tsjecho Slowakije, op het station Olden zaal aangekomen. Met den trein van half tien heb ben zij de reis naar hun bestem ming, Amerika, voortgezet. Geen ambtenaar in den zin der Pensioenwet, De invoering van een regeling, volgens welke de wachtgelders ambtenaren in den zin der pensioenwet blijven, kan de minis ter niet bevorderen, zoo lezen wij in de antwoordmemorie betreffende de begroo ting van Binnenlandsche Zaken. De mi nister acht het niet juist, dat een actief die nend ambtenaar en een op wachtgeld ge steld ambtenaar, wat de pensioensuitzicn- len betreft, gelijk zouden worden gesteld, OVERTRADEN N.S.B.-ERS UNIFORMVERBOD? Het Eerste Kamerlid jhr. de Savornin Lohman heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid te onderzoeken, of juist is, dat op Zaterdagavond, 38 October 1.1. te ongeveer 8 uur, tijdens de pauze van een vergadering der Nationaal-Socialisti- sche Beweging, gehouden in het gebouw „Musis Sacrum" te Arnhem, een zeer groot aantal bezoekers dier vergadering, geheel of ten deele gekleed in de uniform der geneomde beweging, zich heeft bege ven naar het aan dat gebouw verbonden openbare café en daar in het publiek eenigen tijd heeft vertoefd? Indien dit feit zich aldus blijkt te heb ben toegedragen, is de minister dan bereid te bevorderen, ten eerste, dat tegen de onder de eerste vraag bedoelde massale overtreders van het uniformverbod alsnog ten krachtigste worde opgetreden, en ten tweede, dat maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat zich in Arnhem of elders dergelijke onwettige demonstraties zouden herhalen? WIJNKELDERS IN SPANJE WEER GE VULD. Drie jaar lang hebben door den burgeroorlog in verschillende deelen van Spanje de wijnboeren hun bedrijf niet kun nen uitvoeren. Dit jaar is dit weer anders geweest. Thans liggen de kelders weer vol, zooals onderstaand plaatje laat zien. In de „Tinaja's", de reusachtige vaten, ligt het druivennat opgeslagen. Jhr. Mr. H. M. van Haersma de With, Neder- landsch gezant te Berlijn, aan wien het ant woord van de Duitsche regeering werd overhandigd. BINNEN DE MINUUT GEZONKEN: Het 794 ton metende kustvaartuig „Woodtown" is na een ontploffing gezonken. Van de uit dertien perso nen bestaande bemanning zijn er ne gen verdronken. De „Woodtown", een kleine tankboot, werd opgeblazen en zonk binnen een minuut, slechts een rookwolk achterlatende. Duitsch schip buitgemaakt. Een Duitsch stoomschip van 909 ton, dat naar men m ent „Leander" heet, is als prijs een haven van West-Engeland binnenge bracht. Men denkt, dat het schip de haven van Vigo binnengeloopen was. toen de oor log uitbrak, en dat de bemanning besloten heeft te trachten Duitschland te bereiken, toen zij geen levensmiddelen meer kon krij gen. De admiraliteit en .het ministerie van luchtvaart spreken de Berlijnsche berichten, volgens welke Duitsche vliegtuigen Maandag bij hun aanval op de Shetland-eilanden twee vliegbooten vernield zouden hebben, tegen. Schepen noch vliegtuigen zijn beschadigd. Itet Grieksche stoomschip „Georgios 3" is aan de Noordoostkust van Engeland gezon ken. De uit 22 koppen bestaande bemanning is gered. Geen hunner werd gewond. Het schip is in de duisternis in aanvaring geko men met een gedeeltelijk onder water zit tend wrak. Littausch schip vernietigd. Het 1900 ton groote Littausche s.s. „Nida" is bij de Estlandsche kust tot zinken ge bracht. In mededeelingen aan de Tweede Kamer over de ondersteuning van behoeftige Ne derlanders in het buitenland deelt de mi nister van Binnenlandsche Zaken mede, dat men in het algemeen niet kun spreken van een thans in Duitschland heerschende bij zondere duurte. In verschillende gevallen wordt reeds een toeslag boven den normalen steun toe gekend. De minister heeft voile aandacht voor deze zaak en zal de steungevallen nog eens individueel doen bezien. Verwachting: Meest matige, tij delijk nog krachtige ZAV. tot W. wind, gedeeltelijk bewolkt, tijdelijk betrokken, enkele regenbuien, iets kou der. Nadat gistermiddag te Rome de plechtige opening had plaats gevonden van het nieu we studiejaar, begaven de studenten zich onder het zingen van fascistische liederen naar het Venetiaansche plein, waar weldra een groote oploop van menschen ontstond. De menigte improviseerde een vurige betooging tot Mussolini. Toen de Duce tenslotte op het balcon verscheen, werd hij ruim tien minu ten lang toegejuicht. Daarna richtte de Duce het woord tot de studenten en zeide hij: Vrienden en studenten van Rome, ik dank u voor uw geestdriftigen groet. Thans, nu de universiteit: haar zalen weer heeft openge steld, moet gij u in alle rust en orde aan de studie zetten. Doch zooals altijd, volgens de fascis tische gewoonte en bij wijze van voor zorg, moet gij uw geweer goed zicht baar vlak bij uw boeken plaatsen. Op deze woorden volgde een nieuwe uit barsting van geestdrift. De Romeinscbe corr. van het Hsbl. meldt nog, dat na dezp paar volzinnen de Duce zweeg en aanstalten maakte zich weer in zijn werkkamer terug te trekken. Tijdens de ovatie, die nu volgde, klonk uit een groep der studenten de kreet „Tunesië", waarop de Duce een geruststellend, ietwat vaderlijk gebaar maakte, zoo in den geest van: „wees maar niet ongeduldig, brave jongens, dat komt wel terecht". Toen men daarna ook nog „Corsi ca" riep, kon men zien, dat Musso lini en de ministers, die uit de an dere vensters van het paleis de ma nifestatie volgden, dit allerminst waardeerden. Onder deze autoritei ten, die uit de vensters op de volks menigte neerzagen, werd een gebaar gemaakt, dat men dezen kreet niet zou herhalen. De Duce sprak daarop nog de volgende woorden: „De vrede van Italië is geen onkrijgshaftige vrede, doch een gewapende vrede". Daarna was de manifestatie, die slechts enkele minuten geduurd had, voorbij en ging men uiteen. Een groote menigte bleef nog lang den Duce toejuichen, die ook nog herhaaldelijk op het balcon verscheen. Rusland tracht roet in het eten te gooien. De diplomatieke activiteit in de Balkanlan- den schijnt even groot te zijn als in West- Europa, en Sovjet Rusland schijnt zeer krachtig zijn pogingen in dit gebied voort te zetten om zijn invloed in Zuid Oost Euro pa te verzekeren. De „Basler Nachrichten" verneemt uit Boedapest, dat de houding van Roemenië met de grootste aandacht wordt gevolgd. Er schijnt een belangrijke wijziging in den toe stand te zijn gekomen, in zooverre, dat de spanning tusschen Roemenië en Rusland is afgenomen, hetgeen daaraan wordt toege schreven, dat de voorstanders van een toe nadering tot Rusland, zelfs ten koste van event. offers, in Boekarest den boventoon zouden hebben herkregen. Een verzoening tusschen Roemenië en Rusland zou groote moeilijkheden in den weg leggen aan de vorming van een neutraal Balkanblok, waar naar Joegoslavië en Italië streven. Voorts meent men, dat zulk een verzoening tot ge volg zou hebben, dat de betrekkingen van vriendschap tusschen Joegoslavië en Honga rije worden versterkt, en dat beide landen event. een niet-aanvalspact zouden sluiten. Ook met Roemenië's vriend, Turkije, schijnt Moskou het nog eens te willen pro- beeren. Althans de correspondent van de Daily Herald seint uit Istanboel dat Sovjet Rusland aan Turkije voorstelt de onderhan delingen, die enkele weken geleden werden afgebroken, te hervatten. De Sowjetambas- sadeur te Ankara, Terentsjef, heeft de Turk- sche regeering gevraagd, of zij er in zou toestemmen weer bij het begin te beginnen. Hij gaf te kennen, dat Rusland bereid zou kunnen zijn een Russisch—Turksch pact te onderteekenen in den eerst voorgestelden vorm, wanneer Turkije nog bereid was de „reserves" te maken betreffende het En- gelschFranschTurksche pact, waarom Molotof gevraagd heeft. Indertijd hebben Frankrijk en Engeland toegestemd in deze reserves. De onderhandelingen werden slechts afgebroken, omdat Rusland vasthield aan zekere andere wijzigingen, die Turkije niet kon aanvaarden. Ik verneem, zegt de corr. dat de Turksche regeering geantwoord heeft, dat zij eerst Londen en Parijs moest raadplegen." Deze poging van Moskou om Turkije, zei het dan gedeeltelijk ook in de Russische invloedsfeer te betrekken, is verklaarbaar, als men ze in verband brengt met de steeds weer hardnekkig terugkeerende ge ruchten over een ItaliaanschTurksche toenadering waaraan de Britten zoo naar stig schijnen te werken. United Press seint daarover uit Rome, dat Mussolini niet rechtstreeks een initia tief zal nemen tot het vormen van eenig Balkanblok, maar de pogingen om tot een vredesblok te komen met belangstelling gadeslaat. Wel zijn, zegt U. P., Italiaansche krin gen ten zeerste geïnteresseerd in de hech ter worder.de betrekkingen tusschen Italië en Turkije, als onderdeel van de Italiaan sche vredespolitiek. Hier ligt o.i. de diepere ondergrond van den diplomatieken strijd op den Bal kan. Turkije zit verbonden met Engeland en Frankrijk op de wip en zoowel Rusland als Italië willen hun speciale belangen naar voren brengen. TOCH EEN VREDESFPiONT? Reuter seint uit Sofia, dat Roemenië en be langrijke stap heeft gedaan door Turkije voor te stellen een onmiddellijke bijeen komst van den Balkanbond te houden en Italië, Hongarije en Bulgarije uit te noodi- gen zich bij de Balkanentente aan te slui ten in een poging tot vorming van een vredesfront van den Balkan. De Turken overwegen het voorstel. Op het oogenblik zijn zij reeds bezig met het denkbeeld om alle zeven mogendheden er toe te brengen hun troepensterkten aan elkanders grenzen tot normale vredes- sterkte te verminderen. Dit is reeds gebeurd aan de Turksch-Bulgaarsche grens en aan de Grieksch-Italiaansche (Albaansche.) Tur kije zou zeer gaarne zien, dat Italië zijn garnizoenen zou verminderen op de Dodeka- nesos terwijl dan Turkije zijn garnizoe nen aan de kust van klein Azië, tegenover deze eilanden verminderen zou". Door Gestapo aan onze marechaus see overgegeven. De luitenant S. en de vaandrig K., die, zoo als wij gemeld hebben, Zaterdag in de om geving van Eibergen bij vergissing de Duit sche grens hadden overschreden en door de Duitsche autoriteiten in Coesfeld waren ge ïnterneerd, zijn door de Gestapo te Gronau overgegeven aan de marechaussee uit Gla- nerbrug. De beide militairen waren per vergissing op Duitsch gebied terecht gekomen. De eerste door de Amerikaan- sche regeerina gefinancierde ex peditie. Gistermorgen is het motorschip „North Star het eerste voor de Zuidpool bestem de vaartuig van den Amerikaanschen ont dekkingsreiziger Admiraal Byrd, uit Bos ton vertrokken. Het tweede vaartuig, do „Barquentine Bear" vertrekt de volgende week. Verwacht wordt, dat beide schepen elkaar in het Poolgebied omstreeks 1 Janu ari zullen ontmoeten. Byrd zal zich later bij de expeditie aansluiten. Dit wordt de eerste expeditie in honderd jaren welke de Amerdkaansche regeering financiert. Zij zal voor de Vereenigde Sta ten de gebieden aan de Zuidpool opeischen, welke Byrd reeds ontdekt heeft. Aan boord van de „North Star" bevinden zich voorra den, uitrustingsstukken, honden en ook een voertuig, dat 27 ton weegt en genoemd wordt „sneeuwmobiel".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1