reumatiek De Duitsche afwijzing Een beroep op U Maranatha Conferentie De Graaf van Luxemburg PAS OP Pijnf ,iMijnhardtje Er is nieis veranderd! Dames op 't appèl Vrijdag 17 November 1939 Harmonie brengt: Tweede Blad Ned» Reisvereeniging Burgerlijke Stand van Den Helder Er is een\jl in de maand de van Woensdag tweede Marine-Concert Aanbesteding Rijkswerf V oetba!competitie Zeemacht" Middenstanders weest gewaarschuwd Uit het politic-rapport Winter-competitie Biljarten 21,22,23,24 Hov Joh de H :ei, Kils, v. Ooslieen en Zijlstra 155 jaar Nuts werk Het is aan geen enkelen twijfel onderhevig, dat het groote „Harmonie"-gezin gisteravond ten zeerste genoten heeft van dezen Graaf van Luxemburg, die men na tal van strub belingen eindelijk heeft mogen opvoeren. Besluiten wij met een advies: het is nood zakelijk, dat men de pauze's tusschen de be drijven korter maakt. Dit is zeer wel mogelijk. Het zal het geheel ongetwijfeld ten goede Komen. Voorts is het gewenscht, dat men, in dien het programma als aanvangsuur half 8 vermeldt, ook inderdaad te half 8 begint en niet om 8 uur. Wellicht dat men bij een vol gende uitvoering met deze factoren rekening zal kunnen houden. Burgemeester Ritmeester woonde de uitvoe ring bij, terwijl aan het slot daarvan mej. W. Paans bloemen werden aangeboden. Wol en pennen inleveren. Het breicomité van de Ned. Ver. v. Huis- Vrouwen, verzoekt door middel van een aa- yertentie, alle breisters die nog wol en pennen in hun bezit hebben, dit in te leveren bij de dames van het bestuur of uiterlijk Dinsdag middag in het Kegelhuis. f- De operette „De Graaf van Luxemburg" van Willner en Bodanzky, op muziek van Franz Léhar, is zoo langzamerhand al weer een behoorlijk aantal jaren oud geworden het geen echter niets afdoet aan het feit, dat het een zang- en muziekspel blijft, waaraan men eenige uren van prettige verpoozing kan be leven en zeer zeker als men een opvoering maa aanschouwen, zooals die gisteravond0 door „Harmonie voor het voetlicht gebracht is. Daar waren, hoe is het anders mogelijk on volkomenheden, doch daar waren eveiizeer hoogtepunten, zoowel op muzikaal als op reci- teergebied en deze momenten waren verre in de meerderheid. Het is een operette uit de romantische school. Het geheel voltrekt zich ergens in Montmartre, het domicilie der bohémiens van vijf werelddeelen, en het is hier, dat zich de wonderlijke lotgevallen van enkele dames en heeren afspelen. Wonderlijke lptgevallen. Zoo wonderlijk, dat ze in het werkelijke leven nooit zullen voor komen. Er worden nu eenmaal niet van die groteske schijnhuwelijken gesloten als in dit zangspel, men geeft een onbekende zoo maar niet, Èt bout portant, een cheque van een half millioen francs en de graven en baronnen, om van de hertogen maar niet te spreken, sprin gen niet zoo democratisch met het gewone volkje om als hadden ze er naast in de wieg gelegen. Maar al is dat alles dan ook niet aan de werkelijkheid getoetst, in de operette mag het, en wat in een operette geschiedt, behoeft nu eenmaal niet altijd met de dingen des ge wonen levens in overeenstemming te zijn. Er is door „Harmonie", wij zeiden het reeds, goed werk geleverd. Alleen het eerste bedrijf bleek niet geheel op rolletjes te kunnen ver- loopen. Muziek en tooneelisten waren niet steeds op elkander ingesteld, het orkest viel niet altijd op het juiste moment in en ook op het tooneel werd enkele malen door de dames en heeren nogal vrijmoedig met de rollen om gesprongen. Evenwel, de beide andere bedrij ven maakten deze fouten meer dan goed. Reeds direct bleek in het tweede bedrijf, dat men „er in" was. Alles verliep perfect, zoowel de zang als de muziek waren in orde en waar men de hoofdpersonen nu keer op keer in waarlijk bijzonder aardige scènes mocht zien optreden, waren de open doekjes niet van de lucht. Een speciaal woord van waardeering mag ongetwijfeld hier gesproken worden aan het adres van den heer J. B. Polak van „Musis Sacrum", die het ballet in het tweede bedrijf ingestudeerd had en daarmede een welver diende eer inlegde. Charme en rhythme waren de kenteekenen van dit ballet, dat kennelijk door het groote auditorium op prijs gesteld werd. Ook de costumeering van dit ballet was tot in de puntjes verzorgd. Den heer Jac. Bos, die het geheel onder zijn leiding had, was een niet lichte taak bescho ren, maar hij heeft zich dapper door die taak heengeslagen eri aan zijn werk is het zeker niet te wijten, dat in het eerste bedrijf enkele malen gederailleerd werd. De teugels van het orkest hield hij strak in handen, zoodat wij dit enkele malen voortreffelijk mochten hooren musiceeren. Den heer Boon, die als vanouds de pianopartij voor zijn rekening nam, komt apart een woord van hulde toe. En thans acteurs en actrices, respectievelijk zangers en zangeressen. De heer J. M. Manshanden vertolkte de titelrol en hij heeft zijn naam als tooneelrot eer aangedaan. Een der sterkste „Harmonie"- leden, die van zijn rol iets maakte, wat men bij weinig dilettanten aantreft. Men had deze rol in geen betere handen kunnen leggen. Na den heer Manshanden moet genoemd worden Mevr. ManPloog. Is het nog noodig van baar te vertellen, dat zij zoowel als actrice als sopraan-zangeres weer uitstekend werk liet zien en hooren? Dat zij met haar aangeboren charme al spoedig de har ten veroverd had en dat zij, als voor heen, een groot deel van het succes oogstte? De heer J. van Leeuwen, als de ver liefde Rus op-gevorderden-leeftijd, was ook voor zijn taak ten volle berekend. Iemand met fantasie, die wij nog gaarne meerdere malen op de Casino-planken zullen zien verschijnen. De heer Steffens behoorde natuurlijk ook tot de eerste garde. Ook van hem zagen wij reeds verschillende malen eerder loffelijk dilettan tenwerk en wat hij gisteravond presteerde, was al evenzeer goed verzorgd. Mej. T. Kos ter, die de tweede vrouwelijke hoofdrol ver tolkte, was nog dezelfde vieve, pittige en vlotte verschijning als voorheen. Een zeer goede kracht, die men in de toekomst onge twijfeld nog eens een eerste partij zal kunnen laten spelen. Een groot aantal zangers en zan geressen, figuranten en andere medespelenden, traden voorts op, wier namen wij uiteraard in dit bestek niet kunnen vermelden. Dat het geheel echter zoo mocht slagen was ook dank zij hün werk. Costumeering en kapwerk, achtereenvolgens van de firma Bakker en Gerritsen te Amster dam, waren, als gewoonlijk, in orde, terwijl tenslotte de regie in de beide laatste bedrijven zeer behoorlijk verliep. Vandaag de collecte voor het Algemeen Steuncomité. i Vandaag wordt een beroep op U ge- I j daan, dat U niet mag weigeren. Van- jdaag of morgen zult U een offer moe- j ten brengen voor hen, die door het j j wegroepen uit hun gezin en werk, in IJ moeilijke omstandigheden zijn geraakt. j 11 Den Helder moet de grootste collecte die hier ooit gehaald werd, overtreffen. Dat hangt van II af. Beschouw het als een voorrecht dat U iets geven mag. j Doe het royaal en denk er aan, dat ook U getroffen had kunnen worden. Geef naar Uw vermogen. Een goede inzet. De le voordrachtavond zal geopend wor den door den bekenden ontdekkingsreiziger Dr. W. G. N. van der Sleen, met het onder werp: Hollanders in Zuid-Afrika, toegelicht met een keur-collectie foto's en films van eigen opnamen. Dr. v. d. Sleen zwierf een half jaar door Z.-Afrilta met auto, vouwboot en te voet. Hij genoot er van de bloemen weelde van het Kaapsche Schiereiland, dat in plantengroei en zeegezichten aan de Riviera herinnert. Trok langs de Garden Route door de regenrijke kuststrook, waar wijnstok, tarwe en allerlei vruchten het hoofdproduct vormen. Zoodra men dan over de Draken- bergen heen komt, bevindt men zich oogen- blikkelijk in de Karoo een gebied, dat heel vaak door langdurige droogte geteisterd wordt en waarin alleen schapenteelt mogelijk is. Dit was hoofdmiddel van bestaan voor den voortrekker nog voor den z.g. trekboer. Spreker brengt ons nu over de Oranje-rivier naar Oranje Vrijstaat verder naar de dia mantvelden van Kimberley, naar Johannes- burg, Pretoria en tot slot het Kruger Wild park. Spreker die op spannende wijze van zijn reizen verteld, belooft een genotvollen avond. Het bestuur heeft voor dezen len voor drachtavond een goede keuze gedaan. Toegankelijk voor leden en belangstellen den. Zie de advertentie in dit nummer. zwerftochten door de natuur 1met jan p. strijbos. Voor deze film, die morgenmiddag in Tivoli draait, toegelicht door den heer Strijbos zelf, zijn aan de bioscoop nog kaarten verkrijgbaar. GETROUWD: M. Eelman en C. Jacobs; J. Looij en G. de Groot; L. H. E. de Ridder en N. van Drimmelen. BEVALLEN: P. H. van der Korputvan den Bergh, z. Rheumatische pijnen kwellen Uw lichaam ze dooden Uw werklust, ze vergallen Uw leven en dat van Uw huisgenooten. Ze maken U humeurig en oud vóór Uw tijd en als ge niet tijdig Uw maatregelen neemt wordt ge voorgoed gekluisterd aan Uw stoel of bed... Waarom dan dat alles? Waarom niet de kwaa.1 in haar oorzaak bestreden? Dat kan toch! In negen van de tien gevallen zijn Rheuma tische pijnen een gevolg van onzuiver bloed. Doe eens een bloedzuiverende kuur! Neem Kruschen Salts! De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever nie ren en ingewanden, hergeeft deze organen weer hun jeugdige kracht. Ze doen dan hun werk weer net als vroeger en filteren al het overtollig en schadelijk zuur uit Uw bloed. Al dat pijnverwekkend overtollig urinezuur, dat zich vroeger vastzette in Uw weefsels en ge wrichten, en dat de oorzaak was van Uw pij nen, wordt nu afgevoerd langs zuiver natuur lijken weg. Met den dag groeit Uw levenslust en bij een trouw en regelmatig gebruik eiken morgen na het opstaan voelt ge U allengs een herboren mensch... De Heer W. H. v. d. Z. te Rotterdam schrijft: „Met deze wil ik U mijn oprechten dank betuigen voor de heilzame werking van Kru schen Salts. Gedurende een tiental jaren had ik vreeselijke Rheumatische pijn in mijn rech terknie... totdat een mijner kennissen mij adviseerde om Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht een flacon... ben steeds doorgegaan met innemen en heel langzaam is £e pijn uit mijn knie zoo goed als verdwenen... met loopen gaat het bijzonder..." Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. 0.40. 0.75 en 1-60 (extra groot pak). Fabr. EJ. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. .(Adv. Viool-solist adsp. muzikant J. B. Kling, Woensdag, 22 November a.s., zal door het symphonie-orkest van het stafmuziek corps der Koninklijke Marine het 2e Mari ne-Concert gegeven worden. Het is een programma waaraan zeer veel zorg besteed is en dat door de muzieklief hebbers ongetwijfeld op prijs gesteld zal worden. Als viool-solist treedt een tot nu toe voor Den Helder onbekende op: namelijk de adspirant-muzikant J. B. Kling, die na de pauze zal uitvoeren het viool-concert in D-mineur van Tartini. Dit zal dan tevens de eerste uitvoering van dit werk in onze stad zijn. Wat het overige program ma betreft, voor de pauze worden uitge voerd de ouverture „Don Juan" van Mozart en vervolgens de 2e Symphonie in D-dur van Von Beethoven. Na het vioolconcert wordt besloten met de beroemde ouverture op de opera „Guil- laume Teil" van Rossini. Uitslag der gehouden openbare aanbeste- dingding (Perceel no. 19) d.d. 15 Nov. 1939 voor het inrichten van den z.g. wapenzolder tot kleedingmagazijn en het aanbrengen van een triplex-bekleeding op den zolder der Ge- schutmakerij met bijkomstige werken op de Rijkswerf te Willemsoord. T. Boekei, Schagen 2.960, Gebr. de Waard, Den Helder 2.995, K. Klaver en J. Molenaar Mz., Koedijk 3.100, Brandsma Bakker, Haarlem 3.230, P. C. Tuin, Den Helder 3.340, C. van Essen, Den Helder 3.361, P. Vermeulen W. A. Ran, Den Helder 3.379, K. Duinker, Den Helder 3.390. C. Th. Kwak, Den Helder 3.390,— Reyers Vlaming, Den Helder 3.398, J. P. v. Os, Den Helder 3.417,— C. Goes, Den Helder 3.438,— R. Noppert G. Oord, Den Helder 3.445, A. v. d. Wouw, Den Helder 3.450, Gebr. Smit, Den Helder 3.458, J. Roomeyler, Den Helder 4.367, Modder Cuperus, Den Helder 3.536, S. de Vries, Zaandam 3.640, M, C. v. d. Plas, Den Helder 3.790, C. v. d. Witte, Bolsward 3.848, P. Boerdijk, Den Helder 3.880, Minneboo Walboom, Den Helder 3.950, C. Bot, Haarlem 3.975, Gebr. Kersbergen, Den Helder 3.990, N.V. Bouwbedr. v/h H. Doorn, Den Helder 4.100, 1 biljet van onwaarde. Voor Zaterdag 18 November heeft men de beschikking gekregen over het terrein der Voetbalvereeniging Atlas, zoodat er een vol ledige ronde kan worden gespeeld. De Adel borsten zijn met verlof wat weer een extra wedstrijd tengevolge heeft. De competitie draait dus Zaterdag op volle toeren, mits er weer geen kink in de kabel komt. In het pro gramma vindt men De Verbindingsdienst een elftal van de Kon. Landmacht dat met goed keuring van de competitieleiding nog een late inschrijving zond. Op het terrein van de Rijks werf maken zij hun entree Zaterdag om 13.45 uur tegen het Marine-Hospitaal. Vastgesteld zijn de volgende wedstrijden: Af deeling A. Terrein Vliegkamp De Kooy. De Kooy 1Plaatselijke Dienst, 14.30 uur. Terrein Onderzeedienstkazerne: H.Ms. WachtschipOnderzeedienst, 13.45 u. Terrein H.F.C. Helder: Kijkduin AH.Ms. Schorpioen-combinatie, 13.45 u. H.Ms. van SpeykH.Ms. Jan van Brakel, 15 u. Terrein Rijkswerf. Marine-HospitaalVerbindingsdienst, 13.45 uur. Af deeling B. Terrein Rijkswerf. H.Ms. Schorpioen 1Vliegkamp De Mok, 15 uur. Terrein Onderzeedienstkazerne. Officieren21st'e Grens-Bataljon, 15 uur. Atlasterrein: Vliegkamp De Kooy 2Stafmuziek, 13.45 u. Kijkduin BDirksz Admiraal, 15 uur. Unfaire praktyken. Het is ons ter oore gekomen, dat een advertentie-colporteur ter plaatse, door het misbruik maken van den naam van onze krant, advertenties tracht te krij gen voor een uit te geven Sint Nicolaas- krant. De man, er schijnt zelfs ook een dame in het spel te zijn, belt verschil lende zakenlieden op, zegt dat men met de Heldersche Courant spreekt en ver zoekt de advertentie, die vorig jaar in het Sint Nicolaasnr. geplaatst is, ook dit jaar te mogen opnemen. Verschil lende winkeliers gaven daarvoor hun toestemming en verwonderen zich er over, toen onze vertegenwoordiger om een advertentie kwam. Het bedrog kwam daardoor aan het licht. Verschillende middenstanders zyn er zoo ingeloopen. Dien lette straks ech ter, by de aanbieding van de kwitantie, of deze inderdaad van de Heldersche Courant is. Dien staat dan natuurlijk volkomen in zijn recht betaling te weigeren, daar hier het misbruik maken van een naam en dus mislei ding in het spel is. Dien zij dus gewaarschuwd voor de unfaire praktijken. MIJNHARDTJES HELPEN! wR Niet straks, niet half, maar direct. BK Hevige pijnen worden in korten $5? tijd verdreven door de bijzon- yp dere combinatie van genees- middel en in een Ze zijn niet rond, doch hartvormig. BRAND IN GARAGE. Gisteren werd assistentie van de politie verzocht bij een begin van brand in een garage aan de Lombokstraat. Het bleek dat een petroleumstel vlam gevat had. Het werd naar buiten gesleept en dat bleek reeds voldoende te zijn om het gevaar te keeren. RIJTIJDENWET OVERTREDEN. Gisteren werd door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een chauffeur, die de rij tijden wet had overtreden. FIETS WEG. Een stadgenoot liet zijn rijwiel onbeheerd staan ergens bij een perceel in de van Galen straat. Natuurlijk werd het vehikel meege nomen. Dinsdag 14 November had de ontmoeting plaats NASBVOP in café de Pool aan den Kanaalweg, welke wedstrijd werd gewonnen door VOP met 8 partijen voor en 7 tegen. Woensdag 15 November werd gespeeld TOGKOT, in café Snel, Keizerstraat, ook deze ontmoeting werd met dezelfde verhou ding gewonnen, doch in het voordeel van de club TOG 8, MOT 7 gewonnen partijen. Volgende ontmoetingen zijn: NASBTOG en GOT—OG. Niet minder dan 900 instellingen. Blijkens een advertentie van de Nutsspaar- bank in ons blad van gisteren, was het dien dag 155 jaar geleden, dat Jan Nieuwenhuyzen in 1784 de „Maatschappij tot Nut van 't Alge meen" stichtte. Indien men zeer oppcrvlakkigen toeschou wers over het Nut vraagt: wat doet 't Nut, dan zal men in negen van tien gevallen ten antwoord krijgen: het houdt lezingen. Het houden van lezingen is maar een betrek kelijk klein onderdeel der werkzaamheden, maar de omstandigheid, dat het juist dat on derdeel is, dat ten bate van de leden zelf func- tionneert, is de oorzaak van zijn algemeene bekendheid. De Nutslezing leeft nog, al heeft zij zich uit sommige grootere plaatsen teruggetrokken. Naast de Nutslezingen en -cursussen wer den in de laatste jaren tooneel-, muziek- en filmavonden gegeven waarbij door de werk zaamheid der centrale organen mede leiding en aansporing wordt gegeven. Er zijn 254 algemeene bibliotheken, waarbij nog zijn te voegen 41 bibliotheken voor jonge lieden en 7 schoolbibliotheken. Het bibliotheek wezen heeft in de maatschappij altijd een groote rol gespeeld. 81 Nutsbewaarscholen, 22 lagere scholen en een zeer groot aantal ontwikkelingscursussen van allerlei aard, welk aantal alle jaren wis selt, geven een voorstelling van de bemoeie nissen der departementen op onderwijsgebied. De departementale activiteit heeft zich in de derde plaats krachtig ontplooid op het ge bied van het spaarbankwezen. Op het oogen- blik bezitten niet minder dan 133 departemen ten een Nutsspaarbank. waarvan het inleg- ka pi taal vele tientallen millioenen beloopt. Naast de spaarbanken en financieel daarmee in den regel niet verbonden heeft zich het in stituut der hulp- en voorschotbanken in de belangstelling der departementen te verheu gen, een vorm van positieve woekerbestrijding, die - lang vóór de Woekerwet zijn zegen rijk werk voor tal van hulpbehoevenden heeft verricht en blijft verrichten. In den laatsten tjid is hun aantal uitgebreid en op het oogen- blik telt de Maatschappij 26 departementen welke een dergelijke instelling exploiteeren. In de laatste jaren tracht het hoofdbestuur met succes de belangstelling der departemen ten te wekken voor Jeugdwerk. Ook de ontwikkeling van volwassenen heeft de aandacht van het Nut. Plaatselijk worden niet onbelangrijke aantallen (soms veertig) jonge menschen opgewekt en gevoerd tot be- langeloozen arbeid, die een niet gering offer aan tijd. geduld en toewijding vraagt, die tot bezinning leidt, die tact ontwikkelt en die vindingrijkheid gelegenheid geeft zich te ont plooien. Het is misschien wel een der mooiste vor men van ontwikkeling van volwassenen, die elke volwassene zelf tot ontwikkelingsarbeid voert. In dit verband, is het dan ook van groote beteekenis, dat een lichaam als het Nut in ons land werkt, dat met zijn driehonderd departementen en zijn 900 instellingen toch minstens 3000 bestuursfunctionarissen niet alleen aan 't werk zet, maar toch ook wel tot denken over dat werk noodzaakt. „Door drie eeuwen heen is het Nut verbon- den geweest aan een keten van geslachten, die elk op hun wijze de oplossing hebben gezocht van de vraag, hoe wordt het algemeen volks geluk het best bevorderd. Die vraag is heden anders op te lossen dan gisteren, en morgen anders dan vandaag Wii dragen het bewustzijn in ons, dat wij steeds m den stroom moeten blijven en niet tusschen hout* 6 en moeten rondtollen als wrak- 7nn°°lain§: d® MaatschaPPÜ door dat bewust zijn gedragen wordt, zal zij leven. De positieve, vrij onvriendelijke afwij zing van het aanbod der goede diensten door de Duitsche regeering, verandert niets aan den huidigen .toestand. Er is niet één diplomaat geweest, die na het vriendelijke naast zich neerleggen van het aanbod door Engeand en Frankrijk, nog één oogenblik gedacht heeft, dat Duitsch- land het met beide handen aan zou grij pen. Wel had men verwacht, althans mo gen verwachten, dat het ernstig en goed bedoelde aanbod van de beide vorsten, wat hartelijker ontvangen zou zijn en dat men het althans waard had gevonden, voor de redactie van een vriendelijke af wijzing te zorgen. Van Duitsche zijde wordt echter beweerd, dat de mondelinge mededeeling van de gezanten van België en Nederland, door den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken gedaan, hartelijker is, dan een telegram van een staatshoofd zelf. Dat is echter een kwestie van opvatting, al is het in Nederland niet gebruikelijk, een boodschap, die men voor den burge meester heeft, mondeling door den bode te laten overbrengen. Duitschlnad is thans besloten om de oorlog door te zetten, tot de Engelsche wereldheer schappij vernietigd is, zoo heeft men uit Ber lijn verzekerd. Ook dit brengt geen nieuws en behoeft ons noch Engeland bovenmate te verontrusten. Want van het begin van den oorlog af, is de bedoeling van Duitschland, de Engelsche vernietiging geweest, evenzeer als het doel van Engeland en Frankrijk is, het Duitsche nationaal socialisme voor goed In den grond te boren. Het is nu eenmaal ge bruikelijk, dat oorlogvoerende partijen elkan ders dood op het oog hebben. Deze nieuwe verzekering brengt dus niets nieuws in het verloop van dezen vreemden krijg. Want vreemd blijft hij. Na ruim twee maanden is de strijd nog niet begonnen. Men kan de sluipmoorden op zee, de schermutselingen aan het Westfront niet als een strijd van be teekenis beschouwen, die eenige beslissing kan brengen. En daar moet het toch heen. Duitsch land kan niet blijven afwachten tot het door de Engelsche blokkade in hopelooze moeilijk heden geraakt is. Dat kan het niet voor den toestand in het eigen land. Men zal dus op zeker oogenblik moeten overgaan tot het aan pakken van den tegenstander. Maar wanneer en op welke wijze, dat zijn de groote vragen, die Hitier op dit oogenblik misschien zelf nog niet weet te beantwoorden. We schreven een dezer dagen, dat Duitschland het groote offensief vreest. Een Fransch journalist, Leon Bourgues schreef gisteren in de Petit Parisien, dat alle getuigenissen van vreemdelingen, den laatsten tijd uit Duitschland ontvan gen, bevestigen, dat de krachten tegen de regeering in het Rijk beginnen te wer ken. In vredestijd, aldus Bourgues, had de party van Hitier het niet begrepen op het leger. Sinds den oorlog doet zich het om gekeerde phenomeen voor. Bovendien ver bergt het volk zijn ongerustheid en zijn teleurstelling niet langer. Bourgues komt tot de conclusie, dat een zuivering geen kans meer heeft, omdat de tegenstanders te talryk zyn. Het is een Fransche persstem en we doen dus goed hem met eenige reserve te aanvaar den, maar dat neemt toch niet weg, dat het uitblijven van den grooten aanval toch ook kan wijzen op de angst die bestaat voor de gevolgen van een groot offensief. We hebben er al eerder op gewezen, dat een spoedige beslissing van den strijd voor Duitschland zeer gewenscht is. Dat is de alge meene opvatting. En als men die beslissing dus nu al twee maanden verschuift, met de wiskundige zekerheid, dat de vijand zich daar door slechts versterkt heeft, dan zijn daarvoor oorzaken, die het Derde Rijk niet openbaart, maar die kunnen wijzen op de waarheid van het woord van den Franschen journalist, dat we hierboven aanhaalden. Wij zyn, voor de zooveelste maal, in af wachting van de dingen die gebeuren zul len. De kans op een vreedzame beslech ting is echter met de laatste afwijzing wel zoo goed als verkeken. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Nov. op ond. Hoogwater Laagwater Z 19 7.27 4.03 12.20 6.00 17.40 M 20 7.29 4.02 0.10 13.30 6.50 18.45 D 21 7.30 4.00 1.25 14.35 8.00 20.10 W 22 7.32 3.59 2.35 15.45 9.15 21.20 D 23 7.34 3.58 3.50 16.50 10.15 22.25 V 24 7.35 3.57 4.55 17.40 11.15 23.25 Z 25 7.37 3.56 5.45 18.20 12.05

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13