Jan Zeedijk in Amerika Doodslag op voetbalveld De Avonturen van Radioprogramma Huppelend zijn geld verloren door R. J. VAN NEERVOORT Ter voorkoming van spionnage Diefstal uit bonthuis PUBLICATIE Mr. Rost van Tonningen veroordeeld VREESELIJK DRAMA TE SPRANG. CAPELLE BERECHT. Veel publieke belangstelling. Op Zaterdag 30 September werd te Sprang- Capelle in de competitie van den BV B (Bra bantsche Voetbal Bond), de voetbalwedstrijd S.D.O.-Sparta gespeeld, welke een tragisch einde heeft genomen. Tijdens den wedstrijd hadden reeds eenige incidenten tusschen spelers van de beide teams plaats gevon den. Daarom had de scheidsrechter, de heer van V., het noodig geoordeeld een'der spe lers naar de kleedkamer te zenden, waar na de wedstrijd, die een zeer ruw karak ter droeg, werd voortgezet. Toen even voor het einoe tusschen de spelers wederom een vechtpartij ontstond, floot de scheidsrechter den wedstrijd af. Op dit moment was Spar- ta aan de verliezende hand. Terwijl de spelers zich van het veld verwijderden, heeft een der S.D.O. spelers, de 21-jarige sjouwer H. G.. uit Sprang-Capelle bij den uitgang van het voetbalveld den 23- jarigen gehuwden Sparta-speler C Snijders uit Vrijhoeve-Capelle met een mes gestoken. De getroffen speler liep hevig gillend naar het voetbalveld terug. Het mes was door de rechterborstkas tot in het hart pn longen gedrongen en na hevig bloedverlies zakte het slachtoffer nabij het doel dood neer. Terstond werd politie en dokter gewaar schuwd, Medische hulp mocht toen reeds niet meer baten. Dader vlucht. De 21-jarige dader was inmiddels naar huis gevlucht, alwaar hij het mes achter een boomstronk in den tuin had verbor gen. Burgemeester A. Smit uit Sprang- Capelle kon daar den dader arersteeren. Toen deze naar het gemeentehuis van Sprang-Capelle werd overge bracht. waar een talrijke menigte stond opgesteld, drong plotseling een man naar voren, die zich op den arrestant wilde werpen. Het was de vader van het slachtoffer. De politie voorkwam echter een tweede drama. Veel belangstelling voor het proces. Gister diende de zaak voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch. De publieke belang stelling, vooral uit de Langstraat, is groot. Nadat verdachte door de marechaussee is binnengeleid, leest de officier van Justitie de dagvaarding voor. Verd., die geen al te snuggeren indruk maakt, wordt door den president vervolgens aan een verhoor onderworpen. De pres. vraagt verd. op welke wijze het drama zich heeft afgespeeld en welke motieven hem ge leid hebben tot het plegen van den moord. Verd. beweert zich van het geheele geval niet veel meer te herinneren. Hij verklaart gedurende den wedstrijd zeer zenuwachtig te zijn geweest. Hij zegt. dat de verslagene hem in het been had geknepen en hem toen geslagen had. Ik zag Snijders op mij af komen en liep toen op hem toe. De president: „Had U een mes bij zich?" Op deze vraag antwoordt verd. bevesti gend. Hij zegt zich echter niets te herinne ren. of hij het mes reeds open had gemaakt toen hij Snijders tegemoet ging. Van moord vrijgesproken. Na het getuigenverhoor neemt de officier van Justitie requisitoir. Spr. acht niet be wezen, dat verd. zich aan moord heeft schul dig gemaakt en eischt ten aanzien van dit gedeelte van de ten laste legging v r ij- spraak Wel acht de officier bewezen, dat verd. zich heeft schuldig gemaakt aan doodslag. FEUILLETON 29. Dessie huiverde en zei toen langzaam en haaht toonloos: „Ja, het is dezelfde man." „Het is een samenloop van omstandig heden, dat hij die robijnen in mijn tasch heeft gestopt," legde miss Davenant uit. „Doordat jij die steenen had, heeft hij je na tuurlek in zijn macht gekregen." „Ja," beaamde Desise op flauwen, weife lenden toon. „En ik..." „Wacht even voor je verder gaat, ver zocht de bezoekster. „Laat ik je eerst verte len wat ik ervan weet. Het is overigens niet veel. Later hoorde ik natuurlijk wie die Cas- pien was en ik volgde de verslagen van het proces, nadat hij voor moord op zijn oom ge arresteerd was. Nu, drie jaar daarna kwam hij bij me. Het was na dit bezoek, dat ik je den tweeden brief stuurde. Zooals je je her innert wist ik, toen ik je den eersten keer schreef, nog niet dat de robijnen in mijn tasch zaten. Enfin, om op zijn bezoek terug te komen, zijn macht over mij was volkomen verdwenen: ik dreigde hem de deur uit te laten zetten als hij het ooit weer waagde mij te komen opzoeken. Maar het was met om mij te doen, doch om de steenen. Ik herinner de mij niet meer dat hij, zooals hij zei, mij een sigarenkoker in bewaring had gegeven en had ook geen reden om aan zijn mede- deeling te twijfelen; het motief was duidelijk genoeg. Hij deed het natuurlijk, dat de robij nen, als hij gearresteerd mocht worden, ij mij gevonden zouden worden en niet bij hem. Ik heb er geen idee van hoe ze in zijn bezit kwamen. Vermoedelijk heeft hij ze gestolen, hij is er schurk genoeg voor." \'ederlandsch spoorweqperso- neel wordt van identiteitsbe wijzen voorzien. .vaar wij vernemen heeft in ver- oand met de smokkelarij van uni formen waaronder ook die van per soneel der Nederlandsche Spoorwe gen, de directie der N.S. besloten voor het geheele personeel, van hoog tot laag identiteitsbewijzen in te voeren, voorzien van pasfoto en handteekening van den houder. Deze bewijzen zullen zoo spoedig mogelijk worden uitgereikt. Ieder van het personeel heeft dan het recht, en bij gemotiveerd wantrou wen den plicht, een hem onbekend persoon, die zich voordoet als spoorwegambtenaar of beambte, naar zijn identiteitsbewijs te vra gen. Bij het opleggen van de straf zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat verd. een men- schenleven heeft vernietigd en een gezin, bestaande uit een weduwe met drie kinderen in het ongeluk heeft gestort. Daarom eischt de officier wegens doodslag een gevangenis straf van vier jaar. Veel berouw. De verdedigster dringt aan op het inwin nen van een psychiatrisch rapport. Mocht de rechtbank meenen, dat verd. wel aan sprakelijk is voor zijn daad. dan zijn er alle termen aanwezig, om den jeugdigen verd., die veel berouw van zijn daad heeft, tot een mildere straf te veroordeelen. Op 30 November a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. Groot aantal personen staat te recht. Wegens diefstal en heling van bont en andere goederen uit het bonthuis „Duin oord" aan de Laan 'van Meerdervoort te 's-Gravenhage heeft veertien dagen gele den een groot aantal personen terecht ge staan. De 35-jarige kapper J. C. K., die een vol ledige bekentenis aflegde, werd gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van éen jaar. Een 49-jarige naaister, een goudsmid en een autohandelaar werden wegens heling veroordeeld. Tenslotte had zich de magazijnknecht uit het bonthuis I. H. wegens diefstal en me deplichtigheid aan inbraak te verantwoor den gehad. Tegen hem werd twee jaar ge vangenisstraf, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutfen, geëischt. De rechtbank heeft conform dezen eisch vonnis gewezen. UITVOER VAN VLAS. Naar wij van officieele zijde vernemen, zal de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, als monopoliehoudster voor den uitvoer van stroovlas, in het vervolg slechts monopolie overeenkomsten afsluiten met hen, die zich ook de laatste jaren met den uitvoer van ge repeld en/of ongerepeld vlas hebben bezig gehouden. Alle belanghebbenden, waaronder ook de telers, die hun vlas rechtstreeks al of niet door bemiddeling van een buitenlandschen commissionnair voor uitvoer hebben ver kocht, doch het nog niet hebben geleverd, alsmede zij, die het voornemen hebben zich met den uitvoer van vlas bezig te houden, dienen hiervan vóór 22 November a.s. aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, Be- zuidenhout 15, 's-Gravenhage, opgave te doen. Deze centrale zal claarop aan de be trokkenen een formulier ter invulling toe zenden. 's-Gravenhage. 15 Nov. 1939. (Adv.) „Hjj is door en door een schurk," beves tigde Dessie. Ze bewaarde angstvallig het stilzwijgen over hetgeen zij zelf van de her komst der robijnen wist. „Ik schreef je, zoodat je op je hoede koi zijn in geval je hem ooit zou ontmoeten," ging miss Davenant voort, „ofschoon het me niet heel waarschijnlijk leek dat het gebeu ren zou. Nu weet je geloof ik alles; toen ik van Tom hoorde dat hij met een meisje ging trouwen, dat Dessie Merrion heette, pijnigde ik mijn hersens af met de vraag of jij dat mischien kon zijn. En in een vertrouwelijke bui vertelde hij me hoe je in handen gevallen was van een zekeren de Montalt, een Franschman, en uit de beschrijving, die Tom van hem gaf, herkende ik hem direct. Toen ben ik er maar op uitgetrokken voor het ge val, dat je inderdaad m ij n Dessie Merrion was. En ik heb geen vergeefsche reis ge maakt!" Ze keek haar gastvrouw aan met een zonnigen, hartelijken blik, wachtte even, en vervolgde toen: „Zeg Dessie, als jij en .k hem samen niet aankunnen, dan bestaat er nog altijd een zekeren advocaat, die ons graag zou willen helpen." Ze eindigde met een vroolijken lach, die Dessie als muziek in de ooren klonk. „Ik ben dolblij dat je gekomen bent," zei ze. „ik snakte naar een beetje vriendschap maar zelf jij kunt niet begrijpen hoe hoope- loos de situatie is." „Ik begrijp anders een heeleboel," was het wederwoord, „en de rest moet je mij vertel len, Dessie." Dessie schudde langzaam het hoofd en liet een treurig lachje hooren. „Dat kan ik niet. Ik kan het zelfs Tom niet vertellen." Miss Davenant was hierop voorbereid, Lientje en Stientje weten er meer van. Gisterochtend zette de Haagsche recht bank, de strafzaak voort tegen de 29-jange Christien B. en de 23-jarige Lientje B„ die ervan verdacht worden op 19 Juni j.1. een ouden man van pl.m. f 115.te hebben be roofd. Op 21 September was de rechtbank met deze zaak aangevangen en de verdedigers hadden toen opheffing van de preventieve hechtenis voor de beide verdachten ver kregen, waarna de zaak uitgesteld werd om nog een getuige te hooren. Deze ge tuige was nu verschenen, wat niet het ge val was met verdachte Lientje B., die van de in vrijheid stelling gebruik had gemaakt om spoorloos te verdwijnen. Niettemin werd voortgang met deze zaak, gemaakt. Een dure danspartij. De thans verschenen getuige was de 63- jarige metselaar de Z., die op den bewus- ten avond met zijn vriend, den 75-jarigen J. K., in een café aan de Herderinnestraat de bloemetjes had buiten gezet. Op een gegeven oogenblik was deze K. met Lientje aan het dansen ge weest. „Het was meer huppelen", verklaarde de Z. En niet lang daar na miste hij zijn portemonnaie. Hij vertelde dit aan de caféhoudster, die Lientje onder handen nam en, zonder dat de oude man het merkte, de portemonnaie in de vensterbank achter diens stoel wist te deponeeren. De beide oude heertjes namen de dames na de danspartij mee naar de woning van K., waar laatstgenoemde den volgenden dag uit een geldkistje een bedrag van f 115 miste. De officier van justitie eischte tegen ie der der beide meisjes, die een slechte re putatie heben, een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger achtte het ten laste geleg de allerminst bewezen, want er zijn tal van menschen in het huis van den ouden man geweest en wie zegt, dat Lientje of Christien het geld gestolen hebben? PI. concludeert tot vrijspraak. Uitspraak 30 November. Tot een voorwaardelijke gevan genisstraf. Wegens smaadschrift tegen den toenmali- gen minister van Defensie, den heer van Dijk, heeft de officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank tegen mr. Rost. van Tonningen een geldboete van f 200.subs. 100 dagen hechtenis plus een voorwaardelij ke gevangenisstraf van één maand geëischt. Verdachte had een artikel in het Nationa le Dagblad gepubliceerd, getiteld: „De on- ridderlijkheid van minister van Dijk". De rechtbank heeft conform dezen eisch vonnis gewezen. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939, Hilversum I, 1875 en 414.4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Het Rococo-octet. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 KRO-Boys en solist. 5.15 Internationale sportrevue. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Ziekenhuizen". 7.35 Actueele aetherflitsen. maar ze gaf geen kamp. „Het zal je goed doen eens vrijuit tegen iemand te spreken. Het was met Tom pre cies hetzelfde." „Je hebt hem toch niet verteld van onze ontmoeting in Birmingham?" klonk het ver schrikt. „Neen, dét hem ik hem nog niet verteld dat zei ik je immers al. Ik moest eerst ab solute zekerheid hebben, dat die Montalt die zelfde .churk was. Maar ik zal het hem nu vertellen en er heel openhartig bijvoegen welke rol die man in mijn leven heeft ge speeld." Ze zweeg en wachtte af of Dessie iets zeggen zou. Ze gaf echter geen ant woord. „Wil je me alles vertellen?" drong miss Davenant aan. „Het heeft geen zin het kan niet." De robijnen, dat is het minste van alle ellende." „Dan zal ik zelf naar de Montalt toegaan sn meer dan dat. ik zal mrs. Markham ver tellen wat ik van hem weet." „Als je dat doet ben ik verloren," riep Dassie hartstochtelijk. „Hij denkt natuurlijk dat ik je ertoe aangezet heb en hij zal..." „Wat zal hij?" vroeg miss Davenant, toen Dessie niet voortging. „Hij zal mij ten gronde richten. Ga niet naar hem toe, doe het alsjeblieft niet." Haar stem klonk smeekend en ze greep de hand van haar bezoekster. „Als ik het je kon ver tellen, zou je inzien, dat er alleen maar ver schrikkelijke dingen uit kunnen voortkomen, wanneer je je ermee bemoeit. Toe, ga niet naar Dora mrs. Markham toe. Ik weet dat je het beste voor hebt, maar je begrijpt evenmin als Tom hoe ernstig de gevolgen zijn. Geloof me, het is een hopelooze zaak, alleen stilzwijgendheid kan mg redden". Ze 53. Hij nam een Engelse sleutel van het in- strumentenbord, sprong in de machinekamer van het luchtschip en begon de motoren te vernielen. Hij sloeg wild in het rond met de zware sleutel. In twee minuten had hij zoveel schade aangericht, dat het luchtschip buiten werking was gesteld. Nu konden de bende leden niet meer ontkomen. „Boem! Boem!" Eensklaps klonk een vreemd, donderend ge raas. 55. Dangloss stormde op Jan Zeedijk toe, juist op het ogenblik, dat deze achterste voren uit het luchtschip klom. Danglass' grote, sterke vuist greep Zeedijk bij den nek. Deze, hierop niet bedacht, struikelde en viel voorover, waarna hij, door den slag het bewustzijn ver loor. Dang.oss wierp hem over zijn schouder en droeg hem de hangar uit naar buiten. „Vlug!" riep hij tegen zijn medeplichtigen. „Laadt mijn machine met bommen. Ik zal dien vervloekten kruiser opblazaen!" 54. Jan Zeedijk lachte opgewonden, terwijl hij er met de Engelse sleutel op los sloeg. Hij wist, wat dit geraas te beteekenen had. Het was een schot, afgevuurd door het oorlogs schip „Hudson". Zijn plannen werden tot op de seconde uitgevoerd. Buiten de hangar stonden de bendeleden bij elkaar, toen het schot van de „Hudson" over het water klonk. Dangloss, buiten zichzelf van woede, deed een gasmasker voor en rende alleen de met rook gevulde hangar binnen, daar Jan Zee dijk juist het luchtschip in brand had trach.- ten te steken. 56. „En dezen kerel neem ik met me mee! Bind hem aan handen en voeten! Als ik niet slaag zal hij het eerst sterven!" Op dat ogenblik kwam Jan Zeedijk weer bij kennis. Een half dozijn mannen stond om hem heen en droeg hem, nadat hij gebonden was, naar het vliegtuig, dat reeds startklaar was en wierp hem voor de tweede maal ruw in de machine. Dangloss klom in de cockpit. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. VAR A-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Ber. ANP) 1.30 Arbeiders Zandgvereeniging „Kunst en Strijd" (opn.). 2.00 Esperanto-uitzending. 2.202.55 Muzikale causerie. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Vragenbus. 4.50 Utrechts Stedelijk Orkest (opn 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Friesche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. was haast huiten zichzelf van opwinding. „Ik kan alleen belooven geen stappe°n te doen als je me alles vertelt, dan kan ik voor mijzelf oordeelen of je gelijk hebt." „Dat kan ik niet, dat mag ik niet. Ge oof mij. er is een hinderpaal, waardoor Tom en ik nooit met elkaar kunnen trouwen. Maar ik kan niets zeggen, omdat ik mijn woord ge geven heb "-.e zullen zwijgen. En mijn woord breken beteekent mijn ondergang. Toe, vraag het mij niet meer". Miss Davenant schudde het hoofd. „Dessie, ik kan het hierbij niet 'aten Tom is dol op je en het zal zijn levensgeluk ver woesten als je in je besluit volhardt om met hem te breken. Hij en ik geloiven allebei dat je zoo geïntimideerd bent dat je geen zuiver oordeel meer hebt. En ik wil me er in mengen om je tegen jezelf te beschermen zooals jij mij tegen mezelf bschermd hebt". Dessie zuchtte en liet met een wanhopige beweging haar handen in de schoot vallen". „Doe zooals je wilt", zei ze gelaten. „Maar de dag zal komen dat je grondig berouw hebt van je inmenging". „O neen, integendeel", sprak miss Dave nant op beslisten toon, haar mantel aan- trekkend. „Ga je weg? Waar ga je heen?" vroeg Dessie, het antwoord vreezend. „Naar mrs. Markham en daarna zal ik een gesprek met de Montalt hebben en hem ontmaskeren". En toen ze afscheid nam van Dessie fluis terde ze: Verlies den moed niet, Dessie. Het volgend oogenblik had ze de deur ach ter zich gesloten en Dessie bleef alleen in het gruwelijk besef dat de ondesgang waartegen ze vergeefs, had gevochten, nu vlakbij was. 7.30 Causerie: „Hoe werkt de Kerk? Diaken zijn op een dorp." 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 VARA-orkest. 9.10 Toespraak: „Paraat". 9.15 Vroolijke schets. 9.30 Orgelspel en slagwerk. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 En nu... Oké! ïl.00 Berichten ANP. 11.10 Radiotooneel. 11.3012.00 „The Ramblers." HOOFDSTUK XX. Daphne verschijnt weer ten tooneele. i Miss Davenant was ten zeerste verbaasd en niet weinig verontrust na haar gesprek met Dessie, en op haar weg naar South Kensing- ton liet ze in haar gedachten alles wat het meisje gezegd had nog eens de revue pas- seeren. Doch ze slaagde er niet in den sleu tel tot het geheim, dat de oorzaak was van de plotselinge^ breuk tusschen de verloofden te vinden. Eén ding stond intusschen voor haar vast: dat de man die zich thans de Montalt noemde, erin betrokken was en dat er nog iets ernstigers in het spel was dan de geschiedenis met de juweelen. Ze was even wel vast besloten om, al zou, zooals ze be greep, de strijd zwaar zijn, niet voor de Mon talt te wijken. Toen ze aan de woning van mrs. Markham in Edgecumbe Square belde, bleek deze niet thuis te zijn. Ze liet daarom haar kaartje achter met de mededeeling dat ze terug zou komen. En toen ze voor de tweede keer aan- W6rd 26 direct ^nnengelaten. Doch ïnplaats van mrs. Markham was het de Mon- talt die haar ontving... „ïk wou graag mrs. Markham spreken, niet u zei ze kortaf. „Het geluk is aan mijn zijde", antwoordde hij met sarcastische kalmte. „Toen ik uw kaartje zag, beschouwde ik het als een storm signaal; ik was u innerlijk dankbaar en be reide mij voor u te woord te staan. Mrs. Markham laat u meedeelen ik heb haar namelijk over u ingelicht dat ze u tot haar spijt met kan ontvangen. Ze weet dat wij elkaar van vroeger kennen en vraagt u uw wenschen aan mij kenbaar te maken. Of met MarJu woorden ik wil niet dat u mrs Markham ziet en spreekt". De verandering in zijn stem toen hij deze laatste zin uitsprak, was duidelijk genoeg. kimnSS fvenant had zichzelf om de ooren kaarrie af"£ Wat ezelachtiS °m haar geven en °P die manier den vijand een waarschuwing te geven Dat ze merken van wat m haar omging en rustisr en een tikje uit de hoogte zei ze: g „Het doel van mijn bezoek is mrs. Mark- LespardTent". 26 °°k Z6keren Ro,ande (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15