Behoorlijke belooning Uitbreiding kleine landbouwbedrijven bepleit in den landbouw Tbaus moet de menschheid kiezen Rijksmiddelen in October ft Gaat naar 's Rijks schatkist De Staat, „ons aller verzorger?" Post vluchten op Indü Nog steeds geen vergoeding Tweede Kamer Evacuatie in Frankrijk Tot rare dingen in staat Noodlottige verkeersmanoeuvre ES1 lBasra 16 Nov- !Jodhp-16 Ne*. Weer Duitsche vliegtuigen boven België Duitschers terug naar de Heimat Italië's aartsvijandt het bolsjewisme „Zoolang het mogelijk is". De minister heeft een warm hart voor den middenstand. Even tueel een half millioen extra bol- iensteun. Er zijn peulvruchten genoeg! Oorlogsorganisatie is geen ordening! De gisteren voortgezette debatten over de economische- en landbouwpolitiek der re geering werden ingeleid door den r.k. afge vaardigde, den heer Kortenhorst. die in een uitvoerige rede het regeeringsbeleid verde digde en in dit verband prof. van Gelde ren bestreed, die immers de prijsstijgingen zorgwekkend had genoemd. Controle op de loonen kan volgens spr. echter wel gewenscht, zijn; de overheid steke zich niettemin zoo laat mogelijk in dit wespennest. Aan het slot van zijn betoog heeft spr. het over de „aantijgingen" van den heer Rost van Tonningen. De voorzitter hamert. De heer Kortenhorst gaat verder: Het commando van den heer Rost van Tonnin gen was: „hoofden naar het Oosten." Wij moeten echter de handelsverbindingen met èlle mogendheden onderhouden, dus ook met overzeesche-landen. De regeering wake tegen gevaar van buiten, doch ook vanuit het binnenland! „Tekort aan vee". De volgende spreker, de heer Zandt (S't. Geref.) zegt o.m. dat in de verdiensten ten plattelande nog heel wat is te verbeteren. Spr. hekelt fel de vee-afslachting. Er is nu reeds een tekort aan vee. De regeering vernietigde levensmid delen op groote schaal, terwijl dui zenden er naar snakten. Er wordt ook niet uit den bodem gehaald wat er in zit. Daardoor zijn duizen den bodembewerkers steuntrekkers geworden. Spr. verheugt zich erover, dat de regeering niet tot verplicht scheuren van grasland is overgegaan. Nadat spr. nog zijn principieels bezwaren tegen de ordening heeft uiteenge zet, komt de minister van Ëcon. Zaken, de heer Steenberghe aan het woord. Vergiffenis voor Tonningen. mr. Rost van Wat de critiek op de voorraadvorming be treft, ontkent de minister, dat de voorraden voedsel voor mensch en dier slecht zouden zijn. Spr. wil dan ook den heer Rost van Tonningen diens verwijten vergeven, wie 't Nat. Dagblad en het Agrarisch Nieuwsblad (orgaan van de nat. bond „Landbouw en Maatschappij red.) tot bron heeft, is niet voldoende ingelicht. Spr. is tegen een afzonderlijk de partement van landbouw en blijft er bij, dat Landbouw en Economische Zaken in één hand behooren te zijn. Spr. is bereid het belang van den landbouw te accentueeren. Spr. herhaalt, niet voornemens te zijn tot scheurplicht over te gaan. Plannen tot fa- briekmatigo verwerking van vlas zijn in onderzoek. De bloembollen. De bloembollen hebben 's ministers volle zorg. Als er een half millioen meer noodig is dan de nu toegevoegde f 3 millioen, zal spr. dié geven. De ztiivelpositie en baconpositie laten niet veel risico toe. De toestand is nu niet zeer overzichtelijk. Teeltbeperking hangt sa men met exportmogelijkheden en voeder- niogelijkheden. Spr. heeft een en ander in gedachten. Zoolang het spr. mogelijk is, zal lui naar behoorlijke belooning in den land bouw blijven streven. Geen fabelachtige pachtprijzen! Ten aanzien van de pachtprijzen, verklaar" de de minister, dat bij de vaststelling van de richtprijzen geen rekening zal worden gehouden met andere pachtprijzen, dan die op 31 September van dit jaar golden. Het is van het hoogste belang, dat de pachtprijzen niet fabelachtig hoog stijgen. Een warm hart voor den mid denstand. Spr. heeft een even warm hart voor den middenstand, inzonderheid den kleinen mid denstand, als de heer Vos. Het rapport over het klein- en grootbe drijf zal dezer dagen bij de adviseerende instanties komen. Aan andere opmerkingen zal spr. aandacht wijden Zoodra de oorlogs werkzaamheden het toelaten, b.v. de uitver- koopwet. Het ontwerp in zake markt- en straathandel zal binnenkort bij de adviesccJ leges worden ingezonden. Spr. kan thans niet ingrijpen inzake het cadeaustelsel. De minister waarschuwt er voorts tegen, de borlogsorganisatie te verwarren met de ordening. De laatste heeft haar waarde be wezen voor die organisatie. Toevoer van graan. In verhand met een vraag over oorlogs brood verklaarde de minister dat de toevoer van graan van overzee tot nog toe niet op groote moeilijkheden is gestuit, doch dat dé toestand niettemin precair blijft, daar wij van het buitenland afhankelijk zijn. Aan peulvruchten is er meer dan voldoen de. Nogmaals wijst minister Steenberghe er op, dat de moeilijkheden, die ons te wachten staan, grooter Zullen zijn lan in den vorigen oorlog. Dit mag whter geen reden zijn om den moeu te verliezen. Hij hoopt daarbij op volledige samenwerking tusschen re geering en volk. (Teekenen van in: stemming.) De heer van Lienden (s.d.) merkt op, dat het verlies, door vele kleine boeren en tuin ders geleden, nog niet hersteld is, het wordt tijd hiertoe over te gaan! Beplanting Wieringermeer. De heer ter Laan (s.d.) vraagt of het juist is, dat de bollenkweekers de helft van hun terreinen zullen moeten prijsgeven. Er lco- me een eind aan dezen menschonteerenden toestand. Hoe groot zal de beperking van de terrei nen van de boomkweekerijen zijn? Een rede lijke verdeeling kóme tot stand. Spr. denkt aan het beplanten van wegen in de Wieringermeer enz., om de afgenomen producten te gebrui ken. Tuinbouw. De heer Groen (r.k.) bepleit soepelheid bij het toepassen van de tuinbouwsteunregeling Het verschil tusschen minimumprijzen en vergoedingsprijzen is te groot. Spr. vraagt een regeling, waarbij de aardappelteler een behoorlijke opbrengst krijgt. De heer Wijnkoop (comtn.) dient een motie in, die zich uitspreekt voor een behoorlijke belooning van de kleine boeren. Slechts de heer Dieters (nsb.) en de communisten ondersteunen de mo tie, zoodat zij niet in behandeling kan komen. Mengvoeders. De heer Bierema (lib.) waardeert dat de menging van veevoeders onder deskundige leiding geschiedt. Maar de bron van bestaan voor vele kleine molenaars zal opdrogen. De organisatie werkt nog niet goed. De veevoe derfabrieken zijn met werkzaamheden over laden, de minister heeft er een soort winkel nering van gemaakt. De heer Dieters (nsb.) klaagt over de te lage waardeering der verschillende klassen van afgenomen granen. Ook spr. kómt op voor de belangen van de kleine molenaars. In de positie van den landarbeider moet een behoorlijke verbetering komen. De prijs van de industriemelk moet worden verhoogd. Minister Steenberghe maakt een aanvang met zijn antwoord en zal zijn rede heden middag voortzetten. Opbrengst ruim f 10 millioen boven de raming. In 10 maan den f 28 millioen meer dan was geraamd. De Rijksmiddelen brachten in Öcfóber f47.00 millioen op tegen f36.14 millioen in October 1938 en f 36.81 millioen als 1/12 der raming. In de eerste tien maanden van 1939 bedroegen de totale ontvangsten f396.22 millioen (v. j. f 366.69 millioen) bij f 368.10 millioen als 10/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was einde October in totaal f 129.33 millioen op kohier gebracht tegen f 115.65 einde October 1938. Bezwaren legen bestemming van de opcenten van 's Rijks belas ting. Verscheidene Eerste Kamerleden hebben in een nota over de voorgestelde belasting herziening hun bezwaren geuit tegen de re geling, dat op de gemeentefondsbelasting op centen zullen worden geheven ten bate van 's Rijks kas, hetgeen afwijkt van den nor malen gang van zakeh, volgens welken de opbrengst van deze heffing in beginsel voor de gemeenten is bestemd. Voorts betreurden de hier aan het woord zijnde leden, dat hetgeen bij dit wetsontwerp wordt voorgesteld niet verder reikt dan ter voorziening in het tekort op de Rijksbegroo- ting en niet mede strekt in het belang van de gemecntefinanciën. VERLIES VOOR KLEINE BOEREN EN TUINDERS NOG NIET HERSTELD. Nadat minister Steenberghe gistermiddag in de Tweede Kamer zijn antWoordrede had Uitgesproken (zie elders in dit blad), werd een aanvang gemaakt met de bespreking der begrooting van het Landbouwcrisisfonds 1040. Algemeen stemmen de sprekers in met de Uitbreiding, welke aan het landbouwonder wijs wordt gegeven. De heer Ebels (v.d.) bepleit een uitbrei ding op korten termijn van vele kleine land bouwbedrijf jes. Men zou onontgonnen grond ter beschikking van de kleine boeren kunnen stellen en stelselmatig steun verleenen Ver der bepleit spr. verkaveling van groote lan derijen. De heer Hilgenga (s.d.) dringt er op aan, dat de minister regelmatig overleg zal ple gen met de landarbeidersbonden inzake het loonvraagstuk en bepleit verder ambachts- onderwijs op bedrijfsboerderijen. Mengvoedervergunningen. De vrijz.-dem. afgevaardigde de heer Schilt- huis neemt het op vooi' de kleine molenaars en handelaren in veevoeder. Het aantal uit gestotenen van een hiehgvoêdervergunning is vrij groot. Spr. Vraagt de regeling op een an deren grondslag te baseeren. Nederïandsche kolonie brengt geld bijeen. Na een oproep van den Nederlandschcn ge zant, Jhr. Loudon, heeft de Nederïandsche kolonie te Parijs een bedrag van meer dan 000.000 franken bijeengebracht tot hulpver leening aan uit Noordoost Frankrijk ge ëvacueerde gezinnen, Woeste automobilist voor den rechter. De Rotterdamsche rechtbank heeft gis teren de behandeling voortgezet van de zaak tegen den 50-jarigen reiziger J. Th. S. uit Overschie, die in den nacht van 17 op 18 Mei, toen hij onder invloed van alcohol een auto bestuurde, getracht heeft een ma joor van de militaire politie omver te rij den en een agent, die bij hem op de tree plank sprong te verpletteren door dicht langs een transformatorhuisje te rijden. Er was een psychiatrisch rapport over hem in gewonnen, waarin de deskundige zeide, dat S. niet den opzet heeft gehad den agent te dooden. Wèl wist hij dat hij, wanneer hij dronken is, „rare dingen" deed. Het o.m. achtte een strenge straf zeer op zijn plaats en eischtc een jaar en drie maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte clementie. Uitspraak 28 November a.s. Amsterdammer zwaar gewond. Gisteravond om half zeven is op de Wete ringschans te Amsterdam ter hoogte van de brug voor het Rijksmuseum, een ernstig ver keersongeluk gebeurd, ten gevolge waarvan de veertigjarige Amsterdammer S. met zwa re verwondingen in het Binnen Gasthuis moest worden opgenomen. Van de zijde van de Spiegelgracht kwam een auto, die in de richting van het Leidsche plein reed. Deze moest uitwijken voor twee hem tegemoetkomende wielrijders. Bij deze manoeuvre slipte de auto, waarbij zij aan de linkerzijde van den weg terecht kwam, Waar twee auto's stonden geparkeerd. Deze Werden Dij de botsing ernstig beschadigd. Van de tegengestelde zijde kwam op dat oogenblik een wielrijder, die door de slip pende auto werd gegrepen en ernstige in wendige kneuzingen opliep. „Uitgavenpolitiek der regeering mag niet verhaald worden op re serves van het bedrijfsleven". Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vast stelling van hoofdstuk VII A (nationale Schuld) der Rijksbegrooting voor 1940 is het volgende ontleend: Eenige leden oefenden met betrekking tot het financieele beleid van het Vierd ekabinet Colijn critiek op de, huns inziens niet tijdige, consolidatie van de vlottende schuld. Wat aangaat den factor nationale schuld zouden deze leden gaarne vernemen, of de gewone aflossing van onze staatsschuld niet neerkomt op een verergering van onze schuldpositie. Lagere rentegevende leenin gen immers worden afgelost, en wij zijn ver plicht ze af te lossen, volgens de indertijd gestelde voorwaarden. De budgetaire positie van de schat kist echter is ongunstig en mitsdien geschiedt de bedoelde aflossing eigenlijk door het aangaan van nieu we leeningen. Deze nieuwe leenin gen nu mogen aanvankelijk Slechts vlottende schuld betreffen, ten slot te worden ze toch wederom geconso lideerd in leeningen op langen ter mijn, welke het rijk aangaat onder voorwaarden, bezwarender dan waaronder de afgeloste leeningen waren gesloten De leden, hier aan het woord, trokken dan ook in twijfel, of de indertijd bij dè jongste consOlidatieleeningen zoo toege juichte versnelde aflossing eigenlijk wel voordeel is. Een ainortiesatiekas daarentegen, zou naar hun meening, de aflossing niet slechts de thans reeds, doch ook de in de naaste toekomst verplichte kunnen „voe- Vertrek van Aankom* j, fterugnns) |Jodhp' 16 N°V' lBasra 16 N0v. Oehoe |Band. 16 Nov. Medan 16 vn, (terugreis) I 1 -N°v. den", terwijl ook door inkoop, op daarvoor gunstige momenten, van staatsobligatie, en aflossing en steun aan den koers 20), worden bereikt. Zij wenschten uitdrukking te geven aan de overtuiging, dat het ongerijmd moet \vor. den geacht, dat de Staat, die naar hun inzicht ons aller verzorger is, met naipe, en niet het minst in dezen tijd, noodgedwon gen tobt met „torenhooge" schuld, terwijl tal. rijke ondernemingen, die slechts kunnen l^ ven en zich kunnen bewegen dank zij dien Staat, beschikken over reserves, al dan niet ontstaan door niet uitgekeerde winst. De hierboven weergegeven opmerkingen vondert ten deele bij andere leden teg«n. spraak. Met name de gedachte, dat de Staat ons „aller verzorger" zou zijn, werd krachtig betwist, en het denkbeeld, dat de overheid haar geenszins altijd voorzichtige uitgavenpolitiek zou mo gen verhalen op de reserves van hen, dié hebben gerekend met slechte tij den in het bedrijfsleven, vond even min instemming. Ook het verwijt dat het voorlaatste kabinet niet tijdig tot consolidatie van vlottende schuld is overgegaan, mits, naar het oordeel der leden, hier aan het woord, voldoenden grond. Zij meenden te weten, dat alle voor bereidingen voor een consolidatie waren ge- troffen, toen de internationale toestand, maanden geleden, vrij plotseling de uitvoe ring van de desbetreffende plannen onmo gelijk maakte. voor door Defensie overgenomen kleeding. Het Tweede Kamerlid van Sleen heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld. Kan de minister mededeelen, of het waar is, dat de door defensie gestempelde en over genomen kleeding en schoeisel.in enkele af- deelingen aan de gemobiliseerden nog steeds niet zijn vergoed Wijl men voor de uitkeering blijkbaar nog op een nadere or der wacht? Is het den minister bekend, dat sommige commandanten de opvatting huldigen, dat de werkloozen, die in de periode van 11 April tot 29 Augustus ter vervanging van andere dienstplichtigen zijn opgeroepen, zelfs in het geval, dat hun kleederen en schoenen wèl van de voor overneming ver- eischte stempels zijn voorzien, voor be doelde vergoeding niet in aanmerking kun nen komen? Indien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, is dan een en ander mogelijk aan minder duidelijke instructies te wijten en, zoo ja, wil de minister dan bevorderen, dat klaarheid wordt gebracht en spoedig tot de uitbetaling wordt overge gaan? Tusschen de twee vormen van collectief bestaan, welke de we reld zich betwist, Sikorski spreekt aan noenmaal van buitenlandsche pers te Lon den. De buitenlandsche persvereenlging te Lon den heeft gisteren een noenmaal aangericht ter eere van generaal Sikorski, den Pool- schen minister-president, die bij deze gele genheid een rede heeft uitgesproken. Tragische gebeurtenissen, welke de ver woesting van mijn land hebben gebracht, zijn de oorzaak, dat ik. als hoofd van de nieuwe Poolsche regeering. uw bijeenkomst bijwoon, maar mijn aanwezigheid onder U, zoo vervolgde Sikorski, zou niets beteeke- nen, indien zij niet het bewijs was van den ontembaren tegenstand van het Poolsche volk. Uitweidende over de delicate taak van de internationale pers, zeide Sikorski o.a.: Het wordt meer en meer duidelijk voor eiken objectieven waarnemer dat wij gekomenzijn op een keerpunt van de geschiedenis, waar op de menschheid moet kiezen, tusschen de twee vormen van collectief bestaan, welke de wereld zich betwist, t.w. die waarvan het Britsche gemeenebest, het Fransehe rijk en de Vereenigde Staten van Amerika de his torische uitdrukking zijn en de andere, waarvan de bezetting van Oostenrijk en Tsjecho Slowakije en vervolgens de dubbele invasie van Polen ons het voorbeeld gege ven hebben. Het Poolsche leger hergroepeert zich in Engeland en in Frankrijk. Onze marine-een heden werken reeds met de Britsche marine samen. Over eenige maanden zullen Pool sche eenheden in de lucht en te land zich scharen bij de gelederen der geallieerden. Mijn persoonlijke meening is, dat deze oor log de grenzen der conflicten tusschen de volkeren te buiten gaat. De beginselen van recht en billijkheid voor de geheele mensch heid staan op het spel. Mijn vertrouwen en hoop in het lot Van solidariteit der weste lijke democratieën is niet beschaamd En-met dos te meer overtuiging geloof ik daarom aan de overwinning van Groot-Brittannië, Frankrijk en Polen. Die overwinning moet de triomf worden van gerechtigheid en recht. Twee Duitsche vliegtuigen zijn gistennor gen verschenen boven Belgisch grondgebied in de buurt van Luik. Belgische jachtvlieg tuigen hebben öe Duitschers tot den terug keer genoodzaakt. REPATRIEERING UIT ESTLAND ZOO GOED ALS VOLTOOID. Het Kraft durch Freude-schip „Siërra Cor- doba" is gisteravond met 318 passagiers aan boord als laatste repatrieeringschip uit de haven van Tallinn (Estland) vertrokken. Er staan nu nog slechts transporten op het program voor de Duitschers, die uitstel heb ben gekregen voor liquidatie van zaken, ondernemingen, etc. Kan dus de repatri- eei'ing der Estlandsche Duitschers als vol tooid worden beschouwd, die der Letland- sche Duitschers is in vollen gang. Men is te Bromberg reeds bezig de teruggekeerden zoo snel mogelijk aan werk te helpen. Handwerklieden en arbeiders kunnen het eerst geplaatst worden, terwijl bij de aca demische beroepen de dokters het eerst eea positie krijgen. Andere inteliectUeëlèii moe ten nog een korten cursus volgen. Bevolkingsru.il tusschen Rusland en Littauen. Volgens een telegram uit Berlijn worden een duizendtal Littauers geëvacueerd uit hét door de Sovjets bezette Poolsche gebied en naar Wilna gebracht. In ruil daarvoor worden Wit-Bussen uit Wilna overgebracht naar het Sovjetgebied. :."t DE RUSSISCHE OPMARSCH NAAR DE MIDDELLANDSCHE ZEE EEN KRACHTIG HALT TOEGEROEPEN. Francesco Coppola waarschuwt in het blad „Gazetta del Popoio", dat te Turijn ver schijnt, dat Italië de Russische penetratie naar de üonauvallei en den Balkan tot de Middellandsche Zee zal tegenhouden. De deur voor deze penetratie werd, zoo zegt genoemde correspondent, volgens U. P-. door Engeland en Frankrijk geopend. Het blad voegt eraan toe, dat Rusland zijn programma van wereldrevolutie niet heeft opgegeven en daarom een wereldoorlog wenscht teneinde dit programma in practijk te brengen. „De deur naar het Westen is voor Rus land, zonder bloed vergoten te hebben, ges opend. De Russische overheersching heeft de Karpaten bereikt, domineert over de Bal tische staten en bedreigt door den Balkan Via de Zwarte Zee de Middellandsche Zee. "Terwijl zij het doet. voorkomen alsof de sovjet-republiek den Europeeschen oorlog verwenscht dien Rusland echter aanhitst smeedt dit land plannen voor een alge- meene revolutie voor de catastrophe van Europa. Engeland en Frankrijk hielpen Rusland. „Wie opende de deur hiervoor?" zoo gaat het blad verder. Engeland en Frankrijk durven Duitsehland te verwijten, maar het waren juist Engeland en Frankrijk die in verscheiden opzichten de bolsjewistische po litiek gevolgd hebben. Het blad verwijt de zen landen de Russen geholpen te hebben in den strijd op Spaanschon bodem tegen Fran co en Italië en dat zij vier maanden lan? getracht hebben om Stalin's hulp te verkrij gen om Duitsehland te omsingelen. Het is aan de blindheid, waarmede Enge land en Frankrijk geslagen waren te wijten, 'lat dit land vandaag niet hun bondgenoot, maar die van het machtige Duitsehland is- Het blad eindigt met te zeggen, dat Ita- hö's positie als altijd zeer duidelijk is. Ita lië zal nooit toestaan, dat het bolsjewisme over de Karpaten in de Donauvallei en via den Balkan naar de Middellandsche Zee zal doordringen. REDDINGSGORDEL VERLOREN. De stoomtrawler „Gerberdina Joh at) na. IJm. 38, heeft gemeld, dat een reddinggordel gemerkt „IJm. 38" overhoord is geslagen. Het vinden van dezen reddinggordel be hoeft geen ongerustheid te wekken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2