Raad Anna Paulowna Hel Jee" van de evacuatie Engelsch stoomschip naar de diepte N.S.B =er kreeg tik met sabel Ernstig ongeval te Limmen Het huidige program der S*D*A.P* Naar de Ven Staten van Europa Marktberichten Nederland en Vaticaan De oorlog ter zee Slechts derde klasse passagiers Uaet&al De Raad vergaderde gistermiddag onder presidium van burgemeester mr. M. Th. Mijnlieff. Secretaris de heer C. Keijzer. Afwezig is de heer Kuiken met bericht van verhindering. De notulen der vorige vergadering wor den conform vastgesteld. Van de INGEKOMEN STUKKEN noemen wij de mededeelingen van Ged. Staten, dat geen bezwaar bestaat tot het stichten van een nieuwe openbare school te Brgezand, geen bezwaar tegen de ge raamde uitgave van een nieuwe brand spuit en dat in de plaats van den heer Doets als secretarie-ambtenaar is benoemd de heer P. Boll van Medemblik. De heer Kloosterman vraagt of nu over gegaan wordt tot bouw van de school. Voorzitter antwoordt bevestigend. Reeds is den architect opdracht gegeven de de tails uit te werken. De begrootingscijfers zullen wel eenigszins hooger zijn. Voorzitter wil na aanbesteding den raad direct de resultaten medeeelen. De raad kan dan beslissen, of ondanks de verhoo ging van de bouwsom toch moet worden doorgegaan. De heer Hooimeijer vreest dat 't geraam de bedrag brandspuit ook wel anders zal worden. Voorzitter: We hadden een vaste offerte, de leverancier heeft de strop, hij heeft zich in alle mogelijke bochten gewrongen. AKKERBOUWVOORSCHOT. Voorgesteld wordt om het aan den heer A. Liefhebber verleende akkerbouwvoor- schot af te wikkelen. Voorzitter deelt mede dat het Prov. Be stuur tot afwikkeling is overgegaan dus de raad moet wel mee. Op een vraag van den heer Dekker zegt voorzitter dat de strop v">or de gemeente f 150.is plus rente. NIET NA TIENEN TAPPEN. Voorgesteld wordt afwijzend te beschik ken op een verzoek van den Ned. Bond van Hotelhouders enz. te Schagen om de poli tieverordening zoodanig te wijzigen, dat de cafés op Zaterdag en Zondag bun zaken tot 11 uur 's avonds mogen openhouden. Voorzitter: „Is de heer Waiboer het daar persoonlijk mee eens, of teekende U het adres alleen ambtelijk als bestuurslid? De heer Waiboer: „Ik ben 't er mee eens, 10 uur is te vroeg. Voorzitter: Vorige vergadering was u 't met de politieverordening eens. De. heer Waiboer: Jawel, maar de jongelui voelen er niets voor en gaan per taxie naar Den Helder. Na elf uur is het de moeite niet meer! Voorzitter wijst op den staat van beleg. We kunnen wel besluiten, maar de militaire autoriteiten kunnen er tegen zijn. Hoofdbe zwaar blijft het gebrek aan politiemannen. Hoe later op den avond, hoe meer alcohol. De here Kloosterman vindt dat de men- schen die om 10 uur naar huis gaan, hun beurs voller en hun verstand helderder houden. Het voorstel van B. en W., afwijzend te beschikken, wordt met 6-4 stemmen aange nomen. De katholieken en de heer Wai boer stemden tegen. NOG GEEN PARAGRAFEN GENOEG. De politieverordening, geheel herzien in verband met enkele opmerkingen van Ged. Staten, wordt opnieuw vastgesteld. MANNEN, DIE LEVENS VERBINDEN. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de vacature Doets wordt benoemd de heer K. Keuris Azn. De heer Lubbert stond nr. twee. De nieuwe ambtenaar was te jong. Op den heer Keuris waren uitgebracht negen stem men, een blanco. UITBREIDINGSPLAN. Het uitbreidingsplan met bebouwings voorschriften voor de Kleinesluis wordt aan de orde gesteld. Een bezwaarschrift hiertegen is door Dijkgraaf en Heemraden ingediend. We gaan herkauwen zegt voorz., als dit punt aan de orde komt. Ged. Staten blijken o.a. bezwaren te hebben tegen achter en voorgevel rooilijn bij de Molenkolk, de voor gevel rooilijn mag niet aan de zijde der Boe renleenbank zijn. Veel verandert er niet van, meent voorzitter, het huis van den heer Keizer blijft staan. Weth. Keuris: Alleen weet hij niet meer wat voor en achter is! Aan de zijde waar o.a. de heer Rezelman woont, moet open bebouwing zijn. Men is van oordeel dat over de opmerkin gen van Ged. Staten weinig te praten valt, de meeste zaken zijn van formeelen aard.' Het bezwaarschrift van den polder. licht de heer Rezelman nader toe. In de eerste plaats zijn de vorige dijk graaf en de heer Wiecher Bruin 't nimmer eens geweest over de vraag of de Molenkolk eigenlijk wel in het plan kan worden opge nomen, de eerste meende van niet, de twee de meende van wel. Spr. vraagt voorzitter nu eens uitspraak te doen. Voorzitter acht zich niet bevoegd. Persoonlijk heeft de heer Rezelman tegen de vaste begrenzing der perceelen en tegen de al te groote ophooging der terreinen. Zoo als dit wordt voorgesteld is het onpractisch, onnoodig en duur, als de plannen van den polder worden uit gevoerd kan een paar duizend gulden wor den bespaard. Voorzitter meent, dat men als leeken op gevaarlijk terrein komt, door weer in een zaak te roeren, welke door deskundigen al lang is opgelost. Na een lange gedachtenwisseling laat de heer Rezelman zich overtuigen dat B. en W. de bepalingen soepel zullen toepassen. Het gewijzigde uitbreidingsplan wordt dan aan genomen. DE BRANDWEER ONDERDAK. Voorgesteld wordt om de overdekte speelplaats bij School I te verbouwen tot tot brandweergarage. Niemand heeft iets tegen de begrooting van f 850,zoodat conform besloten wordt. VERGOEDINGEN BIJZONDERE SCHOLEN Op grond van art. 101 der L.O. wet wor den de vergoedingen vastgesteld over 1938 ten behoeve van de bijzondere scholen. Voor de R.K. School te Anna Paulowna f1848.voor die te Breezand f2098.25, voor de Chr. school f 1320.55. VERVOLGONDERWIJS. Benoemd worden enkele leerkrachten voor het vervolgonderwijs cursus 1939/1940. Het zijn de dames en heeren Noorman, de Veer, Hoveling, Kater, van Dijk, de Wilde Zelvelder, Hazeloop en Blok. ZORG VOOR MEESTERS OUDEN DAG. De pensioensgrondslag van den heer P. R. H. Noorman, hoofd der O. L. School I wordt vastgesteld. Het bedrag is f2023. BEGROOTING 1939. De begrooting 1939 wordt op enkele pun ten gewijzigd. BEGROOTING 1940. De begrooting 1940 wordt aangeboden. Zij sluit in den gewonen dienst in ont vangsten en uitgaven tot een bedrag van f 278.581.01, saldo nihil en een geraamd on voorzien van f 2665.57, de kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 181.153.80 met een nadeelig saldo van f 2899.32. Voorzitter constateert dat de ge meente finantieel gezond is, komen er geen groote schokken, kan men den toestand rustig onder oogen. zien. Op derving van inkomsten moet in dezen onzekeren tijd na tuurlijk steeds gerekend worden. BIJ VERPLAATSING ZAL 'T DORPS. OF STADSVERBAND BEWAARD BLIJVEN. In welke gevallen zal tot evacuatie der burgerbevolking worden overgegaan? Deze vraag heeft de heer mr. H. W. J. Mulder, voorzitter van de commissie van voorberei ding. in een interview met de Msb. beant woord. Vier gevallen. Vooreerst het geval, dat het militair ge zag overgaat tot inundatie van terreinen in verband met de verdediging van ons land. Vervolgens beloopen de kans van geëva cueerd te worden de bewoners van die ge bieden welke in de vuurlinies van bepaal de stellingen liggen. Een derde geval van evacuatie is denk baar wanneer ons land in oorlog zou ko men en de bevolking bij nadering van vreemde troepen in paniekstemming op de vlucht zou slaan. Of en waar dergelijke ont ruimingen zich zullen voordoen is uiteraard te voren niet te zeggen, zoodat daarvoor ook niet te voren voorzieningen zijn te treffen. De regeering wenscht uitdrukke lijk, dat buiten de door haar voorbe reide evacuaties de bevolking blijft waar zij is. Komt 't toch tot derge lijke paniekvlurhten, dan zal. voor zoover het mogelijk is, de vluchtende bevolking zoo goed mogelijk ergens tijdelijk worden ondergebracht en bij de eerste de beste gelegenheid weer naar haar woonplaatsen worden teruggezonden. De bevolking, die eigenmachtig op de vlucht slaat, stelt zich bloot aan gevaren, die in het algemeen veel grooter zijn dan wanneer zij eventueel strijdende le gers over zich heen laat gaan Er kan dan ook tegen deze eigenmachtige ontruimingen niet met genoeg klem gewaar schuwd woiden. De vierde groep van evacuaties is die, waartoe kan worden overgegaan in verband met luchtgevaar. Is het verplicht? Is men verplicht te evacueeren? De Wet op den Staat van Oorlog en Beleg kent gevallen, waarin het militair gezag be voegd is de bevolking het verblijf in bepaal de gebieden te ontzeggen. Voor zoover van die bevoegdheid geen gebruik wordt ge maakt, staat het de bevolking vrij bij even- tueele evacuatie in het te ontruimen gebied te blijven. Wie echter achterblijft, doet dit geheel op eigen risico. Vertrek op eigen gelegenheid en collectieve verplaatsing. Mag men als men in een te inundeeren of gevaarlijk gebied woont, ook te voren naar familie of kennissen op veiliger plaats vertrekken, of is men verplicht de evacuatie af te wachten en zich te vestigen in de daar voor aangewezen plaats? Vertrek op eigen gelegenheid is toegela ten geworden bij de kleine evacuaties, wel ke in de laatste maanden bij wijze van proef zijn ingesteld. Bij ontruimingen op groote schaal zal vertrek op eigen gelegenheid ver moedelijk wel niet meer mogelijk zijn. De bevolking zal zooveel mogelijk collectief verplaatst worden, zoodal het dorps- en voor zooveel mogelijk ook het stadsverband bewaard blijft Daarom ligt het in de bedoeling dat de bevolking ook zooveel moge lijk haar eigen predikanten, pastoors geneesheeren, onderwijzers, enz. bij zich houdt. Ten aanzien van de politie, de gemeente ambtenaren enz. zal zooveel als dit mogelijl is, dezelfde gedragslijn worden gevolgd. Wat de huisvesting betreft, zal waarschijn lijk met inkwartiering in gezinnen kunnen worden volstaan. Auto met militairen botst op trailer. Eén doode, drie gewon den. Gisteravond is een personenauto, waarin vier soldaten zaten, die op weg waren van RONDVRAAG. De heer Schraa wilde dat het PAV.B. eens opschoot met de watervoorziening van de onrendabele gebieden. Voorzitter zal nog een schrijven. Den heer Dekker wordt toegezegd dat men zich tot den minister zal wenden om toeslag voor de kleine tuinders volgens de bekende regeling. Dezelfde spreker heeft zich verwonderd over de toepassing der z.g. vestigingsbepa lingen voor hen die, sinds kort woonachtig, werkloos worden. Spr. kent een geval waar in geen rekening is gehouden met de minis- terieele circulaire, waarin op soepelheid werd aangedrongen. Voorzitter antwoordt, dat bedoeld geval reeds in onderzoek is. De heer Waiboer krijgt noodgedwongen nul op request, als hij vraagt te Ewijck- sluis een depot te vestigen voor afhalen van distributiebonnen. De secretariebezetting is te klein om daarvoor personeel af te staan. Wie het onderste uit de kan wil hebben De heer Op 't Veld vraagt, waarom de kolenleverantie voor het raadhuis niet aan den laagsten inschrijver uit de plaats is ge gund. Voorzitter: Waarom niet? Hij was guldens boven de geldende handelsprijzen en later nog twee kwartjes. De heeren Kloosterman en Strooker kla gen erover, dat het overgeschoten eten van de militairen slecht wordt verdeeld. De heer Dekker: Het is een schooljongens- sport, wie 't meeste eten krijgt. Na eenige discussie wordt besloten dat de armbesturen en arbeidersorganisaties B. en W. namen van gegadigden zullen doorge ven. Het college zal dan in overleg met den commandant afhaalformulieren afgeven. Om vijf uur wordt de openbare zitting ge sloten en gaat de raad in comité. Alkmaar naar Beverwijk op een stilstaande trailer gereden. De gehuwde militair Kla ver uit Beverwijk werd gedood, de drie an deren zijn zwaar gewond naar 't ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De totaal vernielde auto is in beslag genomen. „Humanistische beschouwingen inplaats van het historische ma terialisme". In het zoo juist verschenen voorloopig verslag van' de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting voor 1940 lezen wij het volgende: Ettelijke leden maakten inzonderheid be zwaar tegen de opneming in het kabinet van ministers die lid zijn van de S.D.A.P. Deze leden nu hadden zich afgevraagd, waaruit blijkt, dat de S.D.A.P. de leerstellin gen van het historisch materialisme en van den klassenstrijd niet langer aanvaardt. Andere leden verklaarden niet zóó afwij zend te staan tegenover de opneming van ie den der S.D.A.P in een kabinet. Aanvaller een schip van 10.000 ton, wellicht een koopvaarder. DE „LEANDER" TRACHTTE VOOR RUSSISCH DOOR TE GAAN. Het bureau van den Britsche ma rinestaf deelde gisteravond mede, dat het Britsche stoomschip „Scala- Shell" (706 ton) door een Duitschen aanvaller tot zinken is gebracht in de Portugeesche territoriale wateren ter hoogte van Zabora, ongeveer 300 k.m. ten Noordoosten van Lourenco- Marques (Zuid Afrika). Over de indentiteit van den aanvaller zijn geen nauwkeurige inlichtingen beschik baar, maar volgens berichten uit Durban was het een schip van onge veer 10.000 ton, wellicht een gewa pende koopvaarder. Volgens nadere berichten zou het hier niet gaan om de „Scala Shell" maar om de „Africa Shell." De „Leander" voerde de Sovjet vlag. Wat betrfet de „Leander", het Duit- sche stoomschip, dat zooals wij gis teren meldden, als prijs een haven van W.-Engeland is binnengebracht meldt U. P., dat het schip blijkbaar trachtte door te gaan voor een Rus sisch schip. Op de schepswanden waren de letters „U.S.S.R." geschilderd en het voerde de vlag van de Sovjet Unie. Naar verluidt hebben de leden van de be manning den kapitein van de „Leander" ge slagen, toen hij wilde trachten het schip tot zinken te brengen, teneinde te voorkomen dat het in Britsche handen viel. De kapitein bevindt zich thans aan boord van^een Britsch oorlogsschip. Dé bemanning van de Leander vertelde voorts nog, dat tusschen de vijftig en zes tig Duitsche schepen nog in de haven van Vigo liggen. Duitsch vliegtuig op zee neerge komen. Een Duitsch vliegtuig, dat op 11 Novem ber boven Duinkerken heeft gevlogen, heeft daarbij ernstige beschadigingen opgeloopen als gevolg van de actie van de luchtdoelar tillerie. Volgens de „Grand Echo du Nord" is dit vliegtuig op zee neergekomen. De eer ste bestuurder is verdronken, terwijl de drie andere inzittenden van het toestel door een vrachtboot zouden zijn opgepikt. Reynavd ontwikkelt het denk beeld der stichting van een Eu- ropeeschen Statenbond. die door een aantal N.S.B.ers in een hoek zou zijn gedreven en met riemen gesla?em Ja, meende getuige. „Ze begonnen steenen te gooien en m'n broer werd door B. geslagen met een riem. En hadden jullie geen riemen? vroe» de president. Getuige: Neen, wij mn broer en ik niet Pres.: U moet oppassen, er zijn eenie„ getuigen die vertellen, dat jullie wel hp men hadden. Jullie drongen B. met vijf oj zes man in een hoek Getuige: Ik was alleen met. B. bezig. Getuige vertelt dan, dat hij plotselin» een slag op den schouder kieeg en daarna een slag met den sabel tegen den buik. Pres.: U zakte toen in elkaar. Was dat niet een beetje comedie? Getuige: Neen, ik was bewusteloos. Pres.: Misschien heeft uw geheugen er wel door geleden. U bent veertien dagen in het ziekenhuis geweest en vlak daarna wilde u met de Vierdaagsche meedoen! Dat is toch een krachtprestatie De broer van den mishandelde, eveneens N.S.B.-er, woont thans in Duitschland. Ook hij is bij het relletje aanwezig geweest en nu overgekomen om zijn verklaringen af te leggen. Getuige verklaart o.a., dat zijn broer tfoor B. werd geslagen met een riem. Gummiestok of sabel? Een collega van verdachte, die geholpen had om de vechtpartij te beëindigen, ver- klaart, dat verdachte met getrokken sabel voorop liep. Zelf had getuige zijn gummi- stok getrokken. Raadsheer mr. Canes: Vond u het trek ken van den sabel gerechtvaardigd? Getuige kon dit niet zeggen. Zelf had hij zijn gummistok getrokken, omdat dat vlug- ger gaat. Over het algemeen wordt eerst de gummistok getrokken. Een tweede agent-getuige had met zeker heid gezien, dat er door de N.S.B.-ers met riemen werd geslagen. Er moest onmiddellijk krachtig worden opgetreden en welk wapen men gebruikt, hangt af van de omstandigheden. Twee andere agenten achtten het gebruik van sabel gerechtvaardigd. Requisitoir, Het woord is vervolgans aan den procu reur-generaal, die opmerkt dat we hier met een grensgeval te doen hebben. Uit niets is echter gebleken, dat verd. een te krachtig middel heeft gebruikt. In tegenstelling met de rechtbank is spr. van oordeel, dat verdachte zich niet aan mishande ling heeft schuldig gemaakt, zoodat spr. vrijspraak requireerde. De verdediger dringt eveneens op vrij spraak aan. De Rotterdammet Duitsche emigranten naar Amerika. De vraag naar passagiersruimte voor Ame rika houdt nog immer aan, al komt dm thans van een andere categorie menschea dan onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog. Thans zijn het in hoofdzaak Duit sche emigranten, die naar Amerika willen, maar die zooals te begrijpen is moei lijk een overtocht kunnen bekostigen, van daar dan ook, dat in hoofdzaak naar derde klasse passage wordt gevraagd. In verband daarmede heeft de directie van de Holland Amerika Lijn besloten, de „Rotterdam" uit sluitend voor derde klas passagiers te laten varen, het schip is reeds zoo goed als volge boekt. NASLEEP SCHAGEN I—HELDER II. Door den K.N.V.B. werd besloten aan J. Klant te Schagen, met ingang van 15 No vember 1939 tot 1 Januari 1941 den toegang tot het Schagen-terrein te verbieden, zulks wegens „zijn orde-verstoring bij den 29 Oc- tober 1939 gespeelden wedstrijd Schagen I— Helder II. W1ERINGEN BIJNA GESTIKT. Het vijfjarig zoontje van den heer K. uit de Beltstraat alhier, slikte een te groot stuk peer in, waardoor zijn slokdarm ver stopte. Plaatselijke geneeskundige hulp mocht niet baten, zoodat' de kleine in allerijl naar Dr. Bruins in Alkmaar werd vervoerd, al waar hij van 't gevaarlijke stuk werd be vrijd. GESLAAGD. Voor 't diploma „Handelskennis" (volle dig) afgenomen te Hoorn slaagde onze plaatsgenooten de dames G. Klaver en M. Kort en de heeren: K. Kaptein Joz.z., S. Lont Gz. en P. Lont Pz. Allen waren leerlingen van den heer J. P. Geerts. Zoowel voor leerlingen als leer- aar een mooi succes! HELDERSCHE EIERVEILING, 16 Nov. Aangevoerd: 15500 kipeieren: 4851 Kg. 44.60, 52—54 Kg. 4i.90, 5557 Kg. 4.89— 5, 5860 Kg. 5.606.61—63 Kg. 5.606.30, 6467 Kg. 4.806.60. 400 eendeieren 3. per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 16 Nov. Aangevoerd 25.000 kipeieren: 5.506, klei ne 4.305 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 17 Nov. Aanvoer: 1100 Kg. aardappelen: Souvenir 2.20, 7400 Kg. uien 3.10, driel. 1.90, grove 3.20, 3600 Kg. peen 1.601.80, kleine l-ó0- 650 Kg. kroten 2.10, 11900 Kg. roode kool 2.302.40, 29300 Kg. wite kool 11-30, 1266 Kg. groene kool 2.10, 1400 Kg. gele kool 21° 27600 Kg. D. witte kool 1.60, 3200 si andij vie 0.80—1.40. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Nov. Aanvoeor 300 kg. aardappelen: Bevel. 2.20, Eigenh. 2.10, 1450 Kg. uien 2.90—3.20. drie}. 1.90, grove 3—3.10. gele nep 5.20, 70 Kg. sny- boonen 20.90—21. 500 Kg. kroten 2.40, 2600 Kg. roode kool 2.30—2.60, 19700 Kg gele kool 2.10—2.20. 9700 Kg. D. witte kool 1.6O-1.90, 600 Kg. Savoyekool 2.60, andijvie 0.601-<0. 80 Okg. druiven: Alicant 13.70—21 Franken- thalers 25.20—28.30. De machtiging van den Partij raad. Evenals in de Tweede Kamer was geschied werd ten slotte ook in deze Kamer afkeu ring er over uitgesproken, dat de sociaal democratische ministers, alvorens tot het kabinet toe te treden, machtiging hadden gevraagd van den partijraad der S.D.A.P., hetgeei in strijd werd geacht met de onaf hankelijkheid. welke den drager van het ministerambt dient te kenmerken. Vorenstaande opmerkingen ondervonden van verschillende zijden tegenspraak. Vele leden waren van meening, dat de heer de Geer door de benoeming van een tweetal soc. dem. ministers aan zijn land een uitnemenden dienst heeft bewezen. Enkele leden vestigden er de aandacht op, dat in het tegenwoordige program der S.D. A.P. het woord „klassenstrijd" niet meer voorkomt en dat in die partij thans opvat tingen heerschen, die met het historische materialisme als levensbeschouwing niet meer zijn te rijmen. In het centrum van de beschouwingswijze der S.D.A.P. staan tegen woordig humanistische beschouwingen. Op herstel van het gezantschap aangedrongen. Vele Eerste Kamerleden betuigden warme instemming met het nobele vredesinitiatief van de Koningin en van den Koning der Bel gen op 7 November 1.1. genomen, aldus het Voorloopig Verslag omtrent de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting 1940. Zij verklaarden, zich met het door de regeering gevoerde buitenlandsche beleid alleszins te kunnen vereenigen en prezen hoogelijk de wijze, waarop de regeering van haar internationaal politieke streven jegens onderschei dene vreemde mogendheden heeft ge tuigd, waar zij zulks gewenscht acht te. Ten zeerste werd betreurd, dat verschil lende persuitingen ten onzent niet steeds in overeenstemming zijn met het streven der regeering, een strikte onzijdigheid in acht te nemen, daar menige uiting soms de ver denking wekt, als zoude het der regeering met het door haar voorgestane en zoo kloek gevoerde beleid geen ernst zijn. Aangedrongen werd op herstel van het Nederlandsche gezantschap bij het Vaticaan, aangezien dit als vre- descentrum in het huidige tijdsge wricht van de grootste beteekenis moet worden geacht. VOORZITTER ZUIDERZEERAAD. Bij K.B. is aangewezen als voorzitter van den Zuiderzeeraad jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jende, oud-minister van Water staat, thans lid en ondervoorzitter van dien raad. Nu het bezoek van den Franschen minister van financiën, Paul Rey- naud, aan Londen is geëindigd, wordt, volgens U.P. in het Hsbl.. bin nenkort een belangrijke verklaring inzake de BritschFransche econo mische samenwerking verwacht. Reynauds denkbeelden, zooals hij ze in Londen heeft uiteengezet, zouden niets meer of' minder beoogen dan een economi sche federatie tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk als eerste stap in de richting van het stichten der Vereenigde Staten van Europa. Een stoutmoedig stelsel. Naar wordt verklaard zou Reynaud heb ben gesproken over de voorbereiding van een Britsch—Fransche tolunie, een gemeen schappelijk muntstelsel voor de beide lan den en het vereenigen van de uitgebreide economische bronnen der twee naties. Toegegeven wordt, dat de moeilijkheden op den weg naar zulk een stoutmoedig stel sel groot zullen zijn. De betrekkelijk lage levensstandaard in Frankrijk en de lagere loonen aldaar zouden kunnen leiden tot een enorme Fransche dumping op de Britsche markten indien zou worden gepoogd een tol unie in het leven te roepen. Men wijst er op dat dergelijke problemen maken, dat de idee van een Britsch-Fran- sche economische federatie, volgens de Brit sche deskundigen, langdurig en nauwkeurig zal moeten worden bestudeerd. De aanstaande aankondiging zal naar alle waarschijnlijkheid handelen over 'n aantal vastomlijnde maatregelen op het gebied van economische samenwerking, echter op een veel smallere, alhoewel beteekenisvolle ba sis. Reynauds plannen tot het vormen van een federatie worden te Londen, hoewel men ze zeer ernstig opneemt, beschouwd als een vraagstuk van langen duur. VRIJSPRAAK GEëlSCHT TEGEN DEN POLITIE AGENT. Gisteren stond in hooger beroep voor het Amsterdamsche gerechts hof een politie-agent terecht, die er van beschuldigd was, een N.S.B.-er bij een relletje in de Wolvenstraat mishandeld te hebben. De aankla ger, de 26-jarige Lucas Burger, had met het plat van den sabel een paar tikken gehad. De rechtbank had verdachte vrijgesproken, omdat diens gedrag gerechtvaardigd werd geacht. N.S.B.-ers, die met „Volk en Vaderland" ■olporteerden, werden op een Junidag door ■iolitieke tegenstanders achtervolgd. Pres. tot getuige Burger: Was Belwinkel bij de achtervolging? (Belwinkel is de man,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6