WM GIWIINI 0>I LVERUÜRRfïllNG RU8SWOORDRAAD k, pretnhbfurtttï J preölhbpumn De Vries» Alkmaar 'n Garantie voor kwaliteit. „Midnight" dwaasheid in haar charmantsten vorm Uitsluitend solied werk Adolf Menjou en de Ritz Brothers Scheepvaartberichten IJsclub „Oost" Ingekomen personen Aparte WINTERJASSEN en TWEEDJASSEN Tel. 433 Spoorstr. 105 Burgerlijke Stand van Texel Mond- en Klauwzeer Vertrokken personen Wallace Beery, die de hoofdrol speelt in de film „Razzia in New-York", welke deze week in het Tivoli- theater draait. ü"uf-o-Ü-tdeaieA Razzia in New York Vele jaren geleden, voordat Jozef von Stern berg zijn Marlène Dietrich-films maakte, re gisseerde hij, pas uit Europa gekomen, George Bancroft in „Underworld": een film vol rustig, intens menschelijk drama, een scherpe en toch fijn uitgewerkte analyse van de onderste la gen der New-Yorksche samenleving. Tot dit soort volksdrama, gezien door de spiedende oogen van den duivelskunstenaar, die Jozef von Sternberg is, keerde hij terug met „Razzia in New-York". En thans had hij de beschikking over dat pracht materiaal, dankbaar deeg in de handen van den filmi- schen pottenbakker Wallace Beery. Het gegeven is eenvoudig, boeiend en... in de wereldstad New-York gansch niet onwaar schijnlijk. Meermalen trof ons een krantenbe richt, dat de vader, plichtsgetrouw politieman, gedwongen was zelf de achtervolging van een tot misdaad vervallen zoon ter hand te nemen. Het knappe nu van de film „Razzia in New- York" is, dat zij niet uitsluitend het gelijk plaatst aan den kant van het recht, noch ook uitsluitend het ongeluk aan den kant der wetsverzakers. De jonge, aankomende zoon van politie-ser- geant Madden is 'n ambitieus, driftig heerschap, dat zich maar moeilijk schikt in het gareel van de New-Yorksche politie-opleiding, waar toe zijn ouden heer hem met vaderlijke trots voorbestemde. Wat er toen gebeurde, is meer noodlot, althans een samenloop van omstan digheden, dan eigen schuld. De dienstrevolver, die hem ter handhaving van het recht gegeven was, misbruikte de jongeman tegen degenen, die weinig gevoel hadden voor zijn ongedisci- plineerden opbruischenden geest. Achtervolgd en opgejaagd, ingesloten door een cordon van de mannen der wet, onder aanvoering van zijn ongewapenden en in burger gekleeden, smar telijk zijn plicht gehoorzamenden vader, valt de jongen tenslotte door de kogels van zijn ex-collega's. Het is een prachtige kans voor den jongen, hard en verbeten spelenden acteur Alan Curtis, deze „slechte" rol. Het drama is volledig aan de zijde van den vader. En wellicht nimmer speelde Wallace Beery met zijn goedig, diep-gegroefd gelaat een zoo menschêlijk breed opgezette, van tref- fenden humor tot aangrijpende tragiek afwis selende rol. Een derde figuur, een ontdekking van de Metro, is het jonge Iersche meisje, ge speeld door Laraine Day. Men merkt von Sternberg's vaste hand en treffende détails in bijna elk beeld, elke spanning, elke scène en elk décor, dat de juiste sfeer heeft van New-York der ar men, de stad, die men wel eens de „sym- phonie der zes millioenen" noemt en waar van deze luttele levens, ten voeten uit geschetst, niettemin even typeerend zijn als de millionnairs der Fifth Avenue en de revue-girls van Forty-second Street. Riafcto-tPieate'i Het verhaal, hetwelk men in de film „Mid- night" voorgezet krijgt, laat zich op geen enkele wijze her-vertellen. Probeerde men dit toch, dan zou er niets overblijven dan een in houdsloos relaas van dwaze en zinlooze frag menten, een in geen enkel opzicht interessant gegeven, een onderwerp voorts, dat men reeds in tientallen films heeft kunnen zien. Maar dit verhaal is niet geschreven om na te vertellen. Het werd geschreven om te ver filmen en de film, die is geworden tot een uitbundig satyre, een feest voor geest en zin nen, een fijne comedie, een brillant en spran- VEEL BESPROKEN Daar staat het gunstig besproken café van den Heider Spoorstr. 9 't is ,,de Toelast" alles prima. kelend vuurwerk van dialoog, voortreffelijk spel en intrique. Zóó is deze film „Midnight". Er komt aan een der Parijsche stations een meisje aan: het eenige wat zij bezit is een voortreffelijk passende avondjapon, precies uitgerekend het eenige dat zij overhield na een kortstondig bezoek aan 's werelds pokerhol Monte Carlo. Dit meisje, gespeeld door Claudette Colbert, weet wat zij wil. Zij is niet van zins de ver geten chorus girl te blijven of het zooveelste rangs danseresje van een music hall. Zij wil vooruit! Zij wil iets van haar leven maken, en wordt daarin geholpen door een bijzonder charmante optreden en een ongeëvenaard ge voel voor het zich aanpassen aan de proble men, die zich nu eenmaal ieder oogenblik in haar merkwaardig leven plegen voor te doen. Dat meisje met die eene avondjapon vindt een chauffeur, beschikkend over een legenda- rischen naam. Den naam van den hoogsten Hongaarschen adel. Hij neemt haar mee, maar ze ontglipt hem. Ze komt door allerlei won derlijke toevalligheden terecht in de society van Parijs, alwaar zij haast automatisch ge bombardeerd wordt tot hoofdpersoon van een familie-in trique. En dan voltrekt zich dit dolle blijspel met zijn duizend en één verwikkelingen, onver wachte evenementen, charmante intermezzi en kostelijke vondsten. Men valt van de eene dwaze stunt in de andere en zij, die het sce nario van deze film uitwerkten, kunnen met de hand op den borst verklaren, dat zij het onderwerp geëxploiteerd hebben voor de volle honderd procent. Men ziet louter acteurs en actrices, die ten volle voor hun taak berekend zijn. Ja, het is juist het spel, dat deze film tot een triomf van, het moderne blijspel maakt. Neem ze, stuk voor stuk: in de eerste rol, schitterend als star, Claudette Colbert. Beweeglijk, char mant, intelligent, ad rem,... kortom, de ideale vertolkster van het mondaine Fransche type. Naast haar is het John Barrymore, die een weergaloos knap stuk werk te zien geeft. Hoe hij de echtgenoot op leeftijd speelt met een ingetogenheid en brio, die men feitelijk alleen van zulk een ervaren film-artist als Barry more kan verwachten. En voorts zijn daar Don Ameche, Francis Lederer en Mary Astor, die allen op hun eigen wijze het succes van deze film volmaken. Wij geven toe: in deze film zit weinig leer zaams. Beter gezegd, dat vindt men er in het geheel niet in. Zij is voorts enkele malen vrij pikant en over het geheel komt de moraal er niet bijster voordeelig af. Dat zijn bezwaren. Maar daar staat tegenover, dat dit alles met een gracie, een naieviteit en goeden smaak voorgezet wordt, dat ge al deze bezwa ren op den koop toeneemt en dit gekruid fil mische menu van een schier eindeloos aantal gangen consumeert als een feestdisch. Ziehier de film-comedie in haar beste verschijning. Tempo,smaak en... een ge raffineerde regie. Het was niet de eerste de beste, die dit flonkerend society-blijspei regisseerde: het was Mitchell Leisen, die met artistiek inzicht en een zeldzaam ge voel voor fijnen humor het geheel zijn stempel meegaf. Wil men enkele uren de vreugde van een Parijsch avontuur ondergaan, verzuim dan „Midnight" niet. Het zou U kunnen spijten UUtte BioAccw-p In de film, die deze week in de „Witte" ge draaid wordt, ziet men in de hoofdrol optreden de vermaarde acteur Adolphe Menjou, den filmer, die nu reeds bijna een generatie lang zijn uitstekende spelcapaciteiten aan de we reld toont. Ook in deze film is Menjou weer op volle kracht en kan men zich verbazen over het zeer goede spel van dezen ouden filmrot. Daarnaast treden de Ritz-brothers op, deze koningen van den lach, die enkele onvergete- lije stunts op hun repertoire hebben staan. Mijn naam en mijn afbeelding op de kruik garandeeren reeds vele geslachten achtereen een kostelijk, zuiver product. Daarom: als ge den Ober Uw borrel bestelt, eisch dan uitdrukkelijk Hulstkamp en niets anders! STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Jan PietersZ. Coen, 16 Nov. te Lissabon. JA VA —NEW- VORK LIJN. Japara, 17 Nov. te Batavia. Soekaboemi, 16 Nov. v. Singapore. Tanimbar, 16 Nov. te Boston. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Aagtekerk, charter, 16 Nov. v. San Francisco. Djambi, 16 Nov. v. Cebu. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Slamat, u., 17 Nov. te Singapore. t>F MOOISTE f©T£> PORTPETL: ATELIER-^ JAC. CEC5C)EP nieuuM Bovengenoemde IJsclub hield dezer dagen haar jaarvergadering in de voormalige o.l. school te Oost. De voorzitter H. Steigstra, opende de vergadering welke door 27 personen werd bezocht, met een woord van welkom. Spr. vroeg den penningmeester verslag uit te bren gen van de financiën, het batig saldo bedroeg 144.41. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur met de IJsclub „Eierland" een overeenkomst had gesloten aangaande „het Kil", onder voor waarde, dat de IJsclub „Oost" geen leden aan neemt uit den polder Eierland, en dat de IJs club „Eierland" de leden die zij aan Oosterend, Oost en 't Noorden had, overdraagt aan IJsclub „Oost" en dat de leden ook vrije toegang heb ben op de ban en van IJsclub „Eierland" en om gekeerd, doch uitsluitend op vertoon van bewijs van lidmaatschap. Dit geldt ook voor hun eigen baan, het baangeld is gelijk gesteld met dat van „Eierland" op 20 cent. Het lidmaatschap bedraagt 50 cent, echt paar 75 cent, na 15 Dec. wordt dat verhoogd. De leden die in militairen dienst zijn, zijn vrij gesteld. Andere militairen half geld, zoowel contributie als baangeld. Hierna volgt bestuursverkiezing. De aftre dende leden H. Steigstra, Jan Roeper en KI. Daalder werden allen herkozen, inplaats van F. van Houten, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen P. Rozendaal. De voorzitter be dankte de heer van Houten voor het vele werk wat hij als secretaris voor de vereeniging had verricht. Verder werden een paar kunstschaatsen ver loot, waarvoor goedkeuring was verkregen van B. en W. Er werden 90 loten verkocht 0.10, de gelukkige winnaar was Jan Roeper Nz. op lot no. 48. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan B. en W. voor het afstaan van het lokaal en de beste wenschen voor de vereeni ging. Johannes van der Linden, H 114, van Naald- wijksche straat 73, Den Haag; H. J. van den Berg, De Mok, van Wageningen, Rijksstraat weg 90; Simon A. Dwijnker, Schildereind 66, Den Burg, van Gorinchem, Groenmarkt 6; Jo- hanna Hemink, Julianastraat 9, Den Burg, van Zeist, Nepvenlaan 14. BOUWVERGUNNINGEN. Jan Gieles Cz., Den Burg, bouwen van een afdak. Jan Boon, Westermient, bouwen van een woonhuis. Horizontaal. 1. Muziekinstrument. 11. Suikerpalm. 12. Profeet uit Oude Tes tament. 13. Lengtemaat. 15. Tijdelijk, voorloopig (afk.). 17. Welwillende lezer. 18. Lengtemaat. 19. Vrouwenmuts. 21. Plant met onaangena me eigenschap. 24. Mohammedaansche naam. 25. Bekend heldendicht. 27. Plaats in Amerika, naar welke een onder wijsstelsel is vernoemd. 29. Ontkenning (Eng.). 30. Deel van Ned. rivier. 32. Muzieknoot. 33. De geheele hoeveelheid aanduidend. 34. Oorhanger. 35. Ongeveer (afk.). 36. Hoog college (afk.) 38. Naam van een echt Hollandsch product. 41. Met volledige titel (afk.). Plaatsen van verzameling. Deensch eiland. 46. Hierheen. 47. Strijdperk. 49. Vlaktemaat. 50. Meisjesnaam (afk.). 51. Gewicht. 52. Deel van den Bijbel. 54. Butenlandsche munt (afk.). 55. Pees. 57. Kleine, ronde vlek. Schrikbeelden bij het einde van het studiejaar. 42 44. 59. Verticaal. 1. Oorzaak van for- ce-majeur bij de scheepvaart. 2. Bijwoord of voor zetsel. 3. Spoedig. 4. In de nabijheid. 5. Als Hor. 50. 6. Familielid. 7. Deel van een si gaar. 8. Zandheuvel. 9. Vervoeging van het werkwoord „zijn". 10. Beheeren, waarne men (nieuwe spel ling). 14. Soort onderwijs. 16. Eerste toon der natuurlijke toon schaal. 18. Houten rolletje, veel gebruikt door vrouwen. 20. Chineesche munt of maat. 22. Zedig. 23. Persoon van hoo- ge stand. 24. Amsterdamsche tijd. 26. Talisman (3e let ter weglaten). 28. Afzichtelijke ziek te. 31. Verbreed uiteinde van een anker arm. 37. Hoofdtelwoord, waarin een ont kenning ligt op gesloten. 39. Bruidsuikers. 40. Ned. schrijver v. pessimistische ro mans. 41. Jonggestorven Ned. dichter. 43. Nummer (afk.). 45. Bevel. 48. Muzieknoot. 51. Pers. voornaam woord. 53. Zenuwpijn. 55. Zie aldaar. 56. Anoniem. 57. Als Hor. 32. 58. Twee letters, wel ke soms als één letter uitgespro ken worden. CORRESPONDENTIE. M. F.—R. wij willen gelooven, dat ge op een dwaalspoor gebracht zijt, maar van een zóó geroutineerde inzendster als U was het onbegrijpelijk, dat ge Hor. 50 foutief had en ert. 46 goed. Vanzelf was dus Vert. 52 out. Maar troost U; de beste breister laat wel eens een steek vallen. EXTRA PRIJSRAADSEL. Eenige dagen geleden publiceerden wij een artikel over internationale spionnage, waarin o.a. ook verschillende systemen van geheim schrift, door spionnen gebezigd, ter sprake kwamen. Naar aanleiding daarvan zond een belangstellende lezer ons een door hem uitge dacht geheimschrift toe, benevens een 4- regelig versje, geschreven in dat geheimschrift. Waar er onder onze puzzelaars, en ook onder de andere lezers, wellicht meerderen zijn, die hun scherpzinnigheid op iets dergelijks eens zouden willen spitsen, plaatsen wij hierbij bedoeld versje, waarvan de oplossing, benevens den sleutel van het geheimschrift, gevonden moet worden, als extra-prijsraadsel, waarvoor wij een extra-prijs van 1.— beschikbaar stellen. Rfjsj eq iifsj Niif cm wu xj rclsjl? Cm wj ril niifsj? Ojxfiapx piif, tul rfclsjl! Deze opgaaf staat geheel los van onze ge wone, wekelijksche puzzle, terwijl de termijn voor inzending gesteld wordt tot uiterlijk Donderdag 30 November, n.m. 12 uur. De prijs werd gewonnen door den Heer M. G. VAN ZOELEN, Soembastraat 9. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1. Salon; 5. Kapel; 10. Pet' 12. Rog; 14. Eb; 15. Den; 16. De; 17 Box' 18. Takel; 20. Lak; 21. Ra; 22. Bis; 23 Lam'- 25. Me; 26. Bijl; 28. Ton;' 30. Rob si. Leo (Ger, Bob, Tom, Ben, Ted, enz.); 32. Don- 34 *1^38' Id' 40' Lig: 42' Mo>: 43. La; 44 Bod; 4o. Kader; 47. Bob; 48. Er; 50 Tin- 52 (VurenNat; 5?' Buren 7 ZZtif!lï~ 2Ap" 3- Le*: 4. Ot; 6. Ar- \'t d RS' Zebra; 11- Pek;; 13. Dekem 14a. Boa; 15. Das; 15a. Nel; 16. Dam; 18 Til' 2' BiJbel.' 24. Model; 26 Bof- 27 Oer 37°T'Ju'?' N£ L: 33' Libel: 35' Eik; 36 Hor 37. Label; 39. Dor; 41. Gat; 42 Men- 43 N*,: Ned. Herv. Gem. (Nwe. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) ■s Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklfia*. Voorbereiding H.A. N.m. 7 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Bediening H. Avondmaal. Geref. Kerk J ulianapark 's Morgens 9 uur. Ds. Veenhuizen. 's Middag 4 uur: Ds. Tollenaar. V.m. 10.45 u., Cand. A. Plaatsman. N.m. 5.45 u., Ds. Veenhuizen. Gerei. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur: Ds. Tollenaar. N.m. 5.45 u., Cand. A. Plaatsman. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) V.m. 10.30 u., Eerw. heer G. C. Dun, van Alkmaar. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Bediening H. Avondmaal, N.m. 5.30 u., Ds. J. H. Jansen. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia- napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.air. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" V.m. 10 uur en n.m. 7 uur de heer H. van Doorn, van Alkmaar. P. v. d. Maden van 1117 November. GEBOREN: Janny, d. v. J. Bakker en G. Zoodsma; Comelis, z.v. H. W. Hoogerheide en G. Bakker; Annie Martha, d. v. J. Dogger en C. Boon. ONDERTROUWD: Jacob de Graaf en Theo- dora Catharina Graaf. GETROUWD: Augustinus Bakker en Petro- nella de Graaf; Bauke Kramer en Marijke Meinsma; Cornelis de Jong en Henrica Maria van den Einden; Johan Amold Barhorst en Barbera Barhorst. OVERLEDEN: Maria Swart, oud 59 jaar; Grietje Grin, oud 79 jaar. GEVONDEN. Gevonden; een trompet, een boodschap- pentasch, drie handschoenen, een portemon- naie, een polshorloge, een ceintuur (blauw); een heerenrijwiel en een rijwielplaatje. Er werden in de afgeloopen week geen nieu we gevallen van mond- en klauwzeer aange geven Op drie boerderijen in deze gemeente heerscht deze veeziekte thans nog. Jantje Marie van Leeuwen, van E 63 naar Zeist „Bethonié"; Aart Jongejan, van E 77 naar Wienngermeer (Slootdorp) 86; Johanna tean,tra0a°tle24Van M°k Mar Den Helder' Acb' Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 u., Ds. Visser Den Hoorn v.m. 10 u„ de heer Starren- burg. Zendmgscollecte. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, n.m. 7 u., Ds. Gorter. De Waal, v.m. 10 u., Ds. Gorter. Geref. Kerk. DDs BvUrf: Leer.' 10 S; Fanfare, n.m. 3 u„ Cand. Wouda. Oosterend, v.m. 10 u„ Cand. Wouda. N.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk (Herstl. Verband). °fflï£na' 10 3 Lms.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 19