Verboden toegang op ir terrein Nieuwe autoweg Munitielading ontploft "'Akkertje Herdenking van Neerlands onafhankelijkheid Boter voor de weermacht? ITALIË wil zelf beslissen Eet meer snoekbaars „Het juiste oogenbük" Onze boteruitvoer naar Engeland Geruchten over vredesaanbod Postvlucbteo op Indjj. Tweede Kamer Recht van vergadering wordt beperkt Tusschen Den Haag en Utrecht Hollende paarden voor brandende wagens Nog steeds afwacht- oorlog in 't Westen Verhoogde activiteit der Duitsche luchtmacht Zuid Afrika zou Duitsche kolonie worden Meer Engelsche troepen in eigen huis Door dc mazen van dc wet... Visschers nooden DE HELFT VAN HET VEEVOER VAN EIGEN GRANEN! De minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, heeft gisteren de leden, die de landbouwbelangen bepleitten, geant woord. Het land- en tuinbouwondenvijs lijgt spr. zeer na aan het hart; er is meer voor uit getrokken dan verleden jaar. Tot hen die uitbreiding van de kleine landbouwbedrijven noodza kelijk achten, zegt spr., dat Neder land niet veel groot-landbezit heeft. Wil men op dit gebied sterk ingrij pen, dan komt men tot ongezonde verhoudingen. Verkaveling van groote bedrijven leidt nog niet tot verbetering der positie van de land arbeiders. Ook gaat het moeilijk, zonder meer klei ne bedrijven te vergrooten, zonder ontgin ning althans. Uitbetaling ingenomen granen. Naarmate pakhuisruimte beschikbaar komt. gaat het vlotter met de betaling van ingenomen granen. Spr. is niet bereid, aan boeren die reeds een deel van hun voorraad aan handelaren hadden verkocht, nadere vergoeding te ge ven. Waarschijnlijk zal de volgende week de uitvoer van fijne zaden mogelijk zijn. Wat de kunstmest betreft, behoeft men zich voor de eerstvolgende perio de niet ongerust te maken. Goed nieuws voor de boerenl Wat de kleine molenaars betreft, is spr. bereid de voorwaarden van het machinaal mengen te veranderen. Spr. hoopt binnen eenige weken voor het geheele land een regeling tot stand te brengen, waarbij de boeren voor de helft van het veevoeder eigen granen mogen gebruiken. De tuinders moeten er belang bij krijgen; niet teveel producten tegelijk aan te voeren, om het doordraaien te beper ken. Daarop is de regeling gericht. Spr. kan dus geen toeslag op den vergoedingsprijs geven. Visscherijproblemen. Bij de afd. visscherij voeren zeven spre kers van de chr. dem., c. h., lid., v.d., r.k. en s.d. fracties het woord, die allen op den zor gelijken toestand in de zoetvisscherij, dje kustvisscherij en de garnalenvisscherij wij zen. De toestand is door den oorlogstoe stand nog verergerd, de inkomsten der zoetwatervisschers zijn enorm gedaald. Dat er toch nog wordt uitgevaren, getuigt van den moed der visschers. Grootere regee- ringshulp zal noodig zijn, ook ter wille van de voedselvooziening. Men wijst er op, dat de groote vangst en export van snoekbaars niet in de eerste plaats den zoetwatervisschers ten goede komt, doch den IJsselmeervisschers. Kan men den afzet van snoekbaars niet vergroo ten, door ze voor militairen en werkloozen beschikbaar te stellen? De belangstelling van het publiek voor an dere zoetwatervisch schijnt eenigszins toe te nemen. De haven van Den Helder. De kustvisscherij heeft groote moeilijkhe den met de verzekeringspremies. Bovendien is ook in de territoriale wateren het mijnen gevaar groot. De visschers worden bovendien door de defensiemaatregelen zeer gehin derd, bijv. ten aanzien van het uit varen uit Den Helder. Vooral de toestand der garnalenvisschers in 't Noorden des lands is somber. De haven van Den Helder moet meer worden opengesteld. Een „indirect licht." Minister Steenberghe zegt in zijn antwoord toe, te zullen overwegen, in hoeverre aan de wenschen t.a.v. de garnalenvisschers tege moet kan worden gekomen. De distributie van zoetwatervisch aan mi litairen en werkloozen stuit op allerlei be zwaren. Inmiddels is er overleg met het Dep. van Sociale Zaken gaande. Dat in Duitschland vrachten Deensche visch voor ons land worden opgehouden, zooals is opgemerkt, is de regeering niet bekend. De uitbreiding van den afzet van snoekbaars zou geen lichtpunt zijn betref fende de zoetwatervisscherij. Spr. gelooft dat dit als een indirect licht is te beschou wen. Het subsidie voor het Visscherij proefsta tion kan niet nog meer worden verhoogd. De begrootingen van het dep, van Econo mische Zaken en van het Landbouwcrisis fonds voor 1940 worden z. h. st. aangeno men. Samenvoeging kleine gemeenten. De Kamer maakt hierna nog een aan vang met de begrooting van Binnenland- sche Zaken, waarbij de heeren Bijlsma (v. d.) en ter Laan (s.d.) samenvoeging van kleine gemeenten bepleiten. Gemeenten met 3 a 400 inwoners zijn niet doeltreffend. Beide sprekers wijzen er voorts op dat er teveel gemeentepersoneel op arbeidscontract werkt en maken bezwaar tegen het heer- schende volontairstelsel. De chr. hist. afgevaardigde, de heer Krij ger voert aan, dat samenvoeging van groo tere gemeenten met een eigen beteekenis verkeerd is. De vergadering wordt verdaagd tot a.s. Dinsdag. Verordening van den commandant Vesting Holland. De commandant der Vesting Holland heeft een verordening ingesteld (Algemeene Be kendmaking no. 2), die in werking treedt on middellijk na afkondiging door de burge meesters in de gemeenten, die in zijn ambts gebied zijn gelegen. Blijkens artikel 1 van deze verordening is aan een ieder verboden zich op miliair ter reinen te bevinden of binnen een afstand van 300 meter van zoodanige terreinen dan wel van plaatsen waar militaire werkzaamheden worden verricht of militaire oefeningen wor den gehouden, stil te staan, te zitten, te lig gen of zich aldaar op andere wijze op te houden. Dit verbod geldt blijkens artikel 2 niet voor hem, die uit den aard van zijn be roep, bedrijf of betrekking daartoe geroepen is, evenmin voor hem, die een persoonlijke geldende schriftelijke vergunning heeft ver kregen en ook niet voor de(n) gebruiker(s) van bewoonde perceelen, afgesloten tuinen en/of erven, welke met bewoonde perceelen één geheel vormen en gelegen zijn binnen een afstand van 300 meter van de terreinen of plaatsen, bedoeld in artikel 1 van deze verordening. Zulk een vergunning moet bij den burge meester van de woonplaats van den aanvra ger worden aangevraagd op nader omschre ven wijze. Deze verordening verbiedt ook het maken van afbeeldingen van ecnig militair terrein, militair werk, militaire werkzaamheid of oe fening. Van dit verbod kan eveneens onthef fing worden verleend en wel door den des- betreffenden frontcommandant of door den commandant der Vesting Holland. Artikel 9 bepaalt, dat een ieder verplicht is op eerste aanmaning van hen, die met de naleving van deze verordening zijn belast, door te loopen en zich terstond in de rich ting, welke hem wordt aangewezen, te ver wij deren. Overtreding van deze verordening wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste een maand of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Buitenlandsche sprekers in Ne derland. Op vragen van den heer Vorrink naar aanleiding van een bijeenkomst te Nijmegen van de aldaar gevestigde Duitsche kolonie en een op die bijeenkomst door een buiten lander gehouden rede, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat het hier een beslo ten bijeenkomst betrof en overtreding van het verbod niet heeft plaats gehad. Overi gens zal uiteraard dit verbod blijven gehandhaafd, terwijl de minister voorts van meening is, dat het minder gewenscht is, dat in besloten bijeenkomsten, bezocht door vreemdelingen zoowel als door Nederlan ders, door buitenlandsche sprekers onder werpen van politieken aard worden behan deld. Bij den minister is in overweging omtrent dit punt een nadere regeling te treffen. EEN MODERNE SCHAKEL IN HET SNELVERKEER. OPENSTELLING ZAL OVER EENIGE DAGEN PLAATS HEBBEN. IN EEN HALF UUR VAN DEN HAAG NAAR UTRECHT. Voor het motorisch verkeer staat over eenige dagen een zeer belangrijke ge beurtenis te wachten, waarnaar reeds ettelijke jaren hunkerend werd uit gezien en waaraan inderdaad groote behoefte bestond. We doelen hier op de komende openstelling van de autostrada Den HaagUtrecht, bij de voltooiing van welk kunstwerk zeer groote belangen zijn gemoeid. Het is een moderne verkeersweg, waar langs men zonder oponthoud en zonder ge varen van links of rechts, kan voortsnorren. Want met dezen weg is weder een schakel toegevoegd aan het net van speciale auto wegen, waaraan het snelverkeer zoo zeer be hoefte heeft en welk net geleidelijk wordt voltooid. De lengte van den weg tusschen het be ginpunt te Voorburg en het verkeersplein ten westen van Utrecht bedraagt ongeveer 50 kilometer. De vroegere route over Leiden wordt daardoor met ongeveer 10 km. ver kort. Daar echter op den hieuwen weg met belangrijk grootere snelheid kan worden ge reden, kan worden aangenomen, dat de tijd welke vroeger noodig was om van Den Haag Utrecht te bereiken (ongeveer VA uur) voor snelle wagens tot op een derde is te ruggebracht of wel tot een half uur. De aanleg van den weg heeft den bouw van een groot aantal kunstwerken noodig gemaakt. In totaal werden in den eigen lijken weg ongeveer 55 kunstwerken ge bouwd, waarvan twee beweegbare bruggen resp. te Voorburg over den Vliet en te Gou da over de Gouwe. Verder moesten ten behoeve van het af gesneden landelijk verkeer parallelwegen worden aangelegd en 280 kleine brugjes worden gebouwd. De verhardingen bestaan voornamelijk, wat de hoofdverharding betreft, uit beton, Alleen daai waar nog zetting van de aarde- baan was te vreezen. werd van dit verhar dingstype afgeweken en werd de aarde- baan voorzien van een gefundeerde klinker verharding en voor zooveel betreft de noord westelijke baan tusschen Gouda en Bode graven van een asfaltyerharding op gesta biliseerde klei, ter lengte van 6 kilometer. Minister De Geer antwoordt Rid der van Rappard. Op vragen van Ridder van Rappard betreffende het tijdstip, waarop de voorzitter van den Raad van Minis ters zijn radio-rede naar aanleiding van den internationalen toestand heeft uitgesproken, heeft Minister De Geer geantwoord, dat hij zijn radio rede op Maandag 13 dezer te 1 uur heeft uitgesproken, omdat hem dit het juiste oogenblik scheen. De vraag of niet beter ware geweest zoo de minister zich onmiddellijk na dat de regeering voornemens was ver scherpte militaire maatregelen te tref fen, tot het Nederlandsche volk had gewend, wordt ontkennend beant woord. Ook voortaan zal de minister indien hij, naast de wijze, bedoeld in artikel 97, lid 2, der Grondwet, meent de natie ook rechtstreeks per radio te moeten inlichten, daartoe het oogen blik kiezen, waarop hem zulks noo dig en mogelijk voorkomt. Onderhandelinqen over de prij zen. Minister Steenberghe heeft giste ren in de Tweede Kamer medege deeld, dat Woensdag j.1. een Neder landsche commissie naar Londen is vertrokken om speciaal over de bo- terprijzen onderhandelingen te voe ren. EEN DAPPERE KORPORAAL. Gisterochtend was er „ergens" in Utrecht een wel zeer merkwaardig schouwspel te zijn. Over den weg holde een span van vijf paarden met twee brandende wagentjes ach ter zich aan, waaruit telkens hevi ge knallen opklonk, terwijl een der paarden een soldaat met zich mee sleurde... Wat nu was het geval? Het span paarden, dat oorspronkelijk uit zes dieren bestond, vervoerde een z.g. cais son en een voorwagen, waarop zich vier en twintig ontplofbare projectielen bevonden, waarvan er plotseling een ontplofte. Een der paarden schrok hiervan zoo erg, dat het zich losrukte en houde weg. Zijn vijf kame raden sloegen toen op hol met de wagen tjes, waarin het ééne projectiel na het an dere ontplofte en die weldra in vuur en vlam stonden, achter zich aan. Begrijpelij kerwijs werden de beesten door de aanhou dende explosies er niet kalmer op en nie mand van de omwonenden dorst dc hollen de beesten dan ook aan. Bart van Dijk durft. Maar een dappere korporaal, Bart van Dijk geheeten, greep moed en stelde pogingen in 't werk het woedende gespan te beteugelen. Hij greep het voorste paard aan het tuig met het gevolg dat hij zelf werd meegesleurd. Met levensgevaar bleef Bart zich aan don dollen viervoeter vastklemmen, maar ge lukkig kreeg hij spoedig hulp Een militair passeerde n.1. in een auto en had de tegen woordigheid van geest zijn wagen dwars over den weg te zetten. De wei in Het vijftal bleef nu even staan en Bart wist, door de leidsels door te snijden, de paarden te bevrijden, zij holden onmiddellijk een weiland in... Inmiddels was de brandweer gealarmeerd, die spoedig het vuur meester was. De omwonenden moesten hun huizen ver laten, daar men de gevolgen van dit zeldza me ongeval niet kon overzien. Bart zal zijn vurig avontuur wel niet gauw vergeten! Te Kopenhagen wordt gemeld, dat Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold ge- infowneerd hebben bij de koningen van Noorwegen, Zweden en Denemarken, of zij bereid zijn mede te werken aan het opstel len van vredesvoorstellen. Deze inlichting zou zijn ingewonnen door bemiddeling van de diplomatieke vertegenwoordigers dezer landen te 's-Gravenbage en te Brussel. (Bij informatie te bevoegder plaatse in 's-Gravenhage bleek bovenstaand bericht ge heel uit de lucht gegrepen te zijn. Red. A N.P.), Spit, rheumatiek? *n Bond van Plattelandsvrouwen ontvangt bemoedigend bericht. In antwoord op een telegram namens den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, is door den Minister van Economische Zaken het volgende schrijven ontvangen: Naar aanleiding van Uw telegrafisch ver zoek deel ik U mede, dat de aangelegenheid betreffende de verstrekking van boter aan de weermacht bij mij in overweging is. Tenge volge van de buitengewone omstandigheden, met name die, welke betrekking hebben op den export, is het echter niet mogelijk op het oogenblik een juist inzicht te verkrijgen in de verhoudingen op zuivelgebied in de naaste toekomst, zoodat ik nog geen beslissing in deze aangelegenheid heb kunnen nemen. Zoodra de zuivelpositie zich duidelijker afteekent zal door mij ten aanzien van Uw verzoek worden beslist, Wat de be schikbaarstelling van boter in de cantines betreft, moge ik U mededeelen, dat ik mij hieromtrent tot mijn ambtgenoot van Defen sie heb gewend. Plechtigheid door de Koninklijke familie vanaf het balcon gade geslagen. De plechtige herdenking van Nederlands onafhankelijkheid werd gisteravond in Den Haag besloten door een fakkeloptocht van het Nationaal Jongeren Verbond, Van het vredespaleis trok de stoet langs het paleis Noordeinde, waar H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard van het balcon van het Paleis het voorbijtrekken der fakkeldragers en draagsters gadesloegen. Het dagelijksch bestuur van het N.J.V. werd door H.M. op het balcon ontboden, waar H.M. haar waardee ring over het initiatief van het NJV. te kennen gaf om in deze moeilijke tijden een dergelijke demonstratie te houden. De stoet passeerde daarna het Lange Voorhout, waar langs het bureau van den Generalen Staf, de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal I. H. Reynders het défilé heeft gadegeslagen en ook zijn waardeering over het initiatief uitsprak. De Engelsche arbeiders willen weten waar ze aan toe zijn. Van het Westelijk front melden geen der beide partijen eenig nieuws. Een Engelsch jachtvliegtuig is in de buurt van de Belgi sche stad Gent gedaald ten gevolge van re gen en storm. Drie inzittenden werden ge- interneerd, het vliegtuig is in b.eslag ge nomen. De Engelsche minister Hore Belisha ver toeft aan het front en zal Maandag Dala- dier en Gamelin te Parijs ontmoeten. In het Lagerhuis zal op 28 November een debat over den oorlogstoestand worden gehouden. Vernomen wordt, dat de Labour-oppositie zal aandringen op een duidelijker uiteen zetting van de regeering betreffende de oor logsdoeleinden en betreffende de grondsla gen, waarop een nieuwe orde moet worden gebouwd na afloop van de vijandelijkheden. Verkenningsvluchten boven Frank rijk en Engeland. Propaganda-lectuur kwam in Zwitserland terecht! Op zeer verschillende plaatsen in Enge land en Frankrijk is gisteren luchtalarm ge blazen en zijn Duitsche vliegtuigen gesigna leerd. In Lyon werd gistermorgen om half tien alarm gemaakt, te Marseille om half twaalf, Ook in Noord Frankrijk werden vliegtui gen gesignaleerd. In den vroegen morgen schijnt reeds boven Zwitserland gevlogen te zijn. In het Fransch gestelde beschuldigin gen tegen Engeland werden uitgeworpen, dus blijkbaar meenden de Duitsche vliege niers toen reeds boven Frankrijk te zijn. Ook boven Engeland zijn vliegtuigen gesignaleerd. Een zwart vliegtuig vloog boven Lancashire, ook in de buurt van Birmingham werden machines waargenomen. Het luchtafweergeschut is overal in werking geweest, incidenten wor den echter niet gemeld. De Engelschen ma ken melding van verkenningsvluchten bo ven Noordwest Duitschland en beweren be langrijke vlootbases gefotografeerd te heb ben. Vertrek van Aankomst t» Nandoe laasra 17 Nov. Lllex. 17 v..,, (terugreis) I I 1N°v. Wielewaal j j0dh. 17 Nov. Rang. 17 vn (heenreis) I I ix°v. Oehoe Kfedan 17 Nov. Rang. 17 v0v (terugreis) I ^Dv«1 Pelikaan lepels 17 Nov. Alex. 17 (heenreis) 1 Geen instrument van de eene of de andere partij. DUITSCHLAND WIL RUST OP DEN BALKAN. In een commentaar op den toestand js gisteravond door Radio Roma het volgende göZGgdl De diplomatieke activiteit van Italië op den Balkan moet niet worden opgevat als een aanduiding, dat Italië het voornemen heeft partij te kiezen in het huidige con flict, en nog minder, dat het een instru ment zou worden van de eene of de an-' dere partij Italië zal weerstand bieden aan iedere poging om het communisme op den Balkan te introduceeren, zooals het dat in Spanje heeft gedaan. Mocht een dergelijke poging worden ondernomen, dan zou zij komen te staan tegenover de onmiddellijke Italiaan- sche reactie, die niet minder vastberaden zou zijn dan Italië's actie in Spanje. DUITSCHLAND EN DE BALKAN. De „Deutsche diplomatisch-Politische Kor- respondenz" schrijft in een beschouwing over buitenlandsche berichten betreffende de mogelijkheid van een militair optreden van Duitschland tegen den Balkan o.a. het volgende: Duidelijk schemert hierbij de wensch door van de beide democratische mogendheden, dat de richting van den Duitschen aanval toch liever ergens anders moge geschieden dan juist daar, waar hun eigen troepen staan aan het Westelijk front dus. Eindelijk zou daarmede de ware beteeke nis van het pact met Turkije vervuld wor den: de Balkan zou het terrein zijn, waar op een deel van het Duitsche leger gebruikt zou kunnen worden. Altijd was het immers een der beginselen van de westelijke poli tiek, het Zuid-Oostelijke bekken van Euro pa mobiel te houden tegen Duitschland en Italië. Het doel van de westelijke mogendheden op den Balkan is onrust, is deelneming van den Balkan aan den oorlog, waardoor de natuurlijke economische samenhang wordt verstoord en de welvaart geschokt. Het doel van Duitschland is juist hieraan tegenge steld. Indien Duitschland den oorlog won. Maar Zd. Afrika twijfelt niet aan den uitslag! HITLER KAN SLECHTS GUERILLA- OORLOG VOEREN. Op een persconferentie aan het ministerie van voorlichting te Londen heeft kolonel Reitz, de Z. Afrikaansche minister voor in landersaangelegenheden, die de Unie ver tegenwoordigt op de Londensche conferentie van afgezanten uit het Britsche Rijk, het standpunt van Zuid Afrika in den huidigen oorlog belicht. Wij in Zuid Afrika, aldus Reitz, maken ons geen illusie, wat er met ons zou gebeuren, indien Duitschland den oorlog won. Wij zouden een zuiver Duitsche kolonie worden, zonder vrijheid en zonder nationalen status. Ik behoef slechts te her inneren aan de verkiezingen welke generaal Smuts de laatste dagen gewonnen heeft, om aan te toonen, hoe vastberaden het Zd. Afri kaansche volk aan de zijde staat van het Britsche gemeenebest. Voor zoover ik kan zien, kan Hitier niet anders meer doen dan een guerilla-oorlog voeren, en aan den uit slag daarvan twijfel ik niet. Ik kan naar Zd. Afrika terugkeeren en den menschen daar vertellen goeden moed te houden, want dat alles in orde is. Oproeping voor binnenlandsche diensten. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt bekend, dat met sDoed 20.000 man noodig zijn voor dienst in het binnenland. Er worden nu 57 bataljons opgericht. De dienstneming staat met name open voor oud- strijders tusschen 35 en 60 jaren. Er zijn nu nog 20.000 vrouwen en meisjes noodig. Een en ander zou er op kunnen wij zen, dat Engeland een aanval op zijn gebied verwacht. Aan Engeland te leveren vlieg tuigen over de grens van Canada geduwd. Ten einde de neutraliteitswet niet te schen den is besloten, dat eenige militaire vliegtui gen, welke door de geallieerden gekocht zijn van Amerikaansche fabrikanten over de grens van Canada zullen worden geduwd of getrokken. De vliegtuigen moeten niet op eigen kracht over de grens worden gevlogen, daar volgens het internationale recht het vliegen van militaire toestellen naar oorlog voerenden een „gewapende expeditie" betee- kent. Zij mogen evenwel door Amerikaansche vliegers gevlogen worden tot de „vertrekha- ven waar de eigendomsrechten aan het buitenland moeten worden overgedragen. De fabrikanten hebben kennis gekregen .van de te volgen procedure.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2