Raadsreflexen VOOR SLECHTS I CENT 3antiac 'n TRIUMPH VAN SMAAK TRIUMPH Duitsche moeilijkheden DE BESTE lc SIGARET 1007. WAARDE EN Maranatha- Conferentie p. van Mijn ontploft op den Zeedijk 7.30 - Gebouw Palmstraat Zaterdag 18 November 1<HQ Tweede Blad En de begrooting werd aangenomen Een schandalige streek Apotheken Aanbesteding Rijkswerf 6 Blijde Gezichten op St. Nicolaas Hoe? Laat 6 Fotokaarten maken WERNER CRONE Vreemde vliegtuigen Maranatha-conferentie St»~Nicolaas bij de Marine Aanvangsuur voetbalwedstrijden Een gevaarlijke plaats Mensch of machine? Oude koeien uit de sloot. De wethoudersverkiezing en de positie van de V.D. Gem. en Nat. Belang boeken een nederlaag. De gemeen tebegrooting is in recordtijd aangenomen. Er is waarschijnlijk in de ge schiedenis van onze stad geen tweede ge val aan te wijzen, waar een begrooting in twee zittingen behandeld werd, terwijl meer dan een avond gevuld werd met aigemeene beschouwingen. Niettegenstaande den ernst van den inter nationalen en nationalen toestand, konden de heeren raadsleden het toch niet over hun hart verkrijgen, hun gemoed te luchten en het is gelukkig, dat de meeste fracties niet het voorbeeld van de S.D.A.P. gevolgd heb ben, door in een uitvoerige beschouwing te rug te grijpen naar de verkiezingen en breed uit te meten de ondeugden van de anderen en eigen daden te prijzen. Was dat zoo ge weest, we zouden nog aan het beschouwen geweest zijn. Gelukkig echter bepaalden de meeste leden zich tot vrij korte verklaringen Slechts Dr. Feenstra Kuiper nam de begroo ting ernstiger onder de loupe. Wij willen bij .het breed opgezette betoog van de S.D.A.P. niet lang stil staan, het was een beschuldiging aan andere fracties, in hoofdzaak aan die van de V.D. over niet fair gevoerde verkiezingspropaganda. Wie gaat er echter vrij uit bij deze „worsteling om de zetels". Ook als de S.D.A.P. de hand in eigen boezem steekt, komt zeer melaatsch uit. Het is waarlijk geen verheffend beeld ge weest, dat de Juni maand ons te zien ge geven heeft, van den „edelen" strijd om ach ter de groene tafel te komen. Men heeft elkaar, met permissie, met modder gegooid, elkaar uitgemaakt voor onbekwaam en er ger. Slapelooze nachten hebben raadsleden op hun sponde doorgebracht over ergernis en teleurstelling van hun mede „vroedleden". En nu deze strijd bijna vergeten was, men over de ergernis heenraakte, nu hebben de heeren, die oude koeien nogeens uit de sloot gehaald en elkaar op vriendelijke wijze nog eens de mantel uitgeveegd. Jullie hebt het niet eerlijk gedaan, zoo betoogde de heer Boo gaard aan het adres van de V.D. en je hebt je te pakken laten nemen, zei hij tegen den heer Schoeffelenberger, die (dit tusschen twee haakjes) het volkomen beaamde. En de Prot. Chr. groep heeft lekker een strop ge boekt, zoo juichte het S.D.A.P. raadslid en onze positie is niet achteruitgegaan, want we hadden een zetel minder verwacht, na al die tegenwerking van hoogerhand. Met uitge breide armen bracht de heer Boogaard ten slotte hulde aan het college van B. en W. voor de gevoerde bedrijfspolitiek, een hulde die kennelijk uit den koker van den wethou der der bedrijven kwam, evenals het heele betoog zijn geest ademde. De heer Feenstra Kuiper sloot zich in zeker opzicht bij die hulde aan het college aan. Het is waar, dat hij het niet zoo enthousiast deed, maar tusschen de regels door kon men toch hooren, dat hij geen ern stige critiek op het beleid van B. en W. had en de financieele positie van onze gemeente niet als ongunstig beschouwde, ook al maan de hij tot voorzichtigheid en zag hij de toe komst vrij somber in. In dat opzicht was natuurlijk niet een van de raadsleden optimistisch. Bij allen klonk de toon door: wat zal de toekomst brengen? Zal deze begrooting niet belangrijk gewijzigd worden door de omstandigheden waarin we verkeeren? Van Katholieke zoowel als van Prot. Chr. zijde werd tot voorzichtigheid ge maand en ook zonder deze aanmaning zal het college acht slaan op de dubbeltjes. In ieder geval is er voor onze stad geen directe reden tot pessimisme. We hebben het uit de begrooting kunnen lezen en uit den mond van Dr. Feenstra Kuiper nog eens gehoord, dat de financieele positie van onze gemeen te in verhouding tot andere gemeenten van onze grootte, gunstig is. De schuld per in woner bedraagt voor Den Helder 221 gulden, terwijl de statistiek leert, dat voor gemeen ten van 20.000 tot 50.000 inwoners de schuld gemiddeld 300 gulden per inwoner bedraagt. Alkmaar, dat een geringer aantal inwoners heeft dan onze stad, heeft b.v. een schuld van 10.408.000 in 1938, terwijl onze schuld in dat jaar 8.519.000 bedroeg. We mogen dus niet ontevreden zijn, en kunnen ons vol- D/tOlBf EN HEEREN dltlïïBANDHOBlOGE T voor U w geheele leven Stofdicht, onbreekbaar, roestvrij, antimagnetisch, sierlijke modellen, 2 jaar gratis verzekerd. Horloger Keizerstraat 103. komen aansluiten bij de hulde aan het col- lege gebracht voor goed en wijs financieel beleid. Een punt van bespreking maakte öok de wethoudersverkiezing uit. De heer Schoeffe lenberger had er de Katholieken in willen hebben en van zijn confrater K. F. O., die hij overigens totaal verloochende, had hij' het punt van een vierden wethouderszetel over genomen. De Katholieken echter verklaar den bij monde van den heer Ran, dat zij, ge zien hun twee zetels in den raad, geen wet houderszetel ambieerden. Over die wethoudersverkiezing gesproken, de S.D.A.P. had dit punt nog eens aangegre pen om een voorstelling van zaken te wek ken, alsof de wethouder van de Prot. Chr. groep zijn zetel had gekocht, door een vol komen afstand te doen van alle initia tief voor positief Christelijke voorstel len. Zoowel wethouder v. Loo, als wet houder Mulder ontkenden dit en wezen erop, dat de verklaring, die door den heer Mulder geteekend was, bedoel de dat het lid van de Prot. Chr. groep geen voorstellen zou doen, die in strijd zou den zijn met de- tot op heden door het college gevolgde gedragslijn. De heer v. Zwijndrecht en v. d. Veer onder streepten dit nog, door hun volkomen vrij heid van spreken of handelen naar voren te brengen. Een feit is, waarop door de S.D.A.P. ge wezen werd, dat de verantwoordelijkheid van den V.D. wethouder groot geworden is, om dat hij de beslissing heeft in tal van zaken. Hij kan zoowel de S.D.A.P. als de Prot. Chr. groep uitschakelen, zonder daardoor zijn meerderheid in den raad te verliezen en zoo is het juist, dat op het oogenblik het samen gaan van twee wethouders beslissend kan zijn om een voorstel er door te krijgen. De S.D.A.P. was al bang dat de „roode draad" in de geschiedenis van den Raad onzer ge meente, gebroken zou worden. Inderdaad, evenzeer als het waar is, dat de V.D. wet houder, als hem dat geschikt voorkomt, zijn Prot. Chr. vriend den arm om de hals kan slaan (wat is het jammer dat er geen dames meer in den raad zijn) evenzeer kan hij ook, als dat zoo uitkomt, zijn roode broeder aan het hart drukken. Ja, op den wethouder van de V.D. rust wel groote verantwoordelijkheid. Doch het is het ernstig streven van den heer v. Loo en van de V.D. fractie geweest om in het college de uitdrukking te hebben van de samenstelling van den raad en zoo hebben we ook vertrouwen, dat hij bij het nemen van besluiten het belang van de gemeente op het oog zal hebben en dus niet uitsluitend en eenzijdig een V.D. politiek zal voeren. Met zijn aanval op den burgemeester, over de avondpartijen, heeft de heer Feenstra Kui per al weinig succes geboekt. Vrijwel alle raadsleden stonden in dezen achter den voor zitter van den raad en men verweet het Gem. en Nationaal Belang, dat het critiek op deze post uitoefende. Juist deze groep moest dit initiatief van den burgemeester „uit het hart gegrepen" zijn, zei de heer Boogaard en het voorstel van den heer Feenstra Kuiper, om in het vervolg ook de raadsleden bij deze partijen uit te noodigen werd met 17 tegen 3 stemmen verworpen. De drie stemmen waren die van de voorstellers. Grooter had de nederlaag dus niet kunnen zijn. De heer Ran stelde den burgemeester nog voor: noodig ze maar uit, de raadsleden, ze komen toch niet. Dat was zijn ervaring op een van de avonden. Er zijn nog verschillende vraagstukken van minder beteekenis behandeld, maar ten slotte werd de begrooting aangenomen, zoo als ze ingediend was, sluitend op een be drag in ontvangsten en uitgaven van 3.673.075 in den gewonen dienst, en 1.325.665 in den kapitaaldienst. De post on voorzien bedraagt 16.440. Een zonder meer schandalige streek moes ten gistermorgen in de Koningstraat, ongeveer ter hoogte van de Koningdwarsstraat, enkele voorbijgangers constateeren. Van de zijde van het Koningsplein kwam een militaire auto aangereden, waarin zich ook een militair chauffeur bevond. Op genoemde hoogte der straat liep in het midden een kleine zwarte hond. Op ongeveer 10 meter van de auto verwijderd was het dier nog niet wegge gaan. De chauffeur gaf toen evenwel vol gas, kennelijk van plan zijnde het beest dood te rijden. Dit was dan ook bijna gebeurd: de hond kwam onder de auto terecht, maar bleef als door een wonder gespaard, aangezien hij nog juist onder de wielen doorkon. Het behoeft geen betoog dat de ooggetuigen van deze laffe streek ten zeerste verontwaar digd bleken en met hun uitingen daarvan niet karig waren. Een van hen heeft het nummer van de auto genoteerd. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van D. W. de Bas, Binnenhaven. Van Maandag 20 Nov. tot 27 Nov. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen dooi de firma Smeets—Snel, Weststraat. Bij den uitslag van de gehouden aanbesteding op de Rijkswerf stond vermeld de heer J. Roo- meyer alhier met 4367.—. Dit moest zijn 3467,—. Kuil in de glooiing geslagen en tal van Huisduiner en Heldersche rui ten aan diggels. Zoo langzamerhand wennen wij, Helde naren, aan onverwachte ontploffingen. We weten dat er op ieder uur van den dag en den nacht mijnen tot ontploffing ge bracht kunnen worden, en verbazen ons er niet meer over als men deze ontplof fingen in de verte hoort. Hoe anders was dat echter gistermor gen te half elf. Driekwart Den Helder sprong verschrikt op bij het vernemen van den zwaren knal. Indien het een mijn geweest was, moest die wel zeer dicht bij de stad gesprongen zijn. Er waren ook menschen die reeds wisten te vertellen, dat er in een der forten rondom de stad een ontploffing was geschied, maar het juiste wist men niet. Het bleek inderdaad een mijn geweest te zijn. Om ongeveer 10 uur hadden militairen het gevaarlijke projectiel reeds in het Marsdiep zien drijven en het duurde niet lang of het lag tegen de dijk-glooiïng te dobberen. Nu moet men zich de situatie goed inden ken: een sterk bewogen zee, hoog water en een zware branding. En in die branding, tegen de palen van de borstwering aan en op de steenen, ongeveer een halve kilometer van Huisduinen af, rolde en tolde de mijn. Ieder oogenblik kon het apparaat de lucht invliegen, zoodat het geraden was niet in de omgeving te komen. Welnu, dat geschiedde ook. Een behoorlijk stuk van den dijk werd afgezet en dat was maar goed ook, want lang duurde het niet, of met een geweldige rook-, water- en vuur zuil vloog de mijn de lucht in. Het moet een enorme explosie geweest zijn, aldus vertelde ons een arbeider, die toevallig als ooggetuige aanwezig geweest was. Meters hoog spoot het water en stukken hout en bal ken vlogen naar alle kanten. Dat Het inderdaad een zeer zware explosie geweest is bewijst wel het feit, dat het water over een afstand van 30 a 40 meter tegen den ringmuur aankwam en dat de houten palen van de beschoeiing onder aan den dijk als lucifers weggerukt werden en boven op den dijk terechtkwamen. Ter plaatse waar de mijn ontploft is ziet men een groote kuil in de dijkglooiïng. Wel een bewijs met welk een enorme kracht zulk een explosie plaatsgrijpt. Ook in ander opzicht werd dit nog bewezen, maar dat was de onaangename kant van deze zaak: een 50-tal ruiten op Hulsduinen ging bij de losbarsting aan diggels, terwijl van ver schillende huizen de deuren openvlogen, de bloempotten van de kozijnen vielén en het meubilair te wankelen stond. Ook Den Helder werd niet gespaard: bij verschillende wonin gen in den Ouden Helder braken de ruiten, terwijl dit evenzoo het geval was met huizen in de omgeving van Timorlaan, Singel en Krugerstraat. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om de Heldersche en Huisduiner bevol king nog eens te wijzen op het groote gevaar dat er in gelegen is in het zich begeven in de buurt van plaatsen waar mijnen tot ontploffing gebracht worden. En wel zeer speciaal geldt dit voor den dijk. Bij alle opgangen naar den Djjk ziet men dan ook borden staan, waarop voor dat gevaar gewaarschuwd wordt. Het blijkt echter telkens weer, dat menschen hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en zich toch in de buurt van de werk zaamheden wagen. Hiertegen kan met niet genoeg klem ge waarschuwd worden. Deuk van 70 meter. In den loop van den dag hebben wij ons met de autoriteiten van Waterstaat in verbinding gesteld, teneinde juiste schade, aan den dijk toegebracht, te vernemen. Men was zoo fortuinlijk, dat geen zeilen behoefden gebruikt te worden om het gat tegen het water te beschermen. Wel ging men terstond over met werklieden om de schade zooveel mogelijk te herstellen. Dit geschiedde met puin en bazaltzuilen. Het bleek, dat een „deuk" van 70 meter in om trek was ontstaan door de explosie, waar bij de randen opgeperst waren. Bij de met bekwamen spoed uitgevoerde werkzaamheden bleek, dat Waterstaat gebruik kon maken van een vrachtauto van Defensie, welke hulp uiteraard hoogelijk gewaardeerd werd. Ook de technisch ambtenaar van Rijkswater staat vestigde er bij ons nog eens de aandacht op hoe gevaarlijk het is, als men zich op plaat sen begeeft, waar men een mijn-explosie kan verwachten. Het is namelijk gebleken, dat stukken ijzer op een grooten afstand terecht gekomen zijn in het weiland achter den dijk. bij De oorzaak van het schieten van gisterenavond. Gisterenavond om ongeveer half negen werd eenige malen geschoten. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat eenige vlieg tuigen van onbekende nationaliteit ge hoord werden, waarop eenige schoten werden gelost. Men schrijft ons: Volgende week wordt hier ter stede een Maranatha-conferentie gehouden. De confe rentie zal geopend worden met een samen komst uitsluitend voor de jeugd van 16 tot 30 jaar in het Jongemannengebouw in de Spoorstraat op Dinsdagavond a.s. Voorts zullen op Woensdag, Donderdag en Vrijdag d.a.v. aldaar de bidstonden, middagsamen komsten en koffiemaaltijden gehouden wor den, terwijl de avondsamenkomsten, vooraf gegaan door een ten 7.30 uur n.m. begin nende openbare zangdienst, om 8 uur zullen aanvangen in het evangelisatiegebouw in de Palmstraat. De leider der conferentie, de heer Kits, is al lang geen onbekende meer in onze stad, evenmin als de heer Zijlstra, uit Hengelo. Nog te vertellen wie Joh. de Heer, de be kende Zoeklichtredacteur is, lijkt heelemaal overbodig. De heer Joh. van Oostveen is lei der van de Ned. Chr. Gemeenschapsbond te Alkmaar, eveneens een uitstekend spreker. De medewerkers vormen dan ook wel een gevarieerd gezelschap. De Maranathamen- schen behooren dan ook niet allemaal aan dezelfde kerkgemeenschap; men vindt ze in alle kerken en kringen, het is voornamelijk hun groote belangstelling voor de profetiën des Bijbels, die ze tot Maranathamenschen maakt. De geheele conferentie zal staan in het teeken „profetisch licht over het wereldge beuren", wat intusschen niet zeggen wil dat men U op deze conferentie nu eens precies vertellen zal hoe het er in de wereld vóór staat. Wie meent hier een soort toekomst voorspelling te hooren in den gewonen zin, wordt beslist teleurgesteld. De Maranatha menschen meenen allerminst profeten te zijn, die U zeggen hoe de zigzaglijnen van het wereldgebeuren morgen zullen loopen. Wel meenen zij, de rechte lijnen openbaart vol gens welke God Zijn plan in de wereldge schiedenis voltrekt en voltooit en de Marana thamenschen in het concrete gebeuren, voor al van de laatste jaren, hun visie op deze dingen bevestigd te zien. Men bezoeke deze conferentie eens en neme er kennis van, men zal er geen spijt van hebben. De toegang is vrij. Zooals dat ook in vorige jaren geschiedde heeft zich ook dit jaar weer een commissie gevormd, welke ten doel heeft voor kinde ren van het geheele Marine-personeel (ook van gemobiliseerden) beneden den rang van officier een Sint Nicolaasfeest te organi- seeren. Dit feest zal plaats hebben op 6 December a.s. in de Marine Cantine aan de Buitenha. ven. Voor bijzonderheden zij verwezen naar de desbetreffende advertentie in dit nummer der krant. Met ingang van morgen, ZONDAG 19 NOVEMBER, vangen alle voetbal wedstrijden, die 's middags gespeeld worden, wederom om 2 UUR aan. Deze maatregel is dus morgen reeds op den wedstrijd HRCOSV van toe toepassing. Het blijkt telkens weer, dat men extra goed dient op te passen bij het passeeren van dat gedeelte Weststraat, hetwelk zich voor de Rijkswerf bevindt. Telkens weer komen hier fietsers, automobilisten en anderen met elkaar in botsing. Dezer dagen nog was dat wederom het geval. De bakfiets van hotel Den Burg kwam, rijdende uit de Bierstraat, in botsing met een over de Weststraat rij dende militairen motor. Beide vehikels wer den beschadigd. Het is goed als men deze plaats, waar het voorrangsverkeer veelal zoo'n bijzonder groote snelheid heeft, speciaal in 't oog houdt. Het vorige jaar schreven wij iets over een door den heer G. Koekenbier, eigenaar van café ,,'t Hoekje", hoek ZuidstraatWeststraat, aangeschafte grammofoonplaten-installatie. Wij schreven destijds, dat deze het nieuwste van het nieuwste was. Wij konden toen niet vermoeden dat deze woorden zoo snel achter haald zouden worden. Want de heer Koeken bier heeft zich thans voorzien van een splinter nieuwe automatische grammofoonplaten-ver wisselaar, een product van Schaap Besem en van Philips (het mechanische deel van de eer ste firma, het radiodeel van Philips). Het is een compleet wonder: ongelimiteerd speelt het toestel door. De platen worden op gelegd, gekeerd, afgehaald en op nieuwe volg orde gelegd. En doordat er een glazen „vitrine" is, kan men heel dat gebeuren met het oog vol gen. Een attractie op zichzelf, om nog te zwij gen van de meer dan 200 platen, waarbij bij zonder mooie zijn. Van dit apparaat zijn er in Rotterdam en Amsterdam slechts enkele geplaatst, zoodat men zeker mag spreken van een primeur. ES IST EINE ALTE GESCHICHTE... Op de Zuidstraat werd gisteren voor de zooveelste maal een damesrijwiel, dat daar onbeheerd stond, weggegapt. Wanneer zal dit nu eens anders worden? Er zyn twee berichten, die een scherp licht werpen op de moeilijkheden die Duitschland op het oogenblik heeft. Het feit van het verzet van een zeer groot aantal intellectueelen in Tsjeeho Slowa kije, gesproken wordt over de arrestatie van tweeduizend studenten, waarvan er later 800 zijn vrijgelaten, bewijst vol doende dat het gist onder de Tsjechen en dat men, zoodra daartoe de gelegen heid gunstig is, een opstand onder het volk zal ontketenen, die zeker succes zal boeken. Want door de arrestatie breekt men het verzet niet, maar zal het zoo veel te heftiger den kop opsteken, als daartoe ook maar eenige kans van sla gen bestaat. Juist het feit, dat het ver zet onder de intellectueelen is uitgebro ken bewijst er den ernst van, omdat zij tenslotte grooten invloed hebben op de massa en organiseerend op kunnen tre den. Een tweede voor Duitschland bedenkelijk feit is de vorming van een Tsjeeho Slowaak- sche regeering in Parijs, waarvan de bedoe ling is de wederoprichting van het Tsjechi sche leger. In deze regeering heeft o.m. zit ting de vroegere president van Tsjeeho Slo wakije, Benesj. De Fransche regeering onder steunt deze actie krachtig. Wij hebben er in onze laatste overzichten eenige malen op gewezen, dat de angst voor groote moeilijkheden in het binnenland of in de pas veroverde gebieden, voor Duitschland een krachtige rem zijn, om een groot offensief te openen. De berichten van gisteren bevestigen dit. Er is voor het derde rijk een groot risico verbonden aan een machtige concentratie aan het Westelijk front en de geallieerde mogend heden, die hiervan wel sterk doordrongen zijn, voelen zich daardoor stevig staan en zullen alle middelen aangrijpen, om den geest van op stand zoowel in Tsjecho-Slowakije als Oosten rijk en Polen aan te wakkeren. Vandaar, dat de vorming van een nieuw Tsjechisch leger op den krachtigen steun van Frankrijk en Engeland kan rekenen. 3 Duitschland heeft zijn gal gisteren nog weer eens over Engeland uitgespuwd en tal van dreigementen gebruikt om te ver zekeren, dat het aan de Engeische wereld heerschappij, ten koste van alles, een einde zal maken. Er zal niet meer over vrede ge sproken worden, voordat de overwinning zeker is. Dit zijn tenslotte oorlogsdreige menten, die men niet zoo ernstig moet nemen. Ook als een land niet zoo zeker is van de overwinning, zal het dat toch nim mer laten blijken. Het blijft nog steeds merkwaardig, dat Duitschland alleen maar spreekt over Engeland. Het schijnt nog steeds niet te willen gelooven, of althans doet het alsof het het niet gelooft, dat Frankrijk een even felle tegenstander en vijand is. Zoo blijft nog achter een sluier verborgen, wat Duitschland zal doen voor het bereiken van zijn doel: de vernietiging van de Engeische wereldmacht. Engeland wacht rustig en tot de tanden toe gewapend af en de neutrale mogendheden zien toe, zij het met zekere span ning, omdat zij niet weten wat een land, door wanhoop gedreven, zal doen. 21 - 22 - 23 - 24 November Joh. de Heer, J. Kits, Joh. v. Oostveen, P. Zeilstra. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen. 1 mes met schede; grijze jumper; autoped; vliegende hollander; klein hondje; blauw kort jasje;- een aantal postzegels; een bruin jasje met riem; 2 belastingmerken; 1 schop; 1 por- temonnaie met inhoud. Verloren voorwerpen. 1 dameshorloge; 1 zilveren armbandje; 1 doublé schakelarmbandje; 1 paar lichtbruine handschoenen; 2 belastingmerken; trouwring; doublé schakelarmband; vulpen; herdershond'. BurgerSfke Stand van Den Helder GETROUWD: P. J. Tuk en A. P. J. Ulder; J. L. Liebert en E. Kingma. BEVALLEN: N. H. Nebbeling-van Horik, z.; K. H. Geus-Zwerver, d.; C. Looij-Olof, d.; p'. Meijer-Riem, d. OVERLEDEN: W. Klerk, (m), 76 jaar.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5