Nog 86 venistei Ongerief Voorontwerp Landbouw* Arbeidswet Uk zeg muuul Aspirin Was het toch een magnetische mijn? Postvluchten op Indft Schandelijke prijsopdrijving Paravanes te laat besteld Twee jonge levens vernield voor militairen en neringdoenden De P*T*T* als Politie is gemeente orgaan Lijk op onbewaakte gevonden 45-urige werkweek komt ongelegen Russische petroleum naar Duitschland mu De ramp van de „Simon Bolivar" gasmasker-distribuant Tweede Kamer Standrecht te Praag opgeheven Omdat Engeland te tam was Verdere ontspanninö in Finland DE EERSTE OVERLEVENDEN OP SCHIPHOL GEARRIVEERD. Na verwerking der laatste gege vens blijkt, dat nog 67 passagiers van de verongelukte Simon Bolivar worden vermist. Van de bemanning zouden volgens de laatst ingekomen berichten met inbegrip van den ge zagvoerder 19 man worden vermist en wel van den dekdienst 3, machi- nedienst 4, civielen dienst 11. Het aantal slachtoffers bedraagt dus voor zoover thans kan worden over zien 86 personen. DE VIER NONNEN IN ONS LAND TERUG. De eerste passagiers, die de ramp van de „Simon Bolivar" op Zaterdagavond over leefden, zijn gistermorgen met de eerste K.L.M.-machine, welke om 9.10 uur van Shoreham naar Schiphol vertrok, op het Amsterdamsche vliegveld aangekomen. Het waren de vier zusters Dominicanessen, ge naamd zuster Emilia, Aletta, Coloanbana en Waltruda, die zich tijdens den ramp zoo buitengewoon moedig hebben gedragen. Met het tweede K.L.M.-toestel uit Londen is een vijfde Nederlander, die de ramp over leefde op Schiphol aangekomen en wel de heer mr. Vaz Dias. De Nederlandsche spoorwegen zullen bij aankomst van de „Oranje Nassau" vandaag een extra Dieseltrein inleggen voor het ver voer van de geredde opvarenden en van de familieleden, die hen in Vlissingen hebben afgehaald. 0„m. zal arriveeren de Helder- sche stuurmansleerling R. P. de Haan. DE KWESTIE DER PARAVANES. Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende omtrent de aanschaffing- van parava nes voor de zelfbeveiliging van onze koop vaardijschepen. In het begin van 193.8 is de marinestaf door bemiddeling van den inspecteur-generaal van de scheepvaart in verbinding getreden met de stoomvaart-maatschappijen .om de aan dacht te vestigen op het belang van de aan schaffing van paravanes voor dit doel. Daarbij is het Standpunt ingenomen, dat, waar het hier een maatregel van zelfbevei liging betrof, de kosten van aanschaffing voor rokening van de betrokken maatschap pijen zouden komen, terwijl de marine de aanschaffing, de Opberging en het onderhoud zou verzórgen. Het duurde tot de maand De cember 1938 voordat tot een bestelling kon worden overgegaan van 61 stellen paravanes voor dit doel en wel voor de Nederlandsch- Indische Tank Sloomboot Maatschappij, voor de Rotterdamsche Lloyd en voor de Maat schappij Nederland. Deze bestelling was in September 1939 ge heel afgeleverd. Ten einde de belangstelling.*voor dezen maatregel van zelfbeveiliging te stimuleeren, is in de maand Juni van dit jaar wederom een demonstratie met paravanes gehouden, zonder dat dit nochtans verdere bestellingen tot gevolg had. Eerst toen de oorlog was uit gebroken, is ook door andere maatschappijen tot het aanvragen van paravanes overgegaan. Waar uiteraard onder de huidige omstandig heden geruimen tijd met de aflevering is ge moeid, kan wel gezegd worden, dat de na het uitbreken van den oorlog gedane aanvragen te laat zijn gekomen. VRAGEN VAN DEN HEER DONKER. Omtrent de aanschaffing der paravanes heeft het Tweede Kamerlid Donker aan de ministers van Defensie en van Economische Zaken vragen gesteld. Hij informeert of de verklaring ten deze door de directie der K.N.S.M. juist is en vraagt tenslotte: Zijn de ministers, bijaldien voldoende ge legenheid tot aanschaffing van paravanes bestaat, in zoodanige mate van het nut van deze instrumenten ter bestrijding van het mijnengevaar overtuigd, dat zij een voor schrift, dat de scheepvaartmaatschappijen verplicht om in de gevaarlijke zones para vanes aan haar schepen aan te brengen, ge- wenscht achten en zoo ja, mag dan de uit vaardiging van zoodanig voorschrift wor den tegemoetgezien? Vrachtauto vloog uit de bocht. Gisteravond om half elf is onder Holland- sche Rading een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee nog jonge levens heeft geëischt. Een vrachtauto kwam uit dc rich ting Hilversum, op weg naar Utrecht met zulk een snelheid door de bocht, dat de wagen op de linker helft van den weg raakte en daar een wielrijder en een voetganger greep. Beiden kwamen onder de vrachtauto terecht en waren op slag dood. De wagen reed in een heg. waar hij zwaar beschadigd bleef staan. Een officier van ge zondheid en een gemeentearts van Maar tensdijk waren spoedig ter plaatse, doch konden slechts den dood van de slachtof fers constnteeren, De lijken zijn naar het lijkenhuis te Maartensdijk vervoerd. De wielrijder was de 22-jarige heer T.an gelaar uit Bussum. die juist afscheid van zijn verloofde had genomen en zich op weg naar huis had begeven. De voetgangster was een 32-jarige inge zetene van Hollandsche Rading, die van de spoorweghalte naar huis liep. Door verbod tot overschrijding van de demarcatielijn. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Effendi heeft aan den minister van Defen sie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het inge stelde verbod tot overschrijding van de de marcatielijn op verschillende plaatsen tot groot ongerief der ter plaatse gelegerde mi litairen en zakelijke nadeelen van de ne ringdoenden heeft geleid? Is het juist, dat de door dezen geschapen toestand getroffenen zich reeds met hun bezwaren tot de legerleiding hebben ge wend? Zijn de gronden voor bedoeld verbod, het welk overigens des Zaterdagsavonds en des Zondags niet wordt toegepast, in den hui- digen toestand nog wel verdedigbaar? Wil de minister maatregelen treffen, dat het ongerief der gemobiliseerden en de na deelen der neringdoenden als bovenbedoeld tot een minimum worden gereduceerd? BINNENKORT BIJ DEN HOOGEN RAAD. OOK WERKNEMERS BIJ GROENTEVEILINGEN ONDER DE ARBEIDSWET. De minister van Sociale Zaken hoopt een voorontwerp, houdende wettelijke rege ling der vacantie voor arbeiders in loon dienst, binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeido m advies te kunnen zenden. Een wijziging van de Arbeidswet 1919 is in voorbereiding. Het ligt in de bedoeling bij deze herziening tevens voor te stellen de arbeiders, werkzaam bij groente- en fruitveilingen, onder de bepalingen der Arbeidswet te brengen. Een wettelijke regeling van den arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf zal naar de meening van den minister niet beperkt dienen te blijven tot den arbeid van jeug dige personen en vrouwen, doch zal, zoo eenigszins mogelijk, mede moeten omvat ten maatregelen tot beperking vanden ar beidsduur van volwassen mannen. Het voornemen is een voorontwerp Landbouw- arbeidswet binnen eenigen tijd bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig te ma ken. De overheid verstrekt ook aan minder draagkracktigen geen gasmaskers. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Stcinmetz betreffende de verstrekking van gasmaskers aan de be volking bevestigt de minister van Bitlnen- landsche Zaken, dat de regeering den dienst der posterijen heeft ingeschakeld voor de distributie van gasmaskers onder de bevol king en dat is bepaald, dat deze gasmas kers bij dien dienst slechts verkrijgbaar zullen zijn tegen betaling van f5.50 of f3.50, naar gelang van de gewenschte uitvoering. De regeering acht bij hernieuwde overweging geen voldoende termen aanwezig om van overheidswege al- gemeen aan de bevolking gasmas kers te verstrekken. Een zelfde standpunt moet ook worden ingenomen ten aanzien van het minder draagkrachtige deel der bevolking. Alleen is de regeering. indien daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, bereid haar bemiddeling te verleenen bij aanschaf fing van gasmaskers, zoolang de vrije han del niet over een voldoende hoeveelheid be schikt om eventueele bestellingen van par ticulieren uit te voeren. In dit licht moet de inschakeling van den dienst der P.T.T. bij den verkoop van gasmaskers aan parti culieren worden bezien. Indien in de localiteit de gelegenheid zou worden geschapen om minder draagkrach- tigen, die zulks wenschen, bij Wijze van af betaling in het bezit van een gasmasker te stellen, is de minister in beginsel bereid aan zulk een plan medewerking te verleenen. Tegen twee Hagenaars een maand gevangenisstraf geëischt. Voor de Haagsche rechtbank is gisteren een aantal gevallen van prijsopdrijving be handeld. Het ging over gele zeep, klosjes ga ren, lunchkaasjes en wollen dekens, die te duur verkocht waren. Tegen alle overtreders eischte de officier van justitie f 50 boete resp. 50 dagen hechtenis. Het ergste geval, dat behandeld werd, be trof den verkoop van een haaltje van 50 kg. suiker, even vóór de distributie. Dit haaltje vertegenwoordigde een waarde van f 2122, docli werd voor niet minder dan f 40 ver kocht. Voor een ander baaltje suiker dorst een verdachte f 100 te vragen. In beide za ken werd een maand gevangenisstraf ge ëischt. Uitspraak 5 Dec. a.s-. „En geen hulporgaan van de Ju stitie." Algemeen pleidooi voor gemeentelijke zelfstandigheid. Tijdens de algemeene beschouwin gen over de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken werd gisteren door de meeste sprekers gevraagd om een spoedige indiening van het wetsontwerp betreffende de finan- ciëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Allen zijn vóór de hand having van de gemeentelijke zelf standigheid, welke vooral uitkomt in eigen financiën en een eigen po litie. De heer Wagenaar (a.r.) vindt, dat men de gelegenheid moet openen om de gemeen ten zelve meer belastingen te iaten heffen. De heer Sweens (r.k.) is hier tegen en be pleit voorts een provinciaal corps gemeen tepolitie. De heer Wendolaar (lib.) en eenige an dere sprekers wijzen er op, dat de gemeen tepolitie in de eerste plaats een gemeente orgaan is cn geen hulporgaan van de Justi tie. De vrijw. burg. dienst. Een veel behandeld onderwerp was ook de vrijwillige burgerlijke dienst, waarvoor 65.000 gulden wordt aangevraagd en waar voor de subsidies van burgerwacht en land storm zullen worden verlaagd. Verschillen de sprekers breken een lans voor deze laat ste instituten, doch de heer Drees (s.d.) uit enkele bezwaren daartegen. De meeste spre kers zien het nut van de coördinatie in den nieuwen dienst in, doch de heer de Wilde (a.r.) acht een dergelijk hoog bedrag voor alsnog niet verantwoord. Liever dadelijk een paar Aspirintjes dan een paar dagen onder de wol. Geen beter middel tegen verkoud heid dan HET PRODUCT VAN YERTROUWENI De heer de Marchant et d' Ansembourg (N.S.B.) vraagt waarom de N.S.B.'ers uit allerlei diensten geweerd worden. Wat de samenvoeging van kleine gemeen ten betreft bepleiten enkele sprekers voor zichtigheid. Voetballen op Zondag. Ten aanzien van de Zondasgwet hoopte de heer Wendelaar, dat de nieuwe regeling niet zoo ver zal gaan, dat zelfs voetbalwed strijden op Zondagmiddag zullen worden verboden, waarbij hij wijst op een recent arrest van den Hoogen Raad. Hedenmiddag zal minister van Boeijen antwoorden. Gistermiddag om halftien bemerkte een wielrijder, die den onbewaakten spoorweg overgang van de Hofplein-lijn in den Veen- weg te Nootdorp passeerde, een tegen het spoorhek staand rijwiel. In het licht van zijn lantaarn ontwaarde hij eenige meters naast den overweg het lichaam van een onbekenden man. De schedel werd tusschen de rails aangetroffen. De' wielrijder waarschuwde de gemeente politie, die met den burgemeester spoedig ter plaatse was. Het lijk werd naar het gemeentehuis overgebracht. De indentiteit van den ongelukkige, noch de toedracht van het gebeurde zijn bekend. Werktijd van magazijnbedien den, handelsreizigers, personeel in het bagger en het kleintrans- partbedrijf zal worden geregeld. De minister vertrouwt, dat het bedrijfsleven, voor zoover het is ge organiseerd in bedrijfsraden en be- drijfscommissjes, die met de werk- commissie samenwerken, ondanks de tijdsomstandigheden, met kracht zal blijven voortwerken, aldus lezen wij in de antwoordmemorie over So ciale Zaken. Met name stelt hij zich voor, dat de werkcommissie en de met haar samenwerkende raden en commissies de mogelijkheden tot be tere verdeeling van den beschikba ren arbeid en de vraagstukken wel ke verband houden met verdere uit breiding van de vrijwillige vervroeg- de pensionneering en met de wacht geldregelingen, zullen nagaan. Zijnerzijds zal hij gaarne de denkbeelden, welke daardoor ter doeltreffende voorkoming of vermindering van de werkloosheid naar voren komen, helpen verwezenlijken. De minister stemt in met de meening van verscheidene leden, dat in de eerste plaats gestreefd moej worden naar een verkorting van den arbeidsduur voor die groepen van personen, die thans nog langer dan 48 uur per week arbeid verrichten. Het ligt in zijn voornemen, den werktijd van de magazijn bedienden, van het personeel in het bag gerbedrijf, van het personeel in het zg. klein- transportbedrijf onder welke laatste cate gorie hij verstaat het transport van goede ren anders dan per motorrijtuig of per spoor of boot en, zoo mogelijk, ook van handels reizigers te regelen. Maatregelen daartoe worden overwogen of zijn reeds in voorbe reiding. De minister merkt voorts op, dat naar zijn meening verkorting van de werkweek tot 45 uur op dit tijdstip, nu vele bedrijven voor een groot gedeelte opdrachten in het belang van 's lands defensie uitvoeren, wel zeer ongelegen zou komen. Dit geldt ook voor het bouwbedrijf. Ove rigens moge er op gewezen worden, dat de tot nu toe in het werk gestelde pogingen om bedrijfsgewijze een verkorting van den arbeidstijd te verkrijgen ter bestrijding van de werkloosheid, weinig resultaat hebben opsreleverd. In verband met het voorgaande kan de ministers voorshands geen toezegging doen omtrent een door hem te nemen initiatief tot algemeen verkorting van den arbeids duur voor de bedrijven, waarop dp Arbeids wet reeds van toepassing is. Indien echter het georganiseerde bedrijfsleven hom vo-or stellen wil doen (hij denkt hier aan voor stellen via de werkcommissie tot bestrijding van de werkloosheid) dan staat hij daar ten volle voor open. Geruchten houden aan, Merk waardige uitlatingen der Duit- sche radiostations. VERSCHILLENDE SCHEPEN VERGAAN. De geruchten dat de ondergang van de Simon Bolivar en ook nu weer die van een groot Japansch schip, dat gisteren in de Noordzee is. gezonken, te wijten zou zijn aan Hitiers nieuwe wapen, de magnetische mijn, blijven aanhouden. In dit verband wordt opgemerkt, dat de Duitsche radio stations Hamburg, Keulen en Zepsen heb ben medegedeeld: „Duitschland's doel is zijn vijan den te treffen in maritieme wate ren. Engeland is niet in staat de neutrale schepen te beveiligen in de wateren, die de Britsche eilanden omgeven. De resultaten zijn vrij on gunstig voor de neutrale Schepen. Duitschland betreurt deze ontwikke ling, voor zoover het 'neutrale sche pen betreft, maar is niet in staat ttf' iets tegen te doen. De oogst moet worden binnengehaald. Hieruit concludeert de Engelsche meening schijnbaar niet geheel ten onrechte, dat Duitschland thans toegeeft een nieuw wa pen te gebruiken, waarvan schuldigen, maar ook onschuldigen te lijden hebben. Tenslotte wordt herinnerd aan de zinsnede uit Hitlcrs rede te Dantzig op 19 Septem ber jl.: „Men doet goed ook hier geen vergissing te begaan. Er zou zeer spoedig een oogen- blik kunnen komen, dat wij een wapen zul len hanteeren, waarmede wij niet kunnen worden aangevallen. Het is maar te hopen, dat men dan niet plotseling begint aan de „humaniteit" te herinneren en aan de „onmogelijkheid" tegen vrouwen en kinde ren oorlog te voeren". Japansch schip verging. Het Japansche schip, dat gisteren op een mijn is geloopen, was de Terukini Maroe. Alle opvarenden, 208 koppen, zijn gered. Britsche schepen verloren. Voor de Iersehe kust is vergaan het Brit sche schip Arlington Court. Twee-en-ttvin- tig opvarenden zijn door een Nederlandsch schip, de Algenib gered. De Engelsche ad miraliteit meldt het verloren gaan van de als mijnenveger ingerichte treiler Mastiff. Twee andere treilers zouden eveneens zijn gezonken, alle door Duitsche mijnen. Naar aan U.P. te Berlijn wordt medege deeld heeft de Duitsche vloot in samenwer king met de luchtmacht gedurende de maanden September en Octotoer eenige honderden schepen in de Oost- en in de Noordzee op contrabande onderzocht. Tal van schepen werden onmiddellijk na het onderzoek vrijgegeven, daar zij geen con- heden hebben 127 schepen opgebracht naar trabande aan boord hadden. Duitsche een- Duitsche havens voor een nader onderzoek De schepen en de lading, welke niet in be slag was genomen, zijn na het onderzoek vrijgegeven. Duitsche koopvaarder bij IJsland In brand geschoten. Een Britsch oorlogschip heeft veertien schoten afgevuurd op een koopvaarder naar vermoed wordt van Duitsche nationaliteit, alhoewel men gelooft dat het schip onder andere vlag voer. Het schip geraakte hier op in brand en liep aan den grond nadat de bemanning door den oorlogsbodem aan boord wasg enonren. Het wrak van t schip Vertrek van Aankom* (terugreis) lAlex' 21 Nov' lNa™* 21 NoV( (heenreis) |Ran«- 21 Nov- |singap. |Medan 21 Nov. j Rang. 2l N0v Napels 21 Nov.|Alex. 21 Nov Emoe (terugreis) Reiger (heenreis) ligt thans op het strand; er wordt een n derzoek naar de identiteit van het vaartu?' ingesteld. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt ia te- genstelling tot het bovenstaande mede het agentschap Ritzau uit Reykjavik me]!n dat een Duitsch oorlogsschip na een ach tervolging en een waarschuwing bij IJslanri twaalf schoten op een koopvaardijschi heeft gelost, Het schip is daardoor in geraakt. Drie Duitsche vliegers zijn drijvende c« vonden in een vouwboot en gered door eet Britsch schip op de Noordzee, Zij zijn ij Kezet. een haven aan de Oostkust aan land Het stadsbeeld weer normaal VERZINSELS VAN UNITED PRESS. Aangezien in Praag volkomen rust heerscht, is, naar D.N.B. meldt, voor Groot-Praag en eenige andere distric ten het standrecht opgeheven. Omtrent den toestand in het protectoraat meldt D.N.B. verder: „De door de autoriteiten genomen maat regelen zijn, naar het schijnt, volkomen vol doende geweest om alle verdere pogingen van kleine groepen aanhangers van Benesj tot verstoring van orde eii rust in het pro tectoraat in de kiem te smoren. In verband met de laatste gebeurtenissen was bepaald, dat de koffiehuizen en restau rants te Praag om 22 uur moesten sluiten, Daar sedert 18 November ook te Praag geen ordeverstoring is voorgekomen, kon dit voor schrift reeds weer worden ingetrokken. De bewering van „United Press" als zou Praag een doode stad zijn en als zouden i Tsjechen zooveel mogelijk in hun huizen bi ven en zich niet op straat begeven, is zelfs voor een enkelen dag niet juist, zij is ver zonnen. Iedere bezoeker van Praag heeft zich er van kunnen overtuigen, dat het stadsbeeld volkomen, normaal was met uitzondering van de demonstraties van Tsjechische in- tellectueelen op 28 October en 15 November, die tot eenige straten beperkt bleven. Dit het leven overal het groote stadskarakter draagt en dat schouwburgen en bioscoopthe aters druk bezocht worden, evenals alle 1)1- fiehuizen en restaurants." Overeenkomst omtrent levering van 800.000 ton. Volgens den correspondent van de Japan sche Asahi Sjimboen te Moskou hebben betrouwbare kringen medegedeeld, dat er een overeenkomst is bereikt tusschen Duitsche handelsvertegenwoordigers Moskou en den volkscommissaris voor •pe troleum, waarbij Sovjet Rusland 800.OT ton petroleum aan Duitschland zou leveren De correspondent merkt op, dat Duitsch land eerst had gevraagd om een levering van ten minste een millioen ton olie, daar men verwachtte, dat Duitschland dertig millioen ton olie gedurende den oorlog zal gebruiken. De Sovjet Unie zou heb'ben ver klaard, dat het zelf olie noodig heeft voor den landbouw en voor bewapeningsdoelei"' den en niet meer dan 800.000 ton petrole um zou kunnen leveren. Daarom rukte Hitier Praag b'" nen, zegt Lloyd George. Lloyd George heeft in een open brief aht woord gegeven op de critiek, die op 'ie jn uitgeoefend door verschillende kanten, verband met de houding, die hij heeft genomen ten aanzien van het probleem vrede en orlog. Hij zet daarin u^*&e.rV"r-n0t Hitier in Praag is binnengerukt omdat u Brittanje niet met voldoende energie overeenkomst van Muenchen heeft doen biedigen toen Duitschland, die de e ,J( maal overtrad, Hieruit leidde Hitier a Engeland nooit zou vechten wanneer het niet rechtstreeks aanviel. Echter: het geweer den voet. au# De geëvacueerde bevolking blijft Helsinki terugkeeren. Britsche onid vCs- die naar Stockholm waren vertrok1bL fjjstai tigen zich ook weer in de Finsche ï1 wpur De scholen worden heropend cn sc NVor gen, bioscooptheaters en restauran den drukker bezocht. De geruchten. -eVef WP.lke Ha SJnvi A+.TTnie het ïion'3#1 „:jn elke de Sovjet-Unie het non'a^r®!!n drag met Finland zou willen opzeg- l rrAo-nnv, A TVff 4 m' H T"l CT flflTl hoop- 1 imu.uu z,uu 1 fiuvr ongegrond. Men. geeft uiting na'1 "- pjnscW dat Rusland staking van de n" ornia'e perscampagne een hervatting 'Ier jntuS' betrekkingen mogelijk zal rna )en'pien schen blijven de vQorzorgsmaatreg v0„f verminderd gehandhaafd. Dc b"dr< nianf de defensie komen uit binnen- en o binnen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10