Dader gevonden DUITSCHE EXPORT bemoeilijkt 1 boven ons grondgebied DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER De aanslag ie München Verdachte, de Door maatregelen van Engeland Neutralen in de knel Brand in pothuisje KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 22 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8780 36 jarige George Eiser legt bekentenis af weken lang had hij gewerkt aan het plaatsen van de helsche machine in een der pilaren van den buerger braeukeller. rlmmler, de leider der gestapo doet mededeeling van bijzon derheden omtrent de arres tatie. Bijzonderheden over het onderzoek Het mysterieuze incident te Venlo Tegenmaatregelen van Duitschland verwacht Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT S E IN Ti Onbegrijpelijk antwoord HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder WOENSDAG Het mysterie omtrent den aanslag op het leven van Hitier in den Bür- gerbrSukeller te München, gepleegd in den avond van den 8sten Novem ber, zou zijn opgehelderd. De vermoedelijken dader, die nog dienzelfden nacht werd gearresteerd heeft een bekentenis afgelegd. Volgens deze bekentenis, is het plan tot den aanslag reeds opgevat in den zomer van 1938. De ten uitvoerleg ging van het plan begon echter eerst in Augustus 1939. Als geldgever heeft de dader ge noemd de Engelsche Intelligence Ser vice, aldus ^het bericht uit Berlijn, als organisator heeft hij echter Otto Strasser aangegeven, de eertijds zeer bekende uitgewezen leider van het z.g. Zwarte Front. Himmler, de rijksleider der S.S. en chef der Duitsche politiemacht, maakt het vol, gende bekend: Onder de nog in dienzelfden nacht gear resteerden bevond zich een man, die trachtte langs illegalen weg naar Zwitserland te vluchten. Het was de 36-jarige Georg Eiser, laatstelijk wonende te München. De inmid dels bereikte resultaten van de speciale com missie, die door de veiligheidspolitie naar München was gezonden, verschaften talrijke aanwijzingen betreffende voorbereiding en ten uitvoerlegging van de daad. Als dader scheen iemand in aanmerking te komen, van wien reeds' op 12 November een nauw keurig signalement gepubliceerd kon wor den. Nieuwe ontdekkingen versterkten de verdenking, dat Georg Eiser ten minste in eenig verband met den aanslag moest staan. Onder den last van het bewijsmateriaal, dat de speciale commissie op de plaats van de misdaad en in de intusschen bekend gewor den schuilplaatsen van Eiser verzameld had, alsmede na verscheidene confrontaties, legde Eiser, die eerst hardnekkig ontkende, op 14 November een volledige bekentenis af. Op een wijze, die in de geschiedenis der criminologie eenig is, had hij in een arbeid, die wekenlang duurde, in een der pilaren van den Buergerbraeukeller een tijdbom aangebracht, waarvan het uurwerk op zes dagen of 144 uur was gesteld. Het ontwerpen van de misdaad gaat terug tot Sept. resp. October 1938. In Aug. 1939 werd de ruimte voor de helsche machine gereed gemaakt. De lading bracht Eiser op den zevenden dag voor de bijeenkomst in den Buergerbraeu keller aan. Zes dagen tevoren beproefde hij voor het eerst, de op tijd gestelde bom in de aangebrachte holte te plaatsen, dit mis lukte. Ook de vijfde nacht voor den aanslag was hem ongunstig gezind. In den daarop volgenden nacht echter kreeg Eiser gelegen heid zijn helsche machine te plaatsen. Hij vertrok daarna onmiddellijk, om zich «ver Stuttgart naar Zwitserland te begeven, waar zijn opdrachtgevers reeds op hem wachtten. Om zekere redenen keerde hij in den middag van den zevenden nog eens naar Muenchen terug. Hij slaagde er in in den nacht van 7 op 8 Nov. opnieuw in den Buergerbraeukeller binnen te dringen om zich nogmaals van het tikken van het uur werk te overtuigen. De misdadiger had niet verzuimd, er voor te zorgen, dat het geluid van het uurwerk gedempt werd. Hij her- haal.de zijn controle eenige malen in dien zelfden nacht. Des morgens ontbeet hij in een koffiehuis te Muenchen, om vervolgens per spoor over Ulm naar de grens te reizen. In den nacht van 8 op 9 Nov. trachtte hij in de nabijheid van Constanz over de Zwitser- sche grens te komen. Het algemeene alarm, dat intusschen gemaakt was, verijdelde de ze poging echter en leidde tot de arrestatie van Eiser. BERLIJN. In verband met de opheldering van den aanslag in Muenchen verneemt de Deutscher Dienst nog de volgende bijzon derheden: Onmiddellijk na den aanslag op den avond van 8 Nov. kwamen op bevel van den rijks leider der SS alle deelen der Duitsche po litie in hoogsten alarmtoestand in actie. Er begon reeds in het uur van den misdaad van buiten naar binnen als het ware een Himmler, de chef van de Duitsche politie. omsingeling van den dader. Alle grensover gangen werden gesloten, open grenssecto- ren bijzonder scherp bewaakt. In uiterst korten tijd waren daarmede dus de deuren, die den toegang naar het buitenland konden geven, hermetisch gesloten. Tegelijkertijd begaf zich een speciale commissie der crimineele politie naar München waar eveneens onmiddellijk na het vervoer van de dooden en gewonden de plaats van het misdrijf volledig werd afge zet. Het puin wordt onderzocht. Er begon toen hier nog in de nachtelijke uren van Dinsdag op Woensdag een bijzon der moeilijk werk. Alle puin werd zorg vuldig gezift en systematisch doorzocht en geordend. Na methodisch zoeken geduren de dagen en nachten, en met de meest nauwkeurige drukberekening, waarbij aan dacht geschonken werd aan den aard der ontploffing, kwam de politie in het bezit van enkele, deels onbelangrijk schijnende splinters, schroefjes en deelen van een veer, die de voorwaarde vormde voor de eerste reconstructie van het objectieve fei tenmateriaal. Er kon thans een eerste dui delijk beeld verkregen worden omtrent het uurwerk, dat de ontploffing tot stand bracht, van den aard en ongeveer van den omvang vaar het springstofmateriaal, even als van de vermoedelijke plaats waar de helsche machine wras aangebracht en de eigenlijke constructie van den bom. Gevon den deelen van een speciaal uurwerk maakten het mogelijk belangrijke conclu sies te trekken ten opzichte van de firma's die het vervaardigd hadden en gaven daarmede zeer bijzonder waardevolle vin gerwijzingen voor de opsporing van den dader. De kring om Elser gesloten. Op dezen grondslag bouwde de commis sie der veiligheidspolitie, bestaande uit ambtenaren van de geheime staatspolitie, haar verdere werkzaamheden op en nu konden de duizenden mededeelingen uit het geheele Duitsche volk nagegaan wor den. De omsingeling van den misdadiger werd steeds nauwer. Toen de kring van verdenkingen om Eiser gesloten was. toen alle persoonlijke contacten zijn levensweg, zijn milieux tot op de seconde nauwkeurig vastgesteld konden worden, kon weer in nieuwe herhaalde verhooren en confronta ties de overtuiging verkregen worden, dat men de werkelijke dader in handen had. Onder den druk van het bewijsmateriaal en de intusschen op de plaatsen waar de dader een toevlucht gezocht had vastge stelde bijzonderheden kon de bekentenis van den misdadiger nog slechts een bevestiging geven van het resultaat van het onderzoek. Hoe nauwkeurig en svstematisc.h Eiser gewerkt heeft blijkt uit de volgende bijzon derheid die in den loop van het verhoor aan het licht is gekomen. Na zijn eigenlijke be kentenis zou Eiser ter opheldering van eeni ge kwesties naar den Buergerbraeukeller in München gebracht worden. Eiser ver klaarde, dat dit overbodig was, en vervaar digde ten bewijze daarvan in het locaal waar hij verhoord werd uit de vrije hand en uit het hoofd een tot in de kleinste bij zonderheden nauwkeurige schets van de nlaats waar de daad gepleegd is, en die het geheel technisch gecompliceerde moord plan nauwkeurig en waarheidsgetrouw in hield. Het was de politie in den loop van de op sporing een raadsel gebleven waarom de dader met het oog op den langen looptijd van het uurwerk in zijn helsche machine onderweg naar het buitenland nog eens te rugkeerde. De dader heeft dit punt opge helderd. De eerste openbare bekendmaking van het afzeggen van de plechtigheid in de Buegerbraukeller en de latere verandering van den termijn voor de redevoering van Hitier op den avond van 8 November had hem ertoe gebracht zich nogmaals naar de plaats van den misdaad te begeven. De ge lukkige omstandigheid, zoo besluit de Deut scher dienst, die den Führer en daarmede ons allen behoed heeft voor een ontzetten- den rampspoed werd den misdadiger nood lottig. Hij kon gegrepen worden voor hij zich in het buitenland aan een arrestatie kon onttrekken. Wij allen moeten deze om standigheid dubbel dankbaar zijn want de arrestatie van dezen man heeft in al zijn consequenties een beteekenis welker strek king in het geheel niet te schatten is. Verklaring van Duitschlani Leiders van den Britschen In telligence Service door de hen bewakende Duitsche organen overweldigd en aan de staatspo litie overgeleverd. Officieel wordt door D.N.B. bekend ge maakt: De in Den Haag aanwezige centrale van de Britsche Intelligence Service voor West- Europa heeft sinds geruimen tijd getracht in Duitschland complotten te doen smeden en aanslagen te organiseeren, resp. contact tot stand te brengen met door hem vermoede revolutionnaire organisaties. Op grond van een even misdadige als onnoozele inlichting door Duitsche emigranten leefde men bij de Britsche regeering en de onder haar staan de Intelligence Service in de meening, dat zich in den Duitschen staat, in de partij en bij de weermacht een oppositie bevond, die het doel had in het Rijk een revolutie te doen ontstaan. Onder deze omstandigheden werden ambtenaren van den veiligheids dienst der S.S. er mede belast contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revo lutiecentrale in Den Haag. In de meening werkelijk te onderhandelen met revolution naire Duitsche officieren onthulden de ver tegenwoordigers van de Britsche Intelligence Service den Duitschen ambtenaren hun voornemens en plannen, ja, om een duur zaam contact met deze vermeende Duitsche officieren te kunnen onderhouden leverden zij hun bovendien een bepaald draadloos zend- en ontvangtoestel, waarmede de Duit sche geheime staatspolitie tot op den dag van vandaag het contact met de Britsche regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November nu trachtten de leiders van dezen Britschen Intelligence Service voor Europa, de heeren Best en kapt. Ste vens, de Nederlandsche grens bil Venlo naar Duitschland te overschrijden. Zij wer den daarbij door de hen bewakende Duit sche organen overweldigd en als gevange nen der staatspolitie afgeleverd. De met elkander in strijd zijnde mededee lingen betreffende hun gevangenneming, of deze nog op Nederlandsch gebied, dan wel op Duitsch gebied geschied is. worden op het oogenblik onderzocht. In het Lagerhuis heeft Chamberlain aangekondigd, dat de Britsche regee ring repressailles zal nemen in ver band met de uitbreiding der naar hij zeide Duitsche mijnenvelden. Uitvoer van goederen van Duit schen oorsprong zal onderworpen worden aan inbeslagneming op zee. Chamberlain zeide o.a.: „De Britsche regeering is niet voor nemens toe te laten, dat deze methoden van oorlogvoering voort duren zonder vergeldingsmaatrege len. (Bijval.) Ik moge het Huis er aan herinneren, dat gedurende den vorigen oorlog bij wijze van gerecht vaardigde represaille voor de duik- bootaanvallen op koopvaardijsche pen, exporten van Duitschen oor sprong of van Duitsche eigenaars, op zee in beslag zijn genomen. De vele schendingen van het internationale recht en de meedoogenlooze ruwheid der Duitsche methoden hebben ons ertoe doen besluiten thans een derge- lijken koers te volgen. (Luide bijval.) Binnenkort zal een „order in coun- cil" verschijnen, waarbij aan dit be sluit uitvoering zal worden gege ven." De Ilaagsche Conventie, welke door Duitsch land is onderteekend Duitschland heeft nog op 17 September verklaard deze over eenkomst te willen naleven bepaalt, aldus Chamberlain, dat bij het gebruik van ver ankerde mijnen alle mogelijke voorzorgs maatregelen voor de veiligheid der vreed zame scheepvaart moeten worden genomen. Dit is juist het kardinale punt der Conven tie, daar de mijn geen onderscheid maakt tus schen oorlogs- en koopvaardijschepen, tus- schen oorlogvoerenden en neutralen. De Con ventie eischt in het bijzonder, dat wanneer de mijnen niet langer onder controle staan van hen, die ze gelegd hebben, de gevaar lijke zone wordt bekend gemaakt zoodra de militaire behoeften dit toelaten. Wanneer niet verankerde mijnen gebruikt worden, moeten zij onschadelijk worden gemaakt ten hoogste een uur nadat degenen, die ze ge legd hebben, de controle over de mijnen ver loren hebben. Bij het leggen van de mijnen welke de door mij genoemde verliezen veroorzaakt hebben, heeft de Duitsche regeering geen dezer bepalingen in acht genomen. Deze nieuwe gewelddaad is een hoogtepunt in de reeks verdragsschendingen, waaraan Duitschland zich heeft schuldig gemaakt. Ik behoef slechte te herinneren aan het tot zinken brengen van de „Athenia" waarbij 110 menschenlevens verloren gingen, en de daarop volgende vernietiging van Britsche, geallieerde of neutrale schepen door middel van mijnen, torpedo's of kanonvuur. Deze aanvallen zijn vaak zonder waarschuwing ondernomen en in een stijgend aantal ge vallen met volkomen verontachtzaming van het door Duitschland geteekende protocol over den duikbootoorlog en de meest ele mentaire wetten van menschelijkheid. Ernstige bezorgdheid In België. De Britsche maatregelen zullen, volgens U.P.. ongetwijfeld vérstrekkende consequen ties voor België hebben. In officieele krin gen wacht men op alle détails vóórdat men zijn houding zal bepalen. In semi-officieele kringen legt men reeds den nadruk op het feit, dat de nieuwe Britsche maatregelen buitengewoon ernstige gevolgen voor de kleine neutrale landen als Neder land en België zullen hebben en dat zij nog meer moeilijkheden zullen toevoegen, aan die. welke de ha vens van Antwerpen en Rotterdam reeds te verduren hebben. Men ver wacht. dat deze maatregelen een gunstige uitwerking zullen hebben op de scheepvaart in Italië en dat de Italiaansche havens den zeehan del van de Noordzeehavens aan zich zullen trekken. Men wijst er in deze kringen verder op, dat Rotterdam en Antwerpen reeds groote verliezen hebben geleden door het opont houd in Duins en het lossen van een ge deelte of de geheele lading van hun sche pen. Het is buiten allen twijfel dat een con trole op de schepen, die uit Nederland en België vertrekken, deze verliezen nog aan zienlijk grooter zal maken. Men vraagt zich in politieke kringen af wat Duitschlands houding zal zijn ten op zichte van de neutrale landen. Chamberlains verklaring wordt dan ook als buitengewoon ernstig beschouwd, zoowel in politiek als economisch opzicht.. Daardoor immers zal de scheepvaart in de Noordzee zoo goed als verlamd worden. Ook Italië ziet gevaar voor de neutralen uit de verscherpte Britsche houding. De oorlogvoerende landen, die van deze blokkade te lijden hebben en deze zullen breken, zouden daardoor gedwongen kun nen worden om het veld van hun militaire operaties uit te breiden tegen elk neutraal land, dat zich vrijwillig of tegen zijn wil neerlegt en samenwerkt met de blokkade, 't hoofd buigend voor de gewetenlooze Brit sche eischen, aldus Italiaansche persstem- Het Britsche ingrijpen tegen den Duitschen uitvoer via neutrale havens en in neutrale schepen zal ongetwijfeld een even krachtig wederwoord van Duitschland uitlokken. Hoe dat zal luiden is niet met zekerheid te voorspellen. Maar gezien de steeds toenemende haat en de scherpte der wederzijd- sche maatregel is t niet ondenk baar dat de Duitsche regeering zal Verwachting: Koude ochtend, nevelig, overwegend droog, zwakke wind, aanvankelijk uit uiteenloopende, later meest uit Zuidelijke rich tingen. NEDERLANDSCHE VLIEGTUIGEN ZOUDEN HERHAALDELIJK BO VEN DUITSCH TERRITOIR GE VLOGEN HEBBEN. Nadat de Nederlandsche zaakgelas tigde te Berlijn Maandag de Wil- helmstrasse schriftelijk in kennis had gesteld van klachten der Ne derlandsche regeering over het overvliegen door Duitsche vlieg tuigen van Nederlandsch grond gebied, heeft de Duitsche gezant in Den Haag van zijn kant tegen over de Nederlandsche regeering uiteengezet, dat Nederlandsche vliegtuigen herhaaldelijk over Duitsch territoir hebben gevolgen. Beide regeeringen hebben toege zegd de wederzijdsche klachten te onderzoeken. Bij navraag te bevoegder plaatse werd ons medegedeeld, dat men dit bericht vol komen onbegrijpelijk vond. Van andere zijde merkte men op, dat de Nederlandsche militaire vliegtuigen uit den aard der zaak nauwlettend het Duit sche Rijksgebied ontwijken, eerstens omdat zij bij eenigerlei schending geen enkel be lang hebben en tweedens omdat zij daar door onnoodig risico zouden loopen. Schoenmaker springt de gracht in. Gistermiddag is in een pothuis te Am sterdam op den hoek van de Nieuwe Keizers gracht en Weesperstraat, een petroleum lamp, welke de 23-jarige schoenmaker, die zijn werkplaats in het pothuis heeft inge richt, wilde ontsteken, in brand geraakt. Het gevolg was, dat de kleeren van den man vlam vatten. Hij verloor evenwel geen moment zijn te genwoordigheid van geest en snelde naar den wallekant om vervolgens in het koude grachtwater te springen. De schoenmaker kon evenwel niet zwemmen, zoodat al spoedig voorbijgangers er aan te pas moes ten komen. Twee personen begaven zich te water, doch nadat zij den schoenmaker te pakken had den gekregen, wisten zij niet aan den wal te komen. Daarop werd de brandweer gealar meerd, die na weinige oogenblikken ter plaatse verscheen en de drie drenkelingen op het droge bracht. De brandwonden van den schoenmaker waren evenwel van dien aard, dat de man in een ziekenhuis moest worden opgenomen. In het pothuis had het vuur geen schade veroorzaakt. verklaren niet langer de neutrali teit te kunnen erkennen van elk land, dat zich buigt voor deze onwet tige Britsche maatregel. Jan een dergelijke, vrij zeker te verwach ten Duitsche verklaring zouden allereerst de uslolanden, maar vooral Nederland en Bel- gie de dupe worden. H?® tenslotte de houding van Rusland en ttalie zal zijn, valt op dit oogenblik met geen mogelijkheid te zeggen, maar vast staat, dat de scheeprampen aan Engelands uostkust., welke werden ingeleid door de ondergang van onze mooie „Simon Boli- var wijd strekkende gevolgen kunnen heb ben voor het verder verloop van den oorlo" en speciaal voor de positie van de neutra-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1