N'en Akkertje Gemeenten in nood Jan Zeedijk in Amerika Een geheimzinnig adres Drama op een bovenkamertje Frankrijk heeft steenkool noodig Het Duitsche officierskorps Radioprogramma De Avonturen van De Prinses geeft Jhr* de Geer beleedigd Hoofdpijn Door duvelmolen gegrepen Rusland stelt belang in Zeppelins door R. J. VAN NEER VOORT Het Roode Kruis vorstelijk be dacht. Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis dezer dagen wederom een aanzienlijke gift ten bate van het Roode Kruis-werk van H. K. H. Prinses Juliana ontvangen. Op een N.S.B.-vergadering. Voorwaardelijke gevangenisstraf en boete tegen den heer van Geelkerken geëischt. Wegens beleediging van minister-presi dent de Geer, moest zich gisteren voor de Haagsche rechtbank de heer C. van Geel kerken verantwoorden, die op een N.S R - vergadering op 16 Aug. j.1. in den Die rentuin te 's-Gravenhage het woord heeft gevoerd. In deze rede had hij mr. de Geer beti teld als „oude leugenaar". De officier van Justitie wilde geen on voorwaardelijke gevangenisstraf eischen en wel om drie redenen niet. Ten eerste heeft verdachte een blanco- strafregister, ten tweede is gebleken, dat er sprake is van een improvisatie, niet dus van voorbedachten rade en ten laatste is het feit op 16 Augustus gepleegd, toen ons land nog niet in staat van oorlog was. Thans, nu dat wel het geval is, zullen fei ten als deze zwaarder gestraft moeten wor den, daar de overheid in deze dagen nog meer dan anders gerespecteerd moet wor den. De eisch luidde twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete (onvoorwaarde lijk) van f 200.— subs. 100 dagen hechtenis. Uitspraak 5 December. Dringend verzoek om financieele zelfstandigheid. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft aan de ministers van Financiën en van Binnenland- sche Zaken een adres gezonden, waarin bezordheid wordt uitgespro ken over het feit, dat nog geen voorstellen zijn gedaan, die kunnen leiden tot een herstel van de eigen financieele verantwoordelijkheid der plaatselijke besturen. Eiken dag, zegt dit adres, dat dit herstel wordt verschoven, maakt de moeilijkheid om daar te komen, grooter. Wel zullen voor een dergelijke regeling belangrijke bedragen beschikbaar moeten komen. Het geld, dat aan deze herziening besteed moet worden, zal echter de weg tot een meer doelmatig bestuursapparaat effenen. Vierhonderd gemeenten aldus heet het in het adres kunnen zonder bij zondere hulp geen sluitende begrooting voor 1939 tot stand brengen en dit aantal zal voor 1940 nog stijgen. Ook de verlaging van het voor- bijzondere hulp aan gemeenten be schikbaar gestelde bedrag met 5 millioen heeft in gemeentelijke kring groote ongerustheid gewekt. De adresseerende vereeniging zegt volle medewerking toe aan de totstandkoming van een billijke regeling. FEUILLETON Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 33. „Zeker door de heele wereld te laten weten, dat ze onder een valschen naam heeft geleefd, de dochter is van een dief en de zuster van een vrouw, die een moord op haar geweten heeft. WéAr wil je haar eigenlijk van red den?" „Ze hoeft niet naar jouw pijpen te dansen en ik wil niet dat haar vriendin in jouw begeerige moordenaarshanden valt!" Hij wierp een venijnigen blik naar Dessie. „Aha, dus jij wilt liever zelf van mrs. Markhams rijkdom profieeren?" Doch ook deze hatelijkheid liep Daphne langs zich heengaan. „Je kunt dus je keus bepalen," zei ze effen. „Ik laat geen sterveling tusschen mij en mijn plannen komen," klonk het scherp. „Doe dan wat je wilt," sprak Daphne. „Of je geeft je heele plan op, het huwelijk en de robijnen inbegrepen en verlaat het land, of je gaat naar de politie om te vertellen waar ze Roode Lizzie kunnen vinden. Adolphe Colim- bert zal op Scotland Rard met open armen worden ontvingenEn dit bezweer ik je hier begaf haar kalmte haar een oogen- blik „als je binnen het uur niet uit Londen verdwenen bent, dan zal Scotland Yard weten dat de Montalt en Adolphe Colimbert een en dezelfde persoon zijn." Hij lachte het was de lach van iemand, die volkomen overtuigd is meester van de situatie te zijn. „Zooals je wilt. Het wordt werkelijk een hoogst opwindende geschiedenis! Maar je hebt een kleine misrekening gemaakt. Morgenoch tend zullen wij trouwen met een speciale Ifieiisje bij sollicitatie vermist. De commissaris van politie, chef van het bureau kinderpolitie te Amsterdam, ver zoekt namens de ouders de opsporing van: Johanna Elisabeth de Nigtere, oud 18 jaar. Zij verliet op 18 dezer des namiddags te ongeveer vier uur haar moeder, toen bei den zich in de Kalverstraat bevonden, ten einde z}ch te begeven naar een confectie- atelier de Vries, Singel 23, wraar zij wilde soliciteeren naar een betrekking as kan toorbediende. Sindsdien wordt het meisje vermist. Gebleken is, dat in perceel Singel 23, welk adres telefonisch aan een bemiddelingsbureau was opgege ven, geen confectie-atelier is. Het signalement van het meisje is: lang 1.60 M., breed gebouwd, bol gezirht, blauwe oogen, ronde neustop, donkerblond golvend haar (van voren springend), boven linker oog klein litteeken, behaard op beenen, gezonde geaatskleur, gekleed in blauw ge breid mantelpak met dito muts, blauwe blouse, beige kousen, lage bruine schoenen. Zij draagt een gouden armbandhorloge met gevlochten grijsleeren riempje en een dun gouden ringetje met diamantje. Zij had bij zich een klein blauw dames- taschje inhoudende enkele onderwijsdiplo- ma's en een portemonnaie met ongeveer f 2.5Q. In verband met bovenstaande wordt medegedeeld, dat zich omstreeks half vijf dien dag voor het perceel Singel 23 moet hebben bevonden een man gekleed in een zwarte overjas, waaronder een trui, en een alpinomuts. Hij is ongeveer dertig jaar oud. Deze man wordt verzocht zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan het bureau van de Kinderpolitie te Am sterdam. Tragisch ongeluk te Geldrop. Gisterochtend om negen uur is op de wollenstoffenfabriek der firma van der Heijden en Zn. te Geldrop een doodelijk on geluk gebeurd. De 35-jarige H. Foederer uit Geldrop die aldaar werkzaam was, is tus schen een z.g. duvelmolen geraakt en op slag gedood. De man, die jaren lang werk loos was en sedert korten tijd weer werk had gevonden, laat een vrouw en drie kin deren achter: Bewoonster verkoold gevonden. Gisterochtend heeft de politie op de bo venverdieping van een woning aan de Passeerdersgracht te Amsterdam een af schuwelijke vondst gedaan. Een door een buurvrouw te hulp geroepen agent van po litie vond hier, nadat hij de deur had opengebroken, de tachtigjarige bewoonster geheel verkoold naast een omgevallen pe troleumstel op den grond. Met de conclusies van den politie-des- kundige, den heer van Ledden Iiulsebosch is men tot de volgende reconstructie van het geval gekomen. Op de bovenverdieping woonde in een klein primitief ingericht kamertje alleen de tachtigjarige mejuffrouw M. C. J. Auer- bach. In het kamertje kon men zich bijna niet bewegen, of men stootte tegen een meubel of voorwerp aan, zoo dicht stond alles in de kleine woonruimte opeen. Op een wankele sinaasappelkist was een pe troleumstel geplaatst. Vermoedelijk is 't oudje, toen zij 'bezig was haar potje te ko ken, tegen de kist gestruikeld, zoodat het brandende stel op den grond is gevallen en de vrouw in brand is geraakt. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. Jongetje overleden. Het anderhalfjarig zoontje van den beider J. K. te Zuidwolde dronk in een onbewaakt oogenblik uit een kan met ko kende koffie waardoor het kind ernstige brandwonden opliep. Het is enkele uren later in het ziekenhuis te Hoogeveen aan de gevolgen overleden. Vertrouwen ook op Nederlandschen invoer. De president der Fransche republiek heeft gisteren een bezoek gebracht aan de steen koolmijn te Lens. Hij hield een toespraak, waarin hij dank bracht aan alle mijnwer kers, die door hun vaderlandsliefde en hun arbeid het door den oorlog ontstane tekort hebben weten aan te vullen. Ondanks de productie van Frankrijk, aldus de president, moeten wij twintig tot 25 millioen ton steen kool uit het buitenland invoeren. De mijnwerkers van Engeland, onze bondgenoo ten, en die van België en Nederland, onze vrienden zulen gaarne hun land in staat stellen ons die producten tè leveren. Iedere soldaat, die wat presteert tegen den vijand, kan toetreden. De Duitsche bladen publiceeren de nieu we bepalingen voor de aanvulling van het officierscorps in den oorlog. Deze bepalin gen hebben ten doel iederen voor officier geschikten soldaat te bereiken en zoo spoe dig mogelijk zijn bekwaamheden als sol daat en karaktereigenschappen te benutten. De tot nu toe bestaan hebbende verschil len voor de ontwikkeling van den a.s. actief dienenden officier en adspirant reserveoffi cier zijn hiermede voor den oorlogstijd waar beiden gelijke taken onder gelijke omstandigheden te vervullen hebben, opge heven. De mogelijkheid officier te worden, staat voor iederen soldaat open, wanneer hij te genover den vijand heeft voldaan en opval lende leiderskwaliteiten heeft betoond. Het optreden te velde is voorwaarde voor een ieder, die tijdens den oorlogstoestand of ficier wil worden. Volgens den Berlijnschen correspondent van het Deensche blad „Politiken" zal de Russisch-Duitsche samenwerking worden uitgebreid tot de fabrikatie van luchtsche pen. Begin 1940 zulen Russische ingenieurs te Friedrichshafen aankomen, om, aldus de correspondent, te worden ingewijd in de vervaardiging van Zeppelins. Rusland zou de reeds vervaardigde en uitgeruste lucht schepen koopen. Zij zullen gebruikt worden voor het vervoer van goederen. ENGELAND KOOPT SCHROOT IN AMERIKA. De „New York Herald Tribune" verneemt, dat Groot Brittannië onderhandelingen heeft afgesloten over den aankoop in de Vereenigde Staten van 750.000 ton schroot voor verscheping binnen drie maanden. Het betreft een bedrag van 15 millioen dollar. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Ber. ANP en gramofoonmuziek. 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing.. 4.45 Gramofoonmuziek. 69. Hij kreeg gedaan, dat zijn beste vriend, Red Pennington met hem mee mocht gaan. „Red", sprak Jan, „als we kans zien om de bende van Seattle ook achter slot en grendel te krijgen, dan is de hele organisatie der Schor pioenen vernietigd! En de wereld zal weer rustig kunnen ademhalen, als wij ons meester hebben gemaakt van de uitvinding van den admiraal!" „We zullen het hem wel leveren, Jan", zei Red vol vertrouwen. „Weet je al waar hun hoofdkwartier zich bevindt?" 70. „Ik heb het adres van dien dokter Centaur te pakken gekregen", antwoordde Zeedijk. „Maar kom mee, Red; de rest zal ik je wel in het vliegtuig uitleggen". En zo begaven de beide zee-officieren zich naar het Westen. En terwijl ze over het vaste land heen vlogen, beraamden zij plannen om ook de rest van de bende onschadelijk te ma ken. HOOFDSTUK 6 Het complot van Dr. Centaur. 71. In een luxueus ingericht appartement in Seattle zat een man met groene ogen en een puntbaartje voor het radiotoestel te luisteren. „Wat doe je, Centaur?" vroeg een aardig jong meisje met zwart haar. „St!" zei Cen taur, terwijl hij het voorhoofd fronste. 72. „Hier is het rapport van onzen agent in Washington, Tasmia!" En door het ontvang toestel kwam een boodschap in de code van de Schorpioenen. „In gewone taal overgezet luidde de boodschap: „Zeedijk onderweg naar het hoofdkwartier van de Schorpioenen. Weest op Uw hoede!" Dr. Centaur begon opgewon den het vertrek op en neer te lopen. „Wat moeten we doen?" vroeg Tasmia met rustige, zachte stem. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelconcert. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Causerie „Metaalbewerking". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest, Christ. Ora torium vereeniging en solisten. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.5012.CO Schriftlezing, Hilversum n, 301.5 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewende muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 AVRO-Dansorkest en soliste. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Pianosoli. 1.15 De Twillight Serenaders. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vioolvoordracht met pianobegeleiding. 3.00 Brei- en borduurcursus. huwelijksvergunning en morgenavond gaan we op onze huwelijksreis." „Ik geloof er niets van," riep Dessie opge wonden. Weer lachte hij, schijnbaar om haar onge loof, doch in werkelijkheid om de gedachten te verbergen, die zich aan hem opdrongen. Hij was verslagen en nog wel op het laatste oogenblik, nu hij op den drempel van het suc ces stond. Maar hij zou ervoor vechten en zich niet gewonnen geven, zoolang er een schaduw van kans overbleef. Nu de oudste der tweezusters zich niet meer liet intimi- deeren door de dreiging van een arrestatie, was zijn macht over de beide jonge vrou wen gebroken. Er waren echter nog andere middelen om zijn doel te bereiken. De Rohil- kund juweelen waren een vermogen waard, alleen voor het terugvinden ervan was een belooning- van duizenden uitgeloofd. Als hij kiezen moest, had hij liever de juweelen dan mrs. Markham en het was met d i t doel voor oogen dat hij hen verteld had, dat het huwe lijk reeds den volgenden dag zou plaats vinden. Toen hij, na een langdurige stilte, weer sprak, had hij zijn snoevenden, laatdunkenden toon laten varen. „Vertel me nu eens wat je eigenlijk wilt?" vroeg hij behoedzaam. „Moet het uit zijn met mijn invloed op mrs. Markham? En wat zijn dan de voorwaarden die je daaraan ver bindt?" De verandering in zijn houding deed Dessie walgen, maar de oudere zuster doorzag zijn bedoeling. Of de Montalt was bereid voor waarden te accpteeren, of hij zon op wat anders. „Je hebt gelegenheid het land te verlaten," zei ze kortaf. „Dat is niet voldoende." „Wat wil je dan?" „De robijnen en minstens duizend pond. Ik krijg van mrs. Markham meer." „Van mij krijg je nog geen duizend stuivers en van de juweelen geen steen! Doe verder maar waar je plezier in hebt Hij stond op als in antwoord op de uit daging. „Niets wat je doen kunt zal morgen mijn huwelijk met mrs. Markham kunnen verhin deren niets, en als ze eenmaal mijn vrouw is Hij eindigde met een blik, die als een drei gement bedoeld was en zoo vatte Dessie het ook op. „Waarom zou ik de juweelen niet geven?" riep ze onstuimig. Ze keek naar Daphne en gelijktijdig ging haar hand naar het zakje in haar breede ceintuur als om ze er uit te nemen. De man zag de beweging en wendde daarop vlug den blik af, dat de oudste zuster zijn oogen niet zou zien. Hij wist nu waar de steenen waren en de kort, maar bot-besliste weigering van Daph ne die volgde, deerde hem niet. „Zooals je wilt," zei hij, met een uitdruk king van ergernis op zijn gezicht. „Maar ik zal openhartig zijn. Morgen zal, zooals ik ge zegd heb, mrs. Markham mijn vrouw worden en dan zal het je spijten dat je mijn voor waarden heb afgewezen." Hij opende de deur en sloeg die hard achter zich dicht. Toen hij halverwege de trap af was bleef hij staan. Er was eensklaps een idee door zijn brein geflitst en zijn vlugge hersens werkten nu onmiddellijk de détails uit. Dessies beweging van zooeven had hem ge toond dat ze de robijnen bij zich droeg en wéér ze ze bewaarde. Ze vond het waar schijnlijk veiliger dan ze in haar tasch te hou den. Zijn bedoeling was het meisje niet uit het oog te verliezen tot hij zich van de robij nen zou kunnen meester maken, en om daar toe de gelegenheid te krijgen, had hij be sloten haar te ontvoeren. Doch dit moest spoedig gebeuren, want hij vermoedde dat ze, nu ze teruggekomen was van haar voornemen om ze hem te geven, de juweelen zoo spoedig mogelijk naar de safe terug zou brengen. Hij bleef wachten op den hoek van de straat waar Dessie woonde en schreef een haastig briefje aan sir Edmund Landale, waarin hij deze verzocht direct te komen, liefst in zijn eigen auto. Hij liet den landjonker het briefje brengen door een taxichauffeur die juist met zijn wagen voorbijkwam. Van de plek waar hij stond, had de Mon talt het gezicht op de voordeur van Dessies huis. Als hij zich niet heel erg vergiste, zou ze in ieder geval straks naar buiten komen om naar South Kensington te gaan, naar Mgr. Markham. Zijn plan was om haar in een straatrelletje te betrekken; dan zou sir Edmund Landale haar te hulp moeten komen en ontzetten en haar „in veiligheid" brengen in een auto. Die zou haar dan in snelle vaart naar sir Ed- munda eenzaam gelegen buitenhuis brengen en als ze daar eenmaal was, zou de rest gemak kelijk genoeg gaan. Terwijl ze stond te wachten, kwam er een man voorbij slenteren van het straatslijpers- type, dat hrj hebben moest. Hij sprak hem aan en vroeg hem of hij lust had twee pond te verdienen. Toen de leeglooper begrijpelijker wijze voor een dergelijk voorstel niet onge voelig bleek, legde de Montalt hem uit, wat hij er voor verlangde.. En toen hij aanbood een gedeelte vooruit te betalen, smolten de laatste bezwaren weg als sneeuw voor de zon. Het havelooze heerschap spoedde zich weg 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.306.27 AVRO-Amusementsorkest en solist 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Pragramma voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist (ca. 9.15 Causerie over Racine). 10.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna: AVRO-Dans orkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. om een paar kornuiten op te duikelen, die ongetwijfeld wel in de omgeving zouden rond- boemelen en die evenmin tegen een dergelijk karweitje opzagen en ook graag wat verdien den. Het duurde niet lang of hij kwam met een uitgelezen collectie ruige slampampers terug en bijna op denzelfden tijd hield een elegante auto stil voor het trottoir en sir Ed mund Landale stapte uit. „Wat is er?" wendde de jongeman zich ge- agiteerd tot de Montalt. „Ben ik nog op tijd? Wat is er aan de hand?" „Wil je Dessie Merrion volkomen in je macht hebben?" klonk de wedervraag. „Dan krijg je nu je kans." In een paar woorden legde hij hem de situatie uit en vervolgde: „Zoo gauw je haar in je auto hebt, rijdt je in de richting van South Kensington, dan langs Oxfortstreet en zoo naar je villa in St. John's Wood. Ik kom daar ook en dan zullen we samen het zaakje verder opknappen. Als ze daar eenmaal is, zul je haar wel klein krij gen, dat garandeer ik je." Het vooruitzicht leek den lafaard zoo ver lokkend, dat het niet in hem opkwam naar de Montalts motieven te vragen. Voor hem was het voldoende dat zijn vurige wensch thans vervuld zou worden. Kort daarna zagen ze Dessie uit haar huis komen. Ze wandelde in de richting van Ox ford street recht op het stel kerels af, dat haar stond op te wachten. HOOFDSTUK XXIII. Ontvoerd! De Montalts berekening met betrekking tot de vermoedelijke plannen der beide zus ters was juist geweest. Zoodra hij was heen gegaan, bespraken ze wat hun te doen stond. „Wat denk je dat hij nu in zijn schild voert, Daphne?" vroeg Dessie. „Het is moeilijk om dat te zeggen," meen de de ander. „Hij is er niet de man naar om zoo maar te capituleeren en als hij voor zich zelf tot de conclusie zou komen, dat er niet al te veel risico voor hem aan verbonden is om de politie op mijn spoor te zetten, zal bin nen een half uur mijn arrestatie een feit zijn." „O Daphne!" riep haar zuster ontsteld. „Ik ben heelemaal niet bang meer. Ik heb je inimers gezegd, dat ik dien man niet ver moord en hem zelfs niet bestolen heb, al is de schijn tegen mij." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2