Prijsstijging en werkloozen Boekbespreking Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs Belangrijke verbetering in de dienstregeling van T\E.S.O» De Waal De IJsclubs vergaderen Mijn in de havenmond van Oudeschild Het nieuwe postkantoor Oosterend Ir. G. J. Th. Bakker verlaat Haagschen gemeente dienst Het vliegtuigongeluk te Soerabaja Arrondissements rechtbank te Alkmaar Uit onze Omgeving Opvarenden van kustvaarder gered Ernstig geval van kolendampvergiftiging OVER DE MAAND OCTOBER 1939. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakker, 5 bankwerkers (1 ben. 18 j.), 1 betonvlechter, 17 bollenarbeiders (3 ben 18 112 chauffeurs, 5 conciërges, 1 controleur 3 electriciens, 25 grondwerkers, 9 kantoorbe dienden, 1 kellner, 1 kleermaker, 5 koks 37 landarbeiders, 2 loopknechts ben. 18 j., 3 ma gazijnbedienden, 6 matrozen (1 ben. 18 j.) 17 metselaars, 1 meubelmaker, 5 monteurs (2 ben jg j.), 8 opperlieden, 1 scheepmaker, 28 schil ders (1 ben. 18 j.), 1 schoenmaker ben. 18 2 steenzetters, 1 stoffeerder, 3 stokers, 1 straat maker, 40 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 65 transp. arbeiders, 4 tuinlieden, 1 visschers 98 werklieden (1 ben. 18 j.). Totaal: 411 per sonen. Aanvragen kwamen in om: 5 bakkers (2 ben. 18 j.), 1 bankwerker ben 18 j-, 1 betonvlechter, 1 bollenarbeider, 3 chauffeurs, 2 electriciens, 4 grondwerkers', 2 huisknechts, 1 incasseerder, 4 kantoorbedien den (2 ben. 18 j.), 2 kappers, 4 kleermakers, 1 hok, 1 loodgieter, 13 loopknechts (7 ben 18 j4 metselaars, 6 monteurs (1 ben. 18 j.'), 4 opperlieden, 2 opzichters, 3 schilders (1 ben 18 j.), 3 schoenmakers (1 ben. 18 j.), 4 sme den (1 hen. 18 j.), 2 stucadoors, 1 teekenaar, 7 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 16 transp. ar beiders, 41 werklieden (3 ben. 18 j.), 1 win kelbedienden. Totaal 139 personen. Geplaats werden: 1 bankwerker ben. 18 j., 1 betonvlechter, 3 chauffeurs, 2 electriciens, 4 grondwerkers, 1 huisknecht, 1 incasseerder, 2 kantoorbedien den (1 ben. 18 j.), 2 kleermakers uit Gorkum, 1 kok, 2 loopknechts ben. 18 j., 4 metselaars, 4 monteurs, 3 opperlieden, 2 schilders (1 ben. 18 j.), 3 schomenmakers (1 ben. 18 j.), 2 sme den (1 uit Vlaardingen), 2 stucadoors uit Alk maar, 1 teekenaar, 7 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 16 transp. arbeiders, 41 werklieden (3 ben. 18 j.). Totaal 105 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden in geschreven 4 bakkers, 2 bakschippers, 12 bankwer kers (3 ben. 18 j.), 1 boekbinder, 20 bollen arbeiders (3 ben. 18 j.), 22 chauffeurs, 1 col porteur, 16 conciërges, 1 constructiewerker, 2 controleurs, 1 electricien, 64 grondwerkers, 5 incasseerders, 28 kantoorbedienden (2 ben. 18 j.), 1 kapper, 4 kellners, 1 kleermaker, 4 koks 1 ben. 18 j.), 1 koperslager, 74 landarbeiders, 4 letterzetters, 8 loopknechts (4 ben. 18 J.), 2 machinisten, 3 magazijnbedienden, 9 matro zen (2 ben. 18 j.), 10 metselaars, 2 meubel makers, 1 molenaar, 3 monteurs (1 ben. 18 j.), I motordrijver, 16 opperlieden, 2 reizigers, 3 scheepmakers, 29 schilders, 2 slagers, 3 steen zetters, 1 stoffeerder, 3 stokers, 1 straatma ker, 1 stuurman, 1 stypeur, 38 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 1 touwslager, 124 transp. arbeiders, II tuinlieden, 5 visschers, 1 voerman, 1 wachts- man, 249 werklieden (5 ben. 18 j.). Totaal 809 personen. V rouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 1 conciërge, 9 dag dienstboden, 7 dagmeisjes, 8 dienstboden in tern, 1 huishoudster, 8 kantoorbedienden (3 ben. 18 j.), 1 kinderjuffrouw, 4 morgenmeis jes (3 ben. 18 j.), 1 noodh. dienstbode, 1 schrijf ster, 5 verkoopsters (3 ben. 18 j.), 2 wasch- vrouwen, 29 werksters. Totaal: 79 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 conciërge, 19 dagdienstboden, 12 dagmeis jes, 7 dienstb. intern, 1 huishoudster, 1 hulp i. d. huishouding, 2 kantoorbedienden ben. 18 j., 1 kindermeisje, 1 keukenmeisje, 18 morgen meisjes (17 ben. 18 j.)2 noodhulp-dagmeisjes, 3 tweede meisjes, 1 waschvrouw, 15 werksters, Totaal: 84 personen. Geplaats werden: 1 conciërge, 4 dagdienstboden, 5 dagmeisjes, 1 dienstbode intern te A'dam, 2 kantoorbe dienden ben. 18 j„ 2 morgenmeisjes, 1 keuken meisje, 1 waschvrouw, 15 werksters. Totaal: 32 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden in geschreven: 4 aardappelschilsters, 2 dagdienstboden, 1 dagmeisje, 2 dienstb. intern, 3 huishoudsters, 14 kantoorbed. (7 ben. 18 j.)1 morgenmeisje, 1 naaister, 2 kinderjufrouwen, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 17 werksters. Totaal 49 per sonen. JwcellcA tiieuwJ Het bestuur van Tex. Eigen Stoomboot-Onder neming heeft besloten, ingaande Vrijdag 24 No vember a.s., in den dienst TexelDen Helder twee booten te laten varen. Voor dit doel zal ..De Marsdiep" te Den Helder worden gestation eerd. Deze regeling beteekent een belangrijke ver betering in den dienst. De eerste boot van Den Helder vertrekt thans te 9.30, zoodat de eerste post te ongeveer half elf op Texel komt. Bij de nieuwe dienstregeling, vanaf a.s. Vrijdag, zal op werkdagen de eerste boot van Den Helder ver trekken om 7.30, zoodat men daarmede twee uren vroeger op Texel aankomt en dus de post ook zooveel eerder hier arriveert. De laatste dienst gaat nu van Texel reeds om 2 uur, bij de nieuwe dienstregeling gaat deze van te 3 u. nm„ dus ook een uur' later. .Door deze verandering komt er nog een dienst ®'l en zal nu op werkdagen vier maal heen en weer worden gevaren. Op Zondag bestaat er dan echter slechts twee maal gelegenheid van en naar Texel te komen, n.1. van Texel te 7.30 en 13 uur en van Den Helder te 10 uur en 15 uur. Voor de volledige dienstregeling zie men de vertentie in dit nummer. Op het juiste moment. De gecombineerde algemeene vergadering vati de IJsclub De Waal en Den Burg, die Maandagavond in Bellevue werd gehouden, was ondanks militaire dienstplicht van vele leden vriJ goed bezocht. Uit het financieel verslag van het afgeloopen seizoen bleek een nadeelig aido van ongeveer 40 gulden, hetwelk uit de eserve kon worden aangevuld. Na 2 jaar proeftijd is wel gebleken, dat de menwerking zeer goed verliep. Beide bestu- tpnrrS=tuiden dan 00k voor nu één vereeniging stemde waarmee ook de vergadering in- a stemmin& voor een bestuur hiervoor wer- n gekozen de heeren v. d. Aakster, A. J. Eel- A® Lap (van den Burg); F. Keijser, keijser en Joh. Eelman (te De Waal). er dezer nam de benoeming aan. De ver- verdeeld e3 worden door het bestuur v,„?.ank werd n°£ gebracht aan de aftredende Bestuursleden, terwijl de heer S. du Porto tot eerelid werd benoemd, voor de vele jaren, wel- dfend ^e'an^en der vereeniging had ge- naam der vereeniging zal waarschijnlijk wel Waal-en-Burg zijn. Contributie werd vast gesteld op 30 cent per lid, terwijl na half Dec. dit 75 cent zal worden. Op voorstel van een der aanwezigen werd besloten voor militairen beneden den rang van onderofficier den prijs der dagkaarten te stel len op half geld. De regeling aangaande ijstent en standplaats gaf nog al eenige discussie. Na de, zaak van allen kanten te hebben gehoord, zal het bestuur wel een andere richting zoeken en dit nader bekend maken. Met de beste wen- schen voor de ijsclub werd daarna deze verga dering gesloten. Angstig uurtje voor de en de bewoners. Hippers De bewoners van Oudeschild hebben vanmorgen een angstig uurtje beleefd. Om zes uur werden ze uit hun bed gebeld, met de mededeeling, dat er een mijn in den havenmond dreef. Het was een gevaarlijke plaats waar dit oorlogsmonster zich bevond, want een stooten tegen den kant kon onberekenbare schade veroorzaken. De wacht aan de haven ontdekte in den vroegen morgen de mijn en nam oogen- blikkelijk zijn maatregelen. Allereerst werden de schippers en visschers in de haven ge waarschuwd. Niemand mocht de haven meer in of uit. De beurtschipper Jan Zuidewind sloeg dit verbod echter in den wind en voer langs de mijn naar buiten. De man zal van dit gevaarlijke en verboden experiment wel meer hooren. De bewoners van de omgeving van de haven werden uit hun bed gepord en de Marine in Den Helder gewaarschuwd. Om half acht arriveerde de snelle motorboot met personeel van den mijnendienst. Het projectiel werd gedemonteerd en de vaart kon weer voort gang hebben, zoodat de Texelsche boot nog juist op tijd uit de haven kon vertrekken. Naar de heer Eelman ons meedeelt, zou reeds definitief besloten zijn tot den bouw van het nieuwe postkantoor aan de Emmalaan. De vorige week is de acte voor grondaankoop gepasseerd. Het front van het kantoor zal komen aan de Wilhelminalaan, terwijl een straat aan de Zuidzijde zal worden aangelegd, naast het perceel van den heer Peereboom, voor het inrijden van de postauto. Ook aan de Oostzijde Komt een straat, zoodat het kantoor op het 1154 m2 groote terrein, geheel vrjj komt te staan. AUTO-BOTSING. Gistermorgen zijn op den hoek Kerkstraat Boschweg met elkaar in botsing gekomen de nieuwe auto van den heer J. Rab van Den Burg en een vrachtauto van den heer Joh. v. d. Slikke te Oosterend. Beide auto's werden slechts licht beschadigd, terwijl geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. De oorzaak was het zeer slecht uit zicht daar ter plaatse. Ir. G. J. Th. Bakker, directeur van het Haagsche Gemeentelijk Electrisch Bedrijf, gaat den gemeentedienst verlaten, daar het rjjk een beroep op hem heeft gedaan. Bin nenkort is de benoeming te verwachten van ir. Bakker tot directeur-generaal van de nieuwe afdeeling electriciteitsvoorziening van het departement van Waterstaat. Ir. G. J. Th. Bakker is 12 Mei 1885 te Oleh Leh op Sumatra geboren en volgde het onder wijs aan het Koninklijke Instituut voor de Marine te Willemsoord. Bij de marine bracht hij het tot luitenant ter zee tweede klasse. Als adelborst eerste klasse en in de rang van luitenant ter zee tweede klasse nam hij deel aan de Boni- en Bali-expedities. In het moe derland teruggekeerd, nam hij op 1 Januari 1907 ontslag uit den zeedienst. Aan de Tech nische Hoogeschool te Delft verwierf hij het diploma van electrotechnisch ingenieur. Daar na was hij een jaar werkzaam bij de Mij. Peelcentrale en vervolgens tot 1 September 1911 assistent aan de Technische Hooge school te Delft. Vervolgens werd hij benoemd tot onderdirecteur van het gemeentelijk elec trisch Bedrijf in Rotterdam en aanvaardde na een jaar dezelfde functie in Den Haag. In 1914 volgde zijn benoeming tot directeur van dit belangrijke Haagsche gemeentebedrijf. De regeering erkende ir. Bakkers verdien sten door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Verder is ir. Bak ker ridder eerste klasse in de orde van Wesa. Aneta meldt uit Soerabaja: Het sportvliegtuig, dat Zondag op Darmo is verongelukt, waarbij het echtpaar Sanders om het leven kwam, was een Miles Hawk- vliegtuig van het Luchtvaartfonds, en is het laatste toestel, dat de vliegclub te Soerabaja nog had. Het ging deze club in het negenjarig be staan niet voor den wind. Twee Pander-vliegtuigen verongelukten resp. in 1932 en 1934, in 1939 zijn tot dusver drie toestellen verloren gegaan. De oorzaak van het ongeluk van Zondag is niet bekend, De uitvaart van het echtpaar Sanders ge schiedde onder groote belangstelling van de zijde van marine en militaire autoriteiten en van de Soerabajasche vliegclub. De commandant van de marine heeft een redevoering gehouden namens den comman dant van de zeemacht. Voorts hebben de commandant van den marine-luchtvaartdienst, de groepscommandant van den overleden vlieger en vlootpredikant Oegema het woord gevoerd. Kapitein der mariniers de Bruyn sprak een woord van dank uit naam van de familie. VICE-ADMIRAAL FERWERDA. De aftredende vlootvoogd, vice-admiraal Ferwerda, zal zestien December a.s. repatriee- ren, indien althans de „Marnix van St. Alde- gonde" dien dag kan vertrekken. De Minister van Sociale Zaken heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het rapport der staatscommissie-Fockema Andrea in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Het vraagstuk van de prijsstijging ten aan zien van hen, die in de werkloozenzorg zijn opgenomen, waaraan verschillende leden aandacht schonken, heeft bij voortduring de volle aandacht van de regeering. Zij over weegt, of ter zake maatregelen moeten wor den genomen, en zoo ja, welke, en vertrouwt zeer binnenkort van baar standpunt in deze te kunnen doen blijken. Dat de distributie van goedkoope levens middelen een permanent instituut dreigt te worden, vermag de minister niet in te Zien. STOO.MV. MAATSCH. NEDERLAND. Saleier, 21 Nov. v. Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Baroe, u., pass. 21 Nov. Gibraltar. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 21 November). Z ij p e. DE BRANDSTICHTINGEN TE PETTEN. Ter beschikkingstelling der re geering van den dader geëischt. Heelemaal normaal was H. R. uit Zij- pe niet, dat bleek trouwens wel uit het psychiatrisch rapport van dr. J. P. de Smet uit Ileiloo, die beweer de, dat verd. vuur wou zien, als hij teveel gedronken had. U ziet; een vreemdsoortig mensch! Hij werd er door den Officier van Justitie van beschuldigd, dat hij brand had gesticht in een schuur te Petten en vlak bij die schuur stond een loods van 's Rijkswater staat. Dat was gebeurd in den nacht van 10 op 11 September. Maar verd. had meer op z'n kerfstok. Ook had hij brand gesticht in eenige stroo- en rietschelven, waar zich in de buurt een houtmijt bevond. Verd. bekende volmondig en dus was er bitter weinig muziek in deze zaak. De eerste get. P. K. uit Zijpe zeide, dat in de schuur, welke verd. had aangestoken, een dekzeil en andere materieelen aan wezig waren geweest. De schuur brandde tot den grond toe af, maar die van 's Rijks waterstaat had maar weinig schade geleden. De eigenaar van de hooi- en rietschelven P. H. Ph. uit Zijpe, beweerde, dat er ook eenige wagens, in de onmiddellijke nabij heid stonden. Sommige waren beladen, an dere waren leeg. In de buurt was een hout mijt en alles was in vlammen opgegaan. Dr. J. P. de Smet uit Heiloo getuigde, dat het een psychiatrische reactie Was na dron kenschap en dat deze daden hoe ernstig ook verd. niet konden worden aangere kend. De geneesheer adviseerde dan ook „ter beschikkingstelling van de Regee ring". Mr. v. d. Feen de Lille, requisitoir ne mend, meende met den psychiater, dat er aan dezen verd. wel een en ander mankeer de. De jongen is pas 20 jaar en als hij onder den invloed van sterken drank verkeert, dan moet hij vuur zien. Zelfs heeft hij bij z'n grootvader al eens brand gesticht en hem bestolen voor f 250. welk bedrag hij met z'n vrienden heeft opgemaakt. De jongen is volgens den Officier behept met a-sociale neigingen en daar wil mr. v. d. Feen de Lille zich schrap tegen zetten. De Officier eischt 1 dag gevangenisstraf met één dag in preventieve hechtenis doorgebracht, en voorts, dat de jongeman ter beschikking van de Regeering wordt gesteld. De raadsman van verd.. mr. de Lange uit Alkmaar sluit zich in alle opzichten bij dit requisitoir aan. Uitspraak heden over acht dagen. W1ERINGEN NOGMAALS DE RUILVERKAVELING. De heer Wentholt, adj. cultuurconsulent, schrijft ons: Het. is gebleken dat door verschillende personen de verdeeling van de ruilverkave- lingskosten nog niet geheel duidelijk is in verband waarmede het mij gewenscht voor komt alsnog het onderstaande mede te dee- len. Bij het uitvoeren van een ruilverkaveling komt het meermalen voor dat bepaalde gronden meer, andere minder voordeel van de uitgevoerde werkzaamheden hebben, ter wijl er ook gronden zijn die in het geheel niet van de ruilverkaveling profiteeren. Daarom geeft art. 89 der ruilverkavelings- wet de mogelijkheid, onder bepaalde om standigheden, gronden gelegen in een blok van ruilverkaveling geheel of gedeeltelijk van het betalen van kosten vrij te stellen Met deze geheel of gedeeltelijk te verlee- nen vrijstellingen moet bij de begrooting van het gemiddeld kostenbedrag per II.A rekening worden gehouden om te voorko men, dat de kosten voor de betalende op pervlakte uiteindelijk tegenvallen. Daarom is voor de ruilverkaveling „Wieringen" verondersteld dat pl.m. 500 H.A. voor déze vrijstelling in aanmerking komt, zoodat pl.m. 150Ó H.A. z.g. volbelaste grond over blijft. Welke gronden kunnen nu voor vrijstel ling in aanmerking komen? De kwestie waar het daarbij om gaat is deze: profiteert de eigenaar van de ruil verkaveling bijv. door samenvoeging enz. dan betaalt deze mede. Anders kan vrijstel ling worden verleend. Maar deze kwestie kan pas worden opgelost als het plan van ruilverkaveling is opgemaakt. Het zal nu duidelijk zijn dat thans nog niet kan worden vastgesteld voor welke perceelen geheele of gedeeltelijke vrijstel ling zal worden verleend. De opvatting als zou in de vergadering besloten zijn de kleine bezitters met minder dan 1 h.a. vrij te stellen v. kos ten is dan ook niet goed, alhoewel juist van deze categorie zeker zeer velen in aan merking zullen komen voor geheele of ge deeltelijke vrijstelling: bij de begrooting is daar dan ook rekening mede gehouden. MET MEJ. DEKKER DOOR ZWEDEN. Gisteravond hield onze afdeeling van den bond van boerinnen en andere plattelands vrouwen een lezing in de foyer van Cinema De Haan. Mevr. Kolffvan Heurn heette te 8 uur de talrijke aanwezigen welkom en gaf vervolgens het woord aan mej. Jo Dek ker voor haar voordracht over „Zweden". Mej. Dekker voert ons dan in gedachten mede naar dat -land. dat 14 maal grootor is dan Holland en toch slechts 6 millioen inwoners telt: dat een lengte heeft van Amsterdam tot Napels. Het klimaat, zegt mej. Dekker, is daar prettiger dan hier: een droge zomer en wel koude winter, maar men heeft daar dan niet die snijdende Noordooster, die wij hier kennen. Bij vriesweer heerscht daar over het algemeen winstilte. Thans- vriest het er al 12 graden Celsius. Vele Zweden weten niet wat het woord crisis of malaise beteekent, dit komt hoofdzakelijk doordat er groote uitvoer is van hout en ijzer. Verder werken de boeren voor hun eigen volk, men heeft van hun producten geen uitvoer. Daarnaast staan dan de groote industrieën, als luci fers-, glas- en ijzerindustrie. Het Zweedsche volk is een prettig volk. Ze zijn wel stiller dan wij, maar zeer hof felijk en wel gemanierd. De Zweed is flcg matisch aangelegd. Karaktereigenschappen die hem kenmerken, zijn zeer zeker de eer lijkheid en zijn wil om vrij te zijn. Wat de vrouwen aangaat, zij maken ont zettend veel werk van het eten. Dit moet tot in de puntjes verzorgd zijn Maar thuis zitten, geen visite ontvangen, niet uitgaan dat vinden ze uit den booze, ze mogen geen filmvoorstelling missen. Sparen kent men daar ook niet. Mej.'Dekker schetst ons ook nog eenige aardige tafereeltjes van huiselijke feesten, als verjaardagen, St. Luciafeest, Kerstmis e.d. met de traditioneele gebruiken. Met een serie lantaarnplaatjes toont spr. ons vele aardige gezichten, zoowel van land schappen als aardige stadsbeelden. Om ruim elf uur eindigt mej. Dekker haar inte ressante causerie, welke met hartelijk ap- pluas werd beloond. Zeer zeker verdiend! ANNA PAVLOWNh In ons nummer van gister deden wij on der de laatste berichten mededeeling van een tragische scheepsramp op het IJssel- meer, waarbij de kustvaarder „Irine", gela den met suikerbieten uit Anna Paulowna, tijdens een hevigen storm was vergaan. Omtrent de opvarenden, man, vrouw en drie kinderen werd het ergste gevreesd. Dit laatste nu blijkt gelukkig niet zoo te zijn. Van de Directie der Friesch-Groning- sche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Groningen, ontvingen wij de mededee ling, dat alle opvarenden gered zijn. Bovendien deelde men ons mee, dat de „irine" niet op het IJsselmeer, doch op het Heegermeer in Friesland was gezonken. BREEZAND. MAIS OP DE BOLLENGRONDEN. Ged. Staten hebben aan Prov. Staten bij de ontwerpbegrooting 1940 medegedeeld, dat men proeven zal nemen met de teelt van mais op braakliggende bollengronden. ZIJPE SCHAGERBRUG. Oud echtpaar bewusteloos ge vonden In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich te Schagerbrug een ernstig ge val van kolendampvergiftiging voorgedaan, in het huis, bewoond door het echtpaar J. Boonacker, menschen van 80 en 76 jaar oud. Toen het meisje, dat in het gezin behulp zaam is, 's morgens om 8 uur na herhaald bellen aan de woning geen gehoor kreeg, heeft zij een te Schagerbrug wonenden schoonzoon van den heer Boonacker ge waarschuwd, die zich door verbreking van een deur toegang tot de woning verschafte. Hij trof de beide oude menschen bewusteloos in bed aan. In het slaapvertrek hing een zeer geringe gaslucht. In allerijl werd hierna Dr. van der Sluis uit Schagrn ontboden, die constateerde, dat beide oudjes nog leefden en die, daarbij geassisteerd door Zuster Kuilman, met be hulp van een tweetal zuurstofapparaten trachtte de slachtoffers bij bewustzijn te 1 Tuinhoekje behandeling van het rozenperk in november. Door den strengen winter van het vorige jaar is menige heester, vaste Plan °f r0°3 bevroren. Daardoor zijn er in den tuin leege plekken ontstaan. Ook in onze perken en bor ders. waar wij zoo graag rozen kweeken komt dit voor. Sommigen hebben reeds dit voorjaar nieuwe rozen gekocht om gedurende den af geloopen zomer al bloemen te hebben. De No- vembermaand is voor aanschaffing toch beter geschikt. De rozen, die nu geplant worden. zijn n.1. voor den winter eenigszins geworteld, daardoor komen ze het koude jaargetijde ge makkelijker door. Ze zijn dan ook in het voor jaar spoediger klaar met den bloei. Bovendien waaien in onze voorjaarsdagen vaak zeer schrale, droge winden, die het de pas geplante rozen moeilijk maken. Worden ze nu geplant, dan zijn de wortels in het voorjaar wel in staat vocht uit den grond op te nemen. Een uitzon dering moet men maken als de grond in den tuin te nat is. Staat de plaats waar de rozen gezet zullen worden bloot aan felle wind, dan is later plaatsen ook beter. Bij het planten moet men verschillende voorzorgsmaatregelen in acht nemen. De grond wordt voor het planten flink diep om- gegraven. Een gat van 50 tot 60 cm diepte is niet overdreven. D, grond moet zwaar bemest worden en los van structuur zijn. Als de rozen zijn aangekomen en men dadelijk geen tijd heeft te planten, behooren ze tot dien tijd in gekuild te worden. De wortels mag men niet het wortelstelsel ga men na, of er ook ge- bloot stellen aan de directe zonnestralen. Bij kneusde wortels zijn. Deze moeten verwijderd worden. Dat is het eenige, waar men bq de wortels om moet denken. Is het plantgat klaar, dan wordt de roos er ingezet. Zij moet een paar cm dieper in den grond gezet worden dan zij in de kweekerij stond. De veredelingsplaats de plaats waar de oculatie is verricht moet beneden de oppervlakte blijven. Deze plaats herkent men aan een verdikking bij den stam. Het is een der teerste deelen, dat dus voor vorst ook bijzonder gevoelig is. Bevriest het, dan heeft de roos voor den siertuin geen waarde meer. Om dit mede te voorkomen, maakt men om de pas geplante rozen een heuveltje aarde van 10 tot 15 cm hoogte. Er is dan zekerheid, dat de vorst de oculatie niet kan deren. Ten over vloede kan men nog wel turfmolm over het perk strooien. Is daarmee alles afgeloopen? De vraag moet toch ontkennend beantwoord worden. De takken, ook van de rozen, die er al stonden, worden tot op een derde ingekort. Daardoor heeft het perk niet een verwaar loosd uiterlijk. Meer wordt er niet afgenomen. De lezer begrijpt wel, dat dit ook gebeurt om bevreizing van edele deelen tegen te gaan. Wie in zijn tuin nu reeds de rozen tot op een paar oogen snoeit, stelt de overgebleven takjes bloot aan invriezen. Let maar eens op hoe de takken der rozen na een felle vorst lange uit einden vertoonen, die dood zijn. Maar de on derste gedeelten zijn dan nog best. Het boven ste gedeelte van den tak heeft het onderste beschermd tegen de grimmige koude. Het snoeien op twee of drie oogen mag pas in het voorjaar gebeuren. Wordt het perk geheel vernieuwd, dan be denke men, dat er alleen rozen van dezelfde soort behooren te staan. Verschillende rozen en ongelijke kleuren geeft niet een verzorgden indruk. Aanbevelenswaardige soorten zijn: de groot- bloemige rozen Etoile de Hollande, groote donkerroode roos; General Mac Arthus, groote scharlakenroode roos; Ville de Paris, groote gele roos. Trosrozen: Else Poulsen, bloem rose, bloeit lang door; Karen Poulsen, bloem rood, lang doorbloeiend; Paul Grampel, bloem oranje rood; Katharina zeimet, zuiver wit met fijne geur. A. v. d. LIJN. Hoe hoort het eigenlijk? door Amy GroskampTen Have. Uitg. H. J. W. Becht, Amsterdam. Prijs 2.50. Hoevelen hebben zich niet eens, waar het de etiquette betreft, afgevraagd, hoe zij in een bepaald geval moesten handelen. Welnu, bovengenoemd boek geeft het antwoord op al de vragen, de etiquette betreffende, en op nog vele andere. En nu mogen wij Hollanders denken over de etiquette, zooals men wil, men moge een hekel hebben aan het „opzitten-en-pootjes geven", een feit blijft het, dat niemand gaar ne zou willen hooren, dat hij zich in gezel schap niet goed weet te gedragen. 't Is een soort bravoure om te zeggen: „Ik neem het niet zoo nauw", maar men beseft daarbjj zeker niet, dat men zichzelf daarbij achteruitstelt. En hoevelen hebben zich tevens onwetend nadeel berokkend, doordat zij de goede manieren niet in acht namen De schrijfster heeft haar boek verdeeld in meer dan honderd hoofdstukken en hoofd stukjes, waarin ze in alphabetische volgorde op een-prettige, onderhoudende en vaak gees tige wijze haar onderwerpen behandelt. Ze vertelt hierin niet alleen, hoe het hoort, maar ook, wat men in bepaalde gevallen niet mag doen. Zoo komen o.a. aan de orde: Aandie nen, aanspreken, het adverteeren, audiënties, conversatie, dansen, fooien, groeten, kleeding, receptie, spreken in 't opertbaar, rooken tafel manieren, visitekaartjes enz. Het ruim 300 bladzijden dikke boek geeft verder nog antwoord op vele andere vragen, die of niet of slechts zijdelings met de eti quette in verband staan, zooals titelatuur vreemde woorden en uitdrukkingen, aanhef en slot van brieven, zoowel in de Nederland- sche als in de moderne talen, de verklaring van vreemde menutermen, kortom het boek is een vraagbaak voor vele dingen in het dage- lijksch leven, ook voor hen, die niet in voor name kringen verkeeren. Wij juichen de uitgave van dit boek van mevrouw Anny Groskamp—Ten Have dan ook ten zeerste toe. We zouden het graag in han den zien vooral van de jonge menschen van dezen tijd, die alles nogal te luchtig opnemen, en het hun op hun verderen levensweg willen medegeven als een goeden raadgever. brengen. Dit had succes bij den heer Boon acker die na eenigen tijd bij kennis kwam Kerst laat in den middag keerden de levens geesten bij de oude vrouw terug. Hedenmor gen vroeg liet de toestand zich niet ongun stig aanzien, hoewel de slachtoffers nog zeer versuft waren,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7