Nog niet terecht Geen beperking vrouwenarbeid Meisjes verdwijnen spoorloos Ook een tweede meisje vermist Kleine zelfstandigen in verplichte verzekering Meer bedrijfsraden in den landbouw noodig Xan een schout-bij-nacht die purper werd 482e STAATSLOTERIJ Omtrent de vermissing van het Amster- damsche achttienjarig meisje de Nigtere dat zich na een oproep van de arbeidsbeurs, Zaterdagmiddag naar een opgegeven adres aan de Singel no. 23 begaf, om daar te solliciteeren naar een betrekking verneemt het Hsbl. nog, dat de moeder, de stiptheid van haar dochter kennende, reeds Zater dagavond in hevige ongerustheid verkeer de. De vader van het meisje heeft reeds Za terdagavond om tien uur de eerste aangifte gedaan bij het politiebureau aan den Over toom, waar men hem verwees naar het bu reau Raampoort, aan welk bureau hij zich om half elf presenteerde. De wachtcomman dant van het bureau Raampoort heeft ech ter blijkbaar op dat moment den ernst van het geval nog niet ingezien en den man, die begrijpelijkerwijze al erg van streek was ge rust willen stellen met het advies, dat hij nog madr eens terug moest komen, als zijn dochter over eenige uren nog niet thuis was. Om half een was hij, na nog eenige span nende uren te hebben doorgemaakt, weer op hetzelfde bureau, waar men eindelijk een signalement noteerde. Aan het waar schuwen van de kinderpolitie werd toen nog niet gedacht, hoewel de vader toch volhield, tegen alle kalmeerende mededee- Jingen van den commandant en de briga diers die hem te woord stonden, in, dat hij alle reden had, zich over dit wegblijven van zijn dochter ernstig ongerust te maken. „Mijn kind is een kind van de klok" heeft hij den commandant gezegd. „Zij is gewend, eerder vijf minuten te vroeg thuis te komen, dan een minuut te laat." Zondag heeft de politie, toen de vader weer op het bureau Raampoort kwam, hem verwezen naar de Warmoesstraat, on der welk bureau de verdwijning feitelijk ressorteerde. De recherche van de War moesstraat heeft dien Zondag in een ver dacht huis in de binnenstad, niet ver van het adres, dat door de arbeidsbeurs was opgegeven, een onderzoek ingesteld, dat echter geen resultaat opleverde. Ook de kinderpolitie was inmiddels gewaarschuwd en inspecteur Smits heeft den volgenden dag de ouders bezocht, die hem de adres sen gaven van enkele vriendinnen van het meisje. Deze zijn door den inspecteur on dervraagd en gaven hem de stellige ver klaring, dat Jopie de Nigtere een buitenge woon net en eerlijk kind was, die zich ze ker niet met onbekenden in zou laten. Na dit alles meent de politie thans, dat zij met een affaire te doen heeft, die er zeer ernstig uit ziet. \Vij spraken, zegt de Tel., nog met den vader van het zoo plotseling verdwenen meisje, die diep onder den indruk is van het gebeurde. Met tranen in de oogen ver telde de man, dat het meisje, zijn eenig kind, de opgewektheid zelve was. Zij ging nooit uit en was blij, dat zij nu misschien een nieuwe betrekking kon krijgen, vertel de de vader ons. Johanna was destijds ver koopster geweest in de Bijenkorf. Daarna was zij ziek geworden en nu vonden mUn vrouw en ik het 't beste, dat zij zelf maar het oogenblik aangaf, waarop zij weer aan den slag wilde gaan. Zij wilde niet meer in een winkel, maar naar kantoor. En zoo ging zij op eigen initiatief naar de Gem. Arbeidsbeurs aan de Tesselschadestraat, waar zij zich opgaf voor een eventueele vacature. Zij had er nog moeite mee om zich hier te doen inschrijven, omdat zij nog nooit op kantoor was geweest, maar zij meende met haar diploma M.U.L.0. en het diploma voor typen wel klaar te kun nen komen en ten slotte schreef men haar in. Hoe verheugd was zij, toen Zaterdag morgen de groene kaart van de Arbeids beurs kwam. waarin haar werd verzocht zich te kwart voor vijf te melden bij de confectieateliers van de firma de Vries. Zoo blij was zij, dat zij 's morgens eerst zelf op zoek ging naar het adres, maar zij kwam niet verder dan het Spui en dacht dat daar de Singel ophield. Toen zij thuis kwam en ons vertelde dat het opgegeven nummer er heelemaal niet was, zei den wij haar, dat de Singel nog veel verder doorliep en dat zij veel meer den kant van het Station uit moest. Het was een innig lief kind. aldus de be droefde vader, dat er wel een paar vrien dinnen op na hield, doch het altijd nog prettig vond Zondags met haar ouders uit te gaan. De harmonie tusschen ons en hef, kind was bijzonder goed. Waar kan zij toch zijn? Wat zou haar zijn overkomen? Nog een meisje verdwenen. Onder bijna dezelfde omstandigheden als Johanna N., is gisteren, zegt het blad, nog een tweede meisje spoorloos verdwenen, nl. de 17-jarige dochter van de familie M., uit de Engelantiersstraat. Dit meisje deelde gistermorgen aan haar ouders mede, dat zij naar de Gemeentelijke Arbeidsbeurs aan de Passeerdergracht wilde gaan, om een betrekking als dienstbode te vinden. Zij vertrok uit huis, doch was gis teravond laat nog niet in haar woning terug gekeerd. Ook de ouders van dit meisje hebben di rect van de vermissing van hun dochter aangifte gedaan bij de politie van het bu reau Marnixstraat, waar men onmiddellijk na de aangifte een onderzoek instelde. Het was in den afgcloopen nacht nog niet bekend of dit meisje inderdaad aan de Ar beidsbeurs is geweest. Dit zal vandaag kun nen worden nagegaan. Hoewel de ouders van dit verdwenen kind natuurlijk ook in groote ongerustheid verkeeren, is er nog niets van te zeggen of zij uit eigen beweging is weggegaan of dat zij hot slachtoffer is geworden van een of ander individu. Staatscommissie wordt ingesteld. Naar wij vernemen, is de minister van Sociale Zaken voornemens de instelling te bevorderen van een staatscommissie ter be studeering van het vraagstuk van de opne ming van de kleine zelfstandigen in de ver plichte verzekeringen. Onze Oost. OOK DE „BALOERAN" WORDT OPGELEGD Behalve de „Oranje" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", zal ook de „Baloeran" van den Rotterdamschen Lloyd, die 18 Januari te Tandjong-Priok wordt verwacht, na aan komst te Soerabaja daar voorloopig worden opgelegd. TEGEMOETKOMING AAN JONGE WERKLOOZEN. MAATREGELEN VOOR 14 en 15-JARIGEN NIET DRINGEND. In de zoo juist verschenen Memo rie van Antwoord over Socale Za ken, doet de minister de volgende belangrijke mededeelingen; Uit het oogpunt van bestrijding van jeugdwerkloosheid acht de mi nister het treffen van maatregelen voor 14- en 15-{arigen op dit oogen blik niet een urgent vraagstuk. Alleen een blijvende voorziening liggende op het terrein van het on derwijs, en vooral van het vakonder wijs zou hier op haar plaats zijn. De minister is niet voornemens een wetsontwerp in te dienen met de strekking den vrouwenarbeid, in het bijzonder dien der gehuwde vrouw te beperken. Werkverruiming. De regeering heeft er reeds op gewezen, dat met kracht gestreefd wordt naar een zoo groot mogelijke uitbreiding van de cul tuurtechnische werken. Tegen onnoodige schending van het natuurschoon zal wordep gewaakt. Ook de minister zou gaarne, indien dit mogelijk was, de werkverruiming zoodanig willen organiseeren, dat alle tewerkgestel- den des avonds weer in hun woonplaats terug konden zijn. In de practijk is dit he- ,laas echter niet mogelijk. Daarom zal in de komende jaren, wil de uitbreiding van dezen vorm van werkver ruiming van beteekenis kunnen zijn, tot uit breiding van het aantal kampen moeten worden overgegaan. Intusschen zij er op ge wezen, dat de verzorging in de kampen door inrichting, voeding, enz. aan rede lijke "eischen voldoet. De locnen. Nu het vraagstuk van de arbeidsvoor waarden bij de werkverruiming een punt van onderzoek uitmaakt, lijkt het den mi nister niet opportuun thans een min of meer breede gedachtenwisseling te openen omtrent de hoogte der loonen. Intusschen worden regelmatig in verschillende plaat sen incidenteel de loonnormen onder oogen gezien, en daar, waar noodig en verant woord. gewijzigd. In het algemeen mag wor den verklaard, «lat moeilijkheden van be teekenis omtrent de tarieven weinig voor komen. Jeugdzorg. De minister heeft groote waardeering voor veel van hetgeen in een voorgaande periode op het gebied van de jeugdzorg is tot stand gebracht. Op onbekend terrein moest hier onder moeilijke omstandigheden pioniersarbeid worden verricht. Toch ont veinst hij zich niet, dat aan een snelle uit breiding van sommige tot de jeugdzorg be- hoorende instellingen onmiskenbare nadee- len en gevaren verbonden zouden zijn ge weest. Voor zoover zijn ervaring strekt, heeft de jeugdzorg, zooals deze aan het departement van Sociale Zaken is toevertrouwd, thans bovenal be hoefte aan consolidatie en verbe tering en moet zij zoo scherp moge lijk worden gericht op haar beperk te doelstelling, namelijk om de jonge werkloozen in dezen kenar- den tijd zooveel mogehiktegemoette komen bij hunne moedi.ikheden, hen te steunen en verder hun g' heid te bevorderen om elke kans, welke hun geboden wordt om een plaats in het bedrijfsleven te \er ven, te kunnen aangrijpen. Zij zal zich daarbij om niet aan sociale waarde in te boeten, voortdurend moeten oegen naar de snel wisselende omstandig- heden en behoeften op dit gebied. De minister heeft van stonde af aan - standpunt ingenomen, dat de verdere o wikkeling van het jeugdwerk moet aa I ten bij het bestaande en dat getracht n worden geleidelijk de veranderingen aai te brengen, welke hij noodig oordeelt. De minister vindt het alleszins gemoti veerd, dat voor de verschillende vormen van jeugdzorg een aanzienlijk bedrag wordt uitgetrokken. Doch uiteraard zal de jeugd zorg in al haar geledingen wel met deze vermindering in den omvang der jeugd werkloosheid rekening moeten houden. Een sterke uitbreiding b.v. van het aan- tal kampen, welke in tijd van toenemende jeugdwerkloosheid, ondanks de onmisken baar daaraan verbonden bezwaren, te ver dedigen ware, zou onder andere verhoudin gen geen doel teffen en slechts tot desillusie kunnen leiden, duurzaam tot schade van het jeugdwerk. Jeugdregistratie onder de beidsbeurzen. Ar- De minister heeft het voornemen om de jeugdregistratie onder te brengen bij de Ar beidsbeurzen en daarbij na te gaan, in hoe verre het mogelijk is, daaraan tevens een speciale jeugdbemiddeling te verbinden. Vakkampen. Aan het kampwerk zal nadere aandacht worden geschonken en wei in het bijzonder in dezen zin, dat meer naar inrichting van zoogenaamde vakkampen zal worden ge streefd. Nopens de kosten van het kampwerk kan de minister mededeelen, dat het rijk aan subsidie bijdraagt f 5.57 per persoon per week. Nagegaan zal worden in hoeverre de be staande centrale werkplaatsen dienen te worden gehandhaafd en verbeterd, opdat zij meer aanpassen aan de eischen, die door het bedrijfsleven worden gesteld. Daarbij zal rekening worden gehouden met de bijzon dere omstandigheden van de streek, waarin een werkplaats gelegen is. In verband daar mede zal het wellicht noodzakelijk blijken, hier en daar de werkplaatsen beter te outil- Ieeren of wel tot een andere werkwijze al daar over te gaan. Ook met het ter hand nemen van werkobjecten zal worden voort gegaan. Het ligt aanvankelijk in het voor nemen, het werk voor de meisjes op den be- staanden voet voort te zetten. In de. memorie van antwoord betreffende Sociale Zaken, lezen wij o.m.r De minister stelt zich voor om, voor zoo ver dit onder de Ir 'dige omstandigheden mo gelijk is en tegen toetreding geen principieele bezwaren bestaan, de toetreding van Neder land tot de door de Internationale Arbeids- conferentie aangenomen ontwerp-verdragen te bevorderen. Indiening van een wetsontwerp inzake toe kenning van verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden kan niet in uitzicht worden gesteld. De minister deelt de meening van de leden, die het gewenscht achten, dat het aantal be drijfsraden, in het bijzonder in den land bouw, wordt uitgebreid. E Steeds zal er tusschen hen een tegen stelling blijven, dat zijn uitgangspunt neemt in een onoverbrugbaar verschil van gevoels- en denkwijze. Het wezenlijke verschil tusschen een ma troos en een soldaat zit hem niet in de uniform, maar in de zee. De zee is beweeglijk en onbestendig, im mer wisselend van kleur en oppervlak, immer zich wendend en wentelend in rus- teloozo dynamiek, het land is vast en on veranderlijk, immer zich zelf gelijk in sta tische rust. Do zee is een vrouw, verraderlijk en mooi, wispelturig, grillig en bekoorlijk, hartstochtelijk-wild en nameloos stil en teeder, dikwijls een felle vijandin, soms een bedwelmende geliefde; het land is... nu ja, het land is 't land, zooals proza van mon sieur Jourdain nooit anders dan proza was. Wie dit doorvoelt, ziet ook in, dat er tusschen den matroos en den soldaat, neen tusschen marine en landmacht, bij de man- nel ijkste vriendschap, bij de hartelijkste sa menwerking steeds een tegenstelling zal blijven, dat zijn uitgangspunt neemt in een onoverbrugbaar verschil van psyche. De matroos is ruimer, zwieriger, losser van geld. gebaar en hart, de soldaat is meer gebonden aan den grond, beperkter denken en voelen, minder avontuur- van lijk, schoon vaak reeds avontuurlijk genoeg. De soldaten van twee vijandige landen vechten elk tegen elkaar en samen tegen de zee. Dit bewerkt tusschen twee oorlo gende marines ondanks de meest verbitterde gevechten vaak een innerlijke saamhoorig eid die strijdende landlegers niet kennen. Verschillende disoipline. Doch de eeuwige strijd tegen de zee bewerkt nog wat ander, ahius de Msb.: hij bezorgt den matroos ook in vredestijd zijn volle en voortdu rende taak. Het gevolg is dat de marine een geheel andere discipli ne kent dan het landleger. Een oorlogsschip is een bedrijf, een ieder vervult daarin zijn eigen vanzelfsprekende taak, een bevel motiveert er zich zelf, de gehoorzaamheid is er minder blind en juist daardoor is de ongehoorzaamheid er een grooter vergrijp. Bij het landleger daarentegen bestaat een veel grootere gebondenheid aan reglemen ten en voorschriften, 't bevel vindt er meest al zijn motiveering in overwegingen van den commandant, welke aan den soldaat onbekend zijn, hij heeft eenvoudig uit te voeren, wat hem wordt opgedragen, zonder dat hij den grond van dit bevel door schouwt en zonder dat liij het naar eigen inzicht mag interpreteeren. Het herhaalde bevel. Dit is een der redenen, waarom steeds ieder bevel bij de landmacht herhaald moei worden. Of het nu aan een laag- of hoog geplaatste gegeven wordt: de meerdere moet zich kunnen vergewissen, dat zijn commando begreixm is, zooals hij, niet zooals de mindere het verstaat. Als de sergeant Willemse tot den soldaa' Pieterse zegt: .Hou je klep dicht en zet je helm recht!" dan moet de soldaat Pieters^ zijn klep opendoen en togen den sergeant Willemse zeggen: „Ik hou mijn klep dicht en ik zet mijn helm recht!" Als de luite nant Karelse tot den sergeant Willemse zegt: „Uit met kletsen! In stelling komen!" dan salueert de sergeant Willemse en zegt: ••Uit„met kletsen, luit! Wij komen in stel ling!" En als de overste Andriesse tot den luitenant Karelse zegt: „Ik heb het laatste woord^ begrijp je. en ik sluit hierbij de dis cussie dan neemt de luitenant KareNe desniettemin het laatste woord weer op en antwoordt: „Het laatste woord is aan 'u overste en de discussie is gesloten." Een gewild verhaal bij de vierde oorlam. 5lfrYle heeft deze ingewortelde en \ooü het landleger kenmerkende gewoonte nimmer willen misschien ook niet ten volle kunnen begrijpen en haar steeds het voorwerp gemaakt van een milden spot. Er wordt in de longrooms van onze oor logsschepen bij de vierde oorlam met graag te een historisch verhaal verteld waarvan een onzer bekwaamste marine-officieren de held is. Deze zee-officier was als leerling der Hoogcre Marine-krijgsschool voor eeni ge maanden gedetacheerd bij een onderdeel der landmacht en maakte in die hoedanig heid als sectie-commandant eener infante- riecom-pagnie een regimentsoefening mee. Hij was daarbij ondanks de vertrouwdheid met het kompas-Bézard die den zee-officier toch feitelijk eigen zou moeten zijn, met zijn sectie eenigszins uit den koers geraakt en in het aanvalsvak eener aanleunende nevcncompagnie terechtgekomen. De regimentscommandant, die de oefe ning in oogenschouw nam en, langs de sec tie van den zee-officier galoppeerend de fout opmerkte, hield zijn paard in en wees hoog uit den zadel den sectiecommandant terecht. „Zeg. vriend", voegde hij hem op ietwat- kort-effen, militairen toon toe „Je zit met je sectie minstens 500 M. teveel naar rechts! Wil je zorgen, dat je onmiddellijk binnen je vak komt!" Subtiele wraak. De zee-officier had zich tijdens zijn ver blijf bij de landmacht met moeite en niet ■onder geestelijke tegenstribbeling aan het herhalen van elk hem gegeven bevel ge wend. Hij vond dit „béte herhalen" niet noodig, zooals geen enkele marineman het noodig vindt, niet zonder koppigheid weige rend in te zien, dat het hier geen kwestie van meerdere of mindere intelligentie geldt, doch slechts een algcmeenen regel. Maai bij had zich tenslotte geschikt, zij het dan met een schouderophalen voor de vreemde zeden, die bij de landmacht heerschen. Hier echter zag hij de kans schoon op een subtiele wraak, wraak op een systeem, dat bet zijne niet was. wraak tevens op een overste van het landleger, die een zeeofficier al te gemeenzaam bejegende. De zee-officier klapte de hakken tegen elkaar, bracht de hand aan zijn pet. „Over ste zei hij met stemverheffing,, ik ben uw vriend! Ik zit met mijn sectie 500 M. te vee] naar rechts. Ik zorg. dat ik onmiddel lijk binnen mijn vak kom". De historie bij de marine honderden ma len verteld. wordt door hoofdofficieren van de landmacht slechts matig geapprecieerd. Ook de landmacht heeft thriller. haar Daarentegen doet aan de boreltafels van de officieren der landmacht een ander ge liefd verhaal de ronde, onwaarschijnlijker zeer zeker dan het eerste, maar dat desniet temin een gegarandeerd succes oplevert in dezen kring, terwijl het op het gebruinde gelaat "van den zee-officier nauwelijks een glimlach te voorschijn toovert. Mot is het verhaal van den dikken schout bij-nacht, die in de Amslerdamsche Kalver- straat een grenadier passeerde, eerst sedert kort aan het „leven des genisten landmans' ontrukt om in de koninklijke garde te die nen. De lange grenadier merkte met eenige verwondering op, dat het kleine, dikke heertje met de breede gouden banden op zijn mouwen hem felle, vuurschietende blik ken toewierp, doch hij maakte niet de minste aanstalten om te salueeren, zoodat het niemand kan verwonderen, dat de schout-bij-nacht op hem toeschoot. „Soldaat" riep hij, „waarom groet je niet?" Een grenadier is gewend aangesproken te worden als „grenadier" en niet als „sol daat". Misschien was het daarom, dat hij den gezetten vlagofficier der marine rus tig van het hoofd tot de voeten opnam en antwoordde: „Ik u groeten? Ik ken u heelemaal niet." De schout-bij-nacht werd purper. „Ik ben schout-bij-nacht!" schreeuwde hij driftig. De grenadier bleek daardoor niet in het minst geïmponeerd. „Wat doe je dan", moet hij, naar de sage luidt, op doodkalmen toon gevraagd hebben „overdag in de Ival- verstraat?" Hierop kreeg de grenadier natuurlijk acht dagen provoost. Nieuwe ontmoeting. Het toeval wilde, dat hij, toen deze acht dagen verstreken waren, opnieuw den schout-bij-nacht in de Kalverstraat ontmoet te. Maar welke matroos er ook vol eerbied voor den schout-bij-nacht salueerde niet zoo de grenadier. Thans bijna buiten zich zelf van woede vloog de schout-bij-nacht opnieuw naar den grenadier. „Soldaat" schreeuwde hij je mij nu wéér niet"? „Waarom?" zei de grenadier nuchter, „Ik dacht dat wij tweeën nog steeds kwaad op mekaar waren." Het verhaal vindt vermoedelijk in mari nekringen daarom weinig bijval, wijl het een gevoelige plek in het hart van den ma rineman raakt: de onbekendheid van het N ederlandsche volk met zijn vloot alles, wat die vloot raakt. „waarom groet en met (Niet officieel) 1ste klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 21 November 1939 Hooge Prijzen f 5000.— 16062 f 2000.— 4681 f 1000.15336 16413 f 400— 1687 20279 f 200.— 6388 16202 f 100.— 3605 7342 9036 10042 16204 21255 Prijzen van 20. 1053 1093 1103 1105 1109 1122 1155 1198 1214 1221 1349 1351 1377 1379 1423 1442 1469 1493 1497 1499 1585 1593 1695 1707 1731 1737 1738 1739 1755 1821 1832 1851 1932 1939 1947 1954 2008 2070 2118 2144 2161 2177 2227 2257 2288 2386 2412 2427 2434 2437 2460 2490 2496 2550 2595 2629 2642 2671 2676 2708 2768 2815 2820 2903 2911 2955 2985 3043 3072 3132 3164 3178 3184 3189 3247 3260 3263 3307 3337 3372 3399 3417 3431 3443 3452 3454 3566 3604 3618 3646 3669 3705 3712 3725 3734 3750 3789 3812 3824 3837 3844 3933 3943 3973 3974 3999 4025 4041 4049 4081 4111 4112 4225 4286 4291 4317 4326 4357 4415 4430 4495 4506 4577 4618 4633 4678 4679 4700 4726 4734 4753 4769 4802 4815 4825 4938 4962 5008 5012 5046 5061 5075 5088 5151 6184 5257 5280 5312 5324 5345 5357 5381 5452 5484 5504 5546 5556 5609 5636 5714 5715 5774 5785 5831 5850 5903 5904 5943 5947 5948 5964 6014 6024 6077 6079 6093 6122 6126 6138 6191 6203 6207 6252 6256 6308 6344 6400 6434 6446 6476 6507 6514 6524 6545 6566 6570 6600 6614 6649 6652 6677 6724 6771 6866 6883 6890 6976 6994 7014 7048 7050 7055 7066 7092 7107 7143 7174 7178 -7185 7200 7232 7243 7301 7346 7354 7355 7884 7395 7448 7455 7558 7578 7597 7640 7787 7798 7811 7839 7862 7885 7901 7904 7990 7992 8014 8024 8045 8057 8103 8106 8127 8129 8144 8274 8336 8355 8387 8385 8386 8403 8412 8440 8499 8513 8570 8611 8617 8635 8706 8721 8737 8780 8781 8800 8875 8881 8892 8925 8932 8975 8978 9035 9105 9156 9178 9183 9191 9264 9269 9279 9292 9301 9312 9344 9389 9447 9474 9479 9544 9548 9555 9599 9641 9667 9675 9676 9720 9743 9754 9761 9796 9861 9967 9981 10011 10055 10108 10249 10268 10274 10312 10341 10358 10360 10413 10464 10488 10490 10512 10624 10688 10740 10756 10770 10786 10825 10828 10829 10832 10837 10848 10909 10932 10943 10952 10983 10989 10990 11004 11020 11033 11106 11154 11213 11221 11248 11261 11309 11352 11362 11370 11448 11526 11533 11545 11548 11594 11595 11630 11662 11747 11750 11756 11776 11801 11811 11852 11886 11901 11920 11972 11982 12014 12016 12036 12047 12062 12149 12155 12159 12165 12184 12275 12428 12433 12462 12515 12526 12544 12556 12573 12579 12583 12591 12598 12607 12646 12676 12701 12707 12713 12721 12731 12801 12847 12900 13080 13102 13107 13119 13124 13197 13261 13264 13297 13348 13356 13405 13432 13487 13488 13504 13509 13515 13576 13590 13610 13619 13624 13660 13667 13698 13772 13793 13869 13905 13917 13920 13943 13950 14038 14041 14053 14106 14115 14146 14156 14209 14234 14249 14264 14271 14287 14334 14340 14361 14370 14381 14382 14390 14399 14425 14441 14445 14455 14467 14475 1563 14703 14800 14814 14880 14909 14942 14980 15066 15128 15169 15201 15207 15286 15309 15353 15471 15503 15510 15520 15524 15555 15590 15593 15595 15615 15632 15660 15678 15710 15734 15770 15811 15861 15881 15891 15914 15984 16001 16021 16038 16067 16070 16113 16137 16197 16238 16239 16381 16446 16493 16502 16510 16540 16564 16565 16580 16653 16688 16729 16805 16819 16880 16925 16927 16972 16996 17034 17045 17071 17085 17203 17226 17227 17248 17256 17265 17298 17309 17322 17327 17338 17342 17368 17411 17421 17433 17445 17464 17511 17572 17613 17620 17630 17667 17676 17722 17742 17745 17759 17769 17794 17832 17861 17959 18017 18063 18081 18092 18103 18108 18124 18128 18161 18188 18214 18231 18265 18288 18305 18308 18318 18352 18402 18500 18551 18553 18624 18635 18636 18644 18660 18683 18782 18783 18789 18818 18852 18875 18918 18963 18977 19037 19115 19150 19191 19214 19313 19336 19339 19419 19480 19494 19541 19544 19566 19585 19594 19644 19653 19682 19690 19704 19714 19723 19736 19742 19766 19770 19837 19839 19850 19851 19868 19907 19920 19978 19992 19998 20042 20048 20085 20089 20091 20165 20168 20185 20189 20198 20226 20244 20249 20395 20428 20447 20449 20463 20482 20508 20509 20523 20524 20659 20671 20720 20745 20750 20808 20837 20839 20893 20944 20974 20975 21004 21023 21030 21059 21151 21190 21204 21209 21237 21240 21271 21298 21311 21315 21323 21328 21355 21368 21450 21458 21544 21553 21568 21592 21601 21623 21625 21635 21672 21745 21753 21755 21757 21782 21794 21838 21858 21944 21963 21965 21970 21980 21981 21987 21996 Verbet. Ie kl„ ls lflst: 6931 met f 200.— m. Z. met f 400.— t PURMEREND, 21 Nov. Ge-m. Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 53000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 21. Kaas: 3 stapels kleine boeren kaas f 21.50, boter 1.501.56 per kilo; 776 st. Runderen, 435 vette koeien 64—70 ct., per lalo, 341 gelde koeien 110—260 per stuk, io paarden 90190 per stuk; 132 vet te- en graskalveren, vette 60—80 ct. per kilo, graskalveren 30—50 p. st.; 352 nuch tere kalveren, slacht 8—11, fok 12—17 per stuk; 1S8 vette varkens voor de slacht 64 Per ki'°: 11 magere varkens 20— Qfi J6, ,blg"on 12-20: 1833 schapen 14-26 -oi3~10- 1G00 N.H. Blauwe 45- °- „Per stuk, kipeieren 55.50, eend- eieren 3o0 per 100 stuks; 6900 oude kip- „P ePJlallcn 35—50 ct. per kilo; konijnen ecnden ~'bG0 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar, 343 ganzen 2.45—2.85 ponu CPöp' Centrale Eierveiling: 95.000 .U(ÏÏTCn 3'9a~3'95 3900 kippeneieren BROEK OP LANGENDIJK. 22 Nov. vpT"o°(vi2O°~3'1°' drielingen 1.70—1.80. gro- 1 V'fCT' A 1-50—1.00, B 1.80-2. C witto P .n !-40 2.K), roode kool 2.30-2.90, knol io Savovekool 2—2.60, gele kon Ten r,a™mcnas 1.90, Deensche witte kool 1.60-1.80, andijvie 0.80-1.40. NOORD SCHAR WO LnDE, 22 Nov. •2 Taüoon m,u!zen 2-2.30, Bevel. 2.10. uien rnndl i',dnelingeri 2.20, grove 3.19-3.30, le knni 9°in 2-SO, witte kool 1—1.10, ge - -.1 70 49' groene kool 2.60, D. witte 1.60 tl/U, andijvie 1.60

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8