öufi den HeJkti Zuivelfabriek in brand Propaganda-avond Tex. Bestuurdersb. en N.V.V. Visscherij l95 55 225 l75 85 98 53 Gecompliceerd ongeluk marktberichten. boterheffing- en noteering. Zoo'ti IMeAi muiit heeft Uw. (chint Geeft een foto van Uw kleine als St. Nicolaas cadeau aan Vader en Grootouders Daar zijn ze werkelijk blij mee Ga naar WeAtieA Gswne Koningstraat 29 Gedurende de epertqd ie etelier degelj ke lot i uur aeopeed. Ook Zoudeg. jMcehdi nieum OP 1000 M. AFSTAND NOG KUITEN VERNIELD. Dezer dagen heeft men op ruim 1 km af stand van De Cocksdorp een mijn laten springen. De ontploffing was zoo hevig. da. op genoemd dorp toch nog ruiten sprongen. O.a. kwamen in een groote spiegelruit in de zaak van den heer Barends verschillende barsten. ACTIE TEGEN DE PLAATS VAN HET NIEUWE POSTKANTOOR. Door de Kamer van Koophandel in Holl. Noorderkwartier is het volgende telegram ge zonden aan chn Directeur-Generaal der P.T.T.: „De Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier nam kennis van telegrafisch bij U ingediende bezwaren van Texelschen Middenstand tegen plaats voorgenomen bouw nieuw postkantoor Den Burg, en ondersteunt gaarne verzoek tot houden eener bespreking en plegen overleg ter zake. w.g. Arnts, voorz. w.g. Scheffel, Secr. De Propaganda-non-stop-cabaret-avond van den T.B.B. en het N.V.V., die gisterenavond in Pen's Schouwburgzaal werd gehouden, viel zulk een druk bezoek ten deel, dat de groote zaal te klein bleek om al de belangstellenden te bevatten. De bijeenkomst werd geopend door den heer D. Dapper, voorz. v. d. T.B.B.die zijn vol doening uitsprak over de groote opkomst en een bizonder woord van welkom richtte tot de aanwezige gemobiliseerden. Verder deelde spr. mede, dat de tweede propaganda-doelstelling van het N.V.V. is, het „opvoeren tot een nieuw en hooger levenspeil". Dit is alleen voor den arbeider te bereiken door meerderen invloed van de moderne vakbeweging, waarover U dezen avond gesproken zal worden. Hierna verkreeg de op Texel niet onbekende confe rencier Marie Hamel het woord, die in de groote opkomst het beste bewijs zag, dat de cabaret-avond, die haar gezelschap het vorig jaar heeft gegeven, bizonder in den smaak is gevallen. Ook nu weder werd een cabaret programma aangekondigd, evenwel zou een geheel nieuw repertoire worden gegeven. Begonnen werd met dans. Het optreden van Ellen and Jones, twee danseressen, die zeer hoogstaande kunst op dit gebied lieten zien. Daarna trad de leidster van het gezelschap zelf op met een viertal alleraardigste zang nummertjes Vervolgens een buitengewoon handig goochelaar, waarop een korte voor dracht in drie deelen volgde. Marie Hamel las verder drietal huwelijksaanzoeken voor. Ten slotte traden voor de pauze nog op de voor den VARA-microfoon bekende Hollandsche- Amerikaansche Jazz-singers Johnn and Jones. Het publiek gaf door herhaald applaus bewijs, dat het gegeven programma zeer voldeed. In de pauze zou het woord gevoerd worden door een spreker van elders. Ter elfder ure bleek evenwel, dat door een of andere reden deze heer het eiland op dezen avond niet had kunnen bereiken. De heer Dapper voerde nu even het woord en deelde o.a. mede, dat het de verbetering van het welvaartspeil, waarop het doel van het N.V.V. is gericht, voorname lijk tracht te bereiken door bestrijding van de werkloosheid door verkorting van den arbeids tijd, betere verzorging van ouden van dagen en betere regeling van de vergoeding voor ge- mobiliseerden. Na de pauze werden weder voordrachten en zangnummertjes ten beste gegeven. Ook trad nog de heer Joh. de Leeuw (die op uitstekende wijze voordrachten en zang met pianomuziek had begeleid), als accordeonist op. Hoewel het propagandistisch doel voor Be- stuurdersbond en N.V.V. door wegblijven van den spreker dezen avond min of meer een mis lukking was, zullen toch weinigen teleurge steld huiswaarts zijn gegaan. Daarvoor zorgde het uitstekend Cabaret-gezelschap van Marie Hamel wel. ïlieuwJ uii URK, 22 November 1939. Door 12 vaartuigen werd ifeden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 1650 pond snoekbaars, van 25210 pond per vaartuig, prijs 8%—9 ct.170 pond blei- baars, 46 ct.; 30 pond karper, 10 ct. en 150 pond schelvisch, 912 ct., alles per pond. BIJZONDER GEHEIMZINNIG. De Rijkspolitie te Urk is in het bezit geko men van een geheimzinnig briefje, waarop mededeelingen gedaan worden over geld dat verborgen moet zijn. Dit briefje zat verpakt in een blikken doosje, hetwelk begraven was aan den weg naar den Top (weg naar den Staart). Het is nog niet bekend wie dit epistel geschreven heeft. Een onderzoek wordt inge steld. OPENBARE INZAMELING STEUN COMITÉ. Aanstaanden Zaterdag zal te Urk een open bare inzameling worden gehouden ten be hoeve van het Algemeen Steuncomité 1939. STOO.MV. MAATSCH. NEDERLAND. Poelau Bras, t., 22 Nov. te Suez. ANNA PAULOWNa DE VERDUISTERING. Over het algemeen is de verduisterings proef, welke hier gisteren is gehouden, goed geslaagd. In OostPolder, Van Ewycksluis en Spoorbuurt hadden de bewoners het best de noodige maatregelen getroffen, aan de Kleine Sluis was het hier en daar wat minder goed en in Breezand waren eenige perceelen. waar de voorzorgen tegen licht- uitstraling onvoldoende waren. Het viel den controleerenden op, dat zij, die bij een vorige verduisteringsproef nog gewaarschuwd moesten worden, nu de zaak goed in orde hadden. BREEZAND. BOND VAN STAATSPENSIONNEERING. Niet den heelen avond propaganda. De afdeelingsvergadering van den B. v. St., gister bij den heer Borst gehouden, was slecht bezocht. Ook de voorz. en vice-voor- zitter waren door ziekte verhinderd, zoodat de secretaris, de heer Davids, de leiding op zich nam. Na de goedkeuring van zijn no tulen kwam de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Van Oeveren aan de orde, die gecontroleerd werd door den heer D. de Graaf. De ont vangsten bedroegen f 1918.57%, de uitgaven f 172. Batig saldo dus f 26.57%. De vaststelling van het reglement, het vol gende agendapunt, werd om de geringe op komst. maar aangehouden. Bij de bestuursverkiezing werd het aftre dend lid M. v. d Berg herkozen en in de plaats van den heer P. Borst, de heer van der Kruk gekozen. De heer van der Kruk aanvaardde de benoeming, hoewel hij, naar hij opmerkte, geen belanghebbende is bij algemeen staatspensioen. Z n wil om dus voor anderen te werken, valt daarom des te waardeeren, vond voorzitter. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit jaar maar één propaganda-avond te hou den; dit met het oog op de kosten. Het is de bedoeling de bondsfilm te vertoonen en door „Internie" een tooneelstuk te doen op voeren. Naar aanleiding van een vraag van den heer De Graaf, werd de toezegging gedaan, dat, als een heel geschikt propagandastuk gevonden kon worden, dit opgevoerd zou worden. De leider van Internie, de heer van der Kruk, verdedigde overigens het stand punt, dat het op een propaganda-avond niet alles propaganda moet zijn, wat de klok slaat. De mensehen willen ook nog wel eens wat anders zien of hooren. Hierna sluiting. WIERINGEN V.A.R.A.-FEEST AVOND. Het actieve bestuur van onze plaatselijke afdeeling der V.A.B.A. had gisteravond in Cinema De Haan een propaganda feest avond belegd, waar optraden niet minder dan „The Ramblers" onder leiding van Theo Uden Masman, Albert de Booy en Pe ter Pech. Toen de afdeelings voorzitter den heer Jb. Mooij deze avond opende was de Cine ma tot in alle hoeken overvol met belang stellenden. Dadelijk vergastten The Ramblers ons op verschillende mooie nummers. Ook Appie de Booy liet ons eenige van zijn liedjes hooren, terwijl Pech zijn wedervaren als dienstplichtige vertelde. Een korte schets van Appie en Peter oogstte veel succes; ook Marcel Tielemans was knal. Den heer Zvvierstra sprak op dezen avond het propagandistische woord. Groote succesnummers waren zeker „De rechtbank van juffrouw Swing". De moord te Raamsdonkveer". De drie vischjes" en de scene van Appie en Peter „bij den olie koning". Een bal besloot deze zeer zeker goed ge slaagde avond. Voor het diploma Handelskennis (volle dig), slaagde onze plaatsgenoot K. Terpstra. Terpstra was leerling van 't Middenstands- Instituut alhier. KOEGRAS JULLANADORP. VREDESBODE. Bij den heer F. Evers aan den van Fo- reestweg alhier is opgevangen een duif, welke gemerkt is: Ster 3 /381/ A 24345. EEN BOTSING DIE GOED AFLIEP. 's Avonds bij de pontonbrug. Een signaal van een vrachtboot. De brug wordt ge opend en de schuit passeert, de brug weer gesloten. Van de westzijde rijdt iemand in het grijs-groen per fiets de brug op, maar botst aan de andere zijde tegen de afsluitboom aan. Rijwiel en berijder wor den gevloerd. Echter geen schade en ver wondingen. De grijs-groene moppert wat in zichzelf, beklimt zijn kar en verdwijnt in het donker. Maar hij was ook zelf de schuldige. Rondom de bittertafel. En ik zeg je, dat Rusland Boeddhis tisch wordt. Hoe kom je déAraan? Het is de vijand van Engeland gewor den, dus zal het probeeren een bondgenoot schap met Engels-Indië te sluiten. Daar voor moet het eerst Boeddhistisch worden. Chef, geef me nog een slappe Catz. En ik hou het ervoor, dat de Duus... Wie is de Duus? Nou, Mussolino Die heet in de eerste plaats de Does en in de tweede plaats Mussoloni. En wat wou je nou vertellen. Ja, nou weet ik het niet meer. Je hebt me heelemaal van m'n apropos afgebracht. Dan zal het wel niet veel geweëst zijn. Ik zeg dus: Sovjet-Rusland wordt Boeddis- tisch. M'n kop eraf als 't niet zoo gaat. De eerste stap is gedaan en er volgen er meer. Nou en... dan zal je wat zien. In de eerste plaats worden alle zoogenaamde god- deloozen opgeknoopt, de Godloochenaars of hoe ze heeten, want dat komt dan niet meer in derlui kraam te pas. Dan worden er ker ken gebouwd voor de Boeddhisten en dan wordt de Anglicaansche kerk geprocla meerd tot staatsvijand nummer één. Chef, een slappe Catz. Waar haalt-ie het vandaan? En wat gebeurt er met Luxemburg? Luxemburg Wat Luxemburg Nou, da's toch óók een land? Ik ben er zelf met de Reisvereeniging heen ge weest. Wat heb ik met je Reisvereeniging te maken Reis in eigen land. Ja zeker, om een kwartje voor 'n broodje met kaas te betalen. Eet dan geen kaas. Ik kan niet zonder kaas. Chef, een Angostura met een portie kaas. Rusland wordt Boeddhistisch. Alle boeddhisten die weggejaagd zijn mogen te rugkomen. Ik heb nooit gehoord dat er boeddhis ten weggejaagd zijn. Kan me niet schelen, ze mogen terug komen. Meneer Stalin zélf! Kan ik een visum van je krijgen? Ga jij maar naar Luxemburg. Met de Reisvereeniging. Patriot! Dat zal ik zéker doen, als het dan nog bestaat. Als het maar niet is ingepikt door de Boeddhisten Spil. Ach man, je hebt geen kijk op hooge politiek. Ik heb al jaren geleden voor speld. dat Duitschland en Frankrijk zouden samengaan tegen Engeland en Amerika. Nou die is goed. En is je voorspelling uitgekomen Nee nog niet, maar het komt. En net zoo wordt Sovjet-Rusland boeddhistisch. Jan, een slappe Catz. En weet Gandhi het al? Gandhi? Die leert Russisch. Heeft-ie het je verteld? Hij leert Russisch, ja, maar jij hebt geen hoofd voor politiek. Waarom ga jij eigenlijk met een Reisvereeniging op stap Kan je zelf je kaartje niet koopen? Kan je niet alleen naar de weg vragen? Moet je aan het handje van een reisleider mee? Menschen als jij moesten over politiek hee lemaal niet meepraten! Man wat ben je prikkelbaar. Allemaal van de Boeddhistische spil? Ik zal je nog meer voorspellen: En geland wordt óók boeddhistisch, om Britsch- Indië Mohammedaansch om het heele plan maal goed voor elkaar is, wordt Britsch- Indië Mohammedaansche om het heele plan te verijdelen. Ober, die slappe Catz deugde niet, die is al op. Hahaha! En nou zal ik je wat voor spellen. Turkije wordt Italië, en Italië wordt Frankrijk, en België wordt Suriname en dan richten ze 'n verkeerden Volkenbond op, en dan requireeren ze het nieuwe gebouw in Genève, en dan gooien ze de Goeie Volken bond er uit en verbieden de productie van Catz. Da's onzin. Da's allemaal onzin. Wat jij zegt kan je niet verantwoorden. Dat zijn Luxemburgsche ideeën. Was er ook een juf frouw op die reis, die je bijgeval een beetje in de war heeft gebracht? 3i) moet niet persoonlijk worden. Wat jij zegt kan je ook niet verantwoorden. En ik zal reizen waarheen ik wil. Precies waar heen ik pleizier heb te gaan. Reis jij dan maar naar Vadertje Stalin. Vadertje Stalin wordt boeddhistisch. En het heele land wordt boeddhistisch. En als-ie tegen dien tijd zijn verdrag met Duitschland ook nog heeft, moet Duitsch land ook boeddhistisch worden. En geef me nou m'n»laatste slappe Catz, anders wordt ik ook nog boeddhistisch... Wat aan de executie der drie Tsjechen te Praag voorafging. Van bevoegde zijde wordt volgens een be richt van U. P. uit Praag vernomen, dat de executie van drie Tsjechen, aangekondigd op 18 November, geschiedde binnen 24 uur na een twist met een Duitsch burgerlijk ambtenaar. Op 17 Nov. na 10 uur 's avonds, aldus wordt van bevoegde zijde meegedeeid, raak te een Duitsch ambtenaar in een tramwagen even den voet van een Tsjechisch politie man in burgerkleeding, die in gezelschap was van een Tsjechisch burger. De Tsjechen bezigden booze woorden en volgden den Duitscher, toen deze uit de tram stapte. Zij molesteerden den Duitscher, die zijn revol ver trok en een Tsjechisch politieman in uniform, die zich in de nabijheid bevond, er bij riep. Deze weigerde de namen van de Tsjechen op te nemen, doch toen de Tsje chen den Duitscher er van beschuldigden hen met zijn revolver bedreigd te hebben, nam de politieman in uniform alle drie mee naar het bureau, waarbij hij den Duitscher onderweg uitschold. Op het bureau slaagde de Duitscher er in, in contact te komen met de Duitsche autoriteiten, die tusschenbeide kwamen. Den volgenden dag werd meegedeeld, dat de drie betrokken Tsjechen waren terechtge steld. Directeurswoning in vlammen op gegaan. Gisterochtend brak brand uit in de zui velfabriek Azewijn te 's Heerenberg. Het vuur sloeg van de fabriek op de directeurswo ning over. De brandweer van 's Heerenberg wist de fabriek gedeeltelijk te sparen. De directeurswoning brandde geheel af. De schade is vrij groot. De oorzaak van den brand is onbekend. Boerderij afgebrand. Gistermorgen is onder Bommels (Fr.), ver moedelijk tengevolge van een schoorsteen brand. de boerderij, bewoond door den heer M. Reitsma. en toebehoorende aan de fami lie Fontijn Tuinhout, afgebrand. Het vee kon worden gered. Boerderij en inboedel zijn verzekerd. voor gratis speelgoed. Voor ieder kwartje cont. bij ons besteed ontvangt U 2 VEVA BONNEN. Reeds voor 8 bonnen een leuk geschenk. Zie de étalage! Voor de St. Nicolaas heb ben wij een prachtsortering Jltittiga gtecfienken ■195 v.a. 1 45 PULLOVERS 1.95 SLIPOVERS De echte Eng. Truien, il50 rekken niet Overhemden m. 1, boord Dassen, kreukvrij 2.75 Dames jassen Fant, Broeken, m. omslag en achterzak Mouwvesten v W erkhandschoenen 1.95 - Motorhandschoenen Wollen Handschoenen Jongensbroekjes i Jongensblouses i Regenpijpen ,a.325 f95 -p5 -^25 Motorrijder het slachtoffer. Op de Westvest te Delft is gistermiddag om vijf uur de 21-jarige motorrijder H. van der B„ na eerst in botsing te zijn geweest met een anderen motorrijder, door een juist passeerende tram gegrepen. Van der B. liep hierbij zoodanige verwondingen op, dat hij in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft, waarheen hij werd overgebracht, is overleden. De tweede motorrijder kreeg lichte ver wondingen, welke in hetzelfde ziekenhuis werden verbonden, waarna hij huiswaarts kon gaan. De tram heeft met 25 minuten vertraging haar rit vervolgd. SBI Spoorstraat 116. Tel. 703. HELDER, 23 November 1939. Aangevoerd 22000 kipeieren; 48—51 kg. 3—3.70; 52—54 kg. 3.60—4; 55—57 kg. 3.80- 4.o0; 58—60 kg. 4.80-5; 61—63 kg. 4.90—5.70; 64—67 kg. 5.30—6.30. Alles per 100 stuks. SCIIAGEN, 23 Nov. 1939. Aangevoerd 28000 kipeieren 5.256.50; klein 4.50—5.25. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Nov. 1939. Geen aanvoer aardappelen; uien 2.60— 3.10; drielingen2.10; grove 2.80—2.90; kro- ii on roode koQl 2.40—3.20; witte kool ooa' Sav°ye kool 2.—2.70 gele kool '2-10 aTa' V da witte kool 1.60—1.90. andijvie oó VrH tomaten A 9; C 6.80; Alicant 17.30— Frankenthalers 28.30. iNo2?liDSCHARWOUDE, 24 Nov. 1939. i-aa i kf?' aa,,(laPPelen grooten 2.10—2.20; 17A A^AUien 2-7°: se'e nep 5; peen 1.60- 0; 909 kg. kroten 1.40—1.50; 15900 kg- [?aaa J*00' 2.30-3; 13200 kg. gele kool 2.10 41.600 kg. D. witte kool 1.60—1.70; 1300 kg. AAAene koo) 2.60—2.70; 10.700 st. andijvie 0.90—1.40. liet bedrag van de lieffing en steunuitkee- 1 mg op boter is behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 23 tot 30 Novem ber vastgesteld op 80 cent per kg. (Onveranderd.) Re comjmissienoteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 80 cents per kg., (onveranderd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6