Versnelde krotopruiming Krasse Duitsche beschuldiging van Britsche sabotage DuitschlancTs komende mokerslag Doorvaren! GEVEN De „Statendam" waagt het er op Tweede Kamer Regeeringsmaatregelen binnen twee weken bekend George VI vertrouwt op de zege Aardbeving in Anatolië Chioeesch te Bangkok vermoord Dc nieuwe Poolsche regeering Nachtelijke hotelcontrole Kanaaltunnel thans weer urgent Uatj&ol Andcriescn beëindigt zijn voetballoopbaan Belangrijke oefenwedstrijd te Den Haag ALGEMEEN PROTEST TEGEN HUUROPDRIJVING EN AAN DRANG TOT VOORZIENING IN DREIGENDEN WONING NOOD. In de Tweede Kamer werd gisteren een aantal wetsontwerpen aangenomen, o.a. een ontwerp betreffende het intrekken van de korting op de spoorwegpensioenen per 1 Jan. a.s. en een ontwerp tot aangaan van een of meer gcldleeningen ten laste van het Rijk. Zonder debat en z. h. st. wordt verder goedgekeurd het ontwerp wijziging van de begrooting der rijksafdeeling van het Openbaar Lichaam „De Wieringermeer" voor 193S (verschillende onderwerpen). Vervolgens zet men de debatten over Binnenlandsche Zaken voort. Minister Albarda zegt, dat er geklaagd is over de aandacht van het Alg. Steun comité voor de kleine zelfstandigen. Spr. gelooft dat dezen thans door dit en andere organisaties beter worden geholpen. Stijgende bouw- en huurkosten. Bij de afd. Volkshuisvesting brengen de heeren Bommer (s.d.), Tialma (a.r.). v. d. Zaal (a.r.), Rtiijter (r.k.), en Vos (lib.) de stijgende woningbouwkosten en de woning nood ter sprake. De bouwkosten zijn reeds met 20 pet. gestegen en dientengevolge de huren reeds 40 ct. per week hooger. Maatregelen tegen ihuur- opdrijving zijn noodig. De regee ring vervalle niet in de fouten van 19141918! Over het alge meen is er reeds woningtekort. En daarmede wordt dan deze mo bilisatietijd ingegaan! Om op peil te blijven, zouden er maandelijks 3000 woningen in uitvoering moe ten worden genomen; daar is men nu ver onder. Vooral ten platte- lande neme men den woningbouw krachtig-ter hand! Zeventigduizend krotwoningen. Ook de krotwoning dient volgens boven genoemde sprekers beter ter hand te worden genomen, er zijn 70.000 krotwoningen. Ton plattelande zij men echter soepel bij de krotopruiming. De heer Vos juist het toe, dat de minis ter een urgentieplan wil ontwerpen, mede wegens de schaarschte en duurte der mate rialen. De heer Andriessen (r.k.) bepleit maatre gelen om den particulieren woningbouw te prikkelen tot den bouw van arbeiderswo ningen. Mevr. Mackay (c.h.) meent, dat de mi nister zich terecht er tegen verzet, de schatkist ongelitimiteerd ter beschikking te stellen van den woningbouw, nu de parti culiere bouwnijverheid in 1939 nog zoo actief is geweest. Bij de verbetering van kleine boerenbe drijf jes hapert het dikwijls aan initiatief en bekendheid met de regelingen bij de gemeen te besturen. Hier ligt een taak voor het rijk open. De heer Bijlsma (v.d.) is o.m. voor bevor dering der mogelijkheid om ten plattelande een eigen woning te betrekken, door uit breiding van het stelsel der Landarbeiders- wet. De heer Zaal vraagt aanstelling van één inspecteur voor toezicht op woonwagens en woonschepen in het geheele land. Minister optimistisch. Nadat de chr. dem. afgevaardigde de heer Posthuma nog het woord gevoerd heeft, verklaart minister van Boeyen, dat hem nog slechts in één geval van huuropdrijving gebleken is. Hij zal zich door de gemeentebesturen ge regeld op de hoogte laten stellen ten aanzien van deze kwestie. Voor de woningverbetering ten plattelande zal de minister doen, wat mogelijk is. Wanneer de prijzen der materialen ons niet te zeer uit de handen worden geslagen, verwacht spr. weer opleving der bouwbedrij- vigheid. Wat de krotopruiming betreft, er kent de minister, dat er hier te lan de toestanden bestaan, zooals ver moedelijk nergens ter wereld. Binnen veertien dagen zullen de maatregelen der regeering ten aan zien van de versnelde krotopruiming worden gepubliceerd. Geen reprise van 1914! Spr. is gaarne bereid zooveel mogelijk mede te werken om het gebeurde van 1914 en volgende jaren te voorkomen. Er is thans geenerlei reden voor pessimisme. Spr. is van oordeel dat we ook zorg hebben te dragen, niet te vervallen in een al te zeer centraal geregelde zorg. Er moet ruimte blijven voor het particulier initiatief, ook ten aanzien van arbeiderswoningen, wat mogelijk is gebleken. De heer Van den Tempel blijft sociaal-democraat! De Kamer maakt nog een aanvang met de begrooting van Sociale Zaken, waarbij verschillende sprekers hun vertrouwen uit spraken in het beleid van minister van den Tempel. De heer Kortenhorst (r.k.) noemt dezen minister een der beste representanten van een gemaligd socialisme. Gepleit wordt nog voor wettelijke regeling van de arbeidstijden der landarbeiders en instelling Staatspensioen. Minister van den Tempel antwoordt nog. Spr. is en blijft ten volle sociaal-democraat. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag één uur. „Wij zoeken geen winst." matericele De redevoering van den Koning gisteren bij de verdaging van het Engelsche parle ment voorgelezen, luidt: De schaduw van den oorlog is opnieuw over Europa gevallen. Ondanks de inspan ningen van mijn regeering den vrede te bewaren, is Duitschland, het schending van zijn plechtig aangegane verplichtingen op willekeurige wijze Polen binnengevallen. Dit nieuwe voorbeeld van Duitsche agres sie en kwade trouw was een uitdaging, wel ke wij niet konden ontwijken zonder ons zelf te onteeren en zonder gevaar voor de zaak v. de vrijheid en den vooruitgang van de menschheid. GEORGE VI. Wij zoekon geen materieele winst. De vrij heid en de vrije instellingen zijn ons ge boorterecht, dat wij, gelijk onze voorvade ren, vastbesloten zijn te behouden. Ik dank u voor uw bereidheid de zware financieele lasten te dragen, welke noodig zijn gewor den als bijdragen tot de buitengewone kos ten van den oorlog. Een zoo prompt en zonder tegen zin gegeven antwoord heeft een diepen indruk op de wereld ge maakt en de onversaagde vast beradenheid van mijn volk aange toond zich iedere opoffering te ge troosten. welke noodig is voor de overwinning. De uitslag is duide lijk. Met eensgezinden wil hebben mijn volk hier en overzee zichzelf aan den strijd ge wijd. Het sponlane besluit van mijn Do minions, deel te nemen aan het conflict en de onschatbare hulp, welke zij geven en nog zullen geven voor de gemeen schappelijke zaak, zijn voor mij een zeer groote aanmoediging geweest. Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat onze zaak zal zegevieren met de hulp van onze getrouwe Fransche en Poolsche bondgenootcn. VELE DOODEN EN GEWONDEN. Een hevige aardbeving heeft in vele districten van Anatolië (Tur kije) zeer ernstige schade aange richt. De schokken werden met tusschenpoozen gevoeld. Tot dus ver zijn, naar gemeld wordt, 18 menschen, waaronder vier kinderen gedood, doch men vreest, dat de lijst van slachtoffers veel grooter is. Vele menschen zijn gewond, tientallen liggen onder het puin be dolven. De verbindingen zijn ont wricht. Door politieke vijanden? Uit Bangkok wordt gemeld, dat een ze kere Yi Koeang Yeo, een invloedrijk Chi nees, lid van de provinciale regeering van Kanton, Woensdag is doodgeschoten, toen hij in zijn auto wilde stappen. De identi teit van de moordenaars staat nog niet vast. Men gelooft ,dat hij zich dé vijand schap op de hals had gehaald van bepaal de plaatselijke Chineesche elementen we gens zijn politieke meeningen ten aanzien van het Chineesch-Japansche conflict. CLINGE DOORENBOS VERLIEST ZIJN EENIGEN ZOON Gebleken is. dat de piloot, die bij het vlieg ongeluk met de Fokker D 21 bij Hillegers- berg is omgekomen. Jan Jaap Clinge Doo- renbos is, de eenige zoon van den bekenden volksdichter Clinge Doorenbos, VOORLOOPIG IN ANGERS GEVESTIGD. De in Frankrijk gevormde nieuwe Pool sche regeering met minister-president gene raal Wladislas Sikorski aan het hoofd, is te Angers (bij de Maine) aangekomen, dat haar zetel zal zijn tot een terugkeer naar Polen mogelijk is. SIKORSKI. De Fransche autoriteiten hebben de le den der Poolsche regeering hartelijk ont vangen. Generaal Sikorski heeft dc eerewacht geïnspecteerd. EEN PLOTSELING, OVERWELDI GEND OPTREDEN IN HET WES TEN VERWACHT. De bijeenkomst van Hitier met zijn gene raals, elders in dit nummer vermeld, geeft den buitenlandsche bladen aanleiding te ver onderstellen, dat thans elk oogenblik een plotseling, onverwacht en overweldigend op treden in het Westen kan worden verwacht, gepaard gaand met een bommen- en mijnen- oorlog tegen Engeland. Men acht de zin van het D.N.B.: „de Fiih- rer gaf richtsnoeren voor de toekomstige oorlogvoering, berustend op conclusies uit de ervaringen, opgedaan bij den strijd in het Oosten", er op wijzen, dat Hil'ler even als in het Oosten aan het Westfront door een bewegingsoorlog den geallieerden dc genade- stoot zal willen geven. NAMEN GENOEMD OVER HET VERGAAN VAN DE ATHENIA. Officieel wordt in Berlijn bekend gemaakt: In den tijd van November 1937 tot No vember 1938 werden cp een aantal schepen daden van sabolage gepleegd, die voor een deel leidden tot vernietiging der schepen met inbegrip van de bemanning. Betrokken waren daarbij Duitsche. Italiaansche en Ja- pansche schepen. Den organen van onder zoek, die van Duitsche zijde aan het werk gezet werden, om de misdaden op te helde ren, viel het reeds toentertijd op, dat door deze daden van sabotage geen F.ngelsch schip getroffen werd. Thans is door de verklaringen van Capt. Stevens en door eigen onder zoek het volgende aan het licht ge treden. De hoofddader van deze daden van sabotage aan boord van schepen was de Duitsche emigrant Poetzsch. Last gever was de British Intelligence Service. Poetzsch werd, verdacht van 't plegen van deze daden van sabo tage, op aandringen van de Duitsche politie, reeds in begin September 1938 door de politie van een neutraal land gearresteerd en korten tijd la ter door ingrijpen van Britsche in stanties weer op vrije voeten qesteld Op het oogenblik is Poetzsch in Denemar ken bij vonnis van het stedelijk gerecht van Hagen van 29 Juni 1939 wegens spionnage voor Engeland tot gevangenisstraf veroor deeld. Het eerste schip van Engclschen oor sprong, waarbij in opdracht van den Intel ligence Service een wellicht soortgelijke daad verricht is, is" de Athenia. Besluit K.H.L. en K.N.S.M. Elders in dit blad melden wij dat de Nederlandsche reeders in het al gemeen allerminst van plan zijn. de scheepvaart te staken. Thans komt liet definitieve besluit van den Kon. Holl. Lloyd en de K.N.S.M., dat zij hun diensten normaal vortgang zul len doen vinden. De tijd is onzeker, Het leven is duur, Zooveel is er thans Zonder richting of stuur, We moeten wat zuiniger leven. En waarschuwend gaat Soms een vinger omhoog. Aan 't eind van een somber, Nadrukk'lijk betoog: We kunnen zooveel niet meer geven. 't Is dan weer voor dit, En 't is dan weer voor dat. Nooit houdt het eens op. En 't is altijd weer wat. Nooit staat het eens stil met dat vragen. Dus rustiger aan. En kijk uit, wat je doet, Je jas is nog keurig, Die hoed staat je goed. Die moet je dus ook blijven dragen! Maar als 't Sinterklaas is, Dan loopen we weer In 't licht van een winkel Wat lang op en neer, We zoeken en kijken en speuren, Daar ligt nu toevallig, Wat steeds is gezocht. Dus gauw maar naar binnen, Voor 't soms is verkocht, Je zag het nog nooit in d i e kleuren! En als er op vrouwlief Wat lang is gewacht, Die zeer geheimzinnig „Iets" thuis heeft gebracht, En spreek je van zuiniger leven, Dan zegt ze: „Nu, ja man, Ik ken dat relaas, 't Is éénmaal per jaar, Waar of niet? Sinterklaas! En 'k moet jou toch ook nog wat geven! Ach ja, Sinterklaas, En ons zuinigheidslied Verdragen elkander Inwendig toch niet, Ons hart Iaat nog niet met zich sollen! We zijn weer tot breeder Beginsels bereid, En zeggen: „BRAVO! In een moeilijken tijd, Dan moet juist het geld blijven rollen!! November 1939. KROES. (Nadruk verboden.) HET VERMISTE MEISJE. Tot nog toe geen spoor gevonden. De algemeene hotelcontrole welke gister nacht door alle rechercheurs van het Am sterdamsche politiecorps en hun collega's in andere steden is gehouden, heeft geen enkel resultaat opgeleverd, dat bruikbaar kan zijn voor het opsporingswerk naar de lS-jarige dochter van den Amsterdamschen winkelier De Nigtere. Do hoofdcommissaris heeft de rapporten ontvangen van eenige honderden hotels en logementen, die in den nacht van Woens dag op Donderdag alle bezoek hebben ge had van rechercheurs, waarbij de namen van alle aanwezigen zijn opgenomen. Nu is dit onderzoek, afgezien van het feit, dat het natuurlijk met veel meer kans op succes Zaterdag- of Zondagnacht had kuij nen geschieden, een maatregel, waarmede de politie in dergelijke gevallen meestal geen direct succes heeft. Degene die het misdrijf op zijn geweten kan hebben, wanneer er inderdaad van misdrijf sprak is, zal zich, aldus de Msb., waarschijnlijk met zijn slachtoffer aanstonds uit de voeten hebben gemaakt en zeker niet zijn toevlucht hebben gezocht in een hotel, of zelfs maar in een obscure gele genheid in de stad, waar hij het meisje ont voerde. Toch heeft de politie dezen maatre gel willen nemen, om zeker te zijn, dat al deze plaatsen, waar het meisje mogelijk nog te vinden zou zijn, thans zijn nage snuffeld, om eerst daarna het onderzoek verder uit te breiden. In verschillende andere steden is men vannacht op dezelfde wijze tewerk gegaan. Ook daar zijn alle hotels en logementen ge controleerd. De politie-radio had het signa lement reeds eerder verspreid en men kan er van op aan, dat thans in het geheele land wordt gezocht naar het Amsterdamsche meisje, dat reeds sinds Zaterdagmiddag zoek is. Het schip met 1200 passagiers vertrokken. Gisteravond zijn de ruim 1200 passagiers, die met het s.s. Statendam van de Holland- Amerika-lijn naar New-York zullen gaan, aan boord gegaan. Een groot gedeelte van de reizigers bestond uit emigranten uit Duitschland, het voorma lige Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije. Bovendien zal een groot aantal Italia nen en Amerikanen de reis medemaken. Het aantal Nederlanders is niet zeer groot. Nadat de passagiers aan boord waren gegaan, bleef de Statendam nog voor den wal liggen, aan gezien de tijd van vertrek is vastgesteld op half vier. Men zou dan bij het aanbreken van den dag in open zee zijn. Ook het s.s. „Boschdijk" van de Holland- Amerikatijn is hedennacht met een lading stukgoed naar New-York vertrokken. Dit schip heeft geen passagiers aan boord. Fransche republikeinen dringen er op aan. De fractie van de Fransche republikein- sche federatie heeft een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat de econo mische groep van de federatie na besta- Bedankt voor Nederlandsch elf tal en voor Ajax. TOCH BLIJFT HIJ IN TRAINING. Naar wij vernemen heeft Wim An- deriesen aan de Technische Commis- sie van den K.N.V.B. een schrijven gezonden, waarin hij den wensch te kennen heeft gegeven niet meer voor het Nederlandsch elftal in aanmer king te willen komen. ANDERIESEN. Ook voor Ajax heeft Anderiessen als spe ler bedankt en reeds voor den competitie wedstrijd van Zondag a.s. tegen Haarlem zal Ajax een anderen spil moeten opstellen.' Eenmaal reeds is Anderiesen op zijn be sluit zich uit de actieve voetbalwereld terug te trekken, teruggekomen, n.1. toen de K.C. een ernstig beroep op hem deed zich weer beschikbaar voor het Nederlandsch elftal te willen stellen. Dat is nu weer reeds enkele jaren geleden. Thans is de sympathieke spil en aanvoerder van het Nederlandsch elftal, die 36 jaar is. definitief tot de conclusie ge komen, dat zijn plaats nu maar eens door een jongere moet worden ingenomen, zoowel in het Nederlandsch elftal, als in zijn club. En het besluit, dat Anderiesen thans heeft genomen, mag wel als definitief worden beschouwd, al blijft hij, zooals hij aan het bestuur van Ajax heeft geschreven, in training. In noodgevallen zal men dus nog een beroep op hem kunnen doen, hetgeen teekenend is voor den sportievcn mensch, die Anderiessen is. NederlandBelgië op 10 December a.s. zal Anderiesen dus niet meemaken. Behal ve naar een nieuwen spil zal de Keuze Com missie dus ook naar een nieuwen aanvoer der moeten omzien. Anderiesen heeft zeer veel wedstrijden voor het Nederlandsch elftal gespeeld. Het aantal interlandwedstrijden liep reeds naar de 50 en na van Heel, Denis en van der Meulen was de Ajaxied een international, die het grootst aantal malen de oranjekleu ren heeft gedragen. Voor de eerste maal kwam Anderiesen in het Nederlandsch elf tal uit op 13 Juni 1926 te Kopenhagen, toen Nederland tegen Denemarken met 4—1 ver loor. Meer dan twaalf jaren heeft de Ajaxied zich dus in de oranjeploeg gehandhaafd, een kranige prestatie op zichzelf. Daarnaast heeft Anderiesen verscheidene keeren in stedenploegen gespeeld, terwijl hij zijn club ook meer dan eens naar den hoogsten titel, welke in het clubvoetbal van Nederland is te behalen, t Nederlandsch kampioenschap heeft gevoerd. Candidaten voor het Nederlandsch elftal krijgen hun kans. In verband met den landenwedstrijd Ne derlandBelgië op 10 December te Rotter dam is besloten op Donderdag 30 Nov. te Den Haag een oefenwedstrijd te spelen tus- schen twee bondselftallen. De Keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft de beide ploegen als volgt samenge steld: Doel: Dijkstra (A.P.G.S.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Calden- hove (DAV.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Stam (VUC.), en Loof (ADO.) Voor: Draeger (DAV.S.), Lenstra (Heeren veen), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en de Harder (V.U.C.) Doel: Michel (V.S.V.) Achter: Walhain (H.B.S.) en Slot (BlauW Wit). Midden: Van Buytenen (Hennes DVS.), Poulus (S.V.V.) en Stijger (Blauw Wit)_ Voor: Seton (Sparta), Vrauwdeunt (Feijen oord), Van No! Blauw Wit), Drok (Sparta) en Bergman (Blauw Wit). De ontmoeting tusschen deze beide bonds elftallen vangt des avonds om acht uur aan. Training begonnen. Op het V.U.C.-yeld te Den Haag is gis teravond de gebruikelijke traning van de Nederlandsche elftalclub weer ingezet. Na afloop der oefeningen onder leiding van Bob Glendenning heeft de voorzitter der K. C. zijn traditioneele korte speech gehou den. deeren van den toestand het haar plicht achtte de aandacht van de regeering te ves- stigen op het buitengewone belang dat in de huidige omstandigheden een verdrag met Engeland zou hebben om het werk aan een tunnel onder het Kanaal onverwijld te be ginnen. NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLIJN TERUGGEKEERD. Na beëindiging van zijn verlof is de Ne derlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. H- M. van Haersma de With naar Berlijn te ruggekeerd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8