van buitenlanders over Den Helder HERMAN NYPELS' rprebihhfumn HOOFDPIJN Ulat tycxl ik yejMxil 2. Dèn n Mijnhardtje Mobilisatie-flitsen Zaterdag 25 November 1939 Tweede Blad Het moge dan tuinen en grachten missen het heeft bizonder aardige meisjes Handschoenen Zijden Zelfbinders Wollen Pullovers en Truien 75 Fantasie Zakdoeken - - Zijden en wollen Sjaals vanaf 0.95, 1.25, 1.75, m 50 2.50, 3.50 Overhemden KLEEQINGMAGAZIJNEN DEN HELDER L* de Bruyn f Plaatsbespreking Abonnements voorstelling Nieuwe uitvaartregeling visschers Beatrix vergadert Eén woord: Hulstkamp! Mijn ontploft tegen den dijk Verzending postpaketten aan militairen Apotheken we^elnVeVw' een 9' het vierde dick. He* oordeel van een Fransehman honderd jaar geleden. Verscheidene buitenlanders hebben in den loop der tijden Den Helder bezocht. Veelal was het een speciaal doel, dat hen naar het Noor den van Noord-Holland dreef: zij vertrokken er met een der schepen naar de Oost of de West. Of zij kwamen in Den Helder om er de aanleg van het Noordhollandsch Kanaal te bezichtigen. Met het graven van dit kanaal werd in 1819 aangevangen, terwijl het in 1825 geheel voltooid was. Enkele van de buitenlanders, die in de ne gentiende eeuw in ons land kwamen en Den Helder bezochten, hebben hun reiservaringen schriftelijk vastgelegd, en wij willen hun hier het woord geven. Wij schrijven het jaar 1821, als in ons land verschijnt de Oberberghaupt- mann Samuel van Grauner. Aan het einde van zijn reis vertrekt Von Grauner nog naar Den Helder om daar aanleg en nog niet geheel vol tooide sluiswerken voor het Noordhollandsch Kanaal te bezichtigen. In zijn werk vinden wij een uitvoerige, vrij technische beschrijving van de heele inrichting der sluizen, de rol- bruggen en de vlotbruggen. De schrijver wijst op de zeer bijzondere omstandigheid, dat het geheele werk door aannemers is uitgevoerd. Dat zou, volgens hem, in Duitschland wegens de „kastengeest" niet mogelijk zijn! In hetzelfde jaar reisde een Fransehman naar Den Helder, met name Jules Pictet, die een boekje uitgaf „Notices sur la Nord Hol- lande", waarin hij de roem bezingt van Noord- Holland. In Alkmaar aangekomen „hebben wij ons gehaast verder te reizen, daar wij het „Nieuwe Kanaal" wilden zien; het is een gi gantische onderneming, die het heele land zal doen veranderen, zoowel handel als nijverheid, alsmede de politieke en militaire situatie". Bladzij na bladzij vervolgt de schrijver zijn enthousiaste beschrijving over het kanaal en de Hollanders, die het groeven. Wel prijst de schrijver den aanleg en de ingenieurskunst, maar hij vraagt zich af of men niet moet vreezen, dat in zulk een moerassig en drassig land zoo'n kanaal spoedig weer verdwijnt?" Het is slechts een vraag', zoo licht de schrij ver ons toe, maar een vraag, die bij den bui tenlander oprijst als hij ziet hoe de Hollanders het wagen, in zulk een laag gelegen land nog kanalen te graven! Jules Pictet gaat langs het Kanaal van Alkmaar naar Den Helder. Er is daar wel geen klinkerweg meer, maar de weg is toch nog tamelijk goed. Langs den weg ziet men een groote menigte armzalige hutten. Daar woont het uitvaagsel uit verschillende deelen der aarde bijeen. Meer dan tienduizend menschelijke wrak ken werken daar aan de uiteindelijke vol tooiing van het kanaal. Men vindt er vol gens de schrijver zelfs Russen, Indianen, maar geen enkelen Hollander. Het is een kolonie van de meest verschillende wezens ooit bijeen gebracht, en hun hutten over treffen in bouwvalligheid en armoede iedere beschrijving. Dat alles, midden in een land van rijke koeren, scheen mij een soort barbaarsche toe stand toe. Maar te midden van deze men- schen ontdekt de schrijver iets, wat hij in Holland nog niet te voren gehoord heeft: een stuk poëzie. Uit een van de hutten klinkt een welluidend lied. Men houdt stil en treedt de hut binnen Daar liggen een aantal „luiaards" te luisteren naar een jong meisje, dat een lied zingt. Voor een duit koopt Pictet het vers, dat handeldt over... den aanleg van het kanaal en „les bons gargons", die daaraan meewerken. De schrijver meent, dat het nood zakelijk is, dat dit liedje zoo spoedig moge lijk in het Fransch vertaald wordt en dan in Frankrijk uitgedeeld wordt in alle groote fabrieken en bij de uitvoering van alle groote werken. „Het is een middel om den moed erin te houden". in glacé, suède, nappa, zeemleder, wol, tricot, gevoerd of 5q 50 ongevoerd, vanaf vanaf. 25 ct. tot vanaf 1.75 tot O vanafcOct. p.st. vanaf 1.50, 1,95, 2.50, m 2k 3.25, Uw aangewezen adres voor Heerenmodes: Na deze vertellingen aangaande zyn ervaringen bij het graven van het kanaal, schildert de Franchman ons verder zijn reis over Het Zand en Koegras naar Den Helder. Het is een onzegbaar eentonige weg. De weg is één lange rechte lijn; het eenige verzetje, dat men heeft, zijn de vele vogels, maar die maken het den reiziger weer onaangenaam, want zij vliegen hem om het hoofd... en be vuilen zelfs zijn kleeren. Maar aan alles komt een eind. Ook aan den weg van Alkmaar naar Den Helder. „Wij kwamen een kleinen heuvel over, en voor ons lag Den Helder". Den Hollanders wordt de verzekering ge geven, dat alle Parijsche kinderen den naam Den Helder kennen Daar immers zijn zoo vele zee- en veldslagen geleverd. Tromp en De Ruyter hebben zich daar onsterfelijk gemaakt. Vandaar en uit Texel zijn alle groote expedities naar Oost en West ver trokken. „Het is in die streken zoo gevaar lijk door hun zandbanken en verraderlijke stroomingen; het is op die eenzame wateren waar men niet vermoedt, dat ooit menschen komen, dat de moed, het uithoudingsvermo gen en de energie van de Hollanders zich ont wikkelen." De duinen in de buurt van Den Helder en de dijken bij Den Helder hebben de bijzondere aandacht van den Fransehman. Meer nog wordt hij getroffen door de haven van iNeuwediep, „de haven die niet alleen de meeste zekerheid oplevert, maar ook verre weg de fraaiste van Holland is. Deze haven is veel fraaier en beter geoutilleerd dan de havens van Hamburg of Portsmouth". Over Den Helder kan onze leidsman ons niet veel bijzonders meedeelen, „De gebouwen die er staan vallen niet op door iets bijzon ders; behalve dan door het gemis aan iedere fraaiheid en door de zindelijkheid. In de ha vens ligt een groot schip, dat dienst doet als gevangenis. Het zag er van buiten bijzonder verzorgd uit en maakt een gunstige uitzon dering in vergelijking met zulk soort sche pen in andere landen". Zes jaar na Pictet komt er weer een Fransehman naar Den Helder met hetzelfde doel, namelijk het Noordhollandsch kanaal te zien. Het is de Fransche schrijver Lepeintre, die in 1828 in onze lage landen reisde. In Willemsoord bezichtigt de schrijver het ma rine-etablissement, dat oorspronkelijk ge bouwd werd door Napoleon. De Keizer liet daar zelfs een klein paleis bouwen, dat hij deed omringen door een klein park, waarin boomen zijn geplant. „Deze boomen zijn de kleinste van de geheele wereld, zóó slechts is de grond daar in deze onvruchtbare streek(!)". Desondanks ziet men er toch veel koeien. Hoor, hoe anders oordeelt deze schrij ver over Den Helder dan zijn voorgan gers. „Den Helder, dorp zonder boomen, zonder grachten is van een schoonheid, die ontroert. De Hollanders weten van de meest eenzame plaatsen nog iets aan genaams te maken. En al moge dan Den Helder tuinen en grachten missen, het heeft bijzonder aardige meisjes". Tot slot laten wij ons nog voorlichten door den burggraaf d'Arlincourt, Fransch dichter en romanschrijver. In „De Pelgrim" vertelt hij ons, dat hij „te midden eener effene gras vlakte, te midden van stoeterijen en pacht hoeven, van paardenhandelaars en ossendrij vers, fregatten en driemasten, sloepen en driedekkers schijnbaar over de weiden heen ziet ijlen." Het Noordhollandsch kanaal in volle glorie! In Den Helder verbazen hem de enorme rotsblokken aan den dijk. „De me nigte dezer, van zoo verre aangebrachte rotsblokken, verbaast den geest en de ver beelding". Ziedaar welke reizigers Den Helder in de negentiende eeuw bezochten, en hoe hun oordeel was over deze stad! Mr. J. M. FUCHS. Zoo juist bereikte ons het bericht van het overlijden van den heer L. de Bruyn, vroeger Hoofd van de School aan de Vischmarkt. Voor velen in Den Helder en vooral voor hen uit de buurt bij de Gasfabriek is de heer De Bruyn geen onbekende. Jarenlang heeft hij zijn beste krachten gegeven aan het onder wijs in onze gemeente. Hij was iemand, die door zijn gedegen kennis en zijn rustig optre den vele vrienden heeft verworven. Dit bleek ook wel zeer bij zijn veertig-jarig ambtsjubileum. Het Gemeentebestuur, zijn collega's, de leerlingen en vele oud-leerlingen gaven hierbij blijk van hunne erkentelijkheid en vriendschap. De heer De Bruyn was tevens jarenlang leeraar aan de vroegere Normaalschool. Zijn liefde voor de natuur wist hij op tal van zijn leerlingen over te brengen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Maandag a.s., te gen kwart over 12, op de Noordebegraaf plaats te Hilversum. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat de plaatsbespreking voor de tweede abon nementsvoorstelling geschiedt Woensdag a.s. van 79 uur aan Casino. Men zie voorts de advertenties. Welwillende houding Commandant Marine. 't Was te begrijpen, dat de noodzakelijke mobilisatie van ons land belemmeringen zou veroorzaken voor de visscherij. Ondanks dit begrijpen waren de voorge schreven maatregelen voor het uitvaren van de visschersvaartuigen zoo ingrijpend, dat de toch reeds moeilijke broodwinning der vis schers nog meer gedupeerd dreigde te wor den. Dit deed de besturen der visschersvereeni- gingen van Texel en Den Helder besluiten, een vriendelijk verzoek te richten tot den Commandant der Marine of in deze voor schriften niet eenige wijziging kon worden gebracht ter wille van de visscherij. Op de bondsvergadering van den Ned. Vis- schersbond werd bij de moeilijkheden van het bedrijf ook dit punt aangeroerd. Er werd toen opgemerkt, dat wellicht de burgemees ters dezer gemeenten zich gemeenschappelijk tot de Marine-autoriteiten zouden kunnen wenden. Het verzoek der beide vereenigingen was toen reeds weg. En ziet, zonder dat verdere actie gevoerd behoefde te worden, hebben de Marine-autoriteiten, ter wille van de vis scherij, een nieuwe regeling voor het uitvaren overwogen en bekend gemaakt. De beide visschersvereenigingen verheu gen zich over deze welwillende en tege moetkomende houding van den Comman dant der Marine te Willemsoord, die toch verantwoordelijk is voor de bewaking en beveiliging van de marine-haven. De visschersvaartuigen behoeven zich nu niet meer 4 uur van te voren te melden, maar kunnen één uur voor het vertrek aanvragen of ze kunnen uitvaren. Ze moeten dan uit varen gezamenlijk in ten hoogste twee groe pen, terwijl voorheen allen tezamen moesten vertrekken, wat door verschil van type van vaartuigen en capaciteit der motoren heel lastig was. Bij uit- en invaren moet het onderzoekings vaartuig gepraaid worden en de visschers dienen zich te houden aan de aanwijzingen, die omtrent het naar buiten en binnen varen worden gegeven. Zeer belangrijk is bovendien het voor- loopig tot 1 Jan. 1940 des nachts open stellen van de haven, juist nu mogelijk de visscherij op sardines kan worden tegemoet gezien. Wanneer maatregelen van militairen aard het sluiten noodzakelijk maken, geschiedt dit zonder waarschuwing; de havenlichten wor den dan gedoofd en drie roode lichten op het havenkantoor ontstoken-. Deze welwillende medewerking van den Commandant der Marine wordt door de be sturen der visschersvereenigingen zeer ge waardeerd en ze hopen, dat de visschers nu ook door een correct optreden en een zich stipt houden aan de voorschriften, zullen medewerken om deze welwillende houding te kunnen bestendigen. Tegen overtreders zal overigens streng worden opgetreden. Maandagavond 8 uur houdt de vereeniging voor Moeder- en Babyzorg haar jaarverga dering in het „Kegelhuis". Alle leden wor den opgewekt deze vergadering te bezoeken, omdat hier van het werk gesproken zal worden, dat in het afgeloopen jaar is ge schied en van het werk, dat het komende jaar zal gebeuren. Schietoefeningen. „En om de veertien dagen gaan we schie ten op de schijf" Dit schoone lied werd door Tom en zijn mede-gemobiliseerde kameraden van de bende „De roestige spuit" aangeheven, ter wijl ze gezeten waren op een groote „huif- kar"-auto, welke hen naar de schietbanen moest brengen, „ergens" diep in het polder land. Voorop reed de luitenant en lijfwacht, be staande uit nog een anderen luit en vaandrig, in een lichte super-klasse wagen! „Zeg Tom," zoo begon Boris (zoo gedoopt door ons, wapenbroeders, omdat hij nogal veel op dien filmspeler Boris Karloff lijkt) „mot je es zien, wat een smurrie op den weg, wat een modderbeweging." „Jao, beheurlijk," antwoordde, Boris, „ie zollen de katte-kanker kriegen as-ie daor in gingen baaien". „Maor Boris, as ie mien noe es een strootje pecentierde, dan wist ik tenminste wat ik an oe..." Rrrrt... ssss... stop!! „Mien lieve schepsels, wat haolt ze noe weer veur fratsen uut, dat ze zoo plotseling de waogen an de diek zetten?" Tom keek eens buitenboord en gierde plot seling van 't lachen. „Zeg jongs, mot je noe eris kieken, de Luut zit amper in de vaort stekelties te vangen. En inderdaad, door de gladheid van den mod derweg was de Luitenant, bij 't nemen van een flauwe bocht, plotseling geheel en al met zijn wagen dwars over den weg geslagen, tot groote hilariteit van de „huifkar-bevol king". „Jongens eruit en douwen," schreeuwde een sergeant lichting 1938. ..en een beetje lug. anders tjoept hij nog de vaart in ook Met veel geharrewar en geplons, waarbij de een na den ander bijna een onvrijwillig modderbad nam. kregen ze den wagen weer in t rechte spoor en voort ging het weer Zonder verdere „slippertjes" bereikte men Dit woord garandeert U de hooge kwaliteit, die U aan Uw Z.O. genever stelt. Sedert vele generaties staat mijn persoonlijk heid daarvoor in. Vertrouw op mij en eisch steeds Uw Hulstkamp. De stukken vlogen over den dijk heen. Vanmorgen om ongeveer tien minuten voor acht is, op een afstand van pl.m. 400 meter van den windwijzer, richting Huisduinen, een mijn tegen den dijk geslagen en ontploft, doch het was niet zoo fataal als de vorige week Vrijdag, toen op Huisduinen en in Den Helder tal van ruiten aan diggelen sloegen. Het was meer een zwaar kanonschot. De stukken van dezen mijn sloegen over den dijk heen en heele brokken kwamen in de fortgracht, ach ter den dijk terecht. Vele Jutters bemachtigden later een „souvenir" van het monster. Men ziet echter, hoe gevaarlijk het is zich in de nabijheid van een drijvende mijn te begeven. De ontploffing had zeker slachtoffers geëischt als er op dat mo ment menschen in de omgeving geweest waren. Een stuk van de mijn bleef tegen den dijk liggen. De dijk zelf werd niet be schadigd. Half tarief. Ter gelegenheid van het a.s. St. Nicolaas- feest kunnen St. Nicolaas-postpaketten voor onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van officier, voor zoover deze post paketten door'tusschenkomst van de Veldpost worden uitgereikt, tegen de helft van het voor postpakketten geldend tarief worden verzon den, mits de pakketten ter post worden be zorgd in het tijdvak 27 t.m. 30 November. Het is de bedoeling deze postpakketten eerst of omstreeks 5 December tijdens de St. Nico- laasviering, aan de geadresseerden uit te rei ken. Het adres van deze St. Nicolaas-postpakket- ten en de bijbehoorende adreskaarten behooren door de afzenders te worden voorzien van 2 elkaar schuin snijdende lijnen in inkt, ter on derschei!.'I ïg van postpakketten, »welke di rect na aankomst moeten worden uitgereikt en waarvoor het volle tarief wordt voldaan. Ned. Herv. Gem. (Nwe. Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. P°el- 's Avonds 7 uur: Ds. A. van Biemen, te Barsingerhorn, Liturgische Jeugddienst. Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 u., Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar. N.m. 4 uur: Cand. L. Doekes, van Kam pen. N.m. 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) V.m. 10 uur: Cand. L. Doekes. N.m. 5.45 uur: Ds. Veenhuizen. Bediening van den H. Doop. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur; Ds. Hennephof, van Scheveningen. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 uur Lees- dienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 6 uur; Ds. W. J. F. Meiners. Onderwerp: „Lij dende kerk, Strijdende kerk, Triumphee- rende kerk". Maandag a.s., 8.15 uur (bovenlokaal): Bijbellezing Ds. W. J. F. Meiners. Onder werp: De Bergrede. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. N.m. 5.30 u., Ds. J. H. Jansen, Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULI AN ADORP Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7.30 u., Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7 uur: De heer H. v. Doorn, Alkmaar. Iwee stuks 1 0 ct. - TwaaH stuks 50 ct. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 27 Nov. tot 4 Dec. wordt .avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. eindelijk de aangewezen plaats, waar men zou gaan schieten. Eerst zou de eene ploeg paffen met de karabijn, en de andere ploeg achter de borst wering bij de schijven, om de voltreffers aan te wijzen, en de nieten af te vlaggen. Tom verdween met nog enkele andere trouwe kameraden in de schuilplaats bij de schijven. Boris, zijn toegewijde boezemvriend zou met de andere groep 't eerste schieten. Tom kon precies in een spiegeltje dat opzij van zijn schuilhok zat, zien, wie er zou schmten en dus riep hij steeds: „noe schiet den diee en noe die lange..." enz. Opeens zag hij, dat Boris zou gaan schie ten en meteen flitste het door hem heen' „Mien kameraad mot die deuze cigaretten winnen, welke de vaondrig uutgeloofd het kriegem"6110 d® meeste punten zou vallen^ro' PenRL' het eerste schot was ge vallen, 10 wees Tom aan... Psssst... pen... weer een 10. „Alle duvels op een bervat.' wat schiet die knul goed." grinnikte Tom' een 8... 6 V1-i e en laatste schot Bons verliet zijn plaats en in het spiegeltje zag Tom dat aan zijn vriend door den vaan drig de doos cigaretten werd aangeboden, schijnbaar met een pittige toespraak. Nadat allen voldoende geschoten hadden verdween men weer, zooals men gekomen voorop16 aUt°'S 611 06 Luitenant weer Onder het rijden gaf Tom zijn vriend Boris Wonk^?, 6T, ?lap °p diens schouder, die Klonk als een klok. °U,We' ie mao mien noe wel de helft van die deuze géven, want zonder mien had ^nccit gekregen, prul-schuttert*!" „Wat... bulderde Boris, eerst slao ie mien half ens, en noe wil ie ook nog de helft van die siegeretskes?" 1 van „Schiet ie dan ook maor is zo as ikke'" ,,t Zol mien wat wèzen," brulde Tom' as dan netm^r d® kuule ^aot zi"en en as"ik net zo as ie 4 afzwabbers schiet daor veur in de plaotse dan ook maar tienen en negens anwiest... n Geef mien noe maor es een lekker «we... toch,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 21