Ons Indisch hoekje Het masker af ssr1 ,uipoa°°aÏÏÏ- UW SLAAP UtaaA g,aati tv-e Pi&en? ZadennLeuuM iS ZE ALWEER J. VAN DE WITTE, J&xAich Raad Texel ïlimw d idi U'Jc Pioniers der zieken verpleging van ïul 0neind,ig veel er n°S op het gebied van ziekenverpleging en kraamvrouwenzorg De Koningin in Zeeland Wat biljarters interesseert „'n Huis vol Herrie" Wat doet de Stamiel? Burgerlijke Stand van Den Helder Mijnhardt's Zenuwtabletten Liturgische Jeugddienst Kruideniersdiploma V akbekwaamheid Zwcedsche vertaling van „Mensen zonder Geld" TE LAAT? GEEF HAAR TOCH EEN HORLOGE VAN Keizerstraat 103 Telefoon 575 Adres- en Woonplaats verandering Aangehouden door Militairen Visscherij Gevonden onverloren voorwerpen De prijzen van de winter-competitie. Van gistermiddag af bevinden zich de be langeloos afgestane prijzen voor de winter competitie biljarten in de étalage van sigaren magazijn v. d. Heuvel, in de Keizerstraat. Het is aan geen twijfel onderhevig dat vele biljar ters dezer dagen eens een kijkje zullen gaan nemen naar deze keurcollectie, die zeker de moeite van het zien waard is. Morgenavond vindt in Casino de aangekon digde voorstelling van ,,'n Huis vol herrie" plaats, het stuk, waarom een vol Casinó de vorige maal zulk een daverend plezier gehad heeft, dat men er zeker van kan zijn dat ook morgenavond de schouwburg weer tot de laatste plaats bezet zal zijn. Zooals men weet, wordt de hoofdrol in dit stuk gespeeld door den komiek en filmspeler Johan Kaart. Voor de Heldersche jongens! Wat doet de Stamiel, de Koninklijke Na tionale Vereeniging tot steun aan miliciens? Het is het beste dat wij daarvoor de sta tuten citeeren, waarin men leest: De vereeniging stelt zich ten doel, zooveel mogelijk te voorkomen dat militieplichti- gen tengevolge van de vervulling hunner verplichtingen als zoodanig hun betrekkin gen verliezen en hulp te verleenen aan hen, die tengevolge van de vervulling hunner militatieplichten hun broodwinning verloren en na hun verblijf onder de wapenen dien tengevolge in behoeftige omstandigheden verkeeren, en in het algemeen aan hen, voor wie de vervulling hunner militieplichten bij zondere nadeelen meebrengt. Dit zijn slechts twee artikelen, maar men zal er thans eenig idee van hebben, waar voor de gelden die het Nederlandsch volk beschikbaar stelt gebruikt worden. Daarbij houde men er speciaal reke ning mede, dat opbrengsten van collec- te's, uitvoeringen, e.d. in een bepaalde plaats ook ten bate komen van de mili ciens uit die bepaalde plaats. Dat beteekent: dat indien de beide uitvoeringen op 11 en 12 December a.s. een succes worden (en gezien het pro gramma moeten zij een succes wor den!) er een flink bedrag beschikbaar komt voor onze eigen Heldersche jon gens. En wie zou daaraan niet willen mede helpen BEVALLEN: W. B. Erwich-Meues, d. GEHUWD: J. H. Zult en C. Schorsij. ONDERTROUWD: C. van Dam en J. Kos ter. Gevonden en Verloren voorwerpen ZONDER VERGUNNING. Een venter werd gisteren op de bon gezet wegens het venten zonder vereischte ver gunning. VERKEERS-PERIKELEN. Diverse verkeersovertredingen werden gis teren weer bestraft. Een stadgenoot wegens het niet aangeven van richting bij een kruis punt, een ander wegens het niet bezitten van een rijwielplaatje. WIE HEEFT DIE PAS? Een stadgenoot deed aangifte, dat hij zijn pas verloren is. Wie schaft raad? FIETS VERDWENEN. Een jongensfiets, die geplaatst stond in de fietsenbewaarplaats der Oostslootstraatschool, verdween op onnaspeurbare wijze. VREEMD HEERSCHAP. Gisterenmiddag ontdekte de politie op het Helden der Zeeplein een persoon, die danig onder den invloed bleek te verkeeren van al coholica. Hij werd naar het bureau getrans porteerd, teneinde aldaar zijn roes te kunnen uitslapen. Daar deed men nog een ontdekking, namelijk dat de man tot tweemaal toe in het Politieblad gesignaleerd stond en 16 dagen cel lulair tegoed had. Hij werd vandaag naar Alk maar overgebracht. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zon Wintertijd Nov. OP ond. Hoogwater Laagwater Z 26 7.39 3.55 6.25 19.00 0.20 12.50 M 27 7.40 3.54 7.10 19.35 1.15 13.35 D 28 7.42 3.53 7.50 20.10 2.05 14.15 W 29 7.43 3.52 8.35 20.40 2.35 14.45 D 30 7.45 3.52 9.15 21.15 3.15 15.15 Dec. V 1 7.45 3.51 10.05 21.55 4.05 15.50 Z 2 7.48 3.50 10.50 22.35 4.40 16.25 Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: R'alto, Spoorstraat, acht uur: ..Vadertje Langbeen". Tivoh-Xheater, Spoorstraat, acht uur: „Trader Horn". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Discretie verzekerd". Heden: Musis Sacrum, 8 uur: The Rhythm Soldiers. Zondag 26 November. Casino, 8.15 uur. „Een huis vol Herrie". Barometerstand Den Helder: 762.7 Maximum tep. lucht: 7.1 Laagste temperatuur: 40 Wind: richting: W.N.W.; kracht: 4 Licht op: 4 uur 26 min. is weer rustig en Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik ven Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Onder verwijzing naar het advertentie, deelt het Bestuur van de Vrijz. Christ, Jeugdraad mede, dat er a.s. Zondag 26 Nov. een Litur gische Jeugddienst gehouden zal worden, waarin hoopt te spreken de Weleerw. Heer Ds. van Biemen uit Barsingerhoorn. Het Bestuur werkt Ouderen en Jongeren op, om vooral dezen dienst te bezoeken. Aanvang 19 uur. LUTHERSCHE KERK. A.s. Zondag zullen wederom twee Gods dienstoefeningen plaats vinden in boven genoemd Kerkgebouw. In de avondgodsdienstoefening hoopt D.V. Ds. W. J. F. Meiners te spreken over Lijden de Kerk. Strijdende Kerk, Triumpheerende Kerk. Aan het orgel mevr. A. GraafKamp. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk. Zie de advertentie in het blad van heden. Voor het kruideniersdiploma Vakbekwaam heid slaagden de heeren H. J. Scholten, C. Pronk, R. Boerman, K. Slot en C. Dusseldorp te Den Helder. Voorts mej. C. Kikkert te De Cocksdorp, Texel en G. Zomerdijk te 't Zand. Alle leerlingen van den cursus te Den Helder. NIEUWE ZAAK VOOR KINDERWAGENS, WIEGEN EN BABY-ARTIKELEN Hedenmiddag te 2 uur vindt in het perceel Keizerstraat 71, voorheen de kunsthandel van den heer Mazairack, de opening plaats van een nieuwe winkel voor kinderwagens, wiegen en alle andere soorten baby-artikelen, en wel van de N.V. Laféber. De rijwielhandel wordt gewoon voortgezet op de hoek Zuidstraat Weststraat. De winkel is vrijwel ongewijzigd gebleven, de etalages werden echter dieper ingebouwd. Succes voor Jan Mens. Wij vernemen dat besloten is dat het vol gend voorjaar van het boek „Mensen zonder Geld" van Jan Mens, het boek waarmee hij den Kosmos-eerstelingenprijs verwierf, een Zweedsche vertaling het licht zal zien. Wij zijn er van overtuigd, dat dit succes de instemming zal hebben van vele onzer lezers, die de bijdrag u van Jan Mens in ons blad plegen te lezeh. Binnen 5 dagen aangifte! Wij vestigen er de aandacht op, dat men verplicht is binnen 5 dagen aangifte te doen van elke woonplaatsverandering en adresver andering ter gemeentesecretarie, bureau be volking. Voorts zie men hieromtrent de advertentie in dit nummer van ons blad. De agenda van de spoedeischende vergade ring van den Raad der gemeente Texel, op Dinsdag 28 November a.s., des namiddags te 8.30 uur, ten gemeentehuize, luidt als volgt: Onderzoek geloofsbrief. Ingekomen stukken. Notulen. Mededeelingen. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Wijziging verordening tot verdeeling werk zaamheden ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Benoeming lid Raad van Commissarissen van de N.V. T.E.M. Idem Bestuursleden Algemeen Weeshuis. Idem Algemeen Armbestuur. Idem lid commissie tot wering van school verzuim. Idem leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Idem bestuursleden van de Stichting tot be vordering van het land- en tuinbouwonderwijs. Verhuring schuur bij de Emmalaan. Advies omtrent ontwerp-verordening, inge zonden door den Opperbevelhebber van land en zeemacht betreffende het verrichten van persoonlijke diensten. Een jongeman van Den Burg, die zich dezer dagen, toen hij zich op of even terzijde van den weg naar 't Horntje bevond met een mo torfiets, werd door een schildwacht aange houden, nadat eerst een waarschuwend schot was gelost. De motorfiets werd voorloopig in beslag genomen en de jongeman eerst naar Den Hoorn gebracht en later naar Den Burg, waar hij door den rijksveldwachter De Bliek werd herkend als ongevaarlijk ingezetene van dit eiland. De ouders wachtten tevergeefs op zijn thuiskomst, want het was al zeer laat voor hij op vrije voeten werd gesteld. Men zij dus voorzichtig in de nabijheid van militaire emplacementen. Urk, 23 Nov. Door 9 vaartuigen werd he den aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 430 pond Snoekbaars, van 20 tot 200 pond per. vaartuig, prijs 8]/2 tot 9 cent. 210 pond Schol, 1112 ct.; 180 pond Poo- nen, 89 ct. en 50 pond Wijting, 6 ct., alles per pond. URK, 24 November. Door 7 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoeld: 215 pcftid snoekbaars, van 1840 pond per vaartuig, prijs 910 ct., 100 pond poonen, 1011 ct. en 80 pond schelvisch, 12— 13 ct., alles per pond. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, 23 Nov. te Boston. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, 23 Nov. v. Makasser. Buitenzorg, 24 Nov. v. Batavia. Sitoebondo, pass. 24 Nov. Perim. Overbrenging in andere kwaliteit. Mariniers le kl. J. van Ek en N. B. W. Wittebrood, hofmeestersmaat, 1 Nov. 39. Marinier le kl. P. Gclens, koksmaat, 1 Nov. Matroos le kl. C. A. Havenaar, koksmaat, 1 Nov Marinier le kl. J. van Etteger, hofmeesters- maat, 1 IJJov. t - Marinier le kl. P. Lugthart, koksmaat, 1 N<Matroos le kl. C. L. Bosman, botteliersmaat, 1 Nov. Bevordering. Leerl.-kok O. Postma en L. F. Jansen, tot koksmaat, 1 Nov. Stoker 2e kl. E. J. Welbergen tot stoker le kl., 1 Oct. Tamboer 3e kl. A. Bil tot tamboer 2e kl., 1 Nov. Matroos 3e kl. N. van Balen tot matroos 2e kl., 1 Nov. Thuisgevaren. 11 Nov. '29 per m.s. „Chr. Huygens" uit O.-I. in Nederland teruggekeerd: Matroos 2e kl. N. G. Kok; matroos 3e kl. J. P. Kluft en J. Schram; korpl.-vlieger H. Suurbier; stoker le kl. L. Bogert; sergt.-hof meester T. Schekkerman; marinier 3e kl. J. Phoelich. 15 Nov. '39 als voren per m.s. „Sibajak Marinier 3e kl. C. B. van der Koogh. Aangenomen in den zeedienst. Stoker 3e kl. C. Forrer, 16 Nov. Aanwijzing uitzending. 1 Dec. '39 per v.s. „Kota-Agoeng" van de N.V. Rott. Lloyd naar O.-I.: Korpl.-vliegt.mkr-. (M.) J. Leutscher. Aanwijzing thuisvaren. 29 Nov. '39 per m.s. „Slamat" van Tg. Priok Korpl.-macht. P. J. A. M. Warnar; korpl.- monteur A. Jorritsma; matroos 2e kl. D. W. Kraal; matroos 3e kl. L. Andrée. Met ontslag uit den zeedienst. Stoker 3e kl. G. E. v. der Heijden, 16 Nov. Marinier le kl. G. L. Meijer, 1 Dec. Bevordering in Nederlandsch-Indië. 1 Juni 1939: Mariniers 2e kl. J. A. Weerts en H. van Straaten tot marinier le kl.. 1 Juli 1939: Korpls.-vlieger J. F. Slager en J. v. d. Tol tot sergt.-vlieger. Telegrafistenmaat J. W. G. Aarts tot kor- poraal-teiegranst. Koksmaat B. N. Peters tot korporaal-kok. Mariniers 2e kl. N. Schouten, M. Burghout, P. van Hamersveld en J. M. Groenewoud tot marinier le kl. Mariniers 3e kl. R. Wichers en M. Immerzeel tot marinier 2e kl. Ondervolgende schepelingen zijn aangewe zen om den 14en Dec. 1939 per m.s. „Stuyve- sant" naar W.-Indië te worden uitgezonden: Sergt.-monteur J. P. N. Los; korp. d. ma riniers K. Stulen; .marinier 2e kl. P. van der Heijden; mariniers 3e kl. J. M. Botermans, A. van Dam, M. Gielen, G. Almekinders, J. Berculo, A. Bom, P. Boone, H. C. van Brede- rode, F. W. Brouwer, C. A, G. Dam, J. B. Del- levoet, C. van Doornmalen, A. J. v. d. Eist, A. E. Faas, J. B. Franken, J. Goedbloed, M. Haarsma en J. Verduijn. VERTREK s.s. „CHRISTIAAN HUYGENS". AMSTERDAM, 24 November. Wijzigin gen en onvoorziene omstandigheden voorbehou den, is het vertrek van de „Christiaan Huy gens" bepaald op Dinsdag 28 November des namiddags om 5 uur van de Javakade te Am sterdam. Inscheping der te Amsterdam embarkeeren- de passagiers heeft plaats tusschen 3 uur en 4 uur 30 n.m. Bijgaande foto ont ving ik van een zen dingsarts, een der pio niers op het gebied van ziekenverpleging in Indië. Ze stelt voor een ziekenzaaltje met patiënten en verpleeg ster. De foto zal den lezers en lezeressen weinig zeggen en toch is ze merkwaardig. Ze was de trots van den menschlievenden dok ter. En met recht! De zendelingen, die zich op Java vestig den, kwamen in nau we aanraking met de vele stakkers, ziek en ellendig, behept met vreeselijke zweren en wonden. Ze hielpen zoo goed ze konden. Dat was het begin van het medische werk. Na verloop van tijd kwamen veel zieken hun om hulp vragen. Zoo weet ik van een zendings- paar, man en echtgenoote die vaak 120 zie ken per dag medicijnen verstrekten, wonden verbonden. Al ras voelde men, dat er echte dokters en verpleegsters moesten komen. Ze kwamen, de pioniers. Ze betrokken een heel eenvoudige woning, waarin een kamertje tot spreekka mer werd „ingericht". Ze leerden de moeilijke taal, wat noodig was om innig contact met de menschen te krijgen, ze trokken te voet de dorpjes in auto's waren er toen nog niet en hielpen waar ze konden. Het werk nam toe! Er moest een ziekenhuisje komen om zie ken op te nemen. Ze ontvingen van liefdadige menschen geldelijken steun, zoowel van Java als van Nederland. Er kwam 'n ziekenhuisje: de wanden werden opgetrokken van gevloch ten bamboe, de stijlen waren van hetzelfde materiaal, de vloer was van aarde een oude keukentafel diende tot operatietafel. Heel, heel groote moeilijkheden moesten er worden overwonnen eer de zieken vertrouwen kregen in de hun zoo geheel vreemde Wester- sche manier van behandeling. Maar met ijze ren volharding, bovenmenschelijk geduld, luk te het. Het werd dokters en Europeesche zus ters te druk: ze konden het werk niet meer af. Er moesten Javaansche verpleegsters wor den opgeleid. Hierbij ondervonden ze weer her gen van moeilijkheden, te wijten aan karak ter, gewoonten, zeden, gebruiken van het Javaansche volk. Maar met veel takt en on gelooflijk veel geduld, gepaard met tal van te leurstellingen, gelukte het om enkele Javaan sche vrouwen en mannen tot bekwame helpsters en helpers op te leiden. Eere ook dien pioniers! Dat was het uiterst moeilijke begin Na eenige jaren ontvingen ze financieelen steun van 't Gouvernement. Maar die hulp was toen vrij gering. Zoo lees ik van een ziekenhuis dat vaak 400 patiënten per dag hielp en slechts steun ontving om 100 te helpen. Het kwam 4000 per jaar tekort. Een comité op Java en een te Utrecht hielp. Inplaats van loodsen van hamhoe met aarden vloer werden er so- liede gebouwen opgericht met vloeren van cement. Dat was een groote verbeterin^l Er kwamen meer zusters uit Nederland om be hulpzaam te zijn bij de opleiding van verpleeg sters en ook van vroedvrouwen. Op het gebied van verloskunde heerschen er overal in Indië droeve toestanden! Tienduizenden moeders sterven er omdat ze geen deskundige hulp ont vangen. Ik noem een voorbeeld: in een groot gewest op Java met 2.500.000 inwoners zijn thans 6 Europeesche artsen, 13 Indische'dok ters en 14 Javaansche vroedvrouwen Maar samen bereiken ze slechts H/2 der baren den. Daar zouden 500 vroedvrouwen moeten zijn. In de grootere, meer Europeesche centra is ue toestand beter. Hier wordt thans bil' 60 der bevallingen deskundige hulp verleend. U moet geschieden! Ik kan niet nalaten een staal van vertrouwen in de hulp der dokters te ver- m!, en' het voorbeeld aangewakkerd wilde een Mohammedaansche vereeniging een ziekenhuis oprichten. En wie werd lm hS en raad gevraagd? Een heel bekend Hollandsch zendingsarts. Hij hielp gaarne! Hij is niet meer, maar zpn werk leeft voort, net als da? van zijn overleden collega's' Er is een Duitsch filosoof geweest, Schopen- hauer, die den mensch vergeleken heeft bij een tijger, echter gemuilkorfd door de normen van fatsoen en beschaving. Zoodra de mensch zich van die banden los zou maken, zou hij de ge lijkenis met het wilde dier vertoonen. Eigenlijk is deze gelijkenis nog een be- leediging voor den tijger. Tenslotte doodt dit dier alleen uit de noodzaak om zelf te leven, maar nu de mensch het masker heeft afgelegd, nu toont hij een aard, die veel gemeener, veel geraffineerder is, dan die van het roofdier. De mensch zoekt naar middelen om zijn medemensch te dooden, die alle beschrijvingen tarten. Een van de meest satanische is de magnetische mijn, die op verraderlijke wijze uitgestrooid wordt en als een schip met passagiers, mannen, vrouwen en kinderen, die met den oorlog niets uitstaande hebben, over deze onheilsplaats varen, wordt het moordwerk tuig door het stalen schip aangetrokken en doet zijn vernietigend en vernielend werk. Zoo zijn de dieren niet Maar de neutralen dan Zij dragen het mas ker nog, doch het is duidelijk, dat, wanneer zij eenmaal in dezen waanzin, die over de wereld is uitgebroken, betrokken worden, ze even satanisch op zullen treden, als de op het oogen- blik strijdende partijen. Hun reactie op de En- gelsche maatregelen om allen Duitschen uit voer stop te zetten, zegt wel iets over hun men taliteit. Het is te begrijpen, dat Nederland en België, die door dit Britsche besluit hevig wor den getroffen, ernstig hebben geprotesteerd. Het gaat om eigen lijfsbehoud. Deze maatrege len, in al hun consequenties, kunnen oorzaak worden, dat aan de neutraliteit van Nederland wordt getwijfeld. Wij schreven daar van de week over. Rusland is natuurlijk ook veront waardigd. Het zou al een slechte vriend van het Derde Rijk zijn, als het zijn stem niet tegen dezen nieuwen maatregel van Engeland, die de absolute boycot van Duitschland bedoelt, zou verheffen. Ook Italië heeft Engeland gewaar schuwd, door er op te wijzen, dat het zich op deze wijze volkomen van de neutrale wereld afkeert en de haat van de neutralen tegen zich opwekt, Amerika daarentegen heeft van deze laatste Engelsche stap voerdeel. Het kan den Duitschen handel op Z.-Amerika er nu volko men uitwerken. En dat is het land niet onwel gevallig. Wellicht zal het ook zijn stem tegen Engeland doen hooren, maar die zal zwak zijn, want de Amerikaansche handel heeft er geen onbelangrijk voordeel van. Niet alleen profi teert nu de Amerikaansche wapenindustrie van den oorlog in Europa, maar ook tal van andere takken van handel zullen er straks de vruch ten van plukken. En zoo hangt het er maar vanaf, hoe men de dingen beziet en in welken hoek van de wereld men den oorlog mee maakt. Défilé in een stroomenden regen Gisteren heeft de Koningin in Zeeland ver toefd en de belangrijkste militaire versterkin gen geïnspecteerd. H. M. werd op dezen tocht vergezeld door den opperbevelhebber van land en zeemacht, generaal Reynders, en door baronesse Schimmelpenninck van der Oye. H. M. kwam met den gewonen trein, waarin het Koninklijk rijtuig was opgenomen, om 10.09 te Vlissingen aan. Ter begroeting waren op het perron aanwezig de commandant van Zeeland en de chef van den marinestaf. Toen H. M., die in het veldgrijs gekleed was, den uitgang van het station had bereikt, werd zij eerbiedig begroet door de vele belangstellen den, die zich daar hadden opgesteld. H. M. inspecteerde allereerst de wacht op het terrein voor het marine-opleidingsschip en begaf zich vervolgens met Haar gevolg in gesloten auto's naar de havenwerken Hierna werd gereden naar de Paul Krugerstraat, waar H. M. het défilé gadesloeg van verschil lende onderdeelen van op Walcheren gele gerde troepen. Ondanks den stroomenden regen werd het défilé door honderden gade geslagen. Daarna maakte de Koningin een rit over het eiland. Tegen den middag begaf de Koningin, die door de bevolking meermalen hartelijk werd toegejuicht, zich over Middelburg naar Goes. op het station intusschen het Ko ninklijke restauratierijtuig aangekomen. Hier gebmikt'. m6t Hfar geV°lg het noenmaal Later werd de inspectiereis voortgezet. Gevonden voorwerpen: 1 haak, 4 portemonnaies met inhoud 1 naar dames-g'ace handschoenen, 1 gouden tr£uw- -i v, rm£etje, 1 herdershond (reu) i^hop, 1 bord van een auto, 1 baal soda i metalen vulpen, 1 rijwielbelastingmerk 1 Verloren voorwerpen: 7 postwissel, 1 lage bruine heerenschoen 1 H. F. TILLEM/j t"| vulpen en vulpotlood. 1 pa'ra- ifcanje ffij StUkje Va" °°rbel' 1 ^oped

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 23