Stevens en Best gevangen te Berlijn De nieuwe regeering in Roemenië Scherp antwoord op Nederlandsch protest verwacht De geheimzinnige ontvoering te Venlo Ook Japan protesteert Ds. Niemoeller nu weer frontstrijder? Duitsche troepenverplaatsingen Kunst in de duinen Dc geredden van de „Simon Bolivar Het Britsche exportbesluit verschijnt Dinsdag Duitschland ontkent, dat van eenig vredesinitiatief sprake was, de Engelschen liepen in den val. GING DE NEDERLANDSCHE OFFI CIER NIET VRIJ UIT? Meer en meer licht begint er te komen in het geval van de geheimzinnige ontvoering te Venlo, waarbij naar alle waarschijnlijk heid ons rechtsgebied werd geschonden. Van Duitsche zijde worden nog weinig commentaren geleverd, er wordt slechts ge wag gemaakt van intrigeeren tegen Duitsch land, een meening welke het partijblad der Nationaal Socialistische Beweging in Neder land eveneens verkondigt. Medegedeeld wordt dat Stevens en Best worden vastge houden in het hoofdkwartier van de S.S. in de Prins Albrechtstrasse te Berlijn. Men wil zich er niet over uitlaten of de gewonde Ne- derlandsche officier is overleden, dan nog in leven is. Volgens don Berlijnsehen cor respondent van het Hdbl. is door Nederland een officieel protest LAATSTE TELEX. ingediend, waardoor dus het Nederlandsche standpunt vast zou staan, dat inderdaad schending van ons rechtsgebied heeft plaats gehad. Reeds gisteren deelden wij mede, dat van Britsche zijde wordt beweerd, dat aan de grens geconfereerd zou worden over vredesvoorstellen. In Berlijn wordt tegen deze lezing scherp geprotesteerd. Duitschland, aldus zegt men, be schouwt het als een ongehoorde schaamtelooze brutaliteit dat men thans twee mannen van wie is bewezen, dat zij sabotage wilden plegen om de binnenlandsche orde in het Duitsche Rijk te verstoren, een manteltje van vredestichters, maar dan van een kerkhofvrede ten nadeele van het Duitsche volk tracht om te hangen, en dat, wie zich he den tot deze lezing bekent een wel zeer kinderlijke opvatting van den werkelijken toestand in Duitschland blijkt te bezitten, waarom het ten zeerste te betreuren ,is, dat zekere vreemde staten en hun correspon- dentiebureaux zulk een dwaze en paradoxale opvatting wagen te col- porteeren". Scherp antwoord op het protest? Van Duitsche zijde wordt gezegd, dat de Nederlandsche officier niet vrijuit gaat, want op hem zijn twee verschillende passen gevonden. Uit deze omstandigheden zou men kunnen opmaken, dat deze Ne derlander in de plannen van de bei de Engelsche geheime agenten was ingewijd en dat het grensincident van Venlo dientengevolge nog een politieken nasleep zou kunnen heb ben waarvan zich de omvang natuur lijk nog niet laat overzien. In ieder geval wordt verwacht dat de Duitsche regeering een ongezouten antwoord zal geven op het Nederlandsche protest, meent het Hsbl. HET GING OM VREDE, HOUDT LONDEN VOL. Londen houdt staande, dat Best en Ste vens gingen onderhandelen over vrede, waartoe het initiatief van hooggeplaatste Duitsche kringen was uitgegaan. Men heeft hierbij de Nederlandsche regeering van te voren volledig ingelicht en deze had een of ficier meegezonden om toezicht te houden. Het schijnt, dat de Ge.tapo ontdekt had, wat gaande was en besloten heeft een ein de te maken aan de vredesbeweging in voor aanstaande kringen aan Duitsche zijde. Eenige dagen geleden schijnt het bij Himm- ler, het hoofd van de Duitsche Staatspolitie te zijn opgekomen, deze zaak in verband te brengen met den bomaanslag te Muenchen. In Berlijn maakt men zich over de zaak zeer vroolijk, daar is medegedeeld, dat de Gestapo van den beginne af de touwtjes in handen heeft gehad en de zg. hoogere krin gen te Berlijn, die vrede wenschten, niet anders dan handlangers van de Duitsche regeering waren. Nederland wist niets! Verwonderlijk" en zelfs beschamend achten wij bij dit alles dat het Nederlandsche volk bij deze zeer belangrijke zaak zoo laat en zoo onvolledig is ingelicht. Schending van ons rechtsgebied is toch een zaak van het geheelo volk! De meest fantastische geruchten blijven de ronde doen met betrekking tot ds. Nie moeller. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat hij had verzocht weer het commando over een duikboot op zich te mogen ne men, zooals hij dat in den vorigen oorlog had gedaan, Volgens don correspondent van do Neue Zuercher Zeitung zou Xiemoel Ier thans uit het concentratiekamp Sak- senhausen tot rijkskanselier Hitier het ver zoek heben gericht dienst te mogen nemen bu de weermacht en aan het front te mo gen strijden. Hitier zou het verzoek hebben verworpen De correspondent van genoemd blad geeft verder bijzonderheden over hot leven van den gevangene, die vergeleken met andere gevangenen, zekere gunsten zou genieten. Hij leest veel. Hij zou de de pressie te boven zijn gekomen, waaronder hu een zekeren tijd geleden heeft. Zijn fa- mi ie woont nog steeds in de parochie van DE BEDOELING NIET DUIDELIJK. Volgens gisterenavond te Parijs ontvan gen berichten zou de groote massa der Duitsche troepen aan het Westelijk front geleidelijk naar het Duitsche binnenland worden overgebracht. Men denkt, dat deze troepen wellicht elders samengetrokken worden. Het Fransche opperbevel blijft met aan dacht de massieve Duitsche concentraties gadeslaan, welke zich, ondanks den duide- lijikcn hinder, die zij voor het bedrijfsleven medebrengen, niet alleen voordoen achter het Duitsche front aan den Boven Rijn, doch ook tegenover België cn Nederland. Men heeft bijna geen enkele wijziging opgemerkt in de blijkbaar offensieve rang schikking dezer troepen, behalve eenige troepenbewegingen in de buurt van Aken. Doch deze bewegingen schijnen tamelijk zwak te zijn en geven geen enkele aanwij zing voor latere bedoelingen van het op perbevel der weermacht. Toch is men in Fransche militaire krin gen van moening, dat de enorme Duitsche concentraties met name aan den beneden loop van den Rijn óf een of anderen dag voor een offensief zullen worden gebruikt, óf over andere doelen van Duitschland ver spreid zullen worden. Gisteren ondernamen de Duitschcrs ccn overval in do streek len Oosten van den Moezel. De Franschen sloegen den aanval af en maakten gevangenen. Dc activiteit in de lucht was, tengevolge van het slechte weer, aanzienlijk minder. D.N.B. merkt, naar aanleiding van de Engelsche opgaven over neergeschoten Duit sche vliegtuigen op, dat de losse Engelsche berichten een totaal verkeerd beeld geven, van de wederzijdsche verliezen. Sinds het begin van do oorlog zijn bij deze acties over zee slechts 20 Duitsche vliegtuigen verloren gegaan, terwijl 52 Engelsche vliegtuigen, gedeeltelijk zelfs boven Engeland werden neergeschoten. BOVEN BELGIë. Ook gisteren zijn weer enkele Duitsche vliegtuigen boven Belgisch gebied geweest in de buurt van St. Nith. Rechts: De eerewacht bij het in het St. Lau- rentius Ziekenhuis te Roermond opgebaar de stoffelijk overschot van den Duitschen vlieger-officier J. Rexin was betrokken door Nederlandsche militairen. TYPHUSGEVAAR TE WARSCHAU. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Waarschuwing aan Duitschland niet verder te gaan? Nationaal georiënteerd. Het is den Roeineenschcn kabinetsforma teur Tatarescu gelukt een nieuwe regeering te vormen. Het zou in Zijn lijn liggen, dat deze regeering een politiek van zelfstandig heid cn strikte neutraliteit volgde, omdat tatarescu voor alles nationaal wil zijn. Is do val dor vorige regeering waarschijnlijk een gevolg van Duitschen invloed, het vor men van de nieuwe regeering zou ccn waar schuwing aan Duitschland beteekenen om niet te ver te gaan. Dit wil echter geenszins zoggen, dat de nieuwe Roemecnische regeering uitgesproken pro-Engeisch is. Officieel wordt overigens tegengesproken dat de Duitsch-Roemeen- sche onderhandelingen eenige invloed op den gang van zaken hebben gehad. Het telegraafverkeer van Roemenië met liet door de Russen bezette deel van Polen is weer verbroken. Een veilige schuilplaats. Naar wij vernemen, zijn reeds plannen opgemaakt en gedeeltelijk in uitvoering ter bescherming' van de kunstschatten van het Rijksmuseum te Amsterdam, de Leidsche musea, het Mauritshuis, rijksarchieven, de Koninklijke Bibliotheek en do Bibliotheken van de Rijksuniversiteiten en Hoogcscholcn Do belangrijkste schatten'uit ccn aantal van deze musea en verzamelingen zullen worden geborgen in bergplaatsen, te bouwen in de duinen, LANDBOUWONDERWIJS TE URK. Op Urk worden thans pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een Landbouwschool. Dit is mede voor de toekomst van de Urkerjcugd. Thans zijn deze pogingen zoover gevorderd, dat binnen ,flJd een gemaakt zal worden met het geven van Landbouwonderwijs. Hiervoor bestaat zeer veel animo. De Japansche ambassadeur te Lon den heeft bij de Britsche regeering krachtig geprotesteerd tegen de voor genomen Engelsche represaillemaat regelen. Ingeval Japansche belangen door de Britsche actie zouden worden ge schaad, zou de Japansche regeering gepaste tegenmaatregelen moeten ne men. Onze veronderstelling, uitgesproken op de voorpagina van dit nummer komt dus, wel zeer spoedig in vervulling. De neutralen, thans met Japan en Italië aan het hoofd, gaan zich tegen Engeland verzetten. Plechtigheic te Roermont de Klerk uit Soerabaja N.O.I.; Mw. M. W. van Zijl uit Haarlem; Mw. P. C. Bakker uil Den Helder; Mw. T. Geerligs—Hoogmoed uit Anna Paulowna; Mw. C. v. d. Slikke uit Leeuwarden; L. Mulder uit Winschoten; J J. v. d. Veen uit Leeuwarden; Mw. M. C. de WildeMulder; Mw. L. I. van Eekelenen H. Garrelts uit Wieringermeer; O. Miedema uit Den Helder; E. Bakker uit Amersfoort; Gezin L. Mulder uit Oude-Pekela; J. Noot uit Den Helder; Mej. M. C. de Weert uit Wieringermeer. Vertrokken personen: 1 J. Timmermans en gezin naar Halsteren; Mw. G. NieuwenburgKieft naar Amster dam; Mw. A. Steenbergen naar Oldcnzaal. P. Ellens naar Hoogeveen; H. Jasper en (te- zin naar Jutphaas; J. Hekman naar N*. Pekela; W. de Jong en gezin naar Ede; J. M. Élalfweeg en echtgen. naar Kampeit S. K. Minnes naar Den Haag; J. de Graai en gezin naar Texel; Mw. A. M. Lont naar Heiloo; Mw. .1. Meering naar Lemmer; k- Minnes naar Den Helder; C. de Boer naar Leeuwarderadeel; F. van Wijk en gezin nr. Rotterdam; N. de Beer en gezin naarA®' sterdam; J. Bcsseling en gezin naar Scna- gen. POLITIE. Verloren: een gouden heerenhorloge f®' gouden ketting en een dameshorloge. Inlichtingen gemeentebode. ALKMAAR, 24 Nov. ejSl Kaasmarkt, Aangevoerd: 27 s 'i zijnde 61.000 Kg.: Fabriekskaas bjeme Boerenkaas kleine f 20.50. Handel m ALKMAAR 24 Nov. 1939. „050; Aardappelen 2.303.30; andijvie «r—0, uuuij - j0. appelen 2—6.50; bloemkool bieten 1—2.80; druiven 7—13; gele kool 3.10, kool II 3—6; boerenkool 1 ne kool 2—3.50; kropsla 1—3-30; M10 560 1 derie 2.30—4.80 peren 150—7; prei peterselie 0.50—1.20; roodc kooi selderie 11.80; spinazie 0.400.60; SP r. 4—8; tomaten 3.50—10.20; uien f telen 1.50—2.60; Wortelen 3.50—7; wa 811.50; witlof II 56. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Nov. Zeeuwsche blauwe 3.40; uien 250 ~j 'nep; lingen 170—210; grove 270—290; gei Peen A 150—170; B 170—180; kroten 260; roode kool 230—340; rammenas gele kool 210; d. wite kool 100; pavoy *a 2; andijvie 0.60150 NOORDSCHARWOUDE, 25 Nov. Grootcn 2—2.30; Bevel. 2.20; Eigenhe 2.30; bl. dito 2.50; uein 2.30 2.80; dnel I 1.90—2.20; grove 2.60 290; gele nep 5.iu> .- 160; kroten 240; roode kool 230 X(p i kool 1; gele kool 210; d. witte ho pe r 170; groene kool 320 andijvie 130 veiling duurt voort. Vandaag in ons land verwacht! Van de zijde van de K.N.S.M. wordt ons gemeld, dat de „Oranje Nassau" en de „Batavier" hedenochtend met de schipbreukelingen van de „Simon Bolivar" naar Nederland zullen oversteken. Dc „Oranje Nassau" wordt heden middag tusschen 13 en 14 uur te Vlissingen, de „Batavier" tusschen 17 en 18 uur te Rotterdam verwacht. Boven: Met militaire eer is Vrijdag het stoffelijk overschot van den Duitschen vlie ger officier J. Rexin, die met zijn machine bij Roermond neerstortte, naar de grens ge bracht en aan Duitsche militaire autoritei ten overgegeven. Terwijl de eerewacht het geweer presenteert, wordt de kist uit het St. Laurcntius Ziekenhuis te Roermond gedra gen. Het Engelsche Koninklijk Besluit, dat machtiging zal verleenen tot het in beslag nemen door Engelsche oorlogsschepen van Duitsche exporten is Dinsdag a.s. te ver wachten. AARDBEVING IN TURKIJE EISCHT 43 DOODEN. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL Voor de op 29 November a.s. alhier te hou den verkiezing voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar, zijn door Burgemeester en Wethouders de volgende personen benoemd als leden van het stem bureau: Voorzitter de heer D. Minnes; leden de hee- ren A. W. Berkhout, N. Kaan Pzn. en J. Engel. Plaatsvervangend voorzitter is de heer L. Geuzebrock, plaatsvervangende leden de hee- ren H. G. Rurno, H. Smit en H. Wilms. Ilct aantal dood en bij de aardbeving: in Anatolië bedraagt thans 43, waaronder 4 vrouwen en 11 kinderen. Zestien dorpen cn gehuchten zijn bijna volkomen vernield. Tallooze personen zijn ernstig gewond in ziekenhuizen opgenomen. Uit alle deelen des lands wordt ijlings hulp geboden. ONDERWIJS. Wegens ziekte van den heer A. H. J. van 't Hof, hoofd der O. L. school te Hippolytus- hoef is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de heer H. Kries, onderwijzer te Den Helder. Waarnemend hoofd der school is Mw. T. Bleeker—Wouda. ANNA PAULOWNA VISCHLUST FLOREERT. „Vischlust" hield haar jaarvergadering bij den lieer W. Kossen. Nadat de voorz., dc heer P. Smit, had geopend cn de notu- lenen van den heer P. Winnubst waren goedgekeurd, las de laatste ook het uitvoe rig jaarverslag voor. Dc tijden mogen slecht zijn de vereeniging maakt het goed: het ledental ging vooruit, er is veel visch gevangen en er is een voordeelig kassaldo! Voorz. dankte den secretaris voor z'n keurig verslag, waarna de heer J. Wiegman, de penningmeester, gelegen heid kreeg rekening en verantwoording te doen. Dc controlecommissie roemde het goede beheer der financiën, zoodat de re- koning met dank aan den penningmeester cn commissie werd goedgekeurd. Verschei dene ingekomen stukken werden vervol gens voor kennisgeving aangenomen en en kele ter afdoening aan het bestuur over gelaten. Bij de bestuursverkiezing herkoos men bij acclamatie den heer P. Smit tot voor zit Ier en werd de heer P. Glim tot commis saris gekozen. De jaarlijks aftredende inkoopcommissie voor dit mar bestaan uit de heeren J. Kalter en A. W. Sikking. Het eerste lustrum. Volgde een bespreking over het 5-jarig bestaan, dat men het volgende jaar hoopt BURGERLIJKE STAND. (28 Oct. t.m. 24 Nov. 1939). Geboren: Albert, zoon van H. Huizenga en B. Doornbos. Margien, dochter van F. Hille en H. Hegeman. Willem, zoon van S. de Vries cn E. Minnes. Jannetje Margien, dochter van A. Manneveld en S. Hille. Marius Adrianus, zoon van P. W. de Greef en A. v. Hoesel. Anna Elisabeth, dochter van C. A. van Eeke- lcn en F. M. Roozen. Franciscus Adrianus, zoon van C. A. van Eekelcn en F. M. Roozen. Engelina Catharina, dochter van C. Klaver en P. Boerdijk. Lena, dochter van P. Tijsen en L. Bril. Corrie, Marie, dochter van P. L. Lont cn 1. Klein. Hendrik Heert, zoon van J. Groenhof en G. Baving. Franciscus, zoon van F. v. Bucl en M. .T. van Driel. Nicolaas Cornelis, zoon van J. Bakker en M. A. Cor- nelissen. Ondertrouwd: J. Posthumus en G. Snooij. B. van Houten en M. M. Koorn. P. Klein en N. llalfweeg. A. v. d. Welle en E. Bontempi. G. Zuidema en M. G. van der Walle. J. Slo- temaker cn G. Bakker. P. de Graaf en G. A. Lont. Gehuwd. G. W. Eveleens en C. Bakker. O. Miedema en G. M. Lont. J. Posthumus en G. Snooij. N. Metselaar en A. Metselaar. P. Klein cn N. Halfweeg. Overleden: (te Wieringermeer) J. Schut, 38 jaar, echtg. van E. A. Taai. LOOP DER BEVOLKING OCTOBER 1939. Ingekomen personen: S. Dam uit Leeuwarderadeel; E. Veendorp uit Muntendam; Mw. G. van Eek-Straat man uit Zalt-Bommel; L. Bruinewoud uit Anna Paulowna; W. Snippe uit Hoorn; T. Ten aanzien van de bewering van in War schau uitgebroken cholera, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat tot dusver geen geval van cholera in Warschau is vastgesteld. Alleen bestaat er gevaar voor een typhus-epidemie. Daarom is aan de ge- heele bevolking van Warschau gelast, zich tegen typlius te laten inenten. te vieren. In beginsel werd besloten ter eere daarvan een groot hengelconcours te houden en spoedig de voorbereidende werkzaamheden aan te vangen. WIER1NGEN

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 32