Vadertje Langbeen WAT GEVEN ©I BIOSCOPEN7 eem st.hicoIabspokket nuB rpretrihbeurten Badminton 'ftialta.-tJPizcde'i Een goede Hollandsche met Lily Bouwmeester JMj-o-ZL-tPieciieri UUtte Ï3io-ico-o~p Ais clat eens waai* was... *Vindt 1L ook niet rueumi Regie en spelleiding in bekwame handen Trader Horn Discretie verzekerd AANGEBODEN TUSSCHEN Tj EN 30, NOVEMBER,MET 2. ELKAAR SNy- DENDE LyNEN OVER HET ABRE-Sj r>r mcciste me Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand van Texel Cocksdorp Onbekend vliegtuig boven Cocksdorp Bloedzuiverende Gezond heidspillen Het zal zoo ongeveer vijf of zes jaren ge leden zijn, dat enkele Nederlanders na ampele overwegingen net besluit namen te gaan fil men. Er werd kapitaal gevonden voor het laten bouwen en outilleeren van studio's, we beschikten over een niet gering aantal, al dan niet in actieven dienst zijnde, tooneelspelers, terwjjl enkele generaties schrijvers in het populaire genre voor de scenario-grondstoffen zorgden. Deze pogingen kenmerkten zich door een volslagen gebrek aan eenige artistieke ver antwoordelijkheid. Aan de plannen der Neder- landsche producers lag slechts één opzet ten grondslag: op de minst kostbare manier in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk geldelijk profijt trekken van deze rolprenten. Indien wij ons ooit in nationaal opzicht ge blameerd hebben, dan deden wij het bij het uitbrengen van deze eerste producten. Met veel bombarie, en min of meer Amerikaansch opgezette reclamecampagnes, poogde men reeds bij voorbaat het publiek te overdonde ren. Wat men gewrocht had aan de Duyven- drechtsche kade en elders was het „summum van filmkunst". De Nederlandsche filmindus trie zou haar bestemming gevonden hebben. En reeds na de eerste producten vernam men, dat vele andere reeds op stapel stonden. Ne derland filmde... Nog herinneren wij ons de eerstelingen: deze „Jantjes", „het meisje met de blauwe hoed", „Bleeke Bet", „Malle Gevallen". Nog zien wij deze stuntelige pogingen voor ons, waarin men poogde zonder bruikbaar spelers-materiaal, zonder eenige technische ervaring en, hetgeen wel het ergste was, zonder eenige artistieke verantwoordelijkheid films te creëeren. Welis waar vormden deze films doorgaans een vrij goede pers, maar dat zal wel te verklaren zijn uit het feit, dat men niet de eerste illusies bij het pasgeboren kind wilde dooden. Maar na de feestroes kwam aldra de ontnuchtering en vervolgens de kater. De Nederlandsche fil- merij bleek op labiele basis te berusten en na korten tijd legde men er het bijltje bij neer. Ook het publiek bleek deze malle gevallen en blauwe hoeden op de juiste waarde geschat te hebbeh, terwijl er uiteraardvan eenige export geen schijn van kans was. Na deze ineenstorting is men voorzichtiger geworden. Men heeft begrepen, dat d i t niet de methode was en men ging thans op zoek naar een betere basis, waarop het jonge Ne derlandsche filmplantje beter kon gedijen en inderdaad bleek, dat de tweede poging een beter resultaat mocht boeken. Bescheiden ge bracht, mocht men constateeren, dat „Pvg- malion", feitelijk gedragen door het uitne mende spel van Lily Bouwmeester, aan rede lijke eischen voldeed. Eindelijk eens géén ge filmd tooneelspel, maar een eerlijke poging om met iets waarachtigs voor den dag te ko men. ..Pygmalion" werd een landelijk succes en gaf gereede hoop, dat men op dit succes zou mogen voortgaan. Welnu, hierna heeft men dan gekregen „Vadertje Langbeen" en „Boefje", welke eerste film wij gisteravond in Rialto mochten zien draaien. „Vadertje Langbeen" is een goede Hol landsche film, het zij maar direct gezegd. Een film, niet zonder gebreken en tekort komingen, maar dan toch een film, waar aan men zich als Nederlander opperbest kan amuseeren en waarin men enkele malen prima spel ziet van onze eerste nationale film-actrice, Lily Bouwmeester. Men kent het verhaal van Webster: het ver haal van het weesmeisje, dat door een onbe kenden „oom" van allerlei milde gaven en moreelen steun wordt voorzien. Deze „oom", door het meisje vadertje Langbeen geheeten! blijkt later de levenskameraad te worden van het charmante weesje, echter niet voordat er tal van verwikkelingen en conflicten gepas seerd zijn. Het is wederom Lily Bouwmeester, die de film draagt. Zij beheerscht deze rolprent van den eersten tot den laatsten meter en bepaalt haar waarde. Het was de regisseur Zelnik, die verantwoor delijk is voor het resultaat en hij mag o.i. tevreden zijn. Meer dan eens mocht men ge slaagde intermezzi constateeren, meer dan eens zagen wij heel goed camerawerk en meer dan eens ook werden wij getroffen door ge- hikkige combinaties van regie en dialoog. Lily Bouwmeester is dezelfde als Pygmalion: even eenvoudig, even aantrekkelijk en even char mant. Hier nu iemand, die geen „tooneel" speelt, maar die filmt. Een jonge vrouw met talent, en die zeker in de Nederlandsche film productie nog een belangrijke taak wacht. Haar tegenspeler is Paul S'torm, die eveneens enke.e malen goed spel liet zien, maar die toch vrijwel doorloopend een klasse minder speelt. oorts zijn daar een aantal Nederlandsche acteurs en actrices, die ieder voor zich een deel van het succes leverden, dat deze film tenslotte geworden is. Natuurlijk heeft deze film gebreken: spe ciaal in de eerste acten werden fouten ge maakt. De wijze waarop de kinderen ln het weeshuis reageeren op de vragen van de re genten is eenigszins geforceerd, en ook Lily Bouwmeester blijkt nog niet den juisten toon getroffen te hebben. Maar na deze eerste acten komen de anderen, en daarin kan men zich laven aan een spontaan stuk Neder landsche film, met veel frissche invallen, met geest en een enkele maal zelfs met zwier. Wij kunnen „Vadertje Langbeen" aan bevelen: niet als grootsch filmwerk, maar wel als een goedgeslaagd blijspel, als een gelukte poging om een film te brengen, die niet berust op valsch sentement en jordaansche volksheid, maar op goed spel, originaliteit in opvatting en artistieken drang. Eenige jaren geleden zagen wij Trader Horn en inderdaad is het een film gebleken, die zelfs voor de tweede maal, dat men haar ziet, van het begin tot eind weet te boeien. Tenminste wij, die ons mogen rekenen tot de regelmatige bezoekers van de cinema en dus op dit gebied ten zeerste verwend zijn, hebben deze film van spanning en avontuur opnieuw met bijzondere interesse gevolgd. En dat is nu eens niet in de eerste plaats aan het spel te wijten, hoewel dit overigens bijzonder goed is, maar wel aan de buitengewone opnamen die op dezen tocht van 25.000 kilometer door Afrika zijn gemaakt. Het is geen sensationeel product geworden door de gevechten met wilde dieren, waar de Tarzan-films zoo rijk aan zijn, neen veel meer proeft men de sensatie, die de sfeer van het Afrikaansche oerwoud teweegbrengt. Het is zuivere realiteit en dat voelt men, dat beleeft men, ook al is er een romantisch tintje aan gegeven, ook al zijn er tam-tam, of hoe dat heeten mag, spelende negers en al loopt er een liefdesgeschiedenis door het gêheel. Om iets van den inhoud te vertellen, van de grootschheid van deze Afrikaansche wildernis, het is ons ten eenenmale onmogelijk, het laat zich bijna niet beschrijven. Jagers als een Carp, die zijn avonturen in het boek Tembo beschreef, die met de realiteit van het Afrikaansche oer woud kennismaakte, ziet daar wellicht kans toe, wij kunnen slechts een algemeenen indruk weergeven en dat is overweldigend. De enorme uitgestrekte vlakten, met de geweldige hoeveel heid diersoorten, de wildbruischende waterval len, de ondoordringbaarheid van het oerwoud, het is grootsch, onovertrefbaar. En de gevaren, die den nietigen mensch hier van alle kanten dreigen, zijn legio. Harry Carey is een van de weinige typen, die hier in deze Afrikaansche wildernis thuishoort, het type van den man, die door zijn jarenlange ervaring iets heeft leeren begrijpen van de ge schiedenis van het woud en het dierenleven. Een echte woudlooper, hard van natuur, maar toch zeer gevoelig en vatbaar voor indrukken. Noch steeds overweldigd door de imposante tafereelen, een natuurkenner en liefhebber, die als handelaar met de wilde stammen zaken doet. Edwina Booth, het dochtertje van een zen deling, die op jeugdigen leeftijd door een volks stam werd geroofd en opgevoed, geeft een zeer' goed beeld van een verwilderde jonge dame, impulsief en hartstochtelijk. En zoo zijn de weinige hoofdrolvertolkers ieder met zorg gekozen om vooral dit natuur product, dat het in de eerste plaats is, goed tot zijn recht te laten komen. Wij zijn ervan overtuigd, dat ook zij, die deze film reeds enkele jaren geleden hebben aan schouwd en de indruk, die zij toen heeft ge maakt, zeker nog niet vergeten zullen zijn, ook voor de tweede maal dit bijzondere staaltje van durf en moed op cinematografisch gebied, op nieuw zullen gaan zien. Voor elke beurs 't zij groot of klein zal in „de Toelast" een consumptie zijn De film die deze week in de Witte Bioscoop draait heeft tot titel „Discretie verzekerd", en werd vervaardigd naar den roman „Geluk moet een mensch hebben" van Hans Stolp. In deze film, die zeer vlot gespeeld wordt, treden o.m. op Ralph Roberts, Hans Tolt, Theo Lingen, Ida Wüst en Heil Finkenzeller. Een klucht van tallooze vergissingen ,een „ouderwetsche" klucht, een blijspel dat een lachsucces is van de bovenste plank. Een horloge, waarvan de kast altijd mooi blijft. Een horloge, waar geen vuil of vocht in kan komen. Een horloge, dat tegen vallen en stooten bestand is. Een horloge, dat anti-magnetisch is Nu is het waar! Een horloge, dat al deze eigen schappen in zich vereenigt en dus feitelijk overal tegen kan, is geconstrueerd en bij Bauhuis, den bekenden specialist voor uur werken in de Koningstraat, zijn deze wonder werken te verkrijgen en voor prijzen, die be slist laag te noemen zijn. Het is dan ook best te begrijpen, dat St. Nicolaas, wanneer hij werkelijk iets fijns en duurzaams wil geven, naar BAUHUIS gaat. Een mooier geschenk kan men trouwens ook moeilijk wenschen. Onze welbekende tennis-coach E. de Zeeuw lanceert in zijn sporthal een nieuwtje voor onze Jutterstad. Badminton oftewel „een der aantrekkelijkste winterspelen die er bestaan", aldus het off. orgaan van de Ned. Lawn Ten nis Bond. En nu weet U natuurlijk meteen, dat het veel van tennis weg heeft. Dat is dan ook zoo, maar toch zijn er veel verschillen, die o.i. het badminton nog aardiger en nog spor tiever maken. Het spel heeft reeds vele liefhebbers in het Centrum des lands en zelfs bestaat er reeds eenige jaren competitie-verband tusschen de diverse vereenigingen, die met veel animo om den titel „kampioen van Nederland" strijden. Hoe het gespeeld wordt. Zooals gezegd heeft het spel veel overeen komst met tennis. Ook hier vinden we een partij, die serveert en een partij, die ontvangt. Da service geschiedt op precies dezelfde wijze, alleen... het balletje is anders. Dit bestaat uit rubber, waaraan veeren be vestigd zijn (vandaar de naam shuttlecock). Juist door die veeren nu beweegt de bal zich langzaam door de lucht voort, waardoor het terugslaan iets makkelijker wordt. De geserveerde bal moet teruggeslagen worden, voordat de bal den grond raakt en vervolgens gaat het op en neer, totdat één van beide spelers een fout maakt. En bij die fouten nu komt een kènmerkend verschil met tennis naar voren. Maakt n.1. de ontvangende partij („out"- zijde) een fout, dan verkrijgt de „in"-zijde een punt. Daarna serveert dezelfde speler vunuit zijn linker speelhelft, enz. Doch als de „in"-zijde een fout maakt, dan verliest hij het recht om te serveeren (d.w.z. de kans om punten te behalen) en gaat het recht van serveeren aan de tegenpartij over, die dan dus „in"zijde in geworden. Dit nu is een groot verschil met het tennis; immers daarbij hebben beide partijen steeds het recht om punten te behalen, onafhankelijk van de partij, die aan service is. Er kunnen natuurlijk vele fouten gemaakt worden en ook deze komen veel met die van het lawntennis overeen. Hier zijn ze: a. Wanneer de spelers bij de service niet in hun vakken staan. b. Wanneer de geserveerde bal in het net of buiten het vak terecht komt. c. Wanneer de bal. die in het spel gebracht is, in het net of buiten de lijnen terecht komt (de lijnen behoren bij het speelterrein). d. Wanneer de bal tegen het lichaam van één der spelers komt. e. Wanneer de bal tweemaal door één partij geslagen wordt. fWanneer de bal genomen wordt, voordat hjj het net gepasseerd is. g. Waneer één der spelers, terwijl de bal nog in spel is, het net aanraakt met zijn lichaam of met zijn racket. h. Wanneer één der spelers de tegenpartij opzettelijk hindert. We zien uit het bovenstaande, dat er slechts éénmaal geserveerd wordt. Komt de bal op de netband én valt hij toch nog in het service-vak, dan mag de service overgespeeld worden („lat"). Dit is dus als bij het tennis; wanneer de bal, die in spel is tegen de netband komt en over het net gaat, wordt er gewoon doorge speeld. De telling. Er is nog een verschil met tennis, n.1. de VERBONDEN AAN HET VEU> POSTADRES 'EEJsl MJUTAJ beneden den raNg van officier telling. Bij den aanvang van het set wordt afgesproken of er om 15 of om 21 uunten zal worden gespeeld. Dit houdt in, dat degene, die het eerst 15 of 21 pt. heeft behaald, de „game" wint (de game bij badminton komt overeen met de „set" bij tennis). Komt nu bij een spel om 15 pt. de stand op 13 gelijk, dan heeft de partij, die het eerst 13 punten had, de keuze om: a. de partij gewoon tot 15 pt. uit te spelen; b. de partij „love all" te maken en „tot 5 te zetten", (d.w.z., de stand wordt op 00 gebracht en de „game" wordt gewonnen door degene, die het eerst 5 pt. heeft behaald). Hebben beide partijen 1 gave gewonnen, dan brengt een derde beslissende game de be slissing, wie de partij wint (deze laatste game heet de „rubber"). We meenen door het bovenstaande onze lezers(essen) duidelijk gemaakt te hebben, wat badminton is en hoe het gespeeld wordt. We gelooven dan ook wel, dat diegenen, die des zomers aan tennis doen, er toe over zul len gaan deze sport een te beoefenen, als de temperatuur „beneden het nulpunt" zakt. Badminton is er belangwekkend genoeg voor! f^PCRTRET i_' ATELIER") r^'JAG.DC BfcER Horizontaal. 1. Onderdeel van vuurwapen. 6. Insect. 11. Plantkundige. 13. Chineesche munt. 15. Eil. in West-Indië. 17. Deel van het lichaam. 20. Vaas. 20a. Twee geljjke medeklinkers. 21. Ijverzuchtig. 22. Bolgewas. 23. Een koning, be kend om zijn ooren. 24. Plaatsnaam. 25. Eenheid van krachtduur. 26. Ned. Stoomvaart onderneming. 27. Eilandengroep in Stille Oceaan, 29. Orde. 31. Voorzetsel. 32. Gevolg. 35. Pers. voorn.- woord. 36. Herkauwer. 38. Natuurlijke ver- frissching. 39. Zoogdier. 40. Halfbloed. 42. Bloedverwante. 43. Volgeling van be kend godgeleerde (17e eeuw). 46. Meisjesnaam (4e letter vooraan plaatsen). 47. Bijwoord. Verticaal. 2. Bekwaam, Behen dig. 3. Zoogdier. 4. En (Latijn en Fransch). 5. Bekende compo nist (kortel. overl.). 6. Boon\ 7. In dit geval (be kende afk.). 8. Doos, trommel. 9. Bijbelsche naam. 10. Natuurverschijnsel 12. Zeurkous. 14. Bewoners van ze ker werelddeel. 16. Aspirant-echtge noot. 17. Indisch matroos bij de Britsche marine. 18. Uitsteeksel. 19. Bedreven, gerou tineerd. 21. Kleedingstuk. 21a. Geneesmiddel. 27. Indische plant, genotmiddel. 28. Waterplant. 30. Deel van Ned. O.-Indië. 33. Kleurstof. 34. Zonder weerga. 37. Stad in Noord- Holl. 39. Kant, zoom. 41. Bidt (Latjjn). 42. Mensch. 44. Titel, graad. 45. Waarnemend (afk.). De prijs werd gewonnen door den heer D. de Langen, Ruyghweg 66. Correspondentie. c- J- Dank voor uwe bijdrage, welke wij intusschen reeds plaatsten. Eenige goede op lossingen kwamen reeds binnen. G. B. Dank als boven. T.z.t. zullen wij ze gaarne plaatsen. ni^'w'i^ w-i3'ubafJ beteekent ..Geraamd; niet tot in bijzonderheden nauwkeurig1". Horizontaal: OPLOSSING. ii1r^0n^arf1T0niCa: Aren: 12- Amos; 13. C.m., 15. A.I. (ad interim); 17. B.L (bene- vole lector); 18. K.M.; 19. Hul; 21. Netel- j m5, Hiade; 27. Dalton; 29. No.; 30. Mer- wede; 32. Si; 33. Al; 34. Bel; 35. P.M (plus minus); 36. S.G. (Staten-Generaal)38. Edam 57. Stip; 59. Examenei^chen.54' Kr"' 55' Zee"; Verticaal: 1. Machineschade; 2. Na; 3. Dra; 4 Heinde- 5. An 6. Ma; 7. Omblad; 8. Nol; 9. is- io Ad' mimstraren; 14. M.U.L.O.; 16 Ut- 18 ifu. 26 a1:,^ Eerbaar= 23' Ed®'man'; 24. S 26. Am(u)let; 28. Lepra; 31. Wem; 37. Geen 39. Dragee; 40. Emants; 41. Perk- 43 N? 45. Ga; 48. Es; 51. Hem; 53. Tic 55 7 56. N.N.; 57. Si; 58. Ph Z A' ZONDAG 26 NOVEMBER 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u., de heer S. Lodder, Maandcollecte. Oosterend v.m. 10 u., Ds. Kok, Maand- collecte. Oosterend n.m. 7.30 u., Ds. Kok, Heiüg Avondmaal. De Waal v.m. 10 u., Ds. v. t Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 u., de heer Star ren berg, De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Salm, Maandi collecte. De Koog v.m. 7.30 u., Ds. Tinholt. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u., Ds. Gorter. Den Hoorn v.m. 10 u., Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 Cand. Wouda; n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer; n.m, 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. de heer Blonet, Theol. Cand. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamenkomst, Zondag half 7 openluchtsamenkomst. Zondagavond half 8 verlossings-samenkomst, Woensdag half 8 straatzang, Waal. Donderdagavond 8 uur Heiligingssamen, komst. H. K. W. Weiland, de Mok, van Den Haag, van Vlotenstraat 4. Aafke Postma, Nieuwstraat 9, Den Burg, van Grijpskerk A 82. C. J. Rademaker, De Mok, van H. Ms. Sumatra. J. H. Desseling, W. 24, van Emmen. A. Smit, 148, van Hoogeveen 31e w\jk 31. D. J. Joosten, Weverstraat 7, Den Burg, van Amsterdam, Zwaluwstraat. A. Fruitman, en gezin, Hoogerstraat 16, Den Burg, van J. v. Campenplein 34, Den Haag. C. C. Mauve en echtgenoote, H. 98, van Keizersgracht 687, Amsterdam. G. Molenhof, van Koog 53, naar Piepen* veen Snippeling C 10, Colmschote. Dirk Hillen, van Oudeschild 114 naar Den Helder, Vijzelstraat 70. Teeke Boon, en echtgenoote, van Oude schild 343, naar Amsterdam, N. Wingerd- weg 319. W. van Liere, van O. 131 naar Rolde Kamp „Papenoord". G. de Bliek, van Den Burg, Schildereinde 110, naar Den Helder, Marinekazerne. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen kwamen voor op de boer derijen van C. H. Roeper, Spang en H. J. Keyser, Molenbuurt. Op vier boerderijen in deze gemeente heerscht nog mond- en klauwzeer. NIEUWBOUW. Wed. J. Hoekstra, Schildereind, Den Burg, uitbreiding woonhuis. N. V. Langeveld en de Rooy, Den Burg, bouwen van een aanbouw aan de werkplaats. A. Epe, Koog, Texel, bouwen van een schaftlokaal te Westermient. P. Brouwer, Den Burg verbouwen, Woon huis. Schilpzand, Dennen, bouwen van serre aan woonhuis, Rozendijk. W. T. Bakker, uitbreiding van een schuur, te Den Hoorn. GEBOREN: Annie, d. v. Leendert Willem Griek en Jannetje Vonk; Simon, z. v. Pieter Willem Jan Logman en Elisabeth Guurtje de Porto. ONDERTROUWD: Klaas Greeuw en Anna Hutjes; Pieter Reinder Smit en Hendrika Blom. GETROUWD: geen. OVERLEDEN: Cornelis Vlaming, oud 73 j.; Frouwtje Marretje Dalmeijer, oud 71 jaar. GEVONDEN. G e vonden: 3 portemonnaies, een kinder- rjjwiel, een sluitdop, (auto), een vulpotlood; een autoband met velg. Woensdagavond kwart voor 8 werden <1* bewoners van ons dorp plotseling opgeschrikt door motorgeronk boven ons dorp wat uit N.O. richting kwam en zich op geringe hoogte naar 't Z.W. verplaatste. Direct was 't luchtdoel geschut in actie dat eenige lichtkogels af vuurde. Het vliegtuig, dat nog eenmaal terugkeerde, zette hierop koers naar 't Z.W., spoedig was het in de mist verdweneii. De Cocksdorp had ook eens de sensatie beleefd vrin een vlieg tuig bij nacht. Dr. E. Hoekstra's Deze pillen zuiveren het bloed van alle on- reinheden, regelen de spijsvertering, wekken e eetlust op en bevorderen de natuurlijks errichtingen des lichaams. De pillen bezit* en een zacht-laxeerende, versterkende kracht, sporen de nieren tot betere werking aan en bestrijden de ongemakken ontstaan door on zuiver bloed zonder in het minste te schaden. 55 ct., 90 ct., 1.56 per doos met ge" oruiksaanwijzing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. (Adv.).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6