MOSKOU stelt eischen Geeft den ouden Schoolstrijd op! Oudeschild Incident aan de Russisch-Finsche grens DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Finland moet zijn troepen 25 K*M* van de grens terugtrekken Visschersboot op strekdam geworpen De vermiste „Sliedrechfc" sloepen Duifschland zal dc wereld reorganiseeren 27 NOVEMBER 1939 67e JAARG. No. 8784 Zware storm aan de Belgische kust De in den grond gedrongen cockpit Nog geen spoor van het vermiste meisje Goudvondsten in Japan en Rusland Minister Bolkestein adviseert „Openbaar onderwijs is Christelijk-humanistisch Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Mijnengevaar op Texelsche kust opnieuw opgeschrikt HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-Ml|. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder maandag Volgens een officieel Russisch com- miniqué werd gistermiddag om 15.45 uur plotseling door de Finnen artillerievuur geopend tegen de Sov jettroepen, die gestationneerd waren op 'n kilometer ten noordwesten van Mainil. In het geheel werden zeven granaten door de Finnen afgevuurd. Drie manschappen van het roode le ger en een jonge bevelvoerder werden gedood, en zeven manschappen van het roode leger, een jonge bevelvoer der en een jonge luitenant werden gewond. Naar aanleiding van dit gebeuren heeft Molotof den Finschen gezant in Moskou een nota overhandigd, waarin de Finsche regee ring gesommeerd wordt onmiddellijk haar troepen 25 kilometer van de grens terug te trekken. Deze eisch heeft betrekking op de troepen gelegerd op de Karelische landengte. In zijn uitzending in de Engelsche taal heeft de zender van Moskou den tekst mede gedeeld van de nota, die door Molotof aan den Finschen gezant werd overhandigd. Na te hebben herinnerd aan het incident, ver klaart dit document in hoofdzaak, dat de Sovjetregeering niet het voornemen heeft te veel belang te hechten aan dit incident, dat verwekt is door een commandant, die zijn be velen slecht uitgelegd heeft. Om een herha ling te voorkomen, wordt echter onmiddellijk terugtrekking der Finsche troepen op de Ka relische landengte over een diepte van 20 tot 25 K.M. geëischt. Kolonel Tichomirof, chef van het eerste de partement van het hoofdkwartier van het district Leningrad, heeft opdracht gekregen de aangelegenheid ter plaatse te onderzoe ken. De uitdaging aldus Tass, heeft ontzag lijke verontwaardiging gewekt onder de Rus sische troepen in het gebied van den Fin schen artillerie-aanval. De Finnen weten van niets. De Finsche militaire autoriteiten hebben gisterenavond verklaard, dat zij geen kennis dragen van het gemelde incident aan de Sovjet Russische- grens. De Finsche overheid heeft na een onder zoek van het door Sowjet Rusland gemelde voorval vastgesteld dat van Finschen kant geen schot gelost is aan de grens. Het communiqué verklaart verder, dat „daarentegen van Sowjet Russische zijde aan gene zijde der Finsche grens naar het schijnt schietoefeningen zijn gehouden met mortieren." Tenslotte deelt het communiqué me de, dat de Finsche gezant een nota gezonden heeft, waarin wordt voor- Sesteld de Finsche troepen 25 km. achter de grens terug te trekken, ten einde een onderzoek van de ge beurtenissen te vergemakkelijken. Anti-Finsche campagne in Rus- land. De anti-Finsche campagne in Rusland wordt ondertusschen door Moskou met kracht voortgezet. Zoo bevat de „Pravda" artikel over de betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Finland, getiteld: „Een hansworst als minister-president", dat als Upisch voorbeeld kan dienen. Het Russi sche blad behandelt de jongste rede van mi- inster-president Kajander die wordt beschul digd geen moed te hebben voor het Finsche Parlement te verschijnen, doch wel op 23 ALS ER ZUURSTOF NOODIG IS... Geen vordering van luchtbe schermingsmateriaal door mili taire instanties. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire kezonden, waarin hij o.m. het volgende me dedeelt: Wanneer behoefte aan zuurstof-apparaten feserve-cvlinders met zuurstof, brancards, ®hz„ ten behoeve van militairen van de landmacht om een of andere reden zou h'hstaan, terwijl aanvulling uit eigen orga nisatie onmogelijk is, zal vanzelfsprekend beroep worden gedaan op de hulpvaar digheid van burgerdiensten, welke daar wel Dver beschikken. .Van vorderingen zal echter naar de mee- ïiing van den minister van Defensie nim- hier sprake behoeven te zijn, echter wel van medewerking van de zijde der luchtbescher mingsdiensten, waarop naar de minister Vertrouwt, dan ook stellig gerekend zal mo gen worden. November een rede te hebben gehouden, waarin hij buitengewone gaven als clown ten beste gaf om de Finsche bourgeoisie af leiding te bezorgen. „Hij maakte salto's, stond op zijn hoofd en liep op zijn handen en zeide alles ondersteboven en achterste voren". aldus het blad. De Finsche minister-president begön, al dus het blad, met hulde te brengen aan de politiek van de Tsaren Alexander I en II jegens Finland, terwijl, zoo gaat de Pravda verder, iedereen weet, dat de Tsaren steeds het Finsche volk hebben onderdrukt, het geen werd goedgekeurd doorde reac tionaire Finsche Bourgeoisie. Het blad her innert er verder aan, dat Lenin en Stalin tezamen met de Finnen voor de vrijheid hebben gevochten. Van de Sovjet-regeering heeft Finland zijn vrijheid gekregen. Het blad verwijt Kajander krokodillen tranen te schreien over de Oostzeestaten, die van Vrije Staten thans min of meer afhan kelijk zouden zijn geworden van de Sovjet Unie en te hebben verklaard, dat de minis ters van deze landen te kortzichtig zijn ge weest. De Pravda schrijft, dat Kajander, uit de school van de vooruitziende Beek en Mos- cickie, meer vooruitziend is, doch dat hij spoedig zal zien, dat niet de Finsche regee ring, doch de regeeringen van Estland, Let land en Lithauen het meest vooruitziend zijn geweest. Jongeman meldt zich met een nat pak bij de politie. Zaterdagavond laat is op den Nieuwen Waterweg te Maassluis de achttienjarige F. van H. uit Schiedam met zijn bootje op een strekdam geworpen en ternauwernood aan den verdrinkingsdood ontsnapt. De boot werd vernield De jongen wist zwemmen de ter hoogte van den vuilverbrandingsoven van Massluis den oever te bereiken. Hij begaf zich in den nacht naar het politiebu reau te Maassluis, waar hij onder de dekens gestopt werd. Zijn ouders werden van het gebeurde in kennis gesteld en kwamen den jongen Zondagochtend afhalen. V. H. was Zaterdagmiddag van Schiedam vertrokken om op den Waterweg te gaan visschen. In den avond werd hij door den storm over vallen. VRACHTSCHIP VERONGELUKT. Aan de geheele Belgische kust heeft gisteren een zware storm gewoed, waarin het Belgische vrachtschip Quenast is ten onder gegaan. Het vaartuig, dat 560 ton mat, zonk op 4 mijl van de Noordhinder. Vijf van de zeven opvarenden zijn door een treiler gered. Stoffelijk overschot van den pi loot Clinge Doorenbos geborgen. De bergingspogingen van het Woensdag middag te Hiiligersberg verongelukte mili taire vliegtuig hebben Zaterdagmiddag tot resultaat gehad, dat men op een diepte van bijna vijf meter is doorgedrongen tot de cockpit van het toestel. Toen men eenmaal zoover was heeft men de klei, die zich over al had doorgedrongen, voorzichtig met een brandspuit weggespoten. Daarna is de cock pit doorgezaagd om gemakkelijker bij het stoffelijk overschot van den bestuurder (de zoon van Clinge Doorenbos) te kunnen ko men. Nadat dit onder toezicht van militaire artsen was geborgen, is het per auto naar Den Flaag vervoerd. VLIEGTUIGEN ZOEKEN. TOE STAND GEREDDEN VERBETERD. De reederij van Ommeren van het m.s. „Sliedercht", dat zooals men weet. door een Duitschen onderzeeër in den grond werd ge boord, ontving uit Londen bericht, dat vol gens telefonische mededeeling van den eer sten stuurman in den gezondheidstoestand van matroos Storm eenige verbetering is ingetreden, hoewel deze nog ernstig is. De overige in het hospitaal verpleegde schepe lingen gaan goed vooruit. Dr. Ebes van de „Simon Bolivar" heeft zich welwillend ter beschikking gesteld en is naar Oban vertrokken om de schepelin gen te bezoeken Het door de reederij ge huurde vliegtuig zet de onderzoekingen naar de vermiste sloepen voort. Nadere berichten moeten nog worden af gewacht. Getuigenverklaringen van geen waarde. Tot nog toe is nog geen enkel spoor ge vonden van het te Amsterdam vermiste 18- jarige meisje Johanna Elisabeth de Nigte- re. Wèl kwamen reeds vele inlichtingen bij de politie binnen, doch zij bleken geen van alle van waarde voor de opsporing. Zooals men weet, hebben de ouders van het meisje op het terugvinden van hun dochter, indien zij nog in leven is, een be looning van duizend gulden gesteld. Het aan het front doof de Duitsche troe pen geredigeerde orgaan: „Wacht im ^Ves ten" schrijft: „De wereld zal door Duitschland gereor ganiseerd'worden". „Het bureau van dit blad, dat onder lei ding staat van een kolonel, is voorzien van talrijke installaties. Per telex ontvangt het de telegrammen van het Duitsche Nieuws bureau. terwijl sommige uitzendingen van de Duitsche radio op wasrollen worden op gevangen, waarna zij uitgeschreven en ge drukt worden. HET NEERLATEN VAN MIJNEN PER VALSCHERM EEN SPROOKJE. De Berlijnsche correspondent van „Berlinske-Tidende" verneemt, dat in Berlijnsche kringen de berichten als zouden de Duitschers mijnen in zee neerlaten aan een valscherm be schouwd worden als een sprookje. Deze kringen verklaren dat de mij nen in de monding van de Theems gelegd zijn door duikbooten. Hoe wel het technisch mogelijk is mijnen te leggen per valscherm, is het niet mogelijk hen te verankeren op de .juiste diepte, zoodat zij doeltrefend werken. De directeur-generaal van het industrie bureau van Formosa (Japan) heeft aan zijn regeering gemeld dat in den bovenloop van 'n rivier in Oost-Formosa goud is gevonden. De waarde van de ontdekte goudader wordt ge schat op een milliard yen. Ook uit Rusland worden goudvondsten ge meld: in de omgeving van Tsjita zijn drie nieuwe goudvelden ontdekt, tenyijl in het industriegebied aan de Lena êen stuk goud- houdende rivier is ontdekt. GEEN SCHOOLDAG ZONDER LICHAMELIJKE OEFENING. In de Zondagochtend voortgeizette vergadering van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft Z. Exc. de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de heer G. Bolikestein, een rede gehouden over „Onderwijsvernieuwing". In den roep om onderwijsvernieuwing zag spr. een beweging van wijde strekking. Daarom herinnerde hij aan een der beste mannen uit het verleden van den Vrijz. Dem. Bond. dr. D. Bos, Een der richtlijnen die hem bij zijn onderwijspolitiek leidde, was, dat onderwijsverbetering in de eerste plaats noodig had, dat Nederland van den politieken schoolstrijd verlost werd, van den onzaligen strijd tusschen het openbaar en het bijzonder onderwijs. Nog steeds is die volledige pacificatie, in feite niet ver kregen. Dat belemmert ook nu een bewe ging, die zich als onderwijs vernieuwing aandient, en het ook wil en kan zijn. Deze heeft den steun van het geheele onderwijs noodig; niet van een deel daarvan, nocli van een gescheiden streven. Noodig is daarvoor, dat men het openbaar onderwijs niet langer ziet als een „overkoepeling" van de ver schillende richtingen, maar als een eigen richting naast de protes- tantscb-christelijke en de roomsch- katholieke, met wie een leven als gelijkgerechtigden en gelijkbegun- stigden noodig en mogelijk is. Die eigen richting der openbare school zie ik, aldus spr., als een christe- lijkrhumanistische; dat zij „over- heidsschool" is, is daarbij iets se condairs. Ik acht het plicht bij te dragen tot de pa cificatie, zoo ging spr. voort, om meer dan één reden. Uit erkenning van het recht der confessioneele school, uit erkenning van de waarde, die een gedifferentieerd schoolwe zen heeft in den strijd tegen totalitaire machten maar ook om een krachtigen steun in het gemeenschappelijke te vinden bij het streven naar onderwijsvernieuwing, d.i. on derwijsverbetering, waarop bet inzicht van heden ons wijst. Deze drang kan. alleen maar steun vinden in een gemeenschappe lijk streven, maar 'daartoe is het opgeven van een ouden- en beslechten strijd noodza kelijk. Echter bestaat hij nog té veel. Wat is onderwijsvernieuwing? Onder onderwijsvernieuwing verstaat spr. niet anders dan een practische onderwijsher vorming, begrepen als een langzaam voort gaand proces, waarbij echter nu en dan een forsche stoot noodig is, een hervorming, waarbij ook nieuwe elementen worden inge bracht, die het inzicht van heden ons aan wijst. Bij deze hervorming moet de eisch worden gesteld van een zoo ver, als mogelijk is, gaande individualisatie. Wie dit inziet, betreurt het diep, dat de grenzen van dit mogelijke al lereerst bepaald moeten worden door financieele overwegingen. Spr. doelde hier op de te groote klassen. Uitvoerig stond spr. bij den eisch van een persoonlijke behandeling van den leerling stil, waarbij hij opmerkte, dat het onder wijs nog te veel door een zelfstandig ge groeide en gevormde methodiek en didac tiek bepaald werd. Jongens- en meisjesonderwijs Minister Bolkestein betoogde voorts, dat het vraagstuk, in hoeverre het jongenson- derwijs van het meisjesonderwijs, moet ver schillen, opnieuw aandacht verdient. Voor vele meisjes achtte spr. afzonderlijke middel bare meisjesscholen beter. Heilige huisjes! Men moet aan de practische school van het leven ook wat overlaten! zoo zeide spr verder. Leerstofbeperking op de lagere school is noodig, opdat de belangrijkste yak- MINISTER BOLKESTEIN. ken beter geleerd kunnen worden. Op de middelbare scholen is leerstofbeperking al- een te bereiken èn door het verkleinen van het aantal vakken èn door inkrimping van de leerstof van iéder vak. Wie zich daartoe opmaakt, raakt aan menig heilig huisje! Minder losse feitenkennis en méér zich be palen tot de hoofdzaken en grondslagen! De vernieuwing van het onderwijs dient niet slechts op het verstandelijke te zijn gericht, maar ook op het lichamelijke, den schoonheidszin en het moreel-godsdienstige. Lichamelijke opvoeding een taak van de school. In lichamelijke opvoeding, door li chaamsoefeningen verkregen, schiet de school nog zeer te kort. Hierin naar verbetering te streven, is een eerste plicht. Door de historische ont wikkeling van onderwijs en maat schappij kan er van de lichaams oefening alleen maar iets voor allen terecht komen door haar verbinding met de school. De lichaamsoefening, voor zoover zij den gezonden mensch wil dienen, is immers juist grondslag van alle ander onderwijs Geen schooldag mag zonder een flinken tijd aan dit deel der opvoeding worden gegeven Afzonderlijk wijs ik nog aldus de minister VJ> Verwachting: Stormachtige tot krachtige, later waarschijn lijk verder afnemende Wes telijke wind, zwaar bewolkt imet opklaringen, enkele regen- of hagelbuien, kou der dan gisteren. Mijnontploffing vernielt de dijk gedeeltelijk. KERKGANGERS TERNAUWER NOOD AAN DEN DOOD ONT- SNAPT. Opnieuw is Oudeschild, de haven van Texel, waarvan verleden week de bewoners plotseling werden ge wekt voor mijnengevaar, opgeschrikt door een mijnontploffing, welke gis termorgen om zeven uur plaats vond Een groot gat is in den dijk gesla gen en de ontplolfing was zoo hevig, dat te Oudeschild de ruiten, spron gen. Het gat in den dijk is zeventig vierkante meter groot, en anderhal ve meter diep. Stukken beton van duizenden kilo's wer den weggeslingerd en het rijswerk werd ver over het land geworpen. Zoodra mogelijk zijn militairen en burgers begonnen om den dijk te herstellen. De dijkwacht zag het gevaar aan komen. De dijkwacht, die in den vliegenden storm op post stond, zag plotseling een mijn, die met groote snelheid kwam aandrijven. De onthutste man deed het eenige wat hij in de gegeven omstandigheden kon doen: hij zette het op een loopen en wist te ontkomen Ternauwernood had hij zich in veiligheid gesteld, toen een vuurzuil de lucht in schoot en een zware ontploffing volgde. Als door een wonder ontkomen. Kerkgangers, die met paard en wagen de plaats des onheils passeerden 'zijn als door een wonder aan den dood ontsnapt. Zij waren nog geen honderdvijftigmeter verder, toen de mijn explodeerde. Dat de mensohen hevig geschrokken waren, laat zich denken. Dijk in Den Helder afgezet. Door den hevigen storm achtte men gis teren in den Helder het mijnengevaar zoo groot, dat tot afsluiting van den zeedijk werd besloten. Het verkeer werd tijdelijk stopge- UITSTAPJE VAN NOORDHOLLANDSCHE BUPRGEMEESTERS. De Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de provneie Noordholland welke zich doorvde bijzondere tijdsomstan- eden gedwongen zag haar gebruikelijke zomerveigadering uit te stellen, heeft Za- maakt eXCUrsie naar de hoofdstad ge- op het belang hiervan voor de vrouwelijke jeugd van eiken leeftijd. Er zijn hier noe groote lacunes. Wie deze lichamelijke opvoe^ schouwing Mlden* laav!- ik hier buiten ho- schouwing. Maar ook hier dreigen dc finan- De godsdienst. Wat het godsdienstige element in het on derwijs. betreft, merkte Zijne Excellentie on meer de° waarde d8choolrv?d hcd^ steeds ueer ae waarde der religie en de dmmn n6 duesnonkTraaIvin het menschelijk K wijs erkent. beteekenis voor het onder- naar*™™®1" achter nog een onzeker zoeken "aaT .vormgeving van deze gedachte Men ln leder Koval voortgaan met een sterk de JrfriaH' 0p kerkKen°otschappcn en HatTH«S,0t!e bet.°°£de minister Bolkestein niet meer Jrijheid kriS vooi-Tr^sti^Mtfa «ver onderKfeBmisuwilg

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1