DUITSCHLAND eischt van dc neutralen verzet Houding van Nederland becritiseerd Kabelballon boven Texel? Finland wil zijn troepen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 28 novembeim9^ Berlijn niet lijdzaam De vermisten van de „Sliedrecht" De Britsche blokkade Eerlijke' neutraliteit verlangd Negentien mijnen op Texel Belgische sleepboot in nood Molest verzekering Wat doet „0. en 0."? Telefoondraden vernield Mits dc Sovjet troepen ook 25 K.M. achteruit gaan Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Groot mijnengevaar aan de Zweedsche kust HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Mll. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 67e JAARG. No. 8785 Vandaag zal te Londen de „Order in Concil" waardoor de export van Duitschland in neutrale schepen wordt getroffen, de koninklijke goed keuring ontvangen en dus van kracht worden. -Van Britsche zijde is nog niets be kend gemaakt over de wijze waarop de controle zal worden uitgeoefend en omtrent de waren welke er on der zullen vallen. Daar echter het Fransche depar tement van blokkade reeds een en ander heeft gepubliceerd, mag men, gezien de eenheid van handelen tus- schen de geallieerden, aannemen, dat de Engelsche maatregelen daar mede in overeenstemming zullen zijn en kan dus reeds thans een in zicht worden verkregen in de te ver wachten maatregelen. Het besluit der geallieerde regee ringen dan, zal volgens dit officieele Fransche bericht, gericht zijn tegen den uitvoer van den vijand en dien- tengevolge zullen de schepen, die af komstig zijn van Duitschland of na burige landen, gedwongen worden zich te onderwerpen aan dezelfde controlemaatregelen als de schepen, die zich naar deze landen begeven. Goederen die vóór 2S November 1939 het eigendom van neutrale staten zijn geworden, vallen buiten de controle. Dan zal het ech ter noodig zijn dat de goederen geladen wa ren op een schip, dat een uitvaartvergunning ontvangen heeft vóór 11 December 1939 in de laatste neutrale haven, die dat heeft aange daan en alle noodige bewijzen voor de neu trale eigendom worden overgelegd. De Fransche en Britsche consulaten in het land van uitvoer zullen certificaten van oor sprong kunnen afgeven, welke de controle sneller zal kunnen doen verloopen. Over'de mate waarin „vijandelijke", dus Duitsche grondstoffen in neutrale export artikelen mogen worden verwerkt, rept het Fransche communiqué niet. Wel wordt zoowel te Londen als Pa rijs verzekerd, dat alles zal worden gedaan om de neutrale scheepvaart zoo weinig mogelijk te schaden. Wij voorspelden reeds, direct bij het be kend worden der voornemens van de Brit sche regeering, dat Duitschland zeker niet zonder meer zou berusten in deze blokkade- verscherping. Reeds tegen de belemmering van den in voer nam de regeering te Berlijn het besluit tot de „totale" zeeoorlog. Het afsnijden van de deviezenaanvoer uit de kapitaairijke landen van overzee, waar mede de aankoop van grondstoffen in Oost- Europa moet worden gefinancierd, zou, voor spelden wij, zeker krachtige Duitsche tegen maatregelen uitlokken. Nóg heeft Berlijn niet officieel ge sproken, maar wat er al zoo door lekt en de perscommentaren, welke wij onder oogen krijgen, zijn weinig goeds belovend. Ronduit wordt ge zegd, dat een verscherping van den duikbootoorlog (lees: en mijnenoor- log). vanaf heden is te verwachten, maar daarnaast verbloemt men niet, dat in de verhouding tusschen het Derde Rijk en zekere neutrale sta len een nieuwe spannig zal optre den. Duitschland zal een „eerlijke" neutraliteit van de onzijdigen eischen en niet een, die zich simpel bepaalt tot papieren protesten. Het handhaven van neutraliteit eischt, zegt men te Berlijn, „burgerlijken moed" Wat men in Duitschland daaronder ver staat is maar al te duidelijk.» Jammer is dat de regeering te Berlijn en ook vele Duitsche journalisten bij het stel len van dergelijke, in den grond overdreven, eischen aan de neutralen, eigenlijk uitslui tend naar Nederland kijken en diens neu trale houding allerminst hoog blijken aan te slaan. Ons land heeft in het Nazi-Rijk op dit oogenblik geen goede pers Men rakelt alles op en zelfs gaat men zoo ver het gebeurde te Venlo als een neutraliteitsschending door ons land voor te stellen, omdat wij spionnen- activiteit van de Britsche geheime dienst zouden begunstigen. Hoe men in vooraanstaande Duitsche kringen over de neutraliteitskwestie denkt, wordt goed vertolkt dor een artikel in de „Deutsche Allgcmeine Zeitung" dat onder den kop „Protesten nutteloos" betoogt, dat Engeland de neutralen als zijn werktuigen gebruikt en dat deze onzijdigen dus zullen hebben te doen blijken of zij dit misbruik zullen toelaten. Wij, Duitschers, bewijzen door onze da den dat wij niet van zins zijn ons te buk ken voor de Britsche strijdmethode en wij kunnen in een protest geen afdoende uit drukking zien van de eerlijke neutraliteit. Hierdoor ontstaan voor de onzijdigen on getwijfeld gevaren doch men zal in de neu trale hoofdsteden er goed aan doen de ge volgen van zijn houding te overwegen. Aldus eindigt dit dreigende artikel van het invloedrijke Duitsche orgaan. HET ZOEKEN GESTAAKT. Volgens bij de reederij van het ms. „Sliedrecht" ontvangen rapporten bleef het zoeken met vliegtuigen ge durende de laatste dagen zonder eenig resultaat. Men heeft tot zijn diep leedwezen moeten besluiten, op advies van tot oordeelen bevoegde Engelsche des kundigen, het zoeken te staken. De eenige hoop op redding blijft de mogelijkheid, dat de vermisten aan boord zijn genomen door een voor bijvarend schip, dat geen radiobe richt kan of mag uitzenden. Zooals men weet, betreft het hier niet minder dan 26 opvarenden, die door den Duitschen duikbootkapi tein aan hun lot werden overgelaten. Kapitein Lotsy heeft een zware taak! De kapitein van den Generalen Staf, J. D. S. Paters heeft aan de pers een en ander verteld-over wat „Ontwikkeling en Ontspan ning" in de afgeloopen maanden voor de militairen gedaan heeft. De heer Paters deelde allereerst mede, dat kapitein Lotsy, die met de sportieve opleiding van de gemobili- seerden belast is, voor een schier bovenmenschelijke taak staat, want het is haast ondoenlijk den achter stand in de lichamelijke opvoeding van vijf en twintig jaar in enkele maanden in te halen. De lectuur-voorziening is betrekkelijk be vredigend. O. en O. kan nog heel wat boe ken gebruiken. Wat de lokaliteiten voor de ontspanningsa\onden betreft, werken de ge meentebesturen zeer loffelijk mede. De voor ziening van radiotoestellen, gramofoons en platen kon veel beter! De soldaten zijn „tuk" op een stukje muziek en op dit punt valt nog al wel 't een en ander aan te vullen, zoo verklaarde onze zegsman. Voor den tuinder-soldaat. De ontwikkeling der gemobiliseerden blijkt een onontbeerlijk onderdeel van O. en O. Vooral de oudere militairen profiteeren van de cursussen. Voor hen, die zich in den land- en tuin bouw willen bekwamen, heeft de minister van Economische Zaken 700 land- en tuin- bouwcursussen beschikbaar gesteld. Wat de kunst betreft, is het de bedoeling dat de entrée's, die door de soldaten-en sembles bij voorstellingen, welke men in de groote steden wil gaan houden, worden geheven, ten goede komen aan de troepen in kleine gemeenten. Mijnen aan Noordhollands kust. De storm slaat ze op het strand. Op het strand te Castricum zijn gisternacht twee mijnen aangespoeld. Te tien uur gistermorgen heeft men er één tot springen gebracht, terwijl de ande re mijn werd gedemonteerd. Ook te Zandvoort zijn twee mijnen aan gespoeld op het noordelijke strand en wel ter hoogte van het Grand Hotel en even voorbij het Noorderbad. Telkens bereiken ons berichten van de aan drijvende oorlogsmonsters, o.a. uit Egmond aan Zee; van Bergen aan Zee tot den Helder zijn in totaal zes mijnen aangespoeld. Op het Texelsche strand kwam gisteren een mijn tot ontploffing. Tusschen twee palen waren alle telefoondraden vernield. Men ver moedt dat dit op rekening moet wor den geschreven van een door den storm voortgedreven kabelballon. Het telefoonverkeer met den vasten wal was hierdoor verbroken. Gedurende de laatste stormdagen zijn op de Westkust van Texel in totaal negentien mijnen aangespoeld. Met gebroken krukas behouden in Dinteloord binnengebracht. Gistermiddag omstreeks twee uur dreef tijdens den Zuidwesterstorm de Belgische sleepboot „Duo" uit Gent met gebroken kruk as op het Volkerak rond. Op de noodsigna len, welke het schip uitzond, kwam de veerboot van de reederij van der Schuyt, varende van Ooltgensplaat naar Dinteloord, te hulp. De opvarenden van deze boot slaagden er in een verbinding met het in nood verkee- rende schip tot stand te brengen, doch de trossen braken. Later gelukte het evenwel de verbinding te herstellen, waarna de „Duo" de haven van Dinteloord kon worden bin nengesleept. De vier leden der bemanning waren aan boord van de sleepboot gebleven. Premieverhooging voor molest inclusief beslagneming. Naar het Hdbld. verneemt, heeft de Am- sterdamsche Molest-Commissie de premies voor molest, inclusief beslagneming voor alle reizen van en naar Nederland, met enkele uitzonderingen verhoogd m. 1^2%- Deze ver hooging is reeds gisteren, 27 November, inge gaan. REGENRECORD. De Novembenmaand boekte een regenrecord! Reeds is er 127 m.M. gevallen; dit cijfer wordt sinds de laatste dertig jaren slechts door de Novembermaand in 1930 overtrof fen toen er 134 m.M. viel. Na een bespreking heeft de Finsche regeering haar antwoord op de no ta van de regeering der Sovjet Unie gepubliceerd. In 't antwoord wordt vastgesteld, dat tijdens de onderhandelingen, welke onlangs zijn gevoerd, de Finsche regeering haar standpunt reeds uiteen heeft gezet. Verder wordt vastgesteld, dat van Finsche zijde niet is gepro voceerd: geen énkel kanonschot werd gelost, terwijl dit niet gezegd kan worden van Sovjetrussische zijde. Toch verklaart de regeering van Finland zich bereid ha^r troe pen van de grens op de door de Sovjetrussische regeering gewensch te afstand terug te trekken, op voorwaarde, dat van Sovjetrussi sche zijde een soortgelijke maatre gel wordt genomen. Uit Helsinki wordt bericht dat de Finsche regeering in haar antwoord nog mededeelt, dat volgens een door haar ingesteld onder zoek op 26 November van 15 uur 45 tot 16 uur 05 (Russischen tijd) gevuurd is in de omgeving van het dorp Mainil op Russisch gebied. Van Finsche zijde heeft men inder daad een ontploffing kunnen zien, die zich voordeed op het plein van Mainil, op 800 meter van de grens. De wapens, die gescho ten hadden, bevonden zich op ongeveer 1 tot 1 y2 KM. ten Zuidoosten van de plaats der ontploffing. Waarnemingen betreffende dit vuren werden trouwens opgenomen in het blad der Finsche grenswachten op het oogen'blik, waarop het incident zich voor deed. De Finsche regeering spreekt de ver onderstelling uit dat zich een ongeluk heeft voorgedaan en acht het bijgevolg haar plicht het Sovjetrussische protest van de hand te wijzen. De Finnen hebben niet ge schoten. Verwachting: Krachtige tot ma tige, meest Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, enkele regen- of hagelbuien, iets kouder. Russische vliegtuigen boven Finsch gebied. „Extrabladet" bericht, dat de laatste dagen verscheidene malen Sovjetrussische vlieg tuigen boven Finsch gebied hebben gevlo gen. Zonder twijfel wilden de toestellen de opstellinfsplaatsen van de luchtdoelartillerie ontdekken, doch de batterijen hebben niet op de viegtuigen geschoten. „Wij zijn niet bang'" United Press meldt uit Londen, dat Ra dio-Moskou zich Maandagavond 9.15 Gr. T. (9.35 Ned. tijd) in het Finsch tot Finland richtte: „Finland, Finland, Moskou spreekt tot u!" door welke woorden de boodschap, die volgde, ook enkele malen werden onder broken. De mededeeling hield de beschuldi ging in, dat de Finsche regeering een oorlog met het vreelievende Rusland provoceerde. Vervolgens gaf de omroepster een over zicht van de talrijke massavergaderingen over geheel Rusland; zij deelde mede, dat de fabrieksarbeiders te Moskou de volgende motie hadden aangenomen: „Wij zijn niet bang! De groole Stalin is met ons! Waar Stalin is, is ook altijd de victorie"! Uit Londen meldt United Press, dat Hali- fax gistermiddag half vijf den Russischen ambassadeur Maisky op het Foreign Office heeft ontvangen. Ofschoon hij de meest strikte -on partijdigheid ten aanzien van het Russisch-Finsche conflict betrachtte, sprak Halifax namens de Britsche regeering de hoop uit, dat 't geschil op vreedzame wijze zou worden opgelost. Maisky heeft naar verluidt geantwoord, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen af hing van de houding der Finsche regeering. De ambassadeur voegde er bij, dat Finland een provoceerende politiek jegens de Sowjet- regeering voerde. Scheepvaartkringen verbolgen. WEER RIJKE OOGST VOOR MIJNEN EN TORPEDO'S. De Zweedsche avondbladen constateeren dat tengevolge van de uitbreiding van het Duitsche mijnenveld binnen de Zweedsche territoriale wateren, de havens Trelleborg, Malmoe, Landskrona en Helsingborg ver- Alvorens den Waterweg te mogen opstoo- men, moeten de binnenkomende schepen door een officier van de Nederlandsche ma rine onderzocht worden. Hieronder ziet men eenige schepen, wachtend voor den Water weg, op het onderzoek. Op het onderzoekings vaartuig zijn eenige stuks 3.7 c.M. geschut opgesteld, om eventueel schepen, die geen gehoor willen geven aan het stopsignaal, te dwingen. sperd zijn. Schepen met groote diepgang kunnen niet bij Falsterbo passeeren. Het gevaar wordt nog vergroot door het slechte weer, waardoor de mijnen van hun anker worden geslagen en naar de kust drijven. Reeds zijn op 25 meter afstand van de kust bij Trelleborg en Ystad mijnen gezien. In Zweedsche scheepvaartkringen is men zeer verbolgen. Medegedeeld wordt, dat de Royston Gran- ge, een Britsch schip van 5144 ton van de reederij Houl-der, in den Atlantischen Oce aan is getorpedeerd. Menschenlevens zijn niet verloren gegaan. De bemanning, be staande uit 36 koppen, is in een haven aan de westkust aan land gebracht. Ongeveer een uur hadden de opvarenden rondge zwalkt voor zij werden opgepikt. Ten zuiden van Langeland, een eiland dicht bij de plaats waar op Zaterdag een Duitsch wachtschip op een mijn is geloo- pen en gezonken, is een Duitsche treiler op een mijn geloopen. De treiler zonk direct. Deen-sche en Duitsche patrouillevaartuigen snelden ter assistentie. Men gelooft, dat 14 opvarenden van de Duitsche treiler wlke ten zuiden van Lan geland op een mijn is geloopen, zijn om gekomen. De drie geredden zijn de kapi tein, de stuurman en een matroos.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1