ABDIJSIROOP Een „Stavyski=atfaire" in Holland Jan Zeedijk in Amerika ■fvi.ïasjs-sssLSKr «ïwaanS Vastzittende siijm Raadslid-rijmelaar De Avonturen van Radioprogramma S£ÏÏV"ten- -Ik heb „De verongelukte Simon Bolivar" Een ton verzwegen AKKER'S Een pak slaag voor f 200,- door R. J. VAN NEERVOORT «kCT'1" DE OPLICHTER WRESZYNSKI MORGEN V/EER VOOR HET HOF. Het Amsterdamsche gerechtshof, gepresideerd door mr. Joh. M. Jolles, zet morgen de op 28 September jl. ge schorste behandeling voort van de strafzaak tegen den internationalen financier Wreszynski, wieris prac- tijken volgens den officier van Justi tie niet voor die van Stavisky onder doen. De rechtbank had verdachte tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld niet aftrek van voorarrest. Wreszynski, een Pool van geboorte, werd zooals men zich herinneren zal, in Novem ber van het vorige .jaar in een der deftigste Amsterdamsche hotels gearresteerd, ver dacht van twee oplichtingen. Het eerste slachtoffer was een Oostenrijksche dame, die door den Pool voor f-iOOO werd gedu peerd (verd. zou voor dit bedrag passen voor de familieleden dezer dame verzorgen) en het tweede slachtoffer, een koopman uit Goes, dien Wreszynski door allerlei mooie voorspiegelingen 6 mille lichter wist te maken. Een interessant voorspel. Twee eenvoudige oplichtingen, die echter een financieel hoogst belangrijke voorge schiedenis hebben. W. heeft in de finan- cieele wereld vele jaren een zekere rol ge speeld, die niet altijd tot genoegen was van de regeeringen der landen, waar hij vertoef de, zoodat hij herhaaldelijk werd uitgewe zen. Als medewerker van kolonel Norris, een Engelsch financier, verrichtte hij bankza ken, die voornamelijk bestonden uit deblok- keeren van vorderingen op' crediteuren in landen met een beperkt betalingsverkeer. Een paar jaar geleden was Norris gewik keld in een geruchtmakende procedure met het Unileverconcem over deblokkeeren van vorderingen. Het proces werd te Parijs gevoerd en eindigde door een schikking. De Unilever maakte deel uit van credi teuren, waarin ook de Amsterdam sche Bank was vertegenwoordigd. De Unilever trad uit de pool. De Amsterdamsche Bank leed door de z.g. deblokkatiepogingen van Norris- Wreszynski voor millioenen schade. Een vervolging tegen Wreszynski naar aanleiding van deze benadeeling van de Amsterdamsche Bank was uit technisch- juridische overwegingen niet mogelijk. Wel is deze geruchtmakende Amsterdamsche bankzaak in eerste instantie uitvoerig be handeld, zoowel door de rechtbank als door den officier van Justitie. Onthulling. Een merkwaardige onthulling werd, zoo als wij destijds uitvoerig gem«eld hebben, ter zitting gedaan; 't bleek nL dat de Amster damsche Bank den koopman uit Goes voor de verduisterde zes duizend gulden schade loos had gesteld. Wreszynski hield tot nog toe vol dat hij onschuldig was, slechts gaf hij toe, het geld der Oostenrijksche dame. Toni M., voor pri- vé-doeleinden te hebben gebruikt. FEUILLETON Reddingkist aangespoeld. Op het strand te Katwijk aan Zee is gis termorgen aangespoeld een reddingkist, af komstig van de „Simon Bolivar", Aan deze kist kunnen zich in geval van nood, twaalf personen vasthouden. De strandvonderij is van de vondst in kennis gesteld. De kist zal voorloopig worden opgeborgen. Een bekend ingezetene uit de gemeente Baarn had gedurende eenige jaren een on juiste opgave verstrekt bij de belastingen en op deze wijze honderdduizend gulden ver zwegen. Op den duur kwam men bij de in spectie toch achter deze onjuiste opgaven. De Officier van Justitie had voor dit leit een gevangenisstraf van drie maanden ge- eischt. De rechtbank veroordeelde gisteren dezen belastingontduiker tot een geldboete van tienduizend gulden. MOEDER VAN NEGEN KINDEREN DOODGEREDEN. Te Itijkevoort heeft zicli Maandagavond een doodelijke aanrijding voorgedaan. De weduwe Marlens wandelde met haar gehuwde zuster op den Grindweg naar het dorp Rijkevoort. Zij liepen gearmd geheel aan den rechterkant van den weg, toen uit de richting Beugen een auto naderde, Be stuurd door dr. Verbeek uit St. Anthonis. Bij het passceren raakte hij met zijn wagen de weduwe Mariens, die tegen den grond sloeg en vrijwel op slag moet zijn gedood. Omwonenden, die een slag hoorden, kwa men ijlings toegesneld. Geestelijke hulp werd gehaald. Ook de politie was zeer snel ter plaatse. De weduwe Mariens laat negen kinderen na, waarvan de oudste ongeveer vijftien jaar is. Haar man kwam ongeveer een half jaar geleden eveneens door een on geluk om het leven. STEUNFRAUDE. Grondwerker veroordeeld. voorwaardelijk Een grondwerker, die wegens werkloos heid steun genoot, had een kleine verdien ste niet opgegevan. De Arosterdamsciie rechtbank veroordeelde hem wegens valsch- heid in geschrifte tot 14 dagen gevangenis straf. In hooger beroep voor het hof voerde verdachte aan, dat hij geen valschheid in ge schrifte kon hebben gepleegd, omdat hij in het formulier de desbetreffende kolommen blanco had gelaten. Het hof verwierp dil verweer, daar mede onderteekend was, de verklaring, dat geen inkomsten waren ge noten. Het hof legde echter de straf van 14 dagen voorwaardelijk op met een proeftijd van een jaar. Naar 't Engelsch van A. W. Marchmont 39. „Je hebt me de plechtige gelofte gedaan, dat je me zou vertrouwen," herinnerde -hij haar. „Ik bezweer je, dat er een afschuwe lijke vergissing in het spel is. Al deze men- schen houden mij voor iemand anders. Geloof jij me niet?" Hij liep naar haar toe en nam haar hand weer, die hij koortsachtig drukte. „Ja, ik geloof je," antwoordde de vrouw, verteederd door zijn liefkoozende aanraking. „Laten we dit huis dan bevrijden van deze lasteraars, wier eenig doel is, met het oog op hun eigen voordeel, kwaad te spreken en ons zoo te scheiden." Hjj maakte aanstalten om mrs. Markham uit de kamer te leiden, doch Daphne posteer de zich kalm voor de deur. „Neen," riep ze met besliste stem. „Daar voor moest je mij toch te goed kennen! Ik ben niet hier gekomen om me door je bruta liteit te laten overdonderen. Als je dét pro beert, lever ik je direct aan de politie over je weet wel waarvoor." „Ga aan den kant," waarschuwde hij woe dend, „anders zal ik je er met geweld toe dwingen." „Niets daarvan," mengde Cheriton, die snel naast Daphne ging staan, zich In het twistgesprek. „Er is geen sprake van ge weld gebruiken. U bent hier niet alleen met vrouwen! Mrs. Markham," hij wendde zich naar de vrouw des huizes, „u moet toch on getwijfeld inzien, dat er meer achter deze kwestie steekt, dan u of ik op het oogen- blik begrijpen." „Het is toch wel heel sterk, dat ik hl inyn eigen huis niet naar een andere kamer kan werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de lucht- toetreding belemmert en de slijm vliezen prikkelt, waardoor bij het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden, w. o. de zeer actieve Aconitum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. i>e>LsteJikle tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct„ f 1.50. t 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Vroolijkheid in den Ermeloschen gemeenteraad. In den gemeenteraad van Ermelo heeft on langs een nieuw lid zijn intrede gedaan, dat zich in de laatste vergadering als een dichter, beter gezegd als een rijmelaar, ont popte. Het is de lieer A. de Gier, met vooi- keurstemmen gekozen Telkens als er een punt aan de orde kwam vroeg hij het. woord om dan in erbarmelijk kreupelrijm iets te zeggen. Aan de orde was, aldus de N.R.Crt., de vaststelling van een verordening op do niarktgelden. De heer de Gier zei: 's Winters koud, 's Zomers heeter En kan het marktgeld niet wat beter? Een volgend punt ging over bet verzoeken van vrijstelling van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning op de o.l. scholen. Hierover zei de heer de Gier: Dat zaakje moet nou maar verjaren, En is in twintig jaar niet te klaren. Toen gesproken werd over het pensionee ren van twee wegwerkers, declameerde de heer de Gier: Dank zij de 65 jaren Gaan ze nu samen van de baan, Dank zi.i artikel 28 Kunnen ze van 't pensioen bestaan. Iemand vroeg een stukje grond van de gemeente fe mogen koopen. Ook hierop had de heer de Gier een gedicht. Hij zei: Raad neem maar een kloek besluit Geef het stukje aan dien guit, 't Gaat toch maar om maren, En daarbij zijn geen gevaren. De raad vermaakte zich met de dichter lijke ontboezemingen van dit lid en de voorzitter constateerde, dat het wat op psalm 119 (een psalm die uit 88 verzen be staat) begon te lijken. Maar de heer de Gier ging voort met zijn poëzie en toen het ging over de voorwaar den van verhuring van grond, kreeg de raad het volgende ie hooren: Door al het gcreglemcnteer Wordt het niet beter dezen keer Leen mij een willig oor, Want zoo ben ik er niet voor. Als de heer de Gier met het ontplooien van zijn dichterlijk talent voortgaat, zal het noodig worden de publieke tribune wat te vergrooten. 't Kwam wat duurder uil. De Haagsclie Officier van Justitie heeft tegen den 28-jarigen van der V,, gisteren vijf jaar 'gevangenisstraf geëischt, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan den ka pelmeester van den Princesseschouw burg. Verd. had het slachtoffer n.1. op een Septembëravond onder den uitroep „Leelijke Spion" met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. Nader bleek dat een ander, wiens naam verd. niet wilde noemen, hem gevraagd had of hij voor f 200. den kapelmeester een pak slaag wilde geven. De verdediger drong op een cle mente straf aan. Uitspraak 12 December. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 ANP en Gra mofoonmuziek) 2.002.55 Handwerkuurtje. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 93. Zij sprak nog enkele minuten door, totdat Jan Zeedijk kortaf haar woordenstroom stuit te. „Binnen een paar dagen ben ik terug en dan kunnen we de zaak verder bespreken. Ik hoop, dat U zich dan nog wat meer zult kun nen herinneren" Hij verliet het huis en haastte zich naar zijn kamers, die hij met Red Pennington deelde. 94. Terwijl hij snel wat kleren in een valies deed voor de reis naar het Oosten, gaf hij Red allerlei instructies om tijdens rijn afwezig heid naar Dr. Centaur te zoeken. „Laat dat maar rustig aan mij over, kapitein", zei Pen nington glimlachend, terwijl hij een paar dikke rookwolken de kamer inblies. Jan Zeedijk was nu gereed om te vertrekken. Als naar ge woonte voelde hij nog even in zijn binnenzak naar zijn portefeuille. Er kwam een trek van ontzetting op zijn gelaat. Wild stak hij de hand diep in rijn binnenzak. „Red!" brulde hij, „ze rijn weg! De papieren zijn weg!" 95. Pennington sprong verschrikt van zyn stoei op. „Jan!" riep hij. Maar Jan rende de deur al uit. Pennington greep zijn pet en jas en holde zijn vriend achterna. Hij haalde Jan op de hoek van de straat in. Samen sprongen ze in een taxi. Jan gaf den chauffeur het adres op van Tasmia's huis en de taxi reed met grote snelheid over het geasfalteerde weg dek. 96. „Dat heeft die gluiperige huisknecht ge daan, Red!" riep Jan radeloos uit. „Laat ik hem niet in mijn handen krijgen!" „En het meisje?" vroeg Red. „Denk je, dat zij er ook de hand in heeft?" „Ik weet het niet", zei Jan Zeedijk ontwij kend", daar zullen we later over spreken. Het enige wat we nu te doen hebben, is te zien dat we de stukken terugkrijgen! Als me dat niet lukt, is mijn carrière gebroken". 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 All Rmmd-sextet en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Wat er op de wereld gebeurt". 7.45 Causerie „Metaalbewerking". 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Bel Canto. 9.05 Propaganda-uitzending (opn.). 9.30 Apollo-ensemble. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Apollo-ensemble. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. AVRO-Uitzending. Hilversum II. 301.5 m. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr. pi.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ormroeporkest en solist. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Vervolg concert. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.45 Berichten (ANP). 1.00 AVRO-Amusementsorkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Viool en orgel, 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. gaan, als ik dat wil, mr. Cheriton," protes teerde de jonge vrouw nu heel boos. Toms opmerking negeerde ze. „Dat kunt u ook niet," viel Daphne in. Met een vlugge beweging deed ze de deur op slot en gaf den sleutel aan Cheriton. „Houd hem, mr. Cheriton," vervolgde ze, „tot gezegd is, wat gezegd moet worden. Als deze dame er op staat dat de deur opengemaakt wordt, laat dan de politie komen, dan zal 'de eerste agent de beste dien man arresteeren." De Franschman hief zijn handen op met het bekende gebaar van onverschilligheid, terwijl hij zich inwendig verwenschte, dat hij den sleutel niet uit de deur genomen had. „Lieve Dora, je moet toch betere maat regelen nemen om je huis te vrijwaren voor een invasie van krankzinnigen," merkte hij luchtig op. Doch als deze malloot," hij maakte een hoofdbeweging naar Daphne, „ons persé een verhaal wil opdisschen en zeker wil zijn, dat haar auditorium haar niet ontsnapt vooruit dan maar! Gekken moet je niet tegen spreken. Kom kind, ga zitten, we zullen ons vast en zeker amuseeren. Nu, wat wilt u dan zoo graag vertellen? Geen omhaal alstublieft, wantahoe eerder u hier vandaan gaat, hoe liever'het mij zal zijn." Daphne bleef onbewogen onder de onuit sprekelijk kwetsende onbeschaamdheid van zijn toon. „Ik ben bereid het heele verhaal te doen als u bereid bent te luisteren, zei ze dood kalm. ,,Ik begrijp er niets van," riep mrs. Mark ham wanhopig. „Die man en ik zijn oude bekenden, mrs. Markham. Jaren geleden leidde ik een avon tuurlijk leven; hij moedigde mij aan in het kwaad en hielp mij." „Het interesseert mij niet, wat jaren gele den gebeurd is," antwoordde de jonge vrouw, zich als het ware vastklemmend aan haar liefde en geloof in de Montalt. Daphne sloeg geen acht op dien uitroep. „Dat avontuurlijke bestaan vond zijn top punt in een sensationeelen moord, die toen heel Engeland in rep en roer bracht. Men hield mij voor de schuldige, maar h ij be dreef de misdaad. Wetend, dat ik de grootste moeite zou hebben om mijn onschuld te bewij zen vluchtte ik, en van dat oogenblik af be gon ik een nieuw, beter leven. Ik heb een opleiding voor verpleegster gevolgd en zooals u ziet, oefen ik dat vak nu uit. Ik ben bekend als zuster Morland. Hij hield zich eveneens schuil; met den buit van het misdrijf, die hij mij door dreigementen ontfutseld had, in zijn bezit. Het ging in hoofdzaak om drie robijnen van enorme waarde de robijnen van Ro- hilkund, waarvan u misschien wel eens ge hoord hebt. Een groote belooning werd voor het terugvinden ervan uitgeloofd en ik weet, dat hij ze een tijdlang bij zich heeft gedra gen, bevreesd of onwillig ervan te scheiden... In den tijd dat hjj zich verborgen hield, bracht hij een bezoek aan een oom, Paul Duvivier, die in het Zuid-Westen van Frankrijk woon de. Hij vermoordde den ouden man in zijn slaap en maakte zich van zijn geld en kost baarheden meester. Hij werd van de misdaad verdacht, maar slaagde erin te vluchten en kwam naar Engeland terug." „Wat kan mij dat schelen, ik geloof er geen woord van," riep mrs. Markham ontstuimig uit. „Wat ik geloof is, dat u zich allen door rriotieven van eigenbelang laat leiden." „Binnen tien minuten kan ik het bewijzen," kwam het bedaarde antwoord. „Laat ik eerst verder gaan. In Engeland, onder welke om standigheden is mij niet bekend, kwam hij met een jongedame in aanraking, en in héér gezelschap werd hij aan het station in Bir- mingham gearresteerd, op grond van een uit leveringsverzoek van de Fransche regeering, wegens moord op zijn oom. Hij heeft in Frankrijk terechtgestaan en is tot gevange nisstraf veroordeeld." „Ik geloof er niets van." herhaalde mrs. Maikham obstinaat. Ze had zich met de kop pige kracht, die domme verblinde menschen eigen is, voorgenomen .niet het minste geloof te hechten aan welke aantijging tegen de Montalt ook en ontoegankelijk te blijven voor alles wat zoo'n beschuldiging zou kunnen staven. „Ik heb het vandaag trouwens al nog eens gehoord," voegde ze er bij. „Als u een oogenblik geduld hebt, zult u de waarheid ervan inzien," sprak Daphne on verstoorbaar voort. „Toen die arrestatie plaats had, was Dessie Merrion „Wie," riep de Montalt spottend.' „Vooralsnog Dessie Merrion. Die spottende vraag is een bewijs dat hij de waarheid van ieder woord dat ik zeg, drommels goed be seft. Dessie was op het perron, zag de arres tatie, waarschuwde de jongedame, die den man vergezelde en raadde haar te vluchten In de verwarring van het oogenblik verwis selden de beide meisjes hun handtasschen, en toen Dessie later de tasch opende, die ze had meegenomen, vond ze de Rohilkundrobijnen erin verstopt. Ze wist niet wat ze er mee moest beginnen en borg ze in een loket bij de bafe Deposit Company. Ze zijn haar altijd tot een last geweest." „Waarom gaf ze ze niet aan de politie?" 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Ensemble Jetty Cantor. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscooop. 5.25 Gelukwenschen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5-456.27 De Vagebonden en soliste. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.20 Concertgebouw-orkest en solist (Om 9.20 Gramofoonmuziek 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest en soliste. vroeg Cheriton, die met ademlooze belang stelling naar dit deel van het verhaal had geluisterd. „Om twee redenen. Haar eigen tasch werd haar teruggestuurd met een brief, die het verzoek bevatte alles te. vernietigen, dat zich m de tasch, die ze in vergissing had meege- daïï,etn'ri^eVHnd'-°P datgene na waarvan ze letwf ®lgenares er Prijs op zou stel len het later terug te hebben, als deze zich tenminste ooit bekend durfde te maken. Dat riiVUv,Wee8l?n in de tasch hadden gezeten, wist mJ, h l Va)n den brief toen zelf nog niet. Maar het tweede motief was het voornaam ste vluchtte uit een leven vol afschuwe lijke herinneringen, uit een slechte omgeving die haar m het diepst van haar hart tegen stond en wilde onder een anderen naam een meuw leven beginnen. Ze overwoog dat als d! st®enan b« da Portie brachtf ze aller hande inlichtingen zou moeten geven en dat daardoor haar kans om heelenfaaT opnieuw te beginnen, veel geringer, zoo niet geheel vernietigd zou worden. Daarom gaf zeal voorkeur aan stilzwijgendheid, en ik ben van meWatg'bef Versta»dig van haar wasJ ringen enten <=iU hn(-let; afsclluwelijke herinne ringen en een slechte omgeving?" wilde Tom heeft te lang gewacht. Maar laat ik tèé verhaal terugkomen. Ze borg die juweeleiTnn h™ verwachting er nooit meer ietTvan te auaIto schrik begrijp». to™"' nar?i t ,™6? U ging trouwen. Rolande Les" pard herkende een man die veroordeeld (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11