Slagkruisers onmisbaar! WEK UW LEVER GALOP Onderzeebooten en bommenwerpers onvoldoende m r Ylieum-ö uil tiïk Bro-zkie&pAeJfcmq, Gep. vice-admiraal Quant De ondergang van de „Sliedrecht" Aanwijzing van groepscommandanten Nationale bijeenkomst voor moreele herbewapening Tijdschriften Snif In een bijeenkomst van „Oost en West" en „Onze Vloot" te Nijmegen heeft gisteravond gep. vice-admiraal L. J. Quant gesproken over de maritieme positie van Nederland. Spreker wees er allereerst op, dat onze zoo genaamde zeegaande vloot een imperiale taak heeft en in de eerste plaats dus berekend moet zijn voor de maritieme defensie van onze Oost- Indische bezittingen. Voor deze taak beschikt de Marine thans over: eenige lichte kruisers, eenige flottieljevaartuigen met als hoofdge- schut kanons van 15 cm, torpedobootjagers, onderzeebooten en watervliegtuigen. Gep. Vice-Admiraal L. J. Quant. Deze vloot, gebouwd met zeer veel vertra ging, en zelfs nog niet geheel afgeleverd, was vastgelegd in het z.g. Plan-Deckers van 1930. Geen der éénheden waaruit die vloot bestaat, kan echter afzonderlijk de geheele taak ver vullen, die onder verschillende omstandighe den te verwachten is en evenmin een der soor ten schepen zou kunnen worden gemist. Zij vullen elkaar aan, zonder dat men dat moet opvatten, dat zij, zooals vroeger wel werd ver kondigd, steeds bij elkaar moeten blijven als een kip met haar kuikens. Deze taak ligt zoo wel op het gebied der neutrdliteitshandhaving als in een .later stadium als wij in eenig con flict betrokken zouden zijn. Het is hier, aldus spr., op zijn plaats om ernstig te waarschuwen tegen de waandenkbeelden, die men soms in krin gen buiten de Marine hoort verkondigen, zoo bijvoorbeeld, dat de veel omvattende taak onzer zeemacht in Indië wel alleen met onderzeebooten of door een combi natie van deze schepen met bommenwer pers zou kunnen geschieden. Meestal kan men dan nog hooren verkondigen, dat zulks niet alleen beter, maar ook goed- kooper zou zijn. Noch het één, noch het ander bevat maar een schijn van waarheid en het is diepbedroevend, dat wij werke lijk nog zooveel tijd moeten verknoeien om te trachten deze wanbegrippen voor eens en voor altijd uit te bannen. Deze opmerkingen rusten op geen enkel steekhoudend argument, noch* op eenige erva ring en zij zijn volkomen in strijd met de vele reeds opgedane ervaringen en met alles wat men op dat gebied waar ook ter wereld voor oogen ziet. Is het wel bekend, dat het door den burgeroorlog zoo geteisterde Spanje nu aan den opbouw van zijn vloot is begonnen door onmiddellijk slagschepen op stapel te zetten Onderzeebooten en bommenwerpers hebben ook in den zeeoorlog volgens spreker nog ner gens eenig succes van beteekenis kunnen boe ken en niet kunnen beletten, dat èn naar China èn naar Spanje èn nu weer naar Frank rijk zeer veel troepen over zee zijn vervoerd, zonder de vijandelijke luchtmacht, die, voor wat Frankrijk betreft, zelf een overmacht had in de lucht, daar iets tegen heeft kunnen uit richten. Deze luchtmacht behoort dan ook een on derdeel uit te maken van de „harmonische vloot" en is daar dringend bij noodig voor verkenningen en in enkele gevallen ook om kracht bij een of anderen strijd bij te zetten, doch op zich zélf is zij volkomen ongeschikt om zoowel vóór den oorlog bij de neutraliteits- handhaving als in den oorlog afdoende het werk der bovenwater-vaartuigen over te nemen. Het is onbegrijpelijk, dat nu nog iemand kan vragen, toch geen „overijlde" beslis sing te nemen. Men zegge „ja" of „neen" als antwoord op het ingediende Vlootplan, doch talme niet langer om uit te maken en uit te voeren wat in laatste instantie de Regeering noodig oordeelt. Men kan daarbij niet volstaan met vergroo ting der aantallen, af het laten bouwen van z.g. „A" kruisers van grooter formaat en zwaarder geschut, b.v. 20 cm. Het zoo snel mogelijk aanbouwen van slagkruisers blijkt de meest efficiente oplossing te zijn. Deze schepen zullen een vaart moeten loopen van 33 mijl, bewapend moeten zijn met ten minste 8 kanonnen van 28 cm, terwijl veel zorg moet worden besteed aan de pantsering en den ge- heelen onderbouw om een maximum drijfver- mogen te verzekeren bij torpedo-mijnen of bommentreffers. Deze schepen zullen 26.000 ton groot zijn en sterker dan eenig schip der tus- schenklasse van welke buitenlandsche natie ook. Deze uitbreiding van onze vloot is dan ook eigenlijk niet veel anders dan het zelf zorgen voor dat onm sbare deel van een harmonische vloot, dat men steeds meende wel van andere zijde te zullen krijgen wanneer eenig conflict in het Oosten u uitbreken. Zoowel bij het Vlootplan '20 later bij dat van '30 heeft steeds deze stille gedachte voorgezeten. Zoo blijkt, dat reeds om zuiver maritiem militaire redenen die schepen al lang noodig zijn, doch dat, door de voor een ieder zichtbare groote wijzigingen in de algemeene buiten landsche politiek welke het beginsel van de collectieve veiligheid geheel heeft laten vallen, zij nu met den meesten spoed op stapel moe ten worden gezet in de hoop, dat zij gereed zullen zijn voordat in het Oosten de toestand is ingetreden, dien wij nu hier doormaken. Dit zal wel niet voor een jaar of vijf het geval zijn. Spreker eindigde met hier aan toe te voe gen, dat met absolute zekerheid mag en kan gezegd worden, dat: le. Het slagkruiserplan met de daaraan verbonden consequenties van verbeteringen van vaarwaters, dokgelegenheid, kadeaanleg, kazernebouw en werfaccommodaties, enz., als mede van het opstellen van zwaar kustgeschut op Madoera, minder kost dan eenig ander te overwegen uitbreidingsplan; 2. Vóór den oorlog de meeste preventieve waarde wordt verkregen, hetgeen van buiten gewoon belang is; 3. In den oorlog de grootste gevechtskracht; en 4e. Na eiken oorlog, hetzij wij er in betrok ken zijn geweest of niet, wanneer de koloniale vraagstukken aan eenige conferentietafel be handeld worden, de meeste zeggenschap. Daarom besluit spreker met den wensch, dat regeering en volksvertegenwoordiging in eendrachtig samenwerken, de voorstellen tot versterking van onze marine zullen goedkeu ren. Naar buiten toe zou dat ook een duidelijk bewijs er van zijn, dat Nederland niet alleen met „woorden", doch ook met „daden" offers weet te brengen om de eigen onafhankelijkheid zoo noodig met geweld te verdedigen. De namen van de vermisten. Nu de opsporingen naar de leden van de be manning van het motor-tanksohip Sliedrecht, die nog niet den vasten wal hebben bereikt, geen succes hebben gehad, deelt de reederij van het getroffen schip thans mede, dat de volgende 26 personen worden vermist: Kapitein C. Boer, te Heemstede: 2e stuurman M. J. Dubbeld, te Rotterdam; 3e stuurman C. Th. A. Bouwman, uit Den Haag; le machinist A. Lindeman, te Rotterdam; 2e machinist C. de Groot, te Rotterdam; 3e machinist A. J. Breedijk, te Schiedam; 4e machinist J. A. Quispel, te Rotter dam; 5e machinist J. A. Hendriks, te Rotterdam; assistent-machinist H. Hennink, te Rotterdam; assistent-machinist C. Boersma, te Rotterdam; assistent-machinist J. H. Meyer, te Rotterdam; marconist B. H. Bluemink, te Lochem; hofmeester F. Scheffers, kok F. Eland, koksmaat J. Reiche, bediende J. J. van der Star, bediende C. van Es, bootsman J. Bloem, matroos W. 't Hart, matroos P. Brugge, matroos onder de gage F. Bakker, dekjongen A. de Redelijkheid, stoker-olieman T. Bouter, stoker-olieman J. G. van Rooyen, stoker olieman W. A. Palte, allen te Rotterdam en dag man B. Dekker, te Vlaardingen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in verband met het sedert gewijzigde Koninklijk besluit van 4 Mei 1933, Staatsblad no. 246, waarin voor de uitoefening van het militair gezag, bedoeld in de wet van 23 Mei 1899, mede zijn aangewezen, wanneer oorlog of oorlogsgevaar is ontstaan, de commandanten van een groep, in het gebied van het front, waartoe die groep behoort, ter algemeene ken nis gebracht, dat zijn aangewezen als groeps commandanten: le. binnen het gebied van het Oostfront: a. de commandant van de groep Merwede, b. de com mandant van de groep Lek, c. de commandant van de groep Utrecht, d. de commandant van de groep Nieuwersluis, e. de commandant van de groep Naarden. 2e. binnen het gebied van het Zuidfront: a. de commandant van de groep Hellevoetsluis, b. de commandant van de groep Numansdorp. 3e. binnen het gebied van het Westfront: a. de commandant van de groep Alkmaar, b. de commandant van de groep Haarlem,c. de commandant van de groep Leiden, d. de com mandant van de groep 's-Gravenhage. Vrijdagavond om 8 uur, wordt in de Apollo- hal te Amsterdam, een nationale bijeenkomst gehouden voor moreele en geestelijke herbe wapening. De samenkomst wordt aanbevolen door tal van prominente figuren uit de Ox- fordbeweging. Ieder is welkom. Het ligt in de bedoeling, dat Zondag a.s. (le advent) in vele kerken gesproken zal worden over „luisteren naar God", opdat de menschheid opnieuw zal we ten, dat er toch inderdaad nog een uitkomst is uit de crisis, al zal die dan ook zuiver in dividueel bereikt moeten worden. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. ZET DE TERING NAAR DE NERING Zet de tering naar de nering In uw handel en bedrijf, Anders krijgt uw zaak de tering En heeft niets meer om het lijf. Een diner met leege borden Zou het in de toekomst worden. Lijdt voor mode geen ontbering Maak uw huisje niet te mooi. Zet de tering naar de nering Ook in opschik en in tooi, En weest altijd zoo tevreden Om u naar uw stand te kleeden. Zet de tering naar de nering, 'k Gun een ieder graag zijn deel. Heeft Uw keel gebrek aan smering, Smeer dan, maar smeer niet te veel. Wie zijn beurs niet staag kan vullen Kan niet altijd lekker smullen. Menig voorbeeld strekt tot leering Hoe het in dit leven gaat; Zet de tering naar de nering Vóór ge op de keien staat. Wie naar goeden raad wil hooren Heeft het spel nog niet verloren. Maar bij nood zij toch uw keuze Op een anders leed gericht. Help u zeiven, zij uw leuze Helpt elkander blijft toch plicht. Maar ook hier geldt de bewering: Zet de tering naar de nering. K. de Urk, 27 November. Door 5 vaartuigen werd heden aan den Ge- gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 335 pond snoekbaars, van 3080 pond per vaartuig, prijs 89 ct. en 100 pond schelvisch, 1011 ct, alles per pond. VERLOTING. Gisteren heeft onder toezicht van B. en W. ten raadhuize de verloting plaats gehad van de 4 stukjes grond, waarvoor zeer veel aan vragen waren binnengekomen. Het eerste plekje naast het in aanbouw zijnde woonhuis van W. Schraal werd geloot door den winke lier R. Romkes; het tweede plekje door den schilder J. Kramer (welke het alweer heeft overgegeven)het derde door D. Wezelman en het vierde door H. Kramer Kzn. De be schikbare plekjes zijn ongeveer 60 vierkante meter groot. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer I. G. Koffeman, slaagde gisteren voor het Middenstandsdiplo ma. Van de 50 candidaten zijn er slechts 4 geslaagd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Marijtje, d. v. W. de Vries en T. van Laar; Luutje, d. v. R. Bakker en H. Woort; Aaltje, d. v. C. Kramer en Z. Hak- voort. ONDERTROUWD: G. van Namen en IJ. J. Lubberts. GETROUWD: J. Molenaar en I. Kramer. Wielieefttrekineenpannekoek? Sambo, ga je mee? Boerwil jij mijn kateens vangen? Drie boekjes, verteld en geteekend door Leonard Roggeveen. Uitgave G. B. v. Goor en Zn., Den Haag. Prijs per deeltje 50 cent. Deze boekjes behoeven geen aanbeveling Ze zijn van Roggeveen en ze worden uitge geven bij Van Goor. Ze werden uitgegeven in kloek formaat, met smaakvolle, sprekende teekeningen en geestigen tekst. Een Sinter klaasgeschenk van goede kwaliteit, voor onze peuters van 3 tot 8 jaar. Tijl Uilenspiegel. Erich Kastner, vrij bewerkt en naverteld door Ben v. Eysselstejjn, uitgave H. P. Leopold's uitgeversmaatschappij N.V., Den Haag. Prijs geb. 1.90. Tijl Uilenspiegel is een grappenmaker voor alle tijden en voor alle leeftijden. Laat ons maar eerlijk zijn, wij mogen die grollen wel. En als dan de uitgave zoo kostelijk verzorgd is als deze, met 10-fraai gekleurde platen kunnen we het aanbevelen als een dankba? j St. Nicolaasgeschenk. Ben van Eysselsteyn heeft twaalf van de avonturen van den beroemden Tijl bewerkt, die bizonder goed en fraai geïllustreerd wer den door Walter Trier. De IJshocky-club door Guus Betlem Jr., geïll. door Pol Dom. Uitgave Gebr. Kluit man, Alkmaar. Ingen. 1.20, geb. 1.90. Guus Betlem heeft er slag van zijn jonge lezers mee te sleepen, vooral wanneer hij zich op het terrein van de sport beweegt. Al weet hij, dat behalve de spanning bij de sport, zijn jeugdige lezers ook houden van avontuur en romantiek. Welnu van alles vindt men in het boek een volle lepel, en dus zal het door onze jongens van 1014 jaar wel verslonden wor den. Paul Dom zorgde voor de illustraties. Huishoud kasboek, uitgave G. B. v. Goor en Zn., Den Haag. Prijs 0.90. Wie voor zichzelf op de hoogte wil blijven van zijn uitgaven, wie wil weten, hoeveel hij °per week met zijn gezin mag gebruiken, in verband met zijn inkomen en het aantal zijner kinderen,' schaffe zich dit practische huis houdboek aan. Van Goor heeft met deze uit gave inderdaad blijk gegeven van practischen zin. Men vindt in dit boek alles, wat men weten wil met betrekking tot de besturing van zijn huishouden. Het is overzichtelijk en... goedkoop. Bereik meer, door geheugentraining. Door beheersching van uw emoties. Door concentratie van uw aandacht, door W. John Ennever, uitgeverij Schuyt N.V., Baarn, prijs per boek 0.75. Menigeen zou meer in het leven bereiken, als hij sterker geconcentreerd kon werken. De snelle afleiding van zijn geest echter belem mert hem serieus te werken, terwijl hij bo vendien aan de fout mank gaat zich te sterk door zijn gevoel (emoties) te laten beheer- schen. De bedoeling van deze werkjes van En never nu is den mensch te helpen, den weg te wijzen naar meer concentratie, naar ster ker beheersching van zijn emoties en naar een gezonde training van het geheugen. De boekjes geven tal van practische en nuttige wenken. Zij openen ons oog voor din gen waar we tot nog toe aan voorbij gegaan waren en worden besloten met een aantal oefeningen. Wie het ernstig meent „meer te bereiken" door gebréken te overwinnen, zal zeker nut, hebben van deze werkjes. E v a's oogen gaan open, door A M Machenius Boeghilt. Uitgave Gebr. Kluitman' Alkmaar. Prijs ingen. 2.50, geb. 3.50. Eva leeft voor de studie en haar genegenheid voor een jeugdvriend beschouwt zij als iets heel gewoons, maar, door het zinspelen van haar bloedverwanten en vrienden op een inni ger verstandhouding wordt zij geprikkeld tot het forceeren van een vervreemding tusschen haar en dezen jongeman. Onbewust knaagt dit echter aan haar gemoedsrust en wanneer zij door eigen toedoen, bovendien nog ernsti" ziek wordt, is zij geheel down. Voor herstel van ge zondheid gaat zij naar Zwitserland en het is daar, in een omgeving van goede en verstan dige menschen, dat zij zich bewust wordt, dat haar levenshouding tot dusverre met de ware was. Dan is er, na haar terugkomst, nog een kleine catastrophe noodig om haar oogen ge heel te openen en het geluk, dat al zoo lang voor het grijpen lag, te bemachtigen. Een goed boek, dat door de oudere meisjes met graagte gelezen zal worden. De schouders er onder, door Freddy Hages. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ingen. 1.65, geb. 2.25. De hoofdpersonen van dit boek bewegen zich aanvankelijk vrij gelukkig en onbezorgd door het leven. Wel hebben'zij elk op zijn of haar manier de min of meer ernstige moeilijkheden en tegenslagen, maar met wat goeden wil en met wat geven en nemen loopt alles vrij goed Totdat werkelijk ernstige zorgen en bezwaren het deel van deze' jonge menschen wordt en hun blijkt, dat het leven een strijd is, welke door ieder met de hem of haar ten dienste staande middelen en krachten gevoerd moet worden en waarbij het noodig is, dat bij het volbrengen van de levenstaak, de schouders onder gezet moeten worden. In dit boek komt de een hiertoe vanzelf, ander eerst dan, wanneer de nood er toe aan zet, maar het resultaat is voor allen bevredi gend. Een zeer goed boek uit de serie Meisjes romans. Ons is de toekomst, door Ems I. H. van Soest. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Ingen. 2.50, geb. 3.50. Twee hoofdfiguren heeft dit boek, de ecne, Katherine, slooft zich uit overal haar vriendin nen en bekenden goed te doen en te steunen ii hun min of meer hevigen strijd om het bestaan, of in den strijd met zich zelf of met hun pro blemen. Zij verliest daardoor den juisten kijk op haar meer persoonlijk aangelegenheden en moeilijkheden, vooral in die, de liefde betreffen de, waardoor zij niet alleen zichzelf, maar ook een ander tekort doet. De tweede hoofdfiguur, een adelijk meisje, is gevlucht uit haar aristo cratische en rijke omgeving welke haar niet voldoet en waar haar een huwelijk tegen haar zin wacht, tracht zich een bestaan te verove ren, hetgeen haar aanvankelijk niet gelukt, Wantrouwen, verkeerd begrip, moedeloosheid en hopeloosheid zijn de ervaringen van de eene teleurstelling, vernedering, armoede en ontbe- ring de ervaring van de ander. Maar beiden maken al deze narigheden door als een loute rend bad, waaruit zij gesterkt en gelukkig ver rijzen. De eerste vindt haar waren levenspart ner, de andere haar gedroomde bestemming Een sympathiek boek, dat uitstekend geschre ven werd. Het Rijk der Menschen, door An- toine de Saint Exupéry. Uitgave L. J. C Boucfcer, Den Haag. Behoudens eenige vluchtige beschrijvingen van door vliegers beleefde ervaringen of van indrukken, welke zij op hun diverse tochten opdeden, en wat technische-, oorlogs- of reis beschrijvingen, kan men tot dusverre nog niet spreken van een bepaalde vlieg- of vlieger literatuur. Dit zal voornamelijk wel hierin zijn oorzaak vinden dat de vliegers teveel in be slag worden genomen door de eischen, welke de techniek en de praktijk van hun beroep hun stellen. Bovendien hebben zij dit met o.a. zeelieden gemeen, dat zij slechts schoorvoetend spreken over hun belevenissen en de indruk ken, welke die op hun innerlijk leven maken. „Het rijk der menschen" maakt hierop een uitzondering. Hier is een vlieger aan het woord die zich zijn indrukken bewust is en het vermogen bezit, ze anderen mede te dee- len. Toch doet hij dat in alle eenvoud, maar lit zijn werk spreekt een diepgevoelde men- r-ihelijkheid en een groot idealisme, waar- ede hjj vaak den lezer weet te ontroeren, •.owel waar het betreft de schildering van i jrsonen als van natuurverschijnselen en de .eldhaftige worstelingen daarmede. Het leven van vlieger heeft den schrijver veel zelfkennis bijgebracht, maar hem ook ge leerd, een tipje van den sluier op te lichten welke er hangt over den strijd, welke men schen hebben te voeren met zichzelf, met hun medemenschen of met de natuurkrachten, en van dat alles heeft hij het publiek op mees terlijke wjjze mede deelgenoot gemaakt. J o n n a, door Jörgen Vaerlöse. Uitgave Van Holkema Warendorf N.V. te Amster dam. Ingen. 2.50, geb. 3.50. Het leven op het Deensche boerenland wordt in „Janna" op vlotte en boeiende wijze beschreven. De verschillende personen en hun karakters zijn scherp geteekend. Met juisten blik en vaardige pen teekent hij hun zwoe gen en streven, hun lijden en strijden, hun hartstochten, deugden en zonden en meer malen doet dit boek denken aan Zola's „La Terre". Een der hoofdpersonen gaat door zijn ge brek aan zelfstandigheid en karakterloosheid ten gronde en noch Jonna, de levenslustige en levenskrachtige boerendeern, noch zijn moe der kunnen hem helpen en verhinderen dat zijn leven mislukt en zijn einde diep-tra- gisch is. Om deze drie personen groepeeren zich de andere figuren: sympathieke en antipathieke, maar altijd levende menschen, die forsch werden uitgebeeld. Bijzonder goed wordt de vrome en naieve timmerman Tomas beschre ven, die door zijn geloof gesterkt en ge steund wordt tot in de bitterste beproevingen. Deze eersteling van Jörgen Vaerlöse, met warmte door het Deensche publiek ontvan gen, is een belofte voor de toekomst. Men zal nog van dezen auteur hooren. tt e v 0door Anke Servaes, uitgave b 3I90 ^ru^er^' Baarn; ingen. 2.90, Deze nieuwe roman van Anke Servaes geeft eigenlijk een diep tragisch beeld van de ellende in de groote stad. Kinderen die opgroeien te midden van groote maatschappelijke en gees telijke ellende. Het boek doet ons kennismaken met het prachtige werk van den kinderrechter die zoo barmhartig, zoo diep menschelijk met zijn patiëntjes omgaat en voor velen tot zegen is. Het is een eindelooze rij van slachtoffertjes die langs ons trekt, meesterlijk geteekend door de schrijfster. De ellendige omstandigheden thuis, de moeilijkheden op school en in de maatschappij zijn oorzaak van tal van jeuad- i,dtie d.f kinderen °P jongen leeftijd voor den rechter brengen. Anke Servaes is 'hier on onWreStH DeZe schetsen ]'ggen haar, ze zijn ontroerend en waarachtig. Ze leeren ons veel egrijpen en daarom met barmhartigheid be sla nhf ff'l;,n °ver de jeugdige misdadigsters slachtoffertjes van de omstandigheden. Welk een prachtig werk. dat van den kin derrechter, de groote vader, die veel be"riint en vee vergeeft, die helpt waar dat maaï eemgszins in zijn vermogen ligt Een boek met inhoud. „Averij", door Marie C. van Zeg,g<ee Prijs ingenaaid 1-20. Gebonden 1.90. U* gave Van Holkema en Warendoif N.V., An StRuaverheij is geslaagd en als verrassing mag hij naar Indië, waar zijn ouders wonen. Hij vindt het natuurlijk geweldig, maar a- leen dat hij zijn jongere broer Kees moet a - terlaten vindt hij vreeselijk. Eindelijk is oe Als men in volle zee is wordt Kees ont ekt die als blinde passagier de reis naar Incle mee wilde maken. Besloten wordt hem in1 En geland aan wal te zetten. Hevige nust komt er opzetten en het schip wordt aangevaren. Alle menschen worden gered en Kees ge draagt zich zeer heldhaftig. De wijze waarop hij van plan was naar Indië te gaan wordt hierdoor spoedig vergeten en hij wordt ge vierd als een jongen held. Zeer tegen de zin van Kees. Het is een boek, dat menigeen met veel genoegen zal lezen. De illustraties van Rie Reinderhoff maken het boek tot een zeer aantrekkelijk geheel. Moeilijkheden b ij de opvoeding onzer Kinderen, door Dr. joh. van der Spek, 2e druk. Uitg. A. Voorhoeve v/h J. M. Liedee's Uitg.-Mg N.V., Koixerdam. In dit boexje z(jn de artikelen gebundeld, weike van de nand van Dr. Joh, van dei Spek, over moeilijkheden bij de opvoeding onzer kinderen in „Uns Groene Kruis", het maand blad van de Zuid-noll. Ver. „Het Groene ivruis" verschenen zijn. Deze vereeniging, die reeds zooveel deed voor de lichamelijke ge zondheid van het kind, geeft door de uitgave van dit geschriftje wel olijk tevens een open oog te lieoben voor de geestelijke gezondheid van onze kinderen. Terecht meixt de schrijver op, dat een goe de opvoeding een der beste en eerste voor- waai uen is om geestelijk gezond op te groeien en geestelijk gezond te big ven. Maar dan is kennis van de moeilijkheden die zich uaaiDg voornoen onmisbaar om tot goede resultaten te komen. In dit boekje worden' wij met deze moeilijk heden op de noogte gebracht. Dr. van der Spek behandelt achtereenvolgens de moeilijkheden, die voortvloeien uit de ver keerde eigenschappen-in-aanleg, de verkeerde karaktertrekken waarmede onze kinderen ter wereld komen; uit de verschillende levenspe rioden, waarin onze kinderen successievelijk komen bij het groeien en ouder worden; uit het milieu; uit de moeilijkheden in de opvoe ders zelf gelegen; en eindelijk uit de tegen woordige tijdsomstandigheden. Het is een geschriftje waarvan de kennis making niet anders dan de opvoeding ten goede kan komen. M u s t a p h a, of: De tragedie van het geweten. Door A. M. de Jong, verschenen bjj N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Am sterdam^ Voor ons ligt de nieuwste A. M. de Jong: Mustapha, of de tragedie van het geweten. Een wonderlijk boek. Een man heeft zich van veel geld wetën te voorzien, via min of meer oirbare wijzen En zoodra hij „welgesteld" is, gaat hij een leventje van plezier leiden. H(j meidt zorgen en geeft zich over aan alle pret jes, doorgaans van verdacht allooi, die een op middelbaren leeftijd gekomen vrijgezel, als hij is, zich meent te mogen permitteeren. Dan komt Mustapha, de hond. Mustapha een edel dier, met tal van menschelijke eigenschap pen en die al spoedig gaat optreden als me neer van Gorkum's alter ego. Er treedt een volledige verandering in, in de psyche van den hoofdpersoon, die aan het einde van het boek gaat inzien op welke vooze pijlers zijn leven feitelijk rustte en die tracht, zij het vergeefs, op het laatste oogenblik een zwen king ten goede aan zijn verknoeid leven te geven. Een, wjj zeiden het reeds, wonderlijk boek. Het werd, daarvoor staat trouwens de naam van den auteur borg, een boek dat men ge- interesseerd van pagina tot pagina leest en waarbij speciaal de gesprekken met den hond hun bijzondere verdiensten hebben. De compositie is knap, terwijl eveneens de taal van dit boek zeer zuiver gehouden is. Enkele inzichten moet men daarbij voor lief nemen, hetgeen de vele de Jong-liefhebbers zeer zeker gaarne zullen doen. Het Kind. Nummer van 25 November. Uitgave C. A. Spin Zn., N.V. te Amsterdam. Na een heel fijn gevoeld gedicht van H. W. J. M. Keuls, is daar een redactioneele bijdrage over oude Sinterklaasversjes. L. de Jong— Harmeyer geeft een goed artikel óver kinder literatuur. Voorts zijn daar uitstekende bij dragen over speelgoed, en over den vrijen tijd, terwijl het geheel smakelijk geillustreerd werd met een groot aantal origineele teekeningen. „Toeristen kamp toe n." De „Toeristenkampioen" wijdt ditmaal zijn hoofdartikel aan den Hoogeveenschen molen bij Noordwijkerhout, die dezer dagen, geheel gemoderniseerd were in dienst werd gesteld Op een interessante bijdrage van Ton Koot „Herfst is ,,hike"-tijd", volgt een verklarend artikel over het verlengen van het leven der bladeren door het straatlantaarnlicht. Het nummer besluit met een relaas over Deventer en zijn brug en het fotografeeren in Stap- horst. r „A utokampioe n." De „Autokampioen" bespreekt in het num- nan week een aantal nieuwe auto modellen en geeft weer belangwekkende tips voor automobilisten en motorrijders. Uitvoe rig licht het blad den strijd van het Ameri- kaansche blad „The American 'Automobile" o°oerioI°st«d aging Van de «-ting Wiegekind en Kleuter, Maandblad voor moeders, onder redactie van mevr J Riemens-Reurslag. November 1939. Prijs p. .1. 3.75. Uitg. C. A. Spin Zn., A'dam wiens aJlM°vaak ^J(ischrift V001' jonge moeders, ,a les vaak n°g zoo vreemd is, wanneer zii aebied wlne PeUt6r £ekregen hebben. Op alli gebied krijgen zij voorlichting door kundiae aeest'pPM?WG' Wat betreft de "ohamelijke als de geestelijke verzorging van onze kleuters In dit Nov.-nummer vinden we o a hpi ~1 leven is egoist; Humor en de kleuter Paedtgo hetri^ ®Peelë'oed; Medische bijdrage (verkoud heid) door mevr. Beernink-Trip art FWW sche verwarming in een kraainkamer Hand" tijdschrift wat in veel jon°e gezinnèr, l J ee" pas zal komen. In dezen iÏm Z g ed van klaasgeschenk voor moeders m°°le Smter"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15