Dr.Dushkind Kantongerecht Waal g,aan lu-e deen UW KINDJE VERKOUDEN Mobilisatie-flitsen Raadsvergadering te Texel ['voor 5ö~7goT Uonditen uil hel Vliedend Klaa^ KeA?< tin Zending, Den Helder AMERICAN CIGARETTE Nieuw-Guinea-expeditie beëindigd Ambtenaarsalarissen De „Van Oldenbarnevelt" op 10 Januari naar Java Vandsag Arbeidswet overtreden De winkelier H. T. liet 24 Juli een 14-jarige jongen bij zijn verhuizing een transportfiets wegrijden, hetgeen verboden is. De man heeft echter niet gezegd, dat de jongen er op moest rijden. Toch was hij daarbij in overtreding. F 1.of 1 dag. Een siager-recidivist Een Heldersche slager bleek slecht te kun nen opschieten met de arbeidswet. Reeds eer der is hij hiervoor op het matje verschenen en ook thans bleek het weer mis te zijn. In Augustus heeft hij enkele malen telaat per soneel in zijn zaak gehad en dat ontging niet aan het alziend oog van den politie. Als excuus wordt opgegeven dat men het Donderdags, na de markt van Schagen zoo druk heeft en dat men dan wel eens de verordeningen vergeet. De Kantonrechter adviseert er een knecht bij te nemen, daar het anders zonder pardon op gevangenisstraf uitdraait. Ditmaal nog 4 boete's van 10.ieder of 5 dagen, met den raad zich in verbinding te stellen met het districtshoofd van de Arbeidsinspectie. Als wij ons niet vergissen heeft verd. ech ter na deze overtredingen er nog een gepleegd. Overtreding Rijtijdenbesluit De garagehouder A. B. staat terecht, om dat een knecht bij controle niet in het bezit getroffen werd van een richtig ingevuld boek je, voorgeschreven door de wet op de rijtijden. De man had het weliswaar laten slingeren, doch de patroon werd verantwoordelijk ge steld. 4.boete subs. 4 dagen. Zonder licht. Als laatste verscheen H. H.. een meisje dat op den Parallelweg gereden had zonder een brandend licht op haar fiets. Dat kwam om dat ze pas een aanrijding had gehad. Door de consternatie dus. 2.of 1 dag. Dronken op de fiets. F. J. D. heeft het wei zeer bont gemaakt. In den nacht van 27 op 28 Juni werd hij ge signaleerd in de stad, rijdende op de fiets, zonder licht voor of achter en dat in smoor dronken staat. Toen een agent hem aan wilde houden deed hij allerlei pogingen om deze van de sokken te rijden, hetgeen deels gelukte en voor welke snoodheid verd. thans in Alkmaar zit. Er bleek niet veel over gepraat te wor den: 2 boete's van ieder 2.en een boete van 5.— voor het dronken op de fiets zit ten. Wat kan men ook meer vragen van een werklooze, die bovendien nog erwten telt in de Alkmaarsche bajes? Hand niet uitgestoken... Wat de gevolgen kunnen zijn indien men verzuimt z'n arm uit te steken bij het veran deren van richting werd einde Juni bewezen. Mej. M. G. H. reed toen namelijk op den Rijks weg en gekomen bij de pontonbrug sloeg zij, zonder een arm uit te steken, dwars den rij weg over, op het oogenblik, dat juist enkele auto's aan kwamen rijden. De gevolgen waren ernstig. Het meisje kwam onder een der auto's terecht en werd vrij ernstig gewond. Nu nog was zij niet in staat op de terechtzit ting aanwezig te zijn. Men zou kunnen mee- nen, dat Justitia een dergelijke penetentie voor zoo onvoorzichtig rijden voldoende had geacht, maar dan is men er niet achter. Als „premie" kreeg de nog zieke juffrouw op haar boter ham 10 gulden boete, of 5 dagen. Nog zoo iets Ook de melkhandelaar P. K. stond voor een dergelijk feit terecht. Deze bevond zich met zijn driewieler op de Zuidstraat, hoek'Anker park en verzuimde eveneens op tijd de ge wijzigde richting aan te geven. Hij deed dat wel, maar veel te laat, zoodat ook hier een botsing niet voorkomen kon worden, 7. boete of 3 dagen. BAKFIETS IN DE BASSINGRACHT. Gisteren had een bakker-kruidenier uit de Hoogstraat een leelijke schadepost te boeken. Des middags had hij op de Achterbinnenhaven zijn bakfiets, geladen met diverse artikelen, neergezet, toen een der wagens van de ge meentereiniging langs kwam. Een bestuurder ondervond klaarblijkelijk last van het voertuig en wilde dit een andere plaats geven. Daarbij raakte dit echter aan het rollen met het ge volg, dat het in de Bassingracht terechtkwam. De eigenaar heeft aangifte bij de politie ge daan. N atuurhistonscü Museum, 2e Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Vadertje Langbeen". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Alexander's Rag Time Band". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Discretie verzekerd". Barometerstand Den Helder: 758.4 Maximum temperatuur lucht: 6.8 Laagste temperatuur: 6.8 Wind: richting: Z.; kracht: 3 Licht op: 4 uur 22 min. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. C. van Vessera, slaagde cum laude voor het can- didaatsexamep in de Scheikunde aan de Rijks universiteit te Utrecht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, t„ 26 Nov. v. Singapore. Buitenzorg, t„ 28 Nov. v. Padang. Garoet. u.. pass. 27 Nov. Gibraltar. Kota Baroe, u., 28 Nov. v. Suez. Hulde aan Marine. De anthropoloog-medieus, dr. H. J. T. Bijlmer, bekend wegens zijn exploratie-toch ten naar de dwergpapoea's op de zuidelijke helling van het gebergte, dat de Wissel meren van de Zuidkust scheidt, schrijft ons het volgende: De expeditie naar 2 Centraal Nieuw- Guinea, welke dit jaar onder leiding van den heer C. C. F. M. Ie Roux door het Konink lijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap is uitgezonden, om met de Wissel meren als basis, de meest westelijke en te vens de grootste der witte plekken van de kaart van Nieuw-Guinea te doen verdwijnen, nadert haar einde. De deelnemers zullen tegen het eind de zer maand Nieuw-Guinea verlaten. Het ge stelde doel mag als bereikt worden beschouwd. Het is den heer Le Roux gelukt om, uit gaande van het grootste meer, het Paniai- meer, langs de Araboe en Kemaboe-valleien in oostelijke richting door te dringen tot de Delorivier en daar aansluiting te krijgen met het gebied, dat hij zelf in 1926 in kaart had gebracht, toen hij met de Amerikaansch- Nederlandsche expeditie, doctors v. Leeuwen Stirling, van de Rouffaerrivier uit het hooggebergte was binnen gedrongen. Daarmede is dus de hierboven ge noemde „witte plek" in haar grootste lengte doorsneden. Het is daarbij niet gebleven, er zijn verschillende uitstapjes in alle windrichtingen gemaakt, waarbij de luit. ter zee Hagdorn verscheidene belangrijke punten astronomisch kon vastleggen, terwijl de beide aan de ex peditie toegevoegde inlandsehe topogra- fen, Sateh en Hoeka, zich ijverig met karteeringswerk hebben kunnen bezig houden. Ongetwijfeld kan een uitstekende kaart van dit deel van Centraal Nieuw-Guinea worden tegemoet gezien. Een uitermate belangrijk overzicht van het geheele exploratie-terrein verkreeg Le Roux, door IJzerman vergezeld, tijdens een schit terend geslaagde vlucht van 2 uur, waarbij zelfs op 6000 m hoogte boven de gletschers van de Carstens toppen werd gevlogen. Ook het in het merengebied reeds eerder gevestigde binnenlandsch bestuur heeft aan de expeditie belangrijke diensten bewezen en door zijn vooraf gemaakte tochten den ar beid in hooge mate vergemakkelijkt: contro leur de Bruyn maakte met den botanicus Eyma een tocht naar de Araboe en de Kemaboe en heeft daarmede de komst van Le Roux, op doortocht naar het Oosten, voorbereid. De politie-commissaris van Eechoud had reeds vooruit Paniai langs de Siriwo de Geelvinkbaai bereikt en zijn collega van Krieken heeft daarna dezelfde tocht in om gekeerde richting gemaakt, zoodat daarmee volledige aansluiting met het achterland der Geelvinkbaai tot stand gekomen is. De topografische aansluiting^pret de Zuid kust was reeds door de tochten van dr. Cator bekend en is door de expeditie zelf aanmerke lijk uitgebreid. Ongetwijfeld zal hij met de verkregen uit komsten het zoo belangrijke papoeavraagstuk aanmerkelijk nader tot zijn oplossing kunnen brengen. Een menigte ethnografische gegevens en museumobjecten zijn door Le Roux bijeen gebracht. De geoloog IJzerman en de botanicus Eyma hebben eveneens veel materiaal kunnen ver zamelen. Helaas zag eerstgenoemde zich we gens het uitbreken van den oorlog verplicht om in den aanvang van September met spoed naar Europa terug te reizen. De oorlog bracht ook nog een anderen groo- ten tegenvaller: de beide marinevliegtuigen werden teruggeroepen. Het belangrijkste deel van hun taak was evenwel volbracht: het brengen van de menschen en de omvangrijke bagage en voorraden van de kust (Etna baai) naar de meren. Maar een ander deel van hun taak moest ongedaan blijven, het parachutee ren van levensmiddelen op den grooten tocht naar het Oosten, welke Le Roux begin Sep tember ondernam .Daardoor moest een grooter aantal dragers voor het opvoeren der levens middelen gerequireerd worden en werd de be wegelijkheid der expeditie .aanmerkelijk ver minderd. Dat men desondanks zoo goed in het exploreeren van de geheele streek tot aan de Delorivier geslaagd is, kan als een prachtige prestatie worden beschouwd. De vliegtuigen zouden de expeditie echter niet geheel in den steek laten, het marine commando heeft goedgevonden, dat beide vliegtuigen naar de meren zijn teruggegaan om den afvoer der expeditie te bespoedigen. De Marine verdient hulde voor haar krachtigen steun, haar schitterend mate riaal en haar kranige vliegers, het binnen landsch bestuur voor zijn voortvarende hulp, de expeditieleden voor hun moeiza- men arbeid in gindsche onherbergzame oorden. Hiermede is echter de taak van het Konink lijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap ten aanzien van Nieuw-Guinea nog geenszins ten einde. Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct 's-Gravenhage, 28 November. Men deelt ons mede: In de vergadering van de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in ambtena renzaken van Donderdag 23 November j.1. bepleitten de zes centrale ambtenarenorgani- saties ter voorkoming van soortgelijke moeilijkheden als zich tijdens en kort na den wereldoorlog van 1914—1918 hebben voorge daan de instelling van een blijvend, officieus contact tusschen haar en de regeering ter regelmatige bestudeering van de vraag of, en zoo ja op welke wijze en met ingang van welk tijdstip er aanpassing van het loonpeil diende plaats te vinden met het gewijzigd prijspeil en met het gestegen indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud. De voorzitter deelde mede, dat de regeering de ontwikkeling der deze kwastie beheer- schende factoren nauwgezet en onafgebroken in het oog houdt. Naar zijn meening mag ver wacht worden, dat de regeering indien deze ontwikkeling zulks motiveert tijdig met voorstellen tot eventueele loohsverhooging zal komen. Het contact tusschen organisaties en regeering wordt op bevredigende wijze ge vormd door de Centrale Commissie. Er bestaat weinig aanleiding dit met een officieus con tact ter zake uit te breiden. De Commissie vereenigde zich met een aan tal regeeringsvoorstellen tot incidenteele wij zigingen en aanvullingen van het bezoldigings besluit. Besprekingen over boo! trein. Naar wij vernemen, heeft de directie van de Stoomvaart' Maatschappij „Nederland" beslo ten, het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat 10 Januari van Amsterdam naar Java ver trekt, Lissabon niet te doen aanloopen. Tevens is bekend gemaakt, dat het vertrek van Genua, Port Saïd en de aankomst te Co lombo, Sabang, Belawan, Singapore en Bata via een dag later zullen vallen dan in het oude schema werd aangegeven. Met de Nederlandsche Spoorwegen worden onderhandelingen gevoerd, om in aansluiting op de mailboot, een specialen trein Den Haag:Genua te laten loopen. Passagieren Wat een weer weer, hé Tom! Noe Boris, zo bie tieden weet ie neet of ie nog loopen, of dadde we vliegen! 't Kan mien anders neet veul schelen, ik mot er toch deur, want ik mot is op zeuk naar wat Sinterklaos cadeutjes, veur mien vieftig en de kiender. Jao, Boris, onder disse umstandigheden zol ie dat haost vergèten, maor dat is een ding wat we neet vergèten meugen! Jao het valt neet met, um in oew soldaeten- pekske nog veur Pieterman te speulen, maor alla', we zult het maor van de vreulikke kante bekieken, wat oè! Kerel Tom, ik bin anders de laotste wéken amper neet de deure uut gewest en noe weet ik neet goed, waor ik naor toe mot! Oh dat kunt bessie's in orde, wacht maor is effe. Hallo, zag juffie, weet uwes me hier ook de Bieënkorf te wiezen? Die bestaat hier niet, mijnheer! Pardonnee, uwes bedoeld mijnheer soldaat! Met een bruusk rukje draaide de jonge dame Tom den rug toe en liep door. Eénmaol niks is niks, Boris. Wat wol ie doar noe met zeggen, Tom? Wel, twee maol niks is wat, let op. Eh... mevrouw, ik zeuke een speulgoedbaos, weet uwes er biegeval ene? Gaat u maar in de Bijenkorf kijken, was het bitse antwoord! Ha, ha, ha... Tom 2 X niks is nog niks! Hé Tom, maor wat is dat veur een huus Ken ie lézen, wat er op steet, Boris? Noe. as ik het zoo bekieken, steet er op dat papierke: „Komt binnen maok kennis met het „Sportbadenfonds!" Wat ding Boris? Wat is dat, een „fonds- badensport"? Nee olde glibbert, er steet geen fondsbaden- sport, maar „sponsbadenfort"! Oh, noe heb ik oe deur. Noe laoten we dan maor is gaon kieken, wat dat veur een „bad- fondsensport" is. Ik denke, Tom, dat ie er een spons kriegen, om oe daormee in 't bad op 't fort te wasschen! Dat zal anders veur ie wel tied worden, Boris! Holt joen kop dicht, sproetekop. De eerste de beste „meheer", die ze tegen kwamen sprak Boris maar direct aan. Meheer, ik wilde graog een spons hebben van het „fondssportenbad", want ik zeg maor zoo, alles wat wie graotis kriegen, motten wie anpakken! Wat zegt u, mijnheer? Pardon meheer, viel Tom in de rede, wie kwaomen veur dat pepierke, dat veur de roete hangt en waorop stee,: kumt binnen veur het „badsportenfonds'ü en hier bint wie noe. Ik begrijp u niet erg geod heeren. Kunt u ons misgien naoder uutleggen, wat dat woord „fortbadenspons" beteekent? Ik geloof dat u abuis bent, heeren. met uw „badsportenfonds", en u hiernaast moet wezen, bij dien specialist! Om de dooie dood niet, man, wie zagen die naom „Spatbordenfonds" en daor wilden wie meer van wéten in verband met Sinterklaos kedeutjes! Wwwat... blieft ...U?? Maar u bent hier bij het „Sportfondsenbad", hier kunt u gratis zwemles nemen en als u zwemmen kunt, ook 's winters doorloopend zwemmen, met warm en koud. stroomend... Jao, ik hebt al geheurd, brulde Tom. Kom op, Boris, hier kom ie in aoraoking met waoter, ik krieg mien al de rilderaotsie as ik dat woord heuren. Kom op, old mirakel, drie maol niks is wat, maor dan ook goed wat ook!! Noe, Tom, ie kunt doen en laoten wat ie wilt ik gao eerst een potteke bier zuupen,, om dat „fondspadenbord" is weg te spuulen, is mien dat schrikken... Is mien dat een plaotse hier! Laot mien maor op de mestkarre zitten, in- plaots van te passagieren veur St. Nicolaos, hier „argens" in Nederland, en wat ie! DICK. De spoedeischende raadsvergadering.die gis teravond half negen plaats had wei woond door 11 leden, afwezigjvas met nisgeving de heer De Lugt, ten J benoemde raadslid, de heer Joh'A'£roep geen zitting had omdat nog 7 dagen beroep °PDe Voorzitter deelde mede, dat deze spoed eischende vergadering in verband stond met het ontwerp van de Bekendmaking van P perbevelhebber van Land- en Zeemacht, gezon den aan alle gemeenten. Aan de orde kwam nu punt 1 der agend. Onderzoek Geloofsbrieven. Voor het onderzoek werden aangewezen de heeren Epe, Henkes e Leber. Die na de zaal voor onderzoek een1 gen tijd te hebben verlaten, bij terugkomst ver klaarden, dat alles in orde was bevonden zoo dat de heer Joh. A. Eelman als gekozen werd verklaard. Verder volgde enkele benoemingen: Als Arno tenaar van den Burgerlijken Stand werd in plaats van den heer K. Vlaming met 9 stem men (2 blanco) gekozen de heer S. de Waard. Als lid van den Raad van Commissarissen van de T.E.M. werd herkozen de heer Epe. De Raad van Comm. van de T.E.M. moet deze be noeming bekrachtigen. Tot bestuursleden van het Algem. Weeshui: werden herkozen mevr. KeesomWitte, en de heeren A. Dros Albz. en Jb. Bakker Az. resp. met 10, 11 en 10 stemmen. Tot bestuursleden van het Algem. Armbe stuur mevr. Wed. T. ZoeteliefGraaf en de heeren C. Graaf en Jb. Eelman Dzn., allen met 11 stemmen. Tot lid van de Comm. tot Wering van School verzuim werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Dijt, gekozen de j heer H. C. Remmers; op den heer Dapper wer- 1 den 3 stemmen uitgebracht. Tot lid van de Comm. van Toezicht op het Lager Onderwijs werd herkozen mevr. Hellema inplaats van Ds. Vis, die deze gemeente heeft verlaten, werd gekozen Ds. Gorter. Voor besprekingen aangaande de verkiezing van bestuursleden voor de Stichting tot bevor dering van het Land- en Tuinbouwonderwijs werd de openbare zitting eenigen tijd gesloten. Bij heropening deelde de Voorzitter mede, dat het Kweekersgenootschap inplaats van den heer S. Flens (aftr.) nu voorstelt den heer Van Leeuwen te benoemen. In verband met dit voorstel werd besloten de benoeming dezer Commissie tot de volgende vergadering aan te houden. Verhuring schuur aan de Emmalaan. Op gemeentegrond aan de Emmalaan (tegen over het kantoor van den Rijksontvanger) staat een houten schuur van de Gemeente, waarvan voor den dienst van openbare werken geen be hoefte bestaat. De heer A. C. Dros wil dit schuurtje tot wederopzegginghuren voor 1.50 per week. B. en W. achten dit een alles zins aanvaardbaar bod. Bij openbare verhuring is geen hooger opbrengst te wachten. De heer Parlevliet informeerde nog naar den toestand van dit gebouwtje, 't was tot voor zeer kort in zeer vervallen staat. De Voorz. kan hierop geen antwoord geven, doch sprak de veronderstelling uit, dat het her steld was omdat hij er met de leden van het Gemeentebestuur voor den regen een behoor lijke schuilplaats in had weten te vinden. Aan de orde van nu het advies omtrent de ontwerp-verordening, ingezonden door den opperbevelhebber van land- en zeemacht be treffende het verrichten van persoonlijke diensten. B. en W. hadden hiervoor een Prae- advies uitgebracht, waarin o.m. werd voorge steld om te adviseeren het loon te bepalen op 10 hooger dan het uurloon in de werkver schaffing. Tegen dit uurloon hadden de heeren Bruin, Parlevliet en Henkes bezwaar. 10 pet. verhoo ging zou op een uurloon van 27J/£ ct. neer komen, dit werd te gering geacht omdat in het vrije bedrijf meer werd verdiend. Na langduri ge bespreking werd een voorstel van weth. Westdorp in stemming gebracht om een ver hooging van het uurloon voor te stellen met 20 pet. Dit voorstel werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Volgde de rondvraag. De heer Parlevliet be sprak eerst de steunverleening aan de Wier- ders. Het bleek, dat deze kwestie nog niet in de Kamer is afgewerkt. Verder vroeg de heer Parlevliet ontruiming van het z.g. Glazenpaleis. Spr. meende, dat voor de daarin geplaatste bedden wel een andere plaats was te vinden, dan zou dit gebouw voor Gymnastiekvereeniging beschikbaar komen. Ongeveer 200 gymnasten missen nu reeds ge- ruimen tijd (doordat de militairen hun oefen zaal bezet hebben) gelegenheid om te turnen. De Voorzitter deelde mede, dat er nergens een gebouw meer beschikbaar is. Misschien moet zelfs het Museum wel geheel worden ontruimd. Ook bracht de heer Parlevliet nog eens in herinnering zijn opmerking betreffende de werkzaamheden van den Gem. ambtenaar bouwkundige, den heer Veldstra, in het parti culier bedrijf. De voorzitter wees er op dat de heer Parlevliet dit punt bij de behandeling van de begrooting nog maar eens moet naar voren brengen. De heer Bruin informeerde naar de moge lijkheid van actie om 't uurloon voor de werk verschaffing wat opgevoerd te krijgen, nu de werkverschaffing weer in werking was gesteld Wethouder Westdorp deelde het een en ander mede over een correspondentie die hij heeft ge voerd met het N.V.V. Hieruit bleek, dat voor- loopig niet mogelijk zou zijn hooger loon in de werkverschaffing te verkrijgen. Hierna volgde sluiting. Gemeenteraad van Den Helder. Voorzitter de heer C. A. Beukenkamp. Tegenwoordig aanvankelijk 15, later is j Afwezig de heer van Twisk, met geving van verhindering. De tribune kan de toegestroomde meniat belangstellenden niet bevatten. Bij de post komsten van het pontveer over het HelderZH' kanaal, nabij de Keizerstraat" wordt, 0/8cft"e t-l dp. hGRtendiavn.fi nei wy. flet) tegenwoordigen toestand met het oog 0p financiën der gemeente noodig geacht, d0Z den heer van Wijngaarden voorgesteld, het ver voer per pont kosteloos te doen geschiede j i.^/w siam Tl/ii-wna/irden UITSLAG .PUBLIEREN VERKOOP. Notaris Mulder heeft Dinsdagmorgen te 11 uur in Hotel De Lindeboom publiek ver kocht: De boerenhofstede „Willemshoeve", met bouw- en weilanden, gelegen in Het Noorden bij Oosterend op Texel, groot 29.64.30 ha. 6 Koopers waren de heeren Gebrs. Boersen, te Zevenhuizen bij Oosterend, voor 24.200. HOUT, RUBBER, THEE EN CACAO. Langs de geheele Westzijde van ons eiland is gisteren hout, rubber, cacao en thee (in kisten) aangespoeld. Het strand mag niet door particulieren worden betreden. Enkele jutters hebben zich daaraan toch gewaagd met het gevolg, dat ze door de militairen zijn aangehouden, nadat eerst op hen was geschoten. 1SUUI U-w» - Qg% wezen op den grooten afstand van de brug de Nieuwe Kerk tot de Botbrug, een afstand onevenredig met dien van de overige brugge' onderling. Door den voorzitter wordt zulks voa erkend, doch met het oog op den toestand de, geldmiddelen tot behoud van de post 0eai viseerd. De post bleef dan ook behouden. Met 9 tegen 6 stemmen werd het voorstel Vay. Wijngaarden verworpen. Vóór stemden de hee ren Govers, van Wijngaarden, Korver, pran. ken, Bakker en Oudenhoven. DE POOLSCHE PREDIKANTEN. De Oecumenische persdienst te Genève meldt, dat volgens door dezen dienst ontvangen infor'. maties aangaande de Protestantsche predikan- ten in Polen 7 van hen door de Polen iverden gedood of aan de gevolgen der behandeling zijn gestorven, 66 gedeporteerd werden, van wie er 7 niet meer zijn teruggevonden, 6 gevangen gezet werden doch thans zijn bevrijd, 15 te voren waren verbannen, dus niet getroffen zijn door de jongste gebeurtenissen en 13 zich in de bosschen enz. hadden verborgen en thans allengs teruggekomen zijn. DIENSTWEIGERAARS. Vit Parijs vernemen wij, dat zich in Frank rijk 8 Protestantsche dienstweigeraars uit conscientiemotieven thans in de gevangenissen bevinden, onder hen'zijn eenige theologen. De wet bepaalt voor dezulken in vredestijd een ge vangenisstraf van verscheiden jaren. Thans is het recht scherper, doch naar men ons meldt is het vooruitzicht voor hen gunstiger dan in vredestijd, want zij hebben aangeboden in de gevaarlijkste zone dienst te doen, mits zij slechts niet behoeven te vechten. Het kerkbe stuur der Protestantsche kerk spant zich in om voor hen een oplossing in dezen geest te ver krijgen. Het kerkbestuur wijst er daarbij op, dat de eerste Franschman, die zwaar gewond werd, geen actief soldaat is, doch een leger- predikant die de voorposten bezocht. DE OEKRAÏNE. Naar men weet bevindt zich in het Russisch geworden deel van de Poolsche Oekraïne in de streek van Stanislau en Kolomea een krachtige jonge groep van Luthersche en Hervormde (Gereformeerde) Protestanten. Vit Genève wordt ons gemeld door den Oecumenischen Persdienstdat voor deze groepen dr. Theodor Zoeckler uit Stanislau te Berlijn thans de eva cuatie van deze groepen uit het Russische naar het Duitsche gebied bespreekt. De betreffende groepen vreezen, dat in het Russisch geworden gebied hun kerkelijk leven onmogelijk zal wor den en hopen door evacuatie hun kerkelijke be weging te redden. Het is uit het bericht niet duidelijk, of zulk een evacuatie alleen de menschen van Duitsche nationaliteit betreffen zal, dan wel alle leden der beide Protestantsche groepen; vermoedelijk alleen het eerste. Wie achterblijven zijn dan bijzonder verweesd, terwijl van de nieuwe veel belovende beweging dan geldt, dat haar leden in hun eventueele nieuwe Duitsche. woonplaats inderdaad Protestantsch kunnen blijven, maar de beweging tegelijkertijd ophoudt beweging te zijn omdat ze haar terrein dan kwijt is. Vermoedelijk hebben de gebeurtenissen de Oekrainsche Protestantsche beweging volledig verwoest. ONDERLINGE HULP. Nu de Nederlandsch Hervormde Kerk te Joure is afgebrand, hebben de kerkeraden van de Gereformeerde Kerk en van de Doopsge- inde Kerk aan den kerkeraad van de Neder landsch Hervormde Kerk hun gebouwen aan geboden, zoolang dit noodig mocht blijken. Deze heeft dit dankbaar aanvaard. Voor den opbouw van de kerk heeft men het advies van Rijksmonumentenzorg gevraagd. Door de classis Alkmaar der Geref. Kerken werd toegelaten tot de evangeliebediening cand. A. Plaatsman te Den Helder. HUMOR VAN EEN PASTOOR. Wij lezen in The Christian Register: In een stadje niet ver van Danbury in Con- necticut zou een Protestantsche kerk worden afgebroken om plaats te maken voor een nieu- lf;c. Een Comité werd gevormd, men ging met lijsten rond en kwam ook bij pastoor N., een zeer populair priester, die er prijs op stelde deel te hebben aan alle goede werken in de plaats zijner inwoning. Ditmaal moest hij ant woorden dat tot zijn spijt de voorschriften van zijn kerk hem verboden had bij te dragen aan den bouw van een Protestantsch kerkgebouw- Een paar dagen later evenwel ontving de pen ningmeester van het comité een flinke chèque van hem met de volgende toelichting,Jk heb vei geefs gezocht naar eenig voorschrift dat mij zou verbieden bij te dragen aan de afbraak van een protestantsche kerk. Wil bijgaand be drag dus beschouwen als mijn aandeel in de kosten van het opruimen van het oude 9e' bouw". ESTLAND EN LETTLAND. Estland is voor 78 pet, Lettland voor 5t pd- Protestantsch. Van de bijna 900.000 Luther- schen van Estland zijn er slechts ongeveer 20.000 van Duitschen bloede, de overigen ^in Letten. Van de ongeveer 1.100.000 Lutherschen van Estland zijn slechts 70.000 Duitsch. Het zelfstandig bestaan der dusgenaamde randstaten was inzonderheid voor de sterke Protestantsche bevolking, die hier gevestigd is> een zegen. Het is geen winst voor het Prot- testantisme, dat thans de Sovjet-Russische» invloed in deze landen overheerschend gewor den is.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6