De verbroken coalitie Om de veiligheid van onze scheepvaart Sinterklaas in de keuken Z Aantrekkelijke oefenpartij in Den Haag oete en zoute tractaties flogmaals: Voor Moeder de vrouw Voorloopig geen convoyeering Luchtmonster aan de Friesche kust Engeland stoort zich niet aan convooi Eerste Kamer Duitsch watervliegtuig in een fjord Het bankschandaal Mendelssohn Co» Japansche sfrandvondst fe Callantsoog beslag op duitsche export wettig geacht. VxyeJt&iit DE HARDER fvi! „ORDENING NIET DE OORZAAK, MAAR DE MANIER VAN ORDENEN", ZEGT DR. COLIJN. ONTWERP WINSTBELASTING A.S. VOOR JAAR IN DE KAMER. De heer de Geer, minister van Algemec- ne Zaken, voorzitter van den Raad van Mi nisters, heeft gisteren in de Eerste Kamer tie sprekers geantwoord, die bij de alge mene beschouwingen over de Rijkslbegroo- ■ting 1940 het woord hadden gevoerd. Dezen zomer was de ecnige mogelijkheid oni een ongewenscht parlementair kabinet te voorkomen de vorming van een niet-par- lementair kabinet op zoo breed mogelijke "basis. Om de goedkeuring van partijen Jaeeft spr. niet gevraagd. Zij is hem onge vraagd van sommige partijen geworden. Spr. meent, dat dit kabinet een abnormaal karakter draagt en uit dien hoofde niet- parlementair is. De figuur, dat mannen uit zooveel mogelijk partijen in de regeering vertegenwoordigd zijn, is een nood- figuur, welke uitzondering moet blijven. t De kabinetsformatie heeft een nieuwe rechtvaardiging gevonden in de gebeurte nissen van 1 September. Spr. kan daaraan toevoegen, dat de leden van het kabinet ïich te voren en daarna onderling zeer wel hebben kunnen vinden. DE FISCUS. 1 Over de voorgestelde belastingherzienin- sgen deelt de heer de Geer het volgende rnede: Het ontwerp betreffende de winst belasting is in gevorderden staat van voorbereiding en zal in het voorjaar moeten worden behandeld. De oorlogswinstbelasting verkeert in een iets minder vergevorderd stadium. De opbrengst zal niet hoog zijn, zoodat de mobilisatie- uitgaven zullen moeten worden be streden uit leeningen, waarvan ren te en aflossing op den gewonen dienst zullen drukken. De toestand van 's rijks financiën is zorgelijk, doch 's lands crediet is onge schokt. Als wij er gezamenlijk de schou ders onder zetten, zal het land de financi- eele moeilijkheden te boven komen. Zoodra in het Lagerhuis was aangekon digd, dat de represaillemaatregelen tegen den Duitschen uitvoer werden voorbereid, heeft de regeering zoowel bij Engeland als bij Frankrijk ernstig verzet aangeteekend tegen deze voornemens. Meer kan hierover niet worden gezegd. (Wij verwijzen nog naar een elders in dit blad voorkomend be richt over nieuwe Nederlandsche stappen te Londen Red.) ÏNDIë'S MARITIEME DEFENSIE. Het advies der Indische regeering over het vlootrapport is omvang rijk en zal spoedig onderwerp van beraadslaging in het kabinet uit- maken. Jhr. de Geer over poging. dr. Colijn's Spr. meent tenslotte, dat dr. Colijn, in plaats van den Gordiaansohen knoop in Juni door te hakken, be ter had gedaan met te trachten de moeilijkheden in de rechtsche sa menwerking op te lossen. Met een citaat van dr. Kuyper, waarin 'de coalitie wordt gemotiveerd uit een hoo- ger liggend gemeenschappelijk beginsel, be sluit spr. zijn rede. De heer Colijn (a.r.) repliceert als volgt: Het gaat er niet over of de geestelijke centra der a.r. en der r.k. dicht bij elkaar liggen (dit ontkent spr. niet), maar of er samenwerking mogelijk is op het gebied Van belangrijke praciiische (economische) Vraagstukken. Terwijl spr. met den vrijz. dem. heer Oud nauw kon samenwerken, wiens geestelijk centrum verder af lag dan het katholieke, vond hij van katholieke zijde veel tegenwerking. Niet in de ordening ligt een oor zaak van scheiding. De tegenstelling ligt veel meer hier: of men hij de bevordering van de ordeningsge dachte meer of minder van den staat verlangt. Aan r.k. zijde wordt in dit opzicht veel meer van den staat verwacht dan aan a.r. kant. De algemeene beschouwingen worden ge- Sloten. Bij hoofdstuk Vila (Nationale schuld), waarbij o.m. de heer Pollema (c.h. debat teert, zegt de minister-president, dat de financieele toestand in Nederland in het s'gemeen gunstiger is dan de Engelsche, doch niet ten aanzien der oorlogsuitgaven. sPr. meent, dat de heer Pollema niet vol komen billijk het verlies aan buiteniland- sche beleggingen aan de banken heeft ge weten. Men mag geen tegenstelling maken Mi dit opzicht met de negen mannen. Er "hl toch ook de veertien mannen geweest! Ook kunnen buitenlandsche beleggingen verloren gaan buiten de schuld van den 6hntent. Ook moet men niet te (krachtig beweren, dat de nationale schuld zoo'n goede beleg ging is voor de Rijksfondsen. Voor dat doel behoeven we toch geen schulden te maken. Het aflossen pari komt aan de leening ten goede bij de emissie. Voor een ander stelsel is misschien ook iets te zeggen maar dat stelsel zal de koersen ten on gunste beïnvloeden. Spr. zal een en ander gaarne overwegen. i?e consolidatie is, naar spr. aanneemt, telkens uitgesteld niet wegens de lage rente maar wegens omstandigheden, welke er tuschen kwamen. Een minister, die wegens lage rente de vlottende schuld te hoog laat oploopen; handelt zeer onjuist. Dat het vorige kabinet deze fout zou heb ben gemaakt, neemt spr. geen oogenlblik aan. De beletggingsraad zal wel terugkee- ren tot het percentage van 4%. De motie ven van den raad bij zijn eisch van 4V> procent waren de belangen der Rijksfond sen, dus ook een rijksbelang. Aangenomen worden hoofdstuk Vila (Na tionale Schuld), XIII (onvoorzien) der Ri.lksbegrooting, de wet op de middelen, het ontwerp tijdelijke voorzieningen tot versterking van de uitgaven des Rijks, de begrootingen van het Tiendfonds, van het Gemeentefonds en van het Staatsmuntbe- drijf. De vergadering wordt te 13.20 gesloten. Het Deensche persbureau Ritzau meldt uit Thirshayn, dat een Duitsch watervlieg tuig gedwongen werd aan de monding van een Fjord bij Sudero (Faroer) te dalen. Het toestel werd niet beschadigd, terwijl de vier inzittenden ongedeerd zijn. Het toestel werd in beslag genomen en de bemanning onder bewaking gesteld. EEN GERAAMD TEKORT VAN RUIM VEERTIG M1LLIOEN GULDEN. Voor de rechtbank te Amsterdam werd gistermiddag behandeld de aanvrage om surséance van beta ling van de firma Mendelssohn en Co te Amsterdam. De bewindvoerders brachten ver slag uit omtrent den stand van ba ten en lasten. Uit dit verslag blijkt, dat per 31 October het nadeelig ver schil tusschen activa en passiva voorloopig becijferd werd op f 40.504.485,93. Na het uitbrengen van het rapport, opent de president der Rechtbank de discussie. Mr. lL.von Saher stelt de vraag in hoeverre de per 30 Maart uitgetreden firmanten nog aansprakelijk zijn voor schulden der ven nootschap. Door den president wordt hierop ten ant woord gegeven, dat de bepalingen hierom trent door de wet worden geregeld. Dezelfde spreker spreekt vervolgens zijn meening uit, dat het bezwaarlijk is, om nu reeds een redelijke beslissing te nemen. Een rustige bestudeering der feiten is niet doen lijk. Spreker vraagt derhalve schorsing van de vèrgadering om het uitgebrachte rapport van den curator te kunnen bestudeeren. Vervolgens wordt door den president na beraad in de raadkamer voorgesteld de ver gadering te schorsen. De vergadering is hier tegen gekant: er wordt stemming gevraagd. Door den bewind- Reddingskist aangespoeld. Op het strand te Callantsoog is een reddingskist aangespoeld van het Japansche stoomschip „Teruku- ni Maru", uit Tokio. Er was aan deze d lijf kist plaats voor 22 per sonen. ER ZIT HEEL WAT AAJf VAST. Officieus verluidt: Begrijpelijk is, dat de verscherping van den zee-oorlog er toe leidt., dat alle middelen, welke de veiligheid van onze scheepvaart verhoogen, bij een zeevarend volk als het onze in het centrum der belangstelling staan. Dat als één van deze middelen convoyeering van onze koopvaarders door schepen onzer marine wordt aanbevolen, behoeft dan ook niet te verbazen. Onze Regeering houdt zich dan ook vanzelfsprekend o.m. bezig met het on derzoek van de vraag, of een middel, als het hier genoemde, in aanmerking zou kunnen komen. Weet men, welke aspecten van maritiemen en van anderen aard de toepassing van dit middel vertoont, dan kan hieruit reeds worden afgeleid, dat een besluit om tot convoyeering over te gaan eerst genomen kan worden, wanneer men de consequenties ten volle onder de oogen heeft gezien en met vol doende zekerheid verwacht kan worden dat de voordeelen de nadeelen over treffen. In dit verband zij eraan herinnerd.dat tot dusver geen land, behalve Engeland, zijn toevlucht tot convoyeering gemeend heeft te moeten nemen. Uit een en ander volgt, dat een aan de regeering in één der dag bladen toegeschreven voornemen, óm op korten termijn tot con voyeering over te gaan, niet op een reëelen grondslag berust. voerder wordt nog medegedeeld, dat het hier slechts gaat om de behandeling van de vraag: óf surccance van betaling óf faillis sement. Gezien de groote medewerking die de be windvoerders van de zijde der firmanten bij hun werkzaamheden ondervinden, mag men vertrouwen hebben in de afwikkeling der za ken bij verleening van de aangevraagde sur- céance van betaling. Nadat vervolgens de stemmen zijn uitge bracht, wordt de uitspraak der rechtbank be paald op Donderdag 5 December a.s. Groote schade bij Anjum. Woensdagavond omstreeks elf uur werd de omgeving van het dorp Anjum aan de Friesche kust opge schrikt door het geluid van afknap pende palen en omvallende boomen, terwijl op hetzelfde oogewblik de elee trische verlichting uitging. De be woners snelden naar buiten, waar bleek, dat een militaire kabelbal lon groote schade had aangericht. De ballon, welke uit westelijke richting was komen aandrijven hij was o.a. waar genomen te Nes, Westdongeradeel, Ooster- Nijkerk en Peezens bevond zich aan- een kabel, ter lengte van ongeveer 2000 meter, aan welker uiteinden een anker hing. Dit anker Was verward geraakt in draden van de electrisohe bovenleiding, waardoor deze vernield werd, terwijl tevens eenige houten palen van het net uit den grond werden ge rukt of afknapten, Een paal, welke aan den kabel was blijven hangen, kwam in aan raking met de boomen van een boer derij. Een daarvan werd ontworteld, doch in een anderen boom bleef de kabel met de paal hangerv. Een visschersman heeft de ballon daar op stevig bevestigd, waarna militairen hem omlaag hebben getrokken, nadat zij eerst door schieten tevergeefs geprobeerd had den het gevaarte onklaar te maken. Waarschijnlijk heeft men hier met een Engelsche ballon te doen. Ook de Beemster ziet een belballon. ka- Aan den Middenweg nabij Midden-Beem ster is een Engelsche kabelballon neerge komen, doch zonder kabel. Soldaten hebben de ballon, die tusschen de boomen verward was geraakt, laten leeg- loopen en ter beschikking van de autoritei ten gesteld. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Jammer dat het al op is! Als 't heerlijk avondje is geko men (door onze kookspecialiste.) Daar de Sint Nicolaasavond met rasse schreden nadert, zal menige huisvrouw er over denken hoe deze avond tot een waar feest voor jong en oud kan worden gemaakt. Met weinig kosten kunt U eenvoudige tractaties klaarmaken, die bij alle huisgenooten 'iy. den smaak zullen vallen. Om met iedereen rekening te houden, zult waarschijnlijk zoete lekkernijen en harti- i hapjes klaar moeten maken. Van ronde koekjes, bestreken met wat boter, kunt U in korten tijd iets heel anders maken, door er een chocoladeflik op te leg gen, of ze met chocolade hagelslag te be strooien. Russische cakes. Zandkoekjes kunnen dienst doen om zgn. .Russische cakes" van te bereiden. Twee koekjes worden met een laagje jam op elkaar gekleefd, terwijl het bovenste koekje versierd wordt met een laagje gla zuur. Glazuur maakt u van poedersuiker met iets water of eiwit; dit mengsel wordt goed glad geroerd en in een dun laagje op het koekje aangebracht, waarna men het laat stijf worden. Voordat 't glazuur heele- maal hard is, kunt u het geheel nog ver fraaien door er een zgn. Fransch vruchtje op te leggen, een figuurtje van oranjeschil letjes of krenten, rozijnen en sucade. De zoute tractatie. Tot de eenvoudige zoute tractaties rekent men b.v. de kaasdobbelsteentjes. Hiervoor hebt u dun gesneden roggebrood noodig, iets boter en kaas. Van boter en fijn geraspte kaas maakt u een smeerbaar mengseltje. Hiermee worden de sneedjes roggebrood bestreken, waarna deze op elkaar gelegd worden, tot een stapeltje van iy2—Z cm. dikte. Tenslotte snijdt u hiervan dobbel steentjes, die om hun pittigen smaak zeer gewaardeerd zullen worden. Zoute pinda's zijn ook gemakkelijk zelf te bereiden. De gepelde pinda's worden in niet te heete olie bruin gebakken, waar na men er wat fijn tafelzout overheen strooit. Aan de slempmelk. In veel gezinnen wordt op 5 December de *h.ee 's avonds vervangen door een echten winteravonddrank als chocolademelk anijsmelk of de ouderwetsche slemp melk. Voor deze laatsten drank laat men de melk, die eerst gekookt is, trekken met een mengsel van de volgende kruiden: een stukje pijpkaneel, een stukje foelie iets thee, kruidnagel en saffraan. Het af treksel waarin de smaak van kaneel en saffraan sterk moet uitkomen, wordt ge zeefd en naar smaak afgemaakt met suiker. Kruidenpunch. Wilt U eens iets heel anders klaarmaken porbeert u dan het volgende recept: Gekruide bessensap of „Kruidenpunch". flesch bessensap, 1 citroen, eenige kruidna gelen, pijpkaneel, pl.m. 150 gr. suiker. bessensap wordt met evenveel water verdund en op lauwe temperatuur gebracht De gewassen citroen wordt met kruidnage len gestoken en met de kaneel in de bessen sap gelegd, waarna het mengsel een paar uur moet trekken. De drank wordt warm opgediend, nadat men de kruiden heeft verwijderd en de suiker is toegevoegd. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie voor de oeconomische oor logsvoering heeft gisteren verklaard, dat indien de neutralen zouden pro- beeren hun schepen welke Duitsche uitvoergoederen vervoeren door oor logsbodems te doen convooieeren, dat geen wijziging zou brengen in liet „wettige recht der Britten deze schejien te doorzoeken op Duitsche exportgoederen". OOK HET N.H.V.B.-PROGRAMMA EEN WEEK VERSCHOVEN. In navolging van den K.N.V.B. voor de westelijke afdeelingen, heeft de N.H.V.B. hetzelfde programma, dat was vastgesteld voor Zondag j.1. en dat in zijn geheel is „verregend", opnieuw vastgesteld voor Zon dag 3 December a.s. Bespreking van het voetbalmenu van den komenden Zondag kan dus gevoegelijk achterwege blijven; zulks geschiedde reeds in ons nr. van Zater dag j.1.. Wat toen gold is ook thans nog on verminderd van kracht! De Harder, Smit, Caldenhove en Michel op dreef. Circa achtduizend belangstellen den hebben zich gisteravond op het V.U.C.-veld in Den Haag kletsnat laten regenen met als compensatie een aardigen, vlot gespeelden wed strijd tusschen twee bondselftallen, weike ontmoeting verband hield met den interlandwedstrijd Neder- land-België op 10 December a.s. te Rotterdam. De weers- en terrein- omstandigheden in aanmerking ge nomen werd er aan beide kanten goed voetbal gedemonstreerd. Het zou niet normaal zijn geweest, wan neer de meest prominente spelers tezamen ondergebracht in elftal A, den wedstrijd niet hadden gewonnen. Zij deden dat met 42, na met 40 te hebben voorge staan. De uitslag geeft de krachtsverhou ding, over den geheelen wedstrijd genomen, heel goed weer. Uitblinkers, Uitblinkers in elftal A waren in de eerste plaats de Harder en Smit, die teza men een linkervleugel vormden, welke zeer gevaarlijk was en weike een voortdurende bedreiging vormde voor de verdediging van het B elftal. Naast deze twee spelers, die hun plaats in het Nederlandsch elftal dub bel- en dwars waard toonden, dienen ge noemd te worden Caldenhove, even rustig, zeker en onverstoorbaar als altijd, Doel man, Michel (Dijkstra was wegens een blessure verhinderd) en verder Stam en Lenstra, al traden de twee laatstgenoemden niet zoozeer op den voorgrond als de eerste vier. Het was jammer, dat Wilders, Laldenhove's buurman kort na het begin wegens een verwonding moest uitvallen. Zijn plaats werd ingenomen door Choufoer, i.j*a pauze door Slot, De combinatie CaldenhoveSlot klopte bevredigend. Loof moest zijn plaats in het A elftal na de rust afstaan aan Paulus, die de eerste helft voor het B-team uitkwam. Loof ver huisde naar het B-team, doch kon zich ook c aar niet boven het middelmatige uitwer- HrUre k Chou,four stond na clc pauze als lmks-back in het B-team. Het spelverloop. nfX mPelST8SV01 vleuSelspel van de harder, die daartoe vooral door Smit in R cUtoV gesteld, bracht het doel van het ree<U in den aanvang van den wed strijd in gevaar. Ook Vente deed in het be gin aardig werk, later zakte hij af Te kort gebonden spel deed de aanvallen van hel A-team voorloopig op het duo Slot—Walhain DéaHa8rder tCohchna 6C" ha'f UUr geluk,e het n„„o m samenwerking niet ™gT' dle een duel met Slot won de score te openen. Vente bracht den stand stekende wiiz" dooi' sur schn|1' r'ie op uit- Kort voor het einde bracht1Dmf ,genomen- met een keurig schot op &Sta»d kwam ook het einde. Daafmede

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9