VOOR SLECHTS I CENT n TOPPRESTATIE TRiUMPH Mijnen op de kust Als de mensch luistert! Eigen boontjes doppen DE BESTE lc SIGARET Wat doet de Marine? Uw Zenuwen Reeds 150 mijnen dreven aan Nederland een vuurtoren temidden der volkeren Utaaï yaati uxt htm? Zaterdag 2 December 1939 Tweede Blad Een meening over magnetische mijnen Rondleiding Natuur Historisch Museum Het kerstfeest der armen Brandje op den Ruyghweg Militaire vrachtauto in brand c.a„,"8 „„r. ultvoerln(, 1 Heman Hw_ S°"« XWl'""*'wz»' Mijnen in zee inynen op den Dijk mijnen op het strand lederen dag weer dreunen de zware explosies over de stelling van Den Helder, iederen dag weer staan de ruiten In hun sponningen te trillen vanwege het tot explosie bren gen van deze ronde zeemonsters, die niet alleen belligerenten tot wanhoop brengen, doch tevens een groote misère vormen voor de scheepvaart van de neutrale mogendheden. Het is de Koninklijke Marine, aan wie de taak werd opgedragen het gevaar van drijvende mijnen te keeren. Het is de Marine, die er bij nacht en ontij op uit moet trekken om dit duivelstuig weg te werken ter beveiliging van scheepvaart en kust. Gezien de belangstelling van de be volking voor dezen gevaarlijken dienst, hebben wjj ons gewend tot den luite nant ter zee le klas J. N. Sluyter, chef van het torpedo-atelier te Willemsoord en chef der mijnenmagazynen, bij wien de centrale leiding van het mijnenoprui- men berust. De heer Sluyter breek gaarne bereid ons iets uit de praktijk van dit gevaarvolle werk mede te deelen. Ergens op de marinewerf staat het kantoor: in dat kantoor ziet men een brok „kaas" lig gen. Bij nader onderzoek blijkt het trotyl te zijn, een deel van den inhoud van een mijn. Vindt men op de vensterbanken van andere kantoren huiselijke potjes met al dan niet ge dijende planten, hier zijn het stoothoorns van mijnen: lange, dunne voelhoorns, dolken die een schip in enkele oogenblikken naar den kel der kunnen jagen. Ploegen bestaan uit burgers en militairen. De mijnen-opruimingsdienst, meneer Sluyter, was dat een bestaande dienst? Nee, dat was het niet. Aanvankelijk beschik te de marine niet over specialisten. Dat kon trouwens ook niet, want de praktijk in dezen dienst leert men uitsluitend en alleen door de praktijk. Maar daar hebben wij nu geen gebrek aan. Verschillende ploegen zijn thans afgewerkt, terwijl enkele andere nog in oplei ding zijn. Iedere ploeg bestaat uit 2 man en ze zijn samengesteld zoowel uit militair- als burgerpersoneel. Zijn dat alle vrijwilligers? Inderdaad; wij vragen aan het in aan merking komend personeel of zjj bereid zijn, en tot nu toe blijkt er voor deze tak van dienst zelfs groote belangstelling te bestaan. Geeft het nog speciale voordeelen? Betrekkelijk; er wordt een kleine ge varen-premie gegeven, maar dat ts het toch niet waarom men zich aanmeldt. Van IJmuiden tot Terschelling. U heeft natuurlijk slechts een deel van de kust onder Uw hoede gekregen? Ja, de Nederlandsche kust is verdeeld m eenige districten. Het onze omvat de kust van IJmuiden tot Terschelling, een behoorlijke lap, gezien vooral het groote aantal mijnen dat thans aanspoelt. Persoonlijk ga ik niet steeds mee. Alleen dén, indien er een nieuw type mijn gesignaleerd is. Dan worden er foto's en beschrijvingen ge maakt, die direct aan alle andere posten wor den doorgegeven. En dat komt nog al eens voor, want reeds nu zijn er reeds minder dan verschillende type's mijnen bekend. Veelal zwaar werk. Als er een mijn in zee is, in zicht van den wal, ontdekt wordt, hoe verloopt dan de orga nisatie Wel, het is de Kustwacht die den indringer rapporteert. Doorgaans is er dan direct e landmacht-detachement als de kippen bij om kern, na aanspoeling, te bewaken. Ei gaa e telefoontje naar Bureau Zeeverkeer, in stantie op haar beurt weer den Torpedodien ln kennis stelt. Bij ons staan auto's klaar, re- Wijl men eveneens beschikt over een mo sloep. ln den kortst mogelijken tijd z°rj>™ j °P de plaats aanwezig te zijn. Eenvoudig hs dat Werk doorgaans niet. Men moet door zand baggeren, soms eindelooze strandwande Jmgen bij slecht weer maken. ^aar heb_ heeft men er gaarne voor over. OveriD hen wij zeer veel medewerking van deiana "nacht. Nadat het projectiel op veilig gezet i slepen de soldaten veelal de mijn het duin op, waarvandaan wij hem dan later kome halen 20 op één dag. En wat doet men verder met die mijnen Zijn het Hollandsche, dan worden ze ge demonteerd en weer op hun plaats terug gebracht. De vreemde mijnen, welke ver reweg in de meerderheid zijn, worden ook meegenomen. Die worden dan zorgvuldig aan een onderzoek onderworpen. En de springstof halen wij er uit en wordt be waard. Zooals U weet, worden vele ook op het strand opgeblazen, omdat het ver voer te moeilijk is. Soms zijn dat er heel veel. Met den laatsten storm kregen we er 20 op 1 dag! Hoe wordt er omgesprongen met mijnen, die drjjven, maar die niet op het strand of tegen den dijk slaan? Daaraan doen we niets. Een enkele uit zondering wordt gemaakt indien ze drij ven in het Marsdiep en het is heel kalm water. Dan gaan we er met de jol naar toe. Maar vrijwel steeds worden deze ongemoeid gelaten. Het zou veel te ge vaarlijk zijn dicht bij die draaiende en tollende heeren te komen. Ook aan het in den grond schieten zijn be zwaren verbonden. Ze zinken dan weg, maar veelal krijgen de visschers ze later weer in hun netten terug, met alle gevaar van dien. Heden ten dage worden er nu nog mijnen opgevischt uit 1914. En dan moet dikwijls het wonder ge constateerd worden dat de ontsteking niet meer werkt, doch dat de springstof nog ontplof baar is. Wat gebeurt er indien men met een Neder- landschen drijvenden mijn te maken heeft? In dat geval komen wij voorzichtig naderbij. We houden stalen beschermdoppen gereed, waarmede de veiligheidsinrichting geblokkeerd wordt. Dat is een routine-Werkje. Zijn die dop pen aangebracht, dan is de mijn praktisch voor het verdere transport gevaarloos. Ook in den vorigen oorlog waren er mynen! Drijven er thans meer mijnen aan dan bij den aanvang van den vorigen oorlog?' Neen; aan de Nederlandsche kust dreven tot nu toe 150 mijnen aan, maar men is blijkbaar vergeten, dat in de eerste maanden van 1915 niet minder dan een 1000 mijnen hier aankwa men. Op de Deensche kust bedroeg dit aantal zelfs 8000, gedurende den oorlog 19141918. Van welke nationaliteit zijn de meeste? In het begin hadden we uitsluitend met Duitsche mijnen te doen, maar nu regent het ook Engelsche. Té vertrouwd met het gevaar. Zijn er nog geen incidenten gepasseerd bij het opruimen der mijnen? Dank zij de groote voorzichtigheid gelukkig nog niet. En laat ons hopen, dat het zoo zal blijven. Men moet echter oppassen, dat men ook weer niet té vertrouwd er mee wordt. Kortelings lag er een mijn te stooten op den dijk bij Oudeschild op Texel. Een soldaat wan delde naar beneden en met behulp van zijn col lega's rolden ze hem zonder verdere plichtple gingen tegen de steenen op. Die knapen heb ben met hun leven gespeeld, maar het demon streert wel het feit, dat men de groote angst er voor al verloren heeft. Daarbjj zou ik nog het volgende willen opmerken: een drijvende myn hoort altijd onschadelijk te zijn. Dat wil zeggen: in theorie. Zoodra hij van de kabel losge slagen is, wordt hij gedesactiveerd. Maar bij zoo'n drijvenden mijn sleept de kabel er echter aan en veelal komt het voor dat de sleepende kabel, bij het drijven op de kust, vastraakt, strakgespannen wordt en daardoor automatisch weer actief wordt. Zoodat het geboden is zoo ver mogeljjk er vandaan te blijven. Hebben paravane's nut? Wij maakten van deze gelegenheid ook nog gebruik aan dezen man van de praktijk zijn oordeel te vragen inzake het gebruik van para vane's. De heer Sluyter wees er op, dat deze apparaten in den vorigen oorlog hun nut dui delijk bewezen hebben en dat ze ook nu nog voor groote schepen hun niet te miskennen nut hebben. Er zijn echter ook bezwaren aan ver bonden; in ondiep water verliezen ze n.1. veel van hun effect. De „magnetische" mijnen. Tenslotte vroegen wij den heer Sluyter naar zijn meening over de „magnetische" mijnen, waarover thans zooveel te doen is. Op papier is dat alles zeer wel mogelijk, en moet men toegeven, dat een mijn ont stoken zou kunnen worden door het in de nabijheid komen van een stalen voorwerp. Persoonlijk geloof ik echter niet, dat men de magnetische mijn reeds in de praktijk heeft uitgevoerd. Het lijkt mij nog een beetje te fantastisch. Vooral dat aan para- chute's laten vallen uit vliegtuigen. Aldus besloten wij het onderhoud met den heer Sluyter. Zonder ophef, zonder eenige bra- vour vertelde hij van het werk van den mijnen- dienst; werk, dat veel opoffering, veel nauw gezetheid vereischt, doch dat men als een be- belangrijke taak kan beschouwen van de Ko ninklijke Marine ter beveiliging van onze kust en ter beveiliging van have en goed vah den Nederlandschen burger en van zeevarend Hol land. Morgen, Zondag 3 December, zal het Natuurhistorisch Museum geopend zijn van 35 uur. Bij voldoende deelname zal er een rond leiding door het Museum plaatsvinden, waar aan een uitleg met lichtbeelden in het les lokaal vooraf gaat. Deze uitleg begint om half vier precies. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Helpt de taak van het Leger des Heils verlichten. Het' Kerstfeest staat voor de deur. Nog enkele weken, en in vele huizen zal de boom met de lichtjes weer opgesteld worden. Dui zenden en duizenden kinderen zullen het schpone verhaal hooren en verrassingen ont vangen. Want Kerstfeest is het feest der blijde gezichten. Dat geldt niet voor allen. Het geldt niet voor diegenen, wier ouders zelf niets hebben en die niet instaat zijn met het komend Kerst feest hun kinderen blij te maken. Hier is het Leger des Heils, dat zich op de bres plaatst om ook deze categorie kinderen eenigé genotvolle oogenblikken te bezorgen. Om ook stralende gezichten te geven, om ook hun op dit groote feest iets te geven. Voor een 100-tal jongens en meisjes, alle arme kinderen, wordt dit feest georganiseerd. Men zal hun zoowel speelgoed als kleeding geven, en het is daarom dat het Leger thans vriendelijk bij het Heldersche publiek aan dringt om iets af te zonderen voor d i t Kerst feest. Het behoeft niet veel te zijn, een kleine bijdrage helpt soms al. Maar laat men iets doen voor hen, die in het geheel niets hebben. Buiten dit feest voor de 100 kinderen is daar ook nog de actie voor de andere Kerstpakketten, waarvoor ook geld noo- dig is. Zoowel speelgoed als kleeren zal men gaarne bij U in ontvangst komen nemen, indien U even een berichtje zendt aan het adres Spoorgracht 35. Het giro nummer van het Leger des Heils in Den Helder is 199664. Gisterenmorgen omstreeks kwart voor elf zagen buren van perceel Ruyghweg 171 rook uit het huis komen. Daar de bewoners af wezig waren, begrepen de omwonenden direct dat het niet pluis was. Dadelijk werd de po litie gewaarschuwd, die al spoedig op het ter rein aanwezig was. Inderdaad bleek er een begin van brand te zijn ontstaan, dat echter door energiek in grijpen van de brandweer spoedig overwonnen was. Op het terrein van den brand bemerkten we onder anderen op burgemeester Ritmees ter, den commissaris van politie, den gem.- secretaris en de wethouders v. Loo en Mulder. Als bijzonderheid vernamen we nog, dat de familie, die het huis bewoonde, juist aan het verhuizen was, zoodat alles ingepakt klaar stond. Waarschijnlijk is de brand ontstaan, door het feit, dat een paar matrassen te dicht bij den haard te drogen waren gelegd. Op het moment van den brand was men aan het schoonmaken van het toekomstig „home". SPREEKUUR WETHOUDERS. De wethouder voor Sociale Zaken, Mr. J. Mulder, kan wegens uitstedigheld Maandag a.s. geen spreekuur houden. GEREF. KERK. Cand. L. Doekes, te Kampen is benoemd tot hulpprediker bij de Geref. Kerk alhier. Hij heeft deze benoeming aangenomen en voor die naar Twijzel (Fr.) bedankt. De wereld is hopeloos vastgeloopen. Daar zijn we het allen roerend over eens. Is er ech ter in den chaos nog een uitweg? Dat is de vraag, die in dezen wanhopigen tijd millioenen bezig houdt. Is er een mogelijkheid om van de angst verlost te worden, waarmee het wereld gebeuren ons bezielt? Is er een weg om temid den van de woelingen vast en onbewogen te staan Ja! zeggen duizenden. Een positief ja! Gisteren, Vrijdag, vandaag en morgen zul len over de heele wereld millioenen daar van getuigen, met vastheid in hun stem en zekerheid in hun hart. Er is een uitweg! En ieder kan dezen uitweg vinden, mits- hy eigen oplossing opgeeft en het waagt met God. Drie dagen lang zal in 60 verschillende lan den over de geheele wereld, een actie gevoerd worden voor moreele en geestelijke herbewa pening. Wat wil dit eigenlijk zeggen Dit, dat de mensch erkent, dat hij in zichzelf geen op lossing vindt voor de problemen van dezen tijd dat hij in zichzelf geen liefde en onzelf zuchtigheid, geen reinheid en eerlijkheid vindt, maar dat deze geestelijke krachten voor hem weggelegd zijn, mits hij luistert naar God. Wat is dat luisteren naar God eigenlijk Het is een stil zijn voor den levenden God, een be lijden van de menschelijke onmacht om Hem te dienen en een deemoedig vragen of God, door Zijn Geest, hem duidelijk wil maken, hoe hij handelen moet. In ieder probleem van zijn leven kan de mensch met God te rade gaan en Zijn Levenden Geest zal den mensch indachtig maken, wat hij doen moet en hoe hij in een bepaalde situatie handelen moet. Gehoorzaamt de mensch aan dezen eisch, dan wordt hij rustig temidden van de onrust en zal zijn leven van invloed worden op zijn omgeving. Een getuigenis. Over deze werkelijkheden hebben gis terenavond tientallen menschen van het groote podium in de Apollohal te Am sterdam getuigd, terwijl eenige duizenden naar dit getuigenis hebben geluisterd. Het was op de Nationale bijeenkomst, d- gisterenavond in Amsterdam was georgan. seerd en waar uit alle deelen van ons "land menschen naar toegestroomd waren, die wil den getuigen of luisteren. In de felle schijnwerpers stonden de spre kers. Het was een heterogeen gezelschap. Daar getuigden van hetzelfde tooneel de bankdirecteur van een wereldbekende Amster- damsche bankinstelling, naast een Zeeuwsche boer. Daar stond de echtgenoote van onzen gewezen minister van buitenlandsche zaken mevrouw Patijn—De Brauw, naast een voor man van de Amsterdamsche vakbeweging Een professor uit Delft getuigde naast een machinist uit Utrecht. Verschillende burge- meesters spraken over de verandering in hun even, toen ze het aangedurfd hadden om te luisteren naar God. Opgeven van het zelfbeschikkings recht. Jr'..]C°°'n}anjs' directeur van het Haven bedrijf te Rotterdam, zei o.m.: Het luisteren naar God houdt in de erkenning van de mogelijkheid, dat er een andere oplossing is dan onze oplossing. Luisteren naar God is een stukje op geven van ons zelfbeschikkingsrecht. Mevr. P a t ij n De B r a u w zei het o.m. zoo: Moreele en Geestelijke Herbewapening beteekent voor mij: luisteren naar God, en mijn gedachten, wenschen en plannen toetsen aan onwankelbare begrippen van eerlijkheid, onzelfzuchtigheid, reinheid en liefde. Ik heb gemerkt, dat dit de eenige zuivere en opbouwende manier van denken is, de eenige manier om vrij van vooroordeelen en angsten, een beslissing te nemen. Verwijten aan anderen blijken bij gron dig onderzoek herhaaldelijk op zelfverwijt te berusten en op de zucht de schuld op anderen te gooien. Waar ligt onze taak? Een bekend commissionair in effecten te Amsterdam, de heer Ch. Boon-Hartsinck, zeide: Waar ligt nu onze. taak? In de eerste plaats in de positie, waarin wij geplaatst zijn. Tetzij deze hoog of laag is, door naar God te luisteren, zullen wy weten welke onze olaats is in het plan, dat God voor de wereld heeft. We zouden meerdere citaten kunnen aan halen van menschen, in verschillende maat schappelijke positie, die er tenslotte allen van getuigden, dat er een uitweg is uit de angst psychose, die de menschheid van onzen tijd heeft aangegrepen en dat is, rekening te hou den met de eischen die God aan ieder mensch stelt en die alleen den weg naar den vrede zul len banen en een maatschappij zullen vestigen die gegrond 1S op een andere basis dan die van de zelfzucht en eerzucht. Als men in Nederland aan deze eischen gehoorzaamt, kan Nederland een vuur toren worden temidden van de volkeren. ftlvA'o" more«°»»»a »itzendl„g voor De strijd in Finland gaat onbarmhartig voort. Een nieuwe regeering is gevormd en naast die nieuwe regeering, waarover we het gisteren reeds hadden, is nog een regeering samengesteld uit eenige linksche partijen, een z.g. „volksregeering", die de bedoeling heeft met Rusland onder één hoedje te spelen. Zoo iets dus als land verraad. Er zijn er velen, die meenen het ijzer te moeten smeden als het heet is en wanneer zij denken, door het zwenken naar een bepaalde richting persoonlijke voordeelen te kunnen behalen, doen zij 'dat graag. Moreele overwegingen tellen dan niet. De andere regeering echter, die in de plaats van de bestaande regeering is gekomen, heeft wel het vertrouwen van het volk en zij zal trachten, onderhandelingen met Rusland aan te knoopen om zoo mogelijk op redelijke gronden tot overeenstemming te komen. Het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat Rusland nog concessies zal doen. Het zal wel op de alge- heele onderwerping van Finland aansturen. Nu men eenmaal met de vernietiging be gonnen is, zal men wel niet eindigen, voordat men volkomen zijn zin heeft. En Finland staat alleen. De Europeesche mogetfflheden, die het gaarne zouden willen helpen, hebben de handen vol met eigen moeilijkheden, zoo dat Finland is aangewezen op eigen regeling, zooals we in den kop scüreven: het doppen van eigen boontjes. De Finnen hebben zich dapper geweerd en verscheidene luchtaanvallen kunnen afslaan. De groote overmacht echter van de Russische luchtmacht zal het onmoge lijk maken om lang stand te houden en dus is onderhandeling dringend noodig, wil Finland niet geheel ten gronde ge richt worden. De laatste berichten uit Moskou meldden echter, dat de Sowjet- regeering wel wil onderhandelen, doch niet met de nieuwe regeering, doch met de volksregeering. Men begrijpt wat dit beteekent: volkomen onderwerping aan de eischen van Rusland. Zullen de Finnen dit aanvaarden? Men zal het moeten afwachten. De positie is uiterst moeilijk. Onderwerping beteekent het totale verlies van eigen zelfstandigheid en onder drukking door Rusland. Verzet beteekent ver nietiging van alles wat in twintig jaar moei zaam is opgebouwd, vernietiging van vele menschenlevens en tenslotte onderwerping aan den bruut, die zijn ijzeren vuist tegen het kleine land heeft opgeheven. 't Is uiterst moeilijk voor het kleine Finland en onze innige deelneming gaat naar het zwaar getroffen land uit. Gisterenmiddag om ongeveer half een is op den Rijksweg, even voor het Shellkantoor, een militaire vrachtauto thuisbehoorend op fort Westoever, in brand geraakt. Waarschijn lijk is kortsluiting de oorzaak van den brand geweest. De twee inzittende militairen konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Van het Shellkantoor, waar men den bran denden wagen zag, belde men oogenblikkelijk de politie op en binnen korten tijd was de politiewagen met de kleine motorspuit ter plaatse. Men begon met eenige snelblusschers den brand te besrijden en bracht onder- tusschen een slang uit, om den brand verder met water te blusschen. na de blusschin£. dat de wagen door het chassis was heengezakt en er vrij ontoonbaar uitzag. De auto werd later naar lacten Sept De waSen was niet ge- BIOSCOPEN: R'alto, Spoorstraat, acht uur: „Hotel Imperial". rivob-Theater, Spoorstraat, acht uur: Vróuwen 'U Budapest" en -Vliegende Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur- „Een vrouw verloor". Heden Zondag 8 December. Casino, 8 uur. Sint Nicolaasbal. Barometerstand Den Helder: 752 1 Maximum temp. lucht: ina Laagste temp.: IJ.,, y 4.19

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 17