De Hollandsche walvischvaart 't HOEKJE OUDERS ÏS5LÏÏVoT 'l00' En het belang daarvan voor Den Helder en Huisduinen 2),e uA&efc in Sletten en SantaMeën f JyüS n&o-tt: 1 Vischvangst met „watervallen" Slordigheid is gebrek aan concentratie Onderwijsproblemen in dezen tijd jeel va* ..e'nveuoozg.- boomne. fjordenkust Dat de walvischvaart een belangrijke bron van inkomsten was voor de oude Hollanders is wel algemeen bekend. Toch zal niet iedereen weten, dat in de 110 jaar tusschen 1669 en 1779 14.226 schepen daartoe uitvoeren, die 57.722 walvisschen wisten te bemachti gen. In totaal werd hiervoor in die jaren 44 millioen gulden uitbetaald, die wij naar de tegenwoordige waarde van het geld zeker op 200 millioen kunnen schatten. Gemiddeld namen per jaar aan dit bedrijf 128 schepen deel. wa lvischvrrrper Van die vaartuigen behoorden er in het jaar 1707 twee en dertig thuis in Den Helder. Er woonden daar toen 29 kapiteins, terwijl er 7 commandeurs te Huisduinen woonden. De noordpunt had dus voorwaar geen onbe langrijk aandeel! De flinke schepen, die voor deze vaart noodzakelijk waren, hadden veelal het voor komen, zooals op bijgaande teekening. Het waren twee- en driemasters van een zeer soliede constructie. Een model ervan hangt nog in het kerkje te Huisduinen. Een flink aantal sloepen voerden ze mee. Deze waren geheel licht blauw geverfd, als schutskleur in de blauwe wateren van de noordelijke zeeën. Met deze sloepen werd jacht gemaakt op de begeerde visschen. De soort, die in de buurt van Groenland en Spitsbergen hoofdzakelijk voorkwam, was de Groenlandsche walvisch (Baloena mysticdus), die 18 a 20 meter lang kon worden. We behoeven niet te denken, dat dit be drijf een gemakkelijke broodwinning was. Niet alleen dat de stoere Hollanders soms tegen de elementen te vechten hadden, het was heel dikwijls ook lang geen pais en vreê met de naburige volken, die het kunstje ook kenden! Vandaar ook, dat onze zomernederzetting op de Spitsbergengroep, Smeerenburg, dik wijls in den winter door eenige achtergelaten mannen bezet gehouden werd, uit vrees, dat anders het volgende jaar de Engelschen er zouden zitten en de Hollanders niet aan bod zouden kunnen komen ten opzichte van de traankokerijen en andere installaties, die zij daar ingericht hadden. Denkt u zich eens in, wat dat was, zoo'n over wintering in den poolnacht, ver van huis! Om beter gezamenlijk tegen mededingers te kunnen optreden, werd in 1614 de „Groen landsche of Noordsche Compagnie" opgericht, die tot 1641 het monopolie op de vaart had. In 1645 werd deze compagnie opgeheven, hoewel de noordvaart tot den tijd van Na poleon van groot belang bleef. Toen het continent, dat onder de heer schappij van Bonaparte stond, door Engeland geblokkeerd werd, was het natuurlijk afge- Een typisch gebruik in China en Japan. Hoeveel soorten van visvangst er in de verschillende delen van de wereld zijn zul len we maar niet opnoemen, want daar waren we voorlopig niet mee klaar. Deze keer zullen we het eens hebben over een heel bijzondere soort en wel die, waar cor moranen of aalscholvers gebruikt worden om de vis te vangen. Deze methode wordt in China en Japan toegepast. Cormoranen of aalscholvers, ook worden ze wel „schollevaar" genoemd, behoren tol de orde der „ooievaarsvogels". Ze bereiken een lengte van ongeveer 85 cm., wat dus voor een vogel vrij groot is. Ze hebben een krachtig lichaam. Hun kop is klein en hun hals lang en slank. De bovensnavel is haak vormig omgebogen. De cormoraan is zwart van kleur met een groenachtige weerschijn over zijn veren. Het dier kan uitstekend duiken en voedt zich voornamelijk met vis. Het wordt bijna over de gehele wereld aangetroffen, alleen in Australië en Zuid Amerika werden ze nog niet gezien. Ook in ons land leven ze in grote kolonies. De eigenschap om vis te eten en goed te duiken is den Japanners en Chinezen on gevafllen en ze profiteren daarvan door de yogels bij de visvangst te gebruiken. Het is bekend, dat het in de middel eeuwen de gewoonte was om valken bij de jacht te gebruikén. Deze dieren haalden de buit uit de lucht! Ongeveer hetzelfde doet de cormoraan, alleen met dit verschil, dat hij de buit niet uit de lucht, maar uit het water moet halen. De valken waren tam gemaakt en gedresseerd. Zo is het ook met de cormoranen. Lang niet overal wordt de cormoraan als helper bij de visvangst ge bruikt, maar op bepaalde plaatsen geschiedt bijna de gehele visvangst met behulp van deze dieren. Zo bijvoorbeeld in het kleine plaatsje Gifu aan de Nagararivier, tussen Tokio en Kyoto. In hun kleine boten varen de vissers hier over de rivier en laten de „watervalken" los. Direct beginnen de die ren dan forellen te vangen en brengen hun prooi terug naar de boot. Heel zelden ge beurt het, dat de cormoranen niet terug ko men. Over het algemeen zijn ze uitstekend gedresseerd. Vaak ook wordt er 's nachts gevist. Door brandende fakkels worden de vissen dan tot dicht bij de boot gelokt, waar de cormoranen hun prooi pakken. Op de afbeelding ziet men een visser, die zijn beide scholvers „uitlaat"! Aan lange touwen houdt hii de dieren vast en zo zoekt hij met hen het ondiepe water af. De ze manier van vissen spaart den visser veel moeite! Surprise-week Het is ons niet bekend, of de grijze Sint dit jaar de hoorn des overvloeds over de stelling van Den Helder zal omkeeren, doch wèl, dat reeds deze week diverse personen en instellingen Koophandel. Er wordt wel eens gezegd dat de zakenmenschen hun eigen be lang vaak uit het oog verliezen, en als men ziet welk een ontstellend geringe belangstelling er bestaan heeft voor deze verkiezing in Den Helder is men geneigd zich af te vragen waarom er voor verrassingen zorgden, die in dit I eigenlijk een Kamer van Koophandel in opzicht veelbelovend zijn Ten eerste was daar de mededeeling in den gemeenteraad, dat iedere cate gorie van burgers mogelijkerwijze, in geval de nood aan den man komt, tegen werkverschaffingsloon aan den slag zal hebben te gaan. Deze maatregel geldt voor allen, zoodat wij over korteren of langeren duur het volgend tafreel in onze stad zullen kunnen aanschouwen: pastoors en dominees, gedwongen tot het staken hunner geestelijken arbeid, tijgen om 6 uur 's-morgens met spade en houweel naar de loopgraven, om aldaar in modder en drek te leeren hoe men in den kortst mogelijken tijd eelt op z'n vingers krijgt. Advocaten, nota rissen, dokters en de gemeentesecreta ris, ingedeeld bij de afdeeling „oprui ming". Zij zullen ter training genoopt zijn eindelooze aantallen kruiwagens met afval, puin en steenslag te vervoe ren, gestoken in pilobroek en blauwe trui. De hoofdambtenaren zeggen hun paperassen vaarwel en worden gedoemd tot het leeren van oefeningen met gas- beschermingsmaatregelen. In den kortst mogelijken tijd zullen zij vertrouwd ge maakt worden met mosterd-, lach-% traan- en andere gassen. Overigens nog niet eens zoo n gek idee. In de leer school van de spade steekt men door gaans veel op, en wellicht kwam er onder zekere categorieën van menschen wat meer waardeering voor de taak van den handwerker. Een andere verrassing bracht de ver kiezing van leden voor de Kamer van loopen bedrijf. met dit bij uitstek oudhollandsche De thuiszittende commandeurs en zeelui zullen toen nog wel eens gedacht hebben aan de eindelooze Noorsche fjordenkust, die ze zoovele malen langs gevaren waren. Ze zul len in hun herinnering de duizend meter hooge wanden nog weer hebben zien oprijzen, be kroond door de fjelden, de gebieden der eeuwige sneeuw. Ze zullen zich voor den geest gehaald hebben het ontelbaar aantal eiland den, met die door het ijs afgeslepen vormen. Sommige jongeren zullen verlangd hebben, dat alles weer te zien; flink aan te kunnen pakken in de pittige Noordelijke atmosfeer. Doch ze zuilen ontmoedigd het hoofd in de schoot hebben gelegd, bukkend voor den ijzeren wil van het lot. Moederschip m et volg&qot Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat op het Noordelijk halfrond niet veel walvis schen meer voorkomen. De volkeren, die met moderne schepen nog aan deze visscherij deelnemen, kiezen daartoe in hoofdzaak de Zuidelijke IJszee. Het zijn voornamelijk de Japanners en de Nooren, 'de Duitschers en de Amerikanen, die er voor ingericht zijn. Men gaat thans groepsgewijze ter vangst. Verscheidene volgbooten behooren bij een moederschip, dat de nieuwste machinerieën aan boord heeft om de buit ten spoedigste op economische manier te verwerken De 5«0tNL«NDSCH6 WALVI5CF harpoenier met z'n sloep behoort tot de ge schiedenis. Want de volgbooten bezitten een °p d? P'echt' dat de harpoen afschiet. de staaldraad, die daaraan zit, kan Alkmaar opgericht is. Zeker niet voor de Heldersche middenstanders Een kleine tragedie had deze verkie zing nog tengevolge. Een stadgenoot wilde er zoo graag in dat hij namens een onbekend actie-comité papiertjes rondstrooide. Helaas, de drukkosten kwamen er niet uit en al die vele moei ten waren omniet geweest. Een prettiger Sinterklaaservaring was het feit, dat een aantal dames deze week zonneklaar bewezen heeft, niet alleen niet voor de heeren onder be hoeven te doen, doch integendeel deze nog een lesje zouden kunnen geven inzake kortheid van stof, voortvarend heid en beperking. Wij doelen hier op de vergadering van „Beatrix"; was het wonder, dat de verslaggever slechts met loode schoenen derwaarts toog, er van overtuigd zijnde, dat een vergadering met zóóvele dames alleen maar een urenlang treurspel kon worden. Hij werd in zijn verwachtingen diep be schaamd. Binnen een half uur was een agenda van 8 punten doorgewerkt en viel voor de laatste maal de hamer. Hulde! Driewerf hulde. Een prachtig voorbeeld voor alle mannelijke Nieuwe- diepers, zitting hebbend in buurt-, jubi leum-, begrafenis-, huldigings-, geboor te- en andere comité's. Voorts voor bestuursleden van voetbal-, speeltuin-, jongelings-, dames- en politieke ver- eenigingen, die verreweg het meeren- deel hunner vergaderingen maken tot eindelooze spraakwater-woestenijen. Ziedaar de surprises van deze week. gevoerd worden, Ja, in den tegen- alles radicaal en een electrische stroom die het slachtoffer doodt, woordigen tijd doen we efficiënt! Toch komt het ons voor, dat de vroegere manier van doen wèl meer moeite gaf aan en meer overleg eischte van den enkeling. Doch de oude Hollanders, de Huisduiners en Hel- derschen zullen dan ook hun werk stellig met hart en ziel hebben kunnen doen. Ook zullen ze dubbel genoten hebben van hun winter- rust hier aan den wal bij vrouw en kinderen, na de geweldig inspannende werkcampagne in het Noorden. „De waschman is er om de wasch te halen, en nu kan ik toch de waschlijst niet vinden! En ik weet zeker, dat ik die opgemaakt heb!" Een nerveus en onvolledig doorzoeken van kasten en laden volgt. De kamer is binnen vijf minuten een chaos geworden, maar nog steeds géén waschlijst! Eindelijk vindt me vrouwtje, die inmiddels, hoogst geprikkeld is geworden en zich een vlekkerige teint, onrus tige oogen en een ontredderd kapsel heeft bezorgd, tusschen een van de tijdschriften van de wekelijksche leesmap, een waschlijst. Maar is dit de waschlijst die ze zoekt, want een datum ontbreekt erop, dus kan het even goed de waschlijst van een of twee weken geleden zijn. Zij raadpleegt haar geheugen of de waschlijst klopt met hetgeen zij twee dagen geleden heeft opgeschreven. Maar aangezien in haar geheugen een even groote chaos pleegt te heerschen als momenteel in haar huiskamer en slaapkamer, schiet zij daarmede niet veel op. Het eindigt hiermede, dat aan den wasch man, die een kwartier gewacht heeft, verzocht wordt den volgenden morgen terug te komen. Wanneer hij vertrokken is, kijkt mevrouwtje wanhopig naar de haar omringende bende, maar tegelijkertijd valt haar in, dat zij nood zakelijk een kennis moet opbellen. Wonder boven wonder gaat zij hiertoe over vóór haar wéér iets anders invalt, ende langgezochte waschlijst valt, keurig gedateerd en wel uit het telefoonboek. Het is ongetwijfeld prijzenswaardig, om reed3 twee dagen vóórdat de wasch gehaald wordt, een keurig-gedateerde waschlijst gereed te hebben. Maar wanneer deze op het oogenblik, dat ze noodig is, nergens te vinden is, is het practisch resultaat nihil. De geheele onrust, de aangerichte wanorde van dien morgen en last not least de bedorven stemming vinden hun oorzaak in slordigheid en slordigheid is niets anders dan gebrek aan concentratie. Wij kunnen van goeden wil zijn door bijtijds voor iets te willen zorgen, maar wanneer wij er niet onze geheele aandacht bij hebben, zal het ons weinig baten. Want dan vergeten wij licht iets, dat „iets" is wellicht juist datgene waarop het aankomt, een datum, een naam, een cijfer. Slordigheid ontstaat dikwijls door haast, maar dit kunnen wij ondervangen door te bedenken, dat, wanneer wij geen tijd hebben om iets goed te doen, wij er beter op dat oogenblik heelemaal niet aan kunnen beginnen. Alles wat wjj half doen is verloren, betee- kent verspilde tijd en verknoeide energie. Een ordelijk leven spaart beide, en de eerste bakens voor „orde" zijn: een vaste plaats voor alles en een bepaalde tijd voor alles. Natuurlijk kan in buitengewone omstandigheden van de ge wone dag-indeeling worden afgeweken. Zijn wij al te precies dan worden wij bekrom pen. Maar een geheel ongeordend leven dat dientengevolge op de impulsen van het oogen blik drijft, leidt tot een chaos. En geen menscli kan gelukkig zijn als zijn leven een chaos is. Orde op alles beteekent een enorme winst aan tijd en aan energie. Nadruk verboden. Dr. Jos. de Cock. VOOR DE in. Het steeds weer zoeken naar belangstel- lingspunten heeft tengevolge, dat het onder wijs in de lagere school ontaardt in ge- experimenteer. De zucht om het onderwijs zoo belangwekkend mogelijk te maken voor het kind, leidt tot het uitdenken van allerlei kunstjes, leermiddeltjes, methoden, enz. wel ke voor het kind wel interessant zijn, maar het niet brengen tot echt werken, tot rusti- gen en regelmatigen arbeid. Bij het onderwijs is eerst en vooral noodig een ordelijke gang, gepaard aan rust. IVe mogen nimmers ver geten, dat het kind ook die dingen moet lee ren, welke niet dadelijk zijn belangstelling hebben. De onwillekeurige belangstelling heeft haar rechten, maar mag nimmer leiden tot verwaarlozing der willekeurige belangstel- Het voldoen aan den wensch der leerlingen: steeds maar weer met iets nieuws en inte ressants voor den dag te komen, gelijkt won derveel op het gedraai van de knoppen van het ontvangtoestel in menig huisgezin. In zulke gevallen wordt alles gehoord maar niets beluisterd. Luisteren vereischt rust en gelegenheid tot aandachtsconcentratie. Het voortdurend verwisselen van golflengte voert tot ongeconcentreerdheid, tot het ontsaan van een toestand, waarin men niets meer aan dachtig beluistert. Bij mijn weten is er slechts een paedagoog van erkende bekwaamheid, die op dit euvel reeds twintig jaren gewezen heeft, n.1 Dr H. G. Hamaker, privaat-docent in de opvoed kundige diagnostiek en therapie aan de Uni versiteit te Utrecht. Hij heeft onophoudelijk gewezen op de groote beteekenis der wille keurige belangstelling en die der aandachts concentratie. Ik kan mij volkomen met zijn dieT on^hpï voornamelijk verkon digt op het terrein der opvoedkunde vereeni gen, ook wat het onderwijs betreft De ervaring heeft geleerd, dat het kind in de meeste gevallen wel het vermogen tot com centiatie van de aandacht bezit. Er is dik SradueeI versch» en in vek; ge vallen blijkt een domme leerling bijv alleen daard00r dom dat h.. over een alleen tratievermogen beschikt. De vraag is nu maar, of dit ontwikkeld kan worden en dan leert de ervaring wederom, dat dit zeer goed moge lijk is, indien men maar rekening houdt met het feit, dat het langs geleidelijken weg ver worven moet worden. Het gebrek aan concentratievermogen van de aandacht wordt verholpen door met het kind den strijd aan te binden tegen de afleid baarheid. Ik behoef hier zeker niet een uit eenzetting te geven van hetgeen onder af leidbaarheid verstaan moet worden. Onze tijd kent dit verschijnsel in al zijn vormen. Deze tijd werkt er helaas toe mede, dat het in kracht toeneemt. De zucht naar afleiding, d.w.z. naar onttrekking van de belangstelling voor zoovele sensationeele dingen des levens, is groot. Amusement is in wezen het middei om 's menschen aandacht weer eens te bepa len bij die dingen, welke niet zoo'n sterke geconcentreerdheid vereischen. Nu versta men mij met verkeerd: Ik bedoel niet te zeggen dat amusement zonder waarde is. Integen deel. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Een mensch moet wel eens ontspanning heb ben. Beluistert u daarom gerust de uitzendin gen in dit verband! Maar iets anders is, of we ons uitsluitepd aan amusement mogen wilden Wie een wat zwaardere uitzending afdraait t^vindeu" "2T g°lfIengte weer amusement en dlt geregeld doet, heeft het aan z chzelf te wijten, als hij op den langen duur alleen maar amusement meer kan verdragen Onze radio-vereenigingen beoogen naast ont spanning ook programma's te brengen welke den luisteraar brengen to„ lnspannin- tot geestelijke geconcentreerdheid. Wie een' zoo- amg gebruik van zijn ontvangtoestel maakt dat aan beide richtingen recht wordt gedaan' verschijnsel Voor ouders met studeerende kin- dat zij wanne" °°k Va" het gr°otste beia"g. «at zij, wanneer ze een ontvangtoestel rift ijn hun kinderen reeds vroeg leeren een ge past gebruik te maken van de radio Hierbii kunnen amusement* en meer-inspannin™ eischende programma's zonder schade voor het kind door het geheele gezin beluisterd w°rden (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 21