De Brabantsche Brief: x.n.u.n. van verleden Uoet&al In ons district Radioprogramma IS bÏÏ5£L"V™s""" Zaterdag 2 December 1939 Vierde blad van het SDe teAAit ktaMtAA Ulvenhout, 30 Nov. 1939. ,Amico, We geraken in den Advent. En daarmee komt veur ons, boe renvolk, 'n rustig tij aan, zoo tot Drieko ningen omtrent. Den winterzaai is gedaan, op den akker valt veurloopig wei nig te karweien. Nie veul anders, dan el- ken dag 'n kruiwa- gentje kool uitdoen, 'nen zak spruiten, 'n mand winterpeeën en zoo, sjuust genogt veur eenen gank langs de klantjes. Mee dieën arbeid is 't wel gebeurd buiten. De Wei? Kijken we veureerst nie meer aan; tenminste zoo lank er gin hoogwater komt. De beesten staan gestald; voeierkoken, mel- ken, uitmesten, 't zijn allegaar werkzaam- hedens, die binnen of op den erf gebeuren. Wij gaan in den „winterslaap". Maar amico, vat dat nou weer nie te sjecuur op: 'nen boer is ginnen kikvorsch en z'n bedrijf gin kermistent. Daar valt op 'n hofsteê altij wat te schaften. De verkens, de runders, de peerden ze vragen van uur tot uur oewen goeien zurg. Ja, den kiepenstouw zelfs eischt meer den winterdag verzurging. Oew klanten zurgenkinders! 't Heele jaar deur! Enne... ik spreek daarmee gin kwaad die worden er nie gemakkelijker op, mee de jaren. Neem gerust van me aan, de goeie nie te na gesproken 't vrouwvolk wierd veul lastig! 'k Heb er altij goed mee overweg ge kund, dat mag ik eigens zeggen, maar van daag...? 'k Beschouw 't dikkels als 'nen mee valler, wanneer d'n kearel aan de deur komt. De vrouw is alles te duur en... te klein. Ze wil veul, heel veul veur 'n klein bietje. Dat wil zeggen: als t' den groentenboer en bakke betreft. Ik hoor t minste van den Fielp dezelf de bezwaren. Z'n franskes zijn altij te klein, in z'nen krentenmik zitten altij te weinig kren ten, z'n koekskes zijn te zwaar in 'n ons. Maare... en dat wou 'k 'ns gezeed hebben g'had: als ik de advertentiepagina's in de krant en de etalazie's zie, dan... nou, dan krijg ik wel 'ns den kriebel als 'n klantje me weer bepingelt op éénen cent! Versta me goed: ik gaai deuze week nie op de wefkes afgeven! Maar daar is zoo schrik kelijk veul dwaling op de weareld. In de „sa- men"-leving.. En om deus verzuchtend ge dacht terug te brengen tot 'n veurbeeid van kleinsten vurm (want wij, kleine kwiebuskes, wij zien mee ons kippige oogen en kleine ver stand te onvolkomen om zelfs over 'n fiets- ongelukske 'n sjuuste verklaring te kunnen geven vraag 't den Rechters! Toch maken we.w e a r e ld-oorlogen.ik zeg, om deus verzuchtend gedacht, dat er zoo bar veul dwa ling is, terug te brengen tot 'n veurbeeid van kleinsten vurm: waarom is 'nen savoyenkool, dien 'k mee twee handen vast mot houwen en waarvan 'n heel gezin z'n eigen zat kan schransen, waarom is zoo 'nen bonk voedsel veur elf centen 'nen cent te duur; en waarom zgn 'n hoeike, zijen kousen, corsetten, gewater golfde krullekes, zijen hemmeks, diffrente- kleuren schoentjes, nagellak, poudres, al zulk gerei dat gemist kan worden nooit te duur? Dieën kool is veur alle gezinslejen en kost 11 cent. Dieë anderen rommel is veur de vrouw-alleen en kost 11 reksdaalders! Is dat hopelooze dwaling, of nie? Elf centen om den dokter buiten de deur te houwen is 'nen cent te duur. Elf reksdaalders om den echtscheidingsadvocaat binnen te halen is „te g^66f Zeg nou nie: „Dré, ge overdrijft." Ginnen eenen verstandigen man eischt van z'n vrouw, dat ze over straat gaat als 'n filmmeid. Gin een vrouw die er eigen zoo toetakelt („op- FEUILLETON Naar 't Engelsch vaa A. W. Marchmont 42. Hij stak een lucifer aan om te kunnen zien waar de deur was en klopte toen kort en krachtig op het paneel. „Ja, wat is er?" kwam Dessies stem van de andere zijde. „Ik moet u spreken." „Zeg dan waar wat u te zeggen hebt. Er is hier niemand anders." „Kom eruit. Ik heb nieuws voor u. Ikheb u gezegd dat u uw vrijheid terug krijgt. „Ik herhaal dat ik liever blijf waar ik ben. Waarom bent u alleen?" „Sir Edmund moest nog even weg. „U spreekt de waarheid niet en ik ver onderstel dat u hier bent met duistere be doelingen ten behoeve van uzelf. Sir Edmund heeft me zelf nog geen half uur geleden gezegd dat hij uit moest, maar u weet blijkbaar niet, wat er gebeurd is, sinds u bent weggegaan De deur die u hebt opengebroken, was van bin nen gesloten. Hij heeft me zelf de sleutel ge geven, als bewijs, dat hij mij geen kwaad zal doen. En de revolver die ik heb, heeft hij me ook gegeven, om op hem te schieten as ij zou probeeren mij lastig te vallen. Dus he duidelijk dat u liegt en als u bij mij durft komen, moet u de gevolgen maar ondervinden. Ik zal de deur openen, zoodra ik Sir Edmund Landales stem hoor en geen seconde eerder. De Montalt slikte een verwenschmg in en hij ondernam een venijnigen aanval op e us schendeur. Weldra begon deze te wijken en teen werd hij voorzichtiger. Hij was niet van zins het meisje de kans te geven op hem te schieten, hoewel hij geen hoogen dunk had van haar vaardigheid met een vuurwapen. „Ik kan nu ieder oogenblik de deur open- krijgen," waarschuwde hij dreigend. „IK Den maakt") veur haren eigen man. En als ge dat nog nie gelooft, dan zijn er de statistieken over echtscheiding nog...! En... de erm geprocedeerde manskearels, die nie op tijd den moed hadden huilie onverstan dig wefke, meegeslept in die kookende wea- relddwalihg, haar geverfd toetje te wasschen! Vraag 't dien kearels! Maar genogt. Ik wil maar gezeed hebben g'had: wij spendeeren ons geld verkeerd. Ja, wij kearels ook! D'n minister van de.Engelsche geldlaai heeft 't verlejen week gezeed: „deu- zen oorlog is d'n duurste die er ooit gevoerd is!" Wiedes! 't Is toch 'nen mekanieken oorlog! Zelfs Trui doodgewone (goddank) doodge wone boerin zelfs mijnen toetelöeris heeft daar haren kijk op. „Ga maar na", zee ze verlejen week als den Fielp op 'nen avond was komen aansteken: „tel 't maar op oew tien vingers uit! 'Nen handveger en 'nen goeie kost 'n kwartje. 'Nen stofzuiger 'n paar honderd gulden. Veur éénen stofzuiger", zee Trui: „koopt ge dus 'n duuzend handvegers! Maaar..." gong ze wijer: „gin één vrouw, al is ze nog zoo proper, die duuzend handvegers verslet, dan mocht ze wel vijfhonderd jaar worden. Maar stofzuigers, nou, die kan ze 'r wel drie aan in haar leven. Alleen om 'r karpetje proper te houwen spen deert ze dus, nou 't mekaniek gebeurt, twee drie duuzend keer zooveul méér geld, dan vroeger!" Zoo is 't toch, amico! En nou weet ik, wat gij zeggen gaat: „zoo'nen stofzuiger is toch maar onmisbaar!" Ja! Ge hebt gelijk! Wij laten de vrouw nie op haar knieën den grond schuieren, mee 'r neus boven 't stof, als 't anders gebeuren kan. Dieën stofzuiger is onmisbaar! Hij is „alleen maar"... veur de stofzuigster tweeduuzend keeren te duur, want haren ploe terenden man verdient nie tweeduuzend keer zooveul geld als vroeger! Zoo is 't heele leven ingericht. Van 'nen watergolfkrullenkop tot 'nen weareldoorlog: 't is veur ons te duur! Veul te duur! Duuzen- den keeren te duur! We kunnen 't nie betalen. Nie mee ons bietje geld, noch mee onze ziels kracht, die de ellende, die over ons leven kwam, nie meer dragen kan. Wij gaan gebukt onder de „onmisbare" din gen, die onbetaalbaar zijn. Legers, die lijk den handveger gemekani- seerd zijn, kunnen we nie meer betalen. En toch ze zijn onmisbaar! Want als d'n vijand, van kop tot teen, ge- mekaniseerd en gemotoriseerd is, dan kan de teugenpartij al nie minder doen halen waar halen! Soldaten zijn gin soldaten meer. 't Zijn tech nici. Trui zegt: ,,'nen soldaat is vandaag 'nen oorlogssmid, 'nen gevechtsmonteur op de stoomfiets." En, waar of nie? den stofzuiger neemt 't vuil heel wat beter op, dan zoo'nen hand schuier! Want: „Dames en heeren, hier volgt eerst een extra uitzending van het A.N.P. Daarna zet ten wij onze ,vroolijke gramofoonplaatjes voort." „Dames en heeren, hier volgt een... extra... uitzending van het A...N...P... Publicatie, in welken vóórm... ook, is verbode! Uitzending voor het Algemeen Programma. Zoojuist be reikt ons het be-richt, dat het... tienduuzend ton groote koopvaardijschip „Naar de Blixum", dat opweg was naar... Nederr-land, onder de... Oos-te-lijke kkust van Enge-land op een mijnn... isgeloope en... gezzonke. Tweehon derd opvvarende... worden vèr. Mist. Nadere bijzonderhede ont-breke nog. Goeden-middag... Damesenheeren". „Dames en heeren, hier zijn we weer. Loetje Bend vervolgt ons programma met „Heide- wietska", Poolidoor Bee Zet tweehonderdacht- ennegentigduizend zeuvenhonderd vijfentwin tig tweenegenacht, zeuven tweevijfHeide- wietska!" Honderden families in rouw, duuzenden in ondragelijken angst, 'n schip van tien, twin tig millioen wèèrde naar den kelder, 'n lading van tonnen gouds naar den bojem der zee... „Heidewietska, vooruit geef gas, al dat ge treuzel komt nie meer te pas!" Eén mijntje, éénen plof, pats! millioenen aan geld en honderden menschenlevens! Amico, kan 't Menschdom dieën „mekaniek" betalen? Hoe... „goed" ie ook werkt? Hoe „onmisbaar" ie ook is? Kunnen we dat blijven betalen mee ons bietje geld? En wat nog veul zwaarder weegt: kunnen we dat blijven torsen mee de kracht van ons zielement? We gaan gebukt onder de „onmisbare" din gen, die onbetaalbaar zijn. Ik heb en tóch, ik bedoelde daar gin kwaad mee al aangetoond wat in 't huis houwentje de... vrouw kost. Maar daar zijn meer „dingen", die te zwaar op 't gezinsleven drukken! 't Heele huishouwelijke werk is ge- mekaniseerd. Alles „werkt" op gas en elec- triek. 't Werme water loopt „zoomaar" uit den muur. 't Onske ham en 't fleschke melk wordt 's zomers frisch gehouwen in de electrische koelkast. Kachels? Stofnesten meneer! Cen- trale verwenning, da's je ware. „Met dat dunne zijden ondergoed, noodig voor „melijn heb ik 's winters toch 'n bontjas..." Och-neee, da's wéér de vrouw. Auto s, stoom- en ge wone fietsen veur de kinders... allemaal „on misbare" dingen. Ge hebt gelijk, amico! Groot gelijk! 't Is allegaar „onmisbaar". Maar 't is nie te betalen! 't Is ook nie uit te winnen mee éénen cent op 'nen savoyenkool of op 'n brood. En toch: zoo leven we, zoo voeren we oor log. D'n onmisbaren mekaniek is 'n wonderlijk ding, maar onbetaalbaar! 't Gemakkelijk ge worden leven onmogelijk! Waar mot dat op uitdraaien? Op „de" overwinning, zeggen de diepel- maten. Op 'n algemeene revolutie, zeggen anderen. Kan zijn! Maar da's gin oplossing, 'n Alge meene revolutie is maar 'n verandering van bazen in de eigenste snertzooi, die we van de zaak der samenleving hebben gemokt. 'n Zaak, waarin alles, alles onbetaalbaar is geworden! Van de vrouw tot en met den oor log toe: 't Is te zwaar veur onze geldelijke en veur onze innerlijke krachten. Of ik weet waar 't naar toe mot? Neeë! Daar ben 'k te stom veur. 't Is mee 'nen Vaderons nie goed te bidden. Mee gin duuzend. Mee gin millioen rozen- hoeikes krijgen we 't gedaan, dat de mijnen nie ontploffen. „Maar we krijgen er misschien den Vrede mee", zult ge teugenspreken. Zekers, amico. Maar ik heb nou geleerd tussehen twee wae- reldoorlogen in: den Vrede is veurbereiding tot oolog! En daar zijn heel wat grootere mannen dan ik, egroentenboer, die datzelfde zeggen! Eén ding weet Ik wel en'k heb dat al 'ns mee aan oe geschreven g'had: deus meka- nieke leven kunnen we mee gin dollars, gin ponden en mee gin guldens blijven betalen Ik kan veur 'nen bos peeën gin honderd gulden vragen. Toch zou ik die langzamer hand noodig hebben, om m'n belastingen e voldoen, om m'n bedrijf te mekaniseeren en wat „onmisbare" dingen aan te schaffen. Gij kunt uwen boekhouder gin honderdduu- zend gulden tractement geven, om deuzen mensch 't leven 'n bietje mogelijk te maken. En bij te laten dragen in „den duursten oor log, ooit gevoerd." Ik mot oe zeggen, da'k nie begrijp hoe de Groote Mannen" de toekomst zien. Maar wél heb ik zoo'n vaag ideeke, dat zij op dat punt even stom zijfi als ik. 't „Gemakkelijke", 't gemekaniseerde leven, van zijnen schoonheidstechniek tot zijnen oor logstechniek, van zijnen „Beauty-Cult" (waar 'nen boer al gin verstajum van krijgt) tot zijnen grandioozen vernielingscultuur, dat ge makkelijke leven, waarin vandaag minder krachtsinspanning noodig is om honderd mil lioen weerde den grond in te boren, dan vroe ger noodig was om 'nen vloer aan te vegen, ik zeg: deus Gemakkelijke Leven is zoo onnoeme lijk zwaar en moeilijk geknoeid, gemekani- seerd, dat... dat bidden nie meer helpen kén, want elk gebedeke vraagt Onzenlievenheer om „het" Wonder! Het wonder, om de weareld terug te draaien naar 't steenen tijdperk, toen den oorlog nog handwerk was! Maar ondertusschen vraagt den braven mensch aan zijnen Schepper, om 't moeilijke leven deur geholpen te worden, „want, God, eigens kan ik niemeer!" Zou dan misschien in deus gebeden zelfken nis, in de totale zelfvernedering uiteindelijk de oplossing komen Ik, stommen boer, ik geloof dat! DRfi. Daar van het wedstrijdprogramma van Zondag j.1. slechts 2 wedstrijden doorgang hebben gevonden, heeft de K.N.V.B. het verstandige besluit genomen voor afd. I en II het zelfde programma, met uit zondering van de 2 genoemde wedstrij den natuurlijk, opnieuw vast te stellen. Zoodat we ons ditmaal voor de gemakke lijke taak zien gesteld slechts even aan deze wedstrijden en waar noodig aai onze prognostiek van vorige week te herinne ren. Afdeeling I. Ajax—Haarlem; DWS—'t Gooi; KFC VSV; ADO—DOS. Afdeeling n. Hermes DVSFejjenoord; HBS—Sparta; VUC—DFC; DHC—Xerxes; CVV—RFC. De twee eerstgenoemde wedstrijden zijn de belangrijkste; vooral bij HBS—Sparta za'. het spannen! Afdeeling III. Wederom heeft afd. III een grooten wed strijd, n.1. HeraclesHengelo, de huidige num mers 1 en 2 van de ranglijst. Het komt ons voor, dat de Heracllieden geducht voor de blauwhemden zullen moeten oppassen. Go Ahead zal haar papieren weer wat ver beteren door de Enschedesche Boys te ver slaan. Ook Enschede en Tubantia achten we tot overwinningen in staat, daar resp. Quick en Wageningen op bezoek komen. NEC AGOVV wordt een aardige wedstrijd, waarin de thuisclub de beste kansen heeft. Afdeeling IV. Leider NO AD voorspellen we een moeilijken wedstrijd tegen MVV in Maastricht. Maar ook haar grootste concurrente, Juliana, heeft nog lang niet gewonnen van PSV (in Eindhoven). Limburgia zal het niet kunnen bolwerken tegen het bezoekende Willem II, evenmin als Roermond tegen BW. Helmond zien we op eigen terrein verliezen van Eindhoven, maar LONGANAC wordt een dubbeltje op z'n kant. Afdeeling V. In Assen vindt de ontmoeting tussehen de huidige kampioen en de kampioen-in-spé plaats. Het is jammer, dat Achilles zoo met invallers sukkelt, anders zou het een span nende wedstrijd worden. Onder de gegeven omstandigheden zal het wel op een zege voor GVAV uitloopen. Be Quick krijgt wederom een goede kans op de beide punten, want Veendam is in uitwed strijden niet zoo sterk als thuis. Heerenveen zal zich geen twee keer achter elkaar laten verrassen en daarom voorspellen we WVV weinig succes bij haar bezoek aan de Heeren- veeners. Sneek wint van Leeuwarden. Veloci- tas zal het tegen HSC niet verder brengen dan een gelijk spel. Afdeeling I, klasse B. AlcmariaHRC is gespeeld, zoodat voor morgen vijf wedstrijden te boek staan. Eén daarvan is HeledrZFC, waarvan we vorige week zeiden, dat deze wedstrijd niet bij voor baat door een vinnig strijdend Helder-team verloren is. We handhaven deze prognose, ook al zal Spierenburg niet meer van de partij kunnen zijn. SuccesWFC is een soortgelijke wedstrijd als HelderZFC, zoodat we de Wieringers de zelfde kansen toekennen. West FrisiaZaan dijk en PurmersteijnHollandia zijn 2 wed strijden, waarvan we ditmaal niets te zeg gen hebben. Alleen over de Boys willen we 't nog even hebben: zij gaan n.1. op bezoek bij OSV en nu zijn we zeer benieuwd, of de rood- witten nog mee willen tellen, ja of neen. Deze wedstrijd zal daar n.1. een antwoord óp geven. ZONDAG 3 DECEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.)'. 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 12.15 Causerie over Java. 12.45 Berichten ANP. 1,00 Boekbespreking. 1.20 Rococo-octet. 1.35 Gramofoonmuziek. I.45 Rococo-octet. 2.00 Godsdienstonderricht. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Cello en piano (3.203.40 Reportage). 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Nederlands Hervormde Kerkdienst. Hier na: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Vroolijk programma. 9.00 KRO-orkest. 9.45 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing, Hilversum II. 301.5 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.0012.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuizek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek 10.00 Zondagsschool. xr «„.u-dienst 10.30 Vrijzinnig Protestantsche Kerkdienst. 12.00 Cyclus „Onze Weermacht 12 25 Gramofoonmuziek. 12 45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Het Puszta-orkest. 1.30 Causerie: „Een gesporken mailbrief 1.50 Gramofoonmuziek. I.55 Causerie: „Het Welpenverhaal 2,oo2.27 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solisten, 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Friesch programma. 4.30 Causerie: „Strategie van dezen oorlog 4.50 Sportnieuws ANP. Gramofoonmuziek. 5.00 Gesprekken met luisteraars. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Bravour en Charme. 6.30 Causerie: „Voetballiefhebbers, kent U ce spelregels?" 6.55 Sportnieuws ANP. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Schuldig of onschuldig? 7.30 Het Rosian-orkset. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, reportage 8.25 Omroeporkest en solisten. 8.25 Toespraak: „Eerste stortingshalfjaar 1940 met rente". 9.30 Raditooneel met muziek. 10.00 AVRO-Amusementsorkest en solisten. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. MAANDAG 4 DECEIMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05, Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek (9.309.40 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Ber. ANP) I.00 Revida-sextet en gramofoonmuziek, 2.00 Schooluitzending. 2.352.55 Revida-sextet. 3.00 Causerie over kamerplanten, 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Voor de kinderen. 6.20 Vragenuurtje (7.007.15 Berichten). 7.45 Causerie over koperzagen. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berich- ten. Hierna: Toespraak „De N.C.R.V. als middel voor de uitbreiding van Gods Ko ninkrijk". 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Causerie: „Het komende Kerstfeest". 9.15 Gemengde Zangvereeniging „Tavenu" en het Collegium Musicorum". 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Orgelspel. II.15 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301.5 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Pianovoordracht. 11.10 Declamatie. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.20 VARA-orkest. 12.40 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 12.55 VARA-orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en orgel. 3.00 Declamatie. 3.30 Viool en piano en gramofoonmuziek, 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 6.006.25 Orgelspel. 6.30 Het Rosian-orkest. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Voor de niet meer leerplichtige jeugd. 7.25 Gramofoonmuziek. 7.30 VARA-orkest. 8.03 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest. 9.00 De Ramblers. 10.00 Zang en piano. 10.15 Residentie-orkest. II.00 Berichten ANP. 111012.00 Gramofoonmuziek. niet in de stemming om de spot met me te laten drijven. Ik heb haast. Geef de robijnen, dan krijgt u uw vrijheid terug." „Ik heb ze niet meer," zei Dossie. „Dat geloof ik niet. U had ze bij u toen u hierheen kwam. Dat weet ik." „Ik heb ze aan sir Edmund Landale gege ven, als u ze van hem kunt krijgen, wees er dan gelukkig mee. Ik heb hem verteld hoe ik er aan gekomen ben, omdat ik het noodig vond dat hij uw motief om mij hierheen te lokken en hem voor te liegen, zou kennen". „Op dat oogenblik werd er heftig aan de voordeur gebeld en het galmende geluid echode spookachtig naar boven. De Montalt schrok en stiet een ruwe krach term uit. Dat was Landale natuurlijk, die terug was gekomen en de straat deur gegren deld vond. Wat er nu gedaan moest worden, diende onmiddellijk te gebeuren. Eén krachtige ruk met het breekijzer en de deur was open, maar Dessie had elk meubel stuk, dat ze van zijn plaats had kunnen krij gen, als een barricade tegen de deur gescho ven en toen de Franschman dit merkte, kende zijn woede géén grenzen. Hij brak uit in een stortvloed van scheldwoorden en probeerde zich een weg door de opgestapelde meubel stukken te banen. „Het heeft geen zin om binnen te komen," riep het meisje opgewonden. „Ik heb immers gezegd dat ik de steenen aan sir Edmund- ge geven heb." „Dan zal ik met jou afrekenen," snerpte de razende man, en met den druk van zijn heele lichaamsgewicht tegen de deur schoof hy deze open, zoodat de barricade met donderend ge weld in elkaar stortte. Daarop sprong hij de kamer in, doch het volgende oogenblik was hij weer schaakmat ijlings wegslipte naar een hoek van de kamer gezet, doordat Dessie het licht uitdeed en die zij tevoren als schuilplaats had uitgezocht. Deze manoeuvre had hij niet voorzien. De kamer was pikdonker, hij kon geen stap voor zich uitzien en als hij een lucifer afstreek om het meisje of de steenen te zoeken, was hij een goed mikpunt voor haar revolver. Hij bleef even stilstaan en geheel van zijn stuk ge bracht, beet hij zich op de lippen. Toen kreeg hij een idee. Hij trok het mes uit de leeren schede, liet zich op handen en knieën neer en begon systematisch de kamer te doorzoeken zich voortbewegend met de behoedzaamheid van een sluipenden tijger. Hij was daarmee halverwege gevorderd, toen een geluid aan het andere eind van het vertrek hem overeind deed springen en in de richting rennen, waaruit het geluid was gekomen, in de overtuiging dat het meisje een poging deed om te ontsnappen en in haar vlucht iets omver had gegooid. Doch hij kon haar niet vinden en toen hij met gespitste ooren en gespannen zenuwen grafkè"dereren' W" kamer 200 stil aIs een *aV^reep hÖ dat hij beetgenomen was Li?635'6 met °pZet het geluid bad ver oorzaakt en waarschijnlijk iets door de kamer gegooid, om zijn aandacht af te leiden. Haar sluwheid verwenschend begon hij op nieuw zijn onderzoek, nog versterkt in zijn voornemen om haar, als hij haar vond, te laten boeten met haar leven. Na haar uitdagend verzet, was hij onvermurwbaar als een getergd roofdier. 6 Centimeter bij centimeter kroop hij over den vloer, zijn hart brandend van bloeddorst. Tel- kens hield hij op om te luisteren naar haar zicTï^en118 taStte dan met de handen om Als hij iets te pakken kreeg, bevoelde hij het nauwkeurig en liet het niet los eer hij zich kwU c dat het geen deel van haar kleeren of een van haar ledematen was, of een plaats waar zc zich verschuilen kon. Het was een opzet, die tenslotte gelukken moest en kort daarop gleden zijn Lekende handen dan ook langs, iets, dat bewoog. Het was Dessies voet en onmiddellijk werd -/nrh?i'eePiVaSt' t®rwi-'1 een gegrom van wraak zuchtig plezier dat haast niets menschelijks had, zich uit zijn keel loswrong. Maar even snel liet zijn hand los. Een helle vlam uit een revolver verblindde hem en kinnk doord5Ingende kreten om hulp weer klonken door het huis. HOOFDSTUK XXVm. In den greep van den dood. Toen de Montalt Dessie losliet, verstomd™ haar angstkreten en een ritsel®"Teluid waarschuwde hem, dat ze zich bewogen had Onmiddellijk strekte hij zijn handen uit en tastte in de duisternis snel in alle richtingen maar hij kon haar nergens ontdekken; daarom sprong hij overeind en zocht zijn weg naar de deur van de kamer voor het geval dat ze mocht probeeren te ontvluchten. Hij hield zijn adem in en luisterde weer doch hoorde geen enkel geluid. De tijd gin<* snel voorbij en hij leek verder van zijn doel verwijderd dan ooit. Toen besloot hij tot een radelooze poging Hij moest licht hebben, het kostte wat het wilde, en dan het meisje vastgrijpen. Hij sloot de deur van het vertrek, smeet er genoeg meubelstukken tegenaan om Dessie de vlucht onmogelijk te maken en voelde daarop naar den schakelaar van het electrische licht, maar kon die niet vinden. Dat ellendige ding scheen uitzonderlijkerwijs niet naast de deur te zitten in dit spookhuis! Hij verwenschte zijn tegen spoed. Alle zelfbeheersching had hem nu ver laten. Hij was als krankzinnig in zijn woest en gejaagd verlangen om met zijn werk gereed fnrh^l?' En heÜ. volgend oogenblik was dc fortuin hem gunstig. Nog steeds tastend naar den knop, kwamen zijn handen eensklaps ion aanraking met het LhUr' da\ tegen den muur gedrukt stond ?edÊntn g°rdljnen van het ouderwetsche „Eindelijk!" riep hij in een triomfanteliike razernij terwijl zijn eene hand haar beetpakte en hij den vrijen arm om haar heensloeg om haar te beletten de revolver te gebruiken die zij, daaraan twijfelde hij niet, klaar hield' om te schieten. Behoedzaam zocht hij dc hand met het wapen en toen hij die had, ontrukte hi haar de revolver en "wierp die weg t™ Dessie luidkeels om hulp schreeuwde°' u' du.ivelin"> grauwde hij, met één hand haar beide handen in een ijzeren ^reen samenknellend en met de andere het 4rlhn van het bed trekkend en haar half smorfnd óm de kreten te onderdrukken. Daarop zocht hij zijn mes en een nieuwe datTefSChmg ontsnaPte hem. toen hij merkte tner. v» Wj moest het verloren hebben toen hij over den vloer kroop. „Wil je die steenen geven, ja of neen?" bul derde hij met een vloek, die hij herhaalde toen zijn slachtoffer geen antwoord gaf. Hij schudde haar heen en weer met al de kracht van een in waanzinnige woede ontsto ken bruut en ontdekte, dat ze van schrik het bewustzijn verloren had. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 23