Bankgeheim en belastingfraude Akkertje De wereld kijkt naar FINLAND Sigaren worden duurder Engelsch stoomschip op een mijn geloopen Postvlucbten op Indjj De Belgische granaten ontploffen niet! Middenstandsraad wordt gehoord Waschnummer 546 Tweede Kamer Soldaten berooven ouden pierewaaier Een weerkorps van de N.S-B Schefe hoofdpijn Neem V? Een gevaarlijke bocht De oorlog ter zee K""' 1 D«- Spoorwegongeluk in Duitschland Geen Russische eischen aan Noorwegen „Geef mij den sleutel van Finland en ik zal de poorten van Rusland openen" Onze Oost Na den eersten draai neergestort „Opheffing bankgeheim als middel tegen belastingfraude een illusie." In enkele uren heeft de Tweede Kamer gistermiddag de begrooting van Financiën afgehandeld. Van de belangrijkste punten van onze belastingwetgeving zeiden de spre kers en minister de Geer, met de bespreking te zullen wachten todat de in het uitzicht gestelde belastingontwerpen zijn ingediend. Overigens werd door verschillende spre kers ernstig betreurd, dat het bankgeheim nog niet werd opgeheven. Vreest de regee ring kapitaalvlucht? Er wordt voorts geklaagd over de vertra ging bij het aanslaan van verschillende be lastingen, waardoor de belastingplichtigen in moeilijkheden komen, van tijdig reser veeren komt immers toch niets! De vrijz. dem. afgevaardigde de heer Bijls- ma brengt de vaste lasten van den midden stand ter sprake, de personeele belasting drukt zeer zwaar en er zijn veel klachten. De heer van Gelderen (soc. dem.) zegt, dat belasting-verdeeling naar draagkracht zoo dicht mogelijk moet worden benaderd. De minister van Financiën zegt in zijn rede naar aanleiding van de algemeene be schouwingen, o.m., geen maatregelen noodig te achten tegen het zg. beleggingsfront. Als middel om belastingontduiking te voorkomen noemde hij opheffing van het bankgeheim een illusie. Tegen belastingfraude moet streng wor den opgetreden. Betalen in acht termijnen? Het toestaan van acht termijnen voor het betalen der belastingen wil spr. overwegen Voorts verklaart de minister met de ge maakte opmerkingen rekening te zullen houden, zoo b.v. ten aanzien van de reali satie van de goudwinst. Die fixatie kan echter niet plaats hebben zoo lang de gul den zwevende, is. Ontginning van ertsen. Zonder hoofdelijke stemming wordt de begrooting aangenomen. Bij den aanvang der vergadering werd na een uitvoerige gedachtenwisseling het wetsontwerp aangenomen, waarbij de re geering gemachtigd wordt om een z.g. 5a- contract met de mijnbouwmaatschappij Ce lebes te sluiten voor de opsporing en ont ginning van ijzer, nikkel, kobalt, chroom en mangaan in een terrein, gelegen in de residenties Celebes en onderhoorigheden en Menado. Met 56 tegen 15 stemmen wordt het ont werp aangenomen. Tegen stemden de so ciaal-democraten, de communisten en de christen-democraten. SLUITZEGELS VAN HET ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. Het Dagelijksch Bestuur van het Alge meen Steuncomité 1939 deelt ons mede, dat het van plan is sluitzegels uit geven, voor stellende de St. Maartenfiguur op Oranje grond. Deze sluitzegels worden verkrijgbaar ge steld tegen een gulden per 1000 stuks, al leen bij duizendtallen, het bedrag te stor ten op postrekening 25000 van het Alge meen Steuncomité 1939, kantoor 's Graven- hage. WIJZIGING VESTIGINGSWET KLEIN BEDRIJF. toepassing der wet voor den plattelandsmidden stand wordt overwogen. Blijkens de Memorie van Antwoord over het ontwerp van wet tot wijziging der Ves tigingswet Kleinbedrijf 1937, ligt het in het voornemen van den minister van Economi sche Zaken den middenstandsraad, welke, naar bekend is, is samengesteld door de drie middenstandsbonden en als adviesorgaan wettelijk erkend is, over de aangekondigde wijziging van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 te huoren. Het is den minister niet geheel duidelijk wat bedoeld werd met de vraag of het wel juist gezien is. de uitvoering der wet in zoo sterke mate centraal te regelen, waar im mers deze uitvoering bijna geheel gelegd is in handen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Voor het geval bedoeld mocht zijn, dat de Kamers veelal aan de door het centraal ge zag gegeven richtlijnen zijn gebonden, zoo wil de minister opmerken, dat eenige uni formiteit bij de toepassing der wet naar zijn meening onontbeerlijk en, naar in de prac- tijk is gebleken, van groot nut is. Gelijk reeds bij de beantwoording va.n het voorloopig versl. der Tweede Kamer nopens dit wetsontwerp werd medegedeeld, stelt de minister zich voor. ook het vraagstuk van de toepassing der Vestigingswet Kleinbedrijf ten opzichte vand en middenstand ten plat telande bij de komende technische herzie ning dier wet onder het oog te zien. Avontuur van bejaard Alkmaar- der. Een 73-jarige Al'kmaarder was op stap geweest met een soldaat uit dezelfde ge meente, die in den Helder gemobiliseerd is. Het tweetal heeft diverse café's bezocht. Den volgenden morgen miste de oude man een belangrijk bedrag uit zijn portemon- naie, alsmede een bankbiljet van f 100. De soldaat werd aangehouden. Het grootste deel van het gestolen geld werd in de wo ning van een vriend van den soldaat, even. eens soldaat, gevonden. Ook de vriend is, volgens het Hsb., gearresteerd als verdacht van heling. Beiden heibben bekend en zijn ter beschikking gesteld van de militaire autoriteiten. Inval te Soest. De politie te Soest heeft gisteravond in samenwerking met de militaire politie een inval gedaan in een perceel aan den Nieuwe- weg, aldaar, waar zestien personen, leden van de N.S.B., gekleed in zwarte uniform, bepaalde oefeningen hielden. Deze personen, afkomstig uit Amsterdam, Amersfoort, Baarn en Voorthuizen, werden in twee overvalwa gens naar het politiebureau gebracht. Proces verbaal werd volgens het Hdbld. opgemaakt wegens het vormen van een weerkorps; de leider, een zakenman uit Amsterdam, werd opgesloten. De zwarte hemden zijn in be slag genomen. Prijsverhooging van de goedkoo- pere soorten. Op een te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de leden van het verbond van sigarenfabrikanten in Nederland en de Nedcrlandsche R.K. Vereeniging van Siga renfabrikanten, is besloten de prijzen van de goedkoopere soorten sigaren in een hoogere verkoopklasse te brengen. De verhooging betreft de 3, 3^/2» 4 cent en enkele 5-cent merken. Hoewel ook de fa bricage der betere kwaliteiten tengevolge van de sterke stijging der prijzen van de grondstoffen en fournituren, weinig loonend is geworden, en bovendien binnen enkele weken een verhooging van alle loonen ten gevolge van de stijging van het indexcijfer is te verwachten, heeft men zich beperkt tot verhooging van die soorten, waarvan de fa bricage reeds op dit oogenblik een beduidend verlies oplevert. De vermissing van Johanna de Nigtere. De commissaris van politie in de tweede sectie te Amsterdam, heeft in verband met de vermissing van Johanna de Nigtere, die sedert 18 November j.1. spoorloos is verdwe nen, nogmaals in het bijzonder de aandacht gevestigd op het reeds in het algemeen poli tieblad van 23 November vermelde wasch nummer 516, dat op de rosé directoire is aan gebracht. De politie is verzocht, voor zoover zulks nog niet is geschied, hiernaar bij de wassche- rijen en waschverzendingen een onderzoek te doen instellen en dat onderzoek in geval van ontdekking zoo ver mogelijk te doen uit strekken. In twee gevallen van recenten datum is een waschnummer middel geweest tot het opsporen van een misdadiger, n.1. bij den koffermoord en in de moord-affaire te Leid- schendam. Zooals men zich herinneren zal had in het laatste geval de man, die verdacht wordt den veehouder te hebben doodgestoken, zijn boordje in een heerenmodezaak achtergela ten en bleek het waschnummer in dezen boord aangebracht, een welkom spoor voor de recherche. Handelsreiziger bij Midwolde ern stig gewond. Gistermiddag is een personenauto, afkom stig uit Groningen, nabij Midwolde, gemeen te Leek, in een gevaarlijken bocht van den weg, waar reeds eerder verschillende ern stige ongelukken zijn gebeurd, door de glad heid geslipt. De auto .kwam in de bermsloot terecht. De eenige inzittende, de 28-jarige ge huwde handelsreiziger D. J. Dijk te Gronin gen, werd in bewusteloozen toestand aange troffen. Hem werd de eerste hulp verleend door dr. Hogenwind te Leek, die een sche- delbasisfractuur constateerde. Het slachtof fer is overgebracht naar het Diaconessen- huis te Groningen. Men vreest voor zijn leven. is het aantal magnetische mijnen aanzienlijk verminderd. Het Britsche s.s. „Dalryan" (4568 tonjjs ongeveer zes mijl buiten de Zu - van Engeland op een mijn geloopen AU 38 leden der bemanning en de loods J "^Dtf'U-P. voegt hieraan nog toe, dat het ongeluk met dc „Dalryan" dicht bij de kust gebeurde, zoodat tot aan zonsondergang toeschouwers, die op den wal waren sa mengestroomd, het schip konden gadesla Vijf der opvarenden moesten in het zieken huis worden opgenomen. Een van hen heeft verklaard, dat de ont ploffing zoo hevig was, dat de dekken scheurden en de menschen de lucht in werden geslingerd, terwijl de lading door de huid van het schip naar buiten werd gedrukt. Gistmacht is de Deensche houten drie mastschoener „Grethe" (264 ton) op de Goodwin Sands verongelukt. De kapitein en de uit 6 leden bestaande bemanning is ge red. Men denkt, dat de „Grethe" op een wrak geloopen is. Het Finsohe s.s. „Mercator", dat, zooalis men weet, op een mijn is geloopen, is in zes minuten gezonken. Het totale aantal geredden bedraagt 35, hetgeen de geheele bemanning uitmaakt, behalve een persoon, die waarschijnlijk is omgekomen Verscheidene geredden hebben verwon dingen opgeloopen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen: De Britsche duikboot, welke Stavanger is binnengeloopen, werd niet door vijandelij ke actie beschadigd. De schade werd veroor zaakt door den zwaren storm in de Noord zee. Volgens het internationale recht mag een duikboot in een neutrale haven blij ven, totdat zij weer zeewaardig is. In gezaghebbende marine-kringen wordt ifftrtTflk van ioni. yprtrek van Aankomtt t, Alex. 1 Dec. Buizerd I jodhp. 1 Dec. Rang. i jw (heenreis) I c' Pelikaan kledan 1 Dec. Rang. i Dec_ (terugreis) I Nandoe Napels 1 Dec. Alex. l Dec, (heenreis) 1 1 verklaard, dat op bevredigende wijze voort, gang wordt gemaakt met het vegen van h6 magnetische mijnen, en dat, te oordeelen naar de vermindering in het aantal sche. pen, dat de laatste dagen tot zinken is bracht, minder magnetische mijnen schijnen te worden gelegd. Wat door Duitsche mijnen m duikbooten tot zinken werd n„ bracht. De verliezen van de op Engeland varen, de vijandelijke en neutrale koopvaardij, ap dus een bericht van het Duitsche Nieuws, bureau, zijn nog verder gestegen. In den tijd tusschen het begin van den oorlog tot 29 November 1939 zijn door Duitsche duikboo- ten of mijnen tot zinken gebracht: a Volgens reeds bevestigde berichten: 162 schepen met en bruto tonnage van 639.689 br. reg ton, waarvan 52 neutrale schepen met een tonnage van 185.248 br. rg. ton. b. Volgens verdere berichten nog 32 sche pen met een tonnage van 96.079 br. reg. ton waarvan 16 neutrale schepen met 39.321 br! reg. ton. Hiermede zijn de totale verhezen sinds het begin van den oorlog gestegen tot 194 sche pen met een tonnage van 735.708 br. reg. ton Een bijzonder hoog percentage der tonnage vormt de tankschepen: 159.867 br. reg. ton, waarbij de gemiddelede tonnage van een tankboot 7.500 br. reg. ton bedraagt Aan deze mededeeling voegt het D.N.B, nog toe, dat rekening houdende met het be kende feit, dat van Engelsche zijde verliezen aan eigen schepen, in het bijzonder in de buurt van de Engelsche kust worden ver zwegen, de totale verliezen nog aanmerke lijk hooger moeten worden gesteld. 14 dooden en 14 gewonden. In de vroege ochtenduren werd gisteren op den spoorwegovergang bij de halte Kruckel op het traject Dortmund—Wittenwest (DId.) een autobus met mijnwerkers gegrepen door een personentrein en meege sleurd. Veertien inzittenden werden gedood, elf werden ernstig en drie licht gewond. Officieel dementi. De Noorsche minister van buiten- landsche zaken heeft met betrekking tot de in 't buitenland verspreide ge ruchten over een beweerde Russische opvordering van drie Noorsche ha vens aan de noordelijke IJszee ver klaard, dat de Sovjet-regeering in het geheel geen territoriale eischen ge steld heeft. Aan den zenuw-oorlog in het hooge Noorden is thans 'n definitief einde gemaakt, doch hiervoor in de plaats is evenwel de werkelijke bloedige krijg uitgebroken tusschen de groote Russische republiek en den kleinen Finschen buurstaat. Het mag thans wel interessant hee- ten te vernemen wat de bekende Fransche journalist Yves du Geurny onlangs in een der Fransche bladen schreef over de houding van Finland tegenover de Sovjet-Unie. Wij citee- ren dit artikel uiteraard zonder com mentaar. „Hoe vreemd het ook moge schijnen, toch is het mogelijk te zeggen, dat Finland in ze ker opzicht gelegen is tusschen Rusland en Duitschland. De Pan-Slavische ambities van liet Rusland uit den Tsarentijd wilden van het land een der bondgenooten maken van het Russische rijk. Reeds lang hebben de handleidingen voor het Duitsche militaire onderwijs de uitspraak van generaal Luden- dorf geadopteerd: „Geef mij de sleutel van Iinland en ik zal de poorten van Rusland openen." Het vredesblok in het Noorden. Sinds Finland zijn onafhankelijkheid heeft herkregen, heeft men het meer en meer ver meden 011 wel in niet geringe mate tenge volge van de houding der groote mogendhe den, die het land wilden sparen, het geringe aantal inwoners ten spijt, als een belang- 1 ijke troef in hun spel, ter versterking van het noodzakelijke vredesblok van de Skandi- navische landen. De fraaie Finsche hoofdstad Helsinki, welke reeds zoo door het gruwelijke bombar dement der Russen heeft ge leden. Op den achtergrond ziet men de Nikolaikerk.. Finland 't liefst afzijdig. Reeds lang streefden de Finnen ernaar zich afzijdig te houden en zelfs hebben zij duide lijk een zekere beduchtheid aan den dag ge- iegd ten opzichte van de verdragen, die hun door groote naties werden aangeboden met de voorafgaande beloftei», die slechts vervuld zouden kunnen worden na een oorlog en waaraan Finland met de krachten waarover het beschikt, niet mee zou kunnen werken, daar het land deze krachten al te veel in zal moeten spannen voor de verdediging van het land. Het is dan ook zeer gemakkelijk te be grijpen welke vrees de Finnen voortdurend koesterden voor dergelijke verbintenissen, die de welvaart van Finland konden aantasten, terwijl dit land voor alles pogingen aanwend de deze te behouden door den buitenland- schen handel te ontwikkelen. Omdat de min ste aanval op den vrede, die in het land heerschte, de handel in het grootste gevaar brengt. Dubbel op zijn hoede. Genoog oorlogen al hebben verwoestingen in Finland aangericht, het cultureele leven van het land in gevaar gebracht en het geestelijke leven bijna geruïneerd, zoodat Finland op grond van deze ervaringen reeds, wel dubbel op zijn hoede moest zijn. Het is dus voldoende duidelijk dat Finland immer over zijn neutrali teit in al'le internationale verwikke lingen weraschte te waken als over een essentieele voorwaarde voor het verder bestaan van het land. Wat nu het feit betreft dat Finland al lerminst geneigd was zijn nationale defen sie te verwaarloozen, moet men daarin niet Onaangename indruk bij het publiek. Bij het beschieten van de Duitsche vliegers, die hoog over België vlo gen, zijn enkele granaten, die in het luchtruim hun plicht niet deden, heel op de aarde terecht gekomen, en soms op vreemde plaatsen. Te Anderlecht ontplofte er naar het Hsbl. meldt, een in de goot van een huis, waarbij een gat van .50 cm. in den grond werd ge slagen, en een scherf door de huisdeur vloog. Een andere kwam daar op een hospi taal terecht. Zij viel op een plat dak, dat juist kort tevoren door een patiënt was verlaten. Gelukkig ontplofte ook deze niet. Te Ougrée Marihaye bij Luik sloeg een granaat in het metselwerk van een cokes oven, eveneens zonder op dat oogenblik te ontploffen. Eerst door de groote hitte van de oven ontplofte zij, echter zonder veel schade aan te richten. Bij het publiek heeft het feit dat de gra naten niet in de lucht ontploffen en ook niet wanneer ze weer op de aarde terug vallen, een onaangename indruk gemaakt. Toch zouden slechts zij, die weten, hoeveel granaten bij deze gelegenheid afgevuurd werden, en welk een percentage daarvan haar plicht niet deden, kunnen uitmaken of dit percentage normaal of groot is. Van officieele zijde hoort men hierover echter niets. GANGSTER-BESTRIJDER CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP, Thomas Dewey, de populaire Amerikaan- sche districts-attorney, die bekend is om zijn strijd tegen de gangsters en door de ver oordeeling van Ivuhn, den leider van den Duitschen Bond in de V.S., zal zich candidaat stellen bij de verkiezingen voor het president schap. het resultaat zien van de waarschuwing die Zweden en Noorwegen lieten hooren, dat bewapening voor een klein land noodzake lijk is om tegen eventueele agressie vsn een ander land veilig te zijn? Bovenal wan neer dat kleine land een strategisch punt van vitaal belang vormt in een eventueelen oorlog? De neutralen pionnen in het schaakspel. Maar er zijn helaas nog kringen waar men weigert aan de vurige ambities van bepaalde landen te gelooven. De achter grond van dit alles is waarschijnlijk, dat men in ons geënerveerd en onrustig Euro pa de gewoonte heeft aangenomen de sta ten, die neutraal waren en willen blijven en die reeds lang rekening hebben gehou den met een gewapend conflict in Europa, te beschouwen als pionnen in het schaak spel en het zal moeilijk voor hen zijn weer stand te bieden aan een ondernomen agres sie na de politieke verklaringen van neu traliteit. Men heeft zoo langzamerhand ver geten dat er menschen zijn, die niet voor en niet tegen iemand willen zijn. Men vergeet iets De mogendheden stellen alles in het werk om hen in hun spel te betrek ken en spannen zich in, de neu tralen te laten voelen, dat indien zij meedoen of binnenkort zullen „meespelen", zij zich zullen ver binden met een der grootste par tijen tegen een andere partij. Men vergeet heel en al dat er nog men schen zijn, die den vrede wilien, die zeggen wat zij denken, wanneer zij verklaren een politiek van absolute vredelievendheid te willen volgen. Men vergeet maar al te graag, dat een dergelijk klein volk nog de prooi is van het „nihilisme van de nationale defensie", de anderen bereiden zich voor het hoofd te bieden aan de gebeurtenissen. Hun troepen streden niet voor en niet tegen iemand maar handhaven zelf de onschendbaarheid van hun grens. Finland weigerde slechts, zoo besluit Lves du Geurny, partij te kiezen voor de bolsjewistische of fascistische ideologie en trachtte in goede verstandhouding te leven met zijn buren en den steun te zoeken die het van Skandinavische kant noodig kan hebben!! Helaas hebben de afschuwelijke feiten die poging ontijdig achterhaald, RADIOREDE VAN DALADIER BRENGT GEEN NIEUWS. Minister-president Daladier van Frankrijk heeft gisterenavond te acht uur een rede gehouden voor de radio. Hij heeft hierin de voornaamste passages van zijn uiteenzetting in de Kamer herhaald. Nadere bijzonderheden over de ramp met de „Miles Hawk". Het Soer. Hsb. meldt nadere bijzonderhe den over de ramp met het Soerabaiasche sportvliegtuig, de PK—SAL, waarbij de offi cier-vlieger 2e klasse der marine, B. Sanders en zijn echtgenoote, op slag werden gedood. Ongeveer 600 meter na den start, boven het noordelijke uiteinde van het vliegveld, maak- i? r', de bekende blauwe „Miles Hawk zijn eersten draai op de linkerhand, en plotseling, van een hoogte van circa 75 meter, stortte de machine omlaag, om in den noordoostelijken hoek van het terrein, vlak naast den weg naar de militaire kampemen ten, op het gras neer te smakken. Het staat nog niet vast, of de motor al dan niet was afgeslagen. De officier van gezondheid, dr. Noord- hoek liegt, dip zeer spoedig ter plaatse kwam kon bij beide inzittenden slechts den dood constateeren. De lichamen van den heer en mevrouw Sanders werden vlak naast het wrak van het toestel (dat niet in brand is gevlogen) aangetroffen. Zij moeten op slag zijn gedood.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2