Rusland niet naai mgadering van den Duitsch kustwachtschip vergaan Regeering laat licl nog niet uit over slagkruisers Landstormers Niet sentimenteel zijn over Finland Ook 4 Duitsche daikbooten gezonken Post vluchten op Indië Voetbalmenu van Zondag a,s. Helsche projectielen op onze kust Overtreding uniformverbod Thans een vrouw verdwenen in het leger Grens- en Jcust- beveiligingstroepen Duitsche ambassadeur naar Berlijn Voerman doodgereden Motorrijders om het leven gekofli^11 Verdeeldheid in de Italiaansche pers. EEN VERGELIJKING MET ABESSINIë. De „Tevere", het Italiaansche blad, dat als min of meer officieel wordt beschouwd, waarschuwt tegen sentimentaliteit in liet FinschRussische geschil, dit waarschijn lijk naar aanleiding, van de vele sympathie betuigingen voor Finland van de zijde der studenten en anderen te Rome. Het blad zegt, dat de democratieën van de Noordsche staten, ook van Finland, steeds voor haar eigen belang gebruik hebben ge maakt, de Noordsche staten werden door Engeland beschouwd als schakels in een be schermingsketen tegen Rusland. Ifet beste bewijs voor het feit, dat vreemde belangen van de randstaten gebruik hebben gemaakt, levert de deelneming dezer staten aan de sancties tegen Italië, waarbij zij bijzonder in het oog liepen door hun anti-I tal iaansche houding. Wat nu, aldus de „Tevere", de Ita liaansche belangen betreft, kan men vast stellen, dat de gebeurtenissen in de Noord sche zeëen geen enkelen invloed op de Mid- dellandsche Zee uitoefenen. De sympathie van Italië zal precies gelijk zijn aan die, welke Finland indertijd Italië bewezen heeft De op 1 Sept. begonnen partij laat met haar toekomstige gevolgen, voor het overige geen sentimenteele zijsprongen toe. Andere geluiden. Italiaansche bladen, die waarschijnlijk min of meer de meening van het Vaticaan uitspreken blijven de Russische aanval af keuren en hun oordeel is zeer streng. Het Katholieke orgaan Italia verklaart, dat het geweten der Italianen in opstand komt te genover dergelijke schendingen van de mo- reele orde en van het recht en zich afvraagt wat de reacties zullen kunnen zijn, van der gelijke werkwijze voor de betrekkingen tus- schen de staten. Het blad is van oordeel, dat de systematische cynische verlooche ning der heiligste en tastbaarste beginselen eën voordeelig middel om te regeeren wordt en dat het recht van de kracht in de plaats komt van de kracht van het recht. De Italia keert zich krachtig tegen „de on gelooflijke ongedeerdheid" waarmede de meest elementaire regels van menschelijk- heid en rechtvaardigheid door het slijk wor den gesleurd." Dergelijke werkwijzen moeten zeer luide veroordeeld worden uit naam van het chris telijke, menschelijke geweten, van het recht en de rechtvaardigheid. Het is tijd om zonder nuttelooze omwegen uit te spreken, dat het ijdel is Europa te be vrijden van de onrechtvaardigheid van Ver- sailles door gebruik te maken van methodes, die de ontkenning vormen van de meest elementaire rechten en door hegemonieën te vestigen in vergelijking waarmede Versail les volledig gerechtvaardigd is." Somimige methoden, aldus het blad, staan zoo ver van onze Latijnsche mentaliteit, dat zij in ons volkomen afschuw wekken en een onherroepelijke veroordeeling. Het or gaan besluit met zich tot Europa te rich ten: „De Europeeische beschaving heeft slechts een gebaar te maken, n.1. de nood lottige ideologieën te verloochenen, die ge boren zijn in de nevelen van het Noordon en zich te keeren naar het christelijke Ro me". Een vergelijking met Abessinië. De Giornale dTtalia maakt een vergelij king tusschen den aanval op Finland en de bezetting van Abessinië. Het 'blad zegt, dat de aanval van Russischen kant op het kleine beschaafde Finland niet is uitgelokt en dat Finland het recht heeft op grond van het Volkenbondshandvest sancties te eiischen tegen Rusland. Dit zelfde recht kwam niet toe aan een slavenho'udend land als Ethiopië, dat niet alleen schuldig stond aan met documenten gestaafde agres sies tegen Italië in Afrika, maar boven dien aan een 'brutale schending van de staande verdragsverplichtingen van den Volkenbond. Moskou echter weigert in Ge- nève te verschijnen en dreigt zelfs uit den Volkenbond te treden. Terwijl in het conflict met Italië de re- gcering van Moskou luidruchtig Ethiopië en de zaak der kleine naties, die thans zonder verdediging zijn, verdedigde, verzet zij zich thans tegen de Finsche demarche wegens een conflict, dat door haar zelf is uitge lokt. Eens te meer ziet men welk een af grond er in de Europeesche politiek gaapt tusschen zeggen en doen. Maar, aldus be sluit de Giornale dTtalia, het zal zeer be langwekkend zijn ten aan zien van de Fin sche aangelegenheid, de houding vast te stellen van die groote mogendheden, die nog verschanst zijn in den volkenbond en die sancties toegepast hebben tegen Italië. DUITSCHE AMBASSADEUR NAAR BERLIJN. Terwijl gisteren gedemonstreerd werd ten gunste van Finland, was de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mackensen, op weg naar Berlijn, waar hij, naar men ge looft, het Italiaansche standpunt ten aan zien van de Finsche kwestie zal uiteenzet ten. Gedurende het geheele weekend was het zeer druk van de Finsche legatie. Tal van bezoekers hebben hun kaartjes afgegeven en het register geteekend. en lendenpijn? Ai, dat kan het beste humeur bederven. Neem een "AKKERTJE de vlugwerkende pijnverdrijverl K.N.V.B. Rotterdam: Jubileum wedstrijd Nederland —België. H.N.V.B. Afd. E. HRC 4—Helder 3, Watervogel- Petten 1. Afd. G.: Alkmaar 3Alcm. V. 4; DTS 2 Bergen 2; Dirkshorn 1Oranje Wit 1. Afd. K: Helder 5BKC 2; Atlas 2—J.V.C. 2 Afd. M.; Vrone 2—Alkm. B 5; Egmondia 3Akersloot 1. Afd. P Andijk 3Flevo 2; Flevo 1Hau- wert 1; Oudendijk 2—Sijbekarspel 2. Afd. R: BKC 3Oudesluis 2, Werkdorp Nieuwersluis 1—Winkel 1. Adsp. J: Alcm. V. a—Koedijk a, Alkmaar aSchoorl a. Adsp. L: Dirkshorn a—DTS b; Vrone a— Alcm. V. d. Adsp. N: Sporters b—VCL a. Adsp. O: HRC aHRC c, Succes a— H.R.C. b. (Dit programma draagt een vooiToopig karakter en enkele wijzigingen moeten dan ook niet buitengesloten worden geacht.) noodlottige onderhandelingen tusschen Lon den en Moskou geleid. Het probleem van Finland en van de Baltisohe landen is voor het eerst opgeworpen door de omsingelings- politiek der westelijke mogendheden. SOMMIGE STATEN MEENEN, DAT DOOR DEN AANVAL OP FINLAND RUSLAND NIET MEER IN DEN VOLKENBOND THUIS BEHOORT. Volgens 'n mededeeling van den ra diozender van Moskou verklaart Mo- lotof in zijn telegrafisch antwoord aan Avenol, den Volkenbondssecre taris, dat de Sovje&regeering niet kan deelnemen aan de vergadering van den Volkenbondsraad en van de As semblee. In het antwoord zegt de Sovjetregee- ring dat er geen enkele reden is den Raad en de Assemblee bijeen te roe pen, De Sovjet-Unie verkeert niet in staat van oorlog met Finland en be dreigt het Finsche volk niet met oor log. Derhalve is een beroep op art. 11 van het handvest niet gerechtvaar digd. Aan dit antwoord voegt de Sovjetregeering nog toe, dat personen, namens wie het ver zoek tot bijeenroeping der Volkenbondsorga nen was gedaan, niet de echte vertegenwoor digers van het Finsche volk zijn. Argentinië wenscht verwijdering van Rusland uit den Volken bond. De Argentijnsche minister van buit'enland- sche zaken heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond een telegram doen toe komen, waarin hij mededeelt, dat zijn regee ring van meening is, dat de Russische aan val op Finland de verwijdering van de Sov jet Unie uit den Volkenbond rechtvaardigt. Geen Belgisch president? In tegenstelling met zekere geruchten is men in politieke kringen te Brussel van meening, dat het niet onmogelijk is dat Bel gië een zelfde houding zal aannemen als Zuidslavië en zal besluiten af te zien van het presidentschap van den Volkenbonds raad. In dat geval zou het presidentschap aan Bolivië komen. Het is niet onmogelijk, dat Lord Halifax de leiding zal hebben van de Britsche dele gatie te Genève, doch het lijkt waarschijnlij ker, dat hij Butler zal aanwijzen. De samen stelling der delegatie zal heden bekend wor den gemaakt. Rusland uit den Volkenbond? Naaï het blad Politiken uit Riga verneemt zou de Sovjet Unie besloten hebben onmid dellijk uit den Volkenbond te treden, wan neer deze begint met de bespreking van het Finsche vraagstuk. Een Duitsche persstem. De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Fremdenblatt noemt de bijeen roeping van den Volkenbondsraad in de FinschRussische kwestie in zooverre on gewoon, dat Engeland maandenlang gepro beerd heeft in zijn betrekkingen tot Sovjet Rusland een soort zwevende toestand te la ten bestaan, doch aan de raadstafel wel geen verstoppertje meer kan spelen. De geweldige veranderingen in Oost Europa en thans ook in Finland zullen, aldus genoemd blad, te Genève worden voorgesteld als een recht- streeksch gevolg van de Duitsche buiten- landsche politiek der laatste maanden. De Duitsche politiek kan echter met een zuiver geweten zeggen, dat zij absoluut gekeerd was tegen elke inmenging van „Raumfrem- de" elementen in het organisme van de lan den in Midden- en Oost-Europa. De onvoor waardelijke wil van Engeland evenwel, het Duitsche rijk van het Oosten tot het Westen te omsingelen, heeft sinds half Maart tot de Demontageploeg is onafgebroken in de weer. De demontageploeg van de vesting Holland is onafgebroken in de weer, want nog steeds spoelen vele mijnen aan op de Nederland- sche kust. Op het strand bij Kijkduin spoelden twee mijnen aan. De eene bieef op het strand lig gen en werd gedemonteerd, de ander wist zich weer vrij te werken en is weggedreven. Gisterochtend zijn op het strand onder de gemeente Wassenaar twee helsche machines ontploft. Het moge als een groot wonder wor den beschouwd, dat zich hierbij geen ongelukken hebben voorgedaan, want slechts enkele minuten nadat mili tairen van de kustwacht de eerst gesignaleerde mijn aan een paal hadden vastgemaakt, om wegdrijven te voorkomen, waarna zij zich verwijderden, explodeerde het projectiel met een onzettende knal. In wijden omtrek was deze ontploffing hoor baar. Schade werd niet aangericht. Gisteren zijn drie groote mijnen de ha ven van ÏJmuiden binnengedreven. Zij zijn op het binnenstrand nabij de Noorderpier vastgeloopen en zullen gedemonteerd wor den. Aan het westhoofd te Ouddorp is een mijn aangespoeld Militairen hebben de bewaking op zich genomen. Te 's-Gravenzande zijn vier mijnen aan gespoeld en wel drie nabij Vluclitenburg en een bij Ardentsduin. Militairen hebben de bewaking op Zich genomen. Slechts 2 leden der 50 koppen tellende bemanning gered. OOK VIER DUITSCHE DUIKBOOTEN GEZONKEN. Ten Zuiden van hei eiland Lange- land is een Duitsch kustwachtschip op een mijn geloopen en gezonken. Vernomen wordt, dat slechts twee leden der bemanning, die uit vijftig koppen bestond, tot dusverre zijn gered. Het schip zonk in vier mi nuten. Dit is het vierde Duitsche schip, dat na bij het Duitsche mijnenveld in het Weste lijk deel van de Oostzee is vergaan. Het ongeluk van gisteren gebeurde nabij de plaats, waar negen dagen geleden een an der Duitsch wachtschip op een mijn liep, waarbij twaalf personen om het leven kwa men. Twee Deeosche en drie Duitsche sche pen zijn naar de plaats des ombeils uitge varen. Er stond een ruwe zee. VIER DUITSCHE DUIKBOOTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. In de laatste dagen, zoo meldt Reu ter, heeft de Britsche vloot in totaal vier duikbooten tot zinken gebracht of buitgemaakt. Een duikboot is door een escadrille Britsche vliegtuigen vernietigd, die boven de Noordzee patrouilleerden. Een tweede duikboot is in het Kanaal buitgemaakt en haar bemanning werd geinterneerd. Een derde duikboot is vernietigd door dieptebommen, welker explo sies zelfs in een plaats aan de Brit sche kust gehoord konden worden. Het nieuws, dat ook een vierde duikboot vernietigd was, kwam bin nen, toen, gelijk reeds medegedeeld in een Schotsche haven Zaterdag nacht 43 leden van een Duitsche duikbootbemanning aan land wer den gebracht. Naar de Britsche admiraliteit ver klaart zijn tot heden 144 leden van Duitsche duikbootbemanningen ge vangengenomen. Deze mededeelingen worden van Duitsche zijde, althans voor eenige gevallen tegengesproken. Koopvaardijschepen gezonken. Overigens zijn weer een aantal schepen van verschillende nationaliteit op een mijn geloopen. Het Engelsche s.s. „Eskdene", metende 3.800 ton, is gezonken na op een mijn te zijn geloopen. De bemanning, bestaande uit 29 koppen, is in een Schotsche haven aan land gezet. Twee stoomschepen uit Glasgow, de Lairdsglen en de Findhorn, zijn door een aanvaring beschadigd buiten de westkust van Schotland. De reddingboot van een plaats aan de oostkust van Schotland is tegen twaalf uur gistermiddag gealarmeerd en uitgevaren om te zoeken naar de leden der bemanning van een Zweedsch stoomschip, de Rij dolf. Men gelooft, dat acht opvarenden van dit schip opgepikt zijn door een treiler uit Huil en dat de overige schipbreukelingen nog in een boot rondzwalken. Het Britsche s.s. „Hamsterley" 2160 ton groot, is in den afgeloopen nacht voor Nor- tolk na een aanvaring gezonken. De beman ning is in een haven aan de oostkust aan tand gebracht. Een opvarendewordt ver mist. Kon voortgang vinden, tengevol ge van een verzuim van de po litieleiding. Op vragen van Jhr. de Savornin Lobman betreffende overtreding van het uniform verbod door bezoekers van een café te Arn hem heeft de Minister van Justitie geant woord, dat het in de eerste vraag omschre ven gebeuren inderdaad heeft plaats gehad, invoege als daar vermeld, met dien verstan de, dat het aantal personen, dat zich aan overtreding van art. 435a van het wetboek van strafrecht heeft schuldig gemaakt, niet „zeer groot" kan zijn geweest. Er zijn^name- lijk ter vergadering ongeveer 60 a 70 per sonen geweest, die geheel of ten deele in uniform waren gekleed. Dat allen in het restaurant hebben vertoefd, staat niet vast. Dat deze overtreding ongehinderd voort gang heeft kunnen vinden, is een gevolg ge weest van de omstandigheid welke als een verzuim van de politieleiding moet wor den aangemerkt, dat in het restaurant geen politie aanwezig was, zoodat die overtreding niet door de politie is geconstateerd. De bur gers, die haar wel hebben opgemerkt, heb ben daarvan eerst later aan de politie ken nis gegeven. Dientengevolge was het tevens ondoenlijk geworden, achteraf nog vast te stellön, wie de daders van het strafbare feit zijn geweest. Voorkomen zal worden, dat dergelijke ge beurtenissen zich herhalen. Te waler geloopen en verdronken? De hoofdstedelijke politie heeft gister avond van tien uur tot kwart voor een gedregd in de Nieuwe Achtergracht nabij het gebouw van „De Joodschc Invalide". In den avond was een man'uit de Wees- perstraat op het bureau J. D. Meyerplein komen zeggen, dat zijn 65-jarige vrouw nog niet thuis was. Zondagavond was zij naar kennissen in de Valckeniersstraat gegaan en voordat zij terug was, was de man inge slapen. Daardoor bemerkte hij eerst gister morgen, dat zijn vrouw nog niet thuis wa§. Hij begaf zich daarop naar verschillende familieleden en kennissen om te vragen of zijn vrouw daar misschien was gebleven of er werk verrichtte. Toen hij nergens bevre digend antwoord kreeg, stelde hij de poli tie op de hoogte. Op vermoeden, dat de vrouw langs de huizen van het Weesperplantsoen gaande, rechtuit het water ingeloopen zou zijn, heeft de politie eenige uren gedregd, echter zonder resultaat. Toen hij herstellingswerkzaam heden aan het achterlicht van zijn wagen verrichtte. Gisteren in den laten middag is op den Mu i d c rs t ra at weg, op korten afstand van de Vinkenbrug, een ernstig ongeluk ge beurd. Een voerman wilde het defecte achterlicht van een aan zijn boerenwagen gekoppelden tweeden wagen herstellen, waartoe hij zich rechts achter het voertuig vooroverboog. Op dat oogenblik naderde een per sonenauto, waarvan de bestuurder den voerman niet opmerkte. De man, de ongeveer 40-jarige M. van Es uit Diemen, werd omver gereden en sloeg met het hoofd tegen den straat weg. Enkele oogenblikiken na 't on geluk overleed hij ter plaatse. De vrouw van den voerman, die op den bok van den voorsten wagen zat, zag het ongeluk gebeuren. Het stoffelijk overschot van het slacht offer is naar het lijkenhuisje te Diemen overgebracht. De bestuurder van de personenauto zwenkte na de aanrijding naar het midden van den wég, waardoor hij een tegenligger raakte, welke naar rechts in de bermsloot reed. De bestuurder van dezen wagen wist zich uit den wagen, welke omgekeerd te recht kwam, te bevrijden. De heer van Es, die bij het ongeluk om het leven kwam, was onderwijzer te Amster dam en bewoonde een boerderij te Diemen. Vierduizend wilden weer van de verbintenis af Over „vrijwillige verbintenissen", bij de weermacht lezen wij in de zoo juist versche nen memorie van antwoord over de dcfen- siebegrooting, o.m. het volgende: De minister is teleurgesteld door het feit, dat van de pl.m. 6500 opge roepen landstormers er thans plm. 4000 zijn, die een verzoek om verlof hebben ingediend en blijkbaar allen voorgeven niet te hebben geweten tot welke verplichtingen zij fich had den verbonden. Het merkwaardige is bovendien, dat deze 4000 vrijwilligers wel bij het afkondigen van de mobilisatie onder de wapenen zijn geko men, al geeft hij daarbij gaarne toe, dat sommigen daartoe eerst zullen zijn overge gaan, nadat zij inlichtingen ten gemeente huize hadden ingewonnen. De vrijwilligers van den landstorm kun nen slechts door daartoe geschikte dienst plichtigen worden vervangen. Bij het on derzoek dat terzake moest worden ingesteld is gebleken, dat aanvankelijk pl.m. 60 pet. lader pl.m. 40 pet., van die dienstplichtigen niet aan de gestelde eischen voldeden. Op 23 •Noy is aan den opperbevelhebber medegp neem, dat, de regeering het op prijs zal stel en indien dusdanige maatregelen zouden kunnen worden genomen, dat alle bedoelde landstormers binnen 14 dagen in het genot .van verlof zijn gesteld. Vertrek van Aankomst te (tÏÏÏK) b®m4Dec (Athene 4 Dec, (Ereis) ]Jodhp- 4 DeC' |rtang. 4 Dec, (terugreis) lBand' 4 Dcc' lM«dan 4 GROOTE SPOED MET HET PRO BLEEM VAN INDIë's MARITIEME DEFENSIE. Met betrekking tot de klacht van sommige Tweede Kamerleden, dat de regeering groote geheimzinnig heid betracht ten aanzien 'van haar plannen voor de versterking van Nederlandsch Indië wordt op gemerkt, dat de regeering al vorens terzake een beslissing te ne men het advies van de Indische regeering wenscht te bestudeeren, aldus de memorie van antwoord betreffende de Defensiebegrooting. Dit advies kan binnenkort worden verwacht; het ligt in het voorne men bij de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te be trachten. De minister wenscht zich alvorens de regeering te dien aan zien haar houding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slag kruisers. HET VLOOTRAPPORT. Toen de minister het beheer over het de partement van defensie aanvaardde, stond de technische commissie, tijdens het vierde kabinet-Colijn benoemd om te rapporteeren over de verschillende mogelijkheden tot het brengen van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië op een belangrijk hoo- ger peil, op het punt haar rapport in te dienen. Op dat oogenblik bestond er voor hem afgescheiden van de vraag of aan wijziging van de commissie behoefte be stond geen aanleiding een vertegenwoor diger voor den minister van koloniën in de commissie op te nemen, omdat de regeering voornemens was het rapport om advies aan de Indische regeering te doen toekomen De bekende bezwaren, welke in het alge meen bestaan tegen het overleggen van ambtelijke rapporten, verzetten zich er ook in dit gevaat tegen het rapport der evenbe- doelde commissies ter kennis van de Sta- ten-generaal te brengen. DE f 15 MILLIOEN. Bij het in de millioencnnota ge noemde bedrag van f 15 millioen is gedacht aan de jaarlijksche kosten van rente en aflossing bij aanbouw van drie slagkruisers van een be paald type. Er was reden dit bedrag aan te houden, ook voor het geval de beslissing mocht val len in de richting van aanschaffing van kleiner materieel. Mogelijkheid van onderzoek. aflossing in De mogelijkheid van aflossing van de grens- en kustbeveiligingstroepen is reeds in onderzoek, aldus de me morie van antwoord inzake de de fensiebegrooting. Overigens wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze troepen in de afgeloopen zomer maanden toen de omstandigheden zulks gedoogden meer geconcen treerd gelegerd zijn geworden. Aan het in staat van verdediging brengen van het grondgebied des Rijks wordt bij voortduring met kracht gearbeid. In dit opzicht zijn reeds zeer gunstige resultaten be reikt. Noodlottige botsingen- Op den Kazerneweg te Weert is avond omstreeks zes uur de officier va zondheid tweede klasse, J. C. A- -y1®. chef van den geneeskundigen dienst nj garnizoen aldaar met zijn motor acht gen een verlichte boerenkar gereden, u gelukkige sloeg tegen den weg en nl° te ernstigen toestand naar het ziekenn Weert worden overgebracht. Op weg heen is hij overleden. i Bij Hardinxveld- is gistermiddag de rige motorrijder E. den Hartogh van litaire politie in den bocht van "f :nefa- Gorcum naar Dordrecht, nabij de ma eon briek „Holland", met groote snelhei "n de uit de tegenovergestelde richting y ,oe. vrachtauto gereden. In hoogst cm- n en stand werd het slachtoffer opgenon .„.jcJit naar 't ziekenhuis te Gorcum ov7ion. Daar is hij kort na aankomst ovci

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10