Gioot bankschandaal in België Nieuwe Russische aanvallen verwacht Terijoki, zetel der Finsche volksregeering Nederlanders in Finland veilig Ook Bulgarije heeft De stallen weer voor het vee Onderzoek met gesloten deuren Opschudding in Antwerpen Koning George in Frankrijk De Hongaren zijn geen avonturiers „Leve Finland' doodelijk ongeluk te berkel enschot. Uad&al kampioenscompetitie k.n.v.b. gaat definitief door. territoriale eischen 45 houfboofen voor Nederland vastoehouden Haringvisscherij op Noordzee Joopt ten einde Het lot van de „Sliedrecht -bemanning zeven en twintig opvarenden op het oogenblik van het in cident omgekomen. Door tegenligger verblind Echtelijk drama te Rotterdam Sfeun voor gedenatureerde aardappelen Onze Oost Het overnemen van het vioofcommando de ramp van h. ms. willem van ev.'ijck en h. ms. jan van gelder. Snelle bouw van vier kanonneerbooten Credit Anversois in moeilijkhe den, de commissarissen gearres teerd. TEKORT VAN 400 MILLIOEN FRANCS? Een bank te Brussel, de Credit Anversois, welke destijds een der meest soliede was jS in moeilijkheden. Op verdenking van frau duleus bankroet en verduistering zijn twee gedelegeerde commissarissen de hoeren Max Stevens en Jozef Plas gearresteerd. Het te kort zou tusschen de 150 en 400 millioen fr. schommelen. Door de krach wordt 1500 man personeel getroffen. Het gold van zeer veel kleine spaarders is verdwenen. Oorzaak van de moeilijkheden schijnt te zijn de overname van minder soliede instellingen, te ver door gevoerde decentralisatie in het bedrijf door te groot aantal zelfstandige filialen en groo- te verliezen op staatsfondsen. Reeds lang liepen geruchten dat het met de bank niet geheel in orde zou zijn, maar toch heeft een en ander thans te Antwerpen felle opschud ding verwekt. Volgens de Msb. staat België voor een der grootste finantieele catastro- phen welke het ooit getroffen heeft. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van Hr. Ms. gezantschap te Helsinki bericht ontvangen, dat voor zoover na te gaan alle Neder landers in Finland zich in welstand bevinden. Een bezoek aan de troepen. Koning George van Engeland is gis teren in Frankrijk aangekomen voor een bezoek aan de troepen. Do Koning is 's middags aan land ge gaan. Hij was met een Engelschen torpedoboot jager overgestoken. De Koning was vergezeld van den ge- neraal-majoor, Hertog van Gloucester. Een verklaring van Teleki. Minister-president Teleki van Hongarije heeft te Balatonfuerer een rede gehouden, ter herdenking van het feit. dat de minis ter van Justitie in dit district is gekozen. Hij zeide o.a.: „De wereld weet, dat het Hongaarsche volk zijn onafhankelijkheid, zijn vrijheid van handelen en zijn waar digheid jegens het buitenland bewaart. Het zal zich niet in binnen- of buitenlandsche avonturen storten. Uit de nederlaag van c'e „pijlkruisen" bij de verkiezingen is g_e- bleken, dat ieder extremisme vreemd is aan het Hongaarsche volk. Pro Finsche betoogingen te Rome. Gisteren hebben te Rome studenten be toogd ten gunste van Finland en tegen de Sovjet-Unie. In grooten getale begaven de studenten zich naar de Finsche legatie, waar zii Finland toejuichten en vijandige kreten aan het adres van de Sovjet-Unie richtten. He Finsche gezant, Eero Jarnefelt, moest op het balkon verschijnen om te danken vooi de toejuichingen. Vervolgens trokken de be- toogers door de straten onder het roepen van: •Xeve Finland!" „Weg met Sowjet-Rusland Dikwijls beantwoordden de voorbijgangers ait met handgeklap. Teneinde nieuwe betoogingen voor de Fin sche ambassade te voorkomen, is de ambas sade door een detachement grenadiers be waakt en is de omgeving afgezet. Ook de Sowjet-Russische ambassade is thans krachtig' bewaakt door een cordon troepen, zoodat de wijk, waar dit gebouw 8°]egen is, min of meer geïsoleerd is. In den loop van den avond hebben Z1C' nieuwe pro-Finsche betoogignen voorgedaan ~^miavona om nan viji zoontje van de familie Bakker te Berke, Ln- schot (N. Br.) bij een aanrijding door een vrachtauto, om het leven gekomen. fenigc uren later is eerï tweede ongein gebeurd. Twee auto's reden tegen elkaai i niet het gevolg, dat de inzittenden mm en meer ernstig werden gewond. Het bestuur van den Koninklijken n Voetbal Bond heeft definitief be- n cen kampioenscompetitie te oifm rfn van de kampioenen der afdeeling 11 bet noorden, oosten, zuiden en western znii VOor verschillende onderafdelingen Hen dergelijke wedstrijden plaats vinden. Sneeuwstormen veroorzaakten geveehtspauze. Finnen versterken hun stellingen. DROEVE CIJFERS OVER DE BOM BARDEMENTEN. ^jee?wst°roien hebben de actie in Fin- nif jJ'1, .ere.n vriiwel lamgelegd, doch naar m,L i. jm^i wordt gemeld zijn deze stor men hedennacht opgehouden, tiet weer is heter geworden. Men verwacht ïeuwe Russische aanvallen na het intreden van den dooi. De Britsche zaakgelastigde heeft den Brit schen onderdanen aangezegd, dat zij de iiootdsiad onmiddellijk dienen te verlaten. an de gevechtspauze hebben de Finnen gebruik gemaakt om hun stellingen te ver sterken. De Bussen bevinden zich in karelie nog steeds op vrij grooten afstand van de Mannerheimlinie overal zijn Finsche mijnen m de sneeuw verborgen, zoodat de Russische opmarsch tot een zeer gevaarlijke onderne ming is geworden. De Russen hebben zich va den noordelijken oever van het I.adoga- meer teruggetrokken. Petsamo zou zich nog steeds in Finsche handen bevinden.' Men gelooft dat een groot aan'al Russen, toen zij probeerden het meer. dat slechts door een tamelijk dunne ijslaag is bedekt, over te steken, zijn verdronken. Cijfers. Het Finsche nieuwsbureau heeft gisteren medegedeeld, dat de thans beschikbare ge gevens over het aantal dooden en gewonden tijdens de Russische luchtaanvallen op Fin land als volgt zijn: Bij de bombardementen op Donderdag werden 55 personen gedood. Vrijdag 12 en Zondag 7. In deze drie dagen werden in het geheel 248 personen gewond. Elf huizen werden geheel verwoest. 233 be schadigd. Vliegtuigen welke gebruik maakten van machinegeweren, hebben 38 personen ge dood en 240 gewond. Bij al deze aanvallen was geen enkele aan val gericht op een militair obieet. Zij hadden alle de burgerbevolking ten doel. Te Londen ontvangen berichten melden, dat het aantal slachtoffers onder kinderen, gevallen tijdens luchtaanvallen op Helsinki en Viborg tot Zondag jl. geraamd wordt op 200 en 250. De Aalandseilanden weer ver sterkt? De Finnen hebben kennis gegeven van hun voornemen, de Aalandseilanden te re- militariseeren. Zij zeggen, dat Finland bi.i zijn tegenwoordige positie geen reden heeft alle plannen tot remilitarisatie van de Aalandseilanden niet ten uitvoer te leggen, temeer daar de eenige natie, welke er zich dit voorjaar tegen heeft verzet, de Sovjet- Unie was. De Sovjet-Unie heeft zoo juist een agressie gepleegd tegenover Finland en Fin land moet nu alle maatregelen nemen, wel ke noodig zijn vóór zijn bescherming. In dien Finland deze maatregelen neemt, zal geen der landen, welke de conventie van 1931 hebben onderteekend, daar bezwaar te gen maken, daar ai deze landen er in begin sel hun goedkeuring aan hebben gegeven. Geen landmijnen van Britschen oorsprong? Gisteravond werd in gezaghebbende krin gen te Londen ontkend, dat de landmijnen, welke tegen de Russische strijdkrachten wor den gebruikt, van Britschen oorsprong zou den zijn. De toestand te Helsinki. Het Finsche kabinet bevindt zich nog steeds te Helsinki, waar het gisteren een groot gedeelte van den dag heeft vergaderd in de kelders van de Nationale Bank. Ook gisteren hebben de buitenlandsche le gaties te Helsinki zich den gcheelen dag be zig gehouden met het voorbereiden van het vertrek harer onderdanen uit de Finsche hoofdstad. De meeste winkels en alle banken, be halve de spaarbanken, waren te Helsinki ge sloten. De restaurants bleven evenwel open en ook de trams rijden nog. De winkeliers nemen voorzorgen voor de étalages. Deze zijn echter nooit als agita tiemiddel gebruikt, verklaart premier Kiosseivanoff in een in terview. De „Paris Soir" publiceert een interview dat de Bulgaarsche minister-president Kios seivanoff heeft toegestaan aan Jules Sauer- wein. Kiosseivanoff heeft o.m. verklaard, dat Bulgarije vredelievend is en er zelfs niet aan denkt om eventueel te profiteeren van moeilijkheden van een nabuur. Hii herinner de er aan, dat Bulgarije getrouw de solida riteit van den Balkan in de practijk heeft gebracht, zelfs op het oogenblik van de sanc ties, waarbij het riskeerde de ontevreden heid van Italië op clen hals te halen, welk land het menigmaal zijn sympathie en vriendschap betuigd had. Vervolgens gaf Kiosseivanoff een uiteen zetting van de redenen, waarom Bulganje2in het begin van hel jaar geweigerd heeft het voorstel te'aanvaarden betreffende aanslui ting bij den Balkanbond. Deze redenen zijn dezelfde, die Bulgarije verhinderen tot dit pact toe te treden bij de afsluiting want liet voorziet in consolidatie van de defensie der grenzen met de naburen die (rouw zijn aan het verdrag van Neuilly en Bulgarije kan een dergelijke verplichting niet op zich ne men. Bulgarije kan niet afzien van de hoop om langs den weg der vreed zame onderhandelingen de grens te herkrijgen, die het in 1913 had na zijn nederlaag in den Balkanoorlog. Bulgarije heeft zijn territoriale eischen niet gebruikt als agitatiemiddel. Het heeft nauwgezet en trouw het verdrag ten uitvoer gelegd. Het heeft bijstand verleend aan de verbetering van de grenzen ten gunste van Hongarije en Turkije, terwijl zijn eigen gren zen ongewijzigd bleven. Het heeft bi; iedere gelegenheid bewijs gegeven van zijn vreed- zamen. Euroneeschen geest. Zijn standpunt is duidelijk oprecht en loyaal. Wat het pact der neutralen betreft, voegde Kiosseivanoff hieraan toe, dat men geen stappen heeft gedaan bij de Bulgaarsche regeering. „maar zij is bereid om met den wensch bij te dragen tot den vrede op den Palkan, ieder voorstel in overweging te ne men op' voorwaarde, dat het rekening houdt met de vitale belangen van het Bulgaarsche volk. Kuusinen, beschermd door de kanonnen van Kroonstad. Omtrent de persoon van Otto Kuusinen, de door Rusland naar voren geschoven lei der der Russische volksregeering, vindt men elders in dit nummer nadere, overigens wei nig vleiende bijzonderheden. Het Finsche gezantschap in Den Haag, deelt omtreit de „zetel" der nieuwe regee ring in het Finsche dorp Teryoki nog mede, dat het is gelegen op 16 km. ten westen van de Russische grens aan de Russische zijde van de" Finsche verdedigingslinie. Aange zien dit dorp lag onder het bereik van het oreschut van Kroonstad is het onmiddellijk Geëvacueerd door de Finsche troepen. Tn Finland bestaat sedert 1930 geen com munistische partij. Deze toen reeds volko men onbelangrijke, partij werd destijds ont bonden door bet Finsche parlement, geko- len volgens de meest democratische begin L Daarna is de invloed van het door de Komintern ondersteunde communisme in Finland onbeteekenend geweest. Zelfs min der dan in welk ander Europeesch land ook. tn een proclamatie van 3 December j.1. heeft de Finsche sociaal-democratische partij sa men met het centrale Finsche vakverbond, er op wijzende, dat zij de organen zijn, die in werkelijkheid de Finsche arbeidersklasse vertegenwoordigen, verklaard, dat „alleen de Finsche regeering, steunende op het door het Finsche volk gekozen parlement, het recht heeft Finland te vertegenwoordigen." Barakkenbouw voor de militai ren op groote schaal. De sol daat krijgt een derde deken en twee uniformen! In de eerste weken van de mobilisatie leefde het leger in den letterlijken zin des woords te velde. Dat onder die omstandig heden kwartieren te wenschon overlieten, geen stroozakken werden verstrekt, priva ten onhygiënisch en waschgelegcnhedon primitief waren, behoeft toch waarlijk geen verwondering te wekken, aldus de ant- woordmemorie over onze Defensiebegroo- ting. Eerst toen de spanning verminderde en geen onmiddellijk gevaar bleek te dreigen, was het mogelijk en geoorloofd verschillen de maatregelen te nemen zooals de ver strekking van stroozakken en van meer dan één deken om de legering geriefelijker te maken. De derrie deken is reeds voorhanden en wordt bij behoefte uitgereikt. Thans is en wordt in zeer ruime mate overgegaan tot barakkenbouw ten einde in elke gemeente ton minste de helft van de scholen te kunnen ontruimen alsmede de stal len, teneinde deze weder beschik baar te kunnen stellen aan de boe ren ten behoeve van hun vee. 't Zit em in de kraag! Indien de toestand zulks toelaat en zoo- dra de capaciteit van de kleedingaannïaak zulks toelaat, ligt het in het voornemen van den minister tot de verstrekking van twee kleedingstukken per man te doen overgaan'. De nieuwe ontwerpen van veldjassen worden nog beproefd. Het gaat voornamelijk om het model van den kraag. Vast dient te staan, dat deze 's winters uit hygiënisch oogpunt geen be zwaren oplevert. Daarom is het noodzake lijk de proefuniform ook bij ons klimaat in do wintermaanden te probeeren. De minister heeft besloten om, in af wachting van den üiteindelijken uitslag van de in gang zijnde proeven, opdracht te geven tot het op ruime schaal doen aanmaken en verstrekken van de nieuwe uniformen. DUITSCHLAND BEVOORDEELT DE EIGEN SCHEEPVAART. Dat ook Duitschland weinig eerbied heeft voor de rechten der neutrale scheepvaart, hoe verontwaardigd men daar ook doet over de Britsche blokkademaatregelen, mo ge blijken uit het feit, dat in de Duitsche Oostzeehavens Swinemünde, Kiel en Pillau al sinds weken ongeveer 45 voor ons land bestemde houtbooten worden vastgehouden. De Msb. merkt naar aanleiding hiervan op, dat deze daad van willekeur om nadere opheldering vraagt en wijst er op, dat Umtsche schepen met hout geladen gere geld de haven van Delfzijl binnenloopen. De veronderstelling wordt danook geuit, dat Berlijn de neutrale Zweedsch, Finscli. Balfische scheepvaart moedwillig stillegt teneinde de eigen, tot werkloosheid gedoem de vloot, emplooi te geven endeviezen te bemachtigen, Aanvoer en prijzen. Volgens radiotelegrafische berich ten van gistermorgen uit zee waren de vangsten van de haringloggers gering. Minder volle haring wordt gevangen en meer ijle haring, wat beteekent, dat de haringvisscherij op de Noordzee ten einde loopt. Te Schevingen waren gisterochtend geen haringschepen binnengekomen. Te IJmuiden kwamen gisteren aan ae markt, van de reederij A. v. d. loon Jzn. de motorlogger Sch. 285 met. 22 last haring in de tonnen en ruim 400 kisten versche ha ring. Voor de versche haring werd f4oOU besomd. Voorts kwamen nog binnen de motorlog ger Sch. 25 van de reederij .J J. Tuyt met 38 last. De prijzen voor de versche haring waren gisteren f7 tot f10 per kist van 50 kg. Nog steeds bestond er in ons land eenige hoop, dat eenigen van de zes-en-twintig op varenden van den in den grond geboorden „Sliedrecht" door een of andere boot zou den zijn opgepikt. Thans meldt een Reuterbericht uit Lon den, dat allen tijdens de beschieting en het vergaan van het schip zijn omgekomen, be halve dan de vijf man, die, zooals bekend, in een open sloep aan de Iersche kust ar riveerden. Volgens dit bericht heeft de Duitsche duikbootcommandant den kapitein en vijf leden der bemanning van de „Sliedrecht" verzocht cm voor onderzoek van de scheepspapieren aan boord van de duikboot te komen. De zes mannen gaven aan dit verzoek gevolg, doch toen zij weer op hun eigen schip waren teruggekeerd, opende de duikboot zonder voorafgaande waarschu wing het vuur en bracht het Nederlandsche schip tot zinken. Hierbij zijn zeven-en twintig Nederlanders om het leven ge komen. Dit cijfer wijkt dus ecnigszins af van het oorspronkelijk opgegeven aantal. Vijf schipbreukelingen wisten in een open sloep het vasteland te bereiken. Eenigen van hen zouden verwondingen hebben op- geloopen en nog geruim,en tijd in het zie kenhuis verpleegd moeten worden. Motorrijder op een groepje jon gens een meisjes ingereden. Te Wapenveld is een motorrijder, die door een tegenligger verblind werd, op een groepje jongens en meisjes ingereden. Een zestienja rig meisje is hierbij ernstig ge wond. De overigen liepen geen noemenswaardig letsel op. De jongelui stonden met hun fietsen aan de hand op den weg te praten. De motorrijder, H. uit Veessen, reed met voile vaart op hen in. De fietsen en het mo torrijwiel werden vernield. Nadat het zes tienjarige meisje B. ter plaatse geneeskun dige hulp was verleend, is zij naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht Zij heeft een hersenschudding en een beenbreuk opgeloopen. De motorrijder en diens broer, die op de duo zat, werden aan hoofd en handen gewond, de overigen zijn even eens licht gewond. Allen zijn ter plaatse verbonden en naar hun woningen overge bracht. Man schiet zijn vrouw dood. TWEEMAAL KETSTE DE REVOLVER. Finantieele moeilijkheden hebben aanleiding gegeven tot een echtelijk di ama tc Rotterdam. De 57-jarige heer A. W. M. heeft zijn 44-jarige echtgenoote doodgeschoten en daarna een poging tot zelfmoord gedaan welke echter mislukte. Tweemaal ketste de revolver. Het echtpaar M zou hebben besloten sa men uit het leven te gaan, en de man zou eerst de vrouw, daarna zichzelf dooden Bij het eerste schot dat hij op zijn echtgenoote loste, ketste de revolver. De man schoot nog maals en toen zakte de vrouw levenloos in een. Daarna richtte de man het wapen op zich zelf, maar onnieuw ketste het wapen Kort daarop verscheen de huisdokter, die te vo ren door den man was ontboden. Toen deze zag, wat er geschied was, waarschuwde hij cle politie. Deze arresteerde de man en sloot hem voorloopig op in het politiebureau Meer mansstraat. f 0.50 per 100 K.G. De minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het Landbouwcrisisfonds steun te verleenen ten behoeve van de telers van aardappelen, die bij een der crisisorgani wJko Z1JT\ afn1Res'oten, over aardappelen. iLt "f U j 1!>39 zil'n gedenatureerd, liet steunbedrag zal wekelijks worvtm. Voor «jKToLanS/: ™emlè Va" 2 0c,Ober en eind' fen daK VS SpelenvaTj aaPd Toelichting van den minister. In de Memorie van Antwoord inzake de Defensiebegrooting lezen wij, met betrekking tot bet overnemen van het vlooteommanao. Het is gebruikelijk, dat de vlagofficier, be stemd om op te treden als commandant der Zeemacht cn hoofd van het departement dei- Marine in Nederiandsch—Indië, voor een drietal jaren wordt uitgezonden. Dit was eveneens het geval met den vice-admiraat Fenverda, die begin 1936 zijn functie aan vaardde. Begin 1938 heeft de minister van De fensie op dezen vlagofficier een beroep ge daan om in het belang van den dienst tot een gunstiger tijdstip te blijven dan tot den afloop van den driejarigen termijn, en wel tot Juli 1939. De daarop gevolgde correspon dentie leidde er toe, dat in Maart 1939 het tijdstip van aflossing werd bepaald op medio October 1939. Vanzelfsprekend werden daarop alle maat regelen voor de vervanging genomen, zoo dat de benoeming en het vertrek van den schout-bij-nacht Heifrich geheel waren ge regeld, toen in September de Gouverneur- generaal van Nederiandsch Indië aan den minister van Koloniën meldde, dat hij in verband met de buitengewone omstandig heden voornemens was om laatstgenoemden vlagofficier aanvankelijk de functie van chef van den staf bij het departement der Marine te Batavia te doen vervullen. Daarmede werd onder meer bereikt, dat deze zich ge heel voor de taak van vlootvoogd zou kun nen voorbereiden. Indien geen principieele verandering in den toestand kwam, zou me dio December overdracht van het comman do kunnen plaats hebben. Mede omdat de schout-bij-nacht Heifrich verklaarde geen bezwaar te hebben, indien hij bij aankomst in Ned. Indië door omstan digheden niet. aanstonds het commando zou kunnen overnemen, heeft de minister tegen het voornemen van den gouverneur-generaal geen bedenkingen ingebracht. In verband met liet feit, dat het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van H. Ms. Willem van Ewijck" en H. Ms. Jan van Gel der nog in vollen gang is de stukken van het voorloopig onderzoek van H. Ms. „Willem van Ewijck" zijn reeds in handen gesteld van den Marineraad onthoudt de minister zich vooralsnog, in afwachting van den af loop hiervan, van het verstrekken van inlich tingen. Daar uit het onderzoek aanwijzingen omtrent de ligging van onze mijnen velden zou kunnen worden verkre gen, heeft de minister bepaald, dat het onderzoek en de uitspraak met gesloten deuren zal plaats vinden. Het streven is steeds gericht geweest op de vermindering van het risico bij het ve gen van scherp gestelde mijnen. Met opge dane ervaring wordt uiteraard rekening ge houden. In de memorie van toelichting tot de de fensiebegrooting voor 1938 is medegedeeld, dat gemiddeld per jaar ongeveer f 17,5 mil lioen zal moeten worden besteed om de sterk te der zeemacht op het door 's ministers ambtsvoorganger noodig geachte peil te houden. Thans lezen wij in de zoo juist verschenen antwoordmemorie over de De fensiebegrooting 1939: Binnen het raam van genoemd bedrag kon op den gewonen dienst der defensiebegroo ting voor 1940 voor den bouw van drie ka nonneerbooten als eersten termijn een som van f2.000.000 worden uitgetrokken. Hiervan is noodig voor artiileriemateriaal f 1.800.000, voor „aanbouw" kon dus slechts 1200.000 worden aangevraagd. Dit krediet, vermeerderd met de op den kapitaaldienst der defensie begrooting 1940. als eerste termijn voor den bouw en de eerste uitrus ting van één kanonneerboot uitge trokken som van f2.500.000, stelt, den minister echter in staat den snellen bouw van in totaal vier kanonneer booten ter hand te nemen. Opleiding adelborsten. De uitbreiding van het aantal in oplei ding genomen adelborsten houdt verband met de uitbreiding, welke de'vioot heeft on dergaan en in de naaste toekomst verkrijgt door het gereedkomen van in aanbouw zijnd materiaal. De daarvoor benoodigde personeelsuitbreiding wordt natuurlijk niet in één jaar door vergrooting van het contin gent opgevangen, doch over eenige jaren verdeeld. Jaarlijks wordt vastgesteld, hoe veel jongelieden daartoe zullen worden aan genomen. Bij de vaststelling wordt geen re kening gehouden met vlootplannen. welke nog aan de Staten-Generaal moeten worden voorgelegd. Publicaties van officieren. Tegen onverantwoordelijk geschrijf van officieren in militaire tijdschriften zal onge twijfeld worden opgetreden. Niet ontkend wordt., dat oud-officieren zien wel eens bewegen op een gebied, waar- n'eJ of nïet meer thuis zijn en dus beter hadden gedaan te zwijgen. Dit is ech ter voor den minister nog geen voldoende reden om over te gaan tot het uitvaardigen van een verbod, dat de bedoeling zou hebben om aan schrijvers over defensie-aangelegen- leden belemmeringen in den weg Ie leggen Ui.1 is^ echter wel van meening. dat militai ren zich bij eritische beschouwingen over het. regeenngsheleid de noodige beperking hebben op te leggen. k

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11