Voorwerpen van soyaboonen Geld van zijn meisje er door gebracht 21108 s Voetbalspeler als „bal" behandeld Vier jaar te vroeg teruggekomen LANDMIJN ONTPLOFT De „Black Diamond' onder buifenlandsche vlag Ingezonden 19959 s Theeprijs verhoogd Ontaarde moeder bestraft Uit vierde verdieping gevallen Samen uit, maar niet samen thuis Oorlogstropheeën versmolten Communistisch bal verstoord Dynamiet gevonden bij New-York Brand aan boord van de „Jagersfontein" Open brief aan de Landbouworganisaties Een goedkoope grondstof 482e STAATSLOTERIJ 16166 16314 18388 S 1926J S 19754 MET TWEE CENT PER ONS. Blijkens een mededeeling van de Ver- eeniging van Thee-Importeurs, zijn de prijzen voor de aanstaande toe wijzing van circa 15.500 kisten thee te Amsterdam ingevolge met de re geering gepleegd overleg vastgesteld op basis der laatste Batavianoteerin- gen, plus kosten. Deze laatste zijn uiteraard hooger, onder meer als gevolg van de hoo- gere molestpremie. In verband daar mede werden, met toestemming der regeering, de détailprijzen voor thee met ingang van gisteren verhoogd met twee cent per ons. Wist zij van de speculatie af? - Hagenaar in hooger beroep. De 31-jarige A. de W. was geruimen tijd verloofd en hij genoot van zijn meisje zoodanig vertrouwen, dat deze hem aan vankelijk f 1600.— in bewaring gaf, welke som later tot ruim f 2600.— opliep. Toen de devaluatie van den gulden kwam, zou het meisje helbben voorgesteld het geld in goud om te zetten en het in een safe te 'bergen, waarvan hij- een sleutel had. Evenwel ging de W. met het goud speculeeren, hij kocht allerlei effec ten en op deze manier verdween het goud als sneeuw voor de zon. De verloving raakte af en de jon geman bleek niet meer in staat het hem toevertrouwde bedrag terug te geven aan haar, die er recht op had. De speculaties zouden trou wens zonder toestemming van het meisje zijn geschied. De Rotterdamsche rechtbank veroordeel de den jongeman wegens verduistering tot vier maanden gevangenisstraf. Gisteren stond de W„ als gedetineerde, voor het gerechtshof te 's Gravenhage te recht, bij welk college hij in beroep was gekomen. Een eereschuld? Verdachte beweerde, dat hij met het meis je overleg had gepleegd, doch zijn ex-ver loofde, gisteren als getuige gehoord, be twistte dit ten stelligste. Zijn vader zou het door zijn zoon vergpeeuleerde geld als eep eereschuld aan de familie van het meisje hebben beschouwd. Bij wijze van vereffe ning had verdachte f 1000.— aangeboden. De advocaat-generaal hechtte geen ge loof aan verdacht es bewering, dat het spe culeeren in overleg met het meisje zou zijn geschied en hij eischte bevestiging van het, vonnis. Twee verdedigers bepleitten vrijspraak, subsidiair voorwaardelijke veroordeeling, zoomede onmiddellijke invrijheidstelling. Tot dit laatste achtte het hof geen ter men aanwezig. Arrest 18 December. DOOR MACHINE GEGREPEN. De 59-jarige arbeider M. Hesseling, werd gistermorgen, toen hij bezig was drijfrie men te smeren, in de stroocartonfabriek „Erica" te Oude Pekela, door de machine gegrepen en mee in het rond geslingerd. Onmiddellijk werd medische hulp ingeroe pen, doch bij aankomst was het slachtof fer reeds overleden. H. was weduwnaar en laat drie kinderen onverzorgd achter. Zij liet haar kindje in de kou onverzorgd achter. De 22-jarige mej. N. van der B., uit, Krim pen aan de Lek heeft haar tweejarig doch tertje op een onverwarmde zolder in de strenge vorst-periode zonder voldoende de kens laten liggen. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. Het hof te 's-Graven'hage legde de vrouw dezelfde straf op. Vader en zoon tot straf veroordeeld. gevangenis- Te Utoach onder Worms werd op 8 Oct. van dit jaar een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal uit dit dorp en een elf tal uit Nieuwenhagen. Er werd daarbij zoo ruw gespeeld, dat de scheidsrechter zich ge noodzaakt zag, den wedstrijd, voordat de tijd verstreken was, te staken. Een vader en een broer van een speler uit het, elftal der gastheeren hadden zich der mate opgewonden, dat zij liet noodig oordeel den een der spelers uit Nieuwenhagen aan te vallen. Zij gooiden met steenen en daar bij raakte de broer den aangevallene met een stuk beton tegen het achterhoofd, waardoor de man bewusteloos in elkaar zakte en een schedelbreuk bleek te hebben gekregen. De vader had hierna nog getracht den bewuste- looze met een mes te lijf te gaan en toen omstanders herp dit verhinderden, had hij naar een van hen gestoken. Vader en zoon moesten zich op 20 Novem ber voor het gebeurde voor de rechtbank te Maastricht verantwoorden. De Officier van Justitie eischte tegen den zoon, die gedetineerd was wegens zware mis handeling, een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden. Tegen den vader werd een straf van twee maanden geëischt. De rechtbank veroordeelde gisteren den zoon tot vier maanden den vader tot zes weken gevangenisstraf. Het recht moet zijn loop hebben Een thans 47-jarige Nederlander werd op 16 November 1927 bij arrest van het Amster damsche gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maan den. Het vooruitzicht, (vier maanden) van zijn vrijheid te worden beroofd, lag den toen 35-jarigen man zóó zwaar op de maag dat hij besloot te vluchten. Hij verliet het land en vestigde zich in Berlijn. Het verlan gen naar het vaderland was echter groot, zoo groot zelfs, dat hij geen dag langer wilde wachten dan strikt noodzakelijk was. Op den dag af twaalf jaar later 16 No vember j.1. kwam hij terug. De illusies, dat hem niets meer kon gebeuren en dat de hem opgelegde straf verjaard was, werd gistermorgen echter wreed verstoord. Hij had den nacht doorgebracht in een hotel te 's-Gravenhage en zijn naam en voornaam stonden met duidelijke letters in het regis ter. De politie vond deze en aan de hand van het archief kwam zij tot de ontdekking, dat deze hotelgast nog een rekening met de politie had te vereffenen. Want niet na twaalf, maar na 16 jaar zou deze nog niet betaalde schuld verjaard zijn. De wet im mers maakt bij verjaring verschil tusschen berechte en niet berechte zaken. In dit ge val was sprake van een reeds berecht mis drijf. De verjaringstermijn wordt hierbij met een derde verhoogd. Dat had de man niet geweten. De recherche heeft hem in bewaring gesteld. Doodelijk ongeluk in de hoofdstad. Gistermiddag om ongeveer 12 uur is op de Keizersgracht te Amsterdam een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 17-jarig meisje, dat be zig was met stof af te nemen, klopte haar stofdoek uit een raam in de vierde verdie ping van een huis uit. Zij verloor daarbij het evenwicht en stortte op straat. Met een sche del basisfractuur werd zij door den G.G. en G.I). opgenomen en overgebracht naar het Binnen-Gasthuis. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij reeds te zijn overleden. Een doode en een gewonde bij Luik. Uit Luik wordt gemeld: Bij het aanbrengen van springstofladingen onder een weg bij een stad in de Maasvallei is plotseling een landmijn ontploft. Hierdoor werd een sergeant gedood en een soldaat ern stig gewond. Noodlottig einde van nachtelijke roeipartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag gingen drie mannen, nadat zij een stevige borrel gedronken hadden, per toevallig ge vonden roeibootje de ondergeloopen uiter waarden van de IJssel op, teneinde, zoo als dat genoemd werd, „hazen te redden". Het bootje sloeg echter om en alle drie raakten te water. De 57-jarige schipper Hoogkamp, die een goed zwemmer was, heeft men niet terugge zien. Men vermoedt, dat het slachtoffer door prikkeldraad onder water is tegengehouden. Een zekere Dibbets werd tegen prikkel draad van een hek aangedreven en raakte bewusteloos. Hij kon echter door van den wal toegeschoten hulp bevrijd worden. De man is, na door de politie gehoord te zijn, op eigen gelegenheid naar huis gegaan. Het derde lid van het gezelschap is er met een nat pak afgekomen. Moderne wapens uit oude Duitsche kanonnen. Onder de eerste slachtoffers van dezen oorlog moeten worden gere kend de Engelsche tropheeën uit den laatsten oorlog. De oude Duit sche kanonnen, die in den vorigen oorlog zijn buitgemaakt, zijn in de hoogovens van Engeland, Wales en Schotland versmolten, teneinde tot andere wapens te worden gegoten, welke tegen Duitschland zullen wor den gekeerd. Het verzamelen van schroot, waar mee men zes weken geleden is be gonnen, heeft thans in totaal onge veer 65.000 ton opgeleverd. Incident te Aberdecn. Te Aberdeen is een bal, dat de communisten georganiseerd hadden om de actie van de Sovjet-Unie in Finland te vieren, verstoord door een vier- of vijfhonderd betoogers, die met steenen gooiden, de deuren en vensters verbraken en de por tretten van Stalin, Bowder en an dere communistische leiders ver brandden. Amerikaansche scheepvaart-mij. huurt Italiaansche schepen. De Amerikaansche scheepvaartmaatschap pij „Black Diamond", welke haar diensten op Botterdam, en Antwerpen had stopgezet in verband met de wet op de neutraliteit, heeft drie schepen gehuurd, die onder Ita liaansche vlag varen. De dienst zal wor den hervat met deze schepen alsmede een Noorsch, twee Deensche en een Italaansch, ■welke reeds eerder waren gehuurd. Genoeg om enkele wijken in de lucht te laten vliegen. Uit Paterson (bij New York) wordt gemeld, dat de politie aan den oever van de rivier Pasaic een groote hoeveelheid dyamiet heeft ge vonden, voldoende om verscheidene wijken 6van New York in de lucht te laten vliegen. Degene, die de po litie opmerkzaam heeft gemaakt op dezen springstof, deelde tevens we de, dat het door communisten was gestolen uit de militaire academie te West Point. ONZE OOST. Vierde stuurman omgekomen. De „Jagerefontein" is na een bewogen reis te Batavia aangekomen. Tussdherf Da kar en Kaapstad werden de passagiers namelijk gewekt omdat een der luiken in brand was gevlogen. Door het tactvol op treden van kapitein en officieren ontstond geen paniek, en dronken de passagiers rustig hun kopje koffie, terwijl de brand weer den strijd met de vlammen aanbond. Zij slaagde er in, het vuur te localiseeren. Toch valt er een slachtoffer bij dezen scheepsbrand te betreuren, n.1. de vierde stuurman, die door rook bedwelmd werd en overleed. De oorzaak van den brand is onbekend. Ook de „Indrapoera" is de haven Tand jong-Priok binncngeloopcn. DE ACTIE VOOR BETERE WOLPRIJZEN. Naar aanleiding van een gehouden ver gadering te Den Burg, Texel, voorkomende in Uw blad, verzoeken wij U beleefd op name van den volgenden open brief, gericht aan de hoofdbesturen en leden der drie groote Landbouworganisaties. Mogelijk dat de heer Hin na het lezen van onderstaanden brief tot andere ge dachten zal komen, wat betreft het stand punt van het comité van actie tot verbete ring der wol-prijzen, tevens hui den prijzen der schapen. De voorgeschiedenis zal den heer Hin wel bekend zijn, n.1., dat in een der groote landbouwbladen een artikel voor kwam, hetwelk de belanghebbende boeren van wol een prijs in het vooruitzicht deed stellen van pl.m. 80 cent per K.G. Van denzelfden kant bestond de meening diat de in den vrijen handel geldende wol- prijs zijn oorsprong vond in den oorlogstoestand (4 October f 1.15. De reden, waarom de afzet der gelde- of vare koeien zoo weinig opbracht, was volgens die vooraanstaande landbouwman, wellicht te wijten aan den vredestoestand. Het geldt hier echter de wol en nog meer de huiden. Ondergeteekenden denken er niet aan een nieuwe organisatie te stich ten, wel echter om te verkrijgen een goede samenwerking in aller belang, geenszins zooals de heer Hin dat doet voorgeven, om de goede, zoo voor alle schapenhouders be langrijke zaak af te breken. De boeren moeten voor alle hun benoo- digde artikelen een veel hoogeren prijs be talen en het is dus hun goed recht voor. het geproduceerde niet, minder te ontvan gen dan de vrije handel reeds voor de wol en huiden besteedde. Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door J. BRUIN, Burgedbrug. P. v. d. VEER, Koegras J. ZIJP, Nieuwe Niedorp. W. SCHOLTE, Alkmaar. OPEN BRIEF. Aan het Hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw. Alkmaar, 18 Nov. 1939. Zooals U mogelijk bekend zal zijn, is er een groote groep belanghebbenden, welke nog scheerwol bezit en stappen heeft ge daan bij den minister van Economische Zaken om een eenigszins renda'belen prijs voor deze wol te krijgen. Het is geenszins de bedoeling geweest deze actie te voeren buiten Uw organisatie om, doch hier was beslist geen tijd te ver liezen, daar het ieder oogenblik zou kun nen gebeuren, dat de wolprijs officieel zou worden vastgesteld. Weliswaar heeft de regeering den prijs van de wol van handelaren en fabrikanten voorloopig bepaald, doch niet dien der wol van de boeren. Dit is vermoedelijk te danken aan de gevoerde actie door belang hebbenden, die overtuigd waren dat, wan neer eenmaal de prijs was vastgesteld, het zeer moeilijk zou zijn daarin verandering te brengen. EEN SOYA-,.DRAAD"? In dezes tijden van steeds meer be lemmerd handelsverkeer is nog meer dan vroeger de aandacht gevestigd op de landbouwproducten, die door hun veelzijdig karakter dienst kun nen doen voor het vervullen van de vele behoeften onzer gecompliceer de samenleving. De soyaboon be kleedt in dit opzicht een zeer bijzon dere plaats en. het is dan ook geen wonder, dat in China en Japan reeds gedurende vele duizenden jaren als voedsel bekende boon den laatsten tijd overal de aandacht heeft getrok ken. Het publiek kent de soyaboon gewoonlijk slechts in den vorm van „soya", een vloei stof, verkregen uit de soyaboon door deze bloot te stellen aan de inwerking van be paalde schimmels en gisten, die op uitne mende wijze de kunst verstaan, de zeer har de substantie uiteen te doen vallen en gedeel telijk op te lossen onder vorming van het smakelijke sap, dat wij als „soya" kennen. Het typische van dit product is, aldus het HcIdIcL, het feit, dat het een duidelijken vleeschsmaak en -geur vertoont, ofschoon het van zuiver plantaardigen oorsprong is. Religieuze gebruiken. Do oorspronkelijke bereiding van soya, die slechts gelukt, indien zeer nauwkeurig, be paalde voorschriften in acht worden geno men, was gebonden aan religieuze gebruiken, die tengevolge hadden dat eeuwen lang niet werd afgeweken van de oude en beproefde traditie. Plantenmelk. In China wordt uit de soyaboon ook nog een plantenmelk gemaakt. De toenemende belangstelling voor de soyaboon vindt zijn oorzaak in het feit, dat deze een zeer hoog gehalte aan eiwit en olie bevat, waardoor na verwijdering van de olie, die op velerlei gebied een toepassing vindt, een eiwitrijk krachtvoeder overblijft. Bovendien is liet mo gelijk gebleken, liet soyaboonenmeel voor menschelijk voedsel te gebruiken, al is daar over het laatste woord nog niet gesproken, omdat de verwijdering van onaangenaam smakende bestanddeelen nog niet tot volie tevredenheid is gelukt. Een laboratorium. Ten einde te trachten de verschillen de vraagstukken op te lossen, die aan het gebruik van de sovaboonnn verhonden zijn, heeft men in de Ver. Staten een speciaal soyaboon-labora- torium ingericht, verbonden aan de universiteit van Illinois in Urbana, ten einde leiding te geven aan den verbouw en het gebruik van de soyaboon. Als grondstof voor de soya-olie wordt de boon reeds vele jaren gebruikt; deze olie heeft groote overeenkomst met drogende oliën en kan dan ook dienen voor lakken en vernissen. Nieuwe onderzoekingen heb ben aangetoond dat ofschoon de droging niet zoo vlug gaat als met de tot dusverre daar toe aangewende oliën de verkregen resulta ten zeer bevredigend zijn, door de groote be stendigheid tegen atmosferische invloeden, zoodat een toenemend verbruik voor be paalde doeleinden verwacht wordt. Natuur lijk kan de olie óók dienen als grondstof voor de zeepindustrie zoowel als voor mensehelijke voeding. Zeer veel toepassingen. Terwijl vroeger na verwijdering van de olie het overblijfsel uitsluitend voor veevoe der bestemd werd en men eerst sinds korten tijd erin geslaagd is, bet. ontvette soyameel ook voor menschelijk voedsel te gebruiken, heeft men in den laatsten tijd het, aantal toe passingen van dit zeer eiwitrijke restant we ten uit te breiden. Als zoodanig kan het dienst doen als plak middel, terwijl door zuivering van de aan wezige eiwitten een mengsel van eiwitten verkregen kan worden, dat caseïne kan ver vangen bij de bereiding van caseïnelijm. De zoo verkregen lijm wordt in de meubelma kerij gebruikt, al is de sterkte niet geheel gelijk aan die van de caseïnelijmen. „Soya-draad". Onttrekt men aan het vetvrije meel de ei witten met behulp van alkaliën, dan kan men daaruit met behulp van zuren het ei wit weer neerslaan. Door herhaling dezer bewerking en door de alkalische oplossing te laten rijpen, verkrijgt men een oplossing, die door een fijne opening in een zuur-medium gespolen, een voor tech nische doeleinden bruikbaren draad oplevert, die ecnigszins te vergelij ken is niet de „wol" uit caseïne. Hard, doorschijnend en glas achtig. Door een nauwgezet onderzoek naar het gedrag van soya-eiwitten in tegenwoordig heid van wisselende hoeveelheden water bleek, dat liet watergehalte een grooten in vloed heeft op het gedrag van do massa ten opzichte van tioogen druk cn dat bij een wa tergehalte van 5 het materiaal plastisch wordt, waardoor het geperste voorwerp hard, meer doorschijnend cn glasachtig wordt. In dit opzicht onderscheiden de soya-eiwitten zich. van de melkeiwitten. Een nieuwe goedkoope grondstof. Men mag verwachten, dat, binnenkort een nieuwe goedkoope grondstof beschikbaar Komt voor het persen van voorwerpen, een methode, die sinds het gebruik van kunst- barsen een steeds belangrijker plaats gaat mneiiien de constructie van artikelen voor allerlei doeleinden van radiolampenvoet- jes tot vliegtuigonderdcelen toe. Voor den banketbakker. De soyaboon bevat voorts eiwitten met bij zondere eigenschappen o.a. 'n eiwit, dat. wat betreft om 'n stijf en stabiel hJ - I i 'en' geschikt voor de banket- nakkenj, kan concurreeren met dat van eieren. Nu zijn er veel boeren, die hun scheep^ voor 'onder 'it w van hun wol. Nu is het een feit dm j. i jueen reeds hadden verkocht, een reden voor k comité van actie zich direct te wenden t diegenen, die nog wel in het bezit w in de landbouworganisatie be'kena persoon, tevens hoofdbestuurslid een der organisaties, een zeer zonderli meening betreffende den wolprijs was gedaan. Evenwel moet ik U namens b comité er met nadruk op wijzen, dat dit beslist geen reden is geweest,' alles wat comité er met nadruk op wijzen, dat dit beslist geen reden is geweest,' alles tot heden voor de boeren is gedaan doen buiten Uw organisatie om. Het comité is van meening dat. hot,.., ,t helano- wa is gedaan, in h.et belang was van den li a/\1 nvt 'VtAAiinn.oinvirl Avt E ni o'fc r- werk te stellen om te komen tot heelen 'boerenstand en het verzoekt Uw 1 ganisatie beleefd doch dringend alles in°^ ll'Altl' 1 A lil A 1 Lt Vt Ai>n t A 1.- AlAA A vt i J U een rede lijken wolprijs, waarop onder de huirtj omstandigheden een hoer recht heeft. Ik meen goed te doen U eenige feiten, noemen. 4 October was de prijs der scheerwrti f 1.15 in den vrijen handel. 7 October wem hij den handel de wol gevorderd Vo f0.96 (wat ongeveer neerkomt op nett? f0.92). De prijzen der huiden en vellen imui.n.n.11 "Viivtreu IVAICII Op J Qf tober per stuk f5.—. Na het bekend won! den van den prijs der gevorderde wni, f3.25 per stuk. Naar ik hoop zal het U, geizien deze fel. ten, duidelijk zijn, dat, om hier tegen op te komen, de tijd ontbrak ons in verbinding te stellen met de drie landlbouworganisa- ties. Het comité is ten allen tijde bereid alle gegevens te verstrekken en het wil niets liever dan dat Uw organisatie alle moge- lijke stappen doet, die kunnen leiden tot een goeden wol- en 'hui den,prijs, Mte de meeste hoogachting, Namens het comité, W. SCHOLTE Heilooërdijk B 22, Alkmaar, Tel. 4005. (Niet officieel) 2de klasse, 1ste lijst Trekking van Maandag 4 December 1939 Hooge Prijzen 20.000.— 17654 5.000.— 17496 2.000v— 12480 1.000.— 9155 14961 400.— 3242 5895 200.— 8539 12625 10O.— 4093 7742 12050 13003 f f t f f 19347 Prijzen van 30.— 1032 1060 1084 1125 1172 1315 ■■.350 1360 1387 1402 1451 1471 1534 1548 1624 1635 1654 1664 1736 1747 1750 1752 1766 1904 1991 1997 2005 2049 2052 2053 2174 2264 2292 2364 2415 2420 2500 2518 2544 2565 2582 2602 2713 2723 2740 2751 2755 2759 2888 2948 2996 3068 1079 3089 3261 3301 3357 3362 3380 3485 3569 3582 3660 3668 3677 3683 3828 3914 3923 3952 3965 3969 4079 4099 4130 4161 4163 4173 4207 4218 4323 4325 4331 4386 4448 4531 4582 4612 4675 4712 4818 4833 4836 4854 4865 4916 4945 4957 4959 4968 5030 5036 5103 5156 5196 5198 5201 5231 5310 5432 5505 5516 5585 5589 5631 5639 5653 5656 5711 5730 5822 5823 5846 5863 5890 5896 5993 6121 6160 6179 6182 6206 6241 6259 6298 6381 6420 6433 6575 6599 6618 6647 6650 6659 6721 6741 6825 6848 6854 6879 7016 7027 7028 7041 7068 7097 7152 7169 7241 7287 7289 7372 7431 7436 7495 7498 7514 7518 7532 7536 7540 7562 7572 7608 7657 7758 7769 7812 7863 7865 8002 8005 8043 8050 8051 8063 8125 8136 8147 8159 8184 8219 8283 8325 8409 8421 8424 8425 8446 8465 8486 8514 8555 8592 8672 8674 8678 8708 8735 8755 8860 8893 8924 8945 8966 8974 9042 9087 9122 9151 9194 9253 9363 9371 9373 9374 9413 9436 9558 9643 9652 9701 9729 9738 9818 9839 9875 9890 9946 9952 10041 10043 10093 10150 10159 10170 10233 10266 10275 10283 10293 10344 10534 10554 10557 10607 10653 10670 10764 10765 10771 10844 10853 10900 11061 11078 11079 11168 11179 11250 11415 11421 11475 11481 11493 11499 11582 11608 11618 11660 11686 11745 11775 11779 11793 11810 11819 11833 11850 11879 11887 11930 11932 11939 11968 11983 12009 12030 12082 12171 12241 12280 12288 12412 12425 12434 12613 12615 12629 12648 12657 12667 12769 12773 12874 12889 12933 12940 12956 12958 13040 13042 13051 13057 13190 13198 13228 13234 13239 13325 13463 13518 13555 13578 13598 13635 13810 13820 13847 13870 13886 13892 14047 14069 14188 14208 14211 14263 14316 14317 14319 14322 14409 14439 14464 14530 14566 14630 14638 14656 14692 14781 14784 14895 14903 14939 15017 15041 15048 15070 15101 15131 15226 15241 15259 15265 15271 15314 15457 15467 15533 15598 15612 15655 15715 15744 15771 15788 15803 15838 15909 15945 16011 16047 16101 16138 16185 16195 16219 16244 16253 16294 16408 16462 16463 16466 17482 16486 16609 16656 16717 16755 16762 16763 16799 16846 16916 16929 16975 16993 17066 17121 17171 17174 17188 17190 17230 17281 17325 17340 17366 17400 17447 17484 17535 17607 17643 17672 17763 17782 17785 17829 17895 17897 18045 18121 18207 18238 18249 18269 18277 18301 18322 18343 18378 18384 18432 18438 18449 18476 18515 18522 18547 18560 18576 18587 18674 18690 18812 18826 18924 18936 18947 18959 19052 19122 19125 19134 19195 19245 19368 19390 19432 19466 19475 19504 19549 19552 19564 19570 19571 19606 19664 19691 19706 19718 19721 19750 19782 19787 19796 19802 19847 19856 20041 20073 20110 20130 20176 20196 20310 20329 20362 20366 20445 20451 20579 20596 20622 20640 20678 20700 20890 20926 20942 20995 21032 21072 21206 21221 21232 21252 21273 21341 21384 21445 21448 21539 21542 21613 21677 21684 21694 21749 21801 21870 21900 21901 21913 21öS3 21973 21983 17584 1323 1331 1483 1528 1667 1720 1933 1938 2105 2160 2468 2483 2675 2683 282 8 2882 3 130 3239 3495 3509 3715 3761 3996 4069 4196 m 4401 4421 4723 4727 4921 4926 5060 5063 52 9 7 5307 55 9 6 5602 575 7 5765 5922 5955 6219 6233 6482 6546 6674 6698 6998 7013 7123 7140 7373 7421 7519 7527 76 2 6 7644 7967 7985 8075 8095 82 67 8278 8430 8442 8605 8648 8798 8849 8997 9007 93 3 2 9356 9503 9552 9747 9808 9961 10037 10184 10197 10422 10493 10701 10713 10903 10971 11315 11318 11565 11575 11757 117«7 11846 11813 11943 11959 12190 12191 12539 13553 12697 12739 12941 12955 1310413i« 13414 13158 13739 13778 13980 HOI6 14272 11289 14456 in51 14681 li®83 14992 15007 35163 152 15356 I5lf 15679 1568 15901 15991 16586 1658 16778 1679J 36998 17919 17199 i?410 1 f 17737 1775' 17917 1798J 18271 182® 18524 18533 18757 188J 18985 «rtl 19511 19^ 19615 196^ 20215 293 2°5?5 fi 21342 21631 21889 21659

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16