Groote schade door mijnontploffing St. Nicolaasavond J^ceticA nieuuu Nog een mijn ontploft Veel schade te Den Burg St* Nicolaasfeest van de militairen Marktoverzicht Cocksdorp Ocftn ng „Joan Hodshon" YUsjjujM uil lOiJfc Reis H. Ms. „O 20" Collecte voor het „Dorus Rijkers fonds Vertrek van het s. s. „Veendam" De verongelukte Engelsche Piloot Visscherij f^ee^iuiaAlAeJiicfiieA Inschrijving Handelsregister Het Chr. militair tehuis geopend BOEFJE TERECHT Poging tot ontvoering? OUDESCHILD. Als door een wonder geen dooden of gewonden. Gisteravond omstreeks half zeven is één van de drie mijnen, die het dorp gedurende den geheelen dag onveilig hadden gemaakt, plotseling tot ontploffing gekomen. De ge volgen waren vooral voor de bewoners van de Westzijde van het dorp ontzettend. Daken werden gedeeltelijk afgerukt, ramen werden met sponningen en al naar binnen gedrukt, muren werden ontzet en bijna geen deur kon men meer openen of sluiten. De bevolking vluchtte angstig de straat op en verkeerde in de grootste opgewondenheid. Gelukkig even wel werd niemand gedood of gewond. Aan vankelijk werd medegedeeld, dat militairen bezig waren de mijn te demonteeren, toen ze tot ontploffing kwam, dit bleek gelukkig niet waar, omdat 't geval (dat toch al erg genoeg is voor de bevolking van Oudeschild), dan ongetwijfeld ook nog slachtoffers zou hebben geëischt. Wij zijn eens even in de avonduren een kijkje naar 't zwaar geteisterde dorp gaan nemen, 't Bleek ons, dat een groot gedeelte van de woningen aan de Westzijde van het dorp voor enkele dagen onbewoonbaar zijn. De verwoesting begon zoo ongeveer bij de slagerij van den heer Boekei, waar o.a. de winkelramen werden ingedrukt, verderop het dorp in lag de straat overal bedekt met glas scherven en puin. Het scheen of een hevige cycloon over 't dorp was gegaan. Luiken van voorschotten die er niet uit waren geworpen hingen scheef, van vele woningen waren honderden pannen afgeworpen, .alle étalage- ramen waren vernield en overal zagen we de goederenvoorraad bergen. Een gedeelte van de bewoners zou gisternacht een onderkomen krijgen in de Ned. Herv. Kerk en de Openb. School. De mijn was tot ontploffing gekomen onge veer ter hoogte van de woning van den heer P. Boom. De drie huizen, dte daar iets naar voren staan, hebben zeer ernstig geleden. Vooral veel schade is toegebracht aan de R.K. Kerk, hiervan werden vrijwel alle ramen met sponningen en al naar binnen gedrukt. Vermoedelijk zal in dit gebouw voorloopig wel geen dienst kunnen worden gehouden. De R.K. Pastorie is er al niet veel beter aan toe; de groote schade, die aan dit gebouw is toe gebracht, kwam vooral duidelijk uit toen het door een zoeklicht werd beschenen. De om liggende gebouwen daar ter plaatse hebben eveneens enorme schade, zoowel Binnen- als buitenshuis. Iedereen heeft 't een en ander te vertellen over zijn bevindingen tijdens de ont ploffing, die een geweldigen luchtdruk met zich bracht. De schildwacht, die zich het dichtst nabij de mijn had bevonden (een matroos, die ook de ramp van de v. Ewijk heeft medegemaakt), deelde ons mede, dat hij tijdens de ontploffing tegen den grond werd geworpen, een geweldige steen uit de voeting van den dijk plofte naast hem neder; een andere steen werd wel 100 m verder op en door 't dak van een huis geworpen. Een persoon, die rustig de krant zat te lezen, kreeg 't geheele venster met houtwerk en al op 't hoofd. De huizen lagen, evenals de straat, vol met glasscherven, omdat overal de schilderijen en spiegels van den wand waren gevallen. Een persoon die zijn avondmaaltijd gebruikte, kreeg plotseling de brandende petroleumlamp in een voor hem staande pap- schaal. De verontwaardiging van de bevolking was groot, omdat men meent, dat door spoedig opruimen van de mijnen, deze enorme schade, die ze ongetwijfeld voor t' grootste gedeelte zelf zal moeten betalen, niet heeft weten te voorkomen door tijdig opruimen der helsche machines. Een groot aantal militairen werd der avonds nog naar de plaats des onheils gevoerd en met man en macht werd gewerkt om althans de ernstigste gaten nog des avonds te kunnen stoppen. Men moest evenwel den dag af wachten om de schade egheel te Runnen over zien. Om half één vannacht ontplofte bij Nieuwe- schild wederom een mijn, die ook de noodige schade aanrichtte; het huis van J. Kalf werd vrij zwaar beschadigd. Eveneens bij D. Slik ker werd veel vernield, terwijl bij den heer Duinker het dak zoo goed als geheel van de woning geslagen werd. Voorts moesten in tal van huizen de ruiten het ontgelden. Zoo hevig was de ontploffing, dat een groote hoeveelheid schelpen ov^r den dijk sloeg. Eveneens heeft men stukken van het projectiel gevonden on grooten afstand. De mijnen, die in den nacht van Zondag op Maandag nabij de Schans zijn ontploft, hebben te Oudeschild zelf slechts zeer weinig schade aangericht. Het blijkt evenwel, dat te Wes tergeest en Zuid-Haffel en in den omtrek van Doolhof veel meer is vernield. Ook te Den Burg zijn op vele plaatsen ruiten gesprongen o.a. in de Molenstraat en Warmoesstraat! vooral de eerste mijn veroorzaakte een gewel dige ontploffing. 6 Nog nimmer heeft men hier door een mijn zulk een zwaren schok gevoeld. Maandagmiddag werd in Pen's schouw burgzaal te Den Burg, voor de eerste groep militairen, die op Texel vertoeven een Sint Nicolaasfeest gegeven. De zaal was tot in de verste hoeken gevuld met militairen, slechts zeer weinig burgers bevonden zich onder de genoodigden. Het feest stond onder leiding van Kapi tein Naarstig, die voor deze taak alleszins be rekend was. Het muziekcorps van de militairen ver leende medewerking, terwijl ook van de mili tairen verschillende personen voordrachten en muzieknummers ten beste gaven. Vooral ser geant Kist liet zich bij deze niet onbetuigd en droeg veel bij tot het slagen van dit feest. Een der militairen van „De Mok", gaf ver schillende uitstekend uitgevoerde fluitsolo's op zijn vingers en oogstte daarmede een har telijk applaus. Nadat allen getracteerd waren op choco lade en biscuits, reikte de Sint aan allen een aardig pakje uit, dat door de militairen in dank werd aanvaard. Een der militairen van De Mok, de heer P. Swarthoff bracht namens de militairen dank aan Kapitein Naarstig, voor hetgeen deze voor de militairen deed, terwijl kapitein Naarstig een woord van dank bracht aan de burgerbevolking van Texel, die door haar bij dragen het vieren van dit feest mogelijk had gemaakt, terwijl hij de militairen aanbeval een kleine bijdrage te geven in de schaal bij den uitgang, waarvan aan de Texelsche ar men iets gegeven zal worden. Aan dit ver zoek werd door de militairen spontaan vol daan. Aan het eind van het feest kregen allen neg een fijne Texelsche speculaas mee. Heden (Dinsdag) middag zal weer een deel van de militairen, hoofdzakelijk van Den Burg, eenzelfde feest worden aangeboden, terwijl Donderdagavond voor de militairen van De Mok, die niet aanwezig konden zijn, een feestavond wordt gegeven. Niet minder dan 800 pakjes zullen op deze wijze aan de militairen worden uitgereikt. Evenals altijd in de maand December, was ook gisteren dè vee-aanvoer aan de markt, zeer gering. Slechts een viertal schapen werd aangevoerd, de prijzen bedroegen 12.tot 16.—. Koeien werden niet verhandeld, graskalve ren deden prijzen van 30.tot 60. Nuchtere kalveren brachten geniiddeld 10. op. Vette varkens doen op de boerderij pl.m. 31 cent per pond. Aan de markt werden geen biggen verhandeld. Paarden golden 200.tot 350. Aan de eierenveiling liepen de prijzen der kipeieren bij vorige week een weinig terug. Veemarkt, Maandag 4 Dec. 1939. 2 paarden 200.tot 350.—; 4 gras kalveren 30.tot 60.7 nuchtere kal veren 7.tot 14.4 schapen 12. tot 16.—. Eierenveiling, Maandag 4 Dec. 1939. Aangevoerd: 30200 eieren. 58—62 kg per 100 4.85 tot 5.15; 62—64 kg per 100 5.10 tot £.25; 66—70 kg per 100 5.30 tot 5.70; 50—58 kg per 100 4.15 tot 4.65; 4650 kg per 100 4.tot 4.15. Zaterdag had hier een oefening plaats met de motor strandreddingboot „Joan Hodshon". Ondanks het stormachtige weer had de oefe ning een vlot verloop. De tewaterlating ging, doordat het strand de laatste dagen sterk afgenomen was, met eenige moeilijkheden gepaard. Hierna werd koers gezet naar het Engelmansgat in de richting van het vroeger gestrande s.s. „Oakford". Een lid van de be manning had opdracht scherp uit te kijken in verband met mijnengevaar. Gelukkig wer den deze niet waargenomen, wel echter eenige stoombootluiken, welke door de ebstroom weer mee naar buiten gescheurd werden. In de nabijheid van de „Oakford" gekomen, werd de terugtocht weer aanvaard, waarna men na een voorspoedige reis 4 uur weer aankwam. Motor en bemanning bleken voor hun taak berekend. De zee was zeer ruw. AANGESPOELD. Zondag en gisteren spoelden aan het Noord zeestrand bij „de Haften" een groote partij stoombootluiken aan, welke door de Strand vonderij geborgen werden. tot 90 gulden per vaartuig. De vangsten als de prijzen waren maar tot matig. Versche visch was hier geer duur in prijs. De vorige week (27 November tot en met 2 December) werd door 5 tot 25 vaartuigen aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 6097 pond snoekbaar, 8 tot 10 ct., 500 pond bleibaars, 4 tot 5)4 ct.; 600 pond schelvisch, 6 tot 12 ct.; 700 pond Poonen, 7 tot 10 ct; alles per pond en 50 stuks go, prijs 30 tot 50 ct. per stuk. H.Ms. onderzeeboot „O 20" is 2 December j.1. van Honoloeloe vertrokken ter voortzetting van de reis naar Ned.-Indië. Amsterdam, 4 December. De Zaterdag j.1. gehouden collecte voor het Dorus Rijkersfonds heeft 4.923.76 opgebracht. Aan vrijwillige giften is nog binnengekomen een bedrag van 2.274.50, zoodat de totaal opbrengst 7.198.26 bedraagt. Rotterdam, 4 December. Het vertrek van het s.s. „Veendam" van de HollandAmerika Lijn zal plaats vinden in den nacht van Don derdag op Vrijdag a.s. In verband met een verduisteringsoefening, welke Donderdagavond in Rotterdam-Zuid wordt gehouden, is de inscheping van de pas sagiers bepaald op Donderdagmiddag tusschen 5 en 7 uur precies. ZONDER MONSTERROL NAAR ZEE. Een Urker visscher was op 1 Februari met een bemanning van drie personen op zijn vis- schersvaartuig van 52 ton van Den Helder uit de Noordzee opgevaren en had verzuimd, een ingevolge de bepalingen van het wetboek van koophandel vereischte monsterrol te doen op maken en onderteekenen. De Alkmaarsche rechtbank had hem daar voor één gulden boete opgelegd, tegen welk vonnis de visscher cassatie instelde, omdat hij van meening was, dat een monsterrol slechts vereischt was bij schepelingen, d.w.z. bij per sonen, die een arbeidsovereenkomst met den reeder hebben aangegaan volgens den schip per was er alleen van een maatschapsovereen komst sprake en omdat zijn schip van origine een kustvisschersvaartuig niet zou vallen onder die bepalingen van het wetboek van koophandel, waarbij een en ander is voor geschreven voor zeevisschersschepen. De procureur-generaal heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep, aan gezien de rechtbank heeft kunnen aannemen, dat in casu de bemanning schepelingendienst heeft verricht. De Hooge Raad zal 2 Januari arrest wijzen. SCHEEPVAART-NIEUWS. Batavia, 4 Dec. (Aneta/ANP). De vaar- beurt van de „Indrapoera" van den Rotter- damschen Lloyd, waarvan de afvaart naar Nederland op 13 December a.s. was vastge steld, is vervallen. Binnen enkele dagen kan een nieuw afvaart- schema worden verwacht. De „Oranje" van de Mij. „Nederland" is 2 December te Kaapstad gearriveerd en 3 De cember vandaar vertrokken. De „Oranje" kam 13 December te S'abang worden verwacht. Het lijk van den Engelschen piloot Mitchell dat op het strand bij paal 28 is aangespoeld! is opgebaard in het eerste lokaal van het Tex. Museum te Den Burg, waar een paar officieren de wacht bij hebben betrokken. Naar wij ver nemen, bestaat er voor belangstellenden gele genheid daar een bezoek te brengen. Het staat nog niet vast, of het lijk naar ^ngeland zal worden vervoerd of te Den Bur0- ter aarde zal worden besteld. Urk, 4 Dec. Door 25 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag aihier aangevoerd. 1260 pond snoekbaars, van 60 tot 200 pond per vaartuig, prijs 9 tot 10 ct.; 150 pond Bleibaars, 4 tot 5 ct„ 100 pond schelvisch, 10 tot 12 ct. en 170 pond Poonen, 7 tot 8 ct., alles per pond. Over het algemeen was de visscherij ver leden week niet gunstig te noemen. Veelal kwam dit door het ongunstige en gure weer, zoodat het bedrijf maar gedeeltelijk kon wor den uitgeoefend. Voor de Noordzeevisscherij was de oorzaak niet het minst gelegen in het gevaar, dat de visschers steeds onder vinden. Daarom heeft maar een gedeelte der groote vloot de Noordzeevisscherij verleden week beoefend. De zeilvaartuigen maakten overdag vang sten tot 20 pond snoekbaars en 15 pond bleibaars. Per etmaal varieerden deze vang sten tot 35 pond snoekbaars en 22 pond blei- baar. De gemiddelde prijs van de Snoek baars was 9 ct. per pond; van de bleibaars 4 ct. per pond. De kleine motorvaartuigen hadden over dag vangsten tot 60 pond snoekbaars en 50 pond bleibaars. Per etmaal waren de vang sten van deze categorie visschers: Snoek baars tot 150 pond. Bleibaars tot 170 pond per vaartuig. De weekbesommingen waren verleden week van 40 tot 100 gulden per IJsselmeervisscher Steeds blijft de prijs van de snoekbaars en bleibaars zeer stabiel. Van dat gedeelte, dat op de Noordzee vischte waren de weekbesommingen maar zeer ma tig. Er kon maar ten hoogste 2 etmaal wor den gevischt. Zelfs waren er, welke in het geheel niet gevischt hebben. Alleen werd er maar kustvisscherij uitgeoefend door de Noordzeevaartuigen. Voor IJmuiden en Sche- veningen waren de weekbesommingen van 50 STOOMV. IHAATSCH. NEDERLAND. Bloemfontein, u., 30 Nov. v. Lissabon. Oranje, u., 3 Dec. v. Kaapstad. Jagersfontein, charter, 3 Dec. te Batavia. Joh. van Oldenbarnevelt, t„ 4 Dec. te Suez. Tarakan, 3 Dec. te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Breedijk, 3 Dec. te New-York. SILVER-JAV4 PACIFIC LIJN. Aagtekerk, 30 Nov. v. Seatle. Modjokerto, 2 Dec. v. San Francisco. JAVA—NEW-YORK LIJN. Brastagi, 1 Dec. v. Kaapstad. Palembang, 2 Dec. v. St. Vincent. Siantar, 3 Dec. v. Sabang. Soemba, 3 Dec. v. Durban. Tapanoeli, 3 Dec. v. Kaapstad. Poeloe Roebiah, 1 Dec. v. Belaman. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar, t., 2 Dec. v. Sabang. Kota Agoeng, u., 3 Dec. v. R'dam. Kóta Baroe, pass. 1 Dec. Perim. Kertosono, t., 2 Dec. te R'dam. Indrapoera, u., 3 Dec. te Batavia. Sibajak, u., 3 Dec. v. Lissabon. Slamat, t., 4 Dec. v. Sabang. van 21 November tot 5 December 1939. Wijzigingen: Den Helder: D. W. v. Brederode, Loods- gracht 71, glas- en verfhandel: overgegaan aan J. v. Brederode. Opheffingen: Den Helder: Café „Blauwe Stoep", Kei zerstraat 16, café. CALLANTSOOG Van kippenschuur tot een aan genaam verblijl! Gisteravond is alhier het christelijk mili tair tehuis geopend. Onder voorzitterschap van den heer Straatsma te Schagen was een comité gevormd om tot de oprichting van een zoodanig tehuis te geraken. Na verse 111 lende plannen heeft men de beschikking g kregen over een groote kippenschuur Yan den heer de Jong en toog men onder leiding van den heer K. Unk uit Callantsoog met man en macht aan het werk om van deze schuur een aangenaam en prettig verblijf te maken. Prachtig geslaagd. Men is daar inderdaad in geslaagd Het geheel is keurig verzorgd. De triplexbekleeding met passende wandversiering geeft een huiselijke sfeer aan het gebouwtje. Naast de groote ruimte is een klein kamertje afgeschoten, bestemd om rustig zijn brieven te schrijven naar huis of vrienden of om te studeeren. Met trots toonde men reeds een biblio theekje in wording. De verschillende gezelschapsspelen als dam- en schaakbord, sjoelbak enz. zijn aan wezig. Ook is een radio ten geschen ke aangeboden. Wanneer men u zou zeggen dat hier eenigen tijd geleden de kippen nog rond liepen te schar relen en op stok gingen, heeft men eerst eenigen tijd noodig om zich dat te realiseeren. Groote belangstelling! Aan de uitnoodiging om de opening van dit keurige tehuis bij te wonen hebben ve len gehoor gegeven. Vele officieren, o.a. de commandant van de hier gelegerde troep»» zijn aanwezig. Van de zijde der burgers zü"' afgevaardigden van de kerkbesturen aanJ? zig De veldprediker, die veel heeft MjgJ^' gen aan de totstandkoming van deze recrea' tieinrichting opent na £omeenschappeijjk zingen en gebed deze eerste bijeenkomst in het nieuwe huis. Spr heet allen hartelijk welkom en zet In zijn rede uiteen, waarom dit tehuis is 0a gericht en dat de bedoeling is geen conCUr rentie met de cantines te beginnen. Grond slag van het tehuis is het gemis aan huis»" lijkheid eenigszins te vergoeden. Dn heer Straatsma spreekt hierna een kort woord De majoor spreekt de hoop uit, dat ook deze instelling moge medewerken tot 't be houd van een goeden geest in den troe De heeren Timmers en de Boer spreken resp. namens den kerkeraad van de Geref Kerk te Den Helder en het Chr. Milit. yt huis te Den Helder woorden van geluk- "oervader van den veldprediker wenscht namens de vrienden uit Zeist geluk met de totstandkoming van dit tehuis. De heer Pilon zegt als vader van een ge. mobiliseerde blij te zijn. dat men als ouder gerust kan zijn voor de zonen, die thans op. geroepen zijn. Dat voor hen ook goed gezorgd wordt. Eenheid!? Ds. van Wichen, Herv. predikant te Ju. lianadorp. spreekt ten slotte namens de ge- meente van Callantsoog. Spr. wijst er op dat men in Callantsoog zeer on eenheid ge! steld is en hoopt dat er geen sprake van een zekere richting in dit tehufs zal zijn. Laat het zijn als in de spreuk der Oranjes; „RUj. tig te midden van de woedende baren". De Majoor dankt alle sprekers voor hun woorden en wenschen. Spr. dankt ook spe ciaal de kerkvoogdij te Callantsoog, die de kerk geheel ter beschikking stelt. In de pauze worden een kopje thee en koffie met sigaren aangeboden,. Daarna volgt declamatie van den heer Wentink uit Heemstede. Een kapitein sloot met gebed. zellig samen te zijn om het feest van Sin terklaas. Een fijn feest werd het, waarvan behalve do kinderen van School II ook die van de kleuterklas genoten. Zang, tractatie, eenige aardige films, Sint in de eerste plaats natuurlijk, die erg op z'n praatstoel zat en Piet, die een aardig mondje „buitenlandsch" sprak, het cadeautje tenslot te, dat elk meekreeg naar huis, het waren allen factoren, die ook hier den middag tot een groot feest voor de kinderen maakten. De Utrechtsche agent keek goed uit zijn oogenl Zaterdagochtend werd bij het bureau Spaarndammerstraat te Amsterdam aangif te gedaan van de vermissing van een 16- jarigen jongen en ongeveer gelijktijdig werd bij het bureau Stadhouderskade mel ding gemaakt van diefstal van een motor rijwiel. Spoedig bleek, dat deze twee fei ten nauw verband met elkaar hielden. Zondagmiddag viel het n.1. een Utrecht- schen politie agent op, dat een motorrijder, die hem op een gegeven oogenblik pas seerde, een opvallend jeugdig uiterlijk had. Het jongmensch werd aangehouden en gaf spoedig toe, dat hij het motorrijwiel in Amsterdam had ontvreemd en op goed ge luk een toertje was gaan maken. Den nacht van Zaterdag op Zondag had hij in een hooiberg doorgebracht. Hij werd op trans port gesteld naar de hoofdstad en is voor loopig opgesloten in het politiebureau. Bin nenkort zal hij voor dim politierechter, voor wien hij geen onbekende is, worden geleid. ANNA PAULOWNA ST. NICOLAAS. kinderen van School I vierden gisteren net Sinterklaasfeest in de zaal van Veer- burg.^ In afwachting van de komst van Sint en z n knecht, zongen de kinderen de be kende liedjes, terwijl verder de tijd op heel pieizierige wijze gekort werd door het op treden van den goochelaar Emile Moretti. Toen Sint dan gearriveerd was vooral voor de kleinsten toch altijd het hoogtepunt van den feestmiddag sprak hij de kinde ren toe en mochten eenige bij hem komen om een liedje te zingen. De klas van juffrouw Kater voerde een aar dig zangspelletje op; de goochelaar liet tot aller genoegen nog eenige van z'n mooie toeren zien, tractatie tusschen een en ander door, verhoogde de pret en zeer voldaan to gen de kinderen dan ook na afloop met hun geschenk huiswaarts. BREEZAND. SINTERKLAASFEEST. Ondanks dat oorlogsstormen om ons heen woeden, kon, gelukkig, nog weer met dank baarheid gezegd worden, dat het fijn was, ge Meisje door automobilist aange houden. EeAi 16-jarig meisje is Zondagavond op het Stadionplein te Amsterdam aangehou den door een man die het naar den weg vroeg. Dit bleek echter slechts een voor wendsel t e zijn om een gesprek aan te knoo pen en al spoedig bleek, dat de man de bedoeling had, het meisje in een auto mee te nemen. Het verzoek om mee te gaan, wees het meisje met beslistheid van de hand. Daar op moet de man nog een poging hebben ge daan om het beet te pakken en mee te (rekken. Het meisje heeft hierop, aldus de Msb., door tegenspartelen en gillen zoo hef tig gereageerd, dat de man van zijn pogin gen afzag en wegreed, dit laatste met zulk een snelheid, dat het meisje het nummer van de groote blauwe auto niet heeft kun nen opnemen. De politie heeft dan ook wei nig hoop, met de vage gegevens welke haar ten dienste staan, den dader te kunnen op sporen. Toch is de goede avond weergekomen, Hoe ook de lucht soms donker is en grijs, De avond van de blijde kinderdroomen. En van een lieve, teere levenswijs, En of we denken aan zoovele dingen, Die ongewis door deze dagen gaan, Toch komt er weer een heel oud liedje zingen. Dat door de jaren immer bleef bestaan! En wij,... wij zingen mee met het refreintje, Dan is de kamer feestelijk en licht, Dan klimt het maantje boven 't stille pleintje, We sluiten zorgzaam de gordijnen dicht. En dankbaar zien we naar zoovele dingen, Die goed zijn in hun gullen overvloed, Naar 't allermooiste in herinneringen. Dat ons van vroeger uit ons leven groet! En we herkennen weer de blokkendoozen, De prentenboeken, feestelijk en bont, Dan rijdt een treintje, als een zoet verpoozen, Weer ongestoord zijn wijden cirkel rond! En heel het leven lijkt zoo blij onschuldig, Omdat er rust in veler harten daalt, We lachen stil en luisteren geduldig, Wanneer een kinderstem iets moois verhaalt! Sint Nicolaasavond, vol van goede dingen, Van goede uren voor het huisgezin, Wanneer de kind'ren d'oude liedjes zingen, Die wij eens zongen,... heel in het begin, Breng Uwe gaven, prettige gedachten, n Herinnering, een feestelijk refrein, Ook aan de grenzen, op de stille wachten Aan hen, die ver van hun gezinnen zijn!! St. Nicolaas 1939. (Nadruk verboden). KROES. NOG ZIJN DE OLYMPISCHE SPELEN NIET AFGELAST! Verklaring van den van het I.O.C. voorzitter Aan een vertegenwoordiger van het AN P. heeft de president van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet Latour een verklaring afgelegd inzake de Olympi sche Spelen van Helsinki 1940. De I. O. C.-president deelde mede, dat op alleen de Winterspelen van 1J40 Garmisch Partenkirchen definitief zijn mm betreft de Zomerspelen van 040 voegde graaf de Baillet Latour er aan toe, dat Finland nog niet officieel afstand ÏT LKC!f-.nan van de 01'ganisatie der Spelen, tocht dit, gedwongen door de omstandighe den, alsnog geschieden, dan zullen de 0- lympische Spelen van 1910 eveneens worden afgelast, m.a.w. er is geen sprake van, dat het volgend jaar de Spelen eventueel in een ander land zouden kunnen worden gehouden. DE NALATENSCHAP VAN FREUD. Professor Sigmund Freud, de beroemde Weensche psycholoog, die was uitgeweken naar Engeland en daar in September j 1 gestorven is, heeft 22 850 pond sterling na gelaten. Zijn boekenverzameling over de psychologie fcn de psvcho-analyse heeft hij i- vermaakt aan zijn dochter Anna Fread, AMSTERDAM, 4 Dec. Veemarkt, 581 vette koeien: le kw. 76 —80 ct., 2e kw. 64—70 ct.. 3e kw. 52—60 ct. per Kg. slachtgew-icht; magere runderen 44 —48 ct., 40 melk- en kalfkoeien f 180—260 per stuk, vette kalveren: 2e kwal. 60—70 oe kw. 5460 ct. per Kg. levend gewicht; 88 nuchtere kalveren f 7—11 per stuk, 108 schapen en lammeren f 14—20 per stuk; 417 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90— 110 Kg. 70—73 ct., zware varkens 70—73 ct., vette varkens 7073 ct. per Kg. slachtge- wicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. ALKMAAR, 4 Dec. Aardappelen 2.60—3.30, andijvie 1.20—3.10, appelen 3—7, bloemkool I 8—1.50, idem II 36, boerenkool 3.80—7.10, bieten 1.40—2.60, druiven 8—16, gele kool 2.10, groene kool 2—3.80. kropsla 1.80—3.30, knolselderie 2.60 —4.30, peren 2—10, prei 3.50—4.60, peterse lie 2.50, roode kool 2.304.10, selderie 2.60— 3.60, spinazie 0.260.67, spruiten 2.506, tomaten 5.60-10.90. uien 1.20—2.80, witte kool 2.70. wortelen 2.80—3, boswortelen 6— 7, witlof I 8—10, idem II 5-3. PURMEREND, 5 Dec. Koeien, totaal 650 stuks: 300 vette koeien 6S S0 ct. per Ke., ^elde koeien f 110170» melkkoeien 175—265. stieren 52—58 ct. per Kg-, 12 paarden f 90—160, 10 vette kalveren 60—90 ct. per Kg. 360 nuchtere kalveren 8—17; 212 vette var- kens 0.580.64; 30 magere 2030; 150 bi)?* ^en I'20; 2200 schapen 2028; 40 bokken vJ1U, BROEK OP LANGENDI.TK, 5 Dec. I*™, kg- aardappelen eigenheimers 2-—t 19600 kg. uien 210—270; drielingen 130—160; grove 240290; gele nep 4.peen 150liO; kroten 1402; 525 kg. rammenas 0.80290; gele kool 210; andijvie 0.80—160; druiven: Alicant f 17—17.90. NOORDSCIIARWOUDE, 5 Dec. Groote muizen 2.10—2.20, Bevel. 2—, «ieI1 --•402.70, drielingen 1.501.90, grove 2.70-" 3, gele nep 4.50—4.70, peen 1.50—1.60. roode kool 230—290; groene kool 2—2W £ele kool 210220; d. witte kool 160190' ^-pmkool 670; andijvie 120140.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6