Duitschland heeft sympathie voor Finland Protest tegen nazi-invloeden in het leger Ernstig spoorwegongeluk voorkomen Z9 ït Postvlucbten op Indij De halveering der r°' '4iir;rc,i9d bloembollenteelt ngelberg niet vermoord 1 Opschorting ontslag van dienstplichtigen Maar wil het niet laten merken Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen,.. I E* dot ^eder uur, Z'J brandt, J urandt 2,J V00r u\ don de aansch [C?0m Priis van de lam I?*' I draag,/ '0mP be- I'HIIII'S H Tusschen Leeuwarden en Groningen Tweede Kamer Agenda Volkeobondsvergaderiog VMthl Laatste training op het V.U C.-veld Hoewel het nu al weer bijna „historie" is, dat de roode troepen de Finsche grens overschreden, aldus aantoonende, dat de Sovjets voor de hen „bedreigende" Finnen, inderdaad niet bang zijn, onthoudt de Duit sche pers zich nog steeds van commentaar en beperkt zij zich tot het brengen der of- ficieele mededeelingen van Russische en Finsche zijde. Men doet kennelijk alle mo gelijke moeite om de gebeurtenissen in het Noordoosten van Europa uit het middelpunt der openbare belangstelling te houden, want de weinige berichten, die men daar over brengt, stopt men bij voorkeur in een verborgen hoekje van de bladen weg. On getwijfeld heeft men daarvoor zijn goede redenen. De Duitsehers hebben voor het kleine Finsche volk altoos een zwak gehad en ook indien dit niet het geval ware geweest, bezit het Duit- sche volk sportiviteit genoeg om zijn sympathieën in het onderhavige ge val, nu de dwerg tegenover den reus staat, aan den dapperen Lilli putter te schenken. Aangezien ech ter de dwerg om redenen der hooge politiek het onderspit moet delven en men bovendien geen kwaad hu meur van den reus kan riskeeren, acht men het maar beter geen me delijden met het lot van den kleine op te wekken. DE WILHELMSTRASSE TREKT ZICH VAN FINLAND NIETS AAN. Al even weinig royaal met haar commen taar op de Russisch-Finsche gebeurtenissen als de Duitsche pers, is de Wilhelmstrasse Officieel geeft men slechts te kennen, dat Duitschland bij dit conflict niet geïnteres seerd is; een antwoord, dat den onpartij- digen waarnemer moeilijk zou kunnen be vredigen, want een dergelijke versterking van de Russische positie in het Oostelijk deel van de Oostzee moet om slechts een voorbeeld te noemen in de toekomst voor de Duitsche admiraliteit ongetwijfeld nieu we problemen met zich medebrengen, om nog maar geheel te zwijgen van de onmid- delijke bedreiging, waaronder het voor Duitschland zoo belangrijke Zweedsche ijzer thans van Russische zijde komt te lig gen. De Duitsehers hebben datgene, wat voor hen het zwaarst was, het zwaarst laten we- - gen. Zij hadden, 0111 hun Poolsche plannen te doen slagen, den Russischen steun noo- dig en betaalden daarvoor den gevraagden prijs. Hoe hoog deze prijs precies ge weest is, kan men nog niet met ze kerheid zeggen; tot op heden staat slechts vast, dat men Rusland de vrije hand in de Baltische staten en Finland heeft moeten laten. IS DE PRIJS TE HOOG GEWEEST? Er zijn ook in Duitschland ongetwijfeld lieden, die dezen prijs te hoog achten, maar toch zou men, wanneer men dieper over de zaak nadenkt, aan deze meening niet kun nen blijven vasthouden. De Russische drang naar de Oostzee dateert uit den tijd van Peter den Groote, en al heeft men dezen drang, om de bolsjewistische revolutie te doen slagen, eenigen tijd op het tweede plan moeten schuiven, in de laatste jaren werd hij toch steeds sterker en er is alle reden om aan te nemen, dat de Russen op een gegeven oogenblik ook zonder de goedkeu ring van Duitschland het ventiel naar de Oostzee en den Finschen zeebodem zouden hebben trachten te openen. En onder der- geliike omstandigheden zou Berlijn dan geen aanspraak hebben kunnen maken op de dankbaarheid van Moskou. Verder wijst men er in Berlijn niet geheel ten onrechte op, dat de Russen reeds vroeger oorlogsha vens in het Oostelijk deel der Oostzee be zaten, zonder dat dit tot bijzonder gevaar lijke wrijvingen met het Duitsche Rijk leid de. Men meent zelf, dat in dien tijd, de spanninge:. in Noord-Oost-Europa aanzien lijk geringer waren dan na den wereldoor log en dat men thans weer voor een rusti ger ontwikkeling in dit gebied staat, die ook aan het Duitsche Rijk ten goede moet komen. WAT GAAT DE SOVJET DOEN? Aldus tracht men aan de hand van de historie te bewijzen, dat de Duitsche poli tiek goed zou zijn. Het behoeft echter wel geen betoog, dat eerst de toekomst zal kunnen leeren of dit inderdaad het geval is; want hoewel ook het DuitschRussi sche samengaan ongetwijfeld voor een groot deel gegrondvest zal zijn op de re- eele basis van parallel loopende belangen, moet daarbij op den duur toch ook het vertrouwen, dat de een in den ander kan stellen een groote rol gaan spelen. M.a.w. voor Duitschland kunnen op den duur niet de voor de hand liggende Russische bedoe lingen zooals het verkrijgen van uitgangen naar de Oostzee en misschien ook naar de Noordzee (in Noorwegen), alsmede de verdere versterkingen van Moskou's invloed op den Balkan en wellicht ook in Britsch- Indië den doorslag geven, maar moeten vooral de toekomstplannen van de Sovjets het grootste belang blijven vormen. Heeft Rusland werkelijk zijn plan nen voor de Communistische We reldrevolutie laten varen? Er zijn in Duitschland velen, die dit aan nemen. DE KOMINTERN ZINGT EEN ANDER LIEDJE DAN MOLOTOFF. Tezelfder tijd echter en dat kan ook in Duitschland niet onopgemerkt gebleven "zijn heeft de Komintern zich over de internationale situatie uitgelaten. En ziet hier. deze komt en dit is in het com munistische Rusland nog nooit, voorgeko men met een geheel andere theorie voor den dag, dan de Russische regeefing. In het verslag van de Komintern wordt, naast Engeland en Frank rijk, ook Duitschland voor het uit breken van den oorlog verantwoor delijk gesteld; en tevens wordt daarin de bekende theorie van Le- nin, dat het in bet belang van het proletariaat in de oorlogvoerende landen zou zijn, de nederlaag van de eigen imperialistische en kapi talistische regeeringen te bewerk stelligen, weer op den voorgrond geschoven. (Daarbij wordt dan, zooals reedis gezegd, in dit ver slag tusschen Engeland en Frank rijk eenerzijds en Duitschland an derzijds, geen verschil gemaakt. Van het grootste belang is het thans, te onderzoeken wat de ware politiek van de Sovjets is: de door Molotoff verkondigde of die, 'welke het jaarverslag van de Komintern bevat? Men behoeft er daarbij slechts op te let ten, in welke landen de Komintern haar activiteit tracht te ontplooien. Dat zij dit >n Engeland, en meer nog in Frankrijk en in de Koloniën van deze beide staten, reeds doet, staat wel vast. Tn Duitschland echter is dat kennelijk nog niet het geval en evenmin zijn er teekenen, die er op wij zen, dat dit binnen afzienbaren tijd zal gebeuren. Een veelzeggend iets, buiten kijf. i-? iPH i 1 Rnv^f R°y°ol mei zuiniger! rr pr°Cen' ?ann9 at00 Sr be" i M TREINEN WAREN ELKAAR REEDS TOT OP ENKELE HON DERDEN METERS AFSTAND GENADERD. Door de oplettendheid van de bei de machinisten van de treinen Leeu- wardcn-Groningen en Groningeiv Leeuwarden is gisteravond op deze route, welke over de geheele baan enkel spoor heeft, 'n ernstig spoor wegongeluk voorkomen. De sneltrein, die om 16.50 uit Leeuwar den naar Groningen was vertrokken, arri veerde negen minuten later aan het station Hardegarijp De stationschef en vermoede lijk ook de hoofdconduteur lieten door een misverstand den trein van hier vertrekken nog vóórdat de lokaaltrein uit Groningen die hier moet wisselen, deze halte had be reikt. Nadat de Leeuwarder trein door den wis sel, die op veilig stond, voor den binnen komenden trein uit Veenwouden, was gere den, bemerkte de haltechef zijn fout. Hij trachtte door roepen en fluiten de aandacht van de treinpassagiers te trekken, doch hoe wel de inzittenden van den trein begrepen, dat er iets bijzonders aan de hand was, durf den zij toch niet aan de noodrem te trek ken. Twee K.M. van het station Hardega rijp bemerkte de machinist, dat uit de richting Veenwouden de trein uit Groningen naderde. Hij remde uit alle macht en reed in de richting Hardegarijp terug Gelukkiq had ook de machinist van den trein uit Gro ningen bemerkt, welk gevaar dreig de, zoodat ook hij remde. De afstand tusschen beide treinen bedroeg op dat oogenblik vier vijf honderd meter. Nadat de sneltrein uit Leeuwarden aan de halte Hardegarijp was teruggekeerd, kon de trein uit Veenwouden de reis voortzetten. De trein uit Leeuwarden kwam met 45 mi nuten vertraging aan het station te Gro ningen aan. Vertrok van Aankomat t, Basra 7 Dcc. jjod'hp. 7 dm Jod'hp. 7 Dec. j Basra 7 Dec Medan 7 Dec, Oehoe (heenreis) Reiger (terugreis) Gier I Band. 7 Dec. (heenreis) i (heenreis) lNai>cls 8 Dec< De door sommige leden gestelde vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, het ontslag slechts voor éen jaar op te schorten, meent de minister ontkennend te moeten be antwoorden, te meer, omdat het hier voornamelijk neerkomt op het in re serve houden van een lichting waarvan niet dan in uitersten nood gebruik zal worden gemaakt. Ook verdient het aandacht, dat het out slag volgens art. 45, eerste lid, der Dienst, plichtwet niet langer wordt opgeschort daii de buitengewone omstandigheden duren Eindigen deze omstandigheden binnen een jaar, dan dient ook de opschorting binnen een jaar een einde te nemen. Een verzoek aan minister Steen- berghe. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vraag gesteld: Wil de minister het daarheen leiden, dat aan de telers van bloembollen, die inge volge de door den minister bevolen maatre gelen 50 pet. op hun bloembollenvergun ning moeten bekrimpen en zoodoende dus gronden vrij krijgen, op deze vrij gekomen gronden tuinbouwteeltvergunning en ver gunning tot het telen van zaaizaad worde verleend? bederft het beste humeur! Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel ling, nóch in hun gemakke- lijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk: Uw garantie 1 tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou, eoos13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers KRACHTIGE MAATREGELEN GEVRAAGD. DE SLAGSCHEPENKWESTIE WEER OP HET TAPIJT. Gistermiddag zijn de algemeenc beschou wingen over de defensiebegrooting voor 1940 in de Tweede Kamer voortgezet. De eerste spreker het liberale lid de heer Wendelaar, bepleitte krachtige maatregelen tegen extremistische in vloeden, en wel nationaal-socialis- tische, die van officieren of veldpre dikers op den troep kunnen inwerken Spr. heeft bezwaar tegen het benoe men van ds. Ouwerkerk, N.S.B.er, tot veldprediker. Bepaalde officieren mo gen geen dag gehandhaafd worden, wijl ze den wil der regeering sabotee- ren door N.S.B.-daden. Voorts zeide spr. er niet van overtuigd te zijn, dat voldoende ijzeren discipline in het leger heersclit. Evenals de andere sprekers bepleitte de heer Wendelaar zooveel moge lijk aflossing van dc oudere lichtingen door jongere. Ook drong deze spreker aan op vol lediger voorlichting van de bevolking. De re geering is wel wat ben! zwijgzaam geweest. Spr. bracht hulde aan de gemobiliseerden en aan de oorlogs- en handelsmarine, die blijven varen, alle gevaren ten spijt. Alweer slagschepen. Een debat over de kwestie der slag schepen is thans niet op zijn plaats, doch wel zegt spr., dat we tot nu toe gruwelijk aan het lijntje zijn gehou den. Spr. verwijt dezen minister niet, maar elk verder uitstel kan catastro- phale gevolgen hebben. Belangen van kleine zelfstandi gen. De volgende spreker was het. vrijzinnig- democratische lid, de heer Schilthuis, Deze wensohte evenals de vorige spreker een groo- ter aantal vrijzinnige veldpredikers. Ook kwam spreker op voor een gunstiger rege ling der za.kenverloven voor de kleine zelf standigen. De regeling ter tegemoetkoming aan de komende mobilisatieslachtoffers dient nu reeds te worden voorbereid. Voor hoe lang zullen eventueele slagschepen moeten dienen? De aan schaffing van slagschepen is ook volgens admiraal Ferwerda finan- cieeï wel mogelijik, maar daar komen nog zoovele consequenties bij, en die worden wel eens wat licht aange zien. De heer Marchant et d'Ansembourg (N.S. B.) stelde de politieke partijen aansprakelijk voor den achterstand van onze defensie en wenschte maatregelen tegen eenzijdige pro paganda in het leger. Voorts bepleitte hij algemeenen dienstplicht. Spr. wil verbete ring in dè positie der oud-gepensionneer- den en oud-marinemannen. „Kamer-generaals". Spr. komt er tegen op dat de heer Duv- macr van Twist critiek oefende over veld predikers die tot de N.S.B. zouden behooren. Spr. gewaagt van zekere kamer-generaals... (de voorzitter hamert en verzoekt spr. deze uitdrukking terug te nemen). De heer dc Marchant et d'Ansembourg ge waagt dan van zekere afgevaardigden van deze Kapier (als de heer Rost van Tonnin- ren interrumpeert, wordt er geroepen: „Hou je mond"). Spr. noemt in 't vervolg van zijn beloog de hoeren loekes en Wendelaar „on vaderlandslievend" (de voorz. hamert). De vertraging in de slagschepcnkwestie noemt spr. ernstig. De laatste spreker van dezen middag was Ook Polen vertegenwoordigd. De telegrafische mededeeling van den secretaris-generaal van den Volkenbond aan de staten-leden van den Bond verduidelijkt, dat de agenda van de twintigste Assemblée op Maandag a.s. onder voorbehoud van be vestiging door de Assemblée zelve, de volgen de punten zal behelsen: Het beroep van Finland, verkiezing van raadsleden en eventueel van rechters voor het Internationaal Hof in Den Flaag; Rapport van de speciale commissie voor de samenwerking ten behoeve van economische zaken en tenslotte stemming over de begroo ting. Voorts wordt vernomen, dat wanneer Vol kenbondsraad- en vergadering besluiten over te gaan tot benoeming van rechters in het Haagsche Hof, Spanje met dit doel een de legatie naar Gencve zal zenden. Polen zal in de Volkenbondsvergadering vertegenwoordigd worden door Gralinski den onderstaatssecretaris van Buitenland- sche Zaken. Lijk niet herkend, De Daily News bericht, dat de beschrijving van den man, die dood is gevonden in het huis te Brooklyn, aanmerkelijk verschilt van die van den secretaris van het Duitsche con sulaat-generaal Engelberg. De politie heeft thans verklaard, dat het stoffelijk overschot van den vermoorde niet herkend is. Rond de moord op Engelbert, hangt ove rigens nog een groote geheimzinnigheid. De justitie was van meening, dat Engelbert het slachtoffer van een wraak is geworden, blijk baar was diefstal niet dc reden, want voor werpen van waarde zijn niet verdwenen. Het vermeende slachtoffer was in de buurt waar hij woonde niet gezien en aangezien hij veel bezoekers ontving, die per auto kwamen, welke de nummers uit alle deelen van de Vereenigde Staten droegen, veronderstelde men, dat hij spionnen ontving. In verband met de tegen hem ingediende aanklachten werd zijn huis bewaakt. J| De politie heeft het radiotoestel in huis erzegeld, het zal later onderzocht worden. Engelberg een spion? Volgens een nader van Havas ontvangen telegram was Engelberg een spion in dienst van den Duitschen generalcn staf. Dit is een onthulling van den dokter, die belast was met de lijkschouwing. Duurt niet langer dan de bui tengewone omstandigheden du Ten. i Over het wetsontwerp tot opschorting van ontslag van dienstplichtigen schrijft de minister van Defensie in een nota naar aanleiding van het verslag aan de Tweede Kamer o.m.: Zooals in het verslag reeds in het licht is gesteld, heeft de opschorting van ont slag in het algemeen geen betrekking op gemobiliseerden. Onder de personen, die bij de opschorting betrokken zijn, zijn alleen een zeker aantal in werkelijken dienst, na melijk voor zoover zij den rans: van offi cier bekleeden of langdurig uitstel van eerste oefening hebben genoten. De vraag omtrent de wenschelijkheid van het ver vangen van ouderen door jongeren zal daarom in dit verband buiten beschouwing kunnen blijven. de heer Schaepman (r.k.), die zeide er aan te twijfelen, of de mobilisatie-uitgaven het eerste jaar onder het milliard zullen blij ven. Hij drong aan op bezuiniging op ver schillende gebieden. Tenslotte kwam spr op tegen uitingen van marine-officieren, die critiek op de volksvertegenwoordiging in houden. „Loslippig?' Door marineofficieren zijn voordrach ten gehouden over de Indische defensie waarbij gezegd werd dat die onvoldoende is. Heeft dit de instemming van den minister? Was men daarbij niet wat loslippig? Spr noemt, andere voorbeelden van uitlatingen welke spr. afkeurt, Spr. vindt. liet. vreemd dat, in Indië weinig Indo-Europeanen voor lagere mar norangen geschikt schijnen. De vergadering wordt om 6.20 uur ver- claagd tot heden één uur. zoo Prins Bernhard en eenige minis ters zullen Zondag a.s. tot toeschouwers behooren. STERKE BELGISCHE PLOEG. Wanneer het Nederlandsche elftal aap den vooravond staat van een belangrijk wedstrijd en de spelers in verband hierin de enkele dagen van te voren nog ecl voor de laatste maal op het V.U.C.-veld Den Haag bij elkaar komen, dan h.eeis er altijd een bijzondere stemming m gezellige en knusse clubgebouwtje, gisteravond, nu de Nederlandsche e club voor de laatste maal tezamen K voor den jubileumwedistrijd tegen ue gen Zondag a.s. in het Feyenoordstaüio Rotterdam, maakte daarop geen ul' ring. Na het gebruikelijke halfuur je nen onder leiding van Bob Glcndcn verzamelden de spelers zich als .ïe' lijk in het houten clubgebouwtje, waa heer Herberts hen toesprak, daarbij zende op het bijzonder karakter van komenden wedstrijd welke immers g'bsp wordt in het kader van de eI™vV.B- van het 50-jarig bestaan van den K- Een vei •rrassinS' Na een persoonlijk woord en v gemeende raadgevingen of ven ningen tot leder der spelers, de heer ITerberts een groote ver sing. Officieel deelde hij mede, Prins Bernhard 't voornemen Zprtdag a.s. in het Feyenoords os aanwezig te zijn. hii Ook eenige ministers zoo £in" en"1 der zullen den wedstrijd bijwon p hoop, dat deze hooge belangstelling allen zal stimuleercn je uiterste - v(,0 doen en te trachten de oude repu' pe het Nederandsch voetbal te handna z8| Belgen komen met een sterk zvvof voor jullie neerkomen op onvermo gen. Van nu af aan zullen jullie .1 ,vy, wedstrijd moeten concentreeren. l' verja- ongeslagen het Fcyenoordstadion ^jieeü ten, moet thans reeds aanwezig zij 'j.uunefl dan zal de overwinning behaald worden! Braine optW1 ijst istere» Ook het Belgische elftal heeft voor de laatste maal getraind. Er werd geen wedstrijd gespeel je men oefende naar een doel toe. n jJ voorhoede, in roode shirts, spceIele verdediging, welke blauwe hemd eipuO* Raymond Braine, die de meeste pest ten maakte, en Van Craen waren aflocf op dreef. Met Braine hebben we even gesproken. Hij gaf als zijn n kennen, dat bet, Belgische elftal7- ve<e is samengesteld en door bet foi vei geroutineerde spelers zijn Ke'zovü3' wacht Braine, dat de Belgen n- een goed resultaat zullen beha ie

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2