Kolendamp* vergiftiging Luchtgevecht bij Texel Dief hing aan de dakgoot Achter de Maginot- een Siegfriedlinie Italië blijft neutraal te Valkkoog Duitschland helpt alleen zijn vrienden Staatshoofden aan het front Nederlandsche stap te Berlijn Nederlandsche schepen aangehouden Soep van de „Sliedrecht' aangespoeld Marktberichten Ernstig motorongeluk te Noord-Scharwoude Buurman doet tragische vondst Ernstig verkeersongeluk te Heerhugowaard hStalin heeft Hitier nagedaan" Waar is het loterijgeld gebleven? Duitschland nog vriend De ontsnapte Poolsche duikboot Australische wereld-radiodienst Weer vijf schepen verloren De „Sibajak" vertrokken Russische dreiging tegen Roemenië? Geen aardappelmeel meer in het Duitsche brood Agenten heschen hem op Waar is dc platina-ring? 1 4 Aardappelhandelaar levensgevaar lijk gewond. Veldwachter Prins kwam met den schrik vrij. Giste/avond is op den nieuwen Provincia len wag bij het nieuwe telefoongebouw een zeer ernstig motorongeluk gebeurd, waarbij onzo plaatsgenoot, de aardappelhandelaar K. L zeer ernstig werd verwond. Zooals men weet, is daar bij het telefoon gebouw oen kruispunt. De gemeenteveld wachter van Zuidscharwoude, de heer F H Pr., had dit kruispunt juist overgestoken toen de heer L. per motorfiets uit de rich ting Heerhugowaard kwam aanrijden en den heer P., die, naar men ons mededeelt reeds den hoofdweg was gepasseerd in den flank aanreed. De gevolgen waren verschrikkelijk. De heer 1. stortte op den weg neer en bleef hevig bloedende liggen. De ijlings ontboden geneesheeren dokter de Wit uit Oudkarspel en dokter Verdonk uit Broek op Langendijk waren spoedig ter plaatse en constateerden bij den heer L. een schedelbasisfractuur. In levensgevaarlijken toestand is de heer L. naar zijn woning vervoerd. De heer Pr. heeft slechts enkele ontvel lingen opgeloopen en kwam dus metd en schrik vrij. Naar wij vernemen, heeft de aanrijding plaats gehad een stukje Noordwaarts, op den zijweg, waarschijnlijk doordat de heer L., die geen sterke verlichting voerde, iets te veel naar rechts is uitgeweken, met 'net bovengenoemd noodlottig gevolg. De toe stand van den weg is daar ter plaatse niet bevorderlijk voor de veiligheid van hot ver keer. Wanneer men uit de richting Heerhu gowaard komt is het best mogelijk, dat men door de bocht iets te nauw te nemen, op de vluchtheuvel terecht komt. Burgemeester van Spengler was spoedig aanwezig. Een onderzoek wordt ingesteld. SLACHTOFFER MOTORONGEVAL OVERLEDEN. Naar wij vernemen is de heer K. Langedijk, het slachtoffer van het motorongeval, aan de gevolgen over leden. Men had hom nog naar het Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, maar ook daar mocht geneeskundige hulp niet meer baten BEJAARDE VROUW DOODGEVONDEN, TOESTAND VAN HAAR ECHTGENOOT ZORGELIJK. Toen gistermorgen de heer B. bij zijn oude buurtjes A. Mul en echtgenoote, een klein St. Nicolaascadeautje wilde bezorgen, vond hij de deur vast. Daar het reeds 9 uur was, vond hij dit vreemd. Bij het naar binnen kijken door het raam, zag hij de lijfkieeding op een stoel lig gen. Na aanroeping van een paar buren, be sloot men een raam open te schuiven om te zien of alles wel in orde was. Hun kwam toen de stank van kolendamp tegemoet en men vond het echtpaar bewusteloos op zijn legerstede. De heeren Dr. Groenhart van Dirkshorn en Dr. v. d. Sluis uit Schagen waren spoe dig ter plaatse en constateerden bij de 58 jarige vrouw den dood, terwijl met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten bij den 69-jarigen man konden worden opge wekt. Of hij er van bovenop zal komen, schijnt echter een klein kansje. De bekende lokker K. Reyne zwaar gewond. Hedenmorgen om half negen is den be kenden heer K. Reyne, controleur van de fokvereeniging te Heerhugowaard een zeer ernstig ongeluk overkomen. Vermoedelijk door de gladheid is hij op den Middenweg ter hoogte van café Sijp met zijn rijwiel ge slipt en tegen den grond gesmakt. Zijn toe stand is zorgelijk. Dr. Zwarteveen, die de eerste hulp verleende achtte overbrenging naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. DUITSCH EN ENGELSCH VLIEG TUIG IN ZEE GESTORT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt volgens D.N.B. bekend: De luchtmacht heeft verkenningsvluchten ondernomen naar Engeland en Schotland, waarbij de toestellen weer tot de Shetland- eilanden wisten door te dringen. Bij een luchtgevecht ten Westen van het Nederlandsche eiland Texel zijn een Duitsch en een Engelsch vliegtuig met elkaar in botsing ge komen en in zee gevallen. In de avonduren zijn vijfmaal Britsche vliegtuigen verschenen boven liet gebied van de Duitsche Bocht tot SleeswijkHol- stein. Luchtdoelgeschut dwong den vijand zich naar het Noorden te wenden, waarbij hi.i trachtte, te ontkomen via Deensch ter ritoriaal gebied. Boven Duitsch gebied wer den geen bommen geworpen. Het D.N.B. geeft op dit bericht nog den volgenden commentaar: Het kwam bij Texel tot een verbitterd luchtgevecht tusschen uvee Duitsche toestellen en een Engelsch vliegtuig, dat in Noordoostelijke richting vloog. De Duitschers zetten scherp koers in de richting van don vijand; het voorop vlie gende Duitsche toestel opende op korten afstand het vuur op het Britsche vliegtuig en wierp zicli ten slotte, nadat do toestellen korten tijd om elkander heen gecirkeld had den, rechtstreeks op den tegenstander. Beide vliegtuigen stortten in zee. Volgens berich ten van buitenlandsche zijde werd de be manning van het Duitsche toestel door een kustvaartuig opgepikt." Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Vliegtuigen van het kustcommando der Royal Air Force hebben boven de Noord zee den strijd aangebonden met den vijand bij verschillende gelegenheden. Fen toestel bracht zware schade toe aan een Dornier watervliegtuig. Men acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat dit vliegtuig zijn basis nog zal kunnen bereiken. Een tweede Dorniertoestel werd driemaal aangevallen. Ook dit werd gteroffen en er sloegen vlammen uit, doch het toestel ver dween later in de wolken. Een patrouillevleigtuig keerde niet terug. Men gelooft, dat dit het toestel kan zijn, waarover gesproken wordt in het communiqué van' hot Duitsche opperbevel en dat bij het gevecht ten Westen van Texel in bot sing zou zijn gekomen met een Duitsch vliegtuig tiidons een ge vecht, zoodat beiden in zee gestort zijn. Mislukte aanval op „Firth of Forth" In het district „Firth of Forth" is gisteren weer groote activiteit in de lucht geweest. Acht Duitsche bommenwerpers werden volgens een Britseh bericht verdreven waar bij één Duitsch toestel geraakt werd. er ontsnapte althans rook aan het vliegtuig. Geen enkel motief oni bij te staan. Finland In een fel artikel tracht het Duitsche Nieuwsbureau aan te toonen dat Duitsch land geenszins gebonden is Finland tegen Rusland te helpen, omdat het door zooveel persoonlijke banden aan Finland gehecht zou zijn. Het is naief en tegelijkertijd sentimenteel te verwachten, aldus het artikel, dat het Duitsche volk in den strijd om zijn toekomst nu plotseling allo kleine staten zou bijstaan, die vroeger Duitschland niet genoeg kónden smaden en zwart maken. Jarenlang hoeft men het rijk minstens met koele onverschil ligheid, ja met hoogmoedige afwijzing vaak evenwel met slecht verholen en openlijke vijandigheden behandeld. „Wie kaatst, moei den bal verwachten." Het Derde Rijk blijft trouw aan diegenen, die het trouw blijven en staat diegenen bij die het bijstaan. Het Derde Rijk is nuttig voor dengerie, die nuttig voor het Derde Rijk is. i-Iet Duitsche volk heeft niets tegen het Finsche volk. integendeel. Het heeft geener lei vijandschap tegen de volken van het noorden. Het is te hopen, dat de leiders van liet lot van onze noordelijke buren op een goe den dag er eens hun gedachten over zullen laten gaan en zich de vraag zullen 'stellen of het beter is, zooals in de afgeloopen ja ren, aan de influisteringen van Engelsche Volkenbondsapostelen en oorlogsophitsers een willig oor te leencn of zichtbare uit drukking te verjeencn aan hot natuurlijke belang van hun volken in een vriendschap met het Duitsche volk. Socialisten tegen communisten. Norman Thomas, de leider van de Ame- rikaansche socialistische partij, heeft in een vergadering ten gunste van Finland den aanval van de Sovjet Unie veroordeeld en den leider van de communisten in de v er- eenigde Staten, Bowder, verweten, dat hij de houding van Moskou goedkeurt. Thomas zeide, dat de arbeiders zich moeten vereeni gen tegen het Stalinisme, Stalin heeft Hitier nagedaan, het wordt tijd, dat de arbeiders van de geheele wereld hun diepe afschuw van deze dictators te kennen geven. de getorpedeerde „SLIE- DRECHT". De regeeringspersdienst meldt: Nadat de scheepsverklaring van de overlevenden van het motortank schip Sliedrecht nopens de torpedee ring van het vaartuig is ontvangen en kwam vast te staan, dat de tor pedeering door een Duitsche duik boot is geschied, heeft de regeering Woensdag 1L de noodige stappen ge daan bij de Duitsche regeering. Van Genève tot Duinkerken. Reuter meldt uit Parijs, dat in de afge loopen drie maanden de versterkingen van de Maginot-linie ongeveer zijn verdubbeld. Duizenden tonnen aarde zijn verplaatst en er zijn nieuwe versterkingen gebouwd, zoo wel voor als achter de bestaande kazematten van de linie. Thans strekt zich van Genève tot Duinkerken een krachtige militaire linie uit, die in slaat is artillerie en luchtbom bardementen zoowel als infanterie en tank- aanvallen te weerstaan. De troepen werken nog steeds verder aan deze versterkingen. De permanente fortificaties zijn beschermd door diepe terreinen met tankvallen en verborgen wapens tegen tanks. Doordat men het aan tal kazematten zoo heeft uitgebreid, ontstaat langzamerhand een combinatie van een Maginot- en een Siegfriedlinie op het Fran- sche gebied, die zoowel de voordeelnn van de krachtige Maginotforten met hun gewel dige vuurkracht als dc groote verspreiding over een diep terrein met kleine kazematten heeft. Deze linies liggen niet alleen langs de Fransch-Duitsche grens, doch loópen door in de Ardennen en de vlakten langs de Noor delijke grens. ENGELSCHE REPRESAILLE WERKT: Nederlandsche en Belgische sche pen waren, volgens U.P., de eerste, die werden aangehouden, in verband met de Britsche order, den Duit- schen export in beslag te nemen. Schepen, welke de havens na Maandag middernacht hadden ver laten, worden voor onderzoek naar een Britsche controlehaven gebracht. Vrouw verdacht van verduistering. Een hoogbejaard vrouwtje in Amsterdam won in de Staatsloterij een klein bedrag: ruim vijftig gulden. Angstvallig verzweeg zij het meevallertie voor haar man. Maar zij zou er weinig plezier van hebben. Op 1G December van het vorige jaai ondernam zij een tournée over het marktterrein Linden- gracht om inkoopen te doen. Zij zou met haar geld niet ver komen, tot haar schrik ontdekte zij, dat zij haar taschje, waarin zich nog een schaartje, een zakmes, een zakdoek en een loterijbriefje bevonden, verloren had. Een vrouw, die eveneens op het Marktter rein liep, werd aangeroepen door een sla gersjongen: „Kijk eens juffrouw, een mooi taschje voor u". Zij raapte het verloren voorwerp op en volgens haar verklaring tegenover de politie, wierp zij het op een zolderschuit, geladen met vuilnis en afval. Gisteren stond zij in hooger beroep te Am- sferdnm ter-echt. De procureur-generaal requireerde drie maanden gevangenisstraf wegens verduiste ring. De verdediger drong aan op clementie. Arrest 21 Dec. Een ontmoeting. De correspondent van Reuter bij de Britsche troepen, ergens in Frankrijk, meldt, dat een historische ontmoeting plaats ge vonden heeft in een Fransche provincie stad achter de frontlinie, toen de staats hoofden van Groot Brittannië en Frankrijk elkander de hand drukten. De koning had den president uitgenoo- digd voor deze ontmoeting. De koning, de president, Daladier, de Britsche opperbevel hebber, Gort, de Hertog van Gloucester en andere hooggeplaatste Fransche en Engel sche officieren zaten aan een noenmaal aan .waar hartelijke toespraken werden uit gewisseld. LEEG SCHIPBREUKELINGEN AAN BOORD VAN PASSEEREND SCHIP GENOMEN? Bij de reederij Phs. van Ommeren te Rotterdam is bericht ontvangen, dat op de Westkust van een der Hebriden-eilanden, voor de kust van Schotland, de tweede redding boot van het getorpedeerde Neder landsche m.s. „Sliedrecht" is aange spoeld. Er bevond zich geen uitrus ting meer in de sloep, noch eenige andere aanduiding, die zekerheid kan geven omtrent het lot der vermisten. De mogelijkheid wordt dan ook nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een passeerend schip zouden zijn opgenomen. BALKAN INTERESSEERT ROME. In een nader communiqué dat ls uit gegeven na de vergadering van den groote fascistischen raad in Rome, wordt verklaard, dat de raad de posi tie van niet deelnemen aan den oor log heeft bevestigd. Verder is bevestigd, dat de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland blijven zooats deze zijn vastgesteld bij het verdrag van vriendschap en de gcdachtenwisselingen van Milaan, Salzburg en Berlijn. Tenslotte is verklaard, dat alles, wat even tueel zou kunnen gebeuren in liet Donau- bekkeii en de Balkan niet zal nalaten Italië direct te interesseeren. „Orzel" thans in Engeland. Men herinnert zich de Russische jacht op de Poolsche duikboot „Orzel" in de Oostzee, waarvan wij indertijd herhaaldelijk melding hebben gemaakt. De „Orzel" wist te ontsnap pen. Naar U. P. meldt, heeft de Poolsche on derzeeër zich thans bij de Britsche niarine gevoegd, in gezelschap van de „Wilk", even eens een Poolsche duikboot. Do „Orzel" werd op een Nederlandsche werf gebouwd. Ook een uitzending in het Ne- derlandsch. Officieel wordt medegedeeld, dat minister- piesident Menzies op 20 December een Au stralische wereldienst op kortegolfzenders zal openen. Deze rede zal in Europa in den vroe gen ochtend te hooren zijn. Na de rede zal een vertaling in het Nederlandsch, Duitsch, Fiansch en Spaansch worden uitgezonden. Totaal veertien man vermist. Door exjdosics als gevolg van aanvaring met mijnen zijn gisteren, behalve het Neder landsche schip „Tajandoen" nog vijf ande re schepen vernietigd. Het zijn het Noorsche schip „Britta" (10.000 ton), het Noorsche schip „Primula" (1000 ton), het Zweedsche schip „Vinga", (3000 ton), de Britsche trei- ler „Washington" en het Britsche stoom schip „Chanchellor". Van de „Britta" worden zes, van de „Pri mula" acht opvarenden vermist. Drie uur aan boord reeds drenkeling. en toen De „Primula" was in drie minuten ge zonken. De zeven omgekomen leden der bemanning lagen in hun kooien; zij zijn door het bin- nenstroomende water verrast, of reeds bij de explosie omgekomen. De kapitein was op dat moment nog heneden", zoo gaat het re laas voort, „doch hij moet op een of andere manier aan dek gekomen zijn, want wij zagen hem toen wij vanaf het vlot, waarop wij ons op het laatste moment hadden kun nen redden achterom keken, op een twee honderd meter van ons af met een stuk hout ronddrijven. Wij trachten hem te be reiken, doch wij slaagden er niet in. In de duisternis verloren wij hem uit het oog." „Met de lampen, die op het vlot waren vastgebonden, wisten wij de aandacht te trekken van een Deensch schip. Zes van ons waren in staat de touwladder op te klim men, doch een zeventienjarige steward was hiertoe niet meer in staat. Volkomen uitge put stortte hij in zee, zoodat een Deensch zeeman hem moest opduiken. Het was de eerste zeereis van den knaap. Hij was in totaal nog maar drie uur aan boord..." Afvaart uit Middellandsche zee haven. De eerste van de afvaarten der Nederland sche mailbooten op Nederlandsch-Indië uit de Middellandsche zeehavens is gisteren een feit geworden, door het vertrek van de „Si- baiak van de Rotterdamsche Lloyd. Er zijn 430 reizigers aan boord, die per trein van Ne derland naar Napels zijn gegaan. De Neder landsche gezant bij het italiaansche hof,, dr. J B. Hubrecht, gaf bij het vertrek van zijn belangstelling b!:;k. Titulescu bemiddelaar? Hoewel wordt tegengesproken, dat zich gevechten hebben voorgedaan aan de Hon- gaaisch-Russische grens bij Roethenië, weet Radio-Rome daarentegen te berichten, dat Russische troepen zich aan de Roemeensche grens samentrekken. Het schijnt, dat Titulescu, oud-minister van Buitenlandsche Zaken in Roemenië weer op den voorgrond komt. In Hongarije vat men dit op als een nieuw bewijs van mogelijke Russische eischen aan Roemenië -Men brengt in herinnering, dat Titulescu indertijd steeds heeft geijverd voor toenade ring tot Rusland. Hij zou dus in Russische oogen de eenige aanvaardbare minister van Buitenlandsche Zaken zijn en in ieder geval de eenige, die de geschillen tusschen Boeka rest en Moskou zou kunnen oplossen. Het blijft evenwel de vraag, of Titulescu bereid zou zijn met Tatarescu samen te werken en of hij met zou eischen, dat de democratische boerenpartij zou worden vertegenwoordigd m.a.w. of zijn terugkomst niet een geheele ommekeer van het nu autoritaire bewind vereischen. zou De tot dusver in Duitschland be staande verplichte bijmenging van drie procent aardappelmeel in het broodgraan, welke maatregel eenige jaren geleden genomen werd om de voorraden broodgraan te rekken, is thans opgeheven, Succesvolle klopjacht van de Haagsche politie. Een bewoner van de Harderwijk straat te Den Haag, die onder de wapenen is, bracht na afloop van zijn verlof Woensdagavond zijn mo torfiets bij zijn zwager, die voor de stalling zou zorgen. De motor werd voor de deur gezet en omstreeks 10 uur hoorde de zwager, dat de motor werd aangeslagen. Toen hij buiten kwam, was deze reeds verdwenen. De man liep toen in de richting van de Tienhoven- straat en zag daar, dat de motor was afge slagen en dat de dief trachtte hem weer op gang te krijgen. Toen hij den dief naderde gooide deze het rijwiel tegen hem aan en zette het op een loopen. De zwager en nog eenige personen echter achtervolgden hem, doch verloren hem in de Loosdrechtsche straat uit het oog. Men zocht oppervlakkig de portieken af, doch vond niets, waarop men de politie waarschuwde. Motoragenten vonden in een der portie ken een deur open staan en gingen naar binnen. Het bleek toen, dat de man uit angst voor zijn achtervolgers eerst languit op den grond was gaan liggen in de por tiek en later met een sleutel een der deuren had geopend, waarna hij naar binnen was gegaan. Met behulp van de bewoners, die reeds te bed lagen, en gestommel hadden gehoord, zochten de agenten het huis af en ontdekten, dat de vluchteling het dak was opgegaan. Doch daar werd hij niet aanstonds gevonden, daar hij aan de dakgoot was gaan hangen! De agenten ont dekten echter zijn beide handen en trokken hem naar boven. Hij bleek te zijn een 17-jarige poeliers knecht uit de Smitstraat, die reeds in April en October van dit jaar diefstal van een motorfiets had gepleegd. Hij is op het hoofdbureau van politie in bewaring ge steld. Steeds meer bewijzen tegen de twee Italianen. De beide Italianen, die, zooals wij Woens dag meldden, in verband met den diefstal bij den juwelier Bonnewits te Rotterdam zijn gearresteerd, zijn gisteren ter beschik king van den officier van Justitie gesteld. Uit het voortgezet onderzoek zijn steeds meer bezwarende omstandigheden naar vo ren gekomen. Met betrekking tot de bewe- van den Italiaan A. C., dat hij Zaterdag 2 December alleen twee horloges van een on bekenden vreemdeling zou hebben ontvan gen, is komen vast te staan dat de Italianen Vrijdag reeds in het bezit waren niet alleen van de gestolen horloges, maar ook van den gestolen ring, welke sieraden toen door bei de mannen in de stad te koop zijn aange boden. De Italiaan V. G., die aanvankelijk zeide in het geheel niets te weten, is dus niet zoo onschuldig als hij zich voordeed. Het onder zoek naar dezen ring. een platina-heeren- ring met kostbaren briljant, wordt voortge zet. DAGELIJKSCHE TRANSATLANTISCHE DIENST. De Pan American Airways deelen mede, dat binnenkort zes keer per week op den dienst New YorkLissabon zal worden ge vlogen. ANNA PAULOWNA BREEZAND HET ROODE KRUIS. Door de Voorzitter van de Roode Kruis afd. Schagon en Omstreken werd op Woens dagavond 6 Dec. een cursus E.H.B.O. geo pend. Aan de cursus, die gegeven wordt door Dr. Veenis, wordt door een 25 tal da mes deelgenomen. Aan de deelneemsters wordt gelegenheid gegeven ook een cursus in de verpleegkunst te volgen, teneinde te kunnen worden opgeleid tot helpster bij het Ned. Roode Kruis. HELDERSCIIE EIERVF.ILING, 7 Dec. Aangevoerd: 22500 kipeieren: 4851 Kg 52—54 Kg. 4—4.40, 55—57 Kg. 4.40— 4.900-8—60 Kg. 4.90—5, 61—63 Kg. 5—5.40, 64—67 Kg. 5.40—5.60, 100 eendeieren 3.10, alles per 100 stuks. EIERVE1LING SCHAGEN. 7 Dec. Aangevoerd: 42.000 kipeieren 4—4.95, klein o.3o4 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Dec. Eigenheimers 1.00, hl. dito 2.60, uien 2.60 Tri dnellnKon 1-70. grove 2.30—2.80, peen i-Ov. Kroten 60—270; roode kool 230—240' gele 21"i. s.av°ye 2-210 d. witte kool 160- 190 andijvie 90—190; druiven: alicant 12.10- 27.60; witte 20.30 NOORDSCHARWOUDE, 8 Dec. Uien 2.40—2.60, drielingen 1.80, grove 2.80 —2.90, gele nep 4.80, peen 1.50. Roode kool 230—280; gele kool ?10; groe- vfe l-ilo d' Wite k°01 16°-17(); andij- BOTERHEFFING EN -NOTEERING. Het bedrag van de heffing en sfeunuit yeering op boter is, behoudens tusschen ii n w'-,7;l*insr voor de week van 7 tot 14 December vastgesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd). De commissienoteering voor Nederlandsrhp boter is gister vastgesteld op S0 cent per Kg. (onveranderd). per

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3